Uil Ü1NZE INDIEN. ^AARDSCHOKKEN OP CELEBES. Veertien dooden; vijftig gewonden- Het Soerabajasch Handelsblad meldt, dat Donderdagmiddag te Don- gala hevige aardschokken zijn gevoeld. Zij liepen in de richting Noord-Zuid. Het kantoor van den assistent-resi dent- te Dongala stortte gedeeltelijk in. Te Paloe stortten twee pasa- loodsen in en werd de aanlegsteiger j edeeltelijk weggeslagen. Te Biromaroe werd een pasarloods verwoest en het landschapskantoor zeer beschadigd. Een vloedgolf in de Paloebaai bracht een verwoesting te weeg aan inlandsche huizen. Veertien personen werden gedood en vijftig ge wond. De schade wordt geraamd op 50.000. De gouverneur-generaal heeft zijn deelneming betuigd. De assistent-re sident te Dongala is gemachtigd hulp te verleenen, waarbij hij gebruik kan maken van het geld, in de land- schapskassen aanwezig. De plaatselijk vrij ernstige, maar in omvang gelukkig beperkte, natuur ramp, waarvan in het bovenstaande telegram sprake is, heeft zich, volgens de N. R. Crt., afgespeeld in het Noord westelijk deel van Celebes. De Paloebaai is een zeer diepe, on geveer N.Z. loopende, 30 K.M. lange en K.M. breede baai op de Westkust Dongala is de hoofdplaats van het zelfbesturend landschap Banawa, ze tel van den assisten-tresident van Midden-Celebes en den controleur van Dongala. Paloe is ongeveer anderhalf maal zoo groot als Dongala; het ligt achter in de baai. In het geheele gebied wonen slechts enkele tientallen Europeanen. Uit de berichten laat zich afleiden dat er hier van een niet-vulkanische aardbeving sprake is geweest. NIEUWE BRANDSTICHTING. Op 12 Nov. j.l. om 9 uur 's avonds werd brand ontdekt in een gaplek- goedang van Maintz en Co., op Kebon Laoet te Semarang. De brandweer bluschte het vuur. De meeningen omtrent de oorzaak loopen uiteen. Er wordt op gewezen dat de brand ontstond bij de Aniem- leiding, waaruit kortsluiting wordt af geleid. Anderen wijzen op de vondst van lucifers bij sommige afgebrande stukjes kapok, bij den gedekwand van de goedang. Er zijn aanwijzingen, dat ook thans weer brandstichting in het spel Is, hetwelk een uiterst brutaal stukje is, aangezien in de onmiddellijke nabij heid van de goedang twee met kara bijnen bewapende politieagenten en een goedangvvaker stonden. De scha de is gering. LEVEND VERBRAND. De „Deli Courant" bericht, hoe de- *er dagen plotseling de vlammen sloegen uit een kampongwoning te Pematang Siantar. De brand was in den minuten afgeloopen. Bij onderzoek bleek de bewoonster, ien Javaansche vrouw, met vijf kin deren, van Wi tot 13 jaar, levend te zijn verbrand. De vader, een mantri irrigratie. die afwèzig was, werd ge haald. Hij aanschouwde de ramp spra keloos en wezenloos en wordt thans bewaakt, daar men vreest voor plot selinge krankzinnigheid. EEN NIEUW COMPLOT. In Soengei Penoeh, in Korintji, werd een complotje ontdekt onder contrac tanten van de H.V.A., om in den af geloopen nacht onrust te verwekken. Negen lieden werden gearresteerd. Aneta meldt nog uit Padang, dat onder die gearresteerde contractan ten van de H.V.A. in Korintji zich twee gewezen commissarissen van de P.K.I. uit Madioen en Brebes bevinden Een brigade militairen uit Padang is naar Soengei Penoeh vertrokken. Ook de arbeidsinspecteur is derwaarts gegaan om een onderzoek in te stel len. In het gewest zijn verscherpte politie-maatregelen getroffen. De toe stand is rustig. MOOI INDIë. De reis van den gouverneur-gene raal naar de Molukken eindigde met een bezoek aan Flores. Daar waren veel menschen op de been, die allen vriendelijk den landvoogd een groet toeriepen. Het hoogetepunt van den tocht, in letterlijken en figuurlijken zin, was volgens de „Pr. Bode" het einde van den „zijweg", een bergweg van acht kilometer lengte, en in de laatste vier kilometer met eenige honderden meters stijging naar de kraters van den Gilimoeti. Dit gedeelte van den weg was nog fonkelnieuw: eerst den dag te voren was men er mee gereed gekomen. Aan den voet van de kra- terwanden, waar de weg eindigde, moest uitgestapt worden, voor den korten klim naar boven. Wij wisten natuurlijk van „de ge kleurde meren" en toch was de ver rassing volkomen, toen wij daar eens klaps naast elkaar zagen twee krater- meren: één met donkerrood, het an dere daarnaast met zéér licht groen, haast geel-groen, water gevuld. Rondom het laatste kratermeer puffen kleine fumarolen den gelen zwaveldamp uit. Nog een korte wandeling en wij stonden voor de derde verrassing: een kratermeer met donkerblauwe vloei stof. Vlak hierbij een hooge top en op dien top, die uitzicht biedt op alle 'drie meren was een gedenksteen op gericht, waarlangs banken waren aan gebracht, die een schitterend uitzicl t gaven op een onovertroffen bergland schap, woest en rauw, zooals men het zelden ziet en op de stille, kleurrij ke meren. Wateren, zoo diep „als twee of drie palmboomen op elkaar", de be waarplaatsen der geesten, naar het volksgeloof wil in hun felle kleu ren als een merkwaardige chromati sche illustratie van het landschap. OMKOOPEN VAN AMBTEN AR'JN? Naar aanleiding van de memorie van antwoord geeft de te Batavia ver schijnende „Courant" een commen taar, waarin het blad opmerkt, dat <'e regeering alleen de juistheid heeft ontkend van de beschuldigingen van de „N. R. Crt.", doch niet van de „Cou rant". Het blad zegt verder, dat ook over de N.I.A.M. nog vjel op te mer ken zou zijn, waardoor de bedoelde uiteenzetting van de drie commissa rissen weerlegd zou worden Het blad is in het bezit van een schriftelijk be wijs, dat een ambtenaar van het mijn wezen in de jaren 1906 tot 1911 door de Koninklijke betaald werd voor bij zondere diensten, welk bewijs het blad ter beschikking van de regeering en den Volksraad stelt. Bovendien bezit het blad een schrijven van een oud- hoofdingenieur van het mijnwezen, die later opgetreden is als hoofdver tegenwoordiger bij de Dordtsche. waaruit overtuigend aangetoond wordt dat dezelfde ambtenaar van de maat schappij een vast salaris genoot, groo- ter dan zijn traktement bij het gou vernement. Het blad concludeert, dat het boven staande voldoende moet zijn om de re geering te overtuigen dat met een maatschappij, die vroeger ambtenaren omkocht, niet langer zaken mag wor den gedaan. ZIEKTEVERLOF. Aan den directeur van Onderwijs, den heer Hardeman, is twee maanden ziekteverlof verleend. Hij zal als re- geeringsgemachtigde bij den Volks raad worden vervangen door den on der-directeur, den heer Bins. GEMENGD NIEUWS. Het bewustelooze meisje. Het meisje dat Vrijdagmorgen in bewusteloozen toe stand op den rijksstraatweg onder de ge meente Best werd gevonden, blijkt een dienstmeisje te zijn van den sigarenwin kelier v. d. L. te Eindhoven. Het meisje is genaamd A. C. S. en afkomstig uit Best. Het leed aan zenuwtoevallen, meldt het „E. D." Een vrouwelijke Landru. Uit Athene wordt een bijna ongelooflijke geschiede nis gemeld. Het betreft een Russische emi grante, Tamara genaamd, die tot een sec- te behoorde, welke de leer huldigde, dat slechts diegene in het Koninkrijk der He melen kan komen, die zich aan vele zon den schuldig maakt. De Russin bracht dit in practijk, door zich toegang te verschaffen tot de Chi- neesche kolonie op den Piraeus. Na eeni- gen tijd huwde zij met een rijken Chinees, die na een paar wéken spoorloos ver dween. Zij wendde voor, dat de Chinees naar zijn vaderland was teruggekeerd en niets meer van zich had laten hooren. Zij wist haar huwelijk ontbonden te doen verklaren en huwde na eenigen tijd weer met een anderen Chinees, die na eenigen tijd opnieuw verdween. De politie stelde daarop een nauwkeu rig onderzoek in, waarbij bleek, dat de beide mannen door de vrouw waren ver moord, die hen eerst tot den orthodoxen godsdienst had bekeerd. De politie gelooft, dat nog meer Chinee- zen aan de vrouw ten offer zijn gevallen, doch het onderzoek stuit op groote moei lijkheden, daar de Chineezen er een af keer van hebben, om met de politie in aanraking te komen. Brand te Nijmegen. Zaterdagavond laat heeft op het Sint Stevenskerkhof te Nijmegen door onbekende oorzaak brand gewoed in de werkplaats, tevens magazijn van den mandenmaker Bakker, d'e zijn winkel heeft aan de voorzijde vau hei pand in de Stikke Hezelstraat. Het was een uitslaande brand, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, door de onmiddellijke nabijheid van de Groote Kerk. De brandweer was t vuur echter spoedig meester en wist den brand te beperken tot genoemde werkplaats, die geheel uitbrandde. De aanwezige voor raad mand- en rietwerk ging verloren. Verzekering dekt de schade. De meeste moeite had de brandweer nog met een bejaard echtpaar, dat boven de werkplaats woonde, en geheel onnoodig, uit zenuwachtigheid, op het dak van hun pand was gevlucht De oudjes konden na heel wat omslag langs de trap van hun woning, op straat en vervolgens bij buren worden gebracht. Te water gereden. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur, is de chauffeur K„ te Schiedam, met een ledigen vrachtauto in de Schiedamsche Schie gereden. De chauf feur en de knecht H., die naast hem zat, werden door een paar schippers weer op den wal gebracht. De chauffeur verklaar de, dat plots zijn stuur weigerde. Als de politie een rijwiel onbeheerd laat staanIn de Hoofdstraat te Apel doorn werd Zaterdagmiddag op heeter- daad betrapt een 14-jarig jungniensch, die uit een étalage eenige reepen choco lade wegnam. Telefonisch waarschuwde men de politie, die den jongen aanhield. •Hierbij bleek, dat hij in het be?it was van e«:n heerenrijwiel, dat hij een paar uren tï voren in Beekbergen had gestolen. Dit rijwiel was het eigendom van een politio- ögent, die het in Beekbergen voor een wo ning had neergezet. Een man onder het bedl De „Tijd" vertelt, dat een vrouw te Sippenacker, toen zij zich des avonds ter ruste wilde begeven, bemerkte, dat er ongewenscht bezoek geweest was Op de slaapkamer toch was alles ondeist boven gehaald. Een nader onderzoek deed haar tot de ontdekking komen, o gruwel! dat er een man onder haar bed lag! Gillend holde de vrouw de kamer uit, de trap af en naar buiten, gevolgd door haar man. die eerst niet goed begreep, wat er aan do hand was. Toen de vrouw van de eerste schrik wat was bekomen, en haar wedervaren onder woorden had gebracht, hielden de echtge- nooten krijgsraad: Zij kwamen overeen, dat de man hulp zou halen bij da buren, die echter op vrij groofen afstand woon den, terwijl de vrouw onder'.usschen de wacht zou houden. Zoo geschiedde. Na verloop van eenigen tijd had d i mail een troepje dappere landslieden bij elkaar getrommeld. Met dorschvlegels, spaden enz. gewapend rukten dezen door de duis ternis op de boerderij aan, toen zij van verre de vrouw angstkreten hoorden sla ken. Bij de boerderij aangekomen, vonden zij de vrouw bewusteloos op den grond liggen. Langzaam kwam deze echter weer bij, en deelde toen mede, dat de dief ontsnapt was, na haar schandelijk te hebben mis handeld. Tevergeefs trachtte men den onverlaat te achterhalen, die met medeneming van geld, kleedingstukken en andere zaken spoorloos verdwenen bleek. Verrassing van een varkenl Een bij zonderheid in de varkenswereld heeft zich dezer dagen voorgedaan bij den land bouwer H. Meertens te Anreep. De vorige week Woensdag werden door een varken van den eersten worp vier biggen ter wereld gebracht. Of men het goed vond of niet, de boer moest met dit poovere resultaat tevreden zijn. Hoe groot was echter zijn en veler an dere venvondering, toen Vrijdagmorgen het moedervarken opnieuw begon te nes telen en even later weer vijf gezonde jon ge biggetjes ter wereld bracht, waardoor dus het aantal broertjes en zusjes tot ne gen was aangegroeid. De baldadige straatjeugd. Daar in den laatsten tijd veelvuldig klachten wer den vernomen over straatschenderij, heeft de burgemeester van Delft zich tot het onderwijzend personeel gewend met het verzoek om medewerking tot bestrijding van de baldadigheid der straatjeugd te verleenen. Jassendieven in Den Haag gearresteerd. In den laatsten tijd werden te 's-Gra- venhage herhaaldelijk in café's, gardero bes en kapperszaken, jassen gestolen. De politie is er nu in geslaagd, een aantal personen aan te houden, die zich aan deze diefstallen schuldig hebben gemaakt In het geheel zijn thans zeven personen gearresteerd. Roodvonk in de Haarlemmermeer. Op verschillende plaatsen in den Haar lemmermeerpolder heerscht wederom vrij ernstig roodvonk. Mooi voorbeeld. De Delftsche machi nefabriek „Reineveld" heeft naar de Di rectie aan de vertrouwensmannen uit het personeel mededeelde, op de laatste ver gadering van commissarissen besloten, om uit de bedrijfswinst van het afgeloopen jaar, dertienduizend gulden voor de ge ëmployeerden uit deze machinefabriek be schikbaar te stellen. Dit bedrag komt voornamelijk het pen sioen- en ziekenfonds ten goede, maar ook zal hieruit naar „Voorwaarts" meldt, met Kerstmis een extra weekloon aan het personeel \Vorden geschonken. Voorwaar in de metaalindustrie een zeldzaam feit, dat navolging moest vin den. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer J. W. v. Dam. en tot notabelen de heeren: G. v. Doktor en C. Walraven en in de plaats van walenden heer A. Turken- Durg gekozen de 'heer J. Blom. De collecte voor de zending, classis Leiden, gehouden in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f76, Een voer hooi van wed. V. ge raakte door de gladheid der afrol Dij den veehouder K. ondersteboven. De voerman bekwam gelukkig geen letsel. BOSKOOP. In de gehouden vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap, afd. Bos koop, zijn in de wegens vertrek va cant gekomen bestuursfuncties gekozen Ds. Ij. Petersen en de hearen C. J. v. d. Broek en J. de Mol. Naar wij vernemen, nemen de plannen tot het oprichten eener tennis- vereeniging alhier, een meer vaster vorm a an. De bedoeling is om 2 banen aan te leggen met een autoparkeerpark aan het begin van deHoogeveen, ter wijl er tevens een clubhuis zal worden gebouwd. De heer G. Benschop, brievenbe steller alhier die j.l. Donderdag, den dag mocht gedenke>n, dat het 25 jaar gekden .was, dat hij alhier in die tunciie werd benoemd, heeft dien dag vele blijken van belangstelling onder vonden. In de met groen en bloemen ver sierde be6tellerskamer werd hij op hartelijke wijze door den waarn. direc teur, alsmede door zijn collega's toe gesproken, en ontving hij fraaie ge schenken. In den avond werd hem door de muziekvereen. een serenade ge bracht. Dinsdag 6 December, n.m. 7 uur hoopt voor de Vrrje Geref. Gem. aan de Nieuwstraat op te treden Ds. H. J. Grisnigt uit Waddinxveen. Burgerlijke staixi. Ondertrouwd: A. v/ Leeuwen en A. Ravensberg. Overleden: M. Verheef wed. C. van Horzen 78 j.; Annigje Anders 19 j.; C. v. d. Velden echtge. van A. Ver meulen ,57. j.; Pieter Couvee 80 j. NIEUWKOOP. De Kroon heeft ongegrond ver klaard het Lsroep, ingesteld door de Directie der Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Gea. St., waarbij aan P. Langhout te Ter Aar vergunning werd verleend tot het in werking hou den van een autobusdienst tusschen NoordenNieuwkoop en Leiden. De Comm. der Koningin heeft aan B. Splinter te Noorden voor het tijdvak van 24 Nov. '2715 Maart '28 machtiging verleend tot het ten verkoop in voorraad hebben van mollen NOORDWIJK AAN ZEE. Alhier is van Geref. zijde een Knapenvereeniging opgericht. Heden avond zal de eerste samenkomst plaats virden. Woensdagavond te 7 uur wordt in de Geref. Kerk een dankstond ge houden voor Gewas en Visscherij. NOORDEN. Het bouwen van een slachtplaats met or.dergrondsche zouterij, voor re kening van H. den Hertog, werd aan de laagste inschrijvers, de herren P. Pieterse, t'mmerman, en A. Schutter, metsel-ar gurd. Het verzoek van de tuinders, die zooveel van den enormen hagels'ag ge leden hebben, om van het Stormramp- comité eenige vergoeding te krijgen, is van de hand gewezen. OEGSTGEEST. Zaterdagmiddag had op de be graafplaats achter h'et Groene kerkje, de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van Ds. D. T. M. Wüs- tenhoff, Em. Pred. der Ned. Herv. Gem. te Sas&enheim plaats. De be- Ymgs telling was tamelijk groot. Toen de lijkstoet op het kerkhof was aan gekomen. werd het stoffelijk overschot in het koor der kerk gedragen. De familie schaarde rich rondom debaer Een drietal predikanten voerden h;t woord, o a. de tegenwoordige predikant te Sas enheim, Ds. Krijkamp, vervolgens Ds. T. J. Jansen Schoonhoven van hier, en als laatste spr. Ds. Muiier uit Nijverdal, schoonzoon van den overle dene. Alle sprekers getuigden aan het graf de goeae hoedanigheden van den ontslapene, en spraken woorden van troost^tot de achtergebleven kinderen die veel in hun geliefden vader verlie zen. Ds. Jansen Schoonhoven ging in gebed voor. De kist was bedekt met een drietal kransen. Onder do aanwezgen merkten wij op de Kerkerrad en Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk van Sassenheim. ZEVENHOVEN. Naar wij vernemen, zal op de eerstvolge.de vergadering van het Nat. J3 tormramp-Comittde regeling van Noorden en Zevenhoven besproken wor den, en twijfelen wij niet, of ook deze gemeenten zullen uitkeering ontvangen. Door den heer B. S. Wielinga, is eervol ontslag as Hoofd der O.L.S. alhier aangevraagd. HOE ROCKEFELLER LEEFT. Tohn D. Rockefeller, de Amerikaan- scne groot-industrieel, die het geduren de de acht- en tachtig iaron van zijn aardsch bestaan van daglooner tot dol- hrmiliiardair wist te brengen, behoort zeker tot de meest besproken figuren op dit ondermaansch. Millioenen men schen stellen belang in zijn doen en laten, biografen in alle deelen van de wereld hebben artikelen aan hem ge wijd, die elkander vaak op de meest krasse wijze tegenspreken. „Zijn ingevallen wangen en zjjn per kamentachtige huid megen Rockefellers hoogen leeftijd dan al demonstreeren, vertelt de een, „toch is de oude heer van een zeldzame vitaliteit. Eiken dag speelt hij met animo zjjn acht _tot tien holes golf en verder is het zijn lust en zijn leven om in een auto te zit ten" „Rockefeller", lezen wij elders „is nog slechts een wandelende mum mie, hrj beweegt zich uiterst moeilijk en moet, als hij tien passen loopt door twee bedienden in evenwicht worden gehouden". Uit de mededeelingen door Rocke fellers secretaris, naar aanleiding van den aanstaanden verjaardag aan een Amerikaansch persbureau gedaan, blijkt tntusschen, dat de oude heer die de helft van het jaar op zijn landgoed Pocantio bij New-York doorbrengt en de overige maanden in Orchmona Be- .achh (Florida), als regel des och- tendi om zeven uur een bad neemt. Om acht uur wordt ontbeten, nadat de heer des huizes eerst een kort ge bed heeft uitgesproken. Hoewel Rocke feller zelf heel' weinig eet, wordt des .ochtends toch minstens een uur ge tafeld; daarna Bijbellezing: dan trekt de oude hej: zien voor korten tijd terug om een dutje te doen. Dit ge schiedt trouwens na eiken maaltqa; meestal slaapt hij niet langer dan io minuten. Die korte tijd schijnt in- tusschen voldoende te zijn, zijn be wonderenswaardige energie voor de •eerstvolgende uren meer aan te wak keren. Tot half -elf leest Rockefeller de „New York Times" en doet wat correspondentie af; daarna brengt de chauffeur hem naar het golfveld. Of het regent of dat de zon schijnt, op het veld wacht Rockefellers „oude" vriend, generaal Ames, die een-en- negentig winters over sjjn hoofd heeft zien gaan. Na net golfspel wèèr een korte rust poos om paraat te zijn voor het noen maal, waarvoor Rockefeller veelal gas ten aan zijn tafel nocdigt. Dag in dag uit, gebruikt de oude heer twee h 3 lepels soep, een beetje groente, een blaaje sla, besprednkeid met een paar druppels olijfolie; een hompje kaas en een bescheiden kopje koffie. De uren tusschen lunch en diner worden voor een groot .gedeelte zoek gebracht met auto-tochten in uiterst snel tempo. Aan den hoofdmaaltijd verschijnt de oude heer in smoking, en als het diner is afgeloopen, luistert hij graag naar goede muziek, waarbij orgelspel zijn voorkeur heeft. Van radio moest John. D. niets hebben zoomin als van kaartspelen; daarentegen is hij des avonds voor een partijtje „nu- merica" altijd te vinden. En aangezien het bij dit spel vooral aankomt op het maken van berekeningen, zet hij zijn medespelers bijna altijd schaakmat Klokslag half elf wordt de deur van het vertrek, waar de heer des. huizes zich op dat oogenblik bevindt geruischloos geopend. Een kamerdie naar, door Rockefeller „zijn wande ler d geweten" gencemd, posteert zich op den drempel en vijf minuten later eefth „de machtige" zich in zijn slaap kamer teruggetrokken. Om elf uur gaan huis alle lichten uit en tot den vol genden ochtend zeven uur moet dan de meest volmaakte rust heerschen. Sid mevrouw Rockefeller in 1915 overleed (het Laura SpelmannRocke feller memorial met een_ stamkapitaal! van 63 millioen dollar, uit welks rente onbemiddelde moeders worden onder steund, houdt de herinnering aan haar op sympathieke vyijze levendig) neemt een "oude vriendin des huizes haar plaats in; voorts ziet de oude heer schier dagelijks zijn zoon John. D. Jr. en zijn kleinkinderen, op wie hij bui tengewoon gesteld is. („Handelsblad"). VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 3 Dec. Heden aangeko men aan den rijksafslag 14 stoomtraw lers, 1 drijfnetvaartuig en 55 kustvis- schers. De prijzen waren voor trawl- visch: 71 kn. tarbot 1575, 17 kn. griet 2041 p. 50 K.G., 397° st- gr. torg 1,151,35, 18.124 stuksmid del tong 1—1,40, 29.865 st. kl. tong 0,851,05 p. K.G., 19 kn. gr. schol £530, 22 kn. middel schol 2936, 38 kn. zetschol 3238, 388 kn. kl. ïschol 5,5024, 1 kist bot 13, 24 kn. schar 2,4015, p. k. van 50 K.G. 38 kn. rog 14—22 p. 20 st., 403 st. vleet 0,471,86 p. st., 12 st. gr. schelvisch 2640, 23 s!;. middel dito 1928, 61 st. kleinmiddèl dito I5»5° 23, 172 st. kl. dito 716, p. k. van 50 K.G., 29 st. kabeljauw 30—46 p. k. van 125 K.G., 78 gr. gullen 10,5015, 155 kl. gullen 0,508,50, p. k. van 50 K.G., 144 st. leng 0,73 2,10 p. st., 23 st. heilbot 1,27 p. st., 201 st. wijting 2,109 p. k. van 50 K.G., 1179 st. koolvisch 2593. ct. p. st. 105 Katjes haring 8, so il p. m. van 42 K-G. Heden kwam hier binnen de Duit- sche sloomtreiler BX 126 Burg. Schmidt met 4307 besomming. De besommingen der haringsche pen waren heden IJH. 69 met 3465» iJH. 63 met 836, IJH. 263 met 3439 en IJH. 627 met 3167, aan versche haring. Van de IJmuider gtoomtreilers kwamen er heden 13 aan de markt. De besommingen waren: IJM. 12 met 1880, IJM. 45 met 2453, IJM. 261 met 1798, IJM. 157 met 3417, IJM. 191 met 3054, IJM. 136 met 3011, IJM. 106 met 3089, IJM. 183 met 3282 IJM. 64 met 2587, IJM. 28 met 2665, IJM. 159 met 2353, VL. 9 met 2441 en UK. 272 met 2610. Van de Katwijker haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen in de ha- ringhaven binnen de KW. 7 met 175; KW. 31 met 30; KW. 101 met 299; KW. 42 met 378; KW. 103 met 85 en KW. 141 met 153 kantjes en vèr- liee van vleet. Van de versche haringvisscherij kwam hier binnen de Engelsche stoom logger LT. 726 met 105 manden ver sche haring. Van de treilloggers kwam hedei, aan den afslag de KW. 178 met 484 besomming. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. RIJNDAM, N, York, n. Rott. 3 (13 midd.) 630 mijl v. Scilly. GAASTERDIJK, 3 v, Rott. n. N. York. PARDO, Vancr. n. Rott. 1 v. Sari Fran cisco. BEEMSTERDIJK, Boston n. Rott. 2 te Philadelphia. NOORDERDIJK, 1 v. Rott. te Vancr. RIJNDAM, N. York n. Rott, 2 (7.3 v.m.) 900 mijl W. v. Valentia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN, 3 v. Amst. n. Beira. HEEMSKERK, thuisr., 2 v. Massowah. NIAS, uitr., 1 te Mombassa. AALSUM, 3 v. Hamb. te Antwerpen. BILLITON, thuisr. p. 2 Gibraltar. 1 RIJPERKERK, uitr., 2 te Zanzibar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALCHIBA, uitr., 3 v. Amst. HELDER, uitr., p. 2 Madeira. ALBIREO, uitr., 2 v. Dakar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA, uitr., 2 v. Bahia. ZEELANDIA, thuisr., 2 v. Montevideo. MONTFERLAND, 3 v. Amst. n. Hamburg KENNEMERLAND, 3 v. B. Aires te Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT, uitr., p. 3 Ouessant. MEDAN, thuisr., 3 v. Perim. KERTOSONO, 3 v. Bremen n. Rott. SiTOEBONDO, 3 v. Rott. n. Hamburg. MENADO, thuisr., p. 3 Kaap del Armi. PATRIA, 3 (12 midd.) v. Rott. te Batavia BONDOWOSO, thuisr., 2 v. Eelawan. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". PRINSES JULIANA, thuisr., 3 te Amst. GROTIUS, uitr., 2 v. Genua. BORNEO, thuisr., 2 v. Marseille. KRAKATAU, uitr., 2 v. Makallah. PRINS DER NEDERL., uitr,, 3 v. Colombo SINGKEP, uitr, 3 te Port Said.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6