CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8*<o JAARGANG WOENSDAG 21 DECEMBER t927 NUMMER 2 314 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/« cent Ingezonden Mededeeiingen dubbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Felle uitslaande brand in het gebouw van de Leidsche Courant. andere gegevens, voor passagiers van be lang. Het is een gracieus cadeau. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Het gebouw der „Leidsche Courant" te Leiden uitgebrand. Gchler overal het verkeer te water gestremd door de vorst. De oorlogsbegrocting door de Twee" de Kamer aangenomen. Buitenland De arbitrale uitspraak fn het Duil- sche metaalconflict bindend verklaard Een ontploffing op eet Amerika moederschip voor vlier tuigen. Een pleidooi voor verkorting van den diensttijd in België. Het winterweer in Europa. DE BELGISCHE GEZANT. Met den trein van (j uur 5 min. is gisteravond aan liet ilollandsrhe spoorstation te 's-Gravenhage aange komen de heer Charles Maskens, nieuw benoemd gezant van België Lij bet Nederlandsche Hol. PROF. DR. H. TH, OBB1NK. Prol', dr. H. Th. Obbink moest eeni- ge weken geleaen voor liet ondergaan eener operatie in het Diacoiiessenhuis te Utrecht worden opgenomen. Prof. Ubbink heelt deze /.leeninrichting thans kunnen verlaten en is hersteld in zijne woning teruggekeerd. FRGV. STATEN VAN ZEELAND. Gistermiddag kwam in de vergade ring der Prov. Staten van Zeeland aan de orde de benoeming van een gruiier der Staten, waarvoor werden uitgebracht 41 stemmen.Hiervan ver kregen de voorgedragenen liet achter hun naam gemelde getal: de heer dr. B. JJ. H. Teilegen, referendaris ter Provinciale griffie van Zeeland, 30 stemmen; de heer F. Kroon, referen daris ter Prov. griffie van Utrecht; de heer jhr. mr. F. H, van Kinschot, com mies ter Provinciale grill ie van Zee land, 0 stemmen; blanco 1 stem. Be noemd werd dus de heer dr. Tellegen. ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaal ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 Januari 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. Een beslissing die niet be vredigt. De Hooge Raad heelt arrest gewe zen in de zaak van de bestuursleden der vereeniging „Art. 188 gemeente wet" te Vlissingen, die wegens deel- nemen aan een verboden vereeniging, door de rechtbank te Middelburg wa ren veroordeeld ieder tot 40 boete, welke vonnnissen bevestigd zijn door het Haagsche gerechtshof. Het doel der vereeniging was o.m. het opvoe ren van tooneelstukken en films met fcoogen moreelen en artistieken in houd of waarde, die door den burge meester van Vlissingen verboden zijn of worden. De eerste vertooning, die de ver eeniging zich ten doel stelde te geven, was die van de Potemkinfilm. De Hooge Raad heeft het arrest vernietigd en de referanten ontslagen van rechtsvervolging. De Hooge Raad heeft o.m. overwo gen, dat het bewezen verklaarde feit, noch krachtens art. 140 W. v. S., noch krachtens eenige andere wettelijke bepaling strafbaar is.. Deze beslissing doet vragen of ons hoogste rechtscollege hier niet meer de aandacht heeft gevestigd op de ju ridische onderscheiding naar de let- ter der wet dan op de geest die er uit spreekt. Intusschen Kan daarmede de zaak naar onze meer.ing niet uit zijn. Wanneer toch op de Vlissingsche wijze de toegang voor ieder die er een beetje moeite voor over heeft moge lijk wordt, wat helpt dan een politie maatregel van onze burgemeesters? Inderdaad een beslissing die het rechtsgevoel r.' 1 bevredigt. STADSNIEUWS. GHR. RIST. UNIE. Gisteravond trad in het Nut in een openbare vergadering van de Afd. Lei den der Chr. Hist. Unie op, Mr. Dr. N. G. Veldhoen. Ned. Herv .predikant te Alphen aan den Rijn, met het onder werp: Belang, Leuze, Beginsel De 2de voorzitter, de heer Lekker- kerker, opende de vergadering, las 1 Joh. 4, ging voor in gebed, heette ver volgens de aanwezigen welkom en gaf na een kort openingswoord het woord aan den spreker Dr. Veldhoen begon met er op te wijzen, dat er in onze dagen een zeke re matheid is in het politieke leven, gelijk bleek uit de algemeene beschou wingen bij de behandeling der staats- begrooting in de Tweede Kamer, wat samenhangt met het optreden van het huidige Kabinet. Om die matheid en slapheid te overwinnen is het goed, dat we ons bezinnen op onze politieke roeping en daarbij natuurlijk de din gen van ons eigen standpunt bezien. De religie heeft in ons leven een een trale plaats; zij beheerseht het. (Tok onze houding in de politiek hangt af v. onze houding tegenover God en Zijn openbaring. Onze vastheid ligt in Gods Woord. Er is, ook in het politieke leven, eigen lijk maar tweeërlei levensbeschouwing Er zijn tweeërlei menschen: spinne- koppen en bijen. De menseh, die meent liet zonder God en Zijn Woord te kun nen stellen is als de spin, die een web- be weeft uit zijn eigen lichaam en dan in het middelpunt ervan gaat zitten, doen dan komt de herfstwind, en die vaagt het weg. De menseh, die zijn verhouding kent tot God en Zijn open baring is als de bij, dat arme diertje, dat maar steeds honing verzamelt, doch dan ook. dank zij dien voorraad, den barren winter doorkomt. Zoo is het ook in de politiek: de menseh of God- staat in het middel punt. Spr .zal over de spinnekoppen niet veel zeggen: er is tussehen de verschillende partijen der linkerzijde ge-n principieel, geen essentieel, doch alleen maar een gradueel verschil. lussehen liberalen, sociaal democra ten, en communisten is alleen maar onderscheid door meerderen of min deren durf dien men aan den dag legt Het i9 alleen maar een kwestie van doorvoering van het beginsel, waaruit men leeft. Spr komt vervolgens tot het bijen volk. Mr. Heemskerk heeft onlangs de C H partij, evenals enkele andere par tijen, een volkspartij genoemd; er is piaais voor allen, die leven uil ua jptiiLuring Gods, onverschillig tot Hedenmorgen te ongeveer half zes is brand uitgebroken in bet gebouw van de R.-K. „Leidsche Courantaan het Rapenburg alhier. De politie en de brandweer werden oogenblikkelijk gealarmeerd en liet hlusschingswerk begon Door de strenge vorst werd dit werk echter zeer bemoeilijkt. Al het terugslaande water veranderde in een ijsmassa en de brandweerlieden had den het hard te verantwoorden. Hun kleeding was met een dikke laag ijs bedekt en het water dat tegen de mu ren en in het gebouw gespoten werd was oogenblikkelijk bevroren. De brandweer werkte met twee mo tor brandspuiten, die op 't Rapenburg waren opgesteld en met twaalf stra len water gaven. Zes slangen waren docr „Huize Bruins' geleid en be stookten van dien kant het vuur. De brandweer heeft zich inderdaad kra nig geweerd. Desondanks brandden de geheele technische afdeeling, de zetterij en drukkerij uit en er bleef weinig anders staan dan de vier mu ren. De redactiekamer kreeg belang rijke waterschade, terwijl ook de af scheiding tussehen redactie en zette rij wegbrandde. Alleen de adinini- stratie-afdeeling, geheel aan den voor kant van het gebouw, bleef behouden, benevens de directeurswoning daar boven. Alle zetmachines, de rotatie pers en alle verdere machines werden een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Wel staat vast, dat de oorsprong van den brand moet gezocht worden in de boven het drukkerijgebouw gevestigde R.-K. Teekensehool. Daar is gisteravond nog les gege ven en heeft een kachel gebrand. De directeur van het bedrijf, de heer Lans, heeft gisteravond om 10 uur ongeveer nog de geheele zaak geïn specteerd, ma?r heeft niets verdachts bemerkt. Uit het feit echter dat de brand aan de kant van genoemde tee kensehool gezien werd, is men ge neigd aan to nemen, dat ze daar ook ontstaan is. Het vuur greep onmid dellijk het dak aan en het papier, dat op die verdieping geborgen was, met het gevolg, dat het dak instortte, door welke maatschappelijke groep zij be- hooren. Het gevaar bestaat daardoor evenwel dat men het eigen belang of dat van zijn groep te veel naar voren schuift met verzaking van het Chr. be ginsel Bij den belangenstrijd, die tel kens weer dreigt te ontbranden, moe ten we alle verhoudingen zien onder het ii ht van ons Chr. beginsel. Met leuzen moeten we op politiek gebied uiterst voorzichtig, ja, we moe ten er huiverachtig voor zijn. Er zijn politieke partijen, die niet zonder leu zen kunnen, vooral tegen de verkie zingen. Beter acht spr. het. af te ste ken naar de diepte en de beginselen en hun toepassing op bet lc-ven te be studeeren. Bij een leuze gaat bet veel al om opportunistische politiek, om belangen. Spr waarschuwt er tegen, dat het geroep: „het gaat om het beginsel'' geen ieuze worde. Dit gevaar is groot in de Unie. Dan zouden we onze kracht inboeten, want het gaat om dr n inhoud onzer heerlijke begin selen. Nog op een ander gevaar wijst spr. Als we spreken over het beginsel, moeten we niet nalaten ook te spreken over de toepassing van dat beginsel op het practisclie leven. Nooit kunnen we in een zondige wereld 1C0 pet toepas sing van onze beginselen verwachten; het blijft steeds een worstelen de toe passing zoo boog mogelijk op te voe ren. Daarom niet het belang, niet de leu ze, maar het beginsel in het middel punt en vanuit dat middelpunt alle bo langen gelijkelijk gediend. Dien goe den strijd gestreden, uit kracht van het beginsel, hiermee eindigde spreker (Applaus.) ..Na eenige discussie werd de verga dering door den voorzitter gesloten en ging Dr. Veldhoen voor in dankgebed. EET RUSTHUIS. In de plaats van Dr G.A.deBruyne van Leiderdorp, die verzocht had ont heven te worden, is Dr. P. Jasperse Heerengracht, door de Diaconie der Geref. Kerk alhier benoemd tot ge neesheer van haar Rusthuis. Dr. Jasperse zal 1 Januari a.s. in functie treden. DE UITSLAG VAN DE LOTUS PRIJSVRAAG. De uitslag van de Lotus-prijsvraag „Hoeveel Loius inNederland?" is dezer dagen aan de winkeliers medegedeeld De oplossing luidt uls volgt: 143 maal tiet Auoid „Lotus", öl maal het -oi J ,,/oet' geen enkele verdieping meer tegenge houden werd en het vuur mededeelde aan de gelijkVloersche zalen, die oogenblikkelijk in lichte laaie ston uen. Door het kranig optreden van ver- schillenue personen kon liet geheele archief, bestaande liit d tot nu toe verschenen nummers van de „Leid- scue Courant gered worden. Unze burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, hielp in hoogst eigen persooi. aan dit reddingswerk mede. Buiten Zijn Edelachtbare wa ren verschillende autoriteiten op het terrein aanwezig. Het gerucht vai: de brand verspreid de zich met ongeloofelijke snelheid door stad en land. In de omliggende plaatsen gaf liet zelfs aanleiding tot vreemde misverstanden. Zoo kreeg een onzer commissarissen, die bij geruchte vernomen had, dat het ge bouw onzer „Nieuwe Leidsche" in brand stond, en die oogenblikkelijk ons blad opbelde, van het telefoon kantoor ten antwoord, dat ons num mer niet te bereiken was, omdat het gebouw in lichtelaaie stond. Toen hij naar ons gebouw gesneld was met, de auto, bemerkte hij evenwel tot zijn geruststelling, dat ons geen onheil had getroffen. Intusschen doet het ons van harte leed, dat de „Leidsche Courant", waar wij vroeger zooveel gastvrijheid heb ben genoten en waarvan wij ook heden nog zooveel collegialiteit ont vangen, door een dergelijke ramp ge troffen is. De schade, waarvan het bedrag nog niet geraamd is, maar die ongetwij feld zeer groot is, wordt door verze kering gedekt. De brandweer was te ongeveer negen uur het vuur meester, hoewel ook nog lang daarna de grootste waak zaamheid in acht genomen werd en de puinhoopen werden natgehouden. De rë'dactie en administratie is on dergebracht in een der zalen van het café-restaurant „In den Vergulden Turk". Het blad zal hedenavond als gewoon verschijnen en wordt gedrukt bij het Leidsch Dagblad. 176 maal het woord „als" en 36 maal het woord „room", totaal dus 436 woorden. Er waren in 't geheel 11.403 gcede oplos singen. Het totaal bedrag van ƒ20.000 zal onder deze goede oplossers verdeeld wor den, zoodat ieder 1.76 krijgt. Er worden echter thans nog 536 extra Lotus-premion beschikbaar gesteld tot een totaal bedrag van 5000, waarvan de hoofdprijs 1000 is. Verder zijn er 5 premiën van 100, 10 premiën van 50, 20 premien van 25 en 500 premiën van ƒ5, zoodat de inzenders van goede oplossingen, allen nog een mooie kans hebben. HET STROOIEN VAN ZAND ENZ. BIJ GLADHEID. Ingezetenen worden herinnerd aan ar tikel 30 van de Verordening op de Straat- politie, luidende: „De hoofdbewoner van een bewoond en de gebruiker, eigenaar, vruchtgebruiker, of beheerder van een onbewoond perceel zijn verplicht: bij gladheid de open stoepen en de straat langs bun perceel met eene vol doende hoeveelheid zand, asch of turf molm te bestrooien, of te doen bestrooien en wel, voor zooveel de straat betreft, ter breedte van ten minste 1 Meter, gemeten uit de rooilijn der stoepen of voortuinen of, waar deze ontbreken, uit die der ge vels of muren." BRAND. Gisteravond ongeveer balftien ontstond brand in de garage van de firma J. A. van der Made, staande op een terrein van de Staatsspoor aan den Haagweg, alhier. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat bet vuur van een brandende kachel de houten zoldering heeft aangetast en zich aaarna medegedeeld heeft aan de omge ving. De brandweer, die met een motor spuit spoedig op het terrein van den brand verscheen, werd door de strenge vorst ten zeerste in het hlusschingswerk belemmerd, zoodat do garage vrijwel ge heel uitbrandde. Twee vrachtauto's ble ven gespaard, evenals de aangrenzende perceelen. De schade, die nog al aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt. EEN LUXE AGENDA. De Stoomvaart Mij. „Rotterdamsehe Lloyd" heeft een agenda voor het jaar 1928 het licht doen zien, die opnieuw be wijst met hoeveel smaak deze Mij. haar clientele bedient. Het boekje, gestoken in een zwart-lee- i'tn bandje, verguld op snee en vergulde titel, bevat wat een agenda moet bevat- en i-u geeft ons voorts een verkorte mail vauel, da viuot der maatschappij, alsmede DAMMEN. Chr. Leidsche Damvereeniging. Heden speelde bovengenoemde Ver eeniging een vriendschappelijken Wed strijd tegen het eerste tiental der Leiderdorpsche Damvereeniging. Door onvolledigheid moest de Chr. L. D. V. met invallers uitkomen, zoodat de uit slag werd 12—8 voor de Leiderdorp sche Club. Van Zwietenv. d. Vegte 11 T. D. v. d. Boschv. d. Voort 11 De GraafDegenaar 20 MeinemaMol 0—2 N. N.—Hoogervorst 02 SchipperSpek 20 G. v. Zwieten Jr.Egmond 02 SieraKranenburg 02 LaterveerTol 20 J. Ph. v. d. Bosch—Kranenburg 0—2 8-12 Geslaagd voor het gehouden exa men voor coupeuse van 20 Dec. der H. C. V. te 's Gravenhage de dames S. de Jong en A. Abspoel alhier. Geslaagd voor het diploma Boek houden en aanverwante vakken, afge nomen door de Vereeniging van Lee raren in Boekhouden, de heer J. J. Binnekamp alhier, leerling van den heer H. D. M. Knol. Op de gisteren gehouden varkens- markt zijn een 6 tal vette varkens en een 12-tal magere varkens achtergebleven en vanwege de politie geschut De Burgemeester van Made c.a. be richt, dat op 26 November 1927 onder die gemeente is gevonden een auto-reserve band, met veig. Signalement: buitenband gemerkt Continental Cord Heav;' Tourist, half versleten, binnenband nieuw. Inlichtingen omtrent herkomst hiervan worden ingewacht. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Theodora Anna Maria, dv. T. J. A. Jongmans en A. G. M. Wee nink. Wilhelmina, dv. J. Lenting en J. van Gulik. Wilhelmus, zv. A. van Ark en D. Pison, Jacobus, zv. L. den Hol der en G. C. v. d. Wille. Lena, dv. B. Mastenbroek en J. van Rossen. Cor. dv. W. Bekkering en C. Brouwer. Petrus, zv. W. Bekkering en C. Brouwer. Antli. Maria Jacs., zv. H. F. Boogert en M. M. Lowies. Jacob Petrus Paulus, zv. P. J. Webbers en P. v. der Nat. Petronella, dv. J. Gijsman en C. G. Smal. Johan nes, zv. P. Azier en M. Stavleu. Johan nes, zv C. Sireefland en H. v. d Voort. Ella. dv. G. D Kleijnjan en L. G. Maat je Hendrik, zv. P. Vreeken en P. Hel- lendoorn. Helena, dv. J. Francken en E. J. Hillebrand. Leonardus, zv. P. J. Hansen en C. C. J van Venetie. Maria Suza. Everha., dv. J. B. Bakker en v. d. Merk. Jacobus Johannes, zv. H. J. v. d. Berghe en J. C. Krol. Hendri- kus Mars., zv, H. J v. d. Berghe en J. C. Krol. Gehuwd; J. Palland, jm. en L. M. Leeuwenburg'h. jd. J. Marijt, jm. en J. Montanus, jd. D. A. Eppenga, jm. en G. W. de Haas, jd. J. Veldman, wedr. en E. H. Boot, jd. P. M. v. d. Weel, jm en E. Sageknede. jd. C. J. Jonk, jm. en C. de Munnik, jd. J. v. Leeuwen, jm. en C. Volkers, jd. M. Corpel, jm. en M. Kuivenhoven. jd. M. G. J. H. v. d. Hoek jm. en C. v. d. Reijden, jd. J. Singeling, jm. en M. v. d Heyden, id. J. J. Schim mel. jm. en H. J. P. v. Egmond. jd. H. M. Schreuder, jm. en G. v. d. Heiden, jd. D. J. de Laaf, jm. en G. v. d. Broek jd. J. Nagtegaal, jm. en H. C. M. Hoo gervorst, jd. C. ICasbergen, jm. en T, Wijnands, jd. J. A. Zanten, jm. en J. G. W. Tukker, jd. C. Compier, jm. en M. J. Faes, jd. D. Benning, wedr. en A. v. d. Burg, wede. A Hillebrand, jm. en W. C. v. Klaveren, jd. Overleden: N. M. Remmerswaal zoon 3 weken. H. Oort, wedr. 90 jaar, A. W. Uljé, dochter 4 jaar. A. E. Lam- binon-Knotter, wede. 71 jaar. H. B. M. Simonis. dochter 8 j. J. A. Alkemade, dochter 13 maanden. C. v. iV Stap, m. 84 jaar. N. Plokker, dochter 3 maand. H. C. Engelman, dochter 92 jaar. M. C. Schouten-Braggaar, wedr. 86 jaar. S. Lek-Fruchten. vr. 55 jaar. C. M. Gij- bels-Opgeenend. wede. 68 jaar. L. H. J. Scheeren, zoon 7 maanden. C. M. F. Jongemans, dr. 20 mnd. P. M. Zaal- beg, dochter 8 mnd. C. B. v. d. Ent Braat, wedr. 69 jaar. G. H. Muusse- Slop, vr 37 jaar. E. M. Schalker, zoon 3 mnd. P. M. Muijselaar, man 35 jaar. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heeft .veder aan verschillende insteliing.ui giften doen toekomen, als bijdrage uit het Sophia- fonds, ter beschikking van II. M. ge steld door wijlen H. K, U, Grootherto gin Sophie van Saksen Weimar, ge- ^oxcn x linses usr Ntderlanden. INDIENING WETSONTWERP INZAEÉ HERZIENING PACHT- OVEREENKOMST. De heer Hiemstra, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Ligt het in het voornemen van den Minister, om niet de indièning van een wetsontwerp, inzake herzie ning van de Pachtovereenkomst, te wachten totdat de bij Koninklijk be sluit van 15 December j.l. ingestelde Staatscommissie, welke o.a. de op dracht heeft een onderzoek in te stel len naar de verhouding tussehen bo demprijzen en productiekosten, met haar arbeid gereed is? 2. Indien dit voornemen bestaat, vreest de Min. dan niet, dat daardoor deze indiening niet onbelangrijk zal worden vertraagd? DE SCHULD VAN DEN STAAT AAN DE LOUISE-ÜROEVE. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het ze vende hoofdstuk B. der Staatsbegroo- ting 1927. Nadat de Kamer zich in 1924 had vereenigd met de conclusie van het verslag inzake een door de N.V. Ex ploitatie Louise-groëve gedaan ver zoek om een herziening van den aan haar betaalden prijs der door haar in den crisistijd geleverde bruinkolen, is het geschil tussehen de N.V. en den Staat opgedragen aan een commissie van arbiters. Bij het op 13 Juli 1927 door arbiters gewezen vonnis is de Staat veroor deeld om aan de N.V. te voldoen 884,976.85 met rente daarvan ad 5 pCt. jaais, ingaande 1 Juli 1922 tot aan de voldoening, benevens 10.000 voor kosten en 15,400 voor salaris sen. De betalingen, welk de Staat moest doen, bedragen 1,147,232,20. Waar nog met de mogelijkheid van eenige bet: iingen uit anderen hoofde in den loop van 1927 dient te worden rekening gehouden, wordt thans 1,225.000 aangevraagd. DAGKAARTEN OP DE TRAM. Met ingang van 1 Januari 1928 zal de Haagsche Tramweg Maatschappij over gaan tot de invoering van dag kaarten tegen den prijs van 0,75 per kaart. Deze kaarten zijn onpersoonlijk en kunnen dus bijv. in de ochtend uren door een ander gebruikt worden dan door hem (haar) die er in de mid daguren op rijdt, terwijl dan des avonds een 3e persoon op deze kaart kan rijden. De kaarten zulleA verkrijgbaar zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1