NIEUWE LEIOSCHE CQ1AÜÏ debatten tot Woensdagavond zullen du ren en dat het nieuwe Gebedenboek met een kleine meerderheid zal worden goed gekeurd. Geschiedt dit, dan komt het wetsontwerp Donderdag in het Lagerhuis. HET GROOTE-STADS-PROBLEEM. Dr. M. J. A. de Vrijer, Herv. pred. te Amsterdam, behandelt in zijn wijkblaadje „Mijn Herdersstaf" het groote-stads-pro- bleem van de Kerkj maar nu eens niet al leen uit het oogpunt van de verplaatsing der bevolking of massale ongodsdienstig heid, maar ook uit dat van de nieuwe mentaliteit van het kerkgaande publiek. Niet de Kathedraal, maar de Kapel is ge zocht: „De vroeger drukbezochte Zuiderkerk, een juweel, het eerste, van Henrick de Keyzeris heden volstrekt uit den loop. Als er geen kinderen uit eenige gestichten 's Zondags heen gingen (hebt compassie met hen als 't koud is, hebt medelijden met die verkleumde kinderen, onze lieve weezen) kwam er vrijwel niemand. De Nieuwe Kerkavondbeurt, de Noorderkerk- avondbeurt verdween. De oude Kerk, een wonderschoone kathedraal, is zeer slecht bezocht. De vroeger drukke doopdienst, die daar 's avonds om zes uur wordt ge houden, is nu een klagelijke samenkomst en bij winterdag steenkoud en als het dan zoo grafledig is nóg troosteloozer. Gelukkig staat daar tegenover: de bouw van de Koepel-, Muider-, Oranje-, Princes- se-, Bethlehemrkerk, dit alles in de laat ste halve eeuw; en de aanstaande bouw van de Willem de Zwijger-, de Eltheto- en de Amsterdam-West-kerk. Naast de magerbezochte avonddiensten op Zondag kwamen de populaire bijbellezingen in tal van wijkgebouwen in Amsterdam. Maar nog altijd kost het velen in de gemeente leiding moeite om zich te realiseeren, dat de groote binnenstadskathedralen van Amsterdam zich slechts voor enkele druk bezochte diensten leenen en dat overi gens het gemeenteleven gaat in de bed ding van smallere stroomen. Slechts een enkel magistraal kanselredenaar verza melt tweeduizend menscheft orn zich heen en voor de anderen (groote redenaars zijn een uitzopderingj is de kathedraal met haar ledige stoelen een ontmoediging. Wanneer men. dit feit en dan tegelijk de verplaatsing van de bevolking naar de buitenstad 'zich indenkt, moet men zich verheugen over den bouw der meer intie me, goed verwarmde kerkgebouwen te midden van de woonplaats der bevolking." Met een verwijzing naar de maatrege len, die de Geref. Kerk de R K. Kerk en nu pas weer de Ned. lsr. Gemeente al hebben genomen, betoogt schr. dat pië teit en historische zin geen beletsel moe ten zijn om zoo noodig een kerkgebouw buiten dienst te stellen (\vat nog iets an ders is dan verkoopen; de kerken dier an deren hadden trouwens ook geen nationa le of architectonische beteekenisj. „Vermindert de godsdienstigheid in Am sterdam1? Alleen in schijn, en aan hoeveel schijn klampten wij ons vast. De werke lijkheid van nu verschilt zoo veel niet van die van een vorig geslacht. Maar wèl verplaatste en vervormde zij zich, althans in de Hervormde stadsgemeente. En een wijs beleid verbruikt den tijd aan tobben niet, maar verzet, met behoud van het evangelie, het baken naar de nieuwe vaar geul. Onze jongste les is: de gesloten sy nagoge!" BINNENLAND. UTRECHTS GASDIRECTEUR. In een geheime zitting besloot de Utrechtsche gemeenteraad z.h.s. op voorstel van B. en W. oneervol ont slag te verleenen aan den directeur der gasfabriek aldaar, den heer Bruin- wold Riedel. Overwogen werd o.m., dat de heer Bruinwold Riedel zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van art. 9 van het Ambtenaren-reglement 1919, door het aannemen van giften van leveranciers der gemeente. Verder heeft hij aan de belangen van den dienst schade toegebracht, o.m. door het voeren van onderhandelingen met den vroegeren directeur der gemeen tegasfabriek te Schoten, den heer A. van der Stel, over het verleenen van geldelijken steun en herplaatsing in een overheidsbedrijf of in een parti culiere betrekking, ten einde te voor komen, dat deze openbaar zou maken dat vele gasdirecteuren in het land zich schuldig maken aan corruptieve practijken, als het aannemen van re tourcommissies, e.d. GEEN PROVISIE OF FOOIEN MEER. B. en W. van Gouda hebben de na volgende dienstorder uitgereikt: Burgemeester en wethouders der ge meente Gouda brengen ter kennis van hoofdambtenaren, subalterne ambte naren, beambten en werklieden, hetzij in vasten, hetzij in tijdelijken of los sen dienst der gemeente, dat het voor zoover zulks nog niet bij instructie of reglement is bepaald, in den vervolge ten strengste verboden zal zijn, provi sie, fooien als anderszins, in welken vorm en van wie(n) ook, in ontvangst te nemen, en dat zij, bij eventueele overtreding van dezen dienstorder, zich genoopt zullen zien, ontslag uit den gemeentedienst in ernstige over weging te nemen, dan wel zoodanige maatregelen te treffen, als hun ter handhaving van dit verbod, wensche- lijk en noodzakelijk zullen voorkomen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE GEMEENTE HALSTEREN. Op vragen van den heer Drop, lid van de Tweede Kamer, in verband met een gepubliceerd rapport inzake moeilijkheden in de gemeente Halste ren, o.m. ter zake van uitkeeringen aan vroeger gemobiliseerden, heeft de minister van binnenland- sche zakèn en landbouw geantwoord: Ter kennis van den ondergeteeken- de is gebracht een rapport omtrent moeilijkheden in de gemeentelijke aan gelegenheden te Halsteren, welk rap port hem mondeling is toegelicht door drie ingezetenen der gemeente, onder wie een der wethouders. Ondergeteekende vond in de desbe treffende mededeeling aanleiding, den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant uit te noodigen een onder zoek in te stellen, deswege bedoelde ingezetenen en den burgemeester der gemeente te hooren. Uit het daarop ontvangen ambtsbe richt blijkt, dat de Commissaris der Koningin een onderzoek ter plaatse persoonlijk heeft ingesteld en dat, vol gens door den raad der-gemeente Hal steren aan de hand van voormeld rapport ingesteld onderzoek, aan vroe ger gemobiliseerden door den gemeen tesecretaris niet te bekwamer tijd was uitbetaald een bedrag in totaal van 437,15, doch dat sedert de uitkeering aan belanghebbenden van het hun toe komende heeft plaats gehad. Ook overigens valt uit de mededee- lingen van den Commissaris der Ko ningin af te leiden, dat naar verwach ting de moeilijkheden met betrekking tot het gemeentelijk beleid ie Halste ren eerlang haar oplossing zullen vin den. TELEFOON TEN PLATTELANDE. Het Kon. Nederl. Landbouw-Comité heeft op zijn verzoek aan het hoofd bestuur der P.T.T. om te willen mede- deelen, welke de regelen en voorwaar den zijn, die gelden bij het instellen van z.g. streeknetten bij den telefoon dienst, ten antwoord onvangen, dat de regelen volgens welke tot de vestiging van streeknetten wordt overgegaan, niet van dien aard kunnen zijn. dat door de bereiking van zekere grenzen, dus als het ware automatisch, tot de instelling van een streeknet wordt besloten. Als beginsel geldt, dat inge val twee of meer plaatsen economisch één geheel vormen of een bijzondere belangengemeenschap hebben, zooda nig dat voor de opkomst en den bloei dier plaatsen, vereeniging er van in één locaal telefoonverband noodig is, tot de vorminng van een' streeknet, die plaatsen omvattende, wordt overge gaan, voor zooveel het meerendeel van de aangeslotenen in elk der plaat sen dit verlangt. Dit laatste is een vereischte, daar die samenvoeging niot alleen door de stijging van het aantal aansluitingen in verband met artikel 26. punt 1, van het Rijkstele- ifoonreglement 1919, mede op grond van artikel 26, punt 8, van dat regle ment kan gelden tot een niet onbelang rijke verhooging van het abonnements- bedrag. Het zou niet in het algemeen be lang zijn, aldus schrijft het hoofdbe stuur, om plaatsen in één net te ver- van D NS~AG 13 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. WJSÏ 0£ BUIDEN ZEGGEN. Mooie berichten. Onze Rotterdammer driestart: Het lezend publiek verstaat onder een „mooi bericht" in den regel iets anders dan de werkers aan de krant. Wat bij de laatsten voor een „mooi be richt" geldt, dat denzelfden dag nog in de krant moet, hoe laat het ook komt, is heel vaak naar den inhoud zeer tragisch of bedroevend. Het heet echter mooi, omdat de le zers er belang in stellen, omdat het door velen verslonden wordt. Zoon1 bericht wordt dan ook vaak met interlinies en zware opschriften in 't optisch centrum" van een blad zijde geplaatst. Er zijn echter ook mededeelingen, waaraan veel minder zorg wordt be steed; welke ergens stil in een verge ten hoekje wegschuilen, doch die van iets heel moois verhalen. Zoo werd nog pas onze aandacht getrokken door t simpele bericht, dat een paar rijke landgenooten een hon derd of wat hectaren woeste grond in Drente in cultuur willen brengen. Zij zullen daai*bij wel eenigen re- geeringssteun vragen een toeslag op de loonen der werkloozen, voor wie hier werk verschaft zal worden doch overigens geschiedt het voor eigen risico. Zie, zoon bericht doet het vader- landsche hart goed. We zijn, zegt men, een rijk volk. Maar Dr. Kuyper klaagde er in zijn tijd meermalen over, dat zij, die ponden bezitten, vaak zoo akelig op de pen ning zijn. Van groote schenkingen voor wetenschap, kunst, Zending, fi lantropie en volkswelvaart hoort men .zoo weinig. 't Is moeilijk te controleeren met vage herinneringen, maar soms schijnt het, of er in de laatste jaren een wij ziging tf-n goede is gekomen. Vooral ook in onzen kring we mogen het met dankbaarheid con- stateeren het is geen zeldzaam heid, dat belangrijke bedragen voor kerk en diaconie, voor zending en fi lantropie en hoewel minder voor Christelijke politiek beschikbaar wor den gesteld. Het bericht over voorgenomen ont ginning van woeste gronden ver plaatst ons op geheel ander terrein; er kan zelfs speculatie in zitten en kaufmannisch bedoeld zijn; maar het is niettemin verblijdend. Onze kapitalisten steken hun geld vaak in de onmogelijkste en meest riskante buitenlandsche onderne mingen voor mijnen, welke nooit ge graven en schepen, welke nooit ge bouwd worden; doch het eigen land ziec men over het hoofd. Toch kan ook hier zooveel gebeuren. En er moet ook veel gebeuren, met name om de snelaanwassende land bouwbevolking aan cultuurgrond te helpen Dat moet de Staat doen, is men spoedig geneigd te zeggen. En de droogmaking der Zuiderzee b.v. kon moeilijk op 't particulier ini tiatief wachten. Maar er is mek (e doen Er zijn ont ginningen, welke in elk temjjo en el- ken omvang kunnen aangepakt wor den. Om ons tot het bericht te bepalen: het is goed, dat de Minister van Land bouw door zijn onafgebroken reizen de aandacht op Dre' te vestigt, waar ongetwijfeld een taak voor de Regee ring ligt, doch evenzeer een breed ar beidsveld voor liet particulier initia tief En daarom wa«- het zoo n in-mooi bericht, dat mannen van geld en durf willen aanpakken. We wenschen hun veel succes toe; meer succes dan enkele te groote op timisten in de dagen der hoog-con- junctuur konden boeken. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 68. —o— Mevrouw van hierover? Neen. Ik moest naar haar toe gaan, maar ze zeide, dat de schrik haar in de beenen geslagen was, als ze beter was, zou ze misschien later nog wel eens ko men overloopen. Wat heb ik geloopen! Eerst natuurlijk naar doctor Lubbers En dan moest ik nog naar den ouden professor Herlingen en zeggen, dat de juffrouw hier niet weg kon, omdat on ze mevrouw ongesteld geworden was. ach, de oude heer moet het toch weten 1 En de hoofdonderwijzer en zijn vrouw moésten het absoluut ver zwijgen en alleen maar op hem let ter.. De juffrouw wil het hem zelf lang zamerhand mededeelen. Hij is nog erg zwak na zijn ziekte. Aridrée luisterde en luisterde. Hij was den man dankbaar voor zijn spraakzaamheid. Dat had ze gekund. Zoo flink was ze geweest. In plaats var. troost en steun bij haar vader te zoeken, was ze het zich dadelijk be wust geweest, dat ze voor den puden man beide moest zijn. Alleen en moe dig stond ze te midden van al die el lende en was er getuige van geweest. Dien me nu maar aan! sprak hij aarzelend. Meer zou hij nog hebben willen hooren, steeds meer, om te ver- remen, hoe en waar hij de beste hulp KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te West Terschelling, M. J. C. Visser, cand. te Wemeldinge. Te Her- veld (toez.), E. A. Lazonder, te Warns. Te Daarle (toez.) F. Anker, te 's-Gravemoer. Te Wassenaar, G. de Vries, te Oosterend (Fr.). Aangenomen: Naar den Hoorn (Texel), A. Oskamp, cand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te 's-GraVenmoer, de heer F. de Vries, cand. te Oegstgeest. Bedank t: Voor Molenaarsgraaf Brandwijk, M. Wielemaker, te Silvolde (Gld.). Voor Slikkerveer en Hoornster- zwaar c.a. (Evangel, in Z.O.-hoek) P. Prins te Oostwolde (Old). CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Vlissingen, J. de Bruin, te Vlaardingen en D. Driessen te 's-Gra- venzande. Te Hillegom, D. Driessen te 's- Gravenzande en P. Zwier te Papendrecht. Bedankt: Voor Harderwijk, P. de Groot, te Rotterdam. BEGRAFENIS Ds. DONNER. Het stoffelijk overschot van ds. J. H. Donner, Geref. pred. te Breda en voor zitter der Vereeniging tot christelijke ver zorging van krankzinnigen in Zeeland, die plotseling te Middelburg is overleden, zou hedenochtend per lijkauto van Mid delburg worden overgebracht naar de stichting Vrederust te Bergen op Zoom, de stichting van genoemde vereeniging. Het zal daar Woensdagmiddag om 12 uur aan den schoot der aarde worden toever trouwd. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Zondagmorgen werd Ds. J. H. Telkamp, van Middelburg overgekomen, in een over- bezetten dienst in de Ge rei. Zuiderkerk te Utrecht bevestigd. Dr. H. Kaajan trad als bevestiger op. Bij den aanvang van den dienst deed deze voorlezen 1 Cor. 4 15. Hierna werd ge zongen Ps. 30:4, in aansluiting waaraan de bevestiger de gemeente er aan herin nerde hoe 28 Januari 1926 de gemeente een groot verlies leed door het aangrij pend afsterven van Ds. J. C. de Moor, ter wijl in ditzelfde kerkgebouw eenige da gen later de gemeente bijeen kwam vóór zij haar leeraar naar den stillen dooden- akker uitdroeg. In den geest van den overledene is het beroepingswerk spoedig aangevat, doch aanvankelijk met teleur stellende ervaringen. Nu echter kan de gemeente juichen, oindat God in Ds. Tel kamp haar een ervaren dienaar heeft ge schonken. Met een kort woord leidde de bevestiger -Ds. Telkamp bij de gemeente in. Als tekst koos hij vervolgens 1 Cor. 4 1 en 2. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwen dienaar toe de zegenbede uit Ps. 134 3. Naar wij vernemen zal D.V. Ds. J. W. Esselink van Eindhoven 18 Mrt. afscheid nemen van de Geref. K. rk aldaar om te Doorn bevestigd te worden 1 April d.a.v. GIFTEN EN LEGATEN. De Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Ur- sum ontving een legaat van 4UUÜ. Het Zendingsbureau te Oegstgeest heeft van de Koningin een gift van 1UUU ontvangen. GEREF. KERKEN IN H. V. In de Zondag in gebouw Irene te U- trecht door de Geh Kerk in H. V. te Tien hoven gehouden godsdienstoefeningen, waarin Dr. J. G. Geelkerken voorging, is medegedeeld, dat men in Utrecht tot kerk- institueering zal overgaan en dat, indien mogelijk, a.s. Woensdag de ambten zul len worden ingesteld. VARIA. Wegens het afbranden van de kerk der Geref. Gem. te Dirksland zullen de gods diens'oefeningen vöorloopig worden ge houden in het koor van de Ned. Herv. Kerk aldaar. DE ENGELSCHE STAATSKERK. Gisteren is het Engelsche Hoogerhuis begonnen met de behandeling van het nieuwe Gebedenboek der Staatskerk. De aartsbisschop van Canterbury zal de aan neming aanbevelen. Men verwacht, dat de kon verleenen. Het was, alsof de an der hem den wensch uit de oogen las. En de man zelf deed niets liever dan uoorpiaten. Hij wilde toonen wat hij wist en zijn medelijden betuigen. Hij s -haamde zich bijna, dat men hem hij zijn kopje koffie verrast had. Dadelijk zal ik u aandienen. Ik weet echter niet, of juffrouw Herlin gen het bed van mevr. verlaten kan. Leeft zei riep Andree, en zijn oogen schoten vol tranen. Me'.i had hem zoo gezegd, dat beiden dood waren. Zij leefde 1 Was dat een vermeerdering of vermindering van he ongeluk? Wij wilden het in het geheel niet gelooven, zeide de dienaar, langza merhand een heel vertrouwelijken toon aannemend; zij lag voor dood. Maar doctor Lubbers zegt, dat zij alleen bewusteloos was. Maar wat er nog gebeurt, kan men niet weten. Zij zij wel erg door den schok geleden hebben. Hoe lang ze ook was krach tig was ze niet. Maar onze meester, ging de nie- naar voort, is dood. Hij scheen zich zeer overspannen te hebben. Ach, mijnheer de doctor, als de juf frouw er niet geweest was, hadden we allen het hoofd verloren! Maar die is moedigi Maar, vervolgde hij fluiste rend, de firma zal wel fout zijn, niet waar, mijnheer de doctor? Dat zal wel terechtkomen, ant- woorde Andree. Ik dank je voor al de mededeelingen. Kijk nu eens, of ik juffrouw Herlingen even spreken kan. Line! riep de man om den hoek der keukendeur, ga jij liever. Je kunt dan tegelijk bij mevrouw blijven. O neen ik ben zoo bang, 'Ze ziet er uit als een spook. En dan ligt hij voren ik kan niet alleen bij haar zijn! jammerde het meisje. Wees niet zoo dwaas en schaam je voor den doctor. Andree werd toen in een kamer ge laten. Het was die van Helene, waar op een fries pelikanen, door het mor genrood bestraald, in een streep water liepen. De bediende had het electrisch licht opgedraaid. De prachtige kamer zag er in het licht warm uit. Hier, in deze kamer had Ebba haar verloofde eens bittere woorden toege voegd Zij had hem verweten, dat Helene meer bemind en beter begre pen werd dan zij. Wat een vreeselijke leermeester is het leven! Zachtjes werd de deur geopend, die van het slaapvertrek in deze kamer voerde. Ebba stond voor hem. Zij wisten het elkaar later niet meer te zeggen, of ze het zich op dat oogen blik duidelijk bewust waren, hoe dier baar ze elkaar eens geweest waren. De vreeselijke druk, dien de gebeur tenissen uitoefenden, lag loodzwaar op hem. En daar naast lag de ongelukkige vrouw. En zware zorgen, vreeselijke schande bedreigden dit huis. Vanaf het plein drong het gemom pel der menigte tot hem door. Het was, alsof er voor hun verdriet, hun herinneringen, hun gevoelens in het geheel geen plaats meer was op de wereld. De ijzeren vuist van het noodlot had alles terneer gedrukt, meenden zij in hun zwaarmoedig ongeloof. Ze zagen slechts zijn ijzeren wil. Ik ben gekomen om mijn hülp aan te bieden, zeide hij. Ze keek met betraande oogen tot hem op. Haar gelaat was bleek, het scheen bijna vervallen. Maar er was een vastberaden uitdrukking op te lezen. O, dank, hartelijk dank! ant woordde ze. Maar niemand kan hel pen! Hoe gaat het met Helene? Ze opent nu en dan de oogen. Ge sproken heeft ze nog niet. Maar ik ge loof wel, dat ze bij kennis is. Men kan op het oogenblik niets \oor haar doen. Kan ze blijven leven; heeft zij te veel geleden door den schok? vroeg hij zacht. In Ebba's oogen kwamen weer tra nen. Ze rolden over haar wangen. Wie weet het! Misschien mis schien nog een poosje. Zij zal ook niet willen blijven leven. Als God geen wonder aan haar laat geschieden Andree- nam haar hand en drukte ze heftig. Geen woord kwam hem over de lippen. Ebba bedwong zich; ze ging voort: eenigen, welke niet op sterk spreken de wijze daarvoor in aanmerking ko men. Door die vereeniging zouden wel enkelen, die daarmede toevallig ge baat zijn, voordeel genieten; de gezon de ontwikkeling van de telefonie ten plattelande zou er evenwel door wor den tegengehouden. Vooral zij, die geen druk gebruik maken van de telefoon, worden door het hoogere abonnement te zwaar be last en minder kapitaalkrachtigen zullen zich het gemak van de teleföóon moeten ontzeggen. Ten slotte deelt het hoofdbestuur in zijn antwoord mede, da>t een Jherzie- ning van alle telfoontarieven in stu die is, wat ook op de vestiging van streeknetten van invloed zal kunnen zijn. UIT DE S. D. A. P. De heer Ed. Polak, die candidaat was gesteld voor het voorzitterschap van de S D. A. P., heeft voor deze can- didatuur bedankt. Zeer waarschijn lijk zal thans, zoo meldt men, de heer Jan Oudegeest als opvolger van den heer Henri Polak tot voorzitter van de S. D. A. P. worden gekozen De 12003ste PHILIPS-ARBEIDER. Naar wijuit zeer goede bron verne men. zal einde dezer maand reeds de 12.000ste arbeider bij de Philips-fa- brieken te Eindhoven worden aange nomen. Dat is in twee maanden tijets een vermeerdering van 2000 arbei ders. BUITENLANDSCHE PROPAGANDA. In Maastricht en omstreken zijn drukwerken ontvangen van een Waal- sche glasfabriek voor de levering van glazen en bekers met reclame-opschrif ten. De tekst van het epistel luidt woordelijk als volgt: „Ons naam is sterk betoond in Bel gië voor de oplettende leveringen dér verschillend'e glasfirtikels, die-, hier boven vermelden zijn. Gij zoudt groot interest hebben uwe voorslagen van bestel ons te onderwerpen; wij blijven overreden dat onze hoedanigheden zullen op uwe overeenkomst zijn". Bij dergelijke taalkennis kunnen de aanbevolen reclame-opschriften schoo- ne verrassingen aanbieden. NED. CHR. REIS VEREENIGING. Zooals gemeld, had Zaterdas te Arnhem de algemeene vergadering der Ned. Chr. Reisvereeniging plaats. De aftredende bestuursleden, de heeren H. W. J. J. van Deventer, W\. F. M. Lindeboom Czn., D. W. Okker en H. A Dijkstra, werden met alge meene stemmen gekozen Op voorstel van het Hoofdbestuur werd met algemeene stemmen beslo ten de volgende algemeene vergade ring te Haarlem te houden. Een voorstel van het Hoofdbestuur tot de uitgifte van een reisboek, waar in zullen worden opgenomen artikelen betreffende het doel der N. C. R. V., en de standaardprogramma's voor dit jaar, werd na eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van het bestuur tot het verleenen van medewerking aan de leden, die privé, alleen of in klein ge-, zeischap gaan reizen, hetzij als toerist hetzij voor zaken, en die daarvoor in roepen de medewerking der Vereeni ging, en daarvoor te stichten een Reis agentschap, lokte een breede bespre king uit. Op voorstel van Rotterdam werd be sloten, deze zaak een jaar uit te stel len, dan kon het H. B. komen met wel overwogen plannen. GELUKSTELEGRAMMEN. In de maand October werden 10432 Geluktelegrammen verzonden be stemd voor het binnenland en 351 voor het buitenland; terwijl van uit het buitenland en de scheepsstations 222 Geluktelegrammen verzonden werden Hiervan waren bestemd voor: Am sterdam 2309; Rotterdam 1200; Den Haag 1123; Alkmaar 66; Arnhem 219; Breda 102, Deventer 59, Dordrecht 86, Eindhovei' 104, Groningen 204, Haar lem 276, 's-Hertogenhosch 97, Hilver sum 141, Leeuwarden 120, Leiden 106. Maastricht 79, Middelburg 28, Nijme gen 178, Tilburg 152, Utrecht 359, Zut- phen 33, Zwolle 86, overige kantoren in een totaal 3867. Beneden wordt alles nagezien. Ik hoorde Nevermann zeggen, dat men dadelijk zekerheid wilde hebben over de depots, om de kleine luidjes ge rust te stellen zoo velen hadden Ri chard hun geld toevertrouwd. Moge zijn aandenken rein blij ver.! zeide Andreas Alteneek met een zucht. De deur ging open. Met ruischende kleeren en haastige bewegingen kwam tante Louise binnen, al geheel in het zwart met een dichten crêpen sluier voor bet gelaat. Zij deed hem dadelijk van voor haar gelaat. Wat zie ik -— u hier, Alteneck? Nu dat is Ze slikte de rest in, omarmde Ebba stormachtig, viel in een stoel neer en veegde haar oogen af. -5- Mijn arm kind! Het noodlot speelt ons leelijke parten. Hoe gaat het met Helene? En wat zal er nu gebeuren? Gelooft u, dat het een bankroet wordt, doctor? Dan zit ik er ook in; ik heb mijn vermogen wel is waar op de Dresdener bank, maar den eersten Januari kreeg ik drie en vijftig dui zend gulden uitbetaald van twee hy potheken, die opgezegd waren, en in mijn besluiteloosheid hoe ik ze be leggen wilde, liet ik ze vooreerst bij Kunowsky en Willemanns staan. Het gaat mij niet 'slecht, ik behoef niet zuinig te zijn. Maar drie en vijftig dui zend gulden is toch een aardig som metje geld, dat schrijft niemand graag af, nietwaar?

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5