PUROL DAG AGENDA. 17 December. Stadsgehoorzaal. TTores-Fihn. DÜnsdag 13 Dec., 's av. acht uur. -Stadsgehoorzaal: Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. Dinsdag 13 Dec., 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Prof. I>r. G. J. Heering, over: „Mag de kerk zwijgen?" S-assenheim, Dinsdag 13 Dec., 's av. half acht, „Concordia' v'ergadering "V. d. A.-R. Prop.-Club, Inleider de heer ~A. Warnaar J.zn., over: „Antirevolu tionaire politiek"'. Sasseiheim. Woensdag 14 Dec.,. 's av. zeven uur, Ned. Herv. Kerk: 3e Winterle-ing, door ds. A. G. Wolf, uit 's-Graveland. Onderwerp: De be strijding van het Christendon] i.i de 19e eeuw Voorschoten. Woensdag 14 Dec., 's avonds acht uur. Ambachtshuis, Voorstraat 40: de heer W. C. Lamain. Donderdag 15 Dec., 's av. half negen. Hotel „Den Burcht": Verg. v. d. L. Middenstands-Centrale. Donderdag 15 Dec., s av. acht uur. Concertzaal „Den Burcht", Nieuw- straat: Uitvoering v. d. Chr. Muziek- vereen. „Athalia". Donderdag 15 Dec., s av. acht uur, Hooigrachtkerk:Ring Leiden en Om streken van den Bond van J. V. op G G., Openb. Verg. Spreker Ds. K, Schilder, over: „Het boek „Prediker". Donderdag 15 Dec., s av. acht uur. Café „1 Union", Steenstraat: Verg. v. d. Bond- van Bedrijfsautohouders in Nederland. avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en üiet Zondag 18 Decemb. a.s. waargenomen door de apothektn van de heeren A. J Donk. Doezastraat 31, Teief. 1313 en G F Reyst, Steenstraat 35, Telef. 130. lederen Woensdagavond 8.30—9 30. Middelweg 28. Zitting v h. Bur. v Aang en Voorlichting inzake Crediet- versohaffing. RECLAME. SPLINTER DEKENS werd intusschen Bengaalsch vuur af gestoken, dat de duizendkoppige menigte aan de overkant van het wa ter fantastisch verlichtte en de oude deftige huizen van het Rapenburg warm deed schitteren op den kouden vriesavond. De vertegenwoordigers van de ver schillende vereenigingen werden in de Burgemeesterswoning ontvangen, terwijl voor de woning een muziek corps zich opstelde en dankbare tonen de lucht in deed daveren. Toen werd liet stil. Binnen werd ge sproken. De Voorzitter van de 3-October-\'er epniging, de heer W. v. d. Laan, heet te den Burgemeester en ook in 't hij zonder Mevr. v. d. Sande Bakhuyzen, hartelijk welkom in het midden van Lèidens burgerij en bood een boekje aan, bevattende de namen van de deelnemende vereenigingen aan de serenade, gecalligrafeerd. De heer J. A. van Hamel, voorzitter van het Leidsch Stedelijk Muziek corps. sprak namens dit corps, om het in de belangstelling van den Burge meester aan te bevelen, vooral wat betreft de gemeentelijke subsidie, waarvan Spr. zei, dat als ze opgehe ven werd, dit de dood van het corps tengevolge zou hebben. Dé Burgemeester dankte zeer ge roerd voor de hulde hem en zijn erht- genoöte dezen avond gebracht. Het hart is mij te vol, aldus Spr., om veel te zeggen. De liefde van de menschen die mij niet kennen en die ik niet ken heeft mij geroerd. Spr. verzekerde ten slotte, dat Leiden een groote plaats inneemt in zijn hart en dat ook zijn echgenoote onz-e goede stad zeer veel liefde toedraagt. VerVdlgens werd de eerewijn ge- schónken en daarmede waren de of- ficialiteiten afgeloopen. Met daverende roffels en' schette rende muziek kwam de stoet weder voorbij des burgemeesters woning en draaide de Breestraat op. Vele burgers sloften zich daarbij aan en zöo ging het naar de Kaasmarkt, waar de,stoet weder ontbonden werd. Nog even bleef het wat rumoerig in de stad, maar tegen elf uur wa9 de rust weergekeerd. Zoo is dan, en reeds zoo spoedig, een sterke band gelegd tusschen bur gervader en burgerij en we twijfelen er niét aan oLMr. v. d. Sande Bakhuy zen; die reeds door degenen die hem van meer nabij kennen, wordt hoog geacht en 'bem'ind om zijn kranig be leid in gemeentezaken en zijn aange naam kgTakter, za' om dezelfde deug den, spoedig gewaardeerd worden door de geheele Leidsche Burgerij. LEIDENS VUIL NAAR DE RIET LANDEN VAN LEIMUIDEN? Uit Leimuiden wordt gemeld: De Maatschappij tot het in cultuur brengen van woeste gronden door middel van stadsvuil (Mijvo) die on der meer ook de hand heeft gelegd op ruim 30 HA. rietland in deze gemeen te, heeft een aanbod gedaan aan het gemeentebestuur van Leiden om het stadsvuil (huis- en fabrieksvuil, bag ger, etc.) te vervoeren naar genoemde rietlahden, ten einde deze te herschep pen tot vruchtbaar teelland, waaraan Ter gelegenheid van het feit, dat de nieuwe Lu-gemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, heden zijn woning aan het Rapenburg be trok en hierdoor dan ook inwoner van Leiden was geworden, brach ten de Leidsche vereenigingen hem gisteravond een serenade. Het initiatief hiertoe ging uit van de 3-October-vereeniging. Eén foto voor de woning van Leiden's Burgervader (de heer met de hoed in de hand). te Aalsmeer en omstreken, waartoe ook Leimuiden kan gerekend worden, groote behoefte bestaat. Men stelt .zich voor in vijf jaar tijds tot het gestelde doel te geraken. Het gemeentebestuur te Leiden zou deze aanbieding in welwillende over weging genomen hebben. FEESTAVOND „DE ZIJL". Gisteravond vierde de Zwemvereen „De Zijl" haar jaarlijksche Feest avond in de Graanbeurs. Om bij achten opende de Voorzitter, d heer F. W. v. d. Mark Jr., dezen avond. In verband met het feit, dat het dit jaar 5 jaar geleden was, dat „De Zijl" werd opgericht, zette de voorzitter in 't kort uiteen, hoe de Vereeniging tot stand kwam. Deze geschiedenis hier weer te ge ven, zou te veel ruimte vergen, maar dat de heer v# d. Mark, bijgestaan door den heer W. Gout, hard hebben ge werkt, is zeker.. Dat het publiek veel waardeering had voor het steeds aan houdend werken, bleek wel uit het daverend applaus, dat opsteeg, toen de heer Planjer, consul van den N.Z.B. en secretaris van de L.Z.C., den voor zitter hartelijk feliciteerde en de hper v. Weizen de heeren v. d. Mark en Gout,, namens de feestcommissie en leden, een kleine bloemenhulde bracht Hierna werd het Clublied ten ge- hoore gebracht, vervolgens een aardig stukje: „Een Kostschoolscène", voor gedragen door eenige jongens en meis jes, waarbij ook de leus naar voren werd gebracht: „Ouders! Laat uw kinderen zwemmen leeren!" Het geheel was een aardige avond. CHR. BESTURENEOND. Gisterenavond vergaderde de Chr. Besturenbond in het gebouw „Natha- naël". De voorzitter, de heer J. L. H. Gro tenhuis, opende de vergadering, las Mal. 4 en ging voor in gebed. Als spreker tracl op de heer F. P. Füyksrhot, gesalarieerd bestuurder van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden met het on derwerp: ..Jeugd en Toekomst". Spreker ving: aan met er aan te her inneren. dat het onderwerp niet nieuw is en van verschillende kanten reeds was belicht. Hij memoreerde de refe raten door de heeren Van Nes en Hof man gehouden op de laatste i\lge- meene Vergadering van het C.N.V. en de 3-daagsche conferentie in 1926 te Doorn gehouden door de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Ontstellende cijfers waren daar ge noemd omtrent het gering aantal jeugdige georganiseerden. Sinds dien is hier en daar getracht de jeugd tot organisatie te brengen. De uitslag is tot nu toe een teleurstel ling. Echter is volgens spreker die te leurstelling niet gerechtvaardigd. We zijn toch slechts IK 2 jaar verder en het organiseeren van de jeugd is geen werk van dagen of maanden maar van jaren. Ging het alleen om de jeugd te or ganiseeren. dan waren de pogingen vruchteloos geweest. Het gaat er echter om, de jeugd op te voeden en baar te leeren den weg naar de soci ale organisaties en haar liefde bij te brengen tot het sociale leven. De jeug dige arbeider moet het leven in zijn beroep, in zijn vak gaan bezien in het licht der eeuwigheid, in het licht van Christus, als hij leert: de liefde tot den naaste. Dat werken voor de jeugd eischt veel liefde en veel gebed, maar zal dan ook onder Gods zegen rijke vruchten dragen. De vakox-ganisatie heeft, zoo gezien, een bewarende taak ten opzichte van de jeugd. De tegenstelling toch tusschen school en beroep is zoo groot. Men hoort op fabriek, werkplaats en kantoor din gen, die men nog niet gehoord heeft, men komt in aanraking met veel en velerlei waarvan men tot nu toe het bestaan niet vermoed had. De jeugdvereeniginger moven ech ter volgens spreker niet uitgesloten worden, alhoewel de sociale taak een zeer beperkte plaats op het werkpro gram dier vereenigincen inneemt. Zoo moeten de Vakvereeniginiren en de Jeugdbeweging samenwerken om de jeugd te bewaren voor de ge varen van het beroep. De jeugd moet worden gebracht en gehouden in een Chr. levenskring. De Chr. Vakbewe ging moet zijn een zoutend zout om de jeugd te bewaren voor het bederf van socialisme en anarchisme. Daartoe moet <ie vakbeweging zich niet alleen bewegen op Let terrëin van het economisch leven maar moet ook geven een beroepsmatige ontwikkeling. De Besturenbond móet niet alleen cursussen geven maar ook iets doen voor de jeugd. Het is niet mogelijk overal Chr. Ambachtsscholen te stich ter. maar men moet er naar streven dit zooveel mogelijk te bevorderen. Men moet r.an de jeugd iets meer brengen van het eigen beroep, opdat zij zien dat ook hun werk, hun kleine werk, een schakel is in het groote geheel. Zij zullen dan gaan zien, dat, hoe klein hun plaats ook is, hun be roep is een Goddelijk beroep. Zoo gezien is de taak. van de Chr. Vakbeweging niet alleen bewarend maar ook leidend en ook vormend. De arbeid onder de jeugd moet dus staan in het teek*. van het dienen. We moeten de jeugd laten zien dat j we hen dienen en dan zullen ze zich ook laten trekken. Groot tot hen ko men baat niet. Dat alles eischt een groote mate van takt en liefde en vol gens spreker ligt hier voor de Bestu renbonden een taak. De Besturenbonden zullen de adres sen moeten verzamelen van de jeug dige personen die de school verlaten en zullen met de ouders moeten gaan spreken.. De eerste maal zal het wel licht niet lukken, dan zal informee rend en adviseerend moeten worden opgetreden maar door aanhoudend bezoek zal resultaat worden verkre gen. Spreker noemt dan onderwerpen om voor de jeugd te bespreken en geeft aan hoe hij zich de indeeling van jeugdvergaderinge.: denkt. Geen zwaarwichtige besprekingen moeten worden gehouden maar on derwerpen moeten worden behandeld die de belangstelling van de jeugd hebben. Zoo werkend meent spreker, dat resultaten zullen worden gezien, de jeugdige arbeiders tot organisatie zul len worden gebracht, opdat zij, als straks de ouderen wegvallen de plaat sen der ouderen kunnen innemen. Op de inleiding volgde een aange name gedachtenwisseling, waaraan door een zevental personen werd deel genomen. Hoofdzakelijk kwam in d«t bespre king tot uiting dat niet alleen de Jeugdbeweging en de Sociale Bonden maar ook de kerk door middel van het catechetisch onderwijs in deze een taak beeft. Nadat de voorzitter de spreker en zij die aan de bespreking hadden deelgenomen bedankt had voor de aangename wijze waarop een en an der had plaats gehad werd de verga dering, nadat de inleider in dankge bed was voorgegaan, door den voor zatter gesloten. BINNENLAND. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins, heeft het voorne men, Donderdag 15 dezer de opening bij te wonen van den bazar ten behoe ve van het Comité tot steun van uit geweken Russische studenten in hui ze Voorhout te 's Gravenhage. Z. K. H. de Prins zal op Vrijdagmid dag 16 dezer de vertooning van de rubber- en oliepalmfilm van de Inter nationale Vereeniging voor Rubber- en andere culturen in het Trianon-thea- ter bijwonen. MR. G. A. VAN POELJE. Tot buitengewoon, hoog!eeraar in de bestuurswetenschappen aan de Han- dels-hoogeschool te Rotterdam is be noemd Mr. G. A. van Poelje, admini strateur ter gemeentesecretarie te 's Gravenhage. De heer Van Poelje blijft voorloopig naast zijn professoraat zijn functie waarnemen. SMOKKELEN VAN VEE UIT BELGIë Op de vragen van den heer Braat, lid van de Tweede Kamer, betreffende het spoedig nemen van' maatregelen tegen den smokkelhandel van vet slachtvee uit België, heeft de minister van binnenlandsche zaken en land; bouw geantwoord: Het is aan ondergeteekende bekend, dat opnieuw vet slachtvee frauduleus van uit België in Nederland wordt ingevoerd. Onmiddellijk toen de eerste berich ten daaromtrent den ondergeteekende bereikten, heeft hij zijn ambtgenoot van financiën daarop opmerkzaam ge maakt, rnet verzoek, het grenstoezicht zooveel mogelijk te verscherpen. Dit toezicht geschiedt, inzonderheid met liet oog op den smokkelhandel in vee, in samenwerking met de marechaus see en de militaire politie. Overigens heeft ondergeteekende het gevoelen ingewonnen van de be trokken organisaties, omtrent het be palen van een grensstrook met verbo den veevervoer langs de Nederlandsch Belgische grens. Grootendeels zijn deze organisaties van meening, dat de tegenwoordige omvang van den smok kelhandel nog niet een, voor de betrok ken grensbewoners, zoo bezwaarlijken maatregel wettigt. Ondergeteekende deelt vooralsnog deze meening. Hij blijft evenwel in deze aangelegenheid zijn voortduren de bijzondere aandacht schenken en zal, als de noodzakelijkheid daartoe dringt, het veevervoer in de betreffen de grensstrook geheel of gedeeltelijk aan beperkende bepalingen moeten onderwerpen. RECLAME. Gesprongen Handen BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. De slotzitting. Gistermorgen heeft de Volkenbonds raad zijn 48ste zitting beëindigd, na de behandeling der laatste agenda-punten, n.l. de „Salamis"-k\vestie, de Westerplat- te en het Grieksch-Bulgaarsch emigratie- vraagstuk. In de „Salamis"-kwestie heeft de Vol kenbondsraad het rapport van de juristen commissie aangenomen, waarin gelukki gerwijs de verklaring wordt gegeven, dat de volkenbondsraad niet bevoegd is, om de interpretatie van de bepalingen van het vredesverdrag van Versailles te ge ven, zooals Politis namens de Grieksche t egeering gevraagd had. Politis had n.l. gehoopt, dat de volken bondsraad het vredesverdrag zóódanig zou interpreteeren, dat de uitvoer van den door Griekenland voor den oorlog in Duitschland bestelde en aldaar sinds dien gebouvvden kruiser „Salamis" verbo den zou worden, daar Griekenland dit schip niet meer wenscht. De Volkenbondsraad heeft geweigerd, een interpretatie te geven, op grond hier van, dat deze kwestie aanhangig gemaakt is bij een gemengd Grieksch-Duitsch scheidsgerecht, en dat dus, als de raad een interpretatie over het vredesverdrag van Versailles gaf, de autoriteit en de on afhankelijkheid van het gemengde scheids gerecht in gevaar zou komen. Om aan Griekenland eenigszins tege moet te komen, heeft de Volkenbondsraad zich bereid verklaard, voor het geval ge noemd scheidsgerecht dit wil vragen, de goedkeuring van het parmanente inter nationaal gerechtshof aan te vragen over de interpretatie van het vredesverdrag van Versailles. In de volgende kwestie, n.l. die van de Westerplatte zijn Polen en Danzig het eens geworden, te zullen handelen vol gens de aanbevelingen, die Briand de vo rige week gaf, n.l. dat een deskundigen commissie onder leiding van den hoogen volkenbondscommissaris voor Danzig ter plaatse een practische regeling betreffen de de controle-rechten van Danziger amb tenaren op de Westerplatte zou ontwer pen, welke commissie zich zou laten lei den door den geest van het juristen rap port, dat juridisch aan Danzig groote con trole-rechten toekent. Met de aanneming van het laatste agen dapunt, n.l. het Grieksch-Bulgaarsch emi- gratievraagstuk is, zooals Chamberlain met begrijpelijk genoegen opmerkte, de laatste akte van het Grieksch-Bulgaarsch conflict van October voorbij. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE VERHOUDING. De Italiaansche eiscLen. De Romeinsche correspondent van de Information bevestigt, dat voorloopig rechtstreeks geen Fransch-Italiaansche besprekingen worden aangeknoopt; aldus wil men een échec vermijden dat thans onvermijdelijk zou zijn. Ingeval er besprekingen plaats hebben, zou Italië het volgende vragen: primo de erkenning, dat Italië de voornaamste be langhebbende is in Balkan en Adriatische Zee, secundu, Frankrijk houdt op de an- ti-Italiaansche politiek van Servië te steu nen; tertio, regeling van de kwestie der Italiaansche bewoners; quarto, de anti fascistische campagne moet ophouden. In zake het eerste punt heeft Italië vroe ger van Frankrijk zij het niet in dezelfde woorden, zijn zin gekregen, wat het vier de punt betreft, kan Parijs nooit erken nen, dat het met Servië gesloten verdrag tegen Italië is gericht; omtrent het derde punt wordt de oplossing gezocht en in de laatste plaats zou de Fransche regee ring moeten antwoorden, dat binnen zeke re grenzen hier vijheid van meening en meeningsuiting bestaat. DE CRISIS IN DE WEST DUITSCHE METAAL-INDUSTRIE. Brauns houdt voet bij stuk. De toestand van het conflict in de ijzerindustrie is nog steeds niet opge helderd. Bij de besprekingen, welke gisteren te Berlijn plaats hadden, be toogden de werkgevers opnieuw, dat het hun nooit te doen is geweest om de verordening op den arbeidstijd uit den weg te ruimen, doch slechts om Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren ls. HUIZEN, (N.-H.\ 1840 M Na 6 uur n m. 1950 Al. Nederl. Draadl. Omroep. Katholieke Ra .io-Omr^ep. 5.30 Gramophoonplaten. 0.30 Instituut „Schoevers Cursus Esperanto. 7.00 Instituut Schoev rs. Cursus Engel3ch beginners. 7.30 Kerklatijn. 8.00 Concert en Declamatie. Hierna persberichten van v'az Diaz HILVERSUM, 1060 M. Alg. Ntd Rad o-Omroep. 5.30 Lezing doer Mr. C. P. van RosSum. Onderwerp: Eenige aan.ec koningen over het Spuitisme". 6.00 Muziek. 7.15 Engelsche les. Cursus ^Engelsche Conversatie. 7.45 Poli ieberichten. N.O.V. en A.N.R.O. 8.10 Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Grav enhage. In de pauze: Aluziek door het A. N. R. O.-Trio. KüNIGWUSTERH., 1300 M. 6.2 5 Dr. Karl Würzburger: „Prao tische Erziehungsfragen". 7.50 Symphonieconcert. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Vesperconcert. 7.50 Concert. DAVENTRY, 1604 M. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Het Daventry Kwartet 7.35 De crondslagen der muziek. 8.20 Variëté. 10.00 Muziek en zang. 11.45 Muziek. 1 1 PARIJS (Radio) 1750 M. 5.05 Radio-Paris-Concert. 0.50 Radio-Concert. De Fusie van A. N. R. O. en N. O. V. Van welingelichte zijde dealt het Haagscha correspondentiebureau mede dat de vereeniging, welke uit de sa menvoeging van A.N.R.O. en N.O.V. zal ontstaan den naam zal dragen van „(Algemeene Vereeniging Radio Om roep", afgekort A.V.K.O. De nieuwe vereen, zal een eigen orgaan uitgeven, dat door de kort geleden opgerichte Uitgeversmij. E. M. V. R. A. voor rekening der Vereen, zal worden gedrukt en verspreid. De op dit punt door enkele bladen ge publiceerde mededeelingen omtrent Eet bestaan van een geheel anderen band tusschen de AL V. R. A.; en de nieuwe vereen., waren derhalve ge heel uit de lucht gegrepen. In de statuten van den A.V. R. O. zal onider de doelstelling ook worden genoemd1: „samenwerking met andere radio-omroepvereenigingen", waaruit kan blijken, dat de A. V. R. O. erkent, dat ook bijzondere cultureele richtingen in den aether tot uiting be- hooren te kunnen komen. het tempo van uitvoering der verorde ning in overeenstemming te brengen met de reorganisatiemogelijkheden en de financieele positie der bedrijven. De rijksminister van arbeid, Dr. Brauns, heeft op het schrijven van het verbond van ijzerindustrieelen, waar in hem verzocht wordt, de zoogezegde drieploegenverordening, die 1 Januari in werking treden moest, voorloopig uit te stellen, het volgende geant woord: Na een grondige overweging der ge opperde bezwaren ben ik niet in staat gevolg te geven aan het verzoek tot uitstel van het in werking treden der verordening voor al de fabrieken voor welke de verordening geldt. Integen deel moet de invoering der verorde ning tegen 1 Januari voortgang heb ben. Veel ernstiger dan de moeilijk heden op 't gebied van de arbeids- en de woningmarkt zijn de bezwaren van den algemeenen economischen aard welke in de nota der groot-industrie uiteengezet worden, doch ook deze kunnen niet den doorslag geven voor een uitstel. Een communistisch voorstel In den landdag aangenomen. In de zitting van gisteren van den Pruisischen landdag ontwikkelde zich een uitvoerig debat over een commu nistisch voorstel, dat verhindering der stopzetting van het werk in de West- Duitsche industrie en gedwongen uit voering van den 8-urendag voor de ar beiders aldaar eischt. Het Centrum, de democraten en so ciaal democraten verklaarden zich voor dit voorstel en gaven de hoop te kennen, dat de minister van arbeid pal zal staan. Daar het huis zwak bezet was, wa ren de stemmen der voorstellers, der democraten en der sociaal-democra ten voldoende om het voorstel er door te krijgen. DE BRITSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Groot Brittannië en de ontwapening. In het Britsche Lagerhuis werd gis teren den premier de vraag gesteld, of hij nu de volledige tekst heeft ont vangen van de ontwapeningsvoorstel len, welke de Russische regeering on langs te Genève heeft gedaan en voorts, welke houding de Britsche re geering in de volgende conferentie of comité-zitting daar tegenover zal in nemen. .De premier antwoordde, dat de be sprekingen van de onlangs gehouden voorbereidende commissie-zitting aan een nauwgezet onderzoek zullen vvor den onderworpen, alvorens de hou

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2