GEMENGD NIEUWS. Ernstig autc-ongeluk te Halfweg. Zondagmiddag omstreeks twee uur heeft in de Haarlemmermeer een tragisch auto ongeluk plaats gehad, waarbij het leven van drie menschen is te betreuren. Het gebeurde op een eenzame plek langs de Ringvaart tusschen de Liede en Halfweg, ongeveer ter hoogte van de timmerfabriek Kennemerland. De 21-jarige B. Eggermond was de eer ste, die het ongeluk opmerkte. De auto lag toen onderste boven in de sloot, ter wijl een arm boven het water uitstak. Hij slaagde erin een meisje op het droge te trekken. Met toepassing van kunstmatige ademhaling kon men deze weer bij bren gen. Nadat vervolgens de auto met veel moeite was overeind gezet, vond men drie lijken in de auto. Een der portieren was geopend, doch daardoor hebben de ongelukkigen zich niet kunnen redden. Nadat men de drie lijken op het dro ge had getrokken, constateerde dr. Mel- chior uit Halfweg, die inmiddels op het terrein van de ramp was verschenen, dat hulp hier niet meer zou kunnen baten. De lijken zijn evenals het geredde meisje naar het Wilhelmina-gasthuis te Amster dam overgebracht. De politie uit Haarlemmermeer stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat het ongeluk de familie A. S. van Nierop, van Eeghenstraat 175 te Amsterdam, getrof fen had. De namen der slachtoffers luiden: dr. A. S. van Nierop, directeur van Bensdorp Cacaofabrieken, mevrouw van Nierop, en mej. van Nierop, oud 21 jaar, terwijl de 19-jarige dochter van den heer van Nierop gered is. Vermoedelijk is het ongeluk een gevolg van het rijden over een zwakke plek van den weg, waardoor de wagen ge slipt en over den kop geslagen is, waarop de auto in de vaart is terecht gekomen. De toestand van het geredde meisje is nog steeds zorgwekkend. De verongelukte dr. A. S. van Nierop, was een zoon van het vroegere Eerste Ka merlid, wijlen mr. F. S. van Nierop. Hij had in Delft gestudeerd en promoveerde In Heidelberg tot doctor in dé chemie. De overledene was vroeger Directeur van de Koninklijke Stoomweverij „Nijverdal" te Almelo en werd later directeur van de Bensdorpfabrieken te Bussum. Nader meldt men nog: Mej. Emilie van Nierop, die gered is, verkeert in ernstigèn toestand. Eerst des avonds kwam zij geheel bij. Zij heeft een longontsteking gekregen. Omtrent de oor zaak van het ongeluk is niets b&üend. Men vermoedt, dat de wagen geslipt is. Moedige daad van een loodgieter. Toen de loodgieter H. Carlier een lekke waterleidingbuis in een der woningen van de bouwvereeniging „Moordrecht" bezig was te herstellen en daarvoor een sol- deerlamp vulde, vloog deze in brand en tastte de kleeren aan van het 4-jarig zoontje van den heer Vermeer, dat bij de werkzaamheden stond te kijken. De lood gieter greep den jongen vast en wierp hem op den grond om de vlammen te dooven. De man liep daarbij ernstige brandwonden aan gezicht en handen op en moest zich onder hevige pijnen onder geneeskundige behandeling stellen. Door zijn moedige daad kwam het ventje er met lichte wonden af. In de wo ning werd door de groote vlam eenige materieele schade aangericht. Kerstfeest in café's. In den nacht van Zondag op Maandag orn één uur bij het sluiten der café's ontstond in de Schiet baanstraat te Rotterdam een oploop van ongeveer 50 menschen, die zich nog al luidruchtig gedroegen. Een tweetal agenten maande tot kalm te aan. Het publiek keerde zich toen tegen de politie-mannen, nam een dreigende houding aan en begon mei bierglazen te gooien. Nadat de agenten de sabels had den getrokken en een drietal schoten in de lucht hadden gelost, sloeg de bende op de vlucht en was de rust spoedig weer gekeerd. Zaterdagavond ontstond in een café aan de Paul Krugerstraat te Rotterdam twist tusschen twee bezoekers. De 59-jarige H. de K. kreeg daarbij zulk een klap met een bierglas op het linkeroog, dat hij dit ver moedelijk zal moeten missen. Zondagavond wrd in hetzelfde café Kerstfeest gevierd en opnieuw ontstond een ruzie. Ditmaal werden van den 22-ja- rigen A. J. H. V. met een mes de pezen van den rechterpols doorgesneden. Hij moest in het ziekenhris aan de 'oclsingel worden opgenomen. De d- der, de 24-jarige P. de V., is in bewaring gesteld. Brand. Vrijdagavond omstreeks half zeven brak, naar het „D. v. N.-B." meldt, brand uit in de aangrenzende schuur van de boerderij Van den heer E. G. Romme, aan het Hooge Veer te Raamsdonkveer. De schuur brandde tot den grond toe af. Drie paarden en elf stuks vee kwamen in de vlammen om. Bij het losmaken van het vee, liep R. verschillende brandwon den op. Van de schuur sloegen de vlammen over op de groote boerderij met stalling van W. Zijlmans Tzn. welke eveneens tot den grond afbrandde. Het melkvee en een ge deelte van den inboedel van Z. kon gered worden. Om acht uur was men het vuur mees ter. De boerderij van R. wist men te be houden. De perceelen waren goed, de in boedel echter laag verzekerd. Oorzaak onbekend. Zaterdagmorgen is, naar de N. R. C. meldt, brand ontstaan in het heerenhuis Hoofdgracht 75 in Helder, eigenaar de heer W. Heyman en bewoond door luite nant ter zee Rotgans. De brand werd dcor voorbijgangers ontdekt die, aangezien zich niemand in de woning bevond, de voor deur forceerden. Zij konden een deel van den inboedel redden, die in het naast gelegen gebouw der Marineclub werd on dergebracht. Het huis brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Behalve het gemeentelijk bluschmate- riaal, namen ook twee stoomspuiten van de marine aan het blusschingswerk deel. De oorzaak van den brand is onbekend. Van don dood gered. Vrijdagavond zijn nabij Rijswijk 32 menschenlevens ter nauwernood aan den dood ontkomen. Een autobus van de Maatschappij V.I.O.S., in welke zich 32 personen bevonden, vertrok om 6 uur uit Den Haag n&ar Wateringen. Te omstreeks 6 uur 20 passeerde men den overweg van de spoorlijn Rotterdam —Den Haag met een matig gangetje, toen de chauffeur tot zijn ontsteltenis in volle vaart een sneltrein uit de richting Den Haag zag naderen. Er klonk een hevig gekraak, en men vreesde voor het ergste, maar het bleek later, dat dit slechts afkomstig was van het breken van den afsluitboom die te laat was neergelaten en nu afknapte. De chef van het station verklaarde, dat de trein te laat was en het signaal een oogenblik te voren nog op onveilig stond. Zoodra het op veilig stond, heeft hij de boomen gesloten, doch te ontstellende vaart van den trein maakte het mogelijk dat het toch nog iets te laat was. Boven dien wordt ter plaatse het uitzicht op de baan belemmerd, zoodat men nooit geheel kan zien, dat een trein nadert. Men kan zich den schrik van de ruim 30 passagiers, die maar juist aan den dood ontsnapten, indenken. Ook de chef van het station was ten zeerste ontdaan. Van koude omgekomen. Te Dronrijp is de bejaarde T. O. vermoedelijk door de koude omgekomen. De man was onge huwd. Ernstige twist. In de vleeschwaren- fabriek van de firma Stegeman Co. te Diepenveen kreeg een tweetal jongens twist met elkaar, welke zoo hoog liep, dat een hunner een mes greep en zijn tegen stander daarmee een diepe steekwonde in den rug toegebracht. De getroffene is on middellijk naar 't St. Jozefgesticht te De venter vervoerd, terwijl de dader, zekere D. uit Terwolde, op staanden voet werd ontslagen. Door een strooper gewond. Vrijdag avond om 9 uur verraste de jachtopziener Antonisse te Reusel den Belgischen stroo per P. terwijl hij met den lichtbak eenige Kersthaasjes verschalkte. De jachtopzie ner was vergezeld van een rijks- en ge meenteveldwachter. Toen zij tegen den strooper proces-verbaal wilden opmaken, richtte deze het vuurwapen op den jacht opziener en loste eenige schoten. De ko gels vlogen den rijks- en gemeenteveld wachter om de ooren, terwijl zij zagen, dat Antonisse gewond ineenzakte. Tus schen de twee overige politiemannen en den strooper ontstond een verwoede wor steling, waarbij de strooper per slot het onderspit dolf. De jachtopziener is ernstig aan schouder en hand gewond. Het ge weer van den strooper werd in beslag ge nomen. De jachtopziener werd naar huis, de strooper naar de gevangenis gebracht. Dierenmishandeling. De politie te IJzendijke heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een paardenhandelaar, die "n paard eenige dagen en nachten in een weide liet loopen tijdens de hevige koude en op den bevroren grond, zonder eten of drinken. Meelzakkendiefstal te Weert. Na de arrestatie van den bakker S. en diens voormaligen knecht H., te Weert als ver dacht van diefstal van 300 ledige zakken ten nadeele der N.V. Meelfabriek te Weert, zijn ook de vader van genoemden H. en de landbouwer M. S. met diens schoon zoon H. gearresteerd, als verdacht van diefstal van met meel gevulde zakken. De arrestatie van nog meerdere personen staat te wachten. De waarde van het gestolene moet in de duizenden loopen. Sinds de zaak loo- pende is, komen er bij de directie meer malen geldzendingen als „gewetensgeld" binnen. Brand in een drogisterij. Zaterdag morgen ontstond in de Groote Overstraat te Deventer een felle brand in den win kel van drogisterijen en verfwaren der fa. G. van Gerrevink. De 17-jarige bedien de P. R., die bij een gloeiend heete ka chel een flesch met benzine liet vallen, was er de oorzaak van. In een ommezien stond de winkel in lichtelaaie en even eens de boven den winkel gelegen woning van den winkelchef. Het geheele pand is uitgebrand. Daar de vlammen hevig naar buiten uitsloegen, liep ook het aan de overzijde der straat gelegen magazijn der firma een oogenblik ernstig gevaar. Door het ontvlammen der benzine wa ren de kleeren van den bediende R. in brènd geraakt. Om hulp roepend liep hij de straat op, waar buren en voorbijgan gers de vlammen bluschten. Methevige brandwonden aan hoofd en lijf werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. Men meldt nader uit Deventer: De drogistbediende Rehmeyer te Deven ter, die bij den brand in van Gerrevink's drogisterijen ernstige brandwonden be kwam, is gistermiddag aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Moordaanslag. Zaterdagavond in in Warschau de journalist Norvanczynski, die graag gelezen satirische artikelen te gen het huidige regeeringssysteem gepu bliceerd heefa, door vier mannen in uni form aangevallen en met gummistokken tot bloedens toe geslagen. De daders hebben klaarblijkelijk den journalist willen vermoorden, doch na men, toen zij door passeerende personen gezien werden, de vlucht. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Zaterdagmorgen is door den hear Burgemeester dezer gemeente, met het houden eener rede, de tentoonstelling van pluimvee in het veilingsgebouw geopend, ue geheele oppervlakte van het gebouw is in beslag genomen. Het geheel ziet er keurig uit. B|j de gehouden aanbesteding tot het vergrooten van de bad- en zwem inrichting alhier, was laagste inschrij ver de lieer C. Verwen alhier, voor f 13.800, Tot onderwijzeres aan de Chr. School' Nieuwstr., is benoemd mej.N. P. Mesman alhier. In de plaats van den heer A. D. Zeijlmans, wien, wegens vertrek naar eiders, met ingang van 1 Jan. a.s., eervol ontslag is verleend1, is benoemd tot kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Gem. alhier, de heer W. iKruiswjjk. Door het veilingsbestuur js be sloten, voortaan per week 2 bloemen veilingen te houden, en wed op Dins dag en Vrijdag, telkens aanvangende v.m. 9.30 uur. RIJNSBURG. Zaterdag is alhier aan de Sandt- laan een auto, toebehoor end-a aanDr. H. te Katwijk, geslipt en in botsing gekomen met een ijzeren hek. De auto en het hek werden bescha digd, doch persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. De gemeentewerkman, de heer A. Versteeg alhier, hoopt op 1 Jan. a.s. den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar alhier in gemeentedienst trad. Op den avond van 2 en Kerstdag werd alhier in de Ned. Herv. Kerk een zanguitvoering gegeven door hot Chr. Mannenkoor „Soli Deo Gloria" directeur de heer b. S. Leppink. Nadat was gezongen Ps. 1001 en de eere-voorz. Ds. Altena de bijeen komst met gebed had geopend, sprak deze een kort openingswoord. Spr. noemde den avond van den tweeden Kerstdag bij uitstek geschikt voor_ een zanguitvoering, omdat men, na in de voorbijgaande dagen de Kerstgeschiedenis gehoord te hebben in dezen zang een Christelijk en God- verheerhjkencf antwoord geeft op de Kerstgeschiedenis. Spr. dankte voor de getrouwe opkomst, en meende zijn gehoor niet te veel voor te spiegelen, wanneer hij van het koor onder zijn nieuwen directeur een nieuw geluid beloofde. Ook van den organist, den heer Schouten, meende hij weer veel te mogen verwachten, alsmede van mevr. J. Kooij-Brand, die hun wel willende medewerking hadden toege zegd. Het koor kon hierna zijn verrichtin gen aanvangen en dit heeft zich ver der den geheelen avond uitstekend van zijn taak gekweten. De vorde ringen door het koor sinds de laatste uitvoering gemaakt, zijn verrassenden veelbelovend. Viel de zang zeer te prijzen, tot het welslagen van den avond heeft •eveneens heel veel bijgedragen de prachtige zang van mevr. Kooij. Vol aandacht werd deze door de aanwezi gen beluisterd, en zeker spreken w^j namens allen, wanneer wij de hoop uiten, dat het niet bij deze eerste kennismaking zal blijven. Ten slotte blijft ons nog te ver melden de medewerking van den heer Schouten. Wat deze ook weer dezen avond met zijn schitterend orgelspel wist te bereiken, was subliem, vooral zijn bekend „Menuet" van Boëllmann was bijzonder welgeslaagd. Aan het einde der uitvoering dankte Ds. Altena met een enkel woord allen die aan dezen avond hadden medegewerkt, voor wat ten gehoore was gebracht. Den bekwamen direc teur wenschto hij toe, dat het hem gegeven mocht zijn, nog lang zijn krachten aan het koor te mogen gev en en dit door zijn onderwijs s'.eedsmeex te doen stijgen in waarde. Na het zingen van Gez. 96 werd de uitvoering door Ds. Altena met gebed beëindigd. VOORSCHOTEN. Vergadering van den Raad dezer femeente op a.s. Donderdag, des n.m. uur. Onderwerpen ter behandeling: 1^ Ingekomen stukkien. 2. Benoeming leden PI. Schoolcomra. 3. Idem leden Commissie tot We ring van Schoolverzuim. 4. Subsjdie Eurgerwacht. 5. Voorstel inzake Schoolartsen. 6. Idem naar aanleiding van de mo tie van de heeren Dijkman c.s. 7. Idem tot intrekking dier Verorde ning op de persoonlijke diensten. 8. Idem inzake loonen personeel der bedrijven. 9. Idem inzake aanleg nieuwe straat. 10. Idem inzake toelating assistente aan de O. L. School. 11. Idem tot verlenging van het riool nabij het huis van den heer Anker. 12. Crediet inzake uitbreiding wa terleiding. 13. Wijziging begrooting 1928. 14. Besluiten Comptabiliteit. 15. Reclame Schoolgeld. De Chr. Knape'nvereen. „Samuël" vierde Vrijdagavond haar eerste Lus trum" in net gebouw voor Chr. Be- llangen. De voorz., de heer Mechelse, opende de vergadering op gebruikelijke wij ze en las Ps. 23, waarna gezamenlijk gezongen werd „Lof zii den Heer en Almachtige Koning aer Eere". Na een hartelijk welkomstwoord, gal de voorzitter een kort historisch.over zicht van het ontstaan en groei der Knapenvereeniging. De behoefte aan een diergelijke vereeniging, tot vorming van nieuw bloed voor de J.V., had zich al meermalen doen gevoelen, tot- dat met de komst van D3. Fortgens en met diens steun de oprichting een feit werd, en „Samuël" al spoedig 23 leden telde. Bestond eerst de lei ding uit het bestuur der J.V., de laat ste 3 jaar bestuurt de heer Mechelse alleen da vereenigingj waarom spr. met aandrang vraagt ora de liefde en het gebeid' der Gemeente. Hierna kwamen de leden aan de beurt. Vr. Nocrt, die secretaris, gaf een pittig jaarverslag, waarin h\j niet zuinig was met de critiek op de K.V. Van dezelfden vriend hoorden wij la ter nog heel goed een gedicht voor- CLagen. net schimmenspel „Diefstal en ge volg", wekte danig dei lachlust op, hoewel 'dia bedoeling de meesten wel iduister gebleven zal zijn. Daar een gcede penningmeester of bibliothecaris nooit een opgewekte toon laat hooren, gaven de vrienden de Ruiter en Wobers winkel bljjk uitste kend hun functie te verstaan. De militaire klucht „De viermaan- iders" oogstte veel bijval. Ds. Fortgens sprak hierna 'de ver eeniging toe. Spr. dankte den voorz. voor diens gelukwenschen, naar aan leiding van sprekers beroep naar Hoek v. Holland; wederkeerig wenschte Ds. Fortgens de vereeniging geluk met haar 5-jarig bestaan. Onder tusschen ging het licht weer (eens een keer uit, wat niet zoo vreemd is de laatste dagen, en spr. zette z'n toespraak in het donker voort, en hield de ouders vóór het groote geestelijk belang dat de K.V. wil geven voor hun kinderen. Spr. heeft vanavond gezien dat er ge werkt wordt, en dankt den hear Mechel se voor zijn leiding van de vereeni ging, maai- vraagt zich af: zijn er niet meer jonge menschen, die vr. Mechelse in zijn arbeid terzijde wil len staan? Aan den vooravond van het Kerstfeest staande, wekte Ds. Fort gens de lieden op, dien Zaligmaker der wereld vroeg te zoeken. Intusschen was gelukkig bet Jicht weer alangegaan, en werd er pauze gehouden, welke benut werd totcol- Jectee.e.1 en h.t gebruiken \an kofiie. Menig aard-ge voordracht werd nog gedaan, en allen gingen welvoldaan huiswaarts. UIT ONZE INDIEN. DE WIJZIGING VAN DE INDISCHE STAATSREGELING. De Tijd (RK.) schrijft naar aanleiding van de aanneming van de wijziging der Indische staatsregeling door den Volks raad: „Het wetsontwerp krijgt o.i. ook in Ne derland een goede kans. De meerderheid in de Tweede Kamer, die indertijd het amendement-Feber heeft aangenomen, zal zich wel tweemaal bedenken, alvorens een even belangrijke als billijke wijziging, waarop men in Indië blijkt prijs te stellen, te verwerpen. Wel wordt er door de hee ren Treub c.s. hard gewerkt, om het ont werp alsnog in Den Haag te doen stran den, doch het lijkt ons al heel onwaar schijnlijk, dat een fractie van eenige be- teekenis in dezen op het kompas van den Indischen Ondenemersraad zal willen va ren. In ieder geval schijnt het ons niet op den weg van katholieke Kamerleden te liggen de totstandkoming van deze door Indië gewenschte wijziging te ver hinderen." REGEERING EN PERS. Na aan de hand van voorbeelden, aan verschillende met namen genoemde bladen verweten te hebben, dat zii den heer Gobeé, adviseur voor Inland- sche zaken, onrecht hebben aange daan in verbandi met hun beschuldi gingen, dat hij de regeering onjuist zou hebben voorgelicht over het con gres d er Partrj Sarekat Islam, heeft Mr. Schrieke, Reg.-gemachtigde voor Algem. Zaken bn den Volksraad, ver der aldus gesproken: „Rechtaf funest moet de uitwerking heeben van de wijze van penvoering door een ander Europeescholad, welks gedragingen door verschillende leden van dezen raad scherp is gebrand merkt. „Op idie noodlottige uitwerking is door hen de volle nadruk gelegd, en naar de ernstige overtuiging der re geering terecht De verhoudingen wor den tot het uiterste verscherpt en de invloed van dit haat kweeken werkt ook op de Europeesche samenleving noodlottig. Slechts sommige chineesche bladen zouden in gelijk verband kunnen worden genoemd. „Maar voelt zoo vraagt men de regeering tegenover laatstbedoelde journalistiek dan geen taak voor zich weggelegd, nu de wettelijke bepalingen blijkbaar te kort schieten? „Het standpunt, waarop de regee ring ten deze staat, vertoont verwant schap met dat van een zoo ervaren "journalist, als het geachte lid den neer Stokvis. „Een correctief" zoo zeide deze „ligt in de wijziging van de houding van de Europeesche samenleving zeil". „Zoo is het, van de samenleving zelf behoort de verbetering te komen. Maar is het verantwoord daarop te wach ten? „Ziedaar de vraag, welke de re geering zich in het bijna verstreken jaar bij herhaling heeft gesteld en •die zii 0 ok nu nog niet met stellig heid' beantwoordt. Wel wil zij me- dedeolen, dat aan haar een ontwerp is voorgelegd, dat beter dan de be staande bepalingen pers-excessen zal kunnen breidelen, zij het ten koste van een die-el van wat ons tot nog toe als een hoog principe dierbaar was.. Of dit ontwerp den Volksraad om 'advies zal worden voorgelegd, maakt nog een punt van overweging uit". In het begin van zijn rede heeft Mr. Schrieke nog gezegd„De regeering mag niet nalaten het openlijk uit tê spreken, dat het optreden der pers, ook der Europeesche pers, haar met zorg vervult". VLOOTVERSTERKING. Naar Aneta verneemt, zullen, beha! ve de vier torpedojagers De Ruyter, Evertien, Piet Hein en Kortenaer, dis het volgend jaar* in Indië worden verwacht, in hetzelfde tijdsverloop vooi den Indischen dienst worden opgezoi* den twee nieuwe mijnenvegers entwee gewapende motorbooten. Deze motorbooten, bij de JSngelsche marine met veel succes in gebruik zijn in staat, een snelheid te ontwikkei len van ongeveer 40 mijl per uur, zoo (dat zij van groote waarde zullen zijn indien zoo snel mogelijk ergens moet worden geageerd, zooal3 vroeger L- gen de zeeroovers in Bengkal.s. De mijnenvegers zoowel' als de mo torbooten zullen op eigen kracht naar Indië varen. De nieuwe torpedo-jagers zijn sche pen van 1497 ton waterverplaatsing bewapend met 4 kanonnon van 12 c.M., 2 van 71/2 c.M., 4 mitrailleurs en 6 torpedo-kanonnen. Het nieuwe 3000 ton-marinedok voor iSoerabaja, dat eveneens het volgend jaar in Indië wordt verwacht, (in- dien althans de leveringstijd van 15 maanden niet belangrijk overschreden wordt, zal ook voor de jagers vol doende plaatsruimte bieden. DE MENSCH ALS DIERENVRIEND. Als proeve van practische psycholo gie ontleedt Marcel Cahen de genegen heid, welke de mensch voor hond of kat gevoelt. De hond, gehoorzaam, trouw, en aanhankelijk, betoont gene genheid: de kat eischt genegenheid. Hieruit is de eenvoudige psycholo gische gevolgtrekking te maken, dat zij, die van honden houden, behoefte hebben liefde te ontvangen; zij, die van katten houden, hebben behoefte liefde te schenken. Het gaat hier om een uiting van karaktertrekken, die men kan onderscheiden in mannelijke en vrouwelijke. In de vriendschap met een hond, staan de mannelijke trek ken op den voorgrond, de man is van nature: de meester, welk gevoel door de -eigenschappen van den hond be vredigd wordt. In de genegenheid voor de kat ko men de vrouwelijke eigenschappen meer uit. De vrouw is van nature: de moeder. Haar moederliefde, haar altru isme, haar neiging tot opoffering voor den man stuwen haar naar het geven van genegenheid. Tot de kattenvrienden behooren ook behalve de oude jongejuffrouw en de oude vrijgezel, schrijvers, dichters, de inteliectueele werkers in het algemeen Le Gentil noemt Rabelais, Zola (die er een tiental had). J. J. Rousseau, Chateaubriand, Mérimee. Dumas, Bal zac. Lamartine, de Vigny, Hugo, Gau- tier. Een schrijver heeft behoefte om zijn gevoelens en indrukken aan ande ren weer te geven en gevoelt in het algemeen ook behoefte om lichamelijk zijn liefkozingen te schenken en wel het meest op oogenblikken, dat hij werkt. Marcel Cahen meent nu vier groe pen te kunnen onderscheiden: le: de man: vriend van den hond; de vrouw: vriendin van de kat, welke neiging voortvloeit uit hun natuurlijken aard; 2e. de man: vriend van de kat; de vrouw: vriendin van den hond: beide hebben karaktertrekken van het an dere geslacht; 3e. man en vrouw hou den evenveel van hond als kat: dualis me van instelling van genegenheid; 4e. man en vrouw hebben een afkeer voor een van heide of beide dieren: hier door kunnen bepaalde eigenaardighe den duidelijk worden, of vertoonen de personen de negatieve eigenschappen van de vrienden van beide dieren. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NICTHEROY Rott. n. Vancr. 21 v. RADNORSHIRE Vancr. n. Rott. 22 te Porti. (O.). tOSCHDIJK 24 v. Rott. n. N.-York IJNDAM 24 v. Rott. te N.-York. GAASTERDIJK 24 v. N.-York n.Rott. LOCHGOIL Vancr. n. Rott. 24. 2.30 n.m. van Londen. VOLENDAM Rott. n. N.-York 23. 1.4 n.m. 160 m. Z.W. van Valentia. BREEDIJK 23 v. Rott. te Houston. MOERDIJK 24 v. Vancr. te Rott. LEERDAM Rott. n. N.-Orl. 22 van Tampico. BURGËRDIJK 23 v. Rott. te Boston. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. TEXEL thr. p. 25 11.15 n.m. Dungenesa. ALCHIBA uitr. 24 te WinnebaE. ALBIREO uitr. 23 v. Lome. KILSTROOM uitr. 23 v. Accra. REGGESTROOM uitr. 17 v. Duala. VLIELAND 24 V. Amst. n. W.-Afrika. HOLLAND— AFRIKA-LIJN. SUMATRA thr. 21 v. Kilindini. •GRIJPSKERK uitr. 24 v. Rott. RIETFONTEIN 23 v. Bremen n. Ham. burg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND uitr. 23 v. Rio Jan. ZEELANDIA thr. p. 23 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBORA uitr. 23. 12 middag van Marseille. P ATRIA thr. 23 v;- Singapore. SLAMAT uitr. 24 10 v.m. v. Colombo JACATRA 24 v. Rott. n. Bat. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". RADJA 24 v. Amst. n. Batavia. KAMBANGAN uitr. 23 v. Singapore. GROTIUS uitr. 23 v. Singapore. ENGGANO uitr. 23 van Uenua. KON. DER NEDERL. thr. 23 v. Genua SIMALOER 23 v. Bat. n. Amst. KON. PAKETVAART MIJ. OHBILIN 23, te Belawan Deli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6