eeredienst of een afgodische Kerk; op het voorbeeld van Pinehas, Elia en Elisa, maar deze personen hebben geen Overheidsambt bekleed, zoodat uit hun optreden geen regel voor de Overheid is af te leiden; op: de Konin gen Asa, Jehu, Hiskia, Josia e.a.. die de hoogten hebben weggenomen, de afgoderij hebben uitgeroeid en de Baklspriesters hebben gedood. De Overheid mist het orgaan om onderscheid te kunnen maken tus- schen de zuivere en de valsche Kerk, tusschen het ware geloof en de ket terij. Onder het Oude Testament kon de Overheid door Urim en Thummim of door de profetie Gods wil vernemen. Onder het Nieuwe Testament be staat deze bijzondere openbaring Gods niet. De Roomsche Kerk heeft het door ons bestreden en ook door de Geref. vaderen ingenomen standpunt conse quent gehandhaafd door aan den Paus een onfeilbaar gezag toe te ken nen en aan diens uitspraken dc Over heid te binden. Het door ons bestreden standpunt is ook zuiver Roomsch. De geschiedenis leert, dat er geen waarborg is voor een juiste keuze van de Overheid. Ze heeft telkens juist de ware Kerk vervolgd, de valsche gesteund en be schermd, denk bijv. aan de tyrannie der Remonstranten onder Oldebarne- veldt. De geschiedenis leert, dat vrijwel alle bemoeienis van de Overheid ten bate van de Kerk door middel van de wereldlijke macht, het wereldlijk zwaard, geleid heeft tot schade voor de Kerk, (Keizer Constantijn, Karei de Groote, Luthersche landen, enz.). De geschiedenis bewijst, dat ketterij en afgoderij uitgeroeid wordt door vervolging etc. vanwege de Overheid. Op grond van: „Er staat geschre ven" en „Er is geschied" moet het standpunt onzer Gereformeerde va deren van dien tijd worden veroor deeld. Onze vaderen hebben zelf groote moeite met dit dogma gehad. 't Is alsof zij meermalen gevoeld hebben, dat het niet juist was. Reeds in 1566 werd door de Synode gekozen voor een gematigde formu leering. Walaeus, Tliysius en Polyander be hoorden tot de „Dordtsche vaderen". Zij hebben uitgegeven het werk „Sy nopsis purioris Theologiae", een reeks van jaren het standaardwerk der Geref. 'ideologie, waaruit spr. nader citeerde en waaruit duidelijk blijkt, de matiging in het oordeel bij een van de vaderen der Dordtsche Synode. Ditzelfde vindt men bij vele com mentatoren. De practijk wordt steeds milder, het aantal uitzonderingen op den in Art. 3ü gestelden regel neemt steeds toe. In beide vertoonde zich het veld winnen van een ander beginsel dan het aan de opvatting van den tijd ontleende. Dit standpunt is inderdaad in strijd met de neginselen, waarvoor de Gere- lurmeerde vaderen gestreden hebben. Zij hebben goed en bloed over ge had voor de vrijheid der consciëntie. DWang tot het geloof is ongeoor loofd. i^et geloof moet door overtui ging komen, niet door dwang. Indien dit zoo is, dan mag het-niet- geiooven niet gestraft worden. Straf is dwang. lil uien dit zoo is, dan mag de Over heid niemand beletten God te dienen, ook uitwendig, naar zijn overtuiging. De onderscneiding, zooals onze Va deren die maakten tusschen de vrij heid van de consciëntie en de vrijheid van Godsdienstoefening is onhoud baar. Onze Vaderen hebben beleden (en voor die belijdenis gestreden) dat Overheid en Kerk twee zelfstandige machten zijn, die niet op elkanders gebied mogen ingrijpen. Onze Vaderen hebben zich gekeerd èn tegen Rome (macht van den Paus over de Overheid) èn tegen het Lu theranisme (zeggenschap van do Overheid over de Kerk). De Kerk mag zich niet begeven op het gebied der Kerk. De Kerk staat alleen onder het Ko ninklijk regiment van Christus in den hemel. Alleen Zijn Woord is haar wet. Met deze beginselen is de histori sche ontwikkeling van het Gerefor meerde leven in overeenstemming. Vrijheid van Godsdienst, vrijheid van Kerk, vrijheid van consciëntie, vrij heid van onderwijs en wetenschap, vrijheid van vereeniging en vergade ring, enz. Daarmede is de door ons verworpen formuleering in art. 36 in strijd. De Overheid heeft uit eerbied voor de Kerk des Heeren en de consciëntie harer onderdanen zich van alle in menging in zaken der religie te ont houden. Dit standpunt is principieel ver schillend van dat hetwelk tot uitdruk king komt in de leer van den neutra len Staat. Zie de artt. 3, 4 en 5 van het Pro gram van Beginselen. De Staatkundig Gereformeerden verzetten zich tegen het boven aange geven gevoelen der A.-R. partij. Strikt genomen worden daarvoor geen nadere gronden aangegeven. De eenige grond is: de belijdenis onzer Gereformeerde vaderen. Is deze belijdenis op dit punt niet appellabel aan de Heilige Schrift? Voor welke „Gereformeerde Vade ren" kiezen zij? Voor Guido de Brés of voor de Synode van Dordt? Voor de consequente handhaving van het dogma of voor de gematigde? Zoo zij de laatste kiezen, voor welke gematig de opvatting dan? Hoe staan zij tegenover de vrijheid der Kerk? Willen zij die handhaven? Maar dan kunnen zij het standpunt onzer Gereformeerde Vaderen terzake van de roeping der Overheid voor de Kerk niet innemen. Het is te betreuren, dat de Staat kundig Geref. Partij zich niet nader heeft uitgesproken over dit buitenge woon belangrijk vraagstuk. Het gaat om de vrijheid in geeste lijke zaken. Het gaat om de zelfstandigheid van de Kerken. Het gaat om de handhaving van de beginselen, door de Reformatoren op grond van de Heilige Schrift beleden, om de consequente handhaving daar van op het punt, waarin onze Vade ren waren in dezen zin kinderen huns tijds, dat zij de dwaling van dien tijd overnamen. Het gaat om de vraag of het Room sche, dan wel het Reformatorische standpunt door de Staatkundig Gere formeerden zal worden gepropageerd. Als de Staatkundig Geref. Partij voor het Roomsche standpunt blijft kiezen, waarop is dan hun Staatkun de in ons land een land van ge mengde bevolking, een land van vele kerken uit? Hoe wenscht zij dat door de Over heid gehandeld zal worden? Hoe meent zij, dat de samenkom sten verboden kunnen worden, waar in beginselen worden verkondigd die de eere Gods en het gezag der Over heid aanranden? Hoe wil zij de vrijheid van geweten handhaven? Hoe wil zij voorkomen dat de Over heid een verkeerde keuze doet en ver drukt wat zij beschermd en verdedigd wenscht te zien? Wanneer komt op deze vragen het antwoord? Op deze principieele uiteenzetting, waaraan de inleider voor de deelne mers een bijlage gevoegd had, volgde een levendige discussie, waaraan deelnamen de heeren Beumer. van Wageningen; Meijer, van Pernis; Ho- gerweg, van Rotterdam; Nyland, van Groningen; Bakker, van Öosterbeek; Kuipers, van Nieuwenhuizen; Mr. Gerbrandy, van Sneek; de Wit, van Schoten; Den Ouden, v..n Den Haag. De heer Schouten beantwooordde uitvoerig de debaters. De 2e voorzitter, Ds. Sijbesma, sprak een kort woord van dank. Nadat Ds. Sijbesma was voorge gaan in dankgebed, werd da vergade ring te vijf uur gesloten. GEMENGD NIEUWS. De verduistering bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Men meldt uit 's-Gravenhage: Omtrent de verduistering, gepleegd aan het Centraal Bureau voor de Statistiek kan nog worden medegedeeld, dat de po litie gisteravond tot arrestatie van den referendaris-titulair, K., overgegaan is. Door eenige rechercheurs is K. uit zijn woning gehaald en naar het hoofdbureau overgebracht. Gisterochtend is hij aan een streng ver hoor onderworpen. Wat de verduisteringen zelve betreft, deze zullen niet meer dan 25 a 30 duizend gulden bedragen. De heer K., die aan het hoofd der af- deeling Comptabiliteit stond en in die kwaliteit het beheer over de geldmiddelen van het Bureau voor de Statistiek had, is 60 jaar oud, en bekleedde sinds 1924 bovengenoemde betrekking. Gedurende de laatste jaren zou hij zich aan verduiste ringen hebben schuldig gemaakt. De gelden, welke hij onder zijn beheer had, wendde hij ten eigen bate aan, er echter zorg voor dragende, dat hij aan de loopende verplichtingen van het Bureau kon voldoen. De boeken waren volmaakt in orde, zoo dat bij het overdragen van den dienst er een tekort was van ongeveer vijf en twin tig duizend gulden. Naar medegedeeld werd, trok de levens wijze van den heer K. de aandacht van zijn kennissen en vrienden, daar hij altijd royaal was en metr geld verteerde dan zijn inkomsten toelieten. Een honderdjarige. Men meldt uit Beverwijk: Onder zeer groote belangstelling vier de Woensdag Beverwijk's oudste inwoner de heer E. Daniels, zijn honderdsten ge boortedag. Des morgens werd hij door de inwoners van „de Westerburcht", waarin Daniels verblijft, gehuldigd. Bij die gele genheid werd hij tevens gecomplimenteerd en toegesproken door burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, die hem een bloemstuk offreerde. Een groot deel van den dag bracht de jubilaris door bij zijn familie, waarna hij nog van 4 tot 6 uur een zeer druk bezochte receptie hield. Tot slot van den dag werd hem nog des avonds door twee muziekcorpsen een se renade gebracht. De krasse grijsaard vier de zijn eeuwfeest met een benijdenswaar dige dosis opgewektheid. Door een drijfriem gegrepen en gedood. —In de kolenwasscherij van de staatsmijn „Wilhelmina" werd gisternacht de los- meester T. Wischmann, terwijl hij bezig was met het schoonmaken van een der machines, door een drijfriem gegrepen. De man werd ernstig verwond en stierf kori na het ongeluk. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Woningbouw te Eindhoven. Gister morgen is de aanbesteding gehouden voor den bouw van 195 woningen op het Schoot, gelegen onder de gemeente Eindhoven, voor rekening van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken. Hoogste inschrijver was de heer J. Huy- brechts te Eindhoven, voor ƒ764.210; het laagst werd ingèschreven door de N.V. Bouw- en Administratiebureau „Rudi ment" te Amsterdam, voor de som van 649.800. De ontvluchting uit het ziekenhuis. Een door de politie ingesteld dnderzoek heeft uitgewezen, dat de te Rijssen gear resteerde Duifscher, die verdacht werd van een inbraak te Hengelo niet de per soon is, die verleden week uit het Ha?/ sche Ziekenhuis is ontsnapt. Wel beant woordde de arrestant eenigszins aan hel signalement dat van M. was verstrekt. Het is echter gebleken, dat de door hem opgegeven naam van Förster juist was. Overreden en gedood. Op den Berg weg te Rotterdam vlak bij de Haltestraat, heeft gistermiddag een aanrijding paats gehad met doodelijken afloop. De 29-jarige sigarenmaker J. K., wonen de Lodewijk van Nassausfraat 2 op Hilla- gersberg, reed met zijn fiets in de rich ting Hillegersberg. Van achteren werd hij aangereden door een vrachtauto bestuurd door den 31-jarigen G. P. uit de Zoom straat. K. kwam van zijn fiets te vallen. Het rechter achterwiel van de auto ging hem over het hoofd, met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lijk is per ziekenauto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. In hoever van schuld kan gesproken wor den, is nog niet uitgemaakt. De fiets was in het geheel niet beschadigd. Man verdronken. Woensdagavond waren de broers Rijkers van het op de Steenplaat te Rotterdam liggende sleep- schip „Murilla" gaan proviandeeren. Toen ze weer naar het schip terugvoeren in hun roeiboot, en de stroom tegen bleek, wilden de mannen zich met het achterste schip van een sleep laten meetrekken. De 23- jarige Willem Rijkers trachtte voorop de roeiboot staande verbinding te krijgen met het laatste schip, doch greep mis en stortte in de rivier. Zijn broer M. deed terstond alle moeite om hem te redden, doch de drenkeling was reeds in de diepte verdwenen. De motorboot „Feijenoord" kwam spoedig ter plaatse, doch kon geen hulp meer bieden. W. Rijkers is jammerlijk verdronken. Zijn lijk was gisteren nog niet opgehaald. De gebroeders Rijkers zijn afkomstig uit Werkendam. Door de koude bevangen. Gisteravond is de 31-jarige voerman L. S. wonende in. een woonschip op de Aelbrtchtskade in de Vierhavenstraat te Rotterdam op den bok van zijn wagen zittende, door de kou de bevangen en van den bok gevallen. Hij kreeg een trap van het paard, waar door hij gewond werd aan zijn rechter been. Een verpleger van den geneeskun digen Dienst behandelde hem, waarna de man naar huis werd gebracht. Tramongeluk. Gistermorgen wilde de 20-jarige v. B. bij de Schouwtjesbrug te Haarlem op een tram van de E. S. M. springen, die in de richting Amsterdam vertrok, waar zij op een kantoor werk zaam is. De tram was reeds in beweging. Zij kon het klaphek niet openen en sloeg achter over van de treeplank in het water van de eidsche vaart. Eenigen tijd later werd het lijk van het meisje, dat onder het ijs was geraakt, uit het water opgehaald. De onbewaakte overwegen. Gisteren avond is op een onbewaakten overweg bij Gouda een fietsrijder door den trein die te 18 uur 20 uit Rotterdam vertrekt en te 6 uur 41 te Gouda moet aankomen, ge grepen en vermorzeld. UIT DE OMGEVING. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Af wezig de heer J. W. Bakker. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken merken we op: Missives Ged. St. houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Rapport van het Centraal Bureau voor verificatie van de Vereeniging van Ned. gemeenten betreffende de rekeningen van de bedrijven. Worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Ned. Politiehonden- vereeniging, waarin gevraagd wordt toe treding als lid van deze vereeniging door de gemeente; wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den R. K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus, om aan de werklieden van het gemeentepersoneel 12 dagen vacantie te geven. Zal bij punt 8 worden behandeld. Een adres van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Hei ligen Naam, waarin verzocht wordt om een verordening tegen het vloeken daar te stellen in deze gemeente. Zal behandeld worden bij de wijziging der Politie-veror dening. Een verzoek van de Vereeniging voor Chr. M. O. te Leiden, om een bijdrage, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om praeadvies. Tot leden van de Plaatselijke School commissie worden herbenoemd de dames Mevr. PieronGobius du Sart en Mevr. de KleermakerMaas. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim worden de aftreden- den herbenoemd. Besloten wordt aan de Burgerwacht 'n subsidie toe te staan tot het bedrag, dat daarvoor op de begrooting is uitgetrok ken. De heer Braggaar wenscht te wor den geacht tegen te hebben gestemd, even als de heer v. Leeuwen. B. en W. stellen voor in beginsel te be sluiten tot aansluiting bij een eventueel op te richten district voor de aanstelling van schoolartsen. De noodzakelijkheid daarvan wordt hoe langer hoe meer in gezien. De kosten zullen voor deze ge meente ongeveer op ƒ500 a ƒ600 komen en de hoofden van de scholen hebben in beginsel hun medewerking toegezegd. De heer Eggink gelooft dat de in stelling van schoolartsen een nuttige zaak is. Ze moet echter met groote voorzichtig heid worden aangevat. Spr. dringt er op aan, dat de instructie van de schoolart sen zal worden gemaakt in overleg met de besturen van de bijzondere scholen, omdat de mogelijkheid bestaat dat anders het vrije onderwijs belemmerd wordt. De heer Bragg a ar spreekt zijn dank uit, dat B. en W. zoo spoedig met dit voorstel gekomen zijn. De voorzitter geeft de verzekering, dat aan den wensch van den heer Eggink zal worden voldaan. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Daarna komt in behandeling een voor stel van B. en W. inzake een motie van de heeren Dijkman c.s. waarin werd voor gesteld dat bij brand, veroorzaakt door hooibroei, de kosten van het verwerken komen voor de gemeente en dat bewaking van de hooibergen eveneens door de ge meente geschiedt. B. en W. meenen, dat het slechts de taak van de brandweer is, om een brand te blusschen. Bij buitenge wone broeiing van het hooi moet kennis gegeven worden aan den burgemeester en deze kan het hooi door den eigenaar laten verwerken, aldus luidt de verorde ning. De eigenaar heeft goed te letten op zijn hooiberg en te zorgen dat het hooi tijdig verwerkt wordt. Wanneer op deze wijze gewerkt wordt, zal hooibrand meest al voorkomen worden en anders is het aan de onachtzaamheid van de eigenaars te wijten. B. en W. stellen daarom als overgangs maatregel voor, dat de gemeente en de eigenaars in gevallen van hooibroei ieder de helft van de kosten van het verwer ken zullen betalen. De heeren Dijkman, Duynisveld en Ver boom kunnen wat betreft brand door hooibroei hier wel met meegaan.Wanneer echter de brand door andere oorzaken, b.v. door het hemelvuur ontstaat, zouden ze willen dat de gemeente de kosten van het verwerken op zich nam. Weth. Eggink meent, dat het dik wijls moeilijk zal zijn om de oorzaak van den brand vast te stellen. Overigens kan spr. zich er wel mee vereenigen, dat als vaststaat dat de brand door een andere oorzaak is ontstaan dan door hooibroei, de gemeente de kosten van het verwerken op zich neemt. De heer Verboom zou willen dat er in den hooitijd een keurmeester van het hooi werd aangesteld. De voorzitter zal dit nader over wegen. De heeren Dijkman c.s. trekken hun mo tie in en het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Verder stellen B. en W. voor in te trek ken de verordening op den persoonlijken dienst. De handspuiten worden niet meer gebruikt, de klok wordt ook niet meer ge luid. De verordening is verouderd. De heer D ij k m a n zou de alg. dienst gehandhaafd willen zien. De voorzitter toont aan, dat dit niet noodig is. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Daarna komt ter sprake een voorstel van B. en W. inzake het loon van het personeel bij de bedrijven. De heer Limburg is zeer dankbaar, dat deze loonregeling tot stand gekomen is en kan er zich in hoofdzaak wel mee vereenigen. Alleen zou spr. willen, dat de uitbetaling bij ziekte voor werklieden on der 18 jaar langer dan een maand ge schiedde. De heer Braggaar zegt, dat hij dank baar is, dat deze regeling eindelijk is tot stand gekomen. Spr. is niet geheel onte vreden, maar heeft wel eenig opmerkin gen. De gemeentewerklieden worden pas bij hun 20ste jaar als vaklieden gerekend en komen pas bij hun 30ste jaar op hun maximum. Dat vindt spr. wel wat laat en spr. zou die leeftijd op 28 jaar willen stellen. De vergoeding voor een rijwiel door de gemeente van 60 cent per week vindt spr. wel wat aan den lagen kant en spr. zou deze eenigszins willen verhoo- gen. Naar aanleiding van de verordening vraagt spr. nog of het niet mogelijk is, dat de machinist en de hulp-machinist in de drie weken een Zaterdag en Zondag achter elkaar vrij hebben, door ook de leerling-machinist in de werkregeling op te nemen. De heer v. Leeuwen kan zich met de salarissen van groep I wel vereenigen. Spr. vindt evenwel het verschil tusschen groep 1 en 2 te groot. Groep 1 komt tot 34.60 en groep 2 maar tot 30. Spr. zou voor willen stellen dit laatste bedrag te verhoogen tot 32 en tevens zou spr. wil len, dat het maximum-salaris spoediger werd bereikt. De voorzitter beantwoordt de ver schillende sprekers. Wat betreft de kwes tie van de vergoeding van een rijwiel ge looft spr. dat de vergoeding hoog genoeg is. Spr. wil echter nog wel eens laten on derzoeken of het bedrag toereikend is. Wat betreft de zaak van den Zondags dienst der machinisten is het spr. nog niet mogelijk geweest een regeling te tref fen. Spr. zal echter nogmaals naar een op lossing zoeken. Betreffende het voorstel van den heer v. Leeuwen zegt spr., dat hij het daar geheel niet mede eens is. Er kan geen reden bestaan om het salaris van de tweede groep te verhoogen. Spr. toont aan, dat de vergoeding van het personeel van de bedrijven in vergelijking met an dere bedrijven, fatsoenlijk is. De heer Limb urg geeft den heer van Leeuwen in overweging om zijn voorstel in te trekken. Het is niet wenschelijk, dat de gemeente het particuliere bedrijf voor bij snelt want dan kan het particuliere bedrijf het overheidsvoorbeeld niet vol gen.. De heer v. Leeuwen merkt op, dat de loonen in het particuliere bedrijf wel min der zijn, maar deze loonen zijn ook niet voldoende. De heer Braggaar heeft nog geen antwoord ontvangen op zijn vraag betref fende de spoediger bereiking van het maximum. Tevens zou spr. een bepaling willen dat de gemeentewerklieden hun vacantie kunnen nemen wanneer ze wil len, na hun onmiddellijken chef geraad pleegd te hebben. De voorzitter zegt, dat hij van mee- nV is, dat de regeling van het bereiken van het maximum goed is, zooals ze voor gesteld wordt en wat betreft het tweede acht spr. geen bepaling in de verordening noodig. De heer Eggink wijst op de vele voor deden van het overheidsbedrijf boven het particuliere bedrijf, vooral wat betreft de pensioenen, die in de loonen inbegrepen zijn. De heer Braggaar zegt, dat de loonen op het platteland meestal hongerloonen. zijn. Spr. stelt overigens voor, om het maximum te doen bereiken in den tijd van zes jaar en niet in ien tijd van 8 jaar, zooals B. en W. hebben voorgesteld. Het voorstel van den heer van Leeuwen wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen (die van de heeren Braggaar en v. Leeu wen). Het voorstel van den heer Braggaar wordt daarna aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Duy nisveld, de Kleermaker, Mens, Braggaar, v. Leeuwen en Limburg. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Daarna wordt besloten de laan bij de Donkwoning over te nemen van den eige naar en in beheer te nemen bij de ge meente en ze te bestemmen voor open bare weg. Tevens wordt besloten tot verlenging van het riool nabij het huis van den heer Anker. Inzake uitbreidinj van de waterleiding wordt aan B. en W. een crediet toegestaan van 10.500. Besloten wordt in de begrooting van 1928 enkele administratieve wijzigingen aan te brengen op verzoek van Ged. St. Enkele besluiten comptabiliteit worden vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Ver boom of niet de provincie aangeschre ven kan worden dat de riolen en kolken die uit de Leidsche weg gehaald zijn, er weder inkomen. De toestand is daar on houdbaar. De voorzitter zal de zaak in on derzoek nemen. Verder leverde de rondvraag weinig be langrijks op. Volgt sluiting. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUID'EN, 29 Dec. Heden aanga, komen aan den Rijksafslag 7 stoom trawlers en 1 kustvisscher. De pri> zen waren vóoa trawtvisch: 18 kn. tarbot 32115, 10 kn. griet 2847 p. 50 K.G., 732 st. gr. tong 1,65— 1,90, 3602 st. middel tong i,óo1,80 9720 st. kl. tong 1,35*,50 p. 100 K G., 2i kn. gr. schol 2629, 18 kn. middel schol 3136, 32 kn. zetschol 3537, 97 kn. kl. schol 20—33, 6 kn. schar 27, alles p. k. van 50 K.G. 36 kn. rog 1532 p. 20 st., 36 st. vleet 13,75, 19 kn. gr. schelvisch 4451, 35 kn. middel' schelvisch 36 47, 92 kn. kleinmiddel schelvisch 2736, 166 kn. kl. schelvisch 11— 30, p. k. van 50 K.G., 25 kn. kabel jauw 5972 p. k. van 125 K.G., 70 kn. gr. gullen 1628, 167 kn. kl. gullen 9,5018, p. k. van 50 K.G., 20 st. leng 2,505,40 p. st., 91 kn. wijting 620,50 p. k. van 50 K.G., 22 st. koolVisch 0,702,60 p. st. Heden kwaiq hier binnen de Puitsche stoomtreiler Este P. C. 20 met 4123 besomming. Van de IJm. stoomtreilers kwa men er heden 6 aan de markt. De besommingen waren: IJM. 23 met 2310, IJM. 110 met 2133, IJM. 90 met 10.826, IJM. 238 met 2489 en IJM. 192 met 3191. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. WESTERDIJK N.-York n. Rott. p. 29 Lizard. BLIJDENDIJK 29 v. Rott. n. Bostom EDAM Rott. n. N.-Orl. 29 te Antw. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN uitr. 20 v. Suez. SPRINGFONTEIN thr. 29 te Rott. GIEKERK tbr. 29 te Dar-es Salaam. RIJPERKERK thr. 29 te Genua. PARANA uitr. p. 28 Gibraltar. MELISKERK uitr. 29 v. Zanzibar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. AliCHIBA uitr. 28 v. Lagos. DELFLAND uitr. 28 te Dauar. MAASLAND tbr. 28 v. Lagos. üCHOUWEN 29 v. Hamb. te Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND thr. p. 28 Fem. Nor. WATERLAND thr. vertr. 30 2 n.m. van Londen. KENNEMERlAND uitr. 29 v. Amst ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET tbr. 29 4 n.m. 65, m. Z.-W. van Scheveningen. TERNATE thr. p. 29 2 n.m. Perim. MED AN tbr. 29 2.30 n.m. te Havre JACATRA uitr. p. 29 3 n.m. Gibrat tar. LNDRAPOERA uitr. 29 9.15, v.m. te Southampton. PATRIA thr. 29 10 v.m. van Colombo TAMBORA uitr. p. 28 Suez. SITOEEONDO 29 8 v.m. v. Hamb. naar Bremen. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". ENGGANO uitr. 29 te Pt. Saidi. PRINSES JULIANA uitr. 28 v. Al giers. PRINS DER NEDERL. thr. 28 van Batavia. JOHAN DE WITT thr. p. 28 Perim. &ALAWATI thr. 24 v. Singapore. MOENA thr. 27. v. Singapore. RONDO uitr. 25 v. Sabang. BATOE thr. p. 2 Sagres. KON. DER NED. thr. p. 27 Sagres. RADJA uitr. p. 39 Gibraltar. KON. PAKETVAART MIJ. SIGLI 28 te Relawan Dieli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6