NIEUWE LEIOSCHE COURANT WflT DE BLADEN ZEGGEN. Gods wondere leidingen. van DINSDAG 10 JAN. 1928 TWEEDE BLAD. Ergerlijk misbruik der drukpers. Zoo nu en dan, zoo schrijft de Rot terdammer, verneemt men in onze di verse bladen een toon, die bewijst, dat men zoo langzamerhand in onze lei dende kringen begint te beseffen, welk ontzaglijk gevaar ons volk, speciaal onze rijpere jeugd bedreigt van de zij de der volksvergiftigers, die door het uitgeven en verspreiden van vuile, door en door pornografische weekbla den trachten ons land moreel voor den ondergang rijp te maken. De beer Visser, in „De Reformatie" over deze Schund-lectuur schrijvende, herinnert terecht aan het feit, dat er in het wetboek van Strafrecht bestaat een artikel 240, waarin is bepaald, dat „hij", die eenig geschrift, waarvan hij den inhoud kent of eenige hem beken de afbeelding of voorwerp, aanstoote- lijk voor de eerbaarheid hetzij ver spreidt hetzij ter verspreiding vervaar digt, invoert, uitvoert of in voorraad heeft, enz., kan gestraft worden". Wanneer door politie en justitie, door justitie en politie dit artikel stipt werd toegepast, dan zou het probleem der Schundbladen een eindweegs op gelost zijn. Immers, de door den heer Visser ge noemde krantjes en we zouden er nog een paar andere bij kunnen noe men, zijn niet alleen maar „aan- stootelijk voor de eerbaarheid", ze zijn veel erger: ze zijn zoo doortrapt per vers en gemeen, dat men er onmoge lijk een andere naam voor kan vinden nóeh aan geven mag dan: liederlijk heid. Werkelijk, ieder ouder, bizonderlijk in onze groote steden, mag God wel bidden, dat Hij zijn jongen en meisje beware voor de verderfelijke, in gees telijk opzicht metterdaad doodelijke aanraking dezer gedrukte en getee- kende schunnigheid, en daarbij zijn uiterste best doen door toezicht en ver trouwelijk samenspreken de gevolgen van eventueele aanraking beperken. Het is in-treurig, dat in een Christe lijk land als het onze, door een geheel verkeerde opvatting van de vrijheid der drukpers den Booze vrij spel en gelegenheid gelaten wordt, zooveler verstand en hart tot in den grond te verderven. We verheugen ons er over, dat het aantal oogen, dat in onzen kring open gaat voor dit schrikkelijk gevaar, groo ter blijkt te worden. Maar het is toch te betreuren, dat èeh groot deel onzer Christelijke pers in dit opzicht zoo laks is. Hoeveel bladen en personen heb ben, om maar eens een voorbeeld te noemen, zich aangesloten bij ons ge tuigenis, toen we in ons blad van 2 Juni 1924 met 't oog op de Schundbe- strijding door de ouders uitriepen: „Moeder, ga voor je kindertjes staan, Daar komen de kindervergiftigers aan!" Of toen we in 't nummer van 29 October van dat jaar krachtig pleit ten voor een doortastende bestrijding der schandlectuur van re~eeringswe- ge? Drie jaren zijn sindsdi enverloopen. Duizenden bij duizenden zijn over ons volk, misschien vader, misschien moeder, die dit leest over uw kinde ren. zonder dat ge 't weet, de obscene teekeningen, verhalen en moppen uit gestrooid. In tienduizenden bij tienduizenden harten en hoofden en fantasieën heb ben ze hun verwoestende, demorali- seerende werking gedaan en zelfs met 't groote voorbeelt' van den ede len Abbé Bethleem voor oogen Nederland zwijgt. Nog één maal: we herhalen wat we voor drie jaar schreven, meer nu. als 't kon met nog meer aandrang en we leggen die vraag aan de consciëntie zcowel van volk als regeering: „Zal men in Nederland eerst de springvloed laten opkomen, vóór men de dijken versterken gaat?" FEUILLETON. lö;. o Blijkbaar was de kapitein zeer in zijn schik met deze belofte., hij zocht bijna dagelijks het gezelschap van aen jeugdigen tweede klas-passagier, wat hem des te gemakkelijker viel, daar Hendrik geregeld bezig bleef met de schrijfmachines en toen die in orde waren, ook het schrijfwerk van den typer overnam, ten einde dezen volkomen rust te gunnen ter genezing van zijn poh. „Nu Walsum", zei de kapitein op een morgen, toen Hendrik aan de schrijfmachine zat en de typer in een makkelijke leunstoel lag te rooken, ..dat zal je wéér overkomenje mag meneer Klosters wel heel dank- j a .1- wezen". Le- aangesprokene was opgespron gen en had beleefd zijn sigaar neer gelegd: „Dat ben ik ook kapitein en zitt u, ik wou u nu juist eens verzoe ken o' u meneer Klosters niet kan' everha en, ten minrte de helft van het e.\iraat> aan te nemen, dat de direc tie altijd uitbetaalt voor dat karweitje Can s< hoonmaken". „Kun je begrijpen", weerde Hen tU'k nadrukkelijk af, „nee hoor! een vfJcdienst cn dat was het toch in KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt, voor VVilsum: A. G. Oosterhuis, te Ernst. Voor Parrega: c.a.: J. H. Schuurmans Stekhoven, te Spijkenisse. Voor Hierden (Geld.): J. van Amstel, te Putten (Vel.). OEREF. KERKEN. Beroepen, te Geesteren-Gelse- laar: M. Elsinga, te Grootegast. Bedankt, voor Kampen: P. N. Kruiswijk, te Vlissingen. Voor Hoofddorp: J. H.. Rietberg, te Maas sluis. CHR. OEREF. KERK. Bedankt, voor Haarlem: P. de Groot, te Rotterdam. GEREF. GEMEENTE. Bedankt, voor Nieuw-Beijerland M. Hofman, te Krabbendijke. Voor Ridderkerk: J. Vreugdenhil, te Brui- nisse. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aanggnomen, naar Koog-Zaan dijk: J. E. van Brakel, te Hollum op Ameland. Ds. C. L. F. VAN SCHELVEN. Naar de Stand, verneemt, heeft Ds. C. L. F. van Schelven Zaterdag j.l. het Diaconessenhuis te Utrecht verla ten, waar hij gedurende 5 weken ver pleegd is .Ds. van Schelven is naar s'ageningen teruggekeerd en mag na eenigen tijd zijn werkzaamheden her vatten. Dr. K. J. BROUWER. Dr. K. J. Brouwer is 6 December te Manokwari op Noord-Nieuw-Guinea (zendelingen Van Hasselt en Grondel) aangekomen. Hij was voornemens liaL' December door te reizen naar Nimboran op Noord-Oost-Nieuw-Gui- nea (zendelingen Bijkerk en Schnei der) om daar het Kerstfeest en de iaarswisseling te vieren. In Januari is er dan Conferentie te Miei (zende lingen Starrenburg en Kyne). Den 12en Februari denkt hij naar Sumatra door te reizen, en eerst later Halma- hera te bezoeken. VIERDE PREDIKANTFPLAATS TE HILVERSUM. Het Herv. Class. Bestum Amsterdam heeft op verzoek van den Kerkeraad van Hilversum met ingang van 1 Febr. 1928 de stichting van een vierde predikantsplaats aldaar goedgekeurd, behoudens de sanctie van het Prov. Kerkbestuur. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Zondag verbond C a n d. M. Bons, gekomen van 's-Gravenhage, zich aan de Ned. Herv. Gem. van Oudenhoorn, "na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. C. Schuller van 's-Gravenhage. Ds. Schuller had als tekst gekozen Hand. 10 23b. Na bevestiging werd den nieuwen leeraar toegezongen de zegenbede uit Psalm 121 4. Aan de handoplegging nam met den bevestiger deel Ds. L. H. B. E. Dier kens, van Zuid land. 's Middags deed Ds. Eons zijn in trede, sprekende over Hand. 6:7a. Na de prédicatie richtte D.s. Bons toespraken tot zijn bevestiger, Ds. J. C. Schuller, den consulent, Ds. L. H. B. E. Dierkens, van Zuidland; kerke raad, kerkvoogden en notabelen, bur gemeester van Andel. van Zuidland; afgevaardigden van studentendispu ten, waarvan hij deel uitmaakte; per soonlijke studie-vrienden, ringpredi- kanten, zijn ouders en de gemeente waaraan hij eveneens zijn echtgenoo- te opdroeg. Na de predikatie werd Ds. Bons toe gesproken door Ds. Dierkens als con sulent; Ds. J. H. Schuurmans Stek hoven, van Spijkenisse, namens den ring Geervliet: Ds. Warners, van Geer vliet, als studiegenoot; burgemeester van Andel. van Zuidland, namens B. en W.; en den heer Th. Tonnon, theol. cand. te 's-Gravenhage, als vriend. Toee-ezongen werd Ps. 134 3. Ds. A. W i n c k e 1, benoemd do cent aan de Theol. School van de Vrij F,vang. Gem. te Apeldoorn, nam Zon dagavond afscheid van de Vrij Evang. Gem. te Leeuwarden. Tot tekst had hij gekozen Handelingen 20 32; en dit geval, laat ik mij niet betalen ik zou me wel schamenvoor me zelf in de eerste plaats". Walsum keek half verlegen, half verdrietig beurtelings den kapitein en z'n nieuwen vriend aan. „Wat moet ik daar nu tegen doen, kapitein?" „Wel, niks hoegenaamd" meende deze, „eigenlijk-heeft meneer Klosters gelijk, „je moet iets voor je medemen- schen over hebben en je niet altijd maar dadelijk in klinkende munt la ten vergoeden". „Zoo denk ik er ook over", betuigde Hendrik, „u moet denken, ik ben nog niet zoo heel lang van de technische ambachtsschool af, nu, daar deden, we alle mogelijke dingen voor elkaar zoo maar, zonder er over te kik kenwie geholpen moest worden. kreeg hulp.... dat snrak van zelf on- ders ons.... niemand zou er over denken, dat het anders kon., en alle werkjes knapten we onder elkaar op zoo hoort het immers ook in de wereldvooral onder jonge men- schen". De kapitein verwijderde zich glim lachendonbezocht kreeg Karei Walsum daar een daalders lesje, want Kareltje was nog al zelfzuchtig en had dus bitter weinig voor pen ander over,,... hij wist zich kalmpies overal af te schuiven en zag een ander graag werken, terwijl hijzelf toekeek „Meneer Walsum wordt al moe, as noemde dit een woord van afscheid, van overgave aan den hemelschen Zender en van bemoediging. Na den tusschenzang richtte hij zich tot d. kerkeraad, de catechisanten en onderscheidene aanwezigen en dank te den directeur en onderdirecteur van de strafgevangenis voor hun aan wezigheid, alsmede den voorganger der Baptistengemeente. Namens den kerkeraad en de gemeente spraken de ouderlingen W. v. d. Veer en T. Stolte, waarna staande werd toegezongen Ps. 121 4. Namens het curatorium der Theol. School sprak Ds. Muller, van Nijver- dal; namens de genabuurde Kerken Ds. de Jonge, van Oude Bildtzijl. Ds. G. J. W a a r d e n b u r g zal Zondagochtend 5 Februari in de Ned. Herv. Kerk te Haarlem worden be vestigd als predikant door Ds. G. Groeneboer, van Doetinchem. Mr. Dr. N. G. Veldhoen, predi kant b. d. Ned. Herv. Gem. te Alphen aan den Rijn, hoopt Zondag 26 Febr. des avonds intree te doen bij de Herv. Gem. te Voorburg, na des morgens be vestigd te zijn door den heer J. Lang- man, eervol ontslagen predikant, te Voorburg. GIFTEN EN LEGATEN. Mevr. TensenNobel, onlangs over leden te Sehillinkhout, heeft aan de Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar elk 1000 vermaakt, aan de Hoornsche Ziekenverpleging „De Villa" 3000 en haar verzameling oud porcelein aan liet West-Friesch Museum te Hoorn. Voorts kreeen verschillende personen legaten. Wijlen de heer R. Westra, te Achlum (Fr.), heeft aan de Gerefor meerde Kerk aldaar en aan de Dia conie dier kerk eenige onroerende goederen vermaakt, waarvan de gelds waarde wordt geschat op onderschei denlijk 4500 en 5500. Door wijlen mej. G. J. Prinsen, te Almelo, is gelegateerd aan de Geref. Kerk aldaar 500: de Diaconie der Geref. Kerk aldaar 500: de Geref. Kerk van Amsterdam f 500; de Diaco nie der Geref. Kerk aldaar 500: aan de Vriie Universiteit aldaar f 500. Voor de derde maal binnen en kele weken, thans van A. te Z„ mocht de Herv. Stadszending te Amsterdam, een gift. van f 1000 on t van gen. DE WERELD-ZENDINGS-CONFERENTIE. Behalve de vertegenwoordigers van zen- dings'corporaties en zendingsterreinen zul len aan de zendingsconferentie te Jeruza lem ook eenige personen deelnemen, die om hun bijzondere kwaliteiten als gasten van den internationalen Zendingsraad worden genoodigd. Wat Nederland be treft, zijn als zoodanig uitgenoodigd de oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. J. P. Graaf van Limburg .Stirum, thans gezant te Berlijn, en dr. M. Kraemer taalgeleerde van heL-Ned. Bijbel Gen. op Java, die in 1928 met verlof naar het va derland komt. BINNENLAND. HOFBERICHT. H.M. de Koningin heeft de vergunning tot het voeren van Haar Wapen met den titel van Hofleverancier verleend aan de NV. Stoom-Meubelfabriek van Gebr. Mon sieur te Steenwijk. VERGADERING BESPREKING ZIEKTE WET. Op 26 Januari wordt in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam een vergadering gehouden van de besturen der Risico-vereenigingen, aangesloten bij de Centrale Werkge vers Risico-Bank, en van de besturen der Risico-vereenigingen, aangesloten bij de vereeniging Ziekte-Risico, bene vens van de bij de Centr. Werkgevers Risico-Bank direct aagesloten onder nemingen. De vergadering zal worden geleid door den heer ir. J. A. Kalff, president van den raad van toezicht van Cen traal Beheer te Amsterdam. De aanhangige voorstellen tot wijzi ging van de Ziektewet zullen in deze vergadering worden ingeleid door dr. F. E. Posthuma, president-directeur van Centraal Beheer. ie een ander aan 't werk ziet", had eens een bij-de-handje van een scheepsjongen gezegd en 't was de waarheid. Ook deed Karei zelden iets zonder er betaling of althans in een of anderen vorm vergoeding voor te eischennu stond hij voor een on baatzuchtig karakter en dat dwong hem grooten eerbied af benevens be wondering. En wat meer is, hij begon het onwillekeurig na te volgen, want toen de matrozen, die, gaarne hun kriebelschriftjes getypt wilden heb ben, hem daarvoor de gebruikelijke drie centen neerlegden, zei Walsum op onverschilligen toon: „Och laat maar jngens, al die losse centen is me eigenlijk maar ballast in den zak". Janmaat bromde iets, wat een be dankje moest verbeelden en voortaan typte Walsum hun hartsgeheimen naar ouders, of vrouw en kinderen zonder er eenige vergoeding voor te willen hebben. Ook stak hij af en toe een handje mee uit, wanneer zijn kantoortje moest opgeredderd en schoongemaakt worden, zoodat de matrozen en jongens onder elkaar meenden, dat het nolsengeval den ty- oer ben^ald goed had eedaan. Sedert dien tijd was hij veel in zijn voordeel veranderd. Tntusschen naderde de Havendam de plaats harer hestemming en eerst op den vóórlaatsten dag der zeereis had Hendrik gelegenheid, een woord- HULDIGING BEMANNING „ALHENA". Bij de huldiging op gisteren van de bemanning van de Alhena die bij de redding van de schipbreukelingen van de Principessa Mafalda, zoo kranig zijn opgetreden, heeft o.m. ook Prins Hendrik een redevoering gehouden. Het is mij, zoo zeide Prins Hendrik, een buitengewoon voorrecht als be schermheer van de Maatschappij tot redding van Drenkelingen op dit plech tig oogenblik hier aanwezig te zijn De moedige daad, door u en uwe kloeke en stoere mannen verricht, s weder om een nieuwe bladzijde «n de geschie denis van het Nederlandsche zeewezen. De heele buitenwereld kijkt altijd met belangstelling naar hetgeen wij, die sinds eeuwen de zeeën bevaren, doen. U hebt onzen naam hoog gehouden, en daarvoor dank ik u, niet alleen ik maar daarvoor zeggen ook de Koningin en de heele Nederlandsche natie u oprecht dank. De Prins reikte daarna de medailles en getuigschriften uit. DE POLITIEDIENST OP CURASAO. De Minister van Koloniën heeft blij kens zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de Cura- paosche begrooting aan zijn ambtgenoot van Oorlog verzocht om, met t oog op de uitoefening van den politiedienst door het garnizoen, mogelijk te maken, dat voor uitzending naar Curapao van officieren om bij de troepen aldaar lei ding te geven, bij voorkeur te bestem men officieren van de landmacht, die onverminderd de primaire eischen van geschiktheid met gunstig gevolg de studie in rechtsgeleerde vakken aan de Universiteit te Amsterdam hebben gevolgd en daarna eenigen tijd Jij den militairen politiedienst hie» te lande zullen zijn werkzaam geweest. NEDERLAND E DE VOLKENBOND. Uit Genève wordt geseiad, dat de Nederlandsche regeering op het secre tariaat van din Volkenbond de oorkon de der ratificatie van de overeenkomst inzake de afschaffing van'de slavernij heeft ingediend. NOORSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Zaterdagnacht is benoorden Putten, 't Noorsche s.s. „Vang" gestrand, in ballast van Antwerpen naar Hamburg. Het schip zit hoog op het strand. Sleepbooten van Nieuwediep en IJ- muiden verleenen assistentie. HET AANTAL INWONERS VAN •s-GRAVENHAGE. Het aantal inwoners van 's-Graven hage bedroeg op 1 Januari j.l. 416.168, t.w. 189.561 mannen en 226.607 vrou wen. Op 1 Januari 1927 was het totale aantal ingezetenen 408 633, waarvan 186 393 mannen en 222.240 vrouwen. Het zielental der gemeente is der halve in 1927 met 7.535 vermeerderd. HET SPOORWEGONGELUK TE ZANDVOORT. Een verslaggever van het U. D. heeft een deskundige uit spoorwegkringen over het spoorwegongeluk te Zandvoort gesproken. Hij herinnerde aan hetgeen vele jaren geleden gebeurd is op het station te Vlissingen, eveneens een kop station, waar toen de uit Duitschland aankomende sneltrein, onder precies dezelfde omstandigheden als nu te Zandvoort is geschied, door het stoot- blok heenvloog en de stationslokali teiten binnenstoof ook toen door het niet functionneeren van de Westing- houserem. Er is zoo werd hem meegedeeld een voorschrift in de instructie van het locomotiefpersoneel, dat nadrukke lijk voorschrijft, dat bij nadering van een kop-tation de Westinghouserem moet worden geprobeerd, om er zich van te overtuigen, dat deze behoorlijk aanslaat. Deze controle op de Westing- house geschiedt op zoodanigen afstand je met Jaap te wisselen. De jongeman hoorde nu, dat Starker nog geen vas te plaats ergens had en moest uitzien naar arbeid in de groote stad New- York. „Weet je wat", zei Hendrik, „ik zal je het adres van mijn fabriek ge ven.... 't kon best gebeuren, dat ze daar een handig werkman gebruiken kunnen.mocht dat zoo wezen, dan schrijf ik je een poste-restante onder het woord „Havendam" en je komt naar mij toede fabriek staat in de honderdvierde straat en dus moet je aan het hulppostkantoor in die wijk wezen.,., t zou aardig zijn als ik je helpen kon". „Dat zou 't stellig, meneermaar wel een beetje heel toevallig ook", weifelde Jaap. „Zeg dat zachtjes vriend.... je bent een geloovig man, is 't niet?.... wel nu, dan zul je wel eens ondervonden lubben, hoe wonderbaar Gods wegen zijn! Maar nu iets anders.tot mijn genoegen heb ik van den hofmeester vernomen, dat je geen drank gebruikt kan ik daaruit besluiten, dat je geheeloiuhouder bent?" „O nee, meneer", riep Jaap met koddige ontsteltenis, „geheelonthou der.... de blauwe knoop.... ik zou er hartelijk voor bed nken". „Zoois 't waar? wel nu kom- at.nen waarom gooi je 't zoo ver van je afals ik vragen mag?" „Och meneer", Jaaps 9tem klonk AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 10 Januari 1928. Ik las dezer dagen: „In plaats van aan een ambtenaar van den burgerlijken stand, kan men tegen woordig het ja-woord ook al kwijt aan den microfoon. Ven een dergelijk geval maakt de Frankfurter Zeitung melding. Een koopman in het Engelsche dorpje Dumfries kreeg van een ouden bekende, die jaren geleden naar de Falkland-eilan- den was geëmigreerd, het vriendelijk ver zoek een vrouw voor hem te zoeken. Voor zijn moeite kreeg hij 50 pond- cadeau. De koopman hing den brief eenvoudig voor zijn raam en inderdaad doken er een paar ondernemende weduwen op om met den beminden onbekende de eenzaamheid op het verre eiland te deelen. De koopman zocht de beste van hen uit en stuurde portret en signalement naar zijn vriend. Waarop de eenzatne laconiek en draad loos terugseinde: accoord, verzoek echt verbintenis per radio. liet geschiedde al- zoo." Ik weet niet recht, wat ik meer bewon deren moet de originaliteit van den hu- welijks-gelukzoekenden Falk land-eiland bewoner, of diens koopman-vriend te Dumfries, dan wel het land en het hu welijksrecht dat zoo iets mogelijk maakt. 't Lijkt mij een beetje te romantisch. Ik zou liever een echtverbintenis zien, waarover het wat gezomerd en gewinterd heeft. Ik zou bang zijn voor de vervulling van het spreekwoord: Zoo gewonnen, zoo geronnen. OBSERVATOR. van het kop-station, dat in geval de Westinghouserem mocht weigeren, nog met andere reminrichtingen de trein tot staan kan worden gebracht, alvo rens het station is bereikt. Dan worden de handremmen aangezet, niet enkel op de locomotief, maar óók in de ba gagewagens, dan wordt er tegenstoom gegeven, enz. enz. en met al deze mid- délen is de trein dan nog tijdig te stop pen, onafhankelijk van de Westing- house. Maar dan behoort die controle ook vroegtijdig te worden ingesteld bij een mailtrein die ongeveer 100 K.M. vaart loopt, natuurlijk op een vroeger tijdstip dan bij een boemeltrein, op het traject HaarlemZandvoort. Ongelukken als deze komen hoogst zelden voor. Na Vlissingen, waar de mailtrein locomotief tot diep in de res tauratiekamer drong en daar in den vloer wegzakte, is er geen soortgelijk ongeval meer te boeken geweest. En 't ongeluk te Vlissingen ligt al meer d^n 30 jaar in het verleden. Te Vlissingen was de oorzaak van het niet function neeren van de Westinghouserem het leegloopen van de luchtslangen, welk defect de machinist op de manometer had kunnen bemerken, indien hij op dien meter acht had geslagen. Dit is toen blijkbaar niet gebeurd, terwijl de controle op de Westinghouse bij de na dering van Vlissingen vermoedelijk te laat is ingesteld. NED. PASPOORTEN. De Minister van Binnenlandsche za ken heeft een circulaire aan Ged. Sta ten der onderscheidene provincies ge zonden, waarin op de wenschelijkheid wordt gewezen, dat, in het belang van vergemakkelijking van het internatio naal verkeer, de onderscheidenlijk door provincie en gemeentebesturen geheven leges wegens afgifte of ver lenging van een buitenlandsch pas poort, zooveel mogelijjt worden ver laagd, althans, waar die leges het be drag van 1 te boven gaan, deze tot 1 worden teruggebracht. RUSTHUIS VOOR JOURNALISTEN. Z.K.H. de Prins heeft een belangrij ke gift geschonken aan de stichting Rusthuis voor Journalisten te Laren, JAN TOOROP. Ofschoon zijn toestand niet geheel onbevredigend was, zijn gisteren aan Jan Toorop uit voorzorg, de laatste H. H. Sacramenten toegediend. een tikje minachtend, wie gaat er nou bij de blauwe knoop.... immers geen verstandig menschdat weet uwes ook wel". Hendrik had niet op zulk een be zwaar gerekend, bij moest zich dus de moeite geven, Jaap eerst eens be kend te maken met bet doel en bet nut der drankbestrijding, en hem ai' te brengen van het malle denkbeeld, dat er geen andere vereenigingen wa ren dan die van de zoogenaamde blauwe knoop, waaraan hij een hart- grondigen hekel scheen te hebben. Gelukkig was Jaap voor redeneering vatbaar..., ook gevoelde hij zich zeer vereerd, door iemand als meneer Klosters, die gedurende de reis ieders achting bad verworven en bij den kapitein in blakende gunst stond, zich wel verwaardigde, hem, den een- voudigen koksmaat, Jaap Starker, o'ver zulk een ernstige zaak te spre ken en bij luisterde oplettend met groote belangstelling naar de helde re uiteenzetting van den bedaarden jongen reiziger. „Zie je Jaap", klonk het ten slotte, „ik wil je natuurlijk volkomen vrij laten, dat begrijp je welmaar ik ben er op gesteld, dat je zult weten, wat nu eigenlijk de drankbestrijding ten doel beeft..en ik geloof, dat je bet opperbest gesnapt hebt". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5