CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 8s'8 JAARGANG VRIJDAG 23 DECEMBER 1927 NUMMER 2310 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 Januari 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. V Van groote beteekenis. De beslissing die door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur in haar laatste algemeen© vergadering werd genomen, moet van groote beteekenis worden geacht. Met overgroote meer lerheid keurde de vergadering goed, dat het Hoofd bestuur zich tot de Regeering zal wenden, nut een adres, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, ten einde zich te kunnen verweren tegen landen, die aan den invoer van bloembollen belemmerin gen in den weg leggen. Niet dat hiermede het bloembollen- vak gaat ijveren voor protectie. Daarvoor is men in de bollenstreek te verstandig. Het bloemenhollenvak heeft aan protectie geen behoefte. Buitenlandsche concurrentie ducht men niet. Het eenige wat de bloembollenstreek noodig heeft, is de vrijheid om in de verschillende landen ons mooie Hol- landsche product te mogen verkoopen. Daarom heeft men in de bollenstreek altijd sterk voor den vrijhandel ge voeld. Maar men heeft de 'aatste jaren verschillende bittere ervaringen opge daan en heeft aan den lijve 'ervaren, dat algemeene vrijhandel nog heel wat anders is dan eenzijdige vrije in voer. Nog slechts vijf jaar geleden werd een soortgelijk voorstel als nu aan de orde kwam met groote meerderheid verworpen. F.n ook nu werd dit punt krachtig bestreden. Ook het hollenvak heeft zijn verstokte vrijhandelaren, die bij hun logtna blijven zweren. Maar gelukkig mocht het niet meer baten. De overgroote meerderheid toonde ot g te hebben voor de werkelijkheid, en ook door deze vereeniging van menschen, die niets sterker begeeren dan een werkelijk algemeenen vrij handel, zal bij de Regeering op een meer actieve handelspolitiek worden aangedrongen. En dit achten we van groote betee kenis. V Cijfers. Het noemen van cijfers in een be toog maakt, oppervlakkig beschouwd, veelal een sterke indruk. En toch beteekenen deze cijfers dik wijls o zoo weinig. Hieraan dachten we toen de heer Krelage in de laatst gehouden alge meene vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, in zijn overigens keurige rede, zijn vrijhandels-begin selen verdedigde. Hij maakte o.a. een vergelijking tus- schen Spanje en Nederland. Terwijl Spanje sterk beschermende tarieven heeft en Nederland daarentegen tot dusver aan den vrijhandel vasthoudt, is de buitenlandsche handel van Spanje gedurende de laatste jaren lang niet zoo sterk gestegen als die van Nederland. Wij zouden echter den geachten spreker in gemoede willen vragen: Meent u nu werkelijk, dat de buiten landsche handel van een land alleen van een bepaald systeem afhankelijk is? Of zouden de productiviteit van den land- en tuinbouw, de energie van de industrie, de goede koopmanschap van zijn kooplieden en, last not least, de arbeidszin van het geheele volk, ook nog een woordje meespreken? Een tweede voorbeeld. Zwitserland voert een sterk be schermende handelspolitiek. Neder land niet. Toch werd met de cijfers aangetoond dat de uitvoer van Zwitsersche kaas naar Spanje gedurende de laatste ja ren sterk is gedaald, terwijl de uit voer van Hollandsche kaas naar het zelfde land in bijna even sterke mate is toegenomen. Ook hier willen we in alle beschei denheid een vraag doen, en wel deze: Zijn deze verschillen nu beslist het gevolg van het verschil tusschen de Zwitsersche en de Nederlandsche handelspolitiek? Of zou het b.v. ook mogelijk zijn dat de Spanjaarden meer van onze lekkere Hollandsche kaas zijn gaan houden? We herhalen het, cijfers lijken sterk, maar nader beschouwd beteekenen ze veelal o zoo weinig. STADSNIEUWS. GEMENGD KOOR „DE STER". Dit koor is samengesteld uit fa- brieks- en kantoorpersoneel der N. V. Sanders' Zeep- en Eau de Colognefa- briek. Het bestaat dus voor het over groote deel uit ongeschoolde krachten menschen, die toen het koor In 1922 werd opgericht, het a. b. c van de zang kunst nog moesten leeren. Wel is er in dien tijd langzamerhand een zeke re kern gekomen, waarop de directeur, de heer Wim Mizée, zich kan verlaten, maar er blijft natuurlijk altijd veel' mutatie. Het is den directeur gelukt in betrekkelijk korten tijd te leeren z i n g e n. Zingen is meer dan noten onberispelijk op zekere toonhoogte voortbrengen. Zingen is een lied zóó voordragen, dat er expressie, voor dracht, ziel. in zit. Zingen is de stem ming van het lied vertolken, zoodat het meer is dan welluidendheid en harmonie. Dat nu heeft de heer Mizée bereikt. Reeds dadelijk trof de frisch- heid van voordracht van „Mijn Taal", van Hubert Cuypers. De uitspraak is zoo verzorgd, dat men gemakkelijk zonder tekstboekje den tekst kan volgen. Er schijnt groo- ten ernst gemaakt te zijn met den raad van Messchaert: let eerst op X1 medeklinkers, de klinkers komen van zelf.wel. En het is juist eigenaardig: door nauwlettend zorg te dragen voor de uitspraak der medeklinkers, wor den de vocalen vanzelf mooi geaccen tueerd. Na het frissche begin was het koor ineens op dreef om een mooie, gave vertolking te geven van „Moe der en Kind", van Wierts. De compo sitie zelf is wat zoetelijk, maar werd blijkbaar door het ensemble goed aan gevoeld. Afzonderlijk moeten hierbij de mollige pianissimo's worden ge noemd-. die heel mooi aandeden. In „Die Vesper", van Beethoven, een gevoelige compositie, die maar heel weinig kan hebben, trof ons de nobele voordracht, de fraaie nuanceering, en de doorzichtigheid van het stemmen- weefsel. Er moet aan zoo'n werkje, in een voor verreweg de meeste koorle den vreemde taal veel arbeid en zorg zijn besteed, evenals aan het o zoo ge vaarlijke „Ave Verum", van Mozart. In zijn. serene eenvoud, die een hij- na immateriëele vertolking eischt, is het dikwijls voor groote geschoolde koren nog een lastig werk. Dat „De Ster" een alleszins te loven vertolking gaf is wel een bewijs van de muzika liteit en de zang-paedagogische taak van haar directeur. Alleen de sopra nen drukten in het begin even den toon. maar 't was nauwelijks merk baar. Nog gaf het koor op frissche en gave wijze „Oud Kerstlied" van Ber nard Diamant, met verinniging voor gedragen en „Zonnelied", van Van Herwaarden, twee nummers, waarmee het op het Nationaal zang-concours te Zandvoort een eersten prijs behaal de. In de voordracht van Roeske's ..Bijenliedje" zat warmte; „Trieneke van Diamant, een leutige compositie, moest na stormachtig applaus wórden herhaald en ten slotte werd een aan nemelijke auditie gegeven van Beet hoven's krachtige compositie „Die Ehre Gottes aus der Natur". De dirigent, de heer Mizée, leidde alles den geheelen avond met rustige beheersching, die van uit de zaal pret tig aandeed. Onwrikbaar had hij steeds de oogen van de zangers en de zangeressen op zich gevestigd. Er zit discipline in het koor een allereer ste voorwaarde voor goed musieeeren. Ter afwisseling hoorden we den jongen violist Louis de Ruyter van Delft, Hij speelde voor de pauze het Adagio uit het Tweede vioolconcert van Max Bruch. Reeds onmiddellijk trof zijn mooie forsche streek, zijn zui vere toonvorming, ook in de dubbel- grepen, zijn kleurige voordracht en de toewijding, in zijn spel. Maar dat alles sprak nog veel meer. uit zijn tweede nummer „Ballade et Polonaise", van Vieuxtemps, dat wij trouwens ook qua compositie heter konden waardeeren. De violist liet in dit mooie, maar moeilijke werk opmerken, dat hij meer bezat dan een goed ontwikkel de techniek, n.l. muzikaliteit. Hij gaf doorleefd spel. Hij werd op den vleu gel uit de magazijnen van de Firma Men$ begeleid door Mej. Annie van Rossum, die bloemen ontving. Eveneens met bloemen gehuldigd en welverdiend! werd Mej. Annie van der Reyden, die op 'n zeer ver dienstelijke wijze drie heel mooie solo nummers zong. Innigheid en warmte lagen er in haar voordracht van „Die Könige" van Peter Cornelius. En in het plechtige „Busselied" van Beet hoven, met groote toewijding gezon gen. heeft ons wel heel sterk de twee de strofe getroffen. Dat was verras send mooi! En eindelijk kregen we van haar nog een nobele vertolking van de „Aria aus der Freischütz", waaruit we in het bijzonder weer in herinnering brengen de reine en kla re vertolking van het gebed: „Leise. leise, fromme Weise". Zoo hebben koor en solisten om strijd hun best gedaan en zijn $r in geslaagd om de geheel gevulde Graanbeurs een avond van mooi kunst genot te bereiden, waarvoor ze her haaldelijk beloond werden met luid applaus. WAT IS DE HEMEL? Wij herinneren nog even aan de vergadering van Patrimonium in haar gebouw aan de Hooglandsche Kerk- gracht, waar Ds. Schilder spreekt ever bovengenoemd onderwerp. PROF. MR. J. TH. BUYS. Herdenking van zij'n lOOsten geboortedag. Donderdag 20 Januari 1928 zal het 100 jaar geleden zijn, dat Prof. Mr. J. Th. Buys, hoogleeraar in het staats recht aan de Leidsche Universiteit, een der voornaamste grondleggers van het Nederlandsche staatsrecht, te Am sterdam werd geboren. Ter gelegenheid hiervan zal op dezen dag des namiddags te drie uur in het groot auditorium der Leidsche Univer siteit deze groote kenner van ons staats recht in een plechtige bijeenkomst worden herdacht. Prof. Mr. R. Kranenburg, hooglee raar in het staatsrecht aan de Leid sche Universiteit heeft zich bereid ver klaard in deze bijeenkomst een her denkingsrede te houden. ACCOUNTANTSEXAMEN. Onze stadgenoot, de heer J. Veenen- daal, slaagde gisteren voor het van wege het Ministerie van Financiën in gesteld examen voor accountant bij 's Rijks belastingdienst EENIGE GEMEENTEN IN HET DONKER. De gemeenten Zoeterwoude, Voor schoten en Wassenaar, welke naast 'n 25-tal andere gemeenten stroom van de Electrische Centrale te Leiden be trekken, hebben door een tot dusverre niet opgehelderde oorzaak tengevolge van de storing in de electriciteitsvoor- ziening gisteravond van 5.20 tot 6.65 uur zonder licht gezeten. De electrische tram van Leideh over Voorschoten naar Den Haag had onge veer 20 minuten vertraging, doordat daar tijdelijk de stroom was uitgescha keld. De streek van Ter Aar is tot onge veer 8 uur van electrisch licht versto ken geweest. In Leiden zelf heeft men niet met met storing te kampen gehad. Omtrent de oorzaak deelde men ons aan de Lichtfabrieken mede, dat de storing het gevolg is van de sterke temperatuurswisseling bij de inge vallen dooi. Hierdoor is vocht in een der stations te Ter Aar opgetreden, waaxdoor kortsluiting is ontstaan. „HUN" KERSTFEEST. De Chr. Bewaarschool aan den Ouden Rijn viert hedenavond Kerst feest met de kinderen. Het bestuur hoopt, dat velen daar zullen komen, of wel de commissie in staat zullen stellen de uitgaven te bekostigen. Men ga er heen of wende zich tot den heer II. M. van den Bos. Maars- manssteeg. NED. CHR. REIS VEREENIGING. Dinsdag 20 December j.l. werd in de Graanbeurs gehouden de feestelijke jaarvergadering van de Ned. Christel. Reisvereeniging, afd. Leiden. Nadat de voorzitter, de heer J. Plooy, op de gebruikelijke wijze de vergadering met gebed had geopend, en had laten zingen uit de Reisliede- renbundel No. 4, vers 1, richtte hij zich met een kort, maar hartelijk woord tot de aanwezigen, die de kou de hadden getrotseerd en daardoor ge toond hadden de activiteit van 't be stuur op prijs te stellen. De notulen van de vorige vergade ring en de jaarverslagen van den se cretaris en den penningmeester wer den voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secreta resse ontleenen we het volgende: Het ledental'groeide van 206 tot 346, dus met 140 leden, er werden 2 film avonden gehouden, welke uitstekend bezocht werden en 21 excursies uitge schreven, waarvan er 16 doorgingen met 323 deelnemers en deelneemsters. Na de pauze werd door de Amster- damsche afdeeling opgevoerd het ka merstukje „Reizen..., en reizen", dat zeer in den smaak viel. Een uitmun tend strijkje zorgde voor muzikale af wisseling. Tot 2de voorzitter werd gekozen de heer J. Yooys, te Rijnsburg, tot Alg. adjuncte Mej. J. B. Loeher, in de plaats van Mej. G. Monlagne en tot lid van de excursie-cpmmissie Mej. G. H. C. v. Dorp, in de plaats van den heer Pont, die eveneens voor deze functie niet meer in aanmerking wenschte te komen. Ongeveer 11 uur sloot de voorzitter met dankgebed de vergadering. DIENSTBODE VERMIST. Sedert 21 December wordt uit onze gemeente vermist de Duitsche dienst bode E. Wielhaas, afkomstig uit Wit ten (West-falen), die zonder voorken nis haar dienst heeft verlaten. Haar koffer en paspoort heeft ze achterge laten, zoodat de politie aanneemt, dat ze niet naar het buitenland is vertrok ken. De waarnemend commissaris van politie alhier verzoekt opsporing en bericht. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de eerste helft der maand December 1927. Brieven Binnenlan.d: Mej. J. H. Bakker, Amsterdam. IC. Dussel te Den Haag. W. D. Eeltjes te Groningen. Mevr. Prins-Verkleij te Voorhout. Briefkaarten Binnen.l.: Mevr. Buijs te Amsterdam. Hecke te Amsterdam. Mej. A. Hoekstra, te Lei den. Mr. L. C. Hofman te Rotterdam. Liezemeijer te Amsterdam. Seisveld te Haarlem. Mej. M. Verhaar te Leiden. Brieven Buiten laad: Epsche Rips Corsettenfabriek te Gand. Simon Guinst te Brussel. Neumann te Alfeld. Villa Les Hirondelles te Les Avants. Mej. M. Vintgens te Weltevre den. Heer en Madame Vries te Luxem bourg. Briefkaarten Buitenland: R. de Vos te Antwerpen. Drie briefkaarten zonder adres. Door F. L. alhier is aangifte ge daan van diefstal hedenmorgen, van een rijwiel uit het portaal van de Har- tebrugskerk. Tegen de bode J. H. is proces-ver- vërbaal opgemaakt ter zake van dief stal van 41 ten nadeele van de fir ma W. alhier. BINNENLAND. CHR. PSYCHOLOGISCHE CENTRALE VOOR SCHOOL EN BEROEP. Dezer dagen vergaderde het Bestuur der Christelijke Psychologische Centrale. Uit verschillende mededeelingen van het secretariaat bleek, dat men in verschil lende plaatsen van ons land meer belang stelling voor het vraagstuk der beroeps keuze gaat toonen. In enkele plaatsen is de oprichting van een Chr. Adviescommis sie bij beroepskeuze in voorbereiding. Uit verschillende andere plaatsen wer den verzoeken tot het houden van spreek beurten of toezending van lectuur over het onderwerp ontvangen. Mededeeling werd voorts gedaan van 'n propagandacampagne in de kringen van de Chr. Sociale beweging en in die van het Chr. Onderwijs, waarvan de resulta ten voor een deel nog moeten worden af gewacht. De jaarvergadering werd vastgesteld op 4 Februari 1928 te Utrecht. Op deze ver gadering zal door den heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, der Staten-Gene- raal, worden gerefereerd over: De sociaal economische beteekenis van een goedge- leide beroepskeuze. HET NEDERL. WEGENCONGRES. De vereeniging „Het Nederlandsche We gencongres" kwam gistermorgen te kwart voor 10 in „Diligentia" te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van prof. ir. S. G. Everts in algemeene vergaJering bijeen. Als vertegenwoordiger van den Minister van oorlog was aanwezig de kapitein van Dooden en als vertegenwoordiger van de Ned. Indische Wegenvereeniging ir. 'Ott. de Vries. Na een woord van welkom van den voorzitter werd voorlezing gedaan van het jaarverslag door den secretaris-pen ningmeester, ir. H. W. O. de Bruyn, In dit verslag wordt heiinn rd aan verschil lende excursies in het belang van de we genverbetering, inede in samenwerking met het bekende P. C. W. het afgeloopen jaar gehouden. Met voldoening wordt het herstel van gezondheid van prof. Everts, die geruimen tijd wegens ziekte verhin derd was zijn werkzaamheden te verrich ten, geconstateerd (applaus). Het ledental vermeerderde in het laat ste vereenigingsjaar met 41 gewone leden en 8 maatschappijen en wel van 451 tot 50ü. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten 83U9.T1, de uit gaven ƒ7144.93 hebben bedragen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur, daartoe uitgenoodigd door den president van de Ned. Jaarbeurs, voorne mens is, op de eerstvolgende Jaarbeurs te Utrecht een paviljoen te plaatsen als de monstratie van den arbeid van het We gencongres en van materialenmönsters enz. ten behueve van de wegenverbetering. j - "- Binnenland. IJsberfchten uit verschillende plaat sen langs enze rivieren en binnen zeeën. De Koningin en het Uddeler Kerst feest. Overleden is de heer S. de Jong Ezn. te Rotterdam. Tegen R„ die op Inspect. Paul schoot is 20 jaar geëfscht. Buitenland Een basis gevonden voor het nieu we Volkenbondspaleis. Nog steeds streng winterweer in Oost-Enropa. Een nieuw offensief tegen de Noor delijken in China £n voorbereiding. Een voor de Russen compromittee- rend document te Sjanghai gevonden. De Italiaansche lire gestabiliseerd. Eenige firma's hebben zich bereid ver klaard, daartoe bij te dragen. Hierna werd de vergadering geschorst tot elf uur, wanneer het Rbkswegenplan zal worden behandeld, waarover de inge nieurs C». J. van den Broek en M. C. E Bongaerts de reeds gepubliceerde praead- viezen hebben uitgebracht. Na heropening van de vergadering, waarin thans namens den Minister van Waterstaat aanwezig is, ir. Rosenwald, administrateur van het departement, deelt de voorzitter mede, dat ter voorziening In vacatures, wegens periodieke aftreding en niet-herkiesbaarheid, blijkens gehouden stemming tot bestuursleden zijn gekozen ir. P. C. Huenges, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Limburg, A. H. Sirks, hoofdcommisaris van politie te Rotter dam, ir. J. Lely, directeur van Gemeente werken te 's-Gravenhage en J. Leonard Long te Amsterdam. Ir. G. J. van den Broek, licht hierop zijn prae-advies to'e. Spr. betoogde, in het bijzonder ie wen- schelijkheid van den aanleg van zóó bree- de wegen, dat daarvan afzonderlijke ba nen voor het krachtig toenemende auto verkeer kunnen worden afgescheiden! Aan speciale autowegen i3 z.i. de be hoefte nog niet gebleken. Bij dezen aan leg behoort vooral ook met de bescher ming van het natuurschoon rekening te worden gehouden. Spr. zou het bijv. zon de vinden, indien de fraai beplante weg langs de Vecht van Amsterdam naar U- trecht niet werd gespaard. In een geval als dit verdient een nieuw tracé aanbe veling. DE GLINDHORST. Gisteren is te 's-Gravenhage een verga dering gehouden, bijeengeroepen door het comité van vijf heeren, hetwelk de onroe rende goederen van de stichting De Glind- horst, ten gevolge van het faillissement in veiling aangeboden, heeft aangekocht. De Rott. geeft het volgende verslag: De vergadering stond onder leiding van den heer J. J. C. van Dijk, oud-minister. Deze deelde in zijn inleiding het verloop mee van het faillissement en den daarop gevolgden verkoop. Doel was nu, een ver eeniging in het leven te roepen, welke de stichting verder zal beheeren, waardoor geen ontijdig einde behoeft te komen aan de gezegende werking van de stichting. Zal de nieuwe vereeniging in haar taak slagen, zoo dient nu voor altijd een goede basis te worden gelegd. Aan het verkrijgen van een zoodanige basis is onafwijsbaar verbonden, dat de schuldenlast, welke op de Glindhorst drukte, voor zoover zij hooger is dan de bedrijfswaarde der bezittingen, niet door een nieuwe rechtspersoon, die de exploi tatie op zich zou moeten nemen, kan wor den aanvaard. Hoezeer het te bejammeren is, dat zoo- velen, die met hun geld dezen arbeid heb ben gesteund, dat geld als verloren heb ben te beschouwen, er is niet te ontko men aan den eisch, dat op een nieuwe ex ploitatie, wil zij mogelijk zijn, geenerlei verplichtingen mogen rusten dan alleen uit die exploitatie voortvloeiende. Zou soms iemand meenen, dat uit moreele overwegingen die eisch niet mag worden gesteld, zoo bedenke men, dat dan een nieuwe exploitatie niet kan worden on dernomen, dat de arbeid dus niet wordt voortgezet en dat het geld d&n evenzeer verloren is. Na breede besprekingen gingen de aan wezigen mee met de plannen der vijf hee ren, waarbij een exploitatierekening werd overgelegd. Straks zal een obligatiele ning, door alle waarborgen van soliditeit beschermd, aan het Christelijk publiek worden aangeboden. De statuten werden vastgesteld. De vijf comité-leden name., op verzoek der ver gadering plaats in het nieuwe bestuur,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1