dag-agenda. SPLINTER UITVERKOOP i gemengd Nieuws. Ernstig spoorwegongeluk te Zandvoort uit de omgeving. 17 December 1927—15 Januari 1928. '"tóeum „De Lakenhal". Tentoonstel- ling' 'Van Leidsche Topogrt-fie, door ae Ver. „OtLd-Leiden". Dinsdag 10 Jan., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Örkestvereen. Sóssenheüm. Dinsdag 10 Januari, 's av. half acht. Chr. School: Openb. Verg. van „Patrimonium". Spreker de heer J. Hollander, van Pen Haag,, over: „De les van een oude legende". Donderdag 12 Jan., 's av, kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 18e Concert van den Leidschen Kunstkring „Voor Allen". Donderdag 12 Jan., 's av. acht uur. Nutszaal, Steenschuur: Dr. van Es, over: „Het land van de Middernacht zon", voor den Ned. Chr. Vrouwen bond. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Jan. tot en met Zondag 15 Jan. a.s, waargenomen door de apotheek van 'den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. lederen Woensdagavond 8.309.30. Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. RECLAME. Nadere bijzonderheden. Uit Londen werden d.d. Zaterdag nog dz volgende bijzonderheden ge meld: Het water van de Theems, dat na middernacht buiten de oevers der ri vier trad, bereikte spoedig het terras van de parlementsgebouwen en ver spreidde zich door ondergrondsche gangen over 't Paleisnlein en het Par- lementsplein, tot het bij de Naald van Cleopatra aan de Theemskade over den rijweg en verder naar de tuinen van de Temple en andere bekende gebouwen stroomde. Het bereikt^ de electrische centrale in Chelsea, ^\Va^ terloo en het St. Thomas-ziekenhuis en het arsenaal van Woolwich. In geen van deze plaatsen is echter groo- te schade aangericht. Het ergste had men van de over strooming te lijden in de overstroom de straten van dichtbevolkte wijken en daar zijn een aantal menschen verdronken. De menschen werden in hun slaap door het water verrast. Politie met vele vrijwilligers alar- metirde de bedreigde wijken en de be woners moesten dikwijls tot aan het rüddel doc>- bet koude water waden. Vele vrijwilligers die in rok van avondDartiien kwamen, verleenden krachtige hulp. Tn dekens gerold werden de menschen door particulie re auto's naar ziekenhuizen en ande re instellingen gebracht. Politie-agenten en andere personen reden op ongezadelde paarden door liet water o'n kinderen door de ramen heen in veiligheid te brengen. De brandweer en de politie van geheel Londen werden gemobiliseerd om bij de redding te helpen en water uit de sousterrainen te pompen. Zaterdagochtend vroeg was de 'dienst op ondergrondsche. spoorwegen nog in de. war, maar vóór de kantoren begonnen was alles weer normaal. De overstroomingen '.veroorzaakten duizenden ponden schade. In de Tate Gallery zïin portefeuilles met hon derden schetsen van den schilder Turner vernield. Gistermiddag stond bij hoog water de Theems slechts weinig boven nor maal. Voor de slachtoffers der overstroo mingen is een steunfonds gesticht. LAWINES IN ZWITSERLAND. Personen bodolven en gedood. Zaterdagmorgen is in het meer van Zurich een lawine neergestort, waar door drie personen werden bedolven. Hun lijken zijn te voorschijn ge haald. De verongelukten zijn een inge nieur en zijn vrouw en een handels man uit Munchen. Zaterdagmiddag ondernamen drie personen een ski-töeht vanuit de Ui- met Hütte. Op een kwartier afstand van de hut werderi twee van hen door een lawine gegrepen De derde een koopman uit Meran is nog niet ge vonden. De lawine is acht meter hoog en tamelijk breed. Uit Stuben is een reddingsexpedi tie van vijftig man vertrokken om hulp te verleenen. HET ANTI OORLOGSVERDRAG. Het antwoord van Briand. Het antwoord van Briand inzake het antioorlogsverdrag is gepubli ceerd. Briand verklaart van oordeel te zijn dat *de door Kellogg voorgestelde pro cedpre wel geschikt is om de inzich ten der Fransche regeering te bevre digen, en dat het aanbeveling zou ver dienen van nu af aan het karakter er van te bevestigen door de handteeke- ningen van Frankrijk en de Vereen. Staten. De Fransche regeering is bereid zich bij de'Vereen. Staten aan te sluiten, om een overeenkomst voor alle staten vóór vte stellen, gelijk- thans door Frankrijk en de Vereen. Staten is ge- teekend en welke bepaalt, dat de con tractanten van eiken aanvalsoorlog afzien en alle vredelievende middelen zullen aanwenden voor de regeling van welke conflicten er ook kunnen ontstaan. De. contractanten verbinden zich het verdrag ter kennis- van alle statéfi te brengen en ze uit te noodigen toe te trèden. De Fransche regeering is er Van overtuigd, dat haar voorstel door de geheele wereld met dankbaarheid zal worden aanvaard en 't streven der beidé règeeringen, inzake de algemee- ne aanvaarding er, van met volledig succes zal worden bekroond. OPNIEUW EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING TE BERLIJN. Twee dooden en acht gewonden. Gistermorgen te kwart voor tien heeft in een villa in de Parkstrasse een der voornaamste' woonwijken van Berlijn een ontploffing plaats gehad, waarbij, voorzoover tot nu toe bekend is, twee personen werden ge dood, en twee ernstig, en zes licht gewond. De ontploffing had plaats in een la boratorium, dat tegen de villa aange bouwd is. Het geheele laboratorium is door de ontploffing verwoest, ter wijl ook een in de nabijheid staande garage totaal werd ingedrukt en in stortte. De villa zelf werd zeer ernstig beschadigd. De brandweer was bijna onmiddel lijk na de ontploffing, die zoo he vig was, dat zij in nagenoeg geheel Berlijn te hooren was, ter plaatse en daar geen brand was uitgebroken, kon onmiddellijk met de opruimings werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Het eerste lijk werd spoedig gevon den en kort daarna het andere. De ge wonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. De politie zette de omge ving van de villa af. Nader kan nog gemeld worden, dat de explosie plaats had in de villa, be woond door de directeuren van de firma Weingartner en Co. De consul-generaal Weingartner en zijn vrouw bleven ongedeerd. Zijn com pagnon, de heer Stammer, werd even wel gedood. Verder werd gedood het dienstmeisje, Martha Schönfelder, ter wijl ernstig gewond werden de vrouw van den portier Deter en haar dochter Annie. Van vele villa's in de omgeving werden de vensterruiten vernield. Toen de ontploffing had plaats ge had, steeg een geelachtige rookwolk boven de villa op. Het laboratorium was in een kelderruimte onderge bracht. waar de opgeslagen chemi sche stoffen op onverklaarbare wijze geexplodeerd zijn. Een aangrenzende kelder, waar nog meer licht ontvlam bare chemicaliën waren opgeslagen, bleef gelukkig intact. Van de villa werden voornamelijk verwoest het ge deelte, waarin de keuken en de por tierswoning gelegen zijn en op de eer ste verdieping de slaapkamer van den heer Stammer met aangrenzende bad kamer. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak van de onploffing ingesteld. Verscheidene voorwerpen zijn in beslag genomen. KORTE BERICHTEN. Te Berlijn is een „Bond zur Er- neuerung des Reiches" opgericht, wel ke naar den eenheidsstaat streeft. De werkstaking vali textielarbei ders te Bombay breidt zich uit. Zaterdag heeft te Boedapest een hevige sneeuwstorm gewoed. De 1 racht van den wind was zoo groot, dat een huis ingestort is. De daders van den moord op den Italiaanschen vice-consul te Odessa zijn gearresteerd. In België stijgen Maas en Sam- bre onrustbarend. Wolff spreekt alle geruchten te gen volgens welke Stresemann ern stig ziek zou zijn; hij heeft enkel een hardnekkige verkoudheid die mis schien nog een 8 10 dagen aanhou den zal. Volgens een Berlijnsch corres- pondentie-bur. zou tusschen Duitsch- land en Rusland een nieuwe overeen komst worde'n getroffen, waarbij Rusland de verplichting op zich zal nemen bepaalde hoeveelheden Duit- sche waren af te nemen. De Argentijnsche vereeniging voor den Volkenbond heeft aan den Amerikaanschen gezant te Buenos- Aires eën boodschap overhandigd, met het verzoek dat de Vereenigde Staten de militaire operaties tegen Nicaragua zullen schorsen en dat er ren commissie gevormd zal worden van leden der Pan-Amerikaansche Unie, om een vergelijk tot stand te brengen tusschen Amerika en Nicara gua., Kind verbrand. Te Zeelst. is het 8-ja- rig zoontje van dén'heer J. B. achterover in een kuip met kokend water gevallen, zoodat het lichaampje van de knieën tot de borst geheel verbrandde. Men vreest voor het leven. Te Beek en Donk viel een 5-jarïg kind van landbouwer de L. tegen de ka chel. Het bekwam zoo hevige brandwon den, dat zijn toestand zorgwekkend is. Van blijdschap krankzinnig geworden. —'•Te St. Willebrord is zekere M. M. bij het vernemen van de tijding dat hem voor zijn straf gratie was verleend, krankzin nig geworden. De Minister van Waterstaat in gevaar. Zatèrdagavond is op den Rotterdam- schen weg te Delft een auto van de Ur- ban-inaatschappij - uit Den Haag, waarin de Minister van Waterstaat, ir. v. d. Veg- te, gezeten was, tegen een vrachtwagen opgereden. De auto werd zwaar bescha digd. De Minister en de chauffeur kwamen met deu schrik vrij. Zaterdag om half zes heeft op het station te Zandvoort een ernstig spoor wegongelük plaats gehad, waarbij één passagier gedood en vier gewond wer den. Het ongeluk heeft zich als volgt toe gedragen. De trein, die 5.11 uit Haarlem naar Zandvoort vertrekt, reed op het empia cement te Zandvoort door, vermoede lijk door het weigeren der remmen. De machinist gaf alarmsignalen en on middellijk tegenstoom, doch kón niet verhinderen, dat' de trèi-n met groote vaart op het stootblok reed, dat geheel vernield werd, terwijl ook het perron ernstig wérd beschadigd. Door de consternatie sprong de vrouw van den lijnwerker Keur, een der passagiers, uit den coupé, kwam met het hoofd op het perron terecht en was op slag dood. De leerling-machinist was voor den schok reeds van de machine gespron gen. De machinist was op zijn post ge bleven en werd later eriisig gewond naast de locomotief gevonden. Een viertal passagiers kreeg min of meer ernstige wonden. Er heerschte 'n paniekstemming. De leerling-machi nist liep radeloos rond, schreeuwende, dat de machine elk oogenblik kon ex- plodeeren, Inwoners uit Zandvoort hebben met geyaar voor eigen leven het vuur on der den ketel vandaan gehaald. De gewonden zijn per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Het parket uit Haarlem was Zater dagavond ter plaatse voor het instel len van een onderzoek naar de oor zaak. Nader vernemen wij nog, dat vol gens de verklaring van den leerling machinist Bakker de remmen bij O- verveen, waar gestopt moest worden, nog in orde waren. De trein mag 40 K.M. rijden en voor het station Zand voort 30 K.M. Toen de leerling-machi nist merkte, dat- de vaart niet vermin derde, waarschuwde hij den machi nist, die dadelijk tegenstoom gaf, ter wijl de leerling-machinist het perso neel door noodseinen waarschuwde. Vermoedelijk is een handle door on opgehelderde oorzaak verkeerd gaan staan, waardoor in plaats van tegen stoom volop stoom werd gegeven en de vaart bij de botsing tegen het stoot blok zeer groot was. De waarnemende ploegbaas Keur, die zich in den trein bevond, had door de noodseinen begrepen, dat er iets niet in orde was en sprong met zijn vrouw op het perron, waarbij de vrouw, gelijk gemeld is, viel en een schedelbreuk kreeg, waardoor zij op slag dood was. De trein reed met zoo'n vaart tegen bet stootblok, dat dit werd meege sleurd over het perron tot in het kan toor van den stationschef, waar zich op dit oogenblik gelukkig niemand bevond. Het perron is ernstig vernield. De schoorsteen van de locomotief was weggeslagen. Een bagagewagen en de eerste personenwagen zijn ontspoord. De machinist II. de Boer werd met een zeer ernstige hersenschudding op genomen. De waarn. ploegbaas Keur was licht gewond. Voorts had Mej. Swantje drie vingers gebroken en kreeg de heer Boelen uit Zandvoort een armbreuk. Verder werden er nog eenige passagiers licht gewond.. Vier doktoren uit Zandvoort boden de eer ste geneeskundige hulp. De vier ern stig gewonden zijn naar het zieken huis te Haarlem gebracht. Nader vernemen wij: De machinist H. de Boer, die Zater dagmiddag tengevolge van het spoor wegongeluk te Zandvoort zeer ernstig gewond is en in het gasthuis te Haar lem werd opgenomen was Zondagmid dag nog niet tot bewustzijn gekomen. De Burgemeester van Zandvoort heeft Zondagmorgen een bezoek ge bracht aan den heer C. Hoogendijk, die met den heer P. Visser op een zoo kranige wijze het vuur van uit den verongelukten locomotief hebben we ten weg te halen en de stoom weten af te voeren, waardoor een explosie van den stoomketel kon worden voor komen. De burgemeester heeft uit dankbaar heid den man een kistje sigaren ten geschenke gegeven. Door een cirkelzaag gegrepen. Te Venlo werd Zaterdag een 14-jarige leer ling-draaier, werkzaam in de parapluie- fabriek van dén heer Ph. Cohen, door een cirkelzaag gegrepen. De zaag sneed den jongen door den rechter bovenarm tot op het been. Hij is naar het gasthuis St. Jo seph overgebracht. Men vreest, dat de arra geamputeerd zal moeten worden. Ernstige val. Toen de 60-jarige land bouwer J. H. S. uit Otoe, gem. Diepenveen, zich Vrijdag per rijwiel van de markt te Deventer huiswaarts begaf, en ter hoogte van Colmschate was gekomen, slingerde door een hevigen rukwind een mand, die hij vóór op de fiets had, tusschen het stuur en de beenen van S., waardoor hij •viel en op het hóófd terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij daar door voorbijgangers aangetrpffen. Onmid dellijk riepen zij 'de hulp in van een ge neesheer uit Deventer, die een ernstige hersenschudding constateerde. In zorg- wekkenden toestand werd S. per auto naar zijn woning vervoerd. De man in het kippenhok. Zaterdag morgen omstreeks 8 uur vond de dienst bode der R.K. kerk ran den Singel te Schiedam een man slapende in de kip penren, in den tuin achter de pastorie. De politie werd gewaarschuwd, maar toen deze den man wilde arresteeren, bleek het dat hij smoordronken was en niet in staat om te loopen. Op een handwagen werd hij daarom naar het hoofdbureau overge bracht. Blijkens op hem gevonden papieren was het de 30-jarige Duitscher J. F., bankwer ker van beroep. Bij onderzoek bleek, dat hij in depastorig hpd ingebroken. Na eerst over den tuinmuur te zijn geklom men was hij via den këlder in huis ge komen. In den kelder heeft hij zich ech ter eerst te doed gedaan aan den wijn, die daar lag, maar te koppig voor hem schijnt te zijn geweest. In 's mans bezit werd nog gevonden eéii opengebroken offerbusie, af komstig uit de pastorie. De inhoud was er echter uit verdwenen, VerdeT werd óp den man nog een sommetje g'elds bevon den vermoedelijk afkomstig van diefstal. Man ernstig gewónd. Zaterdagavond isj dè expeditéur K. uit Linne - op den Maastrichterweg te Roermond aangereden door een auto.' De man 'kreeg zoodanige kwetsuren, dat hij in bedenkelijke;,! toestand ^aar het hospitaal aldaar moest worden overge bracht'. Branden. Zaterdagnacht is te Kiel- windeweer de dubbeje behuizing, bewoond door J. de Boer en G. Drent, totaal afge brand. Aannemen van fooien. De gemeente raad van Oudéwa ér heefl een voorstel van B. en W. om in het Werklieden-re glement ook het aannemen van fooien te verbieden, verworpen. Inbraak te Heerlen. In den nacht van Zaterdag op Zond&g is ingebroken in de villa van den heer Smit, adjunct-direc teur van de maatschappij „Carisborg" aan den Passartweg te Heerlen. Door intrap ping van het deurpaneel is men binnen gedrongen. Inbraak te Amsterdam. Zaterdag nacht is ingebroken in het gebouw van de Edisonbioscoop op de Elandsgracht te Amsterdam. Toegang tot de bioscoop heLben de in brekers zich weten te verschaffen door de koffiekamer die aan "den kant van de Lijn baanstraat is gelegen. Na een ruit uit een der vensterramen te hebben gesneden, waren zij de koffiekamer binnengeklau- terd. Daarna gingen zij regelrecht op hun doel af, n.l. naar het kantoor onder de tooneelruimte. Het lijdt geen twijfel, dat het beroeps-inbrekers waren, die het be zoek aan het kantoor hebben gebracht, want met behulp van een zuurstofappa raat hebben zij gaten in de deur van de brandkast geboord, waardoor zij gemak kelijk het slot eruit konden halen. Toen de directie gistermorgen om elf uur op kantoor kwam, vond zij de deur van de brandkast geopend. Er lag een vloerkleed voor de brandkast, dat er door de inbrekers was neergelegd. Verder bleek dat de nachtelijke bezoekers al het zilver geld. als rijksdaalders, guldens, kwartjes en dubbeltjês in totaal voor een bedr.ag van ongeveer ƒ300 uit de brandkast had den weggenomen. De boeken had men onaangetast gelaten. Nadat Zondagmorgen aangifte gedaan was bij de politie, werd het onderzoek be gonnen. Hedenavond was men de daders nog niet op het spoor. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Zaterdag j.l. kwam de Gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzitter is de burgemeester, de heer Kwint. Na opening der vergadering met gebed, wor den de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hoewel het een spoedeischende verga dering is, wil toch de voorzitter even de jaarwisseling gedenken. Spr. brengt dan dank voor de ontvangen gelukwenschen en wenscht den - leden wederkeerig alle goeds toe. Hij dankt den Raad voor de medew.erking in het afgeloopen jaar, waardoor verschillende verbeteringen tot stand mochten komen, o.m. dén straat weg in de bebouwde kom en de electrici- teitslevering in de Hoogewaard. Voorts hoe een der wethouders, de heer Reijne- veld, ons ontviel door den dood, terwijl twee leden niet meer in .den nieuw geko zen raad terugkeerden. Spr. hoopt weder om op een prettige -samenwerking dit jaar. De heer Oppelaar dankt den voorzitter namens den raad voor hetgeen hij in het afgeloopen jaar heeft verricht. Daarna wordt door den voorz. herdacht het overlijden van den Commissaris der Koningin. Thans komt. aan de orde de Koudekerk- sche brug. Door den voorzitter werd een uitvoerige toelichting gegeven van de on derhandelingen met Ged. Staten en B. en W. van Hazerswoude. Spr. was eerst sterk tegen het oorspronkelijke voorstel van Ged. Staten, doch door onderhandelingen met dit college is echter zooveel bereikt, dat B. en W. thans met voorstellen ko men voor aankoop van de brug, het brug- recht, de woningen met aanhoorigheden, voor de som van 45.500. De voorz. deelt mede, dat met de fam. de Graaff een be spreking is gehouden en dat dit de uiter ste prijs is. Het werd door de meerderheid der colleges te gevaarlijk geacht om den toeslag af te wachten. De voorzitter geeft daarna weer, hoe de toestand zal worden. De gemeente Hazers woude draagt de-helft bij in alle nadeelen en verkrijgt de helft van alle voordeelen. Met heffing van brugrecht wordt doorge gaan totdat de leening is afgelost en een fonds is gevormd, groot ƒ24.000. Uit dit fonds moet dan het onderhoud en de be- dieningskosten worden bestreden. Als dit fonds er is zal de brug tolvrij worden. Ook bestaat er kans dat de provincie eer der dit fonds zal volstorten. Door Geüep. Staten zal wel spoedig een nieuwe brug worden gelegd, die aan alle eischen zal voldoen. Hiervoor betaalt de gemeente 7000, het geen afgelost wordt uit de brugrechten. Zoolang liet fonds van 24.000 nog niet vol is, zullen beide gemeenten ieder ƒ250 per jaar hierin storten. Van Rijnland en industrieelen uit Leiden wordt te zamen een jaarlijksche bijdrage van ƒ600 in het fonds gestort. Deze bijdragen worden allen aangewend voor aflossing. Ook d 3 pro vincie zal in de toekomst 900 per jaar bijdragen. Men kan rekenen uit bet fonds voor 24.000 op ongeveer 1000 rente per jaar. Wat bet onderhoud en de bediening meer zullen kosten dan 2000 per jaar, zullen de beide gemeenten moeten bij passen. Hierbij komt echter nog, Jat ue bijdragen van particulieren behouden mo gen worden. De voorz. deelde verder een uitvoerige verhandeling mede omtrent de verhou ding tusschen beide gemeenten. De beer v. E g rn o n d ontving gaarne een concept-regeling. De voorzitter zal alle leden een ontwerp toezenden. De voorzitter zegt, dat Koudekerk per jaar 150 vergoeding zal krijgen voor administratiekosten. De heer v. Egmond en Lieverse vinden dit bedrag te laag met liet oog op de vele zorgen en verantwoording. De voorzitter zegt, dat dit een voorloo- pig fcijfer is, doch dat de administratie niet bijzonder veel tijd vereischt. Voorts deelt de voorz. mede, dat op ver zoek van B. en W. van Hazerswoude vpor- loopig overeen is gekomen om geen brug recht te heffen van de ingezetenen der beide gemeenten. De heer Oppelaar zegt, dat door B. en W. veel is bereikt, maar spr. twijfelt of straks de bediening en het onderhoud als de brug tolvrij is, met ƒ2000 per jaar betaald kan worden, en daarom zal hij zijn stem niet aan bet voorstel kunnen geven. De heer Lieverse zegt, dat het tolvrij maken alleen voor enkele ingezetenen van eenig belang is. Hij is ook van dezelfde gevoelens als de heer Oppelaar. De voorz. vindt het vreemd van beide heeren. dat -ze bet algemeen belang over 't hoofd zien. Volgens de gegevens 2egt spr., over Aug. 1926, betalen onze ingeze tenen ruim ƒ2000 per jaar aan burgrech ten, terwijl dit blijft als de brug in par ticuliere handen overgaat. De heer Lieverse meent nog, dar do opbrengst zal tegenvallen, hetgeen door den voorz. wordt bestreden. Thans komt bet voorstel in stemming en wordt aangenomen met 5 tegen 2 stem men; tegen stemden de heeren Oppelaar en Lieverse. Voorstel om met de Bank van Ned. Ge meenten aan te gaan een geldleening van ten hoogste ƒ50.000 tegen een rente van 47/„ per jaar, tegen den koers van 160, 'met aflossingen van minstens 2:*Ü0 per jaar, met bet recht van meerdere aflos sing. De heer Oppelaar wil zoo weinig mogelijk vrijdom yerleenen van tolrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2