CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN binnenland. buitenland. 8s,e JAARGANG MAANDAG 2 JANUARI 1928 NUMMER 2224 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936' Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/j cent Ingezonden Mededcelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. eerste blad. stadsnieuw s. JUBILEUM VAN DEN HEER Ph. BOOT Jzn. Het was heden 25 jaar geleden, dat de heer Ph. Boot Jzn., wonende te Zoeterwoude, een der directeuren van de N. V. Scheepsbouw en Eeparatie- werl' „De Hoop" voorheen Gebroeders Boot te Leiden, 25 jaar geleden optrad als firmant in de toenmalige firma Gebroeders Boot. Hedenmorgen negen uur had het geheele personeel zich in de werk plaatsen van de Scheepswerf verza meld om den jubilaris op hartelijke wijze te huldigen. Nadat de heer Boot met zijn familie was binnengekomen, voerde allereerst de meesterknecht, de heer M. Zuil- h o f, het woord, die den jubileerenden directeur namens het geheele perso neel hartelijk gelukwenschte, en in herinnering bracht, hoe er in de 25 jaren dat de zaak onder de mede-di rectie van den heer Ph. Boot staat tal van moeilijkheden waren te over winnen. Er waren tijden van groote drukte en tijden van groote slapte, en kwam zelfs wijziging van het be drijf, doch met Gods hulp wist de lei ding al deze moeilijkheden te boven te komen. De jubileerende directeur heeft daarbij ook den steun van zijn vrouw mogen ondervinden, die hem in voor spoed en tegenspoed tot een hulpe is geweest. Spr. wenscht Mevrouw dan ook van harte geluk met dezen dag, Ten slotte richt Spr.. zich tot de kin deren, wien hij toeroept het voorbeeld van hun vader na te volgen en goede leden der familie Boot te worden, on der wie er zoovelen zijn die een lei dende functie in het industrieele le ven innemen, hetgeen zi;i te danken hebben aan plichtsbetrachting, ernst, toewijding en den inzet hunner gehee le persoonlijkheid. Spr. wenscht de Directie toe, dat er nog vele jaren van goede samenwer king tusschen haar en het personeel mogen komen in 't belang van het be drijf, dat aan haar zorgen is toever trouwd. Spr. eindigt me. den jubilaris, die reeds veel schepen heeft zien bou wen, als hulde van het personeel een scheepje aan te bieden, dat hij niet heeft zien houwen: een prachtig afge werkt zilveren scheepje „Philippina", vervaardigd in de „Ver. Zilverfabrie- ken Van Kempen, Begeer en Vos" te Voorschoten. Vervolgens werd Mevrouw een bloe menhulde aangeboden. Daarna sprak de heer M. van Dam, die al meer dan 40 jaar in het bedrijf werkzaam is. Hij bracht in herinne ring hoe de jubilaris in de kracht Gods een kwart eeuw heeft mogen mede werken tot de uitbreiding der zaak en feliciteerde hem van harte met dezen dag, die ook door het personeel als een onvergetelijke beschouwd wordt. Hierna sprak de heer C. Roos, die bijna 40 jaar op de werf werkzaam is en die, op soms humoristische wijze, eenige herinneringen uit het verleden opdiepte. Spr. heeft den jubilaris nog gekend als schooljongen en weet ook nog hoe hij op de werf verscheen onder leiding van zijn onvergetel ijken vader. Later medefirmant geworden, kenmerkte hij zich door zijn eenvoudige en aange name wijze van optreden. Spr. herinnerde aan dien jongeling uit de Schrift, die geroepen werd een lang niet gemakkelijk volk te regee- ren en God om wijsheid bad, doch te vens van den Heere nog zeer veel an dere gaven ontving. God heeft ook den jubilaris wijs heid geschonken voor de leiding van het bedrijf en spr. wenscht hem toe, dat hij die ook in de toekomst zal mo gen ontvangen om de zaak nog verder vooruit te brengen, alsmede om te zorgen, dat noch eenerzijds het econo misch mogelijke, noch anderzijds het sociaal wenschelijke uit het oog wor de verloren; ook dat God hem moge omringen door een staf van mannen, die God om wijsheid vragen opdat zoo de onderlinge verhoudingen zijn in overeenstemming met Gods Woord. Spr. eindigt met de hoop uit te spre- den, dat God den jubilaris en de zijnen rijkelijk moge zegenen. De heer P. Boot Jr, richtte vervol gens eenige woorden tot zijn jubilee renden mededirecteur. Spr heeft van de 25 jaar die achter ons liggen een groot gedeelte met den jubilaris sa mengewerkt, eerst 7 jaar als mede firmant, daarna 8 jaar als mededirec teur. Daarvan behoort één jaar tot den tijd van voor den oorlog, dien wij thans beschouwen als de mooie, rusti ge jaren. De oorlogsjaren waren niet van de gemakkelijkste, en ook in de ia-oorlogsjaren zijn nog wel eens zeer groote moeilijkheden te overwinnen geweest. Het is voor een groot deel aan den jubilaris te danken, dat het bedrijf dien moeilijken tijd te boven is gekomen, en niet, als zooveel ande re bedrijven, de vlag heeft moeten strijken. Spr, eindigde met den wensch uit te spreken, dat het hem gegeven moge worden nog langere jaren met zijn mede-directeur te mogen samenwer ken aan den bloei van het bedrijf, en wenschte den jubilaris en de zijnen hartelijk geluk. De heer P h. Boot Jzn., die hierna zelf aan het woord kwam, dankte voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Spr. is dankbaar voor al den zegen, in de afgeloopen 25 jaar ontvangen, zegen zoowel wat zijn gezinsleven en zijn gezondheid als de zaak betreft. In 1903 werd Spr. als deelgenoot in de zaak opgenomen: toentertijd de werf „De Waard". Tn April 1903 werd de tegenwoordige werf, toen „De Zijl", thans „De Hoop" geheeten, gekocht en een groot gedeelte van het personeel van „De Waard" ging daarheen over. Spr. behield de leiding over laatstge noemde werf, waar 30 man werkzaam waren, welk aantal was aangegroeid tot 130, toen in 1914 het geheele bedrijf naar „De Hoop" werd overgebracht. Spr. denkt steeds met veel genoegen aan den tijd, op De Waard doorge bracht, terug. Spr. dankt de arbeiders voor het schitterende cadeau, dat zij hem ge geven hebben en dat een ondubbel zinnig bewijs van medeleven met hun patroon is. Gaarne wil Spr. dit hul deblijk aanvaarden, dat den band tusschen patroons en personeel rnoge versterken. Spr, van zijn zijde zal de arbeiders allen een gratificatie ver- leenen om hun een aangenamen dag te bezorgen, welk bedrag hedenavond te half zes door hen aan het kantoor in ontvangst kon worden genomen. Vervolgens drukten de aanwezigen den jubilaris, zijn echtgenoote en ver dere familie de hand. Ten slotte begaf de jubilaris met zijn familie zich naar het kantoor, waar hij op hartelijke wijze werd toe gesproken door den hoofdboekhouder, den heer C. van Varik, waarna de heer Boot dankte voor de goede woor den tot hem en de zijnen gericht. ZILVEREN JUBILEUM J. WIND HZ. Heden herdacht de heer J. Wind Hz., opzichter van gebouwen en be graafplaatsen van het Nederl. Herv. Kerkgenootschap, zijn zilveren jubi leum als zoodanig. Tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen, ook verschillende bloemen- en fruitman den, ó.a; van het kerkpersoneel der Hooglandsche kerk, het college van collectanten en de Nieuwe Leidsche Begrafenisvereeniging. De Gemeentecommissie der Ned. Herv. Gem. was in haar geheel lieden morgen ten huize van den jubilaris aanwezig, benevens de oud-leden v. d. Heyden, Sasse en Couvée. Namens de gemeente-commissie voerde de voorzitter, de heer W. F o n- t e i n, het woord, die in herinnering bracht, hoe de jubilaris in 1902 uit een 37-tal sollicitanten benoemd werd tot opzichter over de kerkgebouwen en de begraafplaatsen; ook had hij de lei ding over de restauratie van de Pie- ters- en de Hooglandsche kerk, alsme de het kosterschap van de Hoogland sche kerk. In de kwarteeuw, die achter ons ligt, is wel gebleken, dat de commis sie 'van fabricage een zeer goede keu ze heeft gedaan; de jubilaris heeft zijn taak steeds met liefde en toewijding vervuld; hij is gebleken de rechte man op de rechte plaats te zijn. In 1923 werd de heer Wind ontsla gen uit het kosterschap in verband met de toenemende werkzaamheden aan het toezicht op „Rhijnhof" verbon den. Spr. brengt ook Mevrouw dank voor de wijze, waarop zij 21 jaar lang het ambt van kosterin der Iloogl. kerk heeft waargenomen. Spr. bood namens de gemeente-com missie den jubilaris een couvert met inhoud aan om daarvan een aanden ken te koopen, alsmede eenige foto's van Rhijnhof, er den wensch aan toe voegende, dat hij nog tal van jaren in de beste omstandigheden zijn ambt zal mogen blijven waarnemen. Het oud-lid der gemeentecommissie, de heer H. M. Sasse, sprak hierna nog enkele woorden van gelukwensch tot den jubilaris. De heer Wind dankte hartelijk voor de tot hem gerichte woorden en het huldeblijk, Het doet hem genoegen dat zijn werk zoo gewaardeerd wordt. Spr. heeft veel .lief en leed doorge maakt in de afgeloopen 25 jaar, doch hij is met groote dankbaarheid ver vuld, allereerst aan God, Die hem sterkte gaf tot de vervulling van zijn taak. en voorts aan de gemeend-om missie, voor de wijze, waarop zij Item steeds is tegemoet getreden. Het is zoowel voor spr. als voor de gemeente- commissie een groote voldoening, dat hij het gevaarlijke werk in onze hooge kerken nimmer een ongeluk heeft plaats gehad, waar spr. Gods hand in ziet. Spr. memoreert voorts de goede sa menwerking met gemeentewerken en de brandweer en dankt allen, die hem bij de vervulling van zijn taak ter zij de stonden. JUBILEA ZOUTKEET. Heden werden aan de Leidsche Zoutkeet alhier diploma's uitgereikt van het departement Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan een 8-tal werklieden met resp. 46, 42, 42, 34, 33, 26, 25 en 25 dienstjaren, t.w: J, Jansen, L. van Lieshout, J, W, Guley, A, J. Nachtegeller, F, A, IJzerman, I, Del fos, J. J. Molenaar en J, P, L, van Houten, Ten kantore hedenmorgen ontvan gen, werden zij allereerst toegespro ken door den Directeur, Jhr. C. C, Röell, waarna de diploma's met zilve ren draagpenning met een toepasselijk en hartelijk woord werden uitgereikt door den Voorzitter van het Departe ment, den heer N, C. F. van Ginkel, Hierna vond de huldiging plaats van den heer J. P. L, v\n Houten, die juist heden zijn 25-jarig jubileum vierde. Als aandenken ontving hij een zilveren horloge met dito ketting, ter wijl aan alle jubilarissen een envelop pe met inhoud werd geschonken, met de mededeeling, dat zij zoowel als het overige personeel dezen dag verder als een vakantiedag mochten beschou wen. WEEK DER GEBEDEN. Wij herinneren onze lezers nog gaarne aan de Week at r Gebeden welke heden aanvangt. Te 8 uur hedenavond zal de eerste samenkomst plaats hebben in de (ver warmde) Ooster&erk der Ned. Herv. Gemeente alhier, Als voorgangers zullen optreden Ds. de Meyere, Luthersch predikant alhier en Ds. Schilder Geref. predikant te Oegstgeest. Het onderwerp zal zijn: „Algemeene dankzegging en verootmoediging". Tot getrouw bezoek aan deze sa menkomsten wekken wij met nadruk op. CHR. SCHOLEN AAN DE HOOGL. KERKGRACHT Zooals uit een advertentie iii dit blad blijkt, moest de vacantie voor de Bijzondere Scholen aan de Hoogland sche Kerkgracht (hoofden de heeren W. G. Aldershoff Jr, en D, Meijer) met twee dagen worden verlengd. De strenge vorst was oorzaak, dat de centrale verwarming defect raakte. Woensdag a.s, hoopt men met de her stelling klaar te komen, zoodat Don derdag 5 Januari dé leerlingen weer kunnen worden verwacht. DE HEER C. KORTEWEG, t De heer C, Korteweg, Directeur der Middenstandsbank en der Eerste Leidsche Hulpbank en voorzitter van de Leidsche Middenstandsvereeniging is gisteren, terwijl hii zich naar het ijs begaf plotseling onwel geworden. Naar zijn woning vervoerd overleed de heer Korteweg na een half uur. De heer Korteweg bereikte den leeftijd van 43 jaar. LEIDSCHE MIDDENSTANDS CENTRALE. 17 December j.l. is de Koninklijke goedkeuring afgekomen op de Statu ten der „Leidsche Middenstands Cen tiale". Zooals bekend, wordt de Leidsche Middenstands Centrale gevormd uit de Besturen der Roomsch-Katholieke Neutrale en Christelijke Middenstands vereenigingen, hier ter stede. NED. ISR, GEM, Naar wij vernemen, is het heneden- gedeelte van het perceel Langebrug 10a, dat in eigendom toebehoort aan de Ned. Isr. Gem, alhier en dat werd gebruikt als Joodsche godsdienst school, verhuurd aan de fa, Vroom en Dreesman alhier, die het, na verbou wing als garage zal gebruiken. Het godsdienstonderwijs zal voort aan elders gegeven worden. Na afloop van den wedstrijd had ten politiebureele de uitreiking der prijzen plaats door den wnd. commis saris, den heer Balfoort, GECOSTUMEERD IJSFEEST. Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, einde dezer maand, zal de Leidsche IJsclub morgenavond een ge costumeerd ijsfeest geven. Verschillen de prijzen zijn daarvoor uitgeloofd. Gecostumeerde deelnemers worden om 9 uur op de baan verwacht. Op de baan zijn voorts costuums te huur en is een costumier aanwezig. Iedere be zoeker wordt verzocht een lampion mee te brengen. Inplaats van een draaiorgel zal ditmaal een orkest met blaasinstrumenten het feest opluiste ren. VERMIST. Sinds Donderdag wordt hier ter stede vermist Gerardus Siera, geboren 30 Aug. 1914 en wonende 2de Huig straat 12. Do Commissaris van Politie ver zoekt zijn opsporing of inlichtingen omtrent hem. - Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Dec. ingelegd 369,935,51 en terugbetaald 309.437,21, terwijl 96 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 46 boekjes geheel werden uitbe taald. Het tegoed der 16308 inleggers be droeg einde December 6.533,675,13, waarbij nog komt de rente over 1927 In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 245 volwassen personen en 6 kinderen; to taal 251 personen Tijdens de afwezigheid van de bewoners is gistermiddag tusschen half 5 en half 11 ingebroken met be hulp van een valschen sleutel in het perceel Oude Singel 98, bewoond door W. F. Stafleu, Uit een secretaire lade is 40 aan bankpapier ontvreemd. Toen gisterenmiddag B. J, A, we gens. dronkenschap gearresteerd werd heeft Jiij zich heftig verzet en een agent van politie mishandeld. Tegen hem werd proces-Verbaal opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. A. Gerse. 27 j. jm en E. N. A. Lut, 22 j, jd H. T. Nederberger, 23 j, jm en Joh. van Wijk, 21 j, jd. DE S. D. A. P. Bij den aanvang van de Zaterdag middag gehouden vergadering van het partijbestuur van de S. D. A. P. is, naar Het Volk meldt, afscheid geno men van den scheidenden partijvoor zitter Henri Polak,, alsmede van don aftredenden directeur van Het Volk. Masereeuw. Daarna heeft de installatie plaats gehad van den nieuwen partijvoorzit ter, Oudegeest, en van den nieuw be noemden directeur-technisch hoofd redacteur van Het Volk, Van der Veen Na het afscheid van den heer Mase reeuw, heeft de heer Henri Polak den nieuw gekozen partij-voorzitter toe gesproken. Naar zijn vaste overtui ging had de partij geen betere keuze kunnen doen. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Jubileum aan de Scheepswerf fa, Boot te Leiden, Jubileum van den heer Wind, Op zichter van gebouwen e begraafplaat sen der Ned. Herv. Gemeente te Lelden Verschillende nieuwjaarsbranden in de Hoofdstad. 9 Buitenland. De nieuwjaarsredevoeringen In Dnitschland met spanning verwacht. De houding der Russische oppositie. De regeerings-crisis in Letland dunrt voort. IJSSPORT. Hedenmorgen heeft op de baan van de Leidsche IJsclub vanwege de Leidsche Politie Sportvereeniging een hardrijderij op schaatsen plaats ge had, waaraan door 20 agenten werd deelgenomen. De afstand was 160 M.; de oudste der deelnemers, de 55-jarige W. Broek- sema, behaalde den lsten prijs. Hij was de eerst aangekomene, in 14,8 se conde. De tweede was P G, Bruins, in 15.1 seconde; de derde, M. Vos. in 15,6 seconde. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft krachtens het werk loosheidsbesluit 1917 goedgekeurd het reglement voor de werkloozenkas van de vereeniging „Helpt Elkander" Schoondijke. Het subsidie voor deze kas wordt verleend van 27 Juli 1927 af De gemeenten Bedum en Midwoud zijn toegetreden tot de regeling, ver vat in het werkloosheidsbesluit 1927. WERKLOOZEN NAAR OVERIJSSEL. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld. Is het juist, dat in de maanden Fe- bruari-Maart duizend werkloozen uit de groote steden bij de werkverschaf fing in Overijssel zullen te werk wor den gesteld? Zoo ja, is dan de minister bereid te bevorderen, dat geen hevoorrechtinj van de stedelijke boven de plattelands arbeiders plaats grijpe? GROOTE HARINGVANGST. De Kanaalvisscherij levert thans goede resultaten op. Drie motorlo; gers, die verleden week in Schevenin- gen binnen kwamen, brachten ieder 23 last haring mee. Door deze resulta ten aangemoedigd, is Vrijdagavond de Sch. 236 van de reederij J. J. v. d. Toorn opnieuw naar het Kanaal ver trokken ter haringvangst en a.s. Maan lag zal ile Sch. 310 van J. J. de Niet volgen. Het is een zeer groote bijzonderheid welke in tientallen jaren niet is voor gekomen, dat in dezen tijd nog sche pen vertrekken naar het Kanaal. IJK EN HERIJK. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de maten en gewichten, in het jaar 1928 en 1929 moeten worden onderworpen aan den herijk. De herijk heeft plaats binnen het tijdvak van 1 Jan. 1928 tot en met 30 Sept. 1929. Aan Ged. Staten der provinciën is opgedragen de data te bepalen, waar op de herijk voor elke gemeente bin nen het genoemde tijdvak zal geschie den. Het merk der goedkeuring, dat in 1926 en 1927 bij den ijk en herijk der maten en gewichten is gebezigd, is geldig tot en met 30 Sept. 1929. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Omtrent de schadeloosstelling wel ke gevraagd zal worden door de beide in vrijheid gestelde verdachten voor het tijdperk,' dat zij ónder de nieuwe bepalingen van de nieuwe wet voor strafvordering in preventieve hechte nis zaten, deelt het Ilbld. nog mede, dat een van de verdedigers, Mr. M. van der Goes van Naters, te Nijmegen de tusschenkomst van de Tweede Kamer zal inroepen, om schadeloos stelling te verkrijgen voor de in vrij heid gestelde verdachten, voor het ove rige tijdvak van hun voorarrest. DE NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ HINDENrURG. Belangrijke redevoeringen verwacht. Voor de ontvangst bij den rijkspresident zooals elk jaar op den eersten Januari plaats vindt bestond ditmaal in sommige politieke kringen vrij groote belangstel ling. Mèn achtte het namelijk niet uitge sloten dat de rede die rijkskanselier Marx zal richten tot den rijkspresident en uit het antwoord van den heer von Hinden burg eenige conclusie te kunnen trekken aangaande len levensduur van de tegen woordige regeering. Eveneens verwachtte men ook met een zekere spanning de rede- waarmede de rijkspresident zal antwoor den op de toespraak van monseigneur Pa- celli, den pauselijken nuntius, die hem de gelukwenschen van het diplomatieke corps zal aanbieden. Men vermoedde dat de heer von Hindenburg in zijri antwoord in elk geval de ontruiming van het Roer gebied ter sprake zal brengen. Wij zullen er morgen wel meer van hooren. VERMIST VLIEGTUIG IN DE WOESTIJN TERUGGEVONDEN. Vriendelijke behandeling der passagiers door de Arabieren. Een vermist vliegtuig is teruggevonden in de woestijn op 50 mijl van de landings plaats. Alles was wel aan boord. Het vlieg tuig is naar Bagdad vertrokken. Het draadlooze toestel van het gestran de vliegtuig werkte volmaakt goed, doch zijn noodseinen werden niet opgemerkt, wegens het drukke draadlooze verkeer in dit gebied. Toen men liet vliegtuig ontdekte, was het door Arabieren omringd, die zeer heusch optraden .Hun houding tegenover de eenige vrouw aan boord en de andere passagiers was zeer eerbiedig. Men hoopt, dat deze houding zeer behoorlijk zal wor den beloond om dit gedrag in de toekomst aan te moedigen. MINDER KOUDE IN ENGELAND. Langzaam maar zeker komt aan de periode van strenge koude in Londen een einde. Hoewel het gisternacht, na den dooi wat opvroor, was de stai gisteren weer in een \v aren modder poel herschapen. De dooi zal voor vele streken in Engeland zeer welkom zijn Verscheidene plaatsen zijn nog steeds door den zwaren sneeuwval van de al- geloopen week geïsoleerd. Daarbij komt, dat de vliegmachines, die giste-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1