CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8*'» JAARGANG VRIJDAG 25 NOVEMBER 1927 NUMMER 2292 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangestoten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Waarheden als koeien. In den regel wordt dit gezegd tegen iemand die dingen als bijzonder voor stelt, welke ie r van zijn gehoor als heel gewoon Les tem pelt. Toch treft zoo n waarheid nog wel eens als een woord op z'n pas. Dan kan het zijn eën gouden appel op zil veren geheelde schaal. Zoo was nu ook hei woord van den heer Weitkamp dn de 'Tweede Kamer j.k Dinsdag, bij de behandeling van de. Landbouwbegrootihg. Deze Overijsselsciie afgevaardigde landbouwer, wees daar op dingen die de moeite waard zijn verder te dra gen. Hij had het over de Utrechtsche werklooze arbeiders, die te Zwolle zijn tewerkgesteld. „Deze" zoo zei- de de beer Weitkamp „hebben het zich te Zwolle nogal gezellig inge richt. Sommigen hadden nun radio toestel en hun pathéphwon of graino- phoon meegebracht;. Ze konden ruim f 25 per week verdienen. Enfin, dat zijn hun zaken. Maar, terwijl stedelijke arbeiders, in het bezit van voorwer pen, die bij ons hooge luxe zijn, bij de werkverschaffing worden toegelaten, wordt het voor den landarbeider, die een koe heeft al bedenkelijk; heeft hij een geit er bij, dan gaat het nog be zwaarlijker, maar heeft hij het geluk, bij deze geringe have nog een vrouw te bezitten, die zorgt, dat de kinderen netjes voor den dag komen, dan kan hij absoluut niet bij de werkverschaf fing geplaatst worden, boewei ik van nabij weet, dat gemeentebesturen van gemeenten, welke zelf het water aan de lippen hebben, met een bezwaard gevoel soms arbeiders weigeren". De Spreker maakte verder de vol gende toepassing: „Samen uit samen thuis. Men moet niet komen aandra gen met de tirade: „het leven in dc stad is duurder", want dat is niet juist. Dat duurdere leven is vaak de schuld van den stedeling zelf, die zich allerlei behoeften heeft geschapen, welke de buitenman niet kent. Als de buitenman zich ook uitgaven veroor looft, die voor den stedeling blijkbaar vanzelf spreken, is zijn leven net zoo duur". Hier legde de afgevaardigde de vinger op een wondeplek. inderdaad is het leven in de steden zóó dat een groot deel van de verdiensten weg gaan aan genot, luxe en vermaak. Hierin ligt dan ook de sleutel voor het verschijnsel, dat op het platteland zooveel meer tevredenheid heerscht dan in de stad. Hoe mee± behoeften geschapen worden, hoe moeilijker het is om tevredenheid te kweeken. V Een kwestie van bemesting Dezelfde deskundige afgevaardigde dien wij boven citeerden, heeft ook zijn licht doen schijnen o»er de ver wachtingen, die men vau pas ontgon nen heidegrond mag koesteren. Na een enkel woord te hebben ge wijd aan de oppervlakte nog ontginba- rt gronden, waarbij hij tot de conclu sie kwam, dat slechts een vierde van de oppervlakte, die men doorgaans als geschikt aanneemt, werkelijk ge schikt zal zijn, kwam hij tot de wijze van ontginnen. Hij zeide: „Mijnheer de Voorzitter, ik ben op punt van grondontginning speciaal vakman, ik heb dat van kind af aan de hand ge had, maar laat men gerust van mij aannemen, dat, wanneer een heide veld omgezet is, de grond slechts voor 1/3 klaar is, dan moet de eigenlijke ontginningnog pas beginnen; dat dient bedacht. Men kan er zoo knus over redeneeren, zoo goedhartig over praten, zulke sluitende berekeningen over opzetten, op zooveel grond, zoo veel boerderijtjes met zooveel bewo ners enz. enz." Na een beschouwing gegeven te hebben over de mogelijke verdien sten van deze ontginners, zegt hij verder: „Het gevaar is niet denkbeeldig, dat over tien jaar tal van nu met groo- te kosten omgezette heidegronden weer tot hun oorspronkelijken staat terugkeeren. Dat is werkelijk geen wonder; iedere deskundige weet toch wel, dat het soberste grassprietje op dergelijken, door vaklui nuchteren grond genoemd, met mest gekocht, moet worden. Per slot van rekening is het ontginningsvraagstuk te her leiden 'tot een bemestingsvraagstuk en hier speelt de kunstmest wel een groote rol, maar onmisbaar is de com post der groote steden voor de heide vlakten, niet alleen de huisafval, maar ook de faecaliën". Het is zeer nuttig om deze waarhe den nog eens te herhalen. Wij meerei» zoo vaak dat het uitbrengen van de ir.enschen naar de onontgonnen .er reinen al voldoende ls. Laten wij toet nooit vergeten dat ook hier .met tact moet gewerkt worden. De boerenstand zelf moet omhoog. Het pachtvraag- stuk en andere dringende zaken moe ten in de eerste plaats ter hand ge nomen. Daarna pas komt de uitbouw op z'n volle waarde. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Trottoirs gedeelte Nieuwe Rijn. De Buurtcommissie Centrum-belang heeft verzocht aan den Nieuwen Rijn tusschen Heerengracht en Burgsteeg een tegeltrottoir aan te leggen. Onder opmerking dat met aanleg van tegeltrottoirs geleidelijk wordt voortgegaan meenen B. en VV. dat voor dit weggedeelte de urgentie niet aanwezig is omdat op dit weggedeel te van de Burgsteeg naar de Visch- brug het rijverkeer zooveel mo gelijk vermeden zal worden' door de steilte van de Vischbrug, ter-wijl van de andere zijde het rijden voor motor rijtuigen, voertuigen en rijwielen ver boeten is. Daarom wordt voorga ield nog geen gelden daarvooi beschikbaar te stellen Bestemming school Drifistraat. B. en W. geven in overeenstem ming met de terzake ingewonnen ad viezen in overweging: a. de nieuwe school aan de Drift straat in te cleelen bij de groep van scholen met zesjarigen leergang, op leidende voor uitgebreid lager onder wijs; Jj. te bepalen dat de school toegan kelijk zal zijn voor jongens en meisjes; c. de school aan te duiden als op leidingsschool voor U.L.O. aan de Driftstraat. Overplaatsing Eooftïer van Scholen Door liet aan den heer P. C. Schreu- uer verleend eervol ontslag moet wor den voorzien in de vacature van hooi'd der opleidingsschool voor U.L.O. aan de Mare singel A. Verder moet nog een hoofd worden benoemd voor de nieuwe school aan de Driftstraat. Naar de meening van B. en VV. kan in heide vacatures door overplaatsing van reeds in dienst van de gemeen te zijnde hoofden worden voorzien. Daarom stellen zij voor: a. den lieer A. Uittenhroek, thans hoofd der o. 1. school aan de Paul Krugerstraat B, te stellen aan het hoofd der opleidingsschool voor u.l.o. aan cle Maresingel A; b. den heer jVÏ. J. Krop, thans hoofd der o.l. school aan de Medusastraat B, te stellen aan het hoofd der oplei dingsschool voor u.l.o. aan de Drift straat. Aanschaffing leermiddelen school Noordeinde. Het bestuur der Vereeniging voor Chr. Onderwijs verzoekt een bedrag van 680 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijne school voor u.l.o. aan het Noordeinde 40. Ter toelichting van dit verzoek merkt het bestuur op, dat het aantal leerlingen /an de le klasse dier school hetwelk tot 1 Septemb. j.l. nooit meer dan 40 bedroeg, is gestegen tot 56. Aan gezien door clie toeneming van leerlin gen de vorming van eene parallelklas se noodig was, betreft de aanschaffing van leermiddelen dus de inrichting van een nieuwe klasse, waarvoor de kos ten naar hun meening niet behooren tot de onderhoudsuitgaven, welke moe ten worden bestreden uit de ingevol ge artikel 101 jaarlijks te verleenen exploitatievergoeding, maar tot de kapitaalsuitgaven, bedoeld in artikel 72 der wet. B. en W. geven in overweging daar toe medewerking te verleenen en de gevraagde gelden te voteeren. DE IJZEL EN DE ELECTRISCHE TREIN. Het onderzoek naar de ernstige ijzelstoring van deze dagen heeft vrij wel uitgemaakt ,dat de stroomsoort de hoofdschuldige moest zijn. Zooals men weet. had de Z.H.E. Rot terdam—Scheveningen wisselstroom. Hoewel het vroeger natuurlijk ook ijzelde, heeft men nooit zoo'n grooten overlast ondervonden. Blijkbaar sloeg de krachtiger wisselstroom den ijzel stuk, zoodat het door het ijs afgeslo ten contact herseld werd. De gelijkstroom is veel minder krachtig en hij kan blijkbaar de ijs laag niet breken. Men is nu zoekende naar een mid del om bij ijzel den kabel te kunnen verwarmen, zoodat zich geen ijzel kan vastzetten. A.-R. KIES VEREENIGING. Gisteravond vergaderde in het ge bouw Prediker, Janvossensteeg, de A.-R. Kiesvereeniging Nederland en Jranje. Na opening met gebed leest de voor zitter, majoor Kuyper, eer. gedeelte van Spreuken 14, waarna gemeen schappelijk gezongen word; Ps. 86 6. De notulen van de vorige vergade ring worden goedgekeurd. De boeken van den Penningme'es- ter zijn nagezien en in orde bevonden. De Penningmeester wordt gedechar geerd. Een opmerking van de Kas- commissie over de contributie-inning wordt besproken. De Secretaris doet daaromtrent mededeelingen. In de vacature-Grotenhuis, die be dankte, wordt als bestuurslid geko zen de heer H. van Cittert. Deze neemt de benoeming aan. Een ingekomen voorstel van den heer J. Karstens inzake candidaat- stelling voor de Tweede Kamer geeft aanleiding tot besprekingen. Voorstel ler wil een Commissie benoemd zien om over deze zaak een rapport uit te brengen. Het Bestuur stelt voor om een brief te schrijven aan het Centraal Comité met verzoek deze zaak spoe dig definitief te regelen. Het voorstel van den heer Karstens wordt ten slotte met een stem meer derheid aangenomen. De Commissie zal binnen drie maanden rapport uit brengen. Inzake bet samenstellen van een gemeenleprogram wordt het Bestuur gemachtigd een Commissie te benoe men bestaande uit personen uit ver schillende groepen en waarin tevens het bestuur der Kiesvereeniging en ue raadsfractie vertegenwoordigd zijn. Deze Commissie zal binnen zes maanden rapport uitbrengen. Daarna geeft Dr. van Es een korte inleiding op de bespreking over het werk en de positie van de A.-R. frac tie in den Gemeenteraad. De bespre king hiervan geeft aanleiding tot een lange discussie over de ingezonden stukken van den Chr. Besturenbond naar aanleiding van het adres van Uien hond inzake beroepskeuze-voor lichting. Veel misverstand kon ten slotte worden opgehelderd. Te circa half twaalf werd de ver gadering door den voorzitter geslo ten, nadat de heer H. Lambooy was voorgegaan in dankgebed. FOTO-TENTOONSTELLING LEIDSCHE AMATEUR FOTO GRAFEN-VEREENIGING. In de bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia" op de Rreestraat werd gis teravond geopend de Foto-tentoon stelling van de Leiüsci.e Amateur Fo tograf en-Vereenigi ng. Door den Voorzitter, den heer H. Filippo W.F.zn., werd een inleidende rede gehouden. Spr. heette allen, zooj wel leden als belangstellenden harte lijk welkom, speciaal den Burgemees ter, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, die zoo bereidwilig zal zijn de ten toonstelling met een enkel woord te openen. Spr. verheugt zich erin dat bij dit eerste lustiv.m de vereeniging naar buiten kan treden. Spr. gaat dan de hoofdpunten na van de geschiede nis der vereeniging vanaf de oprich ting. Reeds dadelijk mockd ze zich in gestadige bloei verheugen. Het leden tal, dat aanvankelijk 26 was, is ge klommen tot 50 en is daarmede schijn baar tot stabiliteit gekomen Van den aanvang af is het het streven geweest de amateur-fotogra fen uit onze stad en omstreken nader met elkander in kennis te brengen en door onderling contact elkander op te wekken de schoone kunst van het fotografeeren met erns. te beoefenen. De clubavonden, die eens per maand gehouden werden, gaven hiervoor uit stekende gelegenheid. Interessante voordrachten met projectie werden afgewisseld met demonstraties van 'nieuwe procedé's. Op werkavonden bestond gelegenheid zich onder lei ding van meergevorderden in de gewone procedé's te oefenen en van elkanders ervaringen te profiteeren. En clubtochten dienden om de blik op het schoone in natuur en stad te scherpen. Door een leesportefeuille werden de leden van de laatste nieu wigheden op fotografisch gebied in binnen.- en buitenland op de hoogte gehouden. Ook stelden velen de uit nemend ingerichte donkere kamer in het Volkshuis bijzonder op prijs, want hier vonden de leden een vergroo- tingslantaarn en allerlei hulpmidde len tot hun beschikking. Verder maakte Spr. enkele opmer kingen over de tentoonstelling. Een commissie, bestaande uit de heeren: ir. A. M. v. Overeijnder, D. Binnen- kamp en H. J. van Opstall, heeft zich beijverd de voorbereidende werk zaamheden te doen. Voor den wed strijd, die uitgeschreven is, zijn ver schillende fraaie inzendingen binnen gekomen en verder is van alle zijden en op allerlei manieren medewerking verleend. Spr. eindigt met den wensch uit te spreken, dat de expositie goed zal slagen. Vervolgens sprak Mr. A. v. d. San de Bakhuyzen, een openingswoord. Spr wenscht de Vereeniging van har te geluk met dit eerste lustrum, hoe wel het hem verwondert dat dit het eerste is. Spr. meent dat er reeds veel eerder plaats geweest was voor een fotografen-vereerriging en vertelt dat hijzelf zijn eerste foto in onze stad ge maakt heeft tientallen jaren geleden op de Sterrenwacht, toen na een mis lukte expeditie de fototoestellen daar bewaard werden. Hoewel spr. zich overigens niet in bijzondere mate op de fotokunst heeft toegelegd, weet spr. wel wat het beteekent. Buiten het feit dat fotografeeren een genoe gen is, is het ook nuttig wat uit deze tentoonstelling ook wel blijkt. Ten slotte wenscht spr. de vereeniging toe dat ze in bloei zal mog-n toenemen en verklaart dan de tentoonstelling voor geopend. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door ir. A. M. Overeijnder, voor zitter van de tentoonstellingscom missie. Spr. wees op het werk van voorbereiding, dat geschied is en dankte allen die daarbij hun mede werking hebben verleend, in het bij zonder Mej. I. M. Herfst, aan welke dame onder luid appla een bloe menhulde werd gebracht. Spr. maak te daarna de uitT.ag van de uitge schreven wedstrijd bekend, die we hieronder afdrukken. Rubriek A.: le prijs: G. L. Nijen- 'huis, Bronzen medaille L.A.F.V., Zil veren medaille Mr. J VV Frowein, 10 Agfa-artikelen; 2e prijs: VV. J. Kret, Bronzen pla quette Leidsche Ver. tot bevordering van Vreemd, verkeer, 10 Agfa-art.; 3e prijs: D. Binnekamp Jr., Gekleur de teekening van R. J. van Driesten (beschikbaar gesteld dooi de firma H Jonker en Zoon); 4e prijs: Mej. C. Ritman, Bronzen Ihagee plaquette; 5e prijs: Dr. VV. H. van Seters. Nebo ontwikkeluitrusting; Ce prijs: Mej. I. M. Herfst, De Ca mera plaquette; 7e prijs: K. Staats, 2 bons voor Lu- maxplaten; 8e prijs: H. J. Hols wilder, bon Lu- maxplaten en bus Nebo Fotopoeder; 9e prijs: ir. A. M. Overeijnder, idem. 10 prijs: J. van Gijlik Jr., diem; lie prijs: J. L. G. Rigbartv. Gel der, idem. Rubriek B.:le prijs: D. Binne kamp, Bronzen plaquette Focus, 15 fotoartikelen, J. v. d. Zanden; 2e prijs: P. Windt, Verguld bron zen medaille v. d. Bond van Ned. Am. Fot. Ver., 10 fotoartikelen J. v. d. Zanden, Bronzen medaille L.A.F.V.; 3e prijs: G. L. Neijenkuis, Bronzen plaquette Leidsch Dagblad; 4e pr.: W J. Kret, Nebo Fotopotlood: 5e prijs: Dr. VV. H. van Seters, Zil veren medaille Leidsche Zwemclub; 6e prijs: J. Koet, Verguld zilveren medaille, Joh. Geijtenbeek; 7e prijs: L. E. T. Elink Schuurman, 2 bons voor Lumaxplaten; 8e prijs: Mej. I. M. Herfst, bon Lu maxplaten en bus Nebo Fotopoeder; 9e prijs: Mej. M. v. Welzen, idem; 10 prijs: P. v. d. Meer, bon Lumax platen; 11e prijs: II Schüller idem; 12e. Mevr. R. v. Krimpen-den Boesterd, idem; 13e. prijs; Mej. C. v. d. Linden, id.; 14e prijs: J. J. v. d. Linden, idem. Vervolgens werd de expositie be zichtigd. Reeds dadelijk bij het betre den van de tentoonstellingszalen krijgt men den indruk van iets bij zonders en bij nadere beschouwing staat men werkelijk verwonderd jver de prachtige verzameling oude en nieuwe fotografieën, die hier zijn bij eengebracht. Zonneklaar wordt door deze expositie bewezen, dat fotografie niet alleen is techniek maar ook kunst. De tentoonstelling is onder ge bracht in 8 afdeelingen: A. Inzending Wedstrijd „Mooi Leiden"; B. Inzen dingen „Mpoi Leiden" (buiten mede dinging); C. Vrije Inzendingen; D. In zendingen „Leiden in vroeger dagen"; E. Foto's van den Oud-Leidenaar Kiek; F. Wedstrijd „Vacantie-opnamen" „Leidsch Dagblad; G. Daguerrooty- pen; H. Oude Camera's en lezen. Hieruit moge blijken, dat er veel interessants te zien is en wanneer dan nog bovendien al dit interessante smaakvol gearranceerd, dan zal het volkomen duidelijk zijn dat een be zoek aan „Amicitia" de moeite ten volle loont. DE VERMISTE POSTSTUKKEN. Door zekeren V., klompenmaker te Zoe- terwoude; is de vermiste zak met post stukken gevonden, doch hij heeft hem weer op straat, geworpen(t). Later werd hij door twee arbeiders uit Voorburg ge vonden, die hem bij de politie te Voor burg deponeerden. WINKELSLUITING. Van hedenavond tot en met 6 Decem ber mogen de winkels tot 11 uur geopend zijn. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen dubbel t&riei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De brand in de Staatsmijn Emma gebluscht. Buitenland Defensief-verbond van Italië met Albanië. Opwinding te Moskou over beweer de Poolsche annexatieplannen. Een voorloopige regeering Ventllla- Bratianu in Roemenië. De aanhoudende stijging van het Belgische indexcijfer. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK REUVENS. In de gistermiddag onder voorzitter schap van Mevrouw D. KuenenWick- steed gehouden ledenvergadering v£.n bo vengenoemde vereeniging kwam in be handeling de begroeting voor het jaar 1928, die door den penningmeester, den heer J. Schaap Ii'zn werd toegelicht. De uitgaven worden geraamd op 14311, de ontvangsten op 14UÜ7, zooclat er een klein tekort is, dat echter geen aanlei ding tot ongerustheid behoeft te geven. Door het ingebruik nemen van het bo venhuis als studiezaal en bergplaats, zijn de inkomsten aan huishuur verminderd, terwijl door vermeerdering van personeel en verplichte pensioenbijdragen de uit gaven stijgen. Aan cle orde was verder de verkiezing van bestuursleden wegens het periodiek aftreden van Mevr. Kuenen, Mej. C. Coe- bergh un de heeren J. B. Meijnen, Mr. Dr. J. C. Overvoorde, Dr. J. E. Kroon en Mej. Dr. C. Serrurier, die allen hij acclamatie werden herkozen. In cle sedert een paar jaar bestaande twee vacatures in het be stuur werd voorzien door de verkiezing van de heeren Br. P. Endt en F. Eiker hout. Nadat een commissie was benoemd, die in 1928 zal belast worden met het nazien van de rekening over 1927, sloot de voor zitster na rondvraag de vergadering. GEREF. GEMEENTE. In de gisteravond gehouden verga dering van den kerkeraad met de mannelijke limaten is, na gehouden stemming, een beroep uitgebracht op Ds. M. Hofman te Krabbendijke. Tijdens deze vacature is dit de ze vende maal, dat de Gemeente een be roep uitbracht. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACH TEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond werd in het klein audito rium der Universiteit alhier door Prof. Verhaar (Warmond) zijn derde voordracht gehouden over: Schepping en Evolutie. In het eerste deel handelde spr. over den wereld-o orsprong. Volgens de Ka tholieke kerk is deze kosiüos door een vrije scheppingsdaad van God tot be staan gekomen. Na een korte explicatie van hetgeen we onder een goddelijke scheppingsdaad te verstaan hebben, liet spr. zien, tlat dit standpunt der Katho lieke kerk vooreerst een metaphysische noodzakelijkheid is, ten tweede met de natuurwetenschappen overeenstemt, ten derde in don geinspireerden Bijbel ge leerd en daarom door het bindend leerge zag is vastgesteld. In het tweede deel werd de vraag be handeld: door welke oorzaak of oorzaken is de wereld-v orming, de kosmische or de tot stand gekomen? Drie verschillende verklaringsmogelijkheden zijn uitgedacht. a. Het prodqptionisme, clat leert dat al le vormen in nun soortelijke volmaakt heid door God zijn geschapen. Ofschoon deze hypothese vooral steun vindt in den voor-de-hand-liggenden zin van het Bij- beisch scheppingsverhaal, worden er be langrijke bezwaren tegen ingebracht van natuurwetenschappelijke zijde. b. Het mechanisch of materialistisch evolutionisme (het eigenlijke Darwinisme) hetwelk leert, dat de geheele wereldorde is tot stand gekomen langs den weg van evolutie, door zuiver-mechanische en ma- terieele krachten, zonder eenige inwer king of leiding van God. Deze hypothese wordt door cle Katholieken verworpen, omdat zij vvijsgeerig en theologisch abso luut onhoudbaar is en bovendien geen steun vindt in de empirische wetenschap pen. c. Het theologisch of spiritualistisch evolutionisme, hetwelk aanneemt, dat God in laatste instantie de oorzaak is van alle zijn, maar dat voor het overige de kosmische vorming onder invloed van natuurlijke oorzaken, door God geordend, en volgens regelen, door Hem vastgesteld, is tot stand gekomen langs den weg der evolutie. Voor deze hypothese pleiten ver schillende natuurwetenschappelijke aan wijzingen. Ze is niet in strijd met den Bij- hel. De Katholieke geleerde is volkomen vrij, om de eerste of de derde hypothese te verdedigen. Spr. waarschuwde echter, dat hij den oorsprong van den mensch met opzet uit deze beschouwing had uit geschakeld, omdat hij daarover apart zou handelen op Donderdag 8 December. Voor het overige bleek ook hier weer het breede en ruime standpunt der Ka tholieke Kerk, die wel degelijk rekening houdt met de moderne wetenschappelijke onderzoekingen. Tot zoover het ons van Katholieke zij de toegezonden verslag. Wij verwerpen met de R.K. kerk het Darwinisme, doch

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1