.tIEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van DINSDAG 27 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. JHR. A. T. BAUD. Het YVolffbureau seint uit Berlijn dd. 24 dezer: Op de „Matz Republik" bad heden middag een botsing plaats tusschen twee auto s, waarbij een inzittende, de Nederlandscne legatie-secretaris Jhr. A. T. Baud, een zware hersen schudding opliep, nij werd naar het ziekenhuis vervoerd. 'het kamerlid duys. Naar het Volk van de echtgenoote van den lieer uuys verneemt, is het bericht over zijn zieate te alarmeerend De dokter meerit met zekerheid te kunnen constateeren, dat de heer Duys een maagzweer heeit en tengevolge daarvan een inwendige bloeding heeit gehad. Van ievensge\aar is geen spra ke. Alleen moet ue uiterste voorzich tigheid woraen ueuaciit. NLu. ChK. VDRELNIGING. Het Cnr. Tijdschrift voor Radio deelt mede, dat het aan het bestuur geiuat is den voorzitter der Neder, luhusche *-.iiiiSieiijae nadio-Vereeni- giiiö, iur. a. v. d. i^eure, te doen terug aomen op zijn oesiuit om de leiding van ue cmrisielijke radio-actie neer te leggen. K. L. M.-VLIEGTUIG BIJ OSTENDE biiLANi), Het vliegtuig van de lvon. Lucht vaart mij., dat zateruagochend uit Lonuen iic»ar ons tand is vertrokken, in wegens mist nij usiende geland. noevtei aanvahi».eiijK net plan be stond zoo s^otuig mo£ehjK verder te gaan, is hiervan later aigezien, daar het weer niet betrouwbaar was. Het toestel zou vandaag weer naar Lon den terug vliegen, terwijl de lading goedtitn, enz. per trein is doorgezon den. Lr waren geen passagiers aan boord. KEGLLMENT YAM ORDE DER TwELDE KAMDR. Verschenen is het verslag over het wetsvoorstel uer iieeren Braat en Lingbet-K tot wijziging van het regle ment van orde der uamer. zeer vele leuen nadoen tegen dit voorstel erhsag nezwaar, daar de be paling dat een motie of een wijzigings voors.ei den steun moet hebben van ten minste o leden in het reglement van orde is opgenomen, om te voorko men, dut teix enael lid oi een zeer ge- ï'ing aantal leden den geregelden voortgang- van tien arbeid der Kamer zouden kunnen belemmeren. De erva- ï.ng heen geenszins aangetoond, dat de z.g. eenmanspartijen moeite heb ben om bij andere partijen den noodi- gvn steun te krijgen. Lenige leden merKten op, dat naar hun meening de practijk om steun te verleenen aan moties en wijzigings voorstel.en, waarmede men het niet eens is, alleen om de behandeling daarvan mogelijk te maken, een mis bruik is, waaraan een eind dient te Komen. KADEROPLEIDING 1928. Men schrijft ons: Op 2 Januari 1928 moet onder de wapenen komen de eerste ploeg van hen, die voor c'e kaderopleiding in he; !c er :iju aangewezen. Wij ver nieuwen onze jaarlijksche oproep at 11 alle christenouders om ons de namen hunner zonen of pupillen op te geven. Door onze zorg worden zij opgezocht en in kennis gebracht met de Christelijk Militaire Vereenigingen ter olaatse. Wij doen zulks om de jongelui te doen ervaren, dat zij in den vreemde en in militr.iren dienst niet alleen staan, maar ook om de ouders ge rustheid te bieden, doordat vrienden handen hun worden geboden, vrien denharten en -huizen voor hen open staan. Daarom vragen wij aan alle ouders om te willen opgeven naam FEUILLETON. 4) o— „Daar hebt U gelijk inmaar je kunt al gauw merken, of je ergens welkom bent.,., nu.... en dat zijn We bij de ouwe lui Vermeeren stellig niet Het gesprek bad plaats op denzelf de namiddag, toen Hendrik met den siudent Vermeeren naar de ijzerfa briek was gefietst en eerstgenoemde rc-ed juist langs het venster bij Adri's laatste bewering. „Laar is Hendrik", riep Moeder, „zou t al zóó laat wezenwarem- peltjes, bij half vijfroep Truus eens gauw, oin de tafel te dekken". „Ik 1 om al Moeder klonk Truus- jes helucre stem van boven, en het meisje kwam inderdaad vlug naar beneden en dekte handig en netjes de i 1 voor de groote huishouding: ne gen personen, een heele schaar! Va- c er kon er soms zoo trotsch overheen kijken, dat gezonde blosende troepje, allen recht van lijf en leden, de jon gens flink uit de kluiten gewassen, de meisjes veel minder forsch en Krachtig, nuiar toch ook blakend vin gezondheid, en Truus jeja, dat bleef „mooi fmusje", zooals die mal le Harry Vermeeren haar jaren gele den ens ^ekschta-end geDoemd had. en voornaam; datum van indeeling, welk garnizoen en voor welke oplei ding bestemd. Wij ontvangen die opgave gaarne van hen, die thans in dienst zijn of in den loop van 1928 in dienst komen. Voor hen, die voor Officiersoplei ding zijn bestemd wordt de opgave gaarne ingewacht bij Kapitein Th. Ziedses des Plantes, Thorbeckeplein 12, Amersfoort. Voor aangewezenen voor de Onder- officiersopleiding bij: Adj.-ond.-off. A. P, Bomas, Bloemfönteinstraat 54, Den Haag. De Dagelijksche Besturen der Nat. Christen-Officieren Vereeniging en Nationale Christen-Onderofficieren- Vereeniging. EEN MOOI GEDENKBOEK. Het is tegenwoordig haast een van zelfsprekendheid, dat een organisatie, die een belangrijk jubileum viert bij die gelegenheid ook een gedenkboek uitgeeft. Dat op zichzelf is reeds een geluk kig verschijnsel, want de historie heeft groote waarde. Toch worden er wel gedenkboeken uitgegeven, die hoogstens voor een kleinen tijd waarde hebben, maar die men vrij spoedig wegstopt op de plank waar de minst gebruikte werken staan. Zoo is het niet met het gedenkboek dat we nu bespreken. De Nationale Christen Onder-Officie ren Vereeniging (N. C. O. O. V.) mocht op 13 Februari j.l. 25 jaar bestaan. Op voorstel van den Leger- en Vlootpre- dikant in algemeenen dienst, Ds. H. Janssen, werd in de jaarvergadering van 1926 besloten tot de uitgifte van een gedenkboek bij gelegenheid van dit zilveren jubileum. Tien maanden na den gedenkwaar- digen dag verschijnt dit mooie boek. Wij zouden zeggen niet te vroeg en niet te laat. Wat toch blijkt bij het lezen van dit boek? Voor alles, dat men met zorg geschiedenis heeft willen geven. Zeer volledig, en goed geordend, wordt ons de heele historie van de vereeniging verhaald. Een beknopte geschiedenis, maar volstrekt niet te beknopt. Heel handig en zakelijk, voor wie van een of ander feit meer weten wil, wordt deze ge schiedenis door een 34-tal aanteeke- ningen gevolgd. Maar er is meer. Uit Onze Gids worden eenige arti kelen van voormannen afgedrukt, die ook voor niet-militairen een schat van gegevens bevatten. Lohman, Schok king, Talma, Bavinck. Kuyper, treft men er aan naast De Moor. Van Dijk, Duymaer van Twist, Ds. van Noort, Ds Jonker en anderen. Niet minder belangrijk zijn de hoofd stukken over de Christelijk Sociale verhoudingen, de mentaliteit inzake aen militairen dienst, de levenswan del en de N. C. O. O. V. en de sociale vraagstukken. Het is een compleet arsenaal, waar uit gedurig wapenen en munitie te ha len zijn. Vermelden we tenslotte nog, dat 'n register van namen het zoeken verge makkelijkt. Het is een boek, dat niet alleen voor leden der vereeniging, maar in wij den kring, door ieder die in de vraag stukken varf het sociale leven belang stelt, van veel nut zal zijn. Wij bevelen het ten zeerste aan. DE RETOURCOMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Men meldt uit Lemmer: De gemeenteraad van Lemsterland heeft in zijn vergadering de volgende motie aangenomen: „De Raad der gemeente Lemster land, kennis genomen hebbende van het resultaat van het onderzoek, dat door b. en W. is ingesteld naar aan leiding van de beschuldiging in de pers voorkomende, als zou de direc teur der gasfabriek te Lemmer retour- commissies hebben aangenomen, over wegende dat uit het onderzoek is ge bleken, dat het bedrag dier giften van de firma Gautsch te Amsterdam 764 en die van de firma Bruins 50 heb ben bedragen, keurt de aanneming dier gelden af als zijnde in strijd met artikel 21, lid b, van het ambtenaren reglement. Bij herhaling van een der De drie kleinere groeiden ook al op en beloofden even flink te worden als de anderen. Tusschen Adriaan, die vijf tien, en Alida, die pas negen was. hadden er nog drie kunnen aanzitten, maar die waren helaas plotseling ziek geworden, en toen achter elkan der gestorven. Wanneer de ouders daar nog aan dachten, werd het hun wee om 't hart.... zulke lievelingen te moeten missen't kruis dreigde bijna te zwaar te worden. Gelukkig had 't hun aan Gods vertroosting niet ontbroken en ook de tijd had de ze wonde zachtjesaan geheeld. Hendrik trad binnen en begon da delijk een nauwkeurig verslag van hetgeen hij dien namiddag gezien en geleerd en genoten had. De oudste. Mieke, legde haar Geschiedenisboek ter zijde en luisterde met ingespannen belangstelling; ook Adriaan en Truus ilie samen nu de tafel beredderden, hielden een oor open voor de uiteen zetting van hun knappen broer en toen later aan tafel hetzelfde nog eens verteld werd voor Vader en Moeder, hielden Adri en Truusje de kleintjes ongemerkt stil en bezig, om den ou 1- ste niet te storen in zijn belangwek kende mecit deelingen. Na het eten hielpen de meisjes vlug opruimen en omwasschen, dan kon het dagmeisje op tijd naar huis: Moe der hervatte terstond haar naaiwerk en Vader haalde de kantoorboeken voor den dag, die hij 's avond9 voor gelijk feit, zal een der straffen, ge noemd in art. 2ü van dit reglement, worden toegepast. De Raad, gebruik makende van de bevoegdheden, hem. bij art. 29 van dit reglement gegeven, onthoudt zich voor ditmaal om de in het eerste lid genoemde redenen van toepassing van artikel 26. Men meldt uit St. Pancras: De gemeenteraad besloot het rap port der commissie van de gemeen schappelijke lichtbedrijven te Langen- dijk en St. Pancras, zooals dat door die commissie is vastgesteld en waarbij de directeur onschuldig werd ver klaard van de hem ten laste gelegde gascorruptie, voor kennisgeving aan te nemen, zoodat met gerustheid wordt afgewacht het onderzoek, dat door den directeur zelf, door middel van zijn deskundigen raadsman, bij de Justitie is aanhangig gemaakt. Men meldt uit Langendijk: We vernemen, dat door den burge meester van Zuid- en Noord-Schar woude een onderzoek is ingesteld naar de eventueel gepleegde gascorruptie door den directeur der gasfabriek te Noord-Scharwoude, waarover door den burgemeester een uitgebreid rap port is uitgebracht, afwijkend van de door de gascocmmissie vastgestelde conclusie, waarbij van geen schuld sprake was. Dit rapport komt de volgende week in de raden van Noord- en Zuid-Schar woude aan de orde. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Giethoorn, J. H. Ch. Israël, te Asch. Te Oene, J. van Amstel, te Putten. Te Scheveningen, G. B. Westen burg, te Feyenoord. Bedankt: Voor Noordwolde, Jukwerd Hornhuizen en Kloosterburen, J. R. Stra- tingh, te Hogebeintum. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Engwierum (F.) M. Zijlema, cand. te Ten Post. Bedankt: Voor Ternaard (Fr.) M. Zijlema, cand. te Ten Post. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Het afscheid van Ds. C. YV. Keur van de Geref. Kerk te Heinkenszand is bepaald op 25 Februari e.k.; de intrede te Oude water op 11 Maart d.a.v. Bevestiger is Ds. A. Wijngaarden, te Bedum (Gr.). verschillende firma's bijwerkte. Adriaan had zijn vrijen, wekelijkschen avond.... hij speelde eerst wat met het drietal en toen de kleinen door Truusje naar bed waren gebracht, verzocht hij de schoenen van alle huisgenooten en trok er mee naar de hijkeuken om ze netjes en handig te poetsen. Eigenlijk was het de regel, dat Hendrik en hij het om de week deden, maar eerstgenoemde had al tijd zooveel te leeren en te schrijven, dat Adri het werkje al sedert gerui- men tijd heelemaal voor zijn rekening had genomen, wat Hendrik hem ver goedde, door hem af en to 3 zijn eigen fiets te leenen en er dikwijls een voor hem te huren, wanneer de kennissen er eens vroolijk op uittrokken. Mieke zat vlak voor haar examen als onderwijzeres, doch zij zou best slagenNiemand twijfelde er aan gelukkig het meisje zelve ook nietZij kende haar zaakjes uit stekend en had het geluk en het voor recht, uiterst kalm te wezen! „Je kunt niet méér doen dan bidden en werken", zeiden Vader en Moeder onveranderlijk, en dan laten we ver der alles aan God over". „Heerlijk, dat ik zoo voordeelig ja rig ben. 't kan haast niet mooier.... achter in Maart en de examens wor den altijd in April en Mei gehouden., nu heb ik juist den vereisehten leef tijdachttien jaren.... heerlijk hè Moeder!" BEROEPBAAR. Cand. M. Vreugdenhil, Provenierstraat 32, te Rotterdam, bericht nader, dat hij in verband met het ontvangen beroep van de Geref. Kerk van Schoonoord, niet na 15 Januari 1928, maar reeds nu mede een eventueel beroep uit een der andere Ker ken gaarne in overweging wil nemen. Ds. J. G. KUNST. Naar De Standaard verneemt, heeft de toestand van Ds. J. G. Kunst, Geref. predi kant te Arnhem, een zeer ernstige wen ding genomen. De patiënt had een onrus- tigen nacht. Dr. J. HANIA. Omtrent den toestand van Dr. J. Hania Geref. predikant te Geldermalsen, wordt medegedeeld, dat de operatie, waarvan in een vorig bericht werd melding gemaakt, reeds Dinsdag 1.1. heeft plaats gehad. Deze is goed afgeloopen, maar de patiënt is nog zeer zwak. SCHORSING VAN EEN DIAKEN. In het verslag van de vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Am sterdam, gehouden Donderdag j.l., lezen wij: „De Kerkeraad van Amsterdam-Zuid komt ter vergadering. De praeses schorst de vergadering, opent de gecombineerde vergadering en gaat voor in gebed. Gehoord de mededeeling van den Ker keraad van Amsterdam, besluiten beide Kerkeraden tot schorsing van een broe der diaken over te gaan volkens art 79 en 80 K.O., wegens diens verzet in woord en daad tegen de op Schrift en belijdenis gegronde leerbeslissing van de Generale Synode van Assen. Mededeeling zal ge schieden aan de Diaconale Vergadering." EVANGELISATIE TE ENSCHEDE. Donderdagavond is het gebouw van de Orth. Herv. Evangelisatievereen. „Chris tendom" aan de Lipperkerkstraat te En schede officieel geopend. Dit gebouw, dat „Pniël" genoemd is, is het derde, dat de vereeniging thans bezit. Het keurig uitgevoerde gr houwtje be vat twee zaaltjes, waarvan het grootste 100 personen kan bevatten. Dit kerkzaal- tje is bijzonder keurig uitgevoerd. Het be vat o.m. twee fraaie wandschilderingen, voorstellende de verloren zoon en de Barmhartige Samaritaan. Het achter zaaltje wordt gebruikt voor Zondags school en vergaderingen. „Pniël" is het eigendom van een lid der vereeniging, die het geheel liet optrekken en gratis af stond. Eiken Zondagmorgen al er gods dienstoefening worden gehouden. „Ja, dat is een meevallertje.... en wanneer je dan nu gauw geplaatst wordt, heb je elk geval de Paasch- vacantie om uit te rusten 1" „Ik zou het liefst een betrekking in de stad hebben, Moederdan bleef ik fijn bij u en allemaal thuis.... dat zou heerlijk wezen-" „Vooreerst misschien ook wel het best.... ofschoon: vreemde oogen maken menschen, is 't niet?" Truusje was bij Moeder komen zit ten en begon ijverig en handig een rok uit elkaar te tornen, die vermaakt en gekeerd moest worden. „Hanna Vermeeren wil in 't najaar al op voor Fransch A", vertelde de jonge naai ster, „wat doet dat kind nou met zoo'n moeilijke acle.in Leaekkmg gaat ze natuurlijk niet.,., aan les geven., om iemand vqor een examen op te leiden, heeft ze ook geen zin ze doet dus al die moeite eigenlijk voor niks!" „Dat 's te zeggen", wierp Mieke te gen, „ze is er voor zichzelf toch heel wat door ontwikkeld....' een middel bare studie lijkt mij zoo prettig 1" „Nou, dan doe je dat ook maar", meende Truus. Doch Mieke hernam ernstig: Geen sprake van; als ik mijn acte heb dan ga ik dadelijk door voor de hoofdacte daarna de drie talen lager onder wijs, en dan kunnen we eens verder kijken.... vindt Moeder dat ook niet t beste?" AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 27 Dec. 1927. Iedereen spreekt of schrijft tegenwoor dig over corruptie. In dat opzicht heeft de Sociaal-Demo craat Van der Stel wel succes. De posities van gasdirecteuren rollen over de straten. De eene gemeenteraad na den anderen ziet zich geroepen om een onderzoek in te stellen of rapporten te verwerken. I-Iet nieuwe fascistisch orgaan De Bezem schrijft ook over dit onderwerp. Zeer terecht zoekt dit orgaan de kwaal overal. Het wijst er op,dat de dagelijk sche advertenties in De Telegraaf en an dere bladen waarbij tegen soms aanzien lijke sommen rijks- of gemeentebetrekkin gen „te koop" gevraagd worden, er het bewijs voor zijn. Tot slot wordt gezegd, dat dit alles het bewijs levert dat men rijkhalzend uitziet naar de invoering der socialisatie. Inderdaad. Maar daarom doen wij aan zoo iets niet mee. Een Christen bidt om zijn da- gelijksch brood, bidt om afwering van de verzoeking van den booze, omdat hij ook bidt, dat Gods Naam worde geheiligd, dat Gods Wil geschiede en dat Gods Konink rijk kome. Hij weet ook, dat Godes is het Koninkrijk en de Kracht en de Heerlijk heid. Daarom geldt voor ons: Tot de wet en tot de getuigenis. OBSERVATOR. Bij de opening werd het woord gevoerd door Ds. den Duyn, predikant van „Chris tendom den heer Kloos, voorzitter dier vereeniging, den heer v. Dijk, godsdienst onderwijzer van „Christendom", den heer A. Brommert, godsdienstonderwijzer, te Lonneker en Ds. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. predikant te Enschede. GIFTEN EN LEGATEN. Bij den groot-boekhouder der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, kwam een gift in van 2500 voor onderscheiden doel einden. CHRISTELIJK M.U.L.O. VIERT FEEST. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht is Zaterdag het 25-jarig bestaan herdacht van de Vereeniging tot behartiging van de Belangen der Christelijke Scholen voor M.U.L.O. in Nederland. De voor deze her denking uitgeschreven feestvergadering 'werd geopend door den heer J. Th. R. Schreuder uit Heemstede, voorzitter der vereeniging. Deze gaf een uitvoerig over zicht van de geschiedenis van het M.U.- L.O.-onderwijs in het algemeen en van dat van het Christelijk in het bijzonder. Na de opening hield de heer K. Brant9 hoofdinspedteur bij liet L. O. een herden kingsrede. Deze merkte op, dat het U.L.- onderwijs in bloei is toegenomen toen bleek, dat de H.B S.en niet meer beant woordden aan het doel, waar ze oorspron kelijk voor waren opgericht. Spr. wees op de hechte en voorbeeldige samenwerking tusschen het openbaar het neutraal het R.K. en het Christelijk U.L.O.. Bij geen tak van onderwijs, aldus spr., valt een dergelijke samenwerking te constateeren. De heer Brants meende voorts, dat het M.U.L.O.-onderwijs. zij het in gewijzigden vorm, een en ander zou kunnen overne men van het Dalton stelsel, dit tot vor ming van meerdere zelfstandigheid der leerlingen. Nog tal van sprekers voerden het woord, om het bestuur en de vereeniging te com plimenteeren met dit jubileum. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen had zich laten vertegen woordigen door den heer J. C. Ligtvoei. In een der zalen werd een tentoonstel ling gehouden van verschillende leermid delen ten dienste van het M.U.L.O. In de middagvergadering hield Dr. H. Bavinck, van Heemstede, een rede over het onderwerp: „De psychologie van de jeugd van 1216 jaar". Een gemeenschappelijke maaltijd en een feestavond besloten den jubileumdag. VARIA. De heer B. Steenbrink, herdacht giste ren den dag waarop hij 40 jaar als onder wijzer verbonden werd aan de Geref. Zon dagsschool te Maarssen. Met den jubi laris jubileert ook de Zondagsschool. „Je noemt nog al zoo iets op" lach te Moeder, „en hoeveel tijd zou je daarvoor noodig hebben?" „Zonder zakkerijtjes een jaar of vijf.... zes op z'n hoogstl Ik onder houd de talen altoos door een boek er in te lezendat helpt zool" „Vader ging er dadelijk op in; her nam Mieke na een poosje, „Vader vindt het wat goed!" Aarzelend keek de oudste haar Moeder aan.... deze glimlachte be grijpend: „Hè ja Moederdat zou me nu toch zoo'n glorie wezen, als \7ader niet zoo eiken avond moest pennen en cijferen van 't eten af tot bedtijd toe.. en dat hoeft dan niet meer., ik heb 't al uitgerekend: alles blijft, gelijk het nu is en ik geef u vijftig gulden in de maand, want ik begin natuurlijk met zeshonderd..., dat spreekt I" ,'t Was toen nog in den voor-oorlog- srhen tij*1, toen de onderwijzerssalaris sen nog niet zoo hoog waren als thans. liet gesprek was gevoerd in den fluistertoon, om Vader en Hendrik, die aan de groote tafel zaten te wer ken, niet te storen, Moeder knikte haar oudste vriendelijk toe: zoo'n host kind, geen schijntje inhalig of verwaand.... alleen maar er op be dacht. hoe zij zoo spoedig en zoo goed mogelijk haar ouders zou kunnen ontlasten van een gedeelte hunner •/.ware levenstaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5