dag-agenda. SPLINTER MEUBELEN ;taten-gëneraal. 9 FUROL uit de omgeving. 17 Dèfcëmber 192715 Januari 1928. Museum „De Lakenhal". Tentoonstel ling van Leidsche Topogi'E fie, door ae Ver. „Oud-Leiden". Vrijdag 6 Jan., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Film v. d. Philips- fabrieken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 27 December tot en met Zondag 1 Jan. (Nieuwjaarsdag) waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. RECLAME. In het vervolg zal de plaatsing van de Poolsche arbeiders in Duitschland uitsluitend geschieden via de arbeids beurzen. In Duitschland werken thans ongeveer 100.000 Polen, tegen circa 400.000 voor den oorlog. DS PARTICULIERE OPHAALDIENST IN WORMERVEER. Het is thans bekend geworden, al dus Het Volk, dat de gezamenlijke Zaansche deelnemers aan den parti culieren ophaaldienst van den ver dwenen heer A., een strop hebben van 4500 aan gestorte belastingpennin gen, die niet zijn afgedragen. Verhaal op den ondernemer schijnt er niet te zijn De gedupeerden adresseeren aan verschillende Zaansche gemeentera den, ten einde steun te vinden voor 'n adres aan den Minister van Financiën om kwijtschelding van belasting. Waar, zooals te Koog a. d. Zaan. hun adres werd behandeld, trad de Raad niet in. SPREKEND TRIO. Een bij één zijn de klachten over onze lijdelijke handelspolitiek niet meer te ge ven. minstens drie bij drie moeten ze wor den vermeld, zoo schrijft Prof. P. A. Die penhorst) in De Rotterdammer. Ziet hier wederom een sprekend trio: le. Met een overgroote meerderheid, 144 tegen ,45 stemmen, verklaarde de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur zich voor een adres aan de regee ring om maatregelen van verweer tegen de landen, die den invoer van Neder - landsche bloembollen belemmeren. 2e. Uit het verslag der Constructiewerk- plaatsen, voorheen Du Croe en Brauns te Amsterdam over het boekjaar 1 Juli 1926 tot 1 Juli 1927 knipten wij: „De resultaten van het afgeloopen boek jaar zijn nog ongunstig te noemen, waar door men van afschrijvingen moet afzien. Nog steeds heeft men tegen de allerfelste concurrentie te kampen. De hooge invoer rechten in-de oniringende landen maken het den huitenlandschen concurrenten mogelijk in eigen land hooge prijzen te bedingen. De aldus behaalde winsten wor den gedeeltelijk getruikt, om in het bui tenland te dumpen". 3e. De Höllandsche Cacao en Chocolade fabrieken, voorheen Bensdorp en Co., mo- tiveeren de noodzakelijkheid van financi- eele reorganisatie onder meer met deze feiten: „Sinds de laatste jaren doen internatio nale economische factoren zich gelden, waardoor de export der fabrieken is ver minderd. Met name in Canada, de Ver- eenigde Staten en Australië heeft men zich met kracht toegelegd op de fabrica tie van cacaoproducten in Jen meest uit- gebrelden zin. Hooge invoerrechten be lemmeren den invoer van buitenlandsche artikelen. In Frankrijk en België is de koopkracht in verband, met den stand van den franc bovendien zeer gedaald. De Nederlandsche cacaofabrikanten zien dus hun afzetgebied bepeikt tot het eigen land." Sprekend trio! Welsprekend triol DE UITGIFTE VAN ZUIDERZEE- GRONDEN. De heer C. Verweij te Santpoort heeft in de regeeringscommissie, welke een •iderzoek zal instellen naar de beste wij- waarop de ingepolderde Zuiderzeegron- n zullen worden uitgegeven, een uitvoe- g adres gezonden, waarin de uitgifte der .on.den bepleit wordt aan boeren, die inder loonarbeiders, maar uitsluitend i iet eigen gezinskrachten werken. Bij een middelde grootte van 5 H.A. zullen in j Zuider/.eeprovincie 40.00U gezinshoeven innen worden gevestigd, welk getal bij inbouw nog aanmerkelijk zal kunnen jgen. De heer Verweij wenscht uitgifte i pacht, waardoor de gronden het eigen- .iinblijven van den Nederlandschen aat, welke aan de pachters ook credie- .1 zal moeten verleenen voor opstallen- oogst.- Adressant acht zijn systeem van zinshoeven verder zeer goed vereenig- i :ar met het vestigen van landelijke ar- idsgemeenschappen of productieve ar- idscooperaties, voorzoover de aard der i bouwing daarvoor gunstig is en bekwa- ij leiders te vinden zijn. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 29 Dec. Aan de orde zijn een 28-tal kleine itwerpen, die z. h. st. worden aange- j >men. Vervolgens is aan de orde de wij ziging der L.O.-wet. De heer DE JONG (R.-K.) kan zich 3t dit ontwerp niet vereenigen, om- t het de gelijkstelling aantast. Van ermatige bouw van bijzondere scho- a is geen sprake. RECLAME 1 95 H Ik I Mauritsstraal ji 1 95 I Inbinden f Boekwerk j Tijdschriften. De heer OSSENDORP (S.D.) komt daartegen op. Hij meent dat voor het openbaar onderwijs een ongeoorloof de rem wordt aangelegd, zooals hij met het geval te Peursum tracht aan te toonen. De heer SMEENGE (V.B.) wenscht ook niet aan de pacificatie te tornen maar meent toch dat er bezwaren zijn. De vader der wet erkende dit. De MINISTER zegt toe het oordeel van de Cbmmissie-Rutgers te zullen vragen over de werking van 11 met name of dit de Commissie belemmert. Het ontwerp wordt daarna aange nomen met 21 tegen 10 stemmen. Bij de wijziging der rijwielbelasting pleit de heer WIBAUT (S.D.) voor al- geheele afschaffing. De hr. DE VOS VAN STEENWIJK (C.-H.) acht deze belasting een voor treffelijke, niet drukkende. Hij oefent voorts critiek op enkele vrijstellings bepalingen. Minister DE GEER zegt dat de rij wielbelasting in haar vroegere functie is afgeschaft maar daarentegen nu ten doel heeft een speciaal belang, n.l. de wegverbetering. Daarom ont valt aan des heeren Wibaut's betoog de grond. Tegenover de bezwaren van den heer De Vos van Steenwijk merkt Spr. op, dat het niet in de bedoeling ligt om tegenover elke bijzondere bate uit de automobielbelasting de rijwiel belasting te verlagen. Het ontwerp wordt daarna z. h. st. aangenomen. Daarna zijn verschillende financiee- le ontwerpen aan de orde. De heer DE GI'SELA AR (C.-H.) wenscht te weten of de 47 Yi millioen van de N. U. M. onder gewoon komt dan wel wordt gestort in het leenings- fonds. Het leeningsfonds moet slechts die nen om rente en aflossing te bestrij den. Het is onbillijk de 47^ millioen van de N. U. M, aan dat fonds te onri 1 ruden, daar dit geld strekt ter res titutie van crisisuitgaven. Spr. wil gaarne medewerken tot verlaging van de inkomstenbelasting, maar deze is evenzeer mogelijk als de 47Yi millioen niet in de Middelenwet wordt opge nomen. Minister DE GEER toont aan dat zoowel het leeningsfonds als de ge wone belastingen dezelfde contribua- belen hebben. Als men principieel de keuze heeft is het veel beter de be lastingverlaging daar aan te wenden waar men een ruime sorteering heeft dan bij het Leeningsfonds. De ontworpen worden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Aan de orde zijn voorts verschillen de voorstellen tot naturalisatie. De heer DE GIJSELAAR (C. H.) komt op tegen het tegelijk behandelen van 205 naturalisatieaanvragen, waar door de controle door de Staten-Ge- neraal onmogelijk wordt. De Minister van Justitie, de heer DONNER, betoogt, dat het een uiting van efficiency is, deze zaken te com bineeren, die ook, als ze over grooter tijdsverloop werden ingediend, in de practijk toch gelijk door de Kamers zouden worden behandeld. De ontwerpen worden aangenomen z. h. s. Z. h. s. worden nog afgedaan de wijziging en aanvulling van de be grooting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de wijzigingen van het 4e Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 192G. De VOORZITTER deelt mede voor nemens te zijn, de Kamer weder bij een te roepen tegen 10 Januari, des avonds te half negen en verdaagt te 2.45 uur de vergadering met het uit spreken van de beste wenschen bij de jaarwisseling. BUITENLAND^ DE POLITIEKE TOESTAND IN ROEMENIë. Een uitdagen van de Nationale Boerenpartij? In politieke kringen te Boekarest dc.et het bericht de ronde, dat dé patriarch Mi- ron Christea uit den Regentschapsraad zal treden on door generaal Precan, de vroe gere generaltssinfüg, zal worden vervan gen. Deze verandering wordt als een openlij ke uitdaging van de regeering aan de Na tionale Boerenpartij beschouwd. GROVE CORRUPTIE IN ROEMENIë? De staat door de Romana Americana benadeeld. De oud-afgevaardigde Floresco richt in een hoofdartikel, dat. veel opzien baart, ernstige beschuldigingen tot leidende per soonlijkheden van de Roemeensch-Ame- rikaansche petroleum-maatschappij (de Romana-Americana). Zoo zou met medeweten van de over heid in een bosch van het petröleumge- bied 80 hectaren grond afgepaald zijn, waardoor den staat een schade van onge veer 1.800.000 gulden zou zijn berokkend. Foresco beschuldigt de maatschappij van voortdurende onregelmatigheden en beweert, dat men ook het aandeel van 30 pet. in de petroleumproductie, dat bij con tract is toegewezen, als regel niet aan den staat heeft doen toekomen. Met de bedragen, waarvoor de staat bij de petroleumproductie is benadeeld, zou, volgens Foresco, de geheele staatsschuld van Roemenië kunnen worden gedelgd. DE DRANKWET INGETROKKEN. In Letland. Na langdurige debatten heeft het Let- landsche parlement besloten de voor 2 jaar ingevoerde drankwet, waarbij verbo den werd alcohol te verkoopen na 10 uur des avonds en tusschen Zaterdagmiddag en Maandagochtend, in te trekken. Het motief hiervoor is het feit, dat de wet het alcoholgebruik in Letland in gee- nen deele heeft doen verminderen en de consumptie van schadelijke stoffen als houdspiritus en andere surrogaten in de hand heeft gewerkt. Tot zelfs de krantenjongens toe werk ten aan dezen clandestienen handel mede. DREIGENDE STAKING IN POOLSCH SILEZIë. Een opgewonden stemming. De Woensdag te KönigshÜtte gehouden bedrijfsradenconferentie der metaalbewer kers uit de Silezische metaalindustrie weerspiegelde de opgewonden stemming, welke onder de arbeiders heerscht naar aanleiding van de ontoereikendheid der op 1 Januari 1928 in werking tredende verordening inzake den arbeidstijd voor de metaalindustrie. De regeering werd in dit congres scherp aangevallen. Eenstemmig werd besloten 2 Januari a.s. in staking te gaan om de regeering te dwingen toe te geven en tevens de hui dige situatie aan de komende verkiezin gen dienstbaar te maken. Den vakvereenigingsleiders is het even wel gelukt opschorting der staking tot 9 Januari te bewerken, teneinde met het de partement van arbeid te Warschau nog te kunnen onderhandelen en voorstellen te doen tot regeling van den werktijd. DE WERKLOOSHEID IN PALESTINA. Het fonds van Sir Alfred Mond. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat de heer Bernard Baron, een bekend tabaksmagnaat, voor 5000 p. st. heeft in geschreven op het doer Sir Alfred Mond gestichte fonds voo- steun aan werkloo- zen in Palestina. Reeds heeft Mond, die zelf 1000 p. st. heeft bijgedragen, een groot bedrag naar Palestina overgemaakt. DE CRISIS IN DE BRITSCHE MIJNINDUSTRIE. Mijnen gesloten. Sinds de mijnwerkersstaking van ver leden jaar zijn er in Schotland tachtig, in de Midlands dertien, in Lancastershire ongeveer dertig, in Zuid-Wales ongeveer veertig en in Durham en Northumberland nog meer mijnen gesloten. Het is zeer on waarschijnlijk, dat er weer een hiervan in exploitatie zal worden genomen. HET WINTERWEER IN ENGELAND. DE levensmiddelenvoorziening. Uitvoerige berichten blijft de Britsche draadlooze dienst bevatten over den toe stand ip Engeland na den sneeuwval en de stormen der laatste dagen. De jongste weervoorspellingen schijnen de hoop te wekken, dat een zachter weersgesteldheid de positie van de bewoners der steden en dorpen, die nog geisoleerd zijn, zal ver lichten. Uit alle deelen de'i lands komen berich ten in over menschen, die uren lang te voet of te paard door de hoogbesneeuwde landen trekken om levensmiddelen te ha len. Tal van doktoren hebben zich moe dig geweerd om hun patiënten in de ge- isoleerde dorpen te bereiken. Op Westerveld heeft gistermiddag onder buitengewone belangstel ling de verassching plaats gehad van Dr. A. S. v. Nierop, diens echt- genocte en zijn dochter Marjanna, die op den len Kerstdag bij het auto-ongeval nabij Halfweg op zulk een tragische wijze om het le ven kwamen. Het vertrek van de begrafenisstoet uit de Van Eeghen- straat te Amsterdam. RECLAME. Schrale Lippen Ruwe Huid, Springende Handen, Winterhanden, Wintervoeten en Huidwondjes geneest men snel met Doos 30-60-90, Tube Het ruimen der wegen is ernstig be moeilijkt door de vorst, die de sneeuw- banken in ijsmassa's heeft herschapen. Zelfs Londen is bedreigd met schaarsch- te aan levensmiddelen en kolen, ofschoon de kolenhandela,ren voldoende voorraden per trein hadden ontvangen. Zij waren echter niet in staat ze aan hun klanten af te leveren tengevolge der gladde stra ten. In Covent Garden waren de groenten schaarsch, daar deze in hoofdzaak langs de wegen worden aangevoerd. Wat het verkeer naar het vasteland be treft, wordt gemeld, dat tal van Fran- schen in Engeland zijn opgehouden, ten gevolge van het ongeval met de „Engadi- ne". Gisteren poogden zij langs de route Newhaven-Dieppe hun land te bereiken. Woensdagavond kwam de „Aquitania" van de Cunard Line te Cherbourg aan, op weg naar New York. De gezagvoerder oor deelde het te gevaarlijk met het oog op den zwaren wind en de hooge zeeën de haven binnen te gaan, en het schip bleef gedurende 12 uur buiten kruisen. Pas gis terochtend om .9 uur kon het de haven binnenloopen. Gisteren zijn er vliegtuigen gebruikt om Westerham en andere dorpen in het graaf schap Kent, welker bewoners door de sneeuw zijn geisoleerd, van levensmidde len te voorzien. Daar de vliegtuigen niet vermochten te dalen, werden de levens middelen in zakken gedaan, die men door middel van parachutes liet dalen. ECONOMISCHE HERVORMINGEN IN ITALIë. Volgens een bericht uit Milaan heeft Mussolini in vele gesprekken, de laatste dagen met bankiers, industri- eelen en kooplieden gevoerd, gezegd, ingevolge de stabilisatie van de lire, vast van plan te zijn een uitvoerig program van de economische hervor mingen door te zetten. Het nieuwe muntstelsel moet de productie aan wakkeren, evenals den uitvoer. KORTE BERICHTEN. De Letlandsche verstrekte den voorz. der Duitsche fractie in het Letlandsche parlement, iSchiemann, de opdracht een kabinet te vormen. Volgens nadere berichten zou d-e ramp in ide Zee van Marmora, waarbij het stoomschip „Sevindrje" zonk, aan 85 menschen het leven hebben gekost. Naar gemeld wordt, heerscht in Venetië hoog water. Het St. Mar- cusplein is overstroomd. De vroegere Italiaansche minis ter van financiën, Teofilo Rossi, lid van den senaat, ide fabrikant van de bekends Vermouth, is overleden: De Koninklijke Shell groepzou een nieuw procédié voor het raffinee- ren van petroleum gevondlen hebben. Het aantal ingeschreven werk- lioozen in Engeland! Bedroeg 19 dezei 1099900, d.i. 25.323 minder dan de voorafgaande week en 209.839 minder dan in December van het vorig jaar De Duitsche kruiser „Berlin" is Woensdag te Genua aangekomen. Dit is de eerste keer na den oorlóg, dat een Duitsch oorlogsschip een be zoek aan een Italiaansche haven brengt In Broadway (N.-York), is een warenhuis van 8 étages door brand vernield. Meer dan 150 brandweer lieden bestreden vruchteloos het vuur. De schade wordt geraamd op 300.000 pond sterling. Gemeentelijke Aankondigingen AARLANDERVEEN. De post- en hiilppostkantoren van Aar land er veen, Langeraar, Nieuwkoop, Nieuw veen, Noorden, Tér Aar en Ze venhoven, zullen op Nieuwjaarsdagge- icpend zijn als op Zonidag tot het athalen van correspondentie. ALPHEN AAN DEN RIJN. Alhier is de motorboot „Haring- handel I" van de Fa-. Visser teZwijn- drecht in den Rijn gezonken. De boot iwas bekneld geraakt in het ijs en lek geworden. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken ^or. Het lich ten van het schip is opgedragen aan v. d. Graal Koelmans' Berging- en Transportbedrijf te Rotterdam. TER AAR. Wegens omstandigheden is de tuinbouw cursus, welke in het veiling, gebouw van St. Phocas wordit ge* nouden, tijdelijk overgegaan in een d«er lokalen van ide O.L.S. Morgen zal de jaarvergadering van St. Phocas worden gehouden, des n.m. 2 uur 'in café Verhoef. HAARLEMMERMEER. Tot secretaris van den Haar- iemmermoerpclder werd, in de giste ren gehouden vergadering van Hoofd- bigeïanden, herbenoemd Jhr. Mr. L. C. Rengers Hora Siccama en tot pen- ningmeester de heer P. van Ouwer- kerk Jr. In deze vergadering bracht de voorz., de dijkgraaf S. W. de Clercq ter sprake de gerezen kwes ties met Ged. Staten nopens de in terpretatie van de artt. 57 en 58 van het Algem. Reglement op de polders en waterschappen. Het polderbestuur heeft altijd het standpunt ingenomen, dat deze artikelen zoo gelezen kun nen worden, dat G:d. St. aan elk be- 3luit tot uitgifte van erfpachtsgron- STEDELIJK MUSEUM „DE LAKEN HAL". Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het Stedelijk Museum „De Laken hal op Zondag 1 Januari a.s. (Nieuw jaarsdag) zal zijn gesloten. Leiden, 30 Dec. 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. den, - hun goedkeuring moeten hech ten. Ged. St. hebben den laatsten lijd ©en andere houdinghiertegenover aan genomen en wel een zoodanige, dal voortaan ieder besluit aan hun goed keuring moet onderworpen worden. Ten slotte is men in zooverre in overeenstemming met elkander geko men, dat het polderbestuur van.edei besluit aan God1. St. kennis zal ge. ven. De vergadering nam in verband met deze kwest.es thans een besluit- waarbij bepaald wordt dat alle reeds genomen besluiten in dazen geest in »een algemeen besluit worden vast- Daarna kwam in behandeling da begrooting voor het nieuwe dienstjaar. In hun geleide brief merken Dijkgraal en Heemiad n op, dat zij aanvanke lijk voor wilden stellen den post on derhoud wegen, op f 180.000 te be- Ealen, waarbij dan gerakend was op et gewoon onderhouden van alle we gen op de, in da laatste jaren ge bruikelijke manier. Bovendien bestond het voornemen 11 K.M. der in 1927 en 1928 gewalste wegen van een stof vrije laag te voorzien. Nadere overwegingen hebben het coï- liege er echter toe geleid niet de ba grooting van een zoo hoogen post ta voorzien.. Zij stellen voor dit bedrag te bepalen op f144.932,50. De heer Verkuyl kwam op tegen de z.i. te luxe manier van het ver beteren der wegen. Een voorstel van hem, om voortaan dit op de voorden polder eenvoudigste wijze te doen, werd aangenomen. Hoewel Dijkgraaf en Heemraden er ook niet voor voelden buitengewone werkzaamheden op het wegennet te Idoen verrichten, hadden zij toch een ipost van pl.m. f36.000 op de be grooting willen brengen om hieruit te bestrijden de extra kosten voor de buitengewone werken, die, in over leg met den ingenieur op de wegen zouden uitgevoerd worden op de hun doelmatigst lijkende manier. Met algemeen© stemmen werd de grooting vastgesteld, waarop o.m. de ze posten voorkomen, batig saldo re kening 1926 f16.277,85, opstalrech ten f45.000, omslag over 17527,88,71 H.A. f21 f 368.085,63, totaal in komsten «en uitgaven f577.625,28. KOUDEKERK. Zooals we reeds eerder hebben vermeld, zal het 1 Januari a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de hoeren Ant. van Egmond, N. P. Slegtenhorst en Jac. van Ommering, resp. als voorz., secretaris en penningm., deel uitmaak ten van het Burgerlijk Armbestuur! en tevens van het Bestuur van het ge sticht voor ouden van dagen in on- We vertrouwen, dat dit feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan en dien tengevolge zal er op Dinsdag 3. Jan. ia.s., des n.m. van 3 tot 4.30 uur in de Regentenkamer van het „Te huis" gelegenheid bestaan om de ju bilarissen met 'dit feit te complimein- teeren. We twijfelen niet, dat van de zijde der gemeentenaren daarvan ruimschoots gebruik zal worden ge maakt en die ongeziene waardeering zal omslaan in een uiting van blijd en medeleven. OEGSTGEEST. Woensdag- en Donderdagavond had in „Irene die Kerstfeestviering voor kinderen van 612 jaar plaats. Wat een prachtige Kerstboom en wat een blijde kindergezichten. Geluisterd hebben ze naar 'de toespraak van Ds. Jansen Schoonhoven en naar het Kerstverhaal van een Zendeling, maar gehunkerd hebben ze naar de pracht- cadeaux, waarmede de Kerstboom was versierd'. Wat een kindervreugde. Het Het „laa'k is kaiken wat jij het" was op aller lippen. Allen die medegewerkt hebben tot verwezenlijking van deze avonden, komt een woord van lof toe. Het bestuur der afd. Oegstgeest en Omstr. der Algem. Vereen- van Bloembollencultuur, hoeft besloten, ook in /I928, en wel tusschen 1417, Februari oen tentoonstelling te hom kien van getrokken bolgewassen. De tentoonstelling wordt gehouden in Cm fé-Regtaurant „Zomerzorg". Burgerlijke stand. Geboren: Wil lem, z.v. W. de Moorj on J. M. vaft Delft; Lambortus z.v. H. Boom on iS. C. M. v. Dam; C-laziena d.v. Plig- gaar en G. Turkonburg; Cornelis z.v. P. van Dein en J. Lindhout; Johan- nes, z.v. M. G. v. d. Ploeg on M. Val'entgced; Adriana d.v. J. Lango t en F. v. d1. Burg; Maart je d.v. L. Noort en Hoogstraten; Maria The ^esiia, d.v. H. Boes on M. v. Rijn; iCatharina Grjsbertha Johanna d.v. G M. den Hollander on J. A. Lubbe. Ondertrouwd: A. J. v. Brecht, Voor. Schoten, 25 j. |en J. P. v. d. Geer 21 ij.; H. A. F. Blokhuizen Lid a 27 j. en A. L. Schuier 27 j.; A. J. Leget Leiden 34 j. an H. Komdeur 27 jaar. Getrouwd: A. J. Sehuislelaar 25 j. &e Enschede en G. M. v. Grieken 26 j.; C. J. H. Driesaen, 27 j. en ,C. J. M. Zandvliet j-i M. C.Kam-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2