SPLINTER _DEKENS_ DAG AGENDA. 1217 December. Stadsgehoorzaal. Flores-Film. Donderdag 15 Dec., 's av. half negen. Hotel „Den Burcht": Verg. v. d. L. Middenstands-Centrale. Donderdag 15 Dec., 's av. acht uur. Concertzaal „Den Burcht", Nieuw- straat: Uitvoering v. d. Chr. Muziek- vereen. „Athalia". Donderdag 15 Dec., 's av. acht uur, Hooigrachtkerk:Ring Leiden en Om streken van den Bond van J. V. op G. G., Openb. Verg. Spreker Ds. K, Schilder, over: „Het boek „Prediker". Donderdag 15 Dec,. 's av. acht uur. Café „l'Union", Steenstraat: Verg. v. d. Bönd van Bedrijfsautohouders in Nederland. Woensdag 28 Dec., 's av. acht uur. Nutsgebouw. Steenschuur: Jaarver gadering der Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag „Obadja". De avond-, nacht- en Zondagsdienst «lor apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Decemb. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. RECLAME. DE GLINDHORST. Door een voorloopige combinatie bestaande uit de heeren J. J. C. van Dijk, oud-Minister van Oorlog, A. W. F. Idenburg. Minister van Staat; J. Schouten, lid der Tweede Kamer; M. J. C. Besselaar en J. H. Donner, Dia kenen der Geref. Kerk te Rotterdam, ten deze handelende in overleg met alsmede namens een kleinen kring uit de vele vrienden dezer Stichting is Dinsdag de Glindhorst in publieke veiling ingekocht tot een bedrag van 421,000. Het ligt in de bedoeling op beperk ter terrein dezen gezegenden arbeid voort te zetten. Hierover volgen spoedig nadere be richten. Men schrijft aan de „Stand.": Gevoelende de groote beteekenis van den uitslag van den publieken verkoop der stichting op den 13en Dec. voor al hare bewoners, nam de Direc teur het initiatief ,in overleg met de Pleegouders-Vereeniging. om aan den vooravond van den bewusten dag een samenkomst te houden in het kerk gebouw. Het was een samenkomst van al de bewoners met hunne f kinderen en pleegkinderen, onder leiding van den Directeur, om den Heere te smeeken om het behoud der Stichting. De bid stond werd begonnen met het aanhef fen van den 121sten Psalm: ,,'k Sla d'oogen naar 't gebergte heen". Na een kort woord gesproken te hebben over „De Heere regeert", droeg de Di recteur de belangen van de Stichting en hare bewoners in een roerend smeekgebed op voor den troon der genade. Het gebed is verhoord. Op den avond van den 13den December kwamen allen weer vereenigd te sa men. om God den dank te brengen voor de gebedsverhooring. Yn deze samenkomst waren ook en kele belangstellenden buiten de Stich tirig aanwezig, waaronder Ds. P. A. den Boeft en diens echtgenoote, uit Amersfoort. Na het zingen van enkele verzen uit Ps. 66, waaruit sprak „het genoopt tot dankbaarheid", sprak de directeur een roerend dankgebed uit. In groote trekken, deelde hij daarna mede al de moeite en zorg der laatr ste weken om de Stichting te redden, doch wees tevens op de leidende hand van Gods Voorzienigheid. Hierna sprak Ds. den Boeft een kort. bezielend woord, wijzende op de groote beteekenis van dezen dag voor het geloofsleven en ging daarna voor in een vurig dankgebed. NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. De sinds eenige jaren bij den post dienst gevolgde werkwijze om het publiek door-het aanbrengen van twee schuin gekruiste strepen over het adres in de gelegenheid te stellen de Nieuwjaarscorrespondentie op 1 Jan. besteld te krijgen wordt afgeschaft. NIET ALLEEN VOOR GRONINGEN. Wij lezen in „De Rotter^."; Reeds eenige malen hebben we uiting gegeven hetzij door er zelf op te wiizen, hetzij door lezers aan hot woora te laten aan de ontevre denheid, welke er alom'in den lande heerscht over de „verelechteringen" waarmee het Postbedrijf het publiek hindert en de bedrijven dupeert. Het is nu welletjes, zei men tel kens; maar dan verzon P. T. T. weer iets nieuws. v De meest hinderlijke maatregel van |den laatsten tijd was wel de proef tot afschaffing van de vierde bested- ling. Deze heeft al wat last \eroorzaakt. Maar het schijnt wel of het Post bedrijf, dat met steeds nieuwe vin dingen heel de wereld open legt, zich zeil hermetisch van de buitenwereld afsluit. Wie er pok komt en wat men ook miagt: hei is aan doovemans deur Xeklbpt. Staatsbedrijven zijn in sommige op zichten noodzakelijk en kunnen mooi werk doen, doch wanneer de d r ctief met souvèreine minachting oo het vul gaire publiek neer zien en de Minis ters niet verder gaan dan overwe ging, inplaats van verbetering toe zeggen, dan verliezen z de sympa thie. Én de Giro weet bij ervaring, wat dat beteekent. Het is goed, dat de Twee-do Kamer door een mode, welke door alle partijen wordt gesteund, zeer duide lijk wil uitspreken, dat het zoo niet langer gaat, speciaal wat de afschaf fing der vierde bestelling betreft De motie spreekt alleen \an Gro ningen, maar geldt straks ook voor alle grocte steaen en raakt in prin cipe niet alleen dit onderdeel, aoch elke verslechtering in den dienst. 't Is te hopen, dat Min. Van der Vegte uit de eenstemmigheid in de Kamer de conclusie mag trekk&i, dat het nu maar eens uit moet zijn. De Minister heeft niet alk-en met den dienst, doch ook wel eenigszins met het publiek rekening to houden. S TATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 14 Dec. De Kamer heeft z.h.st. de ontwerpen be treffende de instelling van een postraad en onteigeningen voor de stationsempla cementen Arnhem, Bovenkarspel en As sen goedgekeurd. Bij het ontwerp wijziging van de pro vinciale wet betoogt de heer MENDELS (S.D.) dat men verder had dienen te gaan met meer vrijheid aan de Staten te ver schaffen. Spr. zet zijn bezwaren uiteen tegen het in gedrang brengen door Den Haag van de provinciale en gemeentelij ke autonomie. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) be strijdt den heer Mendels. Spr. acht het provinciale toezicht een vorm van zelf bestuur. De heer RINCK (V.B.) onderschrijft niet het betoog van minister Kan in de stuk ken, als zou de grondwet van 1848 ten deze een fout bevatten en als zou de pro vinciale wet van 1851 de grondwet van 1848 schenden. Hij zal echter voor de wet stemmen, die zeer veel goeds bevat. De heer VAN EMBDEN (V.D.) acht het interpellatierecht thuisbehoorend in het provinciaal bestuur. Een goed degelijk beginsel wil, dat de macht verantwoor delijkheid eischt. Spr. zal tegen stemmen; het goed 3 in het ontwerp komt toch wel tot stand. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) gaat gedeeltelijk met de critiek van den heer Mendels mede, omdat dit ontwerp onvoldoende de bedoeling doet uitkomen. Ged. Staten worden gedeeltelijk los ge maakt van de Provincie en ingeschakeld in het Rijksbestuur. Spr. zal met groote liefde voor het ontwerp stemmen. De heer VERKOUTEREN (C.H.) heeft bezwaar tegen de benaming Provinciale wet; Provinciën-wet ware beter. Minister KAN begint met te erkennen een kleine redactie-fout in de toelichting, waar het gaat over het standpunt van Thorbecke. De Provinciale autonomie zegt spr., mag gelden voor huishoudelijke maatregelen, maar niet voor de regelin gen van het centraal gezag. Na re- en dupliek wordt- de stemming bepaald op Donderdag 11 uur. Verschillende kleine ontwerpen worden afgedaan. Te 4 uur wordt de vergadering ver daagd tot Donderdag 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 14 Dec. Naar aanleiding van een adres van en kele mobilisatie-slachtoffers inzake de af wijzing van een verzoek om uitkeering, stelt de heer K. TER LAAN (S.D.) voor, het adres aan den minister te zenden om inlichtingen. De heer SURING (R.K.) stelt voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar het geen toepassing van een wette lijke regeling vraagt. Het voorstel-Suring (namens de com missie voor verzoekschriften gedaan) wordt aangenomen met 67 tegen 24 stem men. Het voorstel van de commissie voor de verzoekschriften om voor kennisgeving aan te nemen het adres van de Commer- cieele Bank in Den Haag, waarin wordt gevraagd schadevergoeding voor naasting van peulvruchten, wordt aangenomen met 49 tegen 41 stemmen. De heer VERAART (R.K.) had voorge steld, het adres in handen te stellen van de regeering voor inlichtingen om te con troleeren, of de staat fatsoenlijk was op getreden. Het wetsvoorstel-Albarda inzake het verplichte zevende leerjaar wordt verwor pen met 52 tegen 39 stemmen. Voor stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, de Vrijheidsbon- ders en de heer Arts (R.K. Volksp.) Aan de orde is het opmaken yan twee voordrachten ter voorziening van de va catures van raadsheer in den Hoogen Raad van Ort en Sipkes. Op de eerste voordracht komen: 1. dr. van Wouden berg Hamstra, raadsheer in het hof te Amsterdam; 2. prof. van Kan, hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia; 3. dr. De Menthon Bake, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem; op de tweede voor dracht: 1. dr. F. Kranenburg, kantonrech ter te Amsterdam; 2. prof. van Kan; 3. dr. De Menthon Bake. Voortgezet wordt de behandeling van de oorlogsbegrooting. De heer OUD (V.D.) betoogt, dat natio nale ontwapening door ieder land op zichzelf bevorderd moet worden. Voor ons land beveelt hij een politieleger aan. Wat de begrooting betreft, vraagt hij, of met de vermindering van het aantal onderof ficieren niet veel vi-rder is gegaan dan met de vermindering van het aantal offi ciereu. Dr. C. W. Janssen, directeur van de Senembah Mij. is 67 jaar oud overle den. De thans ontslapene werd in 1918 commissaris van de Deli-Maatschap- pij, waarvan zijn vader, _P. W. Jans sen, de eerste directeur Is geweest. Bij de oprichting van het Koloniaal Instituut in 1910 behoorde Dr. Jans sen tot de> stichters. De heer K. TER LAAN (S.D.) acht on begrijpelijk dat wij niet op de beslissing van andere volken mogen vooruitloopen. Een schijnleger kan ons in den oorlog niet redden. Een vijand zal met gifgassen on ze steden verdelgen en onze vestingwer ken van uit de lucht vernietigen. Beter ware geweest, het protocol inzake verbod van gifgassen te teelkenen De heer TILANUS (C.H.) bespreekt de bezoldiging en de huisvesting van het le ger en meent dat hier en daar wat ver beterd kan worden. Spr. vraagt aandacht voor de economische oorlogsvoorbereiding in verband met deii dienstplicht. Spr. hoopt, dat de Minister met de be zuiniging niet verder zal gaan. Minister LAMBOOY zegt, dat de Re geering volkomen haar plicht beseft om de internationale ontwapening te bevor deren, maar ook homogeen in den wensch van voldoende weermacht is. In 1914 is de noodzaak gebleken en zegenrijk geweest. Met een betrekkelijk geringe bewapening is voldoende veiligheid te verkrijgen. Het Nederlandsche volk zal ook in de toe komst de daad van 1914 herhalen. De Re geering gaat niet voor den aandrang der S. D. op zij. De Minister zal Donderdag zijn rede voortzetten. BUITENLAND. HET ECONOMISCH VOLKENBOND SCOIVIITé. Gisteravond bijeen. Het economisch Volkenbondscomité kwam gisteravond voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling, zooals deze na de besluiten van den Volkenbonds raad in September en van verleden week gewonden is, bijeen. In tegenstel ling tot de nieuwe, groot© commissie voor economische aangelegenheden, die uit 56 leden bestaat en drie land- genooten (Colijn, Oudegeest en Serra- rens) onder haar leden telt, heeft in het uit 15 leden bestaande economi sche comité geen Nederlander zitting. Het onderscheid tusschen dit comi té en de raadgevende commissie be staat voornamelijk hierin, dat de raad gevende commissie de groote lijnen voor de economische Volkenbondspo- litiek dient aan te geven, terwijl het economisch comité zich met de tech nische bestudeering en uitwerking van de afzonderlijke vraagstukken bezighoudt. Niet minder dan 17 kwesties zullen in de gisteren aangevangen zitting, die vermoedelijk tot Kerstmis zal du ren, hekeken worden. Een der belangrijkste daarvan heeft betrekking op de meestbegunstigings- clausule, waaromtrent volgens een der wenschen van de economische confe rentie een conventie moet worden voorbereid in het belang van een ge lijke interpretatie en toepassing dezer clausule door de verschillende landen Het Volkenbondssecretariaat heeft om trent de thans bestaande practijken heel wat materiaal bijeengebracht. Tot het opstellen van een ontwerp- clausule zal het echter nog wel niet kunnen komen. Twee punten der agenda zijn een uitvloeisel van de in October gehou den conferentie-Colijn over de afschaf fing van de in- en uitvoerverboden. In de eerste plaats zal het economische comité de kwestie der nog in vele lan den bestaande verboden met betrek king tot huiden en beenderen bespre ken en een middel overwegen, opdat de verschillende regeeringen dier lan den, waar zulke verboden nog gehand haafd zijn, zullen overeenkomen, om ze gelijktijdig af te schaffen, opdat bij de 2e conferentie-Colijn in Juli 1928 geenerlei discussie hierover nog zal noodig zijn. Het economische comité zou echter tevens reeds moeten overwegen, hoe op de tweede conferentie-Colijn al thans een eenigszins bevredigende oplossing inzeke de huiden- en been- derenverboden zou kunnen worden verkregen, indien het onmogelijk zou blijken, om de regeeringen onmiddel lijk tot gelijktijdige afschaffing van die verboden te bewegen. Ook de kwestie van invoerverboden ter bescherming van dieren en plan ten tegen ziekten, waarvan zoo vaak misbruik wordt gemaakt ter bescher ming van de nationale planten- en veeteelt, zal aan de orde komen. Onder de andere punten der agen da moge nog in het bijzonder worden vermeld het vraagstuk der behande ling van buitenlanders en bnitcnlancl- sche ondernemingen, dat wel rijp zal blijken, om in een ontvverp-conventie een tastbaren vorm aan te nemen, alsmede de kwestie van bescherming van de eigendommen der zee (waar omtrent de commissie voor codificatie van het Volkenrecht reeds belangrijke voorstudies heeft verricht) en van de bescherming van koopers tegen ver- kooping van waardelooze goederen. HET COMMON PRAYER. Dorr het Hoogerhuis aangenomen. Het Hoogerhuis heeft na een debat van nogmaals 3 uur de veranderingen van 't officieel gebedenboek der Anglicaansche Kerk met 241 tegen 88 stemmen aangeno men. I.ord Cushendun en de bisschop van Worcester spraken tegen, de bisschoppen van Durban en York de laatste spre kers voor aanneming. DE DUITSCHE SALARISWET. Door den Rijksdag goedgekeurd. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren de tweede lezing van de Salariswet voor de ambtenaren voltooid. Hierbij kwam een amendement der regeringspartijen in be handeling om, onder bepaalde omstandig heden, vrijgeworden plaatsen niet opnieuw te vervullen en zoodoende indirect tot in krimping van het aantal ambtenaren te geraken. De sociaal-democraat Steinkopf vroeg of dit voorstel geen verandering van de grondwet beoogt. De sociéal-democraten zijn niet tegen afvloeiing, maar dit voor stel is hun te schematisch. Ook de democraat KochWeser was tegen het amendement, waarin hij, in ver band met artikel 34 van deze wet, een eerste schrede van terugkeer op den weg van titel-verleeningen ziet. .Een regeeringsvertegenwoordiger zeide. dat het voorstel der regeeringspartijen niet met de grondwet in strijd is en dat artikel 34 geen aanleiding zal geven tot het scheppen van nieuwe titels. Minister Köhler zeide, dat het voorstel voor de regeering aannemelijk is, omdat het beoogt, de vele woorden, die al over de bestuurshervorming gevallen zijn, ein delijk in daden om te zetten. Het amendement der regeeringspartijen werd met 218 tegen 171 stemmen bij 5 onthoudingen aangenomen. Na verwerping van alle andere amen dementen werden de slotbepalingen, en daarmee de tweele lezing der wet met de stemmen der communisten en economi sche vereeniging tegen, bij zitten en op staan aangenomen. Gisteravond is het bezoldigingsontwerp in den tekst der regeering met 333 stem men tegen 53 en 6 onthoudingen in derde lezing en dus definitief aangenomen. Te gen de wet hebben gestemd de communis ten, de economische partij en de Beier- sche boerenbond. HET BRANDGEVAAR VOOR LIVERPOOL De bedreiging nog niet geweken. Met de intrede van de eb gistermiddag werd het gevaar voor de stad Liverpool tengevolge van het leegloopen van de ben- zine-tankboot als practisch geweken be schouwd. Niettemin is een strikt rookver bod uitgevaardigd voor alle de haven binnenkomende schepen en zijn verdere maatregelen genomen. Tegen dat de vol gende vloed opkomt, verwachtte men, dat een goed deel der benzine verdampt zou zijn en de rest zoodanig met het water door den golfslag gemengd, dat geen ge vaar meer bestaat. Het rook- en ontste kingsverbod in de gevaarlijke zone zal niettemin eenige dagen gehandhaafd blij ven. Men meldt uit Londen: Hoewel de eb op de Mersey wel iets van de benzine die iDnsdag door het breken van een benzinetankschip van de Anglo American Oil Co. in de rivier is gevloeid, mee naar zee genomen heeft, verkeert de zeven mijl lange lijn van dokken in Li verpool toch nog steeds in ernstig brand gevaar. Het weer is ongunstig, en houdt snelle verdamping van de vluchtige olie tegen. Er woeden namelijk hevige sneeuw stormen. De benzinedampen hebben hon derden zeemeeuwen gedood. Rooken en het hebben van open lichten in de nabij heid van de rivier is streng verboden. De veerponten mogen geen locomobielen ver voeren en geen sleepbooten worden in de nabijheid van de tank toegelaten. Geen schip mag het wrak op een mijl afstand naderen. Een bijna eindelooze rij van brandwachten met bluschmiddelen is langs de dokken opgesteld. ZWARE STORM AAN DE NOORSCHE KUST. Visschersbooten vermist. Men seint uit V'ordö d.d. gisteren: Een vreeselijke storm overviel de visschersvloot aan de kust van Fin- inarken.- Een hoot met drie man is vergaan. De bemanning is verdronken. Vier andere visschersbooten worden nog vermist. In de visschershavens heeft de storm zeer groote schade aangericht. DE NED. TAAL IN FRANSCH- VLAANDEREN. Tisje-Tasje. Zooals ieder jaar is le Hazebroek in N.- Frankrijk tegen het einde van het jaar de „Tisje-Tasje almanak voor Fransch- Vlaanderen" verschenen. Ditmaal echter in nieuwen uitgebreiden vorm zooals uit de „Voorboodschap" blijkt: „Die 't beschaft en wil nagaan, zal het gauw neuzewijs zijn, dat er 'lijk entwat veranderd is met onze almanak. Inder daad, menschen van de kanten van Rij- scl en Houbaais hadden una al zuu dik wijls gezeid van Tisje-Tasje ook al gin der te laten komen, dat ginder ook Vla mingen waren, en vele, die het Vlaarn«cli geerne spraken en geerne hoorden spre ken of lezen. Zoodat we eindelijk hebben toegegeven, en dat. nu Tisje-Tasje een al manak voor gansch Fransch-Vlaanderen bedegen is. „Verders, boerinnen die naar de markt moeten, boeren en heeren die naar de peerdefeeste willen, ouders en kinder-s. die naar huis gaan, te wege, naar groot vaders, laat ons zeggen, om te lukken, of om Petje of Metje te besteken, al die uit zetten wil of moet, is gelijk benieuwd, vanzelfs. om te weten „welk weere dal 't. gaat 7.ijn." Voortaan gaan nu ook al die menschen bun gadinge vinden en be- scheed in de „Goe- en kwaad weeremaren „F.n wordt er. daarenboven gezorgd eerst en meest lijk voordoen, voor „lache- dingen" en voor „Koddiges", waar de geest is, waar bet. past gaan we ook pei- zen altemets op een Vlaamscb vertellings- ke, een van die oude goe. zoodat elk zijn meuge gaat kunnen vinden in onzen al manak en elk zijn geere. „En daarmee wenschen wij aan U en een eikendeen, volgens oude geplogen- heid: „een gelukkig en een zalig nieuw jaar, en nog vele navolgende als 't U zalig is." „Tisje-Tasje". GEBREK AAN AARDRIJKSKUNDIGE KENNIS. Sommige Nederlanders weten wei- r.iLi van de topographie van \ceem le landen envan Ned. Indie heden nog noemde iemand die aardbe ving te Donggala: „het ongeluk, te Palembang" maar in Frankrijk móet dat nog erger zijn. „La Dépeche Colonial©" noemt een sprekend geval. Van iemand, dienaar Zuid-Amerika moest vertrekken. De man in kwestie miste de boot te Bordeaux maar kwam ten slotte t< Buenos Aires aan. terwijl hij in Bolivia moest zijn. En tot zijn verbazing ver nam hij dat nu de pampa moest worden doorgetrokken, een tocht over id© Cordilleras diende te worden ge maakt, dat dan een reis naar de ra- cific-kust moest worden ondernomen en eindelijk nog een lange spoorreis voor den boeg lag. Een vermakelijk verhaal, dat een les kan zijn voor landgenooten, die aan ean naar Batavia vertrekk^oJdten kennis verzoeken om de groeten over te brengen aan een neef te Gorontalo KORTE BERICHTEN. De Pruisische begrooting wijst een tekort aan van bijna 74 millioen. Doumergue en Poincaré hebben Wol- demaras te Parijs ontvangen. De Roemeensche regeering staat 88 millioen Lei toe voor schadevergoeding aan de slachtoffers der onlusten in Ze venburgen. Thans is bekend geworden, dat er gedurende den oorlog 1.117 burgers in Engeland door Duitsche luchtstrijdkrach ten werden gedood. Na een uiteenzetting van den toe stand der Britsche troepen in China heeft het Lagerhuis de suppletoire credieten aangenomen. In een door lord Inchcape als voor zitter van de P. O. Steamers gehouden redevoering zeide deze dat vrijhandel bin nen het Britsche rijk aan alle werklQOS- heid in Engeland een einde zou maken, hoewel duizenden douanebeambten ander werk zouden moeten zoeken. De ltaliaansche Senaat heeft giste ren het verdrag tusschen Italië en Alba nië aangenomen. Dit besluit werd met groote geestdrift begroet. —De Zwitsersche staatsraad heeft zich met 34 tegen 8 stemmen uitgesproken voor het door den nationalen raad goedgekeur de initiatiefvoorstel, weer hazardspelen toe te staan. De toelating hangt nu nog af van een volksreferendum in het voor jaar. GEMENGD NIEUWS. Op den waard geschoten. Gisteravond is op den caféhouder N. te 's Hertogen bosch een aanslag gepleegd. Te ongeveer negen uur kwam er iemand in het café die sterke drank wenschte te gebruiken. Aangezien hij echter al onder den invloed was, weigerde de heer N. den man dit te verstrekken. Hij zette hem buiten de deur. De man trok daarop een revolver en loste een schot, dat de ruit verbrijzelend, den waard door de rechter mouw ging. On middellijk werd de politie gewaarschuwd die den dader arresteerde. De man, die een groot bedrag aan geld bij zich had, weigerde te zeggen, wie hij was. Uit het onderzoek is intusschen vast komen te staan, dat hij uit Budel afkom stig is. West-Utrecht zonder stroom. Bij de werkzaamheden, welke gistermorgen van wege de drinkwaterleiding Noord-West- Utrecht aan den weg onder Ter Aar wer den uitgevoerd, had een der arbeiders het ongeluk met een pikhouweel de in dien weg gelegen hoogspanningskabel (10.000 volt) van de P.U.E.M. door te slaan. Won der boven wonde" kwamen bij de kortslui ting, die hierdoor ontstond, geen persoon lijke ongelukken voor. Een en ander had echter ten gevolge, dat het geheele ten Westen van de Vecht gelegen gedeelte dezer provincie te circa halftien zonder stroom kwam, waarvan de verschillende bedrijven, groot ongerief ondervonden. Men stelde zich echter onmiddellijk in verbinding met Noord-Holland, met het resultaat, dat men te ongeveer half elf weer stroom had, doch thans van de P.E.N. Overleden. Men meldt uit Lobith: Op 6 December is de veerboot van den 78-jarigen veerman L. Haas door de sleep boot Wilbinger Waard aangevaren, v. aar bij H. te water geraakte. Gisteravond is 11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2