CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit immer bestaat uit TWEE Bladen. 8»«* AARCANO DINSDAG 3 JANUARI 1928 NUMMER 2225 HOWE LEIDSCIE COD AB)NNEMENTSPRIJS IiLeide» en buiten Leiden «ar agente gevestigd zijn Pet wartaali 2.50 Pet 'eek0.19 Fraio per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleloonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse 2ERSTE BLAD. V l>lle klaarheid. Ers een tijd geweest, waarin de voonnstaande mannen in onzen po- litieln strijd gevoelden, dat er iets ontb.k. We hadden ons program van onzegrooten Kuyper. Daarin was als meten reuzenarm vooruit gegrepen naaieen vast punt. Dat punt stond voorlezen grootste van zijn tijd vast en mrop stuurde hij aan. Maar het wasem, als moest hij een kruienden zaneerg verzetten. Zoo moest hij nog in Dnig opzicht als 't ware de gees ten mwerken en bekwamen. Gemee- ne ratie. Pro Rege, Anti Revolutio- naiiStaatkunde, zij getuigen er van. HetJrogram behoefde niet g e w ij- zig, maar moest wel toegepast. D Kuyper heeft in zijn dagen met zijnmachtigen geest het ideale kun- nenvasthouden, Aan de verdieping konhij gestadig voortwerken. omdat de mstandigheden hem gunstig wa ren Et machtige bolwerk van het Li- ber.isme, dat met verdrukking der meerheden op den troon kon blijven en at geen vrijheid voor anderen wil de^ gevallen onder zijn mokerslagen Eeider groote goederen van het Cal- vinme heeft hij met anderen be- vocten. Met zijn heengaan kwam de vrieid van onderwijs tot stand. Jet dat hoofdpunt was een der grctste stukken in ons spel gewon- nei Daarmede was vanzelf met het begisel ook een geweldige invloed vevorven. htuurlijk heeft dat gebracht e. n spmgsgewijze vooruitgang. Onze An- thvolutionaire partij werd een betee- keende partij. Uit haar midden wer- de mannen geroepen tot allerlei taak ophet openbaar terein. ven natuurlijk moest dat rea<-tie teweeg brengen. In den feilen strijd blft de troep zich veel meer als één mn gevoelen, dan wanneer in vre- detijd er gelegenheid is tot onderlin- gecritiek. Zoo ging het ook onder ons Eik wam weer op een strijd, die reeds eewen geleden gestreden werd, een stjd, die een groot deel van den tijd dt reformatie heeft gewoed, n.l. den stijd over de verhouding tusschm OBrheid en Kerk. lier had Kuyper positief gekozen. Os Program spreekt duidelijke taa'. D straks genoemde werken zetten dj breeder uiteen. Maar de praktijk, dar kwam men nog niet zoo toe, er w.ren toen andere onderwerpen van pictiseben strijd. Vlaar in onze dagen, vooral na 11 Nv. *25, is er meer dan gewone aan- dang om dat punt eens uitvoerig uit ti werken. Vooral ook de houding der Staat- kndig Gereformeerden noopt daartoe Daarom is het zoo verblijdend, dat vj nu van alle kanten juist dat punt Esproken zien. Het was zoo uitnemend gezien var dn voorzitter van het verband van aze propagandaclubs om juist dat pnt te belichten en de geesten daar- rede te doen bezig zijn. Daarom waardeeren wij ook het zoo ttnemende studiewerk, dat de heer I de Wilde ons gaf. Daarin wordt ge- gaven tot op den wortel der kwestie. In „Om de Vrijheid" worden terecht d drie personen: Oranje, Datheen en C den barn eve ldt, die elk een richting vrtegenwoordigen, naast elkander be l.ht. Wie d:t werk bestudeert, krijgt een laar inzicht, hoe reeds in de lGdc euw dezelfde strijd, zij het ook in ïidere voimen. gestreden is. Wij zijn thans op weg, om op dit lier belangrijkste punt tot volle prae- Ische klaarheid te komen. Dat hier inderdaad een machtig Icht gaat doorbreken bewijst de abso- lite negatie daarvan in den boezem <er S. G. I' Het is alsof men daar verrast is ioor dit positief geluid. Men was daar lewoon om over enkele bijzaken met ins te debatteeren. Zelf stelde, noch lersten, noch een van zijn volgelingen •oit principieel eigen standpunt in .et volle licht. Anti-thetisch was de itrijdwijze van hun zijde. Helaas noest van onze zijde ook meermalen net gelijke munt betaald worden, nndat tijd en kracht tot een meer hetische bestrijding ontbrak. Van nu af gaat dat anders worden. Wij zijn nu het tijdperk van de volle 1 laarheid ingetreden. Voor onze kiesvereenigingen en pro- jagandaclubs nu de tijd om dit vraag tuk ter hand te nemen. Wij zullen trachten ook hier en laar een stuk nog nader te belichten. STADSNIEUWS. WEEK DER GEBEDEN. Gisteravond werd in de Oosterkerk de eerste samenkomst van de Week der Gebeden gehouden. Het onderwerp van dezen avond was: „Algemeene dankzegging en verootmoediging". Het kerkgebouw was matig bezet. Eerste spreker was Ds. K. Schilder van Oegstgeest. die liet zingen: Gez. 264 vs. 1 (Lutherlied), las de Twaalf artikelen, voorging in gebed en daar na las Efeze 4 vs. 1—G. Spr. begon met de bezwaren van hen te ontzenuwen, die er aanmerking op maken, dat de week der gebeden begint met dankzegging.Daarna noem de spr. eenige lichtpunten van den te- genwoordigen tijd: het begrip „open baring" begint in de theologie meer erkenning te vragen; de Kerk wordt meer dan vroeger gezien als het huis Gods; de naam van Christus wordt meer genoemd, ook de modernen wor stelen om een Christologie; er is een strijd om zuiver geformuleerde be grippen; buiten onze grenzen, in Duitschland en Zwitserland begint men waarde te hechten aan 't Woord Gods; de Kerk begint haar woord te spreken in de vredesbeweging; er is opleving van den Zendingsarbeid. Daarom is het niet juist, wat som migen zeggen, dat de tijd, waarin on ze vaderen leefden beter is dan dien wij thans beleven. De kwesties, waar het thans om gaat, zijn geen individueele. doch so ciale: het oorlogsvraagstuk. het ar beidsvraagstuk, e.d. Het gaat niet om den enkeling, doch het gaat om de collectiviteit; Jezus Christus wil de wereld zegenen. Als we de dingen zoo zien, zien we het historisch verband, dan zien we het groote geheel. Nadat gezongen was Ps .33 vs. 7, betrad de tweede spreker. Ds. C. de Meyere, Ev. Luth. pred. alhier, den kansel. Spr. had tot onderwerp; „Ver ootmoediging en Gebed". Wij moetan ons heel ons leven lang verootmoedigen; et is zoo veel zonde rondom ons en in ons. Verootmoedi ging wil iets anders zeggen dan dat een mensch wordt vernederd; is het een gedwongen vernedering, dan kan de houding deemoedig zijn, doch het hart opstandig. God wil niet. dat de mensch aldus gebroken wordt; God wil, dat de mensch uit eigen beweging schuld bekent en het uitspreekt, dat hij niet waardig is een kind genaamd te worden, opdat hij dan de Vaderlief de Gods vindt. Daarom is het goed, dat we gemeen schappelijk schuld belijden voor God, opdat Hij ons vergiffenis schenke, en dat we Hem bidden om licht om het Koninkrijk Gods in zijn geheel t^ kun nen ziep en om kracht, om te vervul len de verplichtingen, die daaruit voortvloeien. Hierna ging spr. voor in gebed. Hedenavond is het onderwerp: De Algemeene Kerk. Dankzegging: voor het zich open barend verlangen naar nauwer veree- niging tussc-hen de verschillende af- deelingen van de algemeene kerk; voor het nog meer bepaald verlan gen om te komen tot een niet uitwen dige, maar innerlijke geestelijke een heid. Belijdenis: van trots en zelfzucht, die deze eenheid belemmeren, zelfs bij Gods kinderen; van de verzoeking om onze eigen idealen te willen zien triomfeeren, zon der met die van anderen rekening te te houden; van gebrek aan ware liefde. Gebed: om meer echt verlangen naar: de eenigheid des geestes, door den barld des vredes; om meer echten ootmoed in het be wustzijn onzer tekortkomingen; om meer volkomen de zienswijze van anderen te begrijpen. Hedenavond hopen als sprekers op te treden Ds. \Y. Th. Boissevain en Ds. H. Thomas. S. L. VAN LOOY. De uitgeversfirma S. L. van Looy, te Amsterdam -houdt op te bestaan Het fonds is overgenomen door A. W. Sijthoffs Uitgevers-Mij. alhier, en de heer S. G. van Looy is mede-direc teur geworden van de Leidsche zaak Met de firma Van Looy verdwijnt een uitgever, die veel mooi werk heeft uitgegeven, vooral van de Nieuwe Gids-auteurs. We denken in de eerste plaats daarbij aan de boeken van zijn neef, Jacobus van Looy en vooral aa" zijn Feesten. Jaapje en Jaap en de drie keurig verzorgde deelen van de won derlijke avonturen van Zebedeus. Maar dan moeten nog genoemd wor deu de tweede druk van Perk's geilich ten met de lithografische versieringen van T. Nieuwenhuis, waarvan de let ter helaas nog niet fraai is, de bloem lezingen uit de Nederlandsche dich ters van Maerlant tot Perk met de zeer aardige vignetten o.a. van Nieu wenhuis, Dysselhoff, Lion Cachet en van den laatsten tijd de nooit voltooi de uitgave der volledige werken van Molière (een keurige uitgave) en van Bredero. Verder heeft Van Looy een poos uit gegeven De Nieuwe Gids en De Vrije Bladen. MARRTAANVOER IN HET AFGELOOPEN JAAR. In het jaar 1927 werden aan de Leid sche markt alhier aangevoerd: 1.GG5.79G K.G. kaas, waarvan 444.871 K.G. Leidsche en 1.220.925 K.G. Goud- sche kaas. In 1926 bedroeg de totale aanvoer 1. 635.843 K.G. De aanvoer van boter bedroeg in 1927: 107.950 K.G., in 1926: 112.890 K.G. Een kleine achteruitgang dus. De totale aanvoer van het vee be droeg 246.774 stuks (v. jaar 241.254), bestaande uit: 43.325 runderen, 361 vette kalveren, 9953 nuchtere kalveren 46.591 schapen. 36.090 lammeren, 24436 vette varkens, 44.096 magere var kens, 44.341 biggen, 661 diverse paar den, enz. RAAD VAN ARBEID. Door het bestuur van den Raad van Arbeid is met ingang van 1 Januari j.l. bevorder^ tot adjunct-commies de heer A. G. de Kier, thans klerk, en zijn in vasten' dienst aangesteld tot schrij ver de heer G. P. Gunst en de dames W. Hermans en E. C. Segaar, thans tijdelijk. BIJEENKOMST V. L. O. K. Vrijdagavond, 30 December, had in Oud-Hortuszicht de jaarlijksche gezel lige bijeenkomst van V.L.O,K, (Ver- eeniging van Leidsche Oud-Kweeke- lirgen) plaats. Tegen acht uur bleek de zaal bijna te klein te zijn voor de talrijke vrienden en vriendinnen van onze Alma Mater. Ook vier leeraren, n.l, de heeren Schilp, Anes en Smink met hun dames, Ue hee* Zijlstra en de leerares Mej. de Niè kwamen de fees telijkheid verhoogen. Zelfs één der leden van de Commissie van Toezicht volgens art, 11, de heer Meyer, ver eerde V.L.O.K. inet zijn tegenwoordig heid. Vroolijk verwelkomden oude he kenden elkaar. De stemming was bui tengewoon gezellig, Ernst en luim, muziek en zang wisselden elkaar op >rot.tige Wijze af. En' hoe later het werd, hoe joliger de stemming werd. Lang na 't midder nachtelijk uur vlogen de V.L.O.K,'ers uiteen, met een vroolijk tot weerziens voer 't luisterrijk lustrum in 1928. DE VIERING VAN DEN 353STEN DIES NATALIS DER HOOGESCHOOL Prinses Juliana zal de rectorale feestrede bijwonen. Ter gelegenheid van den 353sten stichtingsdag der Uni\ersiteit alhier zal Woensdag 8 Februari, des namid dags twee uur de rector magnificus der Universiteit, prof. dr. A, J, Wen- sinck in het groot auditorium, een leestrede houden. Het Leidsche Studenten Muziek gezelschap „Sempre Crescendo" zal voor en na het uitspreken der rede cenigo muzieknummers ten gehoore brengén. H, K, II, Prinses Juliana zal de her denking in het groot auditorium bij wonen. Na afloop der feestrede zal de rec tor magnificus receptie houden. Des avonds zullen de hoogleeraren zich vereenigen aan een feestmaaltijd in Huize Bruyns aan het Rapenburg, waar hun omstreeks 9 uur door de leden van liet Leidsch Studentencorps een serenade zal worden gebracht. De echtgencoten der hoogleeraren zullen des avonds aanzitten aan een feestmaaltijd in „Zomerzorg". Vanwege het Leidsch Studenten corps zal de dies natalis worden her dacht met een gecostumeerde rij jool door de eorste-jaarsleden. Verschil lende politieke en andere belangwek kende gebeurtenissen uit den laatsten tijd zullen het onde -werp van den rij- iool vormen. Op de sociëteit Minerva zal voorts een collation worden ge geven. gevolgd door ee kroegjool. Ook vanwege de crceniging van Vrouwelijke Studenten, en den Bond van I eidsche Studenten zal deze dag feestelijk worden gevierd. DOOR HET IJS GEZAKT. Hedenmorgen 8 uur is op de Rijn en Schiekade ter hoogte van de Am- bachfsschool ren met 2000 Kg. cokes beladen wapen van den expediteur van I eeuwen uit de Heerenstraat, op het i's geleden. De koetsier en de' paarden ri.in op den wal gebbven. De wa^en zakte door het ijs zoodat ren gedeelte der cokes" verloren ging Met behulp van een takel werd de wagen weer op het droge gebracht. C. H. heeft aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel dat stond voor een perceel in de Bolwerk- straat. Gistermiddag is in de Haarlemmer straat de 4-jarige C. M. N, tegen een auto aangeloopen, Het ventje liep met zijn moeder en zag zijn groot moeder aan de overkant loopen. Daar door wilde hij oversteken, waardoor het ongeluk gebeurde, dat bijzonder goed afliep. De E,H,D„ die ontboden was moest zich hoofdzakelijk bezig houden met de grootmoeder, die flauw gevallen was. De jongen had slechts een buil op het hoofd en een bloedneus opgeloopen. Zaterdagavond is uit een auto, staande aan de Langestraat een deken ontvreemd. Men zij gewaarschuwd. Gistermiddag kwam op het Vrou wenkerkhof de 12-jarige J. d, 1, R, te vallen bij het baantje glijden. Hij kwam terecht op een paar honden, die voor een kar gespannen waren, waarbij een der honden hem leelijk in het been beet. BINNENLAND. HOFBERICHT. Na de ontvangst van het Corps Di plomatique ten Paleize Noordeinde te 's-Gravenhage lieeft H. K. H, Prinses Juliana eenige hoofden van missiën ontvangen, die nog niet aan Haar wa ren voorgesteld. De hofmaarschalk van H. M, de Koningin deelt mede, dat de tweede soiree ten Hove op 20 Januari as. zal plaats hebben. NIEUWJAARSRECEPTIE TEN HOVE Gistermiddag te 12 ure heeft H. M. de Koningin, in tegenwoordigheid van Z. K. H, de Prins en H, K, H, Prin ses Juliana, ten Koninklijken Paleize in het Noordeinde te 's-Gravenhage het bij Haar Hof geaccrediteerde di plomatieke corps, met den Deken van dat corps, den heer Guesalaga, gezant van Argentinië, aan het hoofd, in de gelegenheid gesteld Hare Majesteit geluk te wenschen bij de intrede van het jaar 1928 Daarna heeft de Koningin tot dat doel ontvangen het Permanente Hof van Internationale Justitie, vertegen woordigd door het lid voor Nederland mr. B. C, J, Loder, oud-president van dit internationale college, Gisternamiddag ten half zes ont ving de Koningin voor de aanbieding van hun gelukwenschen bij de jaar wisseling de Ministers, Hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur en de verdere civiele autoriteiten te 's-Gravenhage Ten slotte stelde Hare Majesteit de leden der hofhoudingen in de gele genheid gelukwenschen aan te bieden. HET CREMATORIUM WESI'ERVELD Het aantal crematies bedroeg in het afgeloopen jaar 352, tegen 318 in het vorig jaar. Het grootste aantal op één dag, n.l, vijf geschiedde op 29 Dec, j.l, VIJF EN TWINTIG JAAR TUIN- EN BOSCHBAAS. Op Nieuwjaarsdag herdacht de heer S. de Zoete, tuin-boschbaas ten palei ze te Soestdijk, onder groote bewijzen van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij H. M, de Koningin-Moeder, Namens de vereeniging „Floralia" en de afd. Baarn van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkun dc, mocht de jubilaris een bloem- en meubelstuk ontvangen. Van den in tendant, Jhr. de Jonge van Zwijnsber- gen, ontving de heer De Zoete een boek, op de plantkunde betrekking hebbende, terwijl H. M. de Koningin- Moeder hem een couvert met eigen handig geschreven brief deed toeko men. x DE GASCORRUPTIE. Te Huizum. Een commissie van onderzoek uit den genuenteraad v. Lecuwarderadeel was tot de overtuiging gekomen, dat de directeur van de gemeentegasfa- briek te Kuizum ruim 3000 op on rechtmatige wijze, in den vorm van z.g. retourcommissies, heeft verkre gen, Up liaar voorstel heeft de raad besloten, hem dit bedrag, vermeer derd met de kosten van het onderzoek te laten terugbetalen in zeven jaarlijk sche termijnen van 500. Een voorstel van een der raadsle den om den directeur te ontslaan, werd met 8 tegen 6 stemmen verwor pen. Te Grosnlo. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben aan den gemeenteraad van Groenlo bericht, dal zij geen ge volg kunnen geven aan het tot dit college gericht verzoek, om een onder zoek in te stellen naar de beweerde corruptie aan de gasfabriek aldaar. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Meeningen van autoriteiten over de draadloos-telefonische verbinding Neder land—Indië. Buitenland. De onderhandelingen tusschen Polen en Litauen. Overstroomingen en vorkeersbeperiiin- gen in Engeland. Mussolini over het nieuwe Jaar. Pogingen om de straat van Gibral over te zwemmen. Ernstig voedseltekort in Bosnië en da Herzegowina in verband met de sneeuw stormen. TIMOTHEUS. Wij ontvingen het oudejaarsnum- mer van dit mooie geïllustreerde weekblad. De uitgevers, La Rivière en Voor hoeve te Zwolle maakten van dit nummer een zeer aantrekkelijk huis kamer-tijdschrift. Verschillende arti kelen met pakkende keurige illustra ties maken het lezen en kijken tot een genot. Een prijsvraag met fragmenten van bijbelsche platen is voor kinderen een heerlijke bezigheid in de lange avonden. Een mooie plaat: Elia onder den jeneverboom in het tekstgedeelte en een aparte reproductie van Eugéne Burnand's De Terugkeer van den Verloren zoon verhoogen nog de aan trekkelijkheid. Vermelden wij nog dat een uitge breide boekbeoordeeling. de vragen- rubriek en de medische rubriek ook nu niet ontbreken. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK DECEMBER. Uitgesproken faillissementen: Noord Holland 24 (excl. Amsterdam), Am sterdam 38, Zuid-Holland 38 (excl. Den Haag en Rotterdam), Dc i Ilaag 36, Rotterdam 24 Utrecht 16, Gelderland 20, Noord-Brabant 21, Limburg 10, Zee land 4, Friesland 16, Groningen 13, Drente G, Overijsel 10. Totaal over Dec, 276 faillissementen en over 1927 3681 faillissementen, tegen 3866 faillisse menten in 1926. ANNEXATIE OF SAMENWERKING VAN GEMEENTEN. Het bestuur van de Nederl. Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft een commis sie ingesteld tot het uitbrengen van een rapport over het vraagstuk van annexatie of samenwerking van gemeenten. Deze commissie is samengesteld uit de beeren mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, voorzitter; mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen; II. P. J. Bloemeis, burgemeester van Rheden, in De Steeg; jhr. J. P. W. van Dooing, burgemeester van Heemstede; mr. dr. J. G. Schalkwijk, rechter in de rechtbank te Rotterdam; mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda en mr. W. A. Brouwers, waar nemend griffier bij de rechtbank te Maas tricht, wonende te Meerssen, secretaris. BUITENLAND. DE POOLSCH-LITAUSCHE BESPREKINGEN. Sombere vooruitzichten. Naar uit. Ivowno gemeld wordt, staat de datum, waarop de Poolsch-Litausche on derhandelingen zullen beginnen, nog niet vast. Men is van meening, dat deze niet in Januari, maar eerst tegen het eind van de lente zullen plaats vinden. Woldema- ras wil klaarblijkelijk eerst de nieuwe grondwet aanvaard zien. Zooals bekend, bevat deze een artikel, zeggende, dat Wil na de hoofdstad-van Litauen is. Door het aanvaarden van dit artikel zal op demon stratieve wijze worden aangetoond, dat Litauen in geen geval afstand van Wilna kan doen en dat de toekomst der stad ook voortaan het voornaamste vraagstuk van de Litausche politiek zal zijn. In Litausche politieke kringen is men overigens zeer somber gestemd wat de kansen der onderhandelingen met Polen aangaat. Men wijst er op, dat Polen het optreden van benden aan de grenzen blijft dulden en verklaart dat Polen de beslui ten van Genève schendt. In een officieel communiqué werd beweerd, dat de be volking van een grensdorp al weer door een bende geterroriseerd is geworden. Voorts wordt verklaard, dat de bewe ging der emigranten in het gebied van Wilna nog steeds van Poolsche zijde ge steund wordt. Polen zou nog niet het min ste hebben ondernomen om de besluiten van Genève ten uitvoer te brengen. Zoo is bijv. nog niet een van de 48 Litausche scholen, die door de Polen werden geslo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1