SPLINTER .DEKENS. PUROL er op! DAG-AGENDA. 17 December 192715 Januari 1928. Museum „De Lakenhal". Tentoonstel ling van Leidsche Topografie, door de Ver. „Oud-Leiden". Woensdag 28 Dec., 's av. acht uur. Nutsgebouw. Steenschuur: Jaarver gadering der Jongelingsvereen. op Gëref. Grondslag „Obadja". Donderdag 29 Dec., 's av 8 uur, Stads gehoorzaal, Gem koor „Sursum Cor- da", Weinachts-oratorium. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Dec. tot en met Zondag 25 Dec. a.s. (lsten Kerstdag) waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. telef. 594, en Maandag 25 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken der H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. '406. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. RECLAME. dat zal worden aangevuld met nog eeni- ge personen. Een groote bijeenkomst zal spoedig volgen. In de Christelijke pers zal het publiek worden opgeroepen, krachtig moe te wer ken. Uit de vergadering werd vooral krach tig aangedrongen op soliditeit en voor zichtigheid in het beheer. Nu de lasten veel minder zijn, is exploitatie zeer goed mogelijk. Het bestuur zal worden bijge staan door adviseurs op opvoedkundig, technisch en financieel gebied. Aan het oude bestuur werd dank ge bracht voor wat het in moeilijke jaren ge daan heeft. VEREEN. VAN GASFABRIKANTEN. Woensdag is te Utrecht een buitenge wone huishoudelijke algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging van gasfabrikanten in Nederland, waarin de door het bestuur voorgestelde statutenwij zigingen na een langdurige voorbespre king met groote meerderheid van stem men werden, aangenomen. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, het instituut van buitengewone le den bij de vereeniging op te heffen, zoo dat in het vervolg gèen fabrikanten of le veranciers meer lid van de vereeniging kunnen zijn. Voorts werden de statuten zoodanig ge wijzigd, dat gewone leden, dus directeu ren^ en ambtenaren van gasfabrieken, uit devereeniging treden, wanneer zij niet op eigen vrijwillig verzoek hun betrek king verlaten. Gewoon lid der vereeniging kunnen nu alleen zijn: lë. Zij, die aan het hoofd staan van het technisch of administratief beheer van 'n gasfabriek of gasbedrijf, dan wel eige naar zijn van een fabriek; 2e.' zij, die in een gasfabriek of gasbe drijf een hoógere technische wetenschap pelijke of administratieve betrekking be- kleeden; 3e. zij, die krachtens hun ambt of hun betrekking, in openbaren dienst, gerekend moeten worden tot die personen te be- hooren, wier voorlichting en adviezen van direct nut kunnen zijn voor de gasin- dustrie. Voorts werdén een aantal' administra tieve wijzigingen van ondergeschikt be lang in dé statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. DE ACTIE VAN TANDARTS MERTENS. Naar wij vernemen, heeft de heer A. Mertens, tandarts te 's-Gravenhage, een civiele vordering tegen de gemeente 's- Gravenhage ingesteld, naar aanleiding van de houding, welke de burgemeester tegen hem heeft aangenomen, in zijn kwa liteit van voorzitter van den gemeente raad, waardoor de heer Mertens in zijn eer en' goeden naam is aangetast, en als gevolg waarvan de heer Mertens zegt schade te hebben geleden. Raadsman van den heer Mertens is mr. Kasse Zegel. ECONOMISCH VOLKENBONDSCOMITé. De heer Kortenhorst, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: I. Is de minister bereid aan de Kamer de resultaten en vooruitzichten mede te deelen van 'de op 19 December 1.1. door 't Economisch Volkenbondscomité te Genè- ve aangevangen vergadering, welke onder me ex ten doel had te voorkomen, dat de landen. die den uitvoer van huiden en beenderen verbieden, zich het recht zul len voorbehouden deze uitvoerverboden te handhaven? II. Wil de minister aan de Kamer mede- deelen, van welke instructie de deskundi ge der Nederlandsche regeering, die deze vergadering heeft bijgewoond, is voorzien? EEN SYMPATHIEKE MARKT. De Marktkoopliedenvereeniging Aller Belang te Den Haag heeft besloten a.s. Zaterdag de markt met geïllumineerde Kerstboomen te versieren. Des avonds om 10 uur zullen goederen welke door de marktkooplieden gratis af gestaan worden, verkocht worden ten ba te van de nagelaten betrekkingen der on langs verongelukte visschers te Scheve- ningen. Gehoopt wordt, dat de organisatie zal slagen in baar pogingen, opdat bet leed RECLAME Pf-*" dr; ;che, 70 c.M. breed, alle modekleuren fl-25 Gebreide Dames Handschoe nen met kap, buitenge wone aanbieding - 036 Zijden Dameskonsen, alle modekleuren - 03Ö Groot assortiment wdlen Ski-sokjes, met Jacquard randen - LBO Rnby Paris flacons Eau de Cologne m. schroet- spuit- 035 Fantasie-doos met 3 si zeep - 030 Knnsthaakzijde alle kleu ren, per kluw -OrflJ Fantasie Satin hooge Da- messchorten - 936 Moderne Dames Pnllovers met blouse-kraag-3-00 De resteerende worden tegen zeer - 0.32'/' -0.58 -0.17'/' - 0.22'/» -0.07 -0.72'/» Honten Kinderledikanten in wit lacqué en pitch- pine lltt 17.75 Matrassen, bijpassend, prima vulling en tijk - - 3.35 Massief beuken Kinderstoe len met kooi en telraam - £39" - 7.30 Massief beuken Looprekken 100 x 100 c.M.- &3Ö - 4.65 2 Pers. Engelsch Ledikant, met 3-deeIig matrasstel, peluw en 2 kussens, compleet - 31.50 Massief eiken Rookstoel, compleet met kussens -Zf.— - 19.25 Modern gobelin Tafelkleed, groote maat -4-5Ü -3.95 Houten Hutkoffers met banden, g.Dote maat -335 -6.50 -2.60 Dames- en Hinderhoeden verlaagde prijzen uitverkocht van deze zwaar getroffen visschersbevol- king zooveel mogelijk zal kunnen worden verzacht. DE SCHIETPARTIJ TE DEN HAAG. Het O.M. bij de Haagsche Rechtbank eischte gisteren 20 jaar gevangenisstraf tegen II. P. Rijntjes, verdacht van den inbraak in den Houtrustlaan te Den Haag op 2 September j.l., waarna hij den In specteur Pail, die hem arresteeren wilde, aanviel en den inspecteur met revolver schoten verwondde. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMEM. Vergadering van Donderdag 22 Dec. Een aantal wetsontwerpen en con- clusiën wordt z. h. st. aangenomen, Bij het wetsontwerp tot regeling van de belasting van landgoederen tot bevordering van het behoud van natuurschoon betoogt de heer VAN BRAAMBEEK (S.D.), dat hij teleur gesteld is, omdat bet vraagstuk van bet natuurschoon niet is opgelost. Inventarisatie van het bezit aan na tuurschoon en vorming van een fonds, waaruit de aankoop van natuurschoon bestreden wordt, zijn noodig. Dit ont werp brengt slechts belastingverla ging en niet zekerheid, dat daarvoor natuurschoon ook in stand blijft. De hr. VAN VOORST TOT VOORST (R.-K.) acht het ontwerp een lapmid del en verwacht slechts verbetering door belastingheffing naar de norma le waarde, inplaats van naar de koop- waarde. Onder de wet moeten voorts deelen van landgoederen en boerde rijen kunnen vallen. De heer VAN RIJCKEVORSEL (R.- K.) stemt met het wetsontwerp in, in afwachting van een algemeene wet tot behoud van natuurmonumenten. Minister DE GEER deelt mee, dat het vraagstuk van natuurbescherming in studie is bij een kleine commissie en dat de kwestie van taxatie naar verkoop- of gebruikswaarde niet aan de orde gesteld zal worden, daar zij in deze Kamer uitvoerig is uitgestre den. De heer VAN BRAAMBEEK verde digt twee amendementen, ten eerste om het onttrekken van een landgoed aan de wet eerst na 25 jaren mogelijk te maken, ten tweede om het stellen van een bod afhankelijk te maken van den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw. De heeren BOON (V.B.), LOVINK (C.-H.) en VAN RIJCKEVORSEL (R. K.) bestrijden de amendementen, die een dwang opleggen. Na bestrijding door.de heeren VAN VOORST TOT VOORST, VAN GIJN en Minister DE GEER, trekt de heer VAN BRAAMBEEK zijn amendement in. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Voortgezet wordt de behandeling van de Indische begrooting. Minister KONINGSBERGER zet zijn rede voort en zet uiteen waarom de memorie van toelichting bekort moest worden. Daarom zijn enkele zaken, zooals de stichting van een oliepalm- aanplant op een rubberonderneming daarin niet opgenomen. Spr. zet daarna uiteen op welke wijze naar zijn meening de verschil lende ontwerpen van wet den Volks raad en de Staten Generaal zullen moeten passeeren. De verhouding tusschen den Minis ter en den Gouverneur-Generaal is moeilijker geworden en delicater en de Minister moet er zich meer dan vroeger voor hoeden op den stoel van den gouverneur-generaal te gaan zitten. Spr. behandelt verder de snelle evo lutie voor Indië meer bijzonder de na tionalistische opleving, de uitbreiding van het onderwijs, de sociale evolutie en den invloed der pers. Java ver vormt zich van landbouwstaat tot in dustriestaat. De Minister meent dat men zich van het nationalisme geen overdreven voorstellingen moet ma ken. Maar toch is het opleven niet van belang' ontbloot, dat bewijst de Sarekat Islam. De Regeerinjr neemt de nationalisti sche strooming welwillend op, zij breidde het onderwijs uit en bevorder de de decentralisatie en uitbreiding van den invloed van het Inlandsche element. De, Kegeering wil leiding geven. De heer Oppenheim is niet naar Indië gegaan in verband met de olie- ontwerpen. Hij is in verhand met het overlijden van den heer Muurling wat langer in Indië gebleven dan in het voornemen lag. Inzake de sociaal economische ont wikkeling van Indië is de taak der re geering voorshands beperkt. Niette min ontwikkelt de industrie zich en deze ontwikkeling heeft de aandacht der regeering. Tegenover de kwaadwillige actie keert de regeering zich met kracht in de eerste plaats door versterking harer machtsmiddelen en daarnaast door bestraffing en interneering der misdadige elementen. Een speciale commissie van advies inzake interneering acht Spr. onjuist. Het onderzoek door den Procureur- generaal acht Spr. beter en voldoende De Regeering treedt tegen kwaad willige actie op, o.a. door ongewensch- te elementen den toegang te weigeren zooals de heer De Visser heeft onder vonden. Wat het financieele beleid betreft is thans nu de toestand weer meer normaal wordt, weer mogelijk ramin gen te maken, die de werkelijkheid beter benaderen dan eenige jaren ge leden. De regeering wil die richting uit, hetgeen blijkt uit haar houding inzake de Tin-baten. Die houding is niet roekeloos, er zijn voorwaardelijke uitgaven gedaan en het laat zich aan zien, dat, gezien het accres der inkom sten, het volgend jaar die voorwaar delijke uitgaven werkelijk kunnen worden gedaan. Inzake de bestuurshervorming moet men uiterst voorzichtig zijn met het trekken van conclusies uit de erva ringen met de provincie West-Java opgedaan. Dit was de eerste provincie en voor de ontplooiing van een be- stuursstelsel is een langeren tijd noo dig dan twee jaren. De beteekenis van de bestuurshervorming gaat ver uit boven die van een administratieve regeling; zij wil den grondslag, leggen voor een staatkundig leven. Spr. staat tegenover het overleg tusschen Roomsche Missie en Protest. Zending optimistischer dan de heeren Van Boetzelaer en Moller. In de bestrijding van het opium kwaad zal de Regeering haar volle medewerking geven. Tegen het concubinaat wordt krach tig opgetreden. Tegen openbaarma king van hef Bantam-rapport heeft Spr. bezwaar. Spr. weerlegt met cijfers de sombe re schildering van den heer Dé Visser over onderwijstoestanden. De beslissing omtrent betere voor lichting van het buitenland over In dië is zeer spoedig te verwachten. Tenslotte merkt Spr, op, dat geschre ven is over de tragische figuur van den landvoogd, die alleen en geïso leerd staat. Spr. zou veel liever spre ken van de heroïsche figuur, die be hoort tot de besten, die ons land heeft opgeleverd. De taak van den gouver neur-generaal is een bevredigend rompromis te vinden tusschen het Westen, dat hangt aan het verleden en het Oosten, dat vooral ziet naar de toekomst. De VOORZITTER deelt mee, dat het zijn voornemen is de vergadering morgen om 11 uur te doen aanvangen. De heeren CRAMER (S.D.), MOLLER (R.-K.), L, DE VISSER (Com.), JOEKES (V,D,) repliceeren. De laatste dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel,, dat het niet wenschelijk is de bestuursher vorming in Nederlandsch-Indië krachtens de wet van 6 Februari 1922 verder door te voeren, alvorens omtrent de ervaringen met deze her vorming verkregen in de gewesten waar zij reeds werd ingevoerd, oen oordeel te hebben gevormd, noodigt den Minister van Koloniën uit ter zake aan de Kamer uitvoe rige inlichtingen te verschaffen, op- jdat deze, voordat met da Repassing der besluursbervorm. wordt, voort gegaan, met inachtneming der ver kregen ervaringen, kan overwegen of wijziging der bestaande wettelij ke bepalingen gewenscht is. Spr. bleekt hier zijn rede af. De vergadering wordt te 5.55 ge schorst tot 8 uur. Avondvergadering. Aan de orde is de voortzetting der behandeling van de Indische begroo ting. Beheer JOEKES (V.DJ vraagt over legging aan de Kamer van de in Het Volk aangekondigde studie van een Indisch Ambtenaar oyer heffing van de extra hooge winsten. De heer VAN BOETSELAER VAN DUBBELDAM (C.HJ hoopt dat de mo tie Joeke.3 zal worden aangenomen. Voorts dringt spr. aan op krachtiger anti-commumst'sche voorlichting in Indit Wat de o ver eenstemming jnzake de zending op N.-Guinea aangaat, meent spr. dat deze door de reae van den heer Moller verder van de oplossing is verwijderd. De heer BIJLEVELD (A.R.) zegt dat de zending geen aansporing tot verdraagzaamheid noodig heeft; zij is van aard verdraagzaam. Min. KONINGSBERGER zegt dat de regeering de volle aandacht op de emigratie heeft gericht en dat zij zal nagaan op welke wijze de overbevol king van Java naar andere deelen van het Rijk zal kunnen worden ge zonden. Voorts zegt spr., dat hii met de Regeering in Indië in overleg zal tre den, over die vraag of aan art. 177 wel op de juiste wijze toepassing wordt gegeven. De kwestie van een extra winstbelasting zal spr. in na dere overweging nemen. Spr. vraagt aan de voorstellers der motie deze terug te nemen. Bjj de artikelsgewijze behandeling bi spreekt de heer ENGELS (R.KJ ds vertegenwoordiging van een Inlander bij de Arbeiscondferentie te Genève. De heeV KLEEREKOOPER (SDjbe- spreekt de doodstraf .en wjjst op het voorkomen van rechterlijke dwalingen Spr. stelt een motie tot afschafiing van de doodstraf voor. De heer CRAMER (S.DJ dringt aan op afschaffing van de poenale sanctie De MINISTER zegt tc-e opneming van Indische gedelegeerden in de Arbeidsconferentie te zullen overwe gen. De regeering heeft aan een commissie te kfcedan opgedragen een rapport over de afschaffing der poe nale sanctie uit te brengen. Het ontwerp Justitie wordt daarna z.h.st. aangenomen. RECLAME. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. GEMENGD NIEUWS. Trein- en telegraafmisère. Woens dagavond hebben de passagiers van de F. D.-trein, die om kwart voor één 's mid dags van Berlijn Friedrichstrasse vertrekt en om 9.11 uur te Amsterdam moet aan komen, het volgende ervaren. Bij Almelo stopte de trein ongeveer 25 minuten. Bij informatie bij het stations- personeel werd medegedeeld, dat de trein terug zou gaan naar Hengelo, om over Zutphen naar Amersfoort geleid te wor den, omdat te Rijssen van den voorgaan- den trein een wagon ontspoord was, waar door de beide sporen versperd waren. De trein zou daardoor 2 tot 3 uur vertraging ondervinden. Natuurlijk ging een aantal passagiers onmiddellijk naar het telegraafkantoor, om hun familieleden telegrafisch van hun latere aankomst in kennis te stellen, i.e. gerust te stellen. Tot groote verontwaar diging van alle aanbieders van telegram men werd door den dienstdoenden ambte naar van het telegraafkantoor aanneming en verzending van telegrammen gewei gerd, omdat het 8 uur was en na 8 uur geen telegrammen meer worden verzon den. Een beroep op den op het. station, aanwezigen inspecteur, mocht evenmin baten. Eveneens was men ten zeerste veront waardigd over het feit, dat in den trein noch van de veranderde reisroute, noch van de vermoedelijke vertraging den pas sagiers eenige mededeeling gedaan werd. Geheime distilleerderij. Bij een land bouwer aan den Spieringweg te Nieuw- Vennep is een volledige distilleerinrich- ting in beslag genomen, bestaande uit twee ketels en zeven vaten en andere be- noodigdheden. Volgens den landbouwer behoorde het toestel aan iemand uit Haarlem. Tusschen de dorschmachine. Te Moer straten, onder Wouw, geraakte vrouw H. met een harer beenen tusschen de dorsch machine. De vrouw werd zoodanig ver wond, dat het been in het gasthuis te Steenbergen onmiddellijk moest worden afgezet. De moord op het ontvoerde meisje te Los Angeles. Hoewel de politie vast overtuigd is, dat Edward Hickmann, de 17-jarige kantoorbediende, die vroeger bij den vader van de vermoorde Marion Parker in diénst was, de moordenaar is en 8UU0 politieagenten, detectives en leden van de justitie op jacht naar hem zijn, is men er tot nu toe niet in geslaagd „Fox" te vangen. Heel Californië en ook de na burige staten 2ijn in beweging om den laf- fen geweldenaar voor zijn afschuwelijke misdaad te doen boeten. Tusschen Santa Monica en Beverly Hills heeft men een jongeman opgepakt, die Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, (N.-Hy, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Neder L Draadl. Omroep. Ned. Ghr. Radio-Vereen. 5.00 Orgelconcert (door dien heir W. Verduyn, te Alphen a. d. Kijn, 6.00 Lezing (door Ds. L. J. S. Crou- saz te Strijen. Onderwerp: „Advents- verw achting en". Katholieke Radio-Omroep. 6.45 Sociologie door Prof. Aengenent Vrijz. Prot. Radio-Omroep 7.30 Ds. J. van Dorp te Enschedé. Onderwerp: „De vervulling". 8.15. V.P.R.O.-Oursus. Prof. Dr. M. C. van Mourik Broek man, Breda, Hoogleeraar aan deUtr. Universiteit. Onderwerp: „De geeste lijke opbouw van onzen tqd'\ 9.00 V.P.R.O.-meidedeelingcn. 9.10 V.P.R.O.-Franck-Cyclus. Hierna persberichten van Vaz Disiz HILVERSUM, 1060 M. Alg. Ned. Radio-Omroep. 6.00 Muziek. 7.15 Landbouwhalfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.10 Radio-Dienst van het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. S.35 Concert. Ned. Omroep-Vereeniging. 10.30 Muziek. 1 1 L KüNIGWUSTERH., 1300 M. 3506.15 Concert. 7.50 „O, du Fröhliche 9.50 Muziek. LANGENBERG, 4.69. M. 5.20 Concert. 7.25 Kerstconcert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. o.zo Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.20 Muziek en zang. 9.13 Concert. v.io' eviuericht, nieuwsberichten 9.55 Muziek en zang. (Vervolg». 11.20 Muz.ek. PARIJS (Radio) 17.50 M. 5.05 Littérair en muzikaal progiamma 8.50 Radio-Concert. aan het signalement van Fox beantwoord de. Zijn vage antwoorden op de door de politie gestelde vragen deden de verden king, dat men den gezochte gevangen had, versterken. Maar toen vingerafdrukken en andere aanwijzingen niet klopten, heeft men hem weer -in vrijheid gesteld. De gestrande motorlogger KW 140 Men meldt uit Hoek van Holland: Na hetgeen is gemeld omtrent het stran den van den motorlogger „Voorwaarts" KW 140, in den Noord-Oostelijken hoek van de Maasvlakte, valt thans nog het volgende mede te deelen: De reeder Haasnoot, en de eigenaar van de lading, Parlevliet, beiden uit Katwijk, begaven zich gistermiddag per sleepboot naar het gestrande schip. Het voornemen van de bemanning om het schip te ver laten zpdals thans is gebleken bestaat deze bemanning slechts uit zes koppen is toen niet ten uitvoer gebracht. De reeder en de eigenaar van de haring kwa men te ongeveer vier uur met de „Prins der Nederlanden" te Hoek van Holland terug. In het begin van. den avond is de be manning, daar de positie van bet schip niet zónder gevaar bleek te worden, van boord gegaan en met een eigen boot aan den Zuidwal geland., Van Hoek van Hólland uit is men de menschen daar vandaan gaan halen. Zij brachten den nacht :door in een hotel te Hoek van Holland en wilden hedenmor gen vroeg weer naar het schip terug- gaan. Bij hoog water vannacht, zouden de sleepbooten „Katendrecht", „Rotterdam" en het bergingsvaartuig „Meermen" nog maals een poging wagen den logger vlot te sleepen,- de kans, dat. dit lukken zou, werd echter zeer gering geacht, daar er een vrij woelige zee stond, aan boord van de „Voorwaarts" geen men was om te helpen en het schip bovendien leelijk in het zand vast zit. Zelfs met een sleepboot van middelmatigen diepgang* als de „Ro zenburg" had men gistermiddag bij hoog water den Voorwaarts niet kunnen bena deren. Het bergingswerk wordt uitgevoerd door L. Smit Go.'s Internationalen Sleep dienst, in samenwerking met W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf. Heden zal, tenzij de Voorwaarts onver hoopt toch vlot is gebracht, nogmaals een poging gewaagd worden. Lukt het dan weer niet, dan wordt tot het lossen der lading overgegaan, hetzij per lichter hetzij door bij laag water een kar langszij het schip te rijden. De Voorwaarts ligt n.l. zeer dicht o.p de kust. BUITENLAND. ITALIÏ EN GRIEKENLAND. Verklaringen van Michalakopoelos, De Grieksche minister van Buiten landsche Zaken, Michalakopcelos,_ die te Rome \-ertoeft, verklaarde bij d« ontvangst van Italiaansche journalis ten, dat het in zijn bedoeling lag, om de meest hartelijke betrekkingen tus schen Italië en Griekenland' te her stellen. Evenals Italië >de lire stabiliseert, zoo zal ook Griekenland in de naas te toekomst tot don gottdea standaard teru^keeren, i_.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2