Sommige verbindingen van onze Zee uwsche eilanden met liet vasteland zijn nog praehistorisch. Langzamerhand komt hieraan echter een ein de en men is thans bezig een brug te slaan over de Eendracht, die Tholen van Brabant scheidt. De huidige overtocht geschiedt soms met levensgevaar. Het heien van de eerste pa len voor de nieuwe brug. Aan het einde der Week Het eene geslacht der menschen komt en het andere gaat. Dit is een oude waarheid, waarbij wij deze week weer op bijzondere wijze werden be paald door het overlijden van Prof. Oort te Leiden. Hij was een man, die den leeftijd der zeer sterken reeds verre overschreden had, doch nog meeleefde met onzen tijd en ook in de kwesties, die thans de geesten be roeren, zijn standpunt daartegenover uiteenzette. Met hem is een stuk historie heen gegaan. Hij, die in 1860 promoveerde op een proefschrift over de geschiede nis van Bileam, heeft de opkomst der moderne theologie meegemaakt en krachtig aan de propaganda voor de nieuwe richting meegewerkt. Helaas, dat bij alle ernstige studie, die hij aan de Heilige Schriit ten koste legde, hem het geloof ontbrak, dat God daar in tot ons spreekt. Met onverbiddelij ke consequentie ging hij voort op den eenmaal ingeslagen weg, zoodat ten laatste zelfs het woord van Jezus geen gezag meer voor hem had, ja hij het „Onze Vader" verwierp, omdat hij dit niet meer geheel voor zijn rekening kon nemen. Hoe mogen wij God danken dat Hij door Oort's tijd- en studiegenoot Dr. Kuyper een opleving van het Calvi nisme wist te bewerken, in ons land, zcodat thans onze mannen op aller lei, ook op wetenschappelijk gebied, weten positie te kiezen tegenover de beginselen van het modernisme. Welke wonderlijke toestanden kun nen heerschen in een land, waar de Kerk met sterke banden aan den Staat gebonden is blijkt uit hetgeen deze week in Engeland geschiedde. Het Gebedenboek der Anglicaansche Kerk, dat een herziening had ondergaan, werd in het parlement voorwerp van discussie. Nadat het gewijzigde Com mon Prayer in het Hoogerhuis was aangenomen werd het in het Lager huis verworpen. Het is nog niet te voorspellen wat thans zal geschieden. De Engelsche Kerk maakt de laatste jaren een crisis door; er is in liaar eenerzijds een ka- tholiseerende, anderzijds een meer consequent- Protestantsche strooming, en de wijziging van het Gebedenboek beteekende een compromis om de bei- da richtingen te verzoenen. Hoe zullen tnans de beide stroomingen zich ont wikkelen? Zal het Anglicanisme voor het Protestantisme verloren gaan of behouden blijven? Wie zal het zeggen? De Duitsche Rijksd. heeft deze week net veel besproken ontwerp betreffen de de ambtenaarssalarissen aangeno men. De arbeidsconflicten, die mede naar aanleiding dezer door de regee ring inzette actie voor loonsverlioo- ging het economisch leven van Duisch land teisteren, zijn nog in vollen gang Inzake het conflict in de West- Duitsche metaalindustrie is 'n scheids rechterlijke uitspraak gevallen, waar uit volgens de werkgevers, zeer zwa re lasten voor hun bedrijven zouden voortvloeien en waar u Tc de arbei ders bezwaren tegen hebben. De buitenlandsche politiek stond de afgeloopen week weer hoofdzakelijk in het teeken van de Fransch-Italiaan- sche tegenstelling. Gelukkig dat er thans een aanmerkelijke verbetering in de betrekkingen tusschen deze bei de landen te constateeren valt. Zoo legde Mussolini in den Italiaanschen kabinetsraad een belangrijke verkla ring af, waarin hij diplomatiek overleg inzake de verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië aankondigde en zinspeelde op een ontmoeting met Brtand. En de Fransche regeering heeft van haar zijde eveneens meermalen haar goeden wil uitgesproken niet alleen, maar ook getoond. Zoo heeft het Fran sche ministerie van binnenlandsche zaken de verspreiding en den verkoop van het te Parijs verschijnende anti fascistische blad, de Corriere degli Italiani, verboden. Op de manchet van een der laatste nummers van het blad stond deze zin te lezen: „Het is noodig, dat er 'n Leidsche Penkrassen. Amice! 't Was- deze week een drukke ver- gaderweek. bijna eiken avond was er een of andere vergadering en soms op een avond meer dan een. Nu hoor ik wel eens vertellen, dat in het eerste deel van den winter de vergaderingen slechter bezocht wor den dan lateri Of dit waar is weet ik niet, maar wel bleek mij dat deze week verschillende magere vergade ringen gehouden werden. Magere in het bezoek dan natuurlijk. Ik denk b.v. aan de Zendingssamenkomst in de Heerengrachtkerk en de vergade ring van van den Ring van J. V. op G. G. in de Hooigrachtkerk. Maar ook gaat de sympathie van de menschen soms een vreemde kant uit. Daar heb je nu de vergadering van Kerk en Vrede, Dinsdagavond in het Nut, waar Prof. Dr. Heering een rede hield, daar was het Nutszaaltje tjok vol. Nu heeft het onderwerp: „Mag de Kerk zwijgen" zwijgen over oorlogs toerusting n.l. steeds het oor van ons Nederlandsche volk. Het is op merkelijk hoe antimilitairistisch ons volk is. Zie, Amice, hoewel ik veel meer be vreesd ben voor het omgekeerde, het militairisme, vraag ik toch wel eens of wij met dezen karaktertrek niet te veel voedsel geven aan het socialisme. Nog deze week bij de behandeling der oorlogsbegrooting is het weer geble ken, dat de heeren hier speculeeren op dezen volkskaraktertrek. Zoodra zij trachten te bewijzen, dat zij daar mede in de lijn gaan van de inter nationale socialisische gedachte dan man sterft opdat het vaderland worde gered". Volgens het ministerie van binnenlandsche zaken vormde deze uitlating een aansporing tot moord. Het is in het belang van den vrede in Europa maar te hopen, dat deze verbetering der verstandhouding tus schen de beide groote Latijnsche na ties zich doorzetten zal. NIETZSCHE. Van bevriende zijde schrijft men ons: In verband met het verslag dér re de, die Ds. Wolf over Nietzsche te Sassenheim gehouden heeft, voorko mende in het nummer van gisteren, is het voor de lezers van dit blad mis schien van eenig belang te vernemen, wat ik vermeld vond in de Heraut van 5 Mei 1895 over den toestand toen maals van den krank zinnig geworden filosoof, „die zooals Dr. Kuyper schreef vermeteler en driester dan iemand, het heilige in den Christus aanrandden en dat ontleend was aan De Kroniek. Men leest daar onder meer: „Vaak ziet men vereerders van Nietzsche, waaronder velen uit het buitenland, voor het huis staan en naar de bovenramen turen, maar de deur blijft gesloten, want Nietzsche's moeder,die met zijn zuster den onge- lukkigen man met onuitsprekelijke liefde en zorg verpleegt, laat slechts noode hen bij den zieke toe, die men moeilijk weigeren kan. Nog in 1892 veroorloofde Nietzsche's toestand, dat zijn moeder met hem kon uitgaan. Ontmoette een bekende beiden op de wandeling en sprak hij de moeder aan, dan bleef de zieke doorgaans ook staan en nam, op zeg gen zijner moeder, den hoed af en zag den vreemde wezenloos aan. Op iedere vraag antwoordde hij met een schuch teren lach. Thans zijn die wandelin gen sinds lang opgehouden, daar plot selinge vlagen van krankzinnigheid menigmaal opzien baarden en de moe der nog meer verdriet en smart aan deden. Zoo is dan hij, wiens geest de ge- heele wereld omvatten wilde, licha melijk beperkt lot twee kamers der eerste verdieping van het kleine huis je. In de eene slaapt Nietzsche, als men een onrustig woelen op het bed slapen noemen mag. Natuurlijk is de zieke 's morgens weinig verkwikt en blijft daarom nog een groot deel van den voormiddag, soms tot den middag liggen. Zijn trou we moeder helpt hem bij het opstaan, dan gaat hij naar de andere kamer en blijft er tot den avond, als het weer niet zoo zacht is, dat hij bij wijlen op het balkon kan komen. Het balcon is dicht met loof omgroeid en veroor looft wel een blik naar buiten, maar niet naar binnen. Uit de kamer en van het balkon, ziet men over den la gen stadsmuur naar de wandelplaat sen. De zieke wijsgeer kan echter de schoonheid van dat uitzicht, door moe derlijke zorg hem bereid, niet meer genieten. Als hij niet suf voor zich uitziet, speelt hij met poppen en an der speelgoed. Komen er oogenblikken van opwinding, dan weet alleen zijn moeder hem te bedaren. Zij streelt hem, spreekt hem vrien delijk toe en stopt, als hij schreien wil, zijn mond met kleine partjes sinaas appelen of licht verteerbare lekkernij, die hij dan in zichzelf brommend, kauwt en doorslikt. Op deze wijze her krijgt hij langzamerhand zijn kalmte. Bij het eten moet hij op die manier geholpen wordenDe moeder pleegt den zieke (ook) kalm te houden, door het voorzeggen van een gedicht, dat hij nog eenigszins kent en waaraan hij steeds het rijmwoord toevoegt. B.v.: „Het reuzenspeelgoed van Cha- misto''; De moeder: Burg Niedeck is im Elsasz der Sage wohl Nietzsche: bekannt, De moeder: Die Höhe, wo vor Zei ten die Burg der Riesen. Nietzsche: ....stand, en zoo tot het einde van het gedicht. En terwijl zoo de ongelukkige man, geestelijk dood, een kwijnend wegte- loopen ze vast. In geen enkel land waar de socialisten de baas zijn of al thans veel invloed hebben, brengen ze in practijk wat in Nederland als ideaal wordt gesteld. Maar bovendien ben ik nog altijd van meening, dat zoolang er ruzie tusschen de personen blijft er ook oneenigheid tusschen de volkeren zal. blijven bestaan.. Voor zoover-Prof. Heering en ook de Sociaal Democraten willen bevorde ren internationale regelen voor het beslechten van geschillen moeten wij aan hun zijde staan. Zelfs gaan wij een stapje verder en voegen bij het geen Prof. Heering aanhaalt van Har- nack uit den nieuweren tijd, en van Origeness, Tertullianus en Cyprianus uit den oertijd, het oordeel van Ge reformeerde theologen en economen, die waarlijk niet minder overtuigd waren van de noodzakelijke toepas sing van de Christelijke moraal. Maar als Prof. Heering beweert, dat de ge- heele geest van het Christendom is gekeerd tegen den oorlog dan verwij zen wij hem naar het woord van Christus zelf die zeide dat Hij geko men was om het zwaard te brengen om tweestrijd teweeg te brengen. Zoo lang deze tweestrijd er is zoolang zal de zonde ook helaas doorwerken en zal er bloed vloeien. Daarom is ons oordeel allereerst ge baseerd op gerechtigheid; door recht kunnen wij tot barmhartigheid ko men. Wat helpt ons echter al het ge roep om het weg werpen van de wa pens, zoolang in Rusland de Sovjet bij monde van den vertegenwoordiger in den Volkenbond voorstelt om alle le- Ogffrs af te schaffen en het oorlogstuig vernielen, en tezelfder tijd van die rend plantenleven leidt, houden vele geleerden zich bezig met zijn hand schriften, onder toezicht van zijn zus ter, te doorlezen, te schiften en te scheiden en door den druk bekend te maken". Dr. Kuyper voegde er dit aan toe: „Zoo schrijft niet een tegenstander, maar een vriend van Nietzsche. En wij die Nietzsche's woord niet anders dan godslasterlijk mogen noe men, wij oordeelen niet. Het oordeel zij 'Gode overgegeven. Wat ons alleen verbaast is, dat de jonge wereld, die Nietzsche volgt, en met Nietzsche al meer dweept, dit bang verhaal kan aanhooren, zonder innerlijk te huiveren van vreeze". S T ATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 16 Dec. Aan de orde is de wijziging van de wet van 16 Februari 1923 tot wijziging van de Lager onderwijswet 1920 (ver lenging met 1 jaar van den bezuini gingsmaatregel ten aanzien van de oprichting van bijzondere scholen). De heer DR. DE VISSER (C.-H.) zegt naar aanleiding der indiening van 't ontwerp, dat hij dit niet billijk acht. zelfde Sovjetregeering aan een wes- telijkenbuurman de verzekering ge geven wordt, dat Rusland direct aan een derde den oorlog verklaren zal, zoodra de aangesprokene maar begint. Zie, Amice, daartegenover heeft de Kerk tot taak, die onoprechtheid te bestrijden; dat is de bron van veel el lende. Vrede door recht dat moet on ze leuze zijn. Met verbazing las ik in het verslag, Amice, dat Prof. Heering o.a. dezen onzin heeft verteld, dat het militair intellect geheel zonder moraal zou zijn. Ik zal nu maar niet spreken van de vele levende militairen, die ik als Christen en als mensch hoog acht, en die bewijzen dag in dag uit, dat zij er geen mindere moraal dan Prof. Hee ring op na houden. Maar ik wil alleen maar wijzen op den juist deze week ontslapen Christen-Generaal Van Marle. Dat was een goed militair, maar ook een bijzonder teer levend Chris ten een nobele figuur. Dit woord van onzen Leidschen prof. leek dan ook allerminst op een woord der wijzen. Een punt van geheel anderen aard is dit, dat ik je even wilde mededee- len, dat in Groningen door het Pro vinciaal Comité van A.-R. Kiesver- eenigingen blijkbaar de ernst van den politieken toestand dermate wordt in gezien, dat het de Kiesvereenigingcn opwekt om een speciale studie daar van te maken. In de N. Prov. Gron. Courant wordt een schets gegeven en zal vervolgens elk punt nader worden toegelicht. I)e schets is belangrijk genoeg om ze hier over te schrijven. Onderwerp: ..De Politieke toestand 1. Hoe ontstaan. De heer VAN WIJNBERGEN (R.-K.) heeft eveneens bezwaren en wijst op het onbillijke om den bezuingings- maatregel speciaal ten nadeele van de bijzondere scholen te bestendigen. De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) acht het juist gezien, dat de regeering wil wachten op de voorstellen der Staatscommissie-Rutgers, alvorens een wijziging in de bepaling aan te bren gen. De heer OUD (V.rD.) verdedigt het ontwerp. Sinds het in 't leven roepen van deze bepaling heeft de Kamer geen enkel voorstel ter verbetering van den toestand bereikt. Nu de com missie Rutgers de zaak onderzoekt, dient op haar gewacht te worden. De heeren KERSTEN (St.-G.) en BULTEN (R.-K.) bestrüden het ont werp. Minister KAN zet de bedoeling uit een om de Kamer gelegenheid te ge ven zich over deze aangelegenheid uit te spreken. In de mérites der bepaling wil Spr. als interimair minister van onderwijs niet treden. DR. DE VISSER deelt bij de replie ken mede, dat hij uit differentie voor den minister zich niet langer verzet. De heer NOLENS (R.-K.) zal tegen het ontwerp stemmen. De minister ad interim mag algemeene zaken niet van zich afschuiven. Door het niet automatisch vervallen van den ter 2. Het gevaar. 3. Hoe herstel. 1. Hoe ontstaan? a. 't Kabinet-Colijn. b. 't Vernielingswerk. c. De neutrale sfeer. 2. Het gevaar, a. De verdoezeling van den be ginselstrijd. b. 't Gevaar daarvan voor Par lement en Chr. partijen. v c. 't Bevorderen eener overwin ning der revolutionaire demo cratie. Gevolgen voör ons land en Ned.-Indië. 3. Hoe herstel? a. De tegenstelling der beginse len scherp doen zien. b. Dè samenwerking op stevige basis der Chr. partijen bevor deren. c. Een Christelijk kabinet. Ik weet op 't oogenblik niet. wat on ze Kiesvereeniging of enze propagan- daclub voor dezen winter nog in 't vat heeft, maar als ze om onderwerpen verlegen zouden zijn geef ik ze in overweging dit punt rnaar eens op het agendum te zetten. Naar de agenda voor de Gemeen teraadsvergadering van Maandag te oordeelen. Amice, zal dat de laatste vergadering in dit jaar zijn. Wij krijgen eenig kleingoed en dan als punt 13 het Waschbureau. Zouden ze dat nu om hals brengen, Amice? Een ik goed ingelicht. Amice, dan is onze Wethouder onlangs minder goed ingelicht geweest. Men heeft iriij verteld, dat het werk van dit vvaschbureaeu nu reeds door parti culieren gedaan wordt en dat zonder eenig bezwaar deze gemeentebemid mijn kunnen verscheidene schoolbe sturen in moeilijkheid geraken. De heei: ZIJLSTRA (A.-R.) licht rorr amendement toe om voor de stichting van bijzondere scholen o.m. wel mede te rekenen de leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige school zouden verlaten, indien deze school, in oen andere gemeente gevestigd is' dan die van de te stichten school. lie amendement wordt z. h. st. aan genomen. H© ontwerp wordt aangenomen met 45 tegen 30 stemmen Daarna is $an de orde de voortzet-, ting der behandeling van de oor logs--, begrooting. üp een vraag van den hr. TILANUS (C.-H.) deelt Minister Lambooy mede, dat de bezuiniging is verkregen door geleidelijk meer economisch te wer ken. Inzak© de salarissen zegt de Minis ter toe, dat bij de eerstvolgende her ziening de belangen van het perso neel zullen behartigd worden. De heer K. TER LAAN (S.D.) be spreekt de knoeierijen te Den Bosch en elders, waarop de Minister ant woordt dat de zaak- Den Bosch nog in onderzoek is. De heer K. TER LAAN stelt een motie voor, waarin de benoeming van een Commissie uit de Kamer gevraagd wordt voor onderzoek naar de knoeien rijen te Soesterberg. Deze motie zal Dinsdag worden be handeld. De heer DECKERS (R.-K.) keurt af het voortdurend adresseeren van den Bond tot steun van de Mobilisatie slachtoffers. De MINISTER zegt dat de wet zoo loyaal mogelijk wordt toegepast. De heer HIEMSTRA (S.D.) dringt er op aan, dat goederen, die voor den dienst noodig zijn, zooveel mogelijk in Woerden worden gemaakt. De MINISJER is hiertoe bereid, doch wijst erop, dat het personeel niet mag worden uitgebreid. Z. h. st. worden aangenomen de bij deze afdeelingen aan de orde zijnde ontwerpen Vestingbegrooting, begroo- ting fonds ter verbetering van de kustverdediging en begrooting artil lerie-inrichtingen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. DE EEKHOORN. Iedereen kent wel dit hupsche beest je niet zijn grooten, sierlijken staart; wij allen nebben wel eens metvfcrwoo idering de spring-manoeuvres van den eekhoorn gevolgd. Bij een wandeling tdoor onze dennenbosschen wordt ge- bijna steeds verrast door de plotselin ge ontdekking van dit diertje, dat, opgeschrikt door uw nadering, met groo te sprongen de vlucht neemt om met acroDatische virtuositeit 'n boom in te schieten zóó snel, dat ge heel Soed op moet letten om het niet da- elyk uit het oog te verliezen. De eekhoorn is een echt boomdier met buitengewoon lenig lichaam en lange achterpooten, die hem in staat stellen ds, in verhouding tot de groot te van het diertje, buitengewoon ver re sprongen te maken. En de rich ting van zijn sprongen beheerscht hij prachtig met zijn als roer fungeerenden Staart, die ongeveer 20 c.M. lang is, idat is slechts weinig minder dan de geheele overige lichaamslengte. De pels vail dsn eekhoorn heefteen beschermerd2 kleur. Des zomers is zij bruinachtig rocd aan de^ rugzijde en wit aan den buik, terwijl 's winters de bovenzijde bruinrood is gemengd' met grijsachtig wit. Zijn nest is een voudig gebouwd van rakjes en gras; het is voorzien van 'n dak en de in gang bevindt zich aan den onderkant. In dit bescheiden huisje maakt hij zyn winterslaap. Daar hij zich gaarne te goed doet aan schors van boomen, jonge loten en dennenzaad, is h^, een niet altijd graag geziene klant in de dennebos- schen. Tweemaal per jaar speelt zich in het •eekhoornnest de heuglijke gebeurte nis af, dat 3 tot 7^ babies nieuw leven in da brouwerij brengen. deling kan worden beëndigd. Het bureau, opgericht toen er zeep- nood was, heeft een tijdlang nuttig gewerkt, 't Is een nuttig middel geweest. Nu willen de Sociaal Demo craten het tot een gemeentelijk doel maken. Daar doen wij natuurlijk niet aan mee. Moet het nog eenigen tijd blijven bestaan dan zal het toch slechts een tijdelijk bestaan mogen niet en behoeft zoo'n ding niet te zijn want een monopolie heeft het hebben, laat staan een gemeentelijk monopolie. Ik ben intusschen zeer benieuwd wat Wethouder Goslinga ons Maan dagmiddag daarvan vertellen zal. Tenslotte nog even de school in het Kooikwartier. Neen, niet de Geref. school, Amice, maar de school waar het Comité van Actie zich zoo druk voor maakt! Stel je voor, Amice, wat voor een onzin de heeren nu weer vertellen. Het hoofd van de Christelijke school met zijn onderwijzers zij stellen het in het algerneen maar toegepast komt het toch op één school of hoogstens op een twee of drietal neer zou de kinderen alleen maar woorden bren gen over het Christendom, rnaar de openbare school aan de Driftstraat, dat zal de school van het Chris.en- dom van de daad zijn. Nu, Amice, ik weet het natuurlijk niet vooraf, rnaar ik vermoed zoo, dat de meeste ouders zullen zeggen het gaat bij de heeren Bakeina en Bodewes goed, ik zal mij daar maar bij houden. Maar hoe vindt je ïxou zoo'n be strijding Amice? Is het niet dui VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6