Stoffen - Opruiming. SPLINTER -'..I v. Gistermiddag heeft de verassching plaats gehad van het stoffelijk overschot van den oud-hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal- en letterkunde en de Israëlietische oudheden aan de Leidsche Universiteit, Prof. Dr. H. Oort, op Westerveld. Een foto van de kist met het stoffelijk overschot van Prof. Oort op Westerveld. DAG-AGENDA. 17 December 1S2715 Januari 1928. Museum „De Lakenhal". Tentoonstel ling van Leidsche Typografie, door de Ver. „Oud-Leiden". Vrijdag 23 Dec., 's av. acht uur. „Patrimonium". Hoogl. Kerkgracht: Ds. K. Schilder, over: „Wat is de he mel?" Woensdag 28 Dec., 's av. acht uur. Nutsgebouw. Steenschuur: Jaarver gadering der Jongelings vereen, op Geref. Grondslag „Obadja". De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Starck en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. TimmermanTel. 390. ..von- li,) in i'ii /.mill-tfsiiienst .lor apotheken wordt van Maandag 19 Dec. tot en met Zondag 25 Dec. a.s. (lsten Kerstdag) waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. telef. 594, en Maandag 25 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken der H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. lederen Woensdagavond 8.309.30. Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffïng. u—hmihii RECLAME. bh DEKENS mmm de Blécourt C. L. Modderman H. K. Roessingh B. Hüter L. J. Plat- teel H. Kouw F. A. A. Fontein. 2de klasse: J. W. M. van Lith M. P. v. d. Zeeuw J. Kukler Z. A. Smit J. K. J. Muller J. Fros K. G. J. Fros M. R. C. Stol G. A. Bosch H. J P. Herrendorf M. P. H. Heynen A. H. Heering F. Wensinck J. W. v. Staden. .3de klasse: C. G. S. de Boer H. Wissink H. P. v. Aggelen P. Schinkel J Voorwinden M. Her mans J. B. C. Otto A. J. Blans- jaar S. W. v. Egmond. 4de klasse: M. Kikkert C. J. v. Iterson J. W. v. d. Zeeuw W. Kasten G. A. Kal M. L. Knol C. M. v. Blom .,5de klasse: A. J. Ensink A. C. H. v. Leeuwen L. H. Brijnen W. v. d. Zeeuw L. Backer N. Spaarga ren R. Horst F. v. Zwieten. 6de klasse; J. A. v. d. Made E. v. Es J. W. Dee P. J. v d Zanden E Duyndam. ..7de klasse: C. J. v. d. Stoel J. A. Brinks F. Parmentier H. M. Boekwyt J. Meylink. 8ste klasse; H. F. M. Eskens M. E. Haalebos. ..Soloklasse: J. J. Dee A. J. Ak kerman. Voorts zijn al9 privaatleerlingen in geschreven: P. A. Hazes P. I. J. Dijk F. J. Pont W. J. Brouwer H. J. de Graaf M. Buchli Fest \V. Kern G. E. Goekoop E. W. Gorter D. P. Muller P. B. A. Nij land J. G. Mastenbroek Th. j. Kruyt L. v. Hoeken C. J. F. Cal- jé M. Muys v. d. Moer J. J. Cou- wenberg. Violoncel: le klasse: J. E. Muller P. Vermeulen L. L. A. v. Lith J. v. Berge Henegouwen. 2de klasse: H. G. de Langen. 3de klasse: P. Fontein. 4de klasse: J. Ph. Makkink A. A. Moolenburgh. 5de klasse: C. G. Pel H. J. Hee ring. 6de klasse: Geene. 7de klasse: L. J. C. Dee. 8ste klasse: Geene. Voorts zijn als privaatleerlingen in geschreven: W. Verkade M. A. L. Kuipers L. B. Schavannes D. J. de Jonge H. v. Beelen M. Brui ning. .Theorie: I. J. N. v. Grol D. J. Stol P. A. Hazes J. G. de Graaf G. J. Nieuwenhuis T. v. Zwieten. Voorts zijn als privaatleerlingen in geschreven: Mej. M. H. Hammes E. A. L. Modderman. Koorklassen: le koorklasse A: E. M. L. Stoffels A. en W. Verhaar A. W. Blanken D. Wyntjes C. en D. L. Kromhout J. C. en H. Kouw S. Affourtit A. Bonte A. v. Lith. 2de koorklasse A: B. Wezelenburg M. C. Hamming B. Huurman A. G. J. v. d. Heyden. lste koorklasse B: D. Huurman M. L. Dettmar L. M. P. A. Vos de Wael M. E. W. Wiggers. 2de koorklasse B: H. B. M. Dijk. Solfègeklassen; lste Solfègeklasse: B. J. S. Dijk. le Solfègeklasse B: A. Huurman N. Colpa. 2de Solfègeklasse B: J. J. Liese. Ensembleklasse: M. E. Splinter A. A. H. Beulink J. M. M. Stallinga M. C. Duyverman E. C. Cosman H. P. Mens C. W. Fontein M. Huurman G. J. Kloots C. G. M. v. Helvert E. L. Christiaanse S. C. de Jong J. J. Wiekhart M. P.'H. Heynen. Vakonderwijs: Mevr. A. Dissevelt C. M. Dietrich Mej. M. H. Hammes W. C. F. Bik S. v. d. Bil Mej. J. H. Bolkestein. Solozang: M. E. Splinter C. A. Petit A. Smink N. E. Splinter M. M. Schijfsma Th. J. H. en A. J. Dingjan T. v. Tuinen T. War- tena E. Sasburg A. Hiemstra H. J. W. Modderman L. M. Gorter M. Zwikker M. P. Bots S. R. Hermanide9 M. J. Mechelse Voorts is als privaatleerling inge schreven: R. M. L. H. van Ryckevorsel Methodische spreekles: W. N. v. Nooten J. C. Trevel P. Fontein C. W. Fontein F. Oort. OPENBARE VERG. C. H. UNIE. Op Dinsdag 20 Dec. 1927. der avonds te 8 uur, zal in de groote zaal van het Nutsgebouw aan het Steenschuur een openbare vergadering worden gehou den, van de afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie. waar als spreker zal op treden Mr. Dr. N. G. Veldhoen van Alphen aan den Rijn, met als onder werp: „Belang Leuze Beginsel". Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Toen gisteravond de schipper van het schip Johanna, liggende in de Nieuwe Rijn, de motor op gang wilde brengen, raakte een stuk poetskatoen in brand, waardoor zijn kleeren vlam vatten. Hij begaf zich oogenblikkelijk op den wal waar de vlammen door een tweetal personen, B. en K., werden ge doofd. De schipper had enkele niet- ernstige brandwonden bekomen. Gisteren is in het perceel Rapen burg 14 een begin van brand ontstaan doordat een stuk papier, dat op de kachel lag, vlam vatte. Het vuur was spoedig gebluscht, zoodat de brand weer, die uitgerukt was, geen dienst behoefde te doen. Ten nadeele van J. K. is uit een perceel aan de Hooigracht een rijwiel ontvreemd. Gister is een handwagen, doordat de tram er tegen aan reed, terecht ge komen in een winkelruit van een per ceel aan de Haarlemmerstraat, waar door deze geheel werd verbrijzeld. Aangehouden is de gesignaleerde J. D., die 10 boete beeft betaald. BINNENLAND. OVERGEPLAATSTE MARECHAUS SEES. Door het Tweede Kamerlid den heer Drop zijn aan den Minister van Oor log de volgende vragen gesteld: I. Is het waar, dat van de in den loop der jaren wegens huwelijk zon der vergunning bij de landmacht ge plaatste marechaussees nog tien per sonen actief als korporaal dienen? II. Is het waar, dat bedoelde perso nen, om in dienst te kunnen blijven, de geschiktheid voor sergeant moes ten verwerven, doch dat, nu zij die geschiktheid bezitten .aanstelling tot dien rang op zich laat wachten? III. Acht de Minister het niet ge- wenscht, dat de betrdkkenen, die al len den 30-jarigen leeftijd zijn gepas seerd, zoo spoedig mogelijk worden aangesteld, en is de Minister bereid om, waar daaraan geen belangrijke consequenies zijn verbonden, dit als- ten spoedigste te bevorderen? EEN BOETE VAN 27.000. yoor de Bredasche rechtbank is door den Rijksadvocaat te 's-Herto- genbosch tegen de Nederl. Spoorwegen een boete van 27.000 geëischt, omdat deze maatschappij voor export aan de Nederlandsche douane te Roosendaal een wagon had aangegeven als bevat tende meel, terwijl deze inderdaad suiker inhield. De wagon was voorzien van een vrachtbrief uit België. De rijksadvocaat laakte het, dat door de Nederlandsche Spoorwegen geen nauwkeurig onderzoek in dërge- lijke gevallen wordt ingesteld, temeer daar deze maatschappij vanzelfspre kend het groote vertrouwen der douane bezit. Het O. M. eischte vervolgens een subsidiaire hechtenis van één dag. DE BIOSCOOPWET. Zooals eenigen tijd geleden gemeld werd is de met 1 Januari e.k. voorge nomen inwerkingtreding van de Bios coopwet eenigen tijd uitgesteld in ver band met het niet tijdig voor dat tijdstip gereedkomen van de bureaux voor de centrale filmkeuring op het Imhoffplein te 's Gravenhage. Naar thans kan worden medege deeld ligt het in de bedoeling de Bios coopwet op 1 Maart 1928 in werking te doen treden. DE INKOMSTENBEL ASTING. Op het ontwerp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting en wijziging van art. 243a der Gemeeh- tewet en van art. 126 der quinquis der Provinciale Wet, heeft de heer v. Vuu- ren als amendement ingediend om in art. 38 in te voegen na het eerste lid: „Indien het aantal der in het eerste lid bedoelde kinderen meer dan vier bedraagt, wordt de vermindering voor ieder kind boven dat getal gesteld op een en een vierde maal het bedrag der in het eerste lid bepaalde vermin dering per kind. KNOEIERIJEN IN DEN HANDEL IN VEEVOEDER EN PLUIMGEDIERTE VOEDER. In den laatsten tijd verneemt men allerwege klachten over de knoeierijen in den veevoederhandel, zoowel van de bona fide handelaren als van de verbruikers. Zeer sterk wordt de be hoefte gevoeld, dat_ tegen deze knoeie rijen opgetreden zal worden, doch tot dusverre is het bij allerlei pogingen gebleven, die niet direct gunstige ge volgen opleverden. Eenige groote firma's te Rotter dam hebben thans een uitvoerig te legram gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, waarin zij verzoeken, onverwijld maatregelen te nemen tegen knoeie rijen en bedrog met vischmeel en dier meel, door verschillende verkoopers vrijwel ongestraft gepleegd. Men kan gerust aannemen, dat de oeconomische schade door deze prak tijken aan de veehouders en pluim veehouders in ons land jaarlijks toe gebracht, enorme sommen gelds be- r raagt. Bovendien verzwakken minder waardige voederstoffen den gezond heidstoestand der dieren, waardoor zij gevoeliger worden voor allerlei ziekten. VERLOF MET DE A.S. FEESTDAGEN Het dagelijksch bestuur van de Centrale van vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst heeft een adres tot den ministerraad gericht met het verzoek, de ambtenaren, die daarop prijs stellen, op de Zaterdagen 24 en 31 December gelegenheid te ge ven, den dienst zoo vroeg te beëindi gen, dat zij de plaats hunner bestem ming nog dienzelfden dag kunnen be reiken. en'tevens goed te vinden, dit de terugreis op Dinsdag 27 December en Maandag 2 Januari per eerste ge- egenheid wordt aanvaard. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. Het Tweede Kamerlid van Wijn bergen heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, nu de uit mid denstandskringen aangewende lof waardige pogingen tot bestrijding van het cadeaustelsel niet tot bevredigend resultaat hebben geleid, een commis sie te benoemen, aan welke ware op te dragen bet cadeaustelsel en de daar uit voortvloeiende nadeelen aan een neder onderzoek te onderwerpen en na te gaan, welke maatregelen daar tegen eventueel zouden zijn te nemen? HET VACCINATIEVRAAGSTUK. Het Hygiënisch Genootschap Den Haag houdt Maandag 19 dezer een bijeenkomst in de vergaderzaal van het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuid wal aldaar, waarin Dr. van Ne- derv.een het onderwerp: Het vaccina- tievraagstuk zal inleiden. Besproken zal voorts worden de wenschelijkheid om een adres betreffende de vaccinatie tegen pokken aan de regeering te rich ten. GEROYEERD. Het bestuur der R.-JK. Kiesvereen. te Doesburg heeft alle leden, die bij de laatst gehouden raadsverkiezing pro paganda gemaakt hebben voor de d'ssidenten-lijst als lid van de R. K. Kiesvereen. geroyeerd. Allen kregen per post daarvan bericht KANKERBESTRIJDING. Een vooruitgang in de kankerbe strijding is indertijd geweest, de ont dekking door E. G. Mayer, dat het gezwel door een injectie met suikei in de aders gesensibileerd wordt. dwz. gevoelig voor invloed van medicamen ten. En Blair Bell vond, dat zware metalen, b.v. lood, gunstigen invloed op de kanker uitoefenen. Nu berichten H. Kahn en H. Wirth te Karlsruhe van verrassende genezin gen van inoperabele ernstige kanker door een nieuwe combinatie van deze beide methoden. Ze bezigden bismuth in niet giftigen, doch zeer actieven colloidalen vorm. Het bismuth wer-l gemengd met een oplossing van drui- vensuiker en twee a driemaal per week ingespoten. Verder werden be stralingen toegepast. I-Iet gelukte met deze methode ernstige kankergezwel len, welke al inopcrabel geworden wa ren en talrijke metartasen (woekerin gen in andere lichaamsdeelen) ge zaaid hadden, te genezen. Kahn en Wirth hadden een heele reeks ziektehistories aangevoerd als bewijs van de goede werking van hun geneesmethode, vrijwel alle gevallen, welke waren opgegeven en waarin groote verbetering of genezing kon worden bereikt. Zeer groote gezwel len verdwenen. Een der gevallen be trof een vrouw, die een groot, etterend inoperabel borstgeval had, met matar tasen in de oksel klieren. 11 Februari werd ze voor het eerst behandeld, 18 Maart had het etterende gezwel zich gesloten, het was afgenomen, gelijk met de klierenmetartasen: 15 Aug., dus zes maanden later, was het ge zwel al heelemaal plat. Natuurlijk bewijzen deze voorloo- pige resultaten nog volstrekt niet, dat deze methode inderdaad afdoende helpt. We maken er slechts melding van, om te toonen, in welke richting bij de bestrijding van deze ziekte ge werkt wordt. De twee Karlsruher me dici hebben medegedeeld, dat ze op grond van hetgeen ze tot dusver heb ben bereikt, nu hun methode weer zul len verbeteren, bewijs dus, dat het nog maar een eerste voorzichtige stap is. RECLAME il)tA ixaai 140 c.M. Wollen Mantelstof 98 ets. 130 c.M. Wollen Randslof 1,35 cis. Fantaslestoffen 41, 39,35, 29, 25 ets. Bonlrand 93, 69, 42, 23, 19 cis. Fantasie Cretonne's 39 cis. BUITENLAND. HET ENGELSCHE GEBEDENBOEK. Na de verwerping. ..De aartsbisschop van Canterbury heeft naar aanleiding van de verwer ping van het voorstel tot wijziging van het gebedenboek een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, Iedereen zal den ernst van de situ atie erkennen, die ontstaan is ten op zichte van het levenswerk en den eere dienst van de kerk. De aartsbisschoppen van Canterbu ry en York zullen volgende week na een consult met andere bisschoppen een verklaring publiceeren, die de geestelijkheid en leeken in dezen tijd van verwarring zal helpen leiden. Zij dringen voorts aan op kalmte en bezonnenheid en wenschen, dat over ijlde woorden en daden zullen uitblij ven. In een rede te Bradford heeft Sir John Simon gisteren gezegd, dat de beslissing van het Lagerhuis inzake het gebedenboek geen reden was tot jubileeren voor de tegenstanders, noch tot treuren voor de voorstanders. Of schoon spr het zijn plicht had geacht tegen te stemmen, nu de zaak een maal in het Lagerhuis was ter sprake gekomen, zou hij en met hem de ge- heele liberale partij den dag met vreugde begroeten op welken de An- glicaansche kerk vrij zou komen te staan van alle staatsbemoeiing en controle door bet parlement. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE ME AALINDUSTRIE. Zal de uitspraak bindend verklaard worden? Beide partijen, zoowel de werkge vers als de werknemers, hebben be zwaar tegen de arbitrage-uitspraak inzake het conflict in de West-Duit- sche metaalindustrie. Naar vanwege het Rijksdepartement van arbeid wordt bekend gemaakt, wordt reeds thans, voor het geval, dat de arbitrale beslissing van de hand wordt gewezen overwogen de partijen naar het Departement te ont bieden om door den minister van Ar beid gehoord te worden. Waarschijn lijk zal een uitnoodiging voor Dinsdag a.s. gedaan worden. Bij de alsdan plaats hebbende besprekingen zal beslist worden over de vraag, of de ar bitrale uitspraak bindend verklaard kan worden. HET DUITSCHE VLOOTBOUWPROGRAM. Vier vijf pantserschepen. Naar de B. Z. meldt, omvat het pro gramma van het marinebestuur een bouwplan voor een tijdvak van 12—15 jaar. In dezen tijd zullen "behalve de 4 kleine kruisers, en de torpedobooten met welker bouw reeds een begin is gemaakt, in totaal 4 5 pantsersche pen worden gebouwd. Volgens het verdrag van Versailles mag Duitschland 6 schepen, elk van 10.000 ton, hebben. Het geringe aan tal manschappen, dat het Verdrag van Versailles toestaat, maakt het echter niet mogelijk, verder te gaan, dan tot. den Louw van 4 5 pantserschepen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Vreeselijke toonealen. Stad des doods is de uitdrukking, die den toestand te Kanton weergeeft Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HUIZEN, (N.-H.\ 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omrccp. Katholieke Raiio-Omrcep. 6.00 Gramophoonplaten. 7.00 Cursus Hollandsch. 7.30 J. B. Ves ers, Hoofdredacteur van „Het Huisgezin". 8.00 Muziekavond. Hierna persberichten van Vaz Dia: HILVERSUM, 1060 M. Alp. Ned Rad.o-Ümroep. 5.15 Duitsche les. 6.00 Muziek. 7.15 Tuinbouwha'.fuur je. 7.45 'Politieberichten Vereen, van Radio-Amateurs 8.10 Avond van den Algen. Ne:l Bond van personeel in Overh.d'ens!. 10.00 De heer C. v. d. Le-r.de, Da gelijkse h E'e:tuurder van hel Ned. Verbond van Vak vereen, spreekt ov r „Radio en Politiek". 10.30 Concert. KüNIGWUSTERH., 1300 M. 3.506.20 Populate muziek. 9.55 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Vroolijke avond. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604 M. 6.20 Concert. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Zang. 8.20 Muz ek. 9.00 Zang. 9.55 Vanëté. 10.50 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 M. 5.00 Muziek. 8.50 Radio-Concert. ZONDAG 18 DECEMBER. HUIZEN, (N.-H.>, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Ned..rl. Draaklooziu Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereen. 8.30 Morgenwijding, uit te zenden onder leiding van Ds. P. STEG EN G A Azn., Evang. Luth. Pred. te A'ciam. Verdere medewerking van. het Luth. Kerkkoor ouder leiding van den heer J. H. Smit jju/zentkun t te Hilversum. 5.00 Overzicht van dun Ker dien t uit te zenden vanuit de We3-.trk.rk te Delft. Voorganger: Ds. K. VAN AN KEN, Geret. Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegengroet. 3. Zingen Ps. Sb 4. 4. Belijdenis des Leloofs. 5. Schriftlezing Jes. 49 :S21. 6. Gebed. 7. Zingen Ps. 42 2 en 3. 8. Aflezing Tekst: Jes. 49 1416. 9. Eerste gedeelte der pre k. 10. Zingen Psalm 103:7. 11. Tweede ged. der preek. 12. Nagebed. 13. Zingen Psalm 111 5. 14. Zegen. 15. Orgelspel. HILVERSUM, 1060 M. Vrqz. Prot. Radio-Omroep. 10.30 Uitzending van den Dienst uit het gebouw van den N.P.B. te Hil versum. Voorganger: Ds. H. G.VAN WIJNGAARDEN, Amsterdam. RECLAME. Hoest, Keelpijn Mijohardt's Hoesttablelten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. sedert de onderdrukking van den op stand van boeren en arbeiders. Men ziet mannen, die de lijken der communisten versjouwen naar de plaatsen, waar zij begraven worden, terwijl lange rijen van lijken op de trottoirs het ontstellende bewijs leve ren van de wraak, welke op de com munisten is uitgeoefend. Ooggetuigen verklaren, dat Russen de rooden aanvoerden in het hevige gevecht vóór de nederlaag en dat het Russische consulaat een actieve rol speelde in de leiding van dien op stand. Al deze feiten verklaren de contra revolutionaire actie om de Russen te verdrijven. Twee Russen zijn gefu silleerd bij de gemeentebureau's, vijf andere, met inbegrip van den vice- consul en een vrouw, werden opgehan gen, terwijl 14 andere, o.a. de Sovjet consul-generaal, naar de gevangenis gebracht werden, te midden van het gejuich der menigte. Het aantal communisten dat werd gedood, bedraagt thans twee duizend. Feng in gevaar. Men meldt uit Peking, dat de Chris ten-generaal Feng, nadat Tsjang Kal Sjek weer in zijn oude positie als op perbevelhebber is hersteld, een tele gram aan dezen gericht heeft om drin gende versterkingen in troepen en geld. De noordelijke troepen hebben een machtigen aanval op Feng voorbereid en deze zou tusschen Nanking en Hankau reeds formeel ingesloten zijn. De regeering der nationalisten hee t echter op Feng's telegram niet geant woord. DE RAMP TE QUEBEC. Het aantal personen, dat bij den brand in het St. Charles-instituut 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2