GEMENGD NIEUWS. Valsche munters aangehouden. De centrale recherche te Rotterdam, is we derom valsche munters op het spoor ge komen. Na nauwgezette nasporingen is men er in geslaagd aan te houden zekere J. K. en zekeren A. O. G. A. L., die reeds geruimen tijd bezig waren fnet het ver vaardigen en uitgeven van valsche zilver bons van ƒ2.50. De complete installatie, waarmede de zilverbons werden gemaakt is in beslag genomen. De beide daders verklaarden door armoede tot hun daad te zijn gekomen. Zij zullen ter beschik king van den Officier van Justitie wor den gesteld. Naar wij vernemen waren de uitgege ven exemplaren zeer slecht nagemaakt. Twee winkeliers in het Westen hadden er reeds aangenomen; een derde kreeg ech ter argwaan en waarschuwde de politie. De valschheid der bons is gemakkelijk te constateeren. Nader wordt gemeld, dat tusschen Kerst mis en Nieuwjaar bij de afdeeling valsch geld-centrale van de Centrale Recherche, te Rotterdam, verschillende klachten bin nenkwamen, van winkeliers, allen uit het Westelijk stadsdeel, die valsche zilverbons van 2.50 hadden ontvangen. Alle winke liers gaven een ongeveer eensluidend sig nalement op van de vrouw en toen een winkelierster, die de uitgeefster van het valsche geld nog van vroeger kende, ook haar naam kon mededeelen, was de Cen trale Recherche op het goede spoor. Woensdagmiddag werd een inval ge daan in de woning van de vrouw op de 2e etage van pand 69 in de Zoutziederstr. Zoowel de man, de 40-jarige kleermaker J. K., als zijn vrouw, werden thuis ge troffen. Hoewel de man ontkende, van valsch geld af te weten, begön de politie dadelijk met een huiszoeking, terwijl eeni- ge rechercheurs de vrouw confronteerden met de winkeliers, bij wie het valsche geld was uitgegeven. De vrouw werd door al len herkend en zij bekende dan ook spoe dig de valsche rijksdaalders in betaling te hebben gegeven. Tijdens de huiszoeking van de politie in het huis aan de Zoutziederstraat kwam daar de 37-jarige koopman O. A. G. A. L. van den zolder. Ook deze ontkende van de zaak af te weten. Bij een onderzoek op den zolder werd daar echter de geheele „valsch geld fabriek" aangetroffen, n.l. een hectografeerblad, papier, inkt van verschillende kleuren, penseelen en pen houders. Voorts werden vijftig aan één zij de afgewerkte zilverbons gevonden. Zoo als gemeld, is alles in beslag genomen. De vervalsching was als volgt geschied: een echte zilverbon van een rijksdaalder was met hectografeerinkt bestreken en daarna op het hectografeerblad overge drukt. Op die wijze kon men zooveel af drukken maken als men wilde. Later werd de vervalschte zilverbon met ver schillende kleuren inkt bijgekleurd. In to taal zijn 26 van deze zeer slecht nage maakte zilvorbons uitgegeven. Een drietal is bij diverse winkeliers in beslag geno men. Beide mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl de vrouw, die bij haar vier nog jeugdige kinderen niet gemist kan worden, voorloopig nog op vrije voeten is gelaten. Brutale overval. Woensdagavond om streeks 8 uur kwamen twee mannen in een winkeltje aan de Hekkelaan te Den Haag en probeerden bij de winkelierster, de 74-jarige weduwe K. eenig geld te wis selen. Terwijl de oude vrouw zich even om keerde, drongen de beide personen naar voren en eischten van de weduwe haar geld en sieraden. De vrouw ontstelde he vig en in haar angst gaf zij een bankbil jet van 40 en een gouden broche aan de mannen, die zich met hun buit ijlings uit de voeten maakten. Tot nu toe is men hen niet op het spoor kunnen komen. De verduistering bij het Centraal Bu- reau voor de statistiek. De derde Ka mer der Haagsche Rechtbank heeft den termijn van gevangenhouding van den re ferendaris K., van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die terzake verduiste ring van gelden ten nadeele van het Rijk in arrest is gesteld, met 30 dagen ver lengd. Branden. Woensdagavond ontstond brand in den schoenhandel der firma W. aan het Simonsplein te Doetinchem. De bovenverdieping brandde vrijwel uit. De winkelinventaris werd in veiligheid ge bracht. Te Wormerveer is door onbekende oorzaak de groentenhandel van den heer N. W. afgebrand. Inboedel en voorraad gingen verloren. Van het dak gevallen en gedood. Gis terochtend is de 60-jarige loodgieter R., tij dens werkzaamheden op het dak van de fabriek der firma van Heek en Co., aan den Noordenhagen te Enschedé naar be neden gevallen en dood opgenomen. Zware brand te Uithoorn. Gisteren heeft een zware brand gewoed in de groo- te teer- en asphaltfabriek te Uithoorn. Ge zien de omstandigheden, is de brand bij zonder goed afgeloopen. Ongeveer te halfdrie ontdekte de direc teur van de fabriek, de heer K. F. van der Woerd, toen hij in de fabriek was, dat er brand was uitgebroken in de destillatie- inrichting. De brand is vermoedelijk ont staan door een lek in een van de ketels, waardoor de teer in brand vloog. De heer van der Woerd, had intusschen de tegen woordigheid van geest den teertoevoer af te sluiten. De brand liet zich echter bui tengewoon ernstig aanzien; de brandende teer liep over het terrein en ontwikkelde geweldige vlammen en enorme rookwol ken. Op het terrein lagen o.a. opgestapeld ongeveer 150 ijzeren vaten benzol, terwijl in de daarnaast gelegen loods 40 ton ben zine was opgeslagen. De plaatselijke brandweer tastte den brand onmiddellijk met volle kracht aan. Hoewel zij de beschikking had over een motorspuit, begreep men, dat daarmede de brand niet zou kunnen worden ge- bluscht, weshalve de hulp werd ingeroe pen van de brandweer van Mijdrecht en Nieuwer-Amstel, welke beide met motor- spuiten ter plaatse verschenen. Dit was tegen kwart over drie. De Uithoornsche vrijwillige brandweer was er met behulp van personeel van de fabriek er ondertus- schen in geslaagd, den brand meester te worden. Ter plaatse waar de brandende teer afvloeide had zij een greppel laten graven, waarmede zij de gevaarlijke bran dende vloeistof afleidde naar een sloot. Op het terrein werd de brand aangetast met zand, waarmee getracht werd het vuur te dooven. Dit blusschen ging even wel met groote moeilijkheden gepaard". Herhaalde malen ontplofte een der va ten benzol. In totaal zijn ongeveer 20 van deze ijzeren vaten uit elkaar gesprongen. Tot ver in den omtrek waren de vlam men en de enorm zware rookwolken, die boven de fabriek hingen, te zien. Honder den belangstellenden kwamen van alle kanten naar de plaats van de ramp. Den geheelen middag werd het blus- schingswerk voortgezet, tot - de distilleer- inrichting en oven daarvan waren ge- bluscht. De schade, die vrj aanzienlijk is, wordt gedekt door beurspolis. Het zal eenige weken duren, voor het bedrijf zal kunnen worden hervat. Valschheid in geschrifte. Door de Haarlemsche politie is op verzoek van de politie te Stuttgart aangehouden de Duitscher O. Wolff, wiens uitlevering door de Duitsche justitie gevraagd was wegens valschheid in geschrifte. Ketelontploffing. Woensdagmiddag omstreeks half vier had een ketelexplosie plaats op de Twentsche Bontwewerij aan de Oldenzaalschestraat te Hengelo, meldt de „Zw. Crt.". Een op de derde verdieping geplaatst condenswatervat, inhoudende 2000 L. warm water sprong plotseling uit elkaar en sloeg een groot gat in den muur en het dak der fabriek, waarna het voor een groot deel terecht kwam in den aan de overzijde der straat gelegen tuin voor de woning van den heer G. A. Schrakamp waar het hek werd vernield. 't Is te verwonderen, dat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. In de on middellijke omgeving van den ketel was slechts één meisje werkzaam, dat ook met den schrik vrijkwam. Naar de oorzaak der explosie wordt door experts een on derzoek ingesteld. De ketel, welke onge veer een jaar in gebruik was, stond nooit onder druk. De materieele schade wordt op 10.000 geschat. Zij is door verzekering gedekt. Door een aato aangereden. Op den weg van NijmegenUbbergen is het zoon tje van deiRheer G. Bakker te Nijmegen door een auto aangereden. Het kind kreeg een dubbele beenbreuk, een gekneusde knieschijf en een hoofdwonde. In zorgwek- kenden toestand werd hij naar het St. Canisiusziekenhuis overgebracht. OngevaL Gisteren is de werkman C. R. bij de lossing van een schip in de ha ven van de hoogovens te IJmuiden ern stig aan het hoofd verwond door een val lend stuk erts. Na eerst voorloopig te zijn verbonden, werd de getroffene later naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk voor verdere behandeling overgebracht. Verdronken. Men meldt aan het Huis gezin uit Breda: Het eenige kindje, van het echtpaar P. Jansen, oud 1 y2 jaar, viel eergisteren in een onbewaakt oogenblik in een ketel met water. Toen de ouders en de dienstbode het merkten, was het kind reeds verdronken. Twaalf stuks vee in de vlammen omge komen. Woensdagmiddag te ongeveer half twee is te Hoedekenskerke de kapi tale boerenschuur van C. Goense Jr. te Kwadendamme totaal afgebrand. Elf koeien en één stier kwamen in de vlam men om. De in de schuur aanwezige paar den en varkens konden worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Kinderwagen door iijkanto overreden. Gisteravond is te Hoogezand een kin derwagen met twee kinderen, bestuurd door de moeder, mej. Jacob Nieborg, uit Kropswolde, bij het oversteken van den weg door een lijkauto uit Groningen over reden. Een driejarig jongetje was spoedig dood, het andere kreeg geen letsel. Door een doodbidder opgebracht. Woensdagmiddag werd in de Prins Hen drikstraat te Loosduinen een aanspreker, daar ter plaatse meer bekend onder den naam van doodbidder, door de lieve straatjeugd met sneeuwballen bekogèld. Een dier projectielen trof 's mans hoogen hoed, welken deze echter nog net bijtijds voor aanraking met de vuile straat wist te grijpen. Doch hiermede was het geduld van den aanspreker ten einde. Hij staak te zijn verderen plicht om zijn droevig nieuws aan den Loosduiners kond te doen, wierp de waardigheid van zich en rende de jongens, die ijlings het hazen pad kozen, achterna. Bij de Rembrandt- straat kreeg hij een der heihameis te pak ken en nu begon de optocht naar het po litiebureau in de Willem II-straat. Daar de jongen niet verkoos te doopen, droeg de aanspreker het voorwerp van zijn toorn voor zich uit, terwijl de jeugdige troep, welke aan den aanval debet was, luid joelend volgde. Dat deze niet alle- daagsche opbrenging veel belangstelling trok behoeft geen betoog. Aan de gevolgen overleden. Vrouw H. die Dinsdag op Berg en Dal bij Nijmegen door een auto werd gegrepen, is gisteren aan de gevolgen daarvan overleden. In een vijg gestikt. Te Goes is een on geveer 1-jarig kind van de familie W. in een vijg, die het door een ander broertje in den mond was gestopt, gestikt. Genees kundige hulp mocht niet meer baten. Inbraak. Uit de sigarenopslagplaats van den heer S. te Oostburg is door braak voor een waarde van ƒ300 aan sigaren ontvreemd. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Door de IJsclhb „Boskoop" is niettegenstaande de ingetreden' dooi Woensdagsmiddag op de Blonkslootoen wedstrijd ge-houden in het rinsrijden voor paren, waarvan de uitslag is als volgt: ie pr. 12 theelepels, J.Tol •on mej. Dorsman; 2e pr. schemer lamp, v. d. Heuvel en mevr. de Boer; en 3e pr. schilderij, A. Spaargaren en mej. Nieuwerf. Woensdagavond heeft de Chr. Zangvereeniging „Hosanna", met afd'. IClein „Hosanna", onider leiding van liaren directeur, den heer J. v. Beek- uit Woerden een goed geslaagde zang uitvoering gegeven in de Ned. Herv. Kerk. De kerk was tamelijk goed bezet. Door de politie te dezer plaatse zijn in het afgeloopen jaar 253 pro- oessenverbaal opgemaakt. Voor den politierechter te Deo Haag heeft terecht gestaan, zekere A. wonende alhier, verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan het ver oorzaken van brand door schuld. Eisch en vonnis, vijftig gulden boe te of een week hechtenis. Woensdagmiddag had op de aIL gameene begraafplaats de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer Arie Ridder, oud-brievenbesteller te Idezer plaatse. De w.n. directeur, als mede de oud-collega's van den over ledene, hadden zich allen achter den linkstoet aangesloten. Op den dooden- akker -was veel belangstelling. Er heeft zich hier ter plaatse ieen comité gevormd met den heer J. H. v. Straaten v. Nes als voorz. teneinde gelden in te zamelen voor de noodlijdenden in „Maas en Waal". De opbrengst van de eieren, gegaard) op de j.T. gehouden pluimvee tentoonstelling, is door het bestuur' van de Pluimveevereeniging „Nut en Sport", gestort in die kas der wijk verpleging. NOORDEN. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer A. J. v. Zutphem. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat op Donderdag 19 en 26 Jan., van 102 uur in hotel1 „Het vliegende Paard" te Nieuwkoop zitting gehouden zal worden, voor het betalen der polderlasten van den polder Noorden en Nieuwkoop. De heer v. d. Zant, onderwijzer laan de R.K. School alhier, is op 22-jarigen leeftijd te Santpoort over leden. OUDEWETERING. Woensdagmiddag had alhier, on danks den ingevallen dooi, nog een wedstrijd plaats voor de leden van de IJsclub „Prins Hendrik der Ne derlanden". 27 leden namen eraan deel. Het was ditmaal een wedstrijd met hindernissen, welke een bijzonder spannend verloop heeft gehaid. Tal van spannende ritten zijn er ver reidien, vooral tusschen de heeren Kraan en Mollers. Enkele malen moes- iten beide Kraanen het tegen Mol lers en Van Graas afleggen. Jammer was het, idiat 'de regen het verblijf op de ijsbaan verre van aangenaam maakte. De uitslag was ten slotte als volgt: 1. P. Kraan; 2. A. Mol lers; 3. Abr. Mollers; 4. B. Kraan; 5. G. Mollers; 6. Th. Turk en 7. J. Bos. Des avonds werden in Hotel Van den Bosch de prijzen door den voor zitter, den heer J. H. Vesseur uitge reikt. De vcorz. bracht een woord van hulde aan alle leden voor hun inspanning, waardoor zij den wed strijd zoo bijzonder aantrekkelijk heb ben gemaakt. Een speciaal woord van lof richtte hij tot de gebroeders Mol lers. RIJNSBURG. De aanvoer in 'den bloemenhan del neemt thans iederen dag weer toe en de gemaakte prijzen zijn voor 'de meeste soorten best. Er wordt flink voor export, voornamelijk Duitsch land, gekocht. Betaald werd per 100 rvoor ie soort Fred. Moore 8,9011; Thomas Moore 7,708,60, SaJvator Rose 8,408,70; La Matalas 6,50 7,70, Brillont Star 6,106,60, Diana 4,905- Due de Berlin 5,305,80; Witte duo Max 3,103,90; Scharlet Due 2.803.10; Prins van Oostenrijk 8,200,50; Prosperity 6,206,70; Hy acinthen 2931 SASSENHEIM Burgerlijke stand. Geboren: An- jna. Helena, o.v. J. W. Korbekaas en A. M. Onderwater; Maria Berendina Jaooba d.v. A. B. Oostveen en M. C. Vromesteijn. Ondertrouwd: Fredenk CornellsHo- anan, 29 j. en Catharina Johanna v. 'd. Meer 27 j. Gevestigd: miej. E. M. Spaandonk, Hoofdstr. 145 van Loon op Zand; mej. J. M. Wannet, Beukenlaan 20 van Nij megen; T. G. M. van Straaten, Char- Boiuaan 12 van Voorburg; A. Stig- ter en gez., Warmonrierdam 25 van Leiden; H. de Jong, Molenstr. 14 van Leiden. Vertrokken: J. dia Winter en gez., v. Rijksstraatweg 4 naar LJoorawij- kerhout. Doordat het Raadsverslag van icnze gemeente gisteren slechts ge deeltelijk gecorrigeerd is geplaatst, is een vreemde fout ingeslopen in het laatste gedeelte. Er staat waar dan de mógelijkheid van 11 e t aan stellen van vrouwen kan be sproken worden". Het gespatieerde moet zijn: „het vaststellen van :nor men". Land- en Tuinbouw. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Ter uitvoering van het besluit der algem. vergadering, is door deAlg. Vereen, voor Bloembollencultuur een adres aan de regeering verzonden, waarin o.m. het volgende wordt op gemerkt. „De uitvoer van bloembollen on dervindt in de laatste jaren in toe nemende mar belemmeringen, terwijl evreesd wordt, dat deze in de naas- toekomst nog zullen toenemen. De toenam:? van den afzet van ons artikel wordt belemmerd, doordat in schier alle landen waai- het worclt ingevoerd, de neiging bestaat en in toepassing wordt gebracht, om bloem bollen voortaan te plaatsen op de lijst der artikelen, die bij invoer zwaar kunnen worden belast. Het is tegen deze algemeene tendenz, dat Nederland, als vooraanstaand produ cent va n bloembollen, zich moet ver weren, om te voorkomen, dat door de handelspolitiek van andere lam den wordt tegengehouden de groei van den afzet, die anders een na tuurlijk gevolg zou zijn van 'de toe neming iaer cultuur en de verbeter de cultuurmethoden. Amerika heeft, onder voorwendsel van gevaar voor plantenziekten, den invoer van narcissen verboden, of schoon door de in Nederland geno men maatregelen, 'dit gevaar volko men denkbeeldig is geworden. In Ca nada volgt de Plantenziektenkundi- ge Dienst het voorbeeld van Amerika, blijkens de moeilijkheden, die onze exporteurs bij den invoer van gladio len in dit land ondervinden. Ook dit jaar zijn weder talrijke zendingen gladiolen bij aankomst aldaar, ver brand, omdat zij door dien Dienst als ziek beschouwd werden. Enge land heeft, naar het heet, uit vrees voor mona- en klauwzeer, bijzondere voorschriften gegeven voor de verpak king van bloembollen; de Engelsche Dol'lenkweekers in Spalding dringen steeds op protectionnistische maatre gelen voor bloembollen aan. Bij al deze landen zijn deze maat regelen te beschouwen als uitingen van den wensch om den invoer van bloembollen te belemmeren. De invoerrechten op bloembollen zijn in verschillende landen in de laatste jaren belangrijk verhoogd, ter wijl zij in andere landen ook reeds vrij hoog waren. In Amerika bedragen zij voor hya cinthen 4 doll., voor tulpen, narcis sen en convallaria 2 doll., voor cro cus 1 doll., alles per 1000 stuks. Voor andere bollen 30 pet. van de waarde. In Duitschland wordt, sedert 30 (September 1926, geheven 20 R.M. voor tulpen, hyacindien en narcissen en 30 R.M. voor. alle andere bollen, alles per 100 K.G. Voor Oostenrijk bedraagt het invoerrecht 6 G.Kr. per 100 K.G.; voor '1 sjecho-Slowakije 48 Kr. per 100 K.G.; voor Hongarije 10 G.Kr. per 100 K.G. Voor Frank rijk bedraagt het invoerrecht sinds 1 Sept. j.l. fr. 13 oer 100 K.G. Het in- invoerrec-ht in Zwitserland bedraagt £o fr. per 100 K.G.; in Polen is het in December 1926 verhoogd van 57 Zloty op 150 Zloty per 100 K.G. In Letland is een wetsontwerp in behan deling, tengevolge waarvan de waar schijnlijkheid bestaat, dat het invoer recht op bloembol.en wordt verhoogld Voor Noorwegen is in Mei 1927 het invoerrecht verhoogd van pl.m. 2.5 Cent op 27 ore per K.G.; in Zweden bedraagt het 50 Kr. per 100 K.G.; in Finland F.M. per K.G. Uit dit overzicht blijkt, dat het in voerrecht in enkele landen, vooral voor de goedkoopere tulpsoorten, in derdaad vrij hoog is. In sommige lan den, met een hoog invoerrecht, be- teekent dat 25 pet. van de waarde voor de duurdere soorten, en een aanzienlijk hooger percentage voor de [minder dure. Bezwaren van anderen aard bestaan in Denemarken, waar het bezoek van bloembolle nreizigers aan plaatsen, die niet gerekend1 worden tot de z.g. koopsteden, bezwaren oplevert. Wondt een reiziger voor den handel ineen dergelijke plaats aangetroffen, dan >vordt hem een betrekkelijk hooge boete opgelegd en velen der bloem- bollenreizigers zijn reeds op deze wij ze gestraft. In Zweden en Finland wordt de invoer van bollen, waarop o.a. Soer lelotium Tuliparum voorkomt, gewei gerd, wat, in vergelijking met wer kelijk ernstige ziekten, die op bloem bollen kunnen voorkomen, een zeer overdreven maatregel schijnt, die licht tot misbruik aanleiding geven kan, Waardoor onze invoer zeer in ge vaar zou kunnen komen. Ook in Duit sche tuinbouwkringen maakt men zich daarover ten aanzien van Zweden be zorgd. De algem. vergadering onzer veree- niging acht met öns deze verschijnse len zóó ernstig, dat zij het oogenblik gekomen acht, om bi) U aan te drin gen op maatregelen, om zich hier tegen te verweren en verdere belem meringen in de toekomst te voorko men. Wij achten het niet onze taak, de wijze aan te geven, waarop dit ver weer zou behooren te worden tuege- past* allerminst wenscbem wij ons te verdiepen in 't vraagstuk der han delspolitiek, omdat wij mèenen, dat het beleid in deze aan de Regee ring moet worden overgelaten. Uitdrukkelijk hebben ook de woord voerders der meerderheid in dè ge noemde algemeene vergadering zich uitgesproken, dat zij met wenschen, dat de vereeniging zich op dit ter rein begeeft, en algemeen leeft in onze vereen iging 'de gedachte, dat in ternationale vrijnandel voor het bloem bollenvak het meest gewenscht zóu zijn. Evenwel werd het noodzakelijk geacht, niet lijdelijk de belemmerin gen en beperkingen te aanvaarden, idie in het buitenland in toenemende mate aan den bl'cembolleninvoer in den weg liggen, en op grond van, deze overwegingen verzoeken wij LI de door U doeltreffend te oordfee» len maatregelen van verweer inover leg met onze vereeniging en der Bond van Bloembollenhanidelaren L willen toepassen tegenover die lar> den, welke aan den invoer van Ne derlandsche bloembollen belemmerin gen in den weg leggen". INVOER IN DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland, te Frankfort a. M., wijst op de publicatie in het Reichsgesetz- blatt no. 57 van 30 Dec. 1927 van een offi- cieelen brief van de Duitsche aan de Deensche regeering, die ten gevolge van de Nederlandsche meest-begunstiging ook voor dit land van belang is. In dezen brief deelt de Duitsche Minister van Bui- tenlandsche zaken den Deenschen gezant te Berlijn mede, dat de Duitsche regeering de volgende onder tariefpost 108 vallende goederen van Deensche afkomst bij den invoer in Duitschland niet hooger dan met 21 Mk. per 100 K.G. zal belasten, en wel: varkenskoppen en pooten, tongen, levers, harten, nieren, middenriffen, milten, lon gen, luchtpijpen van vee uitgezonderd (pluimvee), versch (niet bevroren). Voorts verklaart zich de Duitsch regee ring bereid met de Deensche regeering te onderhandelen over verlaging van het invoerrecht voor warmbloed-paarden vol gens tariefpost 100. LANDBOUW-IMMIGRATIE IN FRANKRIJK. De „Intransigeant" publiceert volgens de „Tel" het volgende bericht uit Dén Haag; „Ingevolge een overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Fransche regeerin gen zullen zich, om te beginnen, in de aanstaande maand zes Hollandsche fami lies in de Dordogne vestigen, welke emi gratie een dubbel doen heeft, en wel: te gen de werkloosheid, die in Holland heerscht, ageeren en in het gebrek aan arbeidskrachten voorzien, waaronder ook Frankrijk lijdt." De hoofdredacteur van het Parijsche avondblad omkleedt dit bericht met een min of meer wrang commentaar van het „Frankrijk, dat gekoloniseerd wordt" welk commentaar evenwel allerminst tegen Ne derland, doch tegen de Fransche regee ring is gericht, wegens haar onvoldoen de zorg voor het vraagstuk van de aan moediging van de toename der geboortes. Het is ongetwijfeld waar, dat Frankrijk in staat is, vooral in den landbouw, een grootere bevolking te voeden, dan het op het oogenblik doet. Maar even waar is het dat het voor een vreemdeling op het oogenblik zeer moeilijk is werk in Frank rijk te vinden. Degene, die het probeert, krijgt althans in de steden en op het land 'is het op 't oogenblik niet veel be ter vrijwel overal het bescheid dat geen vreemdelingen meer aangenomen worden. Dit is een wachtwoord, dat een jaar ge leden, toen het vraagstuk van do werk loosheid in Frankrijk accuut begon te worden, door de regeering werd u'tgege- ven. Het gevolg hiervan is inderdaad ge weest, dat het aantal der ondersteunde werkloozen is afgenomen van het maxi mum cijfer van 82.000 in Maart tot onge veer 12.000 thans. De stroom van naar Frankrijk emigree- rende arbeiders, welk aantal van 1922 tot 1926 bijna 800.000 bereikt had, is in het laatste jaar zeer belangrijk beperkt, ter wijl de deuren voor de naar huis keeren- de buitenlandsche arbeiders wijd werden geopend. Deze laatsten hebben in 1928 het aantal der nieuw binnenkomenden met 34.000 overtroffen, namelijk 90.000 repatri- eerende arbeiders tegenover 56.000 nieuw aankomenden. Frankrijk heeft aldus in zijn buiten landsche arbeidskrachten een veiligheids klep voor zijn werkloosheid. Het saldo toch der uittrekkenden komt ongeveer overeen met het aantal der officieel als werkloos ondersteunden, die opnieuw aan genomen werden. Behalve door deze „veiligheidsklep" der buitenlandsche arbeidskrachten is de werkloosheid in Frankrijk, zonder -lat de algemeene economische toestand verbe terde, overwonnen door een vermindering der arbeidsuren per arbeider. DE SIGARET OP DE BEGRAAF PLAATS. Wij hadden een lieve vriendin zoo. ©ven in het graf gelegd en stonden nog om de geopende groeve, waarin als laatste groet de bloemen vielen. Daar viel mijn oog op iemand aan den omtrek der groep die het graf omringde. Hrj stond daar rust j-j kijken. Of hq voor de begrafenis ge komen was, dan wel toevallig hier, en nu uit nieuwsgierigheid ging kij ken, weet ik niet. Maar wgl weet ik, dat_ hy er rus tig stond, ook wel ernstig. Maartusschen zijn lippen stak leen sigaret... Er was een tijd, dat het voor on beleefd gold, op straat te rooken. Er was een tijd, dat men niet or der het oog eener dame zou komen, ali men Qog pas gerookt had. Zuid-AfrlKa. kende voor konen tijd nog de gewoonte, dat de zoon niet zou rooken in vader s nabijheid, dc leerling niet onder het oog van den [meester. Thans ziet mende sigaret op de begraafplaats. Waarom ook niet, hé (Algem. Weekbl.")

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6