CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. BeSansrijksle nieuws in dit Hummer. 8,te JAARGANG DINSDAG 27 DECEMBER 1927 NUMMER 2318 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 Januari 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. V Wat een leven! Met een betoog, dat zij te fatsoen lijk was om ongekleed op het tooneel van een Parijsche music-liall te ver schijnen, verbrak onlangs de jonge ac trice mme. Morangys haar contract met de directie. De directie vervolgde haar toen in rechte voor 4000 frs. en heeft thans 't proces gewonnen. Mme. Morangys was aangenomen voor twee rollen, voor „Absinthe" en „Boeddha". In de eerste rol droeg zij tenminste nog een hoed en een sleep, maar in de laatste ten eenen- male niets. Zij beweerde van de koude te lijden door gebrek aan kleeding en niet in staat te zijn verder op te tre den. Inderdaad werd zij ziek. Na haar herstel maakte haar echtgenoot be zwaar tegen haar ongekleed verschij nen, en ook kwam zij tot de conclusie dat zij daarvoor toch te fatsoenlijk was. De drie rechters Parijsche rech ters waren van oordeel, dat het fat-' soen haar dan maar wat eerder had moeten waarschuwen; en wat den man betreft, dat hij moet hebben ge weten, dat de kleedij op de planken van de tegenwoordige Parijsche music hall uitermate schaarsch is. De rechters zullen wel niet anders hebben kunnen beslissen. Volgens het Nederlandsche reclit ge- looven wij, dat er sprake zou geweest zijn van een overeenkomst met een onzedelijke strekking, die men niet behoeft na te komen. Maar wat te zeggen van een publiek dat zoo iets verwacht? Wat te zeggen van een directie van een music-hall, die een gehuwde vrouw durft vervolgen, omdat zij wei gert haar gezondheid en haar eer op te offeren? Wat een leven! Meer liturgie. Een kerkelijk onderwerp. Ja. Maar dan hoort het toch in een po litiek blad niet thuis? Zoo gij wilt, geef ik dat toe, maar mag ik dan zwijgen over alle onder werpen, waarover ook de Kerk spreekt en die op de markt des levens han delen? Zoo lazen wij eens in een politiek orgaan. Er zijn onderwerpen, die op zuiver kerkelijk terrein liggen, maar die der mate in het algemeen de geesten aan grijpen, dat men van 'n politieke be- teekenis mag spreken. Zoo ook de drang naar meer litur gie in den eeredienst. Dat is voor som migen een probleem geworden. Wij hebben een predikant gekend, die daar jaren mee geworsteld heeft, Die eindelijk meende het. de oplos sing, gevonden te hebben, maar toen tot de smartelijke ontdekking moest komen, dat de gemeente hem ontval len was. Er is ook hierin vaak te weinig nuchterheid, te weinig zien van 't ver band der zaken. Wij hoorden onlangs iemand zeg gen: predikanten als Creutzberg in I>en Haag, of Van der Valk in Rotter dam, die geheel alleen staan, moeten wel iets bijzonders uitvinden. Is het inderdaad niet vaak zoo? Het bijzondere trekt aan. Maar het trekt ook alleen zoolang het bijzonder is, daarna begint het vaak tegen te staan. raagt men dan: wat heeft het ge bracht? dar» is het antwoord door gaans onbevredigend. Laten wij toch voorzichtig wezen om in onze Kerken niet de aandacht van Let Woord Gods af te trekken naar het bijkomstige. Geen liturgie in de plaats van prediking. Dan zou het ons gaan als de Koptische Kerk, waarvan wij lezen in dat mooie boek: „Langs Nijl er jomaari": „De dienst we zijn te Kairo in de Koptische kerk zoo heet het. heeft een zeer eentonig verloop. Ik keek de' kerk eens rond. Er is niemand die luis tert. Met hunkering kijk ik naar bo ven, naar dien preekstoel, hoog in de lucht, of daar niet iemand verschijnen zal. die mij tenminste den indruk geeft, dat hij een natuurlijk, levend woordje heeft te spreken. Maar de kan sel blijft leeg. Aan den uitgang van het gebouw zie ik nog eens om. of er soms nog iets nieuws gebeurt, dat ik nog zou willen waarnemen. De Kopti sche Kerk is echter in slaap gevallen, en is in haar slaap gestorven. Toch is er hope, dat voor het Woord Gods hier eens de versteening gaat wijken en het leven zal opstaan uit den dood". Zelfs de Oostersche ziel, die zoo groote behoefte heeft aan liturgie, aan aanschouwing bij het hooren, aan ge voel bij weten, zelfs die Oostersche ziel raakt verslaafd aan die vormen. Dan glijden de vormen langs ons heen en kunnen wij het wezen niet grijpen. Dat is ook voor onze dagen een pro bleem. Tot de wet en tot de getuigenis, ook in dezen. STADSNIEUWS. KERSTFEEST 1S27. Het Kerstfeest is ook dit jaar weer op verschillende wijze door ons Chris tenvolk gevierd geworden. Natuurlijk neemt op Kerstfeest de prediking des Woords een eerste plaats in. maar daarnaast heeft in zonderheid de Zondagsschool en de Evangelisatio-arbeid een belangrijk aandeel gehad in de viering en her- kenking van de komst van Christus in het vleesch. Bij alle vervreemding van God en Zijn dienst welke in onze dagen he laas in vele kringen wordt waargeno men, stemt het tot dankbaarheid, wanneer wij zien de groote arbeid zaamheid van heel de Christenheid in haar onderscheiden schakeering, om op het Kerstfeest de boodschap des heils te doen uitgaan tot ouden en jongen, tot rijken en armen. Het is ons niet mogelijk van alle gehouden Kerstfeest-samenkomsten een verslag te geven. In Zondagsscholen, Ziekeninrichtin- gen. Gestichten, Evangelisatie-loka len, enz., allerwegen is de geboren Koning te Bethlehem het middelpunt der prediking geweest. Buitengewoon groote belangstelling is er dit jaar geweest voor den kerk dienst. welke des avonds van den lsten Kerstdag in" cTe Hoogl. Kerk is gehouden., waarin Dr. J. Riemens als voorganger optrad, en waarbij het Chr. zangkoor „Ex Animo" direc teur de heer de Wolf zijn gewaar deerde medewerking verleende. Een enorme menschenmassa vulde het ruime kerkgebouw. Wellicht heeft het feit. dat deze Kerkdienst per radio werd uitgezon den de belangstelling tot bijwoning ervan in niet geringe mate verhoogd. Dr. Riemens. die per radio uitste kend te volgen was, bediende het Woord naar aanleiding van Lukas 2 vs. 13 en 14. Aan het slot van den dienst wees de prediker er op. in echte radio- terminologie dat alleen het weder geboren hart contact met den hemel krijgt; het contact tusschen God en den zondaar. Als wij in het Kindeke van Beth lehem hebben gevonden den Verlosser onzer zonden, dan wordt het hart het ware „ontvangstation", maar zal dan tevens zijn het „uitzendstation" om het heil van dien Verlosser ook aan anderen bekend te maken. Ook voor den Zangdienst, welke op den 2den Kerstdag onder leiding van Ds. Joh. Groot Enzerink in de Hoogl. Kerk gehouden werd, en waarbij even eens door het Chr. Zangkoor „Ex Ani mo" gezongen werd. was groote be langstelling. Velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen. ZANGDIENST IN DE HOOGL. KERK. Zooals boven reeds ir. het kort ver meld was er gistermiddag, in ue Hoog- landsehe Kerk een Zangdienst, onder leiding van Ds. Joh. W. Groot Enze rink. De in onze stad zoo goed aange schreven Chr Zangver „Ex Animo", dirigent de heer H. W. de Wolff van Rotterdam, iiad tiaar welwillende medewerking hiertoe verleend. De be kende organist, de heer L. Kooien, be speelde op meesterlijke wijze het or gel, terwijl de heer J. Rarneau zeer verdienstelijk vioolspel gaf. Nadat Ds. G. E. de zangvereeniging en de heeren Kooien en Rarneau dank had gezegd voor hunne bereidwillig heid deze avond hun medewerking te verleenen, werd gemeenschappelijk gezongen: „Daar is uit 's werelds duistre wolken", waarna Ds. G. E. voor ging in gebed. Door Ex Animo werd gezongen „Der Heiige Nacht", „Een kindeke geboren" „Een roze frisch ontloken", „Herders hebt gij niet vernomen", „O Kerst nacht schooner dan de dagen" ..Hoe zal ik U ontvangen", „Aan de Kribbe", „O Jezuken zoet" en „Vrede". Van den schitterenden 2ang (vooral de uitvoering van „Der Heiige Nacht" maakte diepen indruk; en voortref- lelijk orgel- en vioolspel hebben de circa 1700 bezoekers genoten, die on getwijfeld geen spijt gehad zullen heb ben zich door het slechte weer ge waagd te hebben. Dr. A. E. REMOUCHAMPS, t Te zijnen woonliuize te Voorschoten, waar hij na zijn operatie in het Dia- conessenhuis te Leiden werd verpleegd is Zondagmorgen overleden op 35-ja- rigen leeftijd Dr A. E. Remouchamps, conservator bij de Ned. af deeling van het Rijksmuseum van Oudheden al hier. Dr. Remouchamps is vooral bekend aoor het belangrijk aandeel dat hij in de oudheidkundige opgravingen van wege het Museum, zoowel zelfstandig als in samenwerking met den Direc teur Dr. Holwerda, heeft gehad. Ook heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt door het houden van lezingen, welke de laatste jaren vanwege het Museum over Archaeologische onder werpen zijn gehouden. Dr. Remouchamps werd in 1892 te Gent geboren en zette, na daar aan de Universiteit te hebben gestudeerd, in Leiden zijn studiën voort, waar hij in 1918 aan de Ned. afdeeling van het Rijksmuseum van Oudheden werd verbonden. Reeds dadelijk bleek, dat het Mu seum in hem een belangrijke kracht rijker was geworden. Groot is het aandeel geweest, dat hij bij de reorganisatie van het mu- kiiii, welke kort geleden is tot stand gekomen, heeft gehad. Ongeveer 6 .jaar geleden liet hij zich als Hollander naturaliseeren, en in 1R25 werd hij te Freiburg im Breis- gau bevorderd tot doctor in de ar cheologie. De begrafenis zal plaats hebben morgenmiddag 12 uur op de begraaf plaats der Ned. Herv. Gem. „Rhijnhof" te Oegstgeest WEEK DER GEBEDEN. De week der gebeden zal ditmaal weder gehouden worden in de Ooster- kerk aan de Heerengracht. .In tegenstelling met de tot dusver gevolgde gewoonte zullen de namen der predikanten, welke zullen voor gaan. worden gepubliceerd. Ook ligt het in de bedoeling om el- ken avond twee sprekers te doen omreden. Nadere bijzonderheden hopen wij tijdig te melden. Ir. J. W. M. v. ELZELINGEN, t In het Diaconessenhuis alhier is hedenmorgen overleden, 08 jaar oud, de heer ir. J. M. W, van Elzelingen, hoofd-ingenieur van den Prov, Water staat in Zuid-Holland. De overledene woonde te 's-Graven- hage. BAZAR CHR. FRÖBELSCHOOL STAALWIJK. Ten behoeve van deze bazar, welke door de dameskrans „Clara Dozy" ge organiseerd wordt, zijn reeds de vol gende giften ingekomen: Mevr. v. W. 0.50. mevr. de H. 2. Mevr. V. 2,50, Mevr. S. 1, Mevr. R. 2,50, Mevr. V. 1, Mevr. B. 1. Mevr H. 0,50, Mevr. de P. OpO, Mevr. V. 1, Mevr. de K. 1, Mevr. K. 2, Mevr. B. 1. Mevr. P. 2, Mevr. B. 0,50, Mevr. W. 1, Mevr. P. 1, Mevr. v. E. 1. Mevr. W. 1, Mevr. V. 1. Mevr. I. 0,50. Mevr. de V. 2,50, Mevr. de K. 1, Mevr. H. 1, Mevr. R. 0.25, Mevr. G. 1. Mevr. R. 1 Mevr H. 1. Mevr. H. 2. Mej. Z. 2,50, Mej. R. 1 Mej. O. 1, Mej. Z 1, Mej. R. 1. Mej. v. d M. 0,50. Mej. K. 1. Mej. v. W. 0,25 Mej. M. 1, Mej. M. f 2,50, Mej. de R. 0.50, Mej. v. H. 0,25, Mej. BI. 0,50, Mej. V. 1, Dhr. de L. 1. dhr. v. C. 2, dhr. C. 1, dhr. D. 1. dhr. B. 1, dhr. W. 1, dhr. J. 1. dhr. K. 2,50. dhr. Th. 1. dhr v, W. 1. dhr. W. 1, dhr S. 1Ó0, dhr. R. 5, dhr. B. 1, dhr. H. 1, dhr. G. 1. dhr. B. 1, dhr. O. 0,50, dhr. de L. 2 5C, dhr. P. 1, dhr. L. 1. dhr. J. 0,50, dhr. V. 1, dhr. B. 5, dhr. de M. 0,50, dhr. B. 1. dhr. B. 1. dhr. J. -0,50. N. N. een pak wol, dhr. K. 50 spon zen, dhr. S. speelgoed, dhr. B. 4 fl. Ranja, dhr K. jam en limonade, Mevr de G. theemuts en kleedje. Mevr. B. 2 kleedjes en bonbonnière. Mevr. Sch. kussen. Mevr. B. zakdoekjes. Mevr. L. koffiemuts, scheurkalender, ballen en eierdopjes. Mevr O. handschoenen, Mevr. v. d. T. sokken, vestje. Mevr. K. kleed, Mevr. B. schortje. Mevr. O. 2 klokjes, etui. 12 lepeltjes. Mevr. K. ba bycape. Mevr. V. leesboek. Mevr. v. W. kandelaar. Dames P. schrijfbehoef ten, Firma v. N. theeschenkerij (koffie thee en tabak). de vorige, keurig en smaakvol uit en bevat tal van interessante mededee lingen over de bereiding, het drinken het bewaren van wijn, plaatselijke keuze, matigheid, enz. enz. VAN PADVINDERS EN HUN DADEN De Patrimonium-Padvinders „Leeu wentroep" hebben voor Kerstgave aan minstbedeelden een flinke hoeveelheid wintergoederen bijeengebracht, welke op advies van eenige wijkzusters door de jongens op de verschillende adres sen Zaterdagavond rond gebracht zijn. Zeker een goede daad. vooral in dezen tijd. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In het perceel Heerenstraat 20 heeft de heer J. de Rijk Jr. zijn zaak in V'is- scherijbenoodigdheden etc. heropend. Aangezien de heer de Rijk met de tegenwoordige eisehen des tijds mee gaat is hij tot die verbouwing over gegaan. Thans prijkt op dit straatgedeelte een winkel, die door de strakke mo derne en keurige afwerking ieders aandacht trekt. Bij ons bezoek ston den wij versteld van de enorme groo te verscheidenheid der verschillende artikelen op visscherijgebied. Onze aandacht trokken ook de aanwezige aquariums met tropische visschen. Voor Pluimveeliefliebbers is er even eens een groote sorteering van ver schillende le kwaliteit zaden eet. Wij wensehen den heer de Rijk veel succes met z'n nieuwe zaak. Gisteravond is de 45-jarige J. H. van 's-Gravenhage, die op visite was bij een familie aan het Noordeinde. aldaar van de trap gevallen. Hij l.eett het bewustzijn verloren en is nog niet bii. Zondagavond circa half elf werd brand geconstateerd in het perceel Breestraat 125. De bewoonster was niet aanwezig en toen de dienstboden te half elf thuis kwamen, vonden zij het huis vol rook. Zij waarschuwden een surveilleerend agent van politie, die onmiddellijk alarm maakte. Toen de brandweer met rookmas- l:ers voorzien, een onderzoek instelde, bleek dat het vuur was ontstaan in een grooten kelder ond^r een der ver trokken. Daar stond ee^ groote kachel voor centrale verwarming. Deze was 's middags te drie uur nog opgestookt en heeft vermoedelijk te hard gebrand. Een der deuren was zoo goed als doorgebrand, toen de brandweer met «le groote motorspuit Legon te wer ken. Thans wist men den brand tot den kelder te beperken en verkregen de benedenvertrekken alleen belang rijke waterschade. Tegen één uur 's nachts was de brand gebluscht. Doordatde brand- v. eer alleen vanaf de Ereestraat het vuur kon bereiken, werd het tramver- b'T ernstig belemmerd. De nogal belangrijke schade wordl. door verzekering gedekt. Gistermiddag half 4 brak in de woning van de wed. K„ aan de Hee rengracht 128 brand uit. De bewoon ster, die bijziende is, stak een lucifer nan om haar bril te zoeken, die op den grond gevallen was, met het ge volg dat het tafelkleed vlam vatte en waarna vervolgens het behang in brand vloog. Door een agent van poli tie werd de brand met doeken uitge slagen. De bewoenster had eeniga brandwonden aan haar rechterhand bekomen. Hedenmorgen hah acht is door de brandweer een schoorsteenbrandje in het perceel Bijleveldshof 17, be woond door A. O., gebluscht. De oor zaak was een vuile schoorsteen In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 256 Volwassen personen en 6 kinderen, to taal 262 personen. Door baldadige jongens zijn in den nacht van Zondag op Maandag de ruiten ingegooid van de krantenkiosk op de Prinsessekade. WIJNKALENDER VOOR 1S28. De Vereeniging van Nederlandsche Wijnhandelaars te Amsterdam zond ons een exemplaar van den wijnka lender voor 1928, uitgave dezer ver eeniging. Het groott succes van den wijn- kalender voor 1927, heeft het bestuur doen besluiten de uitgave voort te zet ten Leze kalender ziet er \ve?r. evenals BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. van der Vel den, jm. 24 jaar en G. Pelt. jd. 23 jaar C. Ket. jm. 26 jaar en J. H. Thiel, jm. 22 jaar. B. Honsbeek, jm. 21 jaar en M. de Graaf, jd. 22 jaar. J. Boom, jm. 21 jaar en H. Laterveer. jd. 18 jaar F. K. van der Broek, jm. 20 jaar en S. van Ginkel, jd. 18 jaar. C. van Lceu wen, jm. 27 jaar en W. H. Bevelander, jd. 23 jaar. A. Segaar, jm. 23 jaar en N. H. Verboom, jd. 23 jaar. J. H. Nooij jm. 31 jaar en E. Potters, jd. 25 jaar. BINNENLAND. DE LEERLINGEN-SCHAAL. Blijkens Let voorloopig verslag over bet voorstel van wet van den heer kijlstra tot wijziging van' dj artt. V Binnenland. Ernstig auto-ongeluk bij Halfweg. Dr. A. E. Remouchamps, conserva tor aan 's Rijks Museum van Oudhe den te Leiden, overleden. De uitspraak fn het vergiftigings proces van kapitein Queck te Den Haag. Buitenland. Bomontploffing te Buenos*Aires. Kersttoespraak van den Paus, Mevrouw Grayson vermist. Abd-el-Kri'm in zijn ballingschap. Groote ontploffing te Tientsin. Noord-Spanje door een cycloon ge teisterd. en VIII der wet van 30 Juni 1924 en van art. 28 der L, O .-wet 1920 hadden vele leden der Tweede Kamer tegen dit voorstel bezwaar. Andere leden meenden in dit voor stel een poging te zien oni den zeven jarigen leerplicht van de baan te schuiven en konden er daarom niet sympathiek tegenover staan. Verscheidene leden hadden boven dien tegen den inhoud zelf bezwaar, omdat bet bet instituut der assisten ten intact laat. Verschillende leden achtten de voorgestelde verbetering gering, ter wijl daartegenover staat een verslech tering van 1 Januari 1930 af. Verge lijkt men de leerlingenschaal van dit voorstel met die uit de wet van 1923, dan blijkt, dat slechts voor scholen met 1 en met 2 leerkrachten het aan tal leerlingen niet wordt verhoogd. Terwijl volgens de wet van 1923 de norm was 45 leerlingen per klasse, brengt het onderhavige voorstel den norm op 48. Het voorstel brengt slechts verbetering van beteekenis voor scholen met één, twee en drie leerkrachten. Wat het U. L. O betreft, is de voorgestelde regeling over de ge- heele lijn ongunstiger dan die van de wet van 1923. Andere leden verdedigden het voor stel. Verbetering van de leerlingen- schaal voor de kleine scholen is een dringende behoefte, die vooral op het platteland als zoodanig wordt ge voeld. Een vergelijking van de voor gestelde leerlingenschaal met die, welke in de wet van 1923 voorkomt, doet niet ter zake, omdat niet vast staat. dat de financieele toestand van het land zal gedoogen dat de leerlin genschaal van 1923 in 1930 ongewij- zigt in werking zal treden. OPENLUCHTSCHOOL TE ROTTERDAM. Rotterdam zal nu ook haar open- luchtschool krijgen. Er is thans een voorstel aanhangig gemaakt, om een gedeelte van het gemeentelijk school gebouw aan den Boschhoek tot open- luchtschool te verbouwen. Er wordt een douche-inrichting aan verbonden, terwijl tevens een dokterskamer in het plan is opgenomen. De kosten der verbouwing bedragen 19,830. GEREF. EMIGRATIE-VEREENIGING. Na een tweetal gehouden vergade ringen is opgericht een Gereformeerde Eniigratie-vereeniging, gevestigd te Rotterdam. De vastgestelde statuten vermelden o.m. als het doel der ver eeniging: ..Voorlichting te geven aan Neder landsche emigranten, deze behulp- zaam te zijn in godsdienstig en econo misch opzicht en steun te bieden aan hetgeen in Canada en andere landen onder deze geschiedt tot bewaring 311 uitbreiding van de Gereformeerde be ginselen''; Als middelen tot bereiking van het doel worden gemeld: a, het verzamelen van die gegevens, welke dienstig kunnen zijn bij bet ge ven van voorlichting en leiding. b. het stichten van een secretariaat vvdar emigranten inlichtingen kunnen ontvangen. c het zoeken van aanraking en sa menwerking met geestverwante licha men en personen in Nederland en in de landen van immigratie. d. verspreiding van lectuur en ver der alle wettige middelen, welke tot bereiking van het doel kunnen bijdra gen. Het comité, dat deze vereeniging heeft gesticht was er van doordron gen, aat een eenzijdige economische voorlichting onvoldoende moet wor den geacht. De feiten leeren. dat vele emigranten van Christelijke belijdenis zijn en de vereeniging hoopt te kunnen medewerken om hen te bewaren voor verstrooiing zooals voorheen voor kwam, mede door steun te bieden aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1