NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 21 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOFBERICHT. Zaterdagmorgen bracht H. M. de Koningin-Moeder een langdurig be zoek aan de Kon. Kunstzaal Kley- kamp, ter bezichtiging der tentoon stellingen van werken der leden van den Ned. Kring van Beeldhouwers van J. M. Graadt van Roggen en Jo- ban de Vries. H. M. was vergezeld van baronesse E. G. van Ittersum en jhr. A. S. E. van Tets. Zij toonde veel belangstel ling en kocht verscheidene werken van J. M. Graadt van Roggen aan. H. M. werd ontvangen en rondge leid door den heer C. G. Kleykamp. Benoemd tot adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de-. Konin gin de luit.-kolonel H. G. Rambonnet, commandant van het corps rijdende artillerie. EE CORRUPTIE BI T r*; BRDRLïVEN Naar de Resb. van^een der ambte naren onzer bedrijven vernam, zou den de thans voor ontslag voorgedra gen leden van het personeel mede- deelingen hebben gedaan omtrent andere personen, werkzaam bij de bedrijven, die evenals zij retour- en steekgelden hadden aangenomen van leveranciers aan de gemeentebe drijven en andere takken van dien sten. In verband daarmede zouden naar de zegsman mededeelde, op dit oogen- blik niet minder dan 130 personen, als gemeenteambtenaren over ver schillende bedrijven en takken van dienst verdeeld, in dienst der gemeen te 's-Gravenhage onder verdenking staan en zou naar hun gedragingen thans een onderzoek worden inge steld. Het blad heeft getracht ter bgvoeg- der plaatse nadere inlichtingen om trent deze nog al alarmeerende me- dedeelingen te krijgen, maar men wei gerde pertinent elke inlichting. Het onderzoek was nog steeds in vollen gang en hangende dit onder zoek kon men aan de pers geen in lichting verstrekken. Men wenschte deze mededeelingen noch te ontkennen noch te bevestigen VLIEGENDE WINKELS. Op een desbetreffende vraag van het raadslid A. A. de Jong hebben B. en W. van Eindhoven, naar de ,,'s-H. Crt." meldt, geantwoord, dat den ver gunninghouders verboden is z.g. „vlie gende winkels" in hun vergunning- lokalen toe te laten. Ditverbod zul len B. en W. ook toepassen op de ver lofhouders B. en W. achten het een algemeen belang den handeldrijven- den en industrieelen middenstand te Eindhoven tegen dergelijke concur rentie van buiten te beschermen. - WERKVERSCHAFFING VOOR WERKLOOZEN. Naar van bevoegde zijde aan de „Zw. Crt." wordt medegedeeld, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw toegestaan, dat dertig werklooze arbeiders uit Ave- reest gedurende den komenden win ter te werk kunnen worden gesteld bij de werkverschaffing in het Wes- terhuizingerveld. Door den Minister is, volgens het blad, echter te kennen gegeven, dat georganiseerde arbeiders voorrang hebben boven ongeorganiseerden. W. H- VLIEGEN 65 JAAR. Gisteren vierde de heer Vliegen, een der. S.D.A.P. voormannen, zijn 65e verjaardag. Het Volk feliciteert hem „voor den troep", zooals het heet. Dat heeft hij verdiend. Een man met scherpzinsige leiding, een krachtig woord en onbeperkte toewijding. Ook wij kunnen den mensch eeren om de gaven die God hem geeft. Echter Het Volk doet meer. Het zegt ook dit: Wij moeten al ons kruit, niet nu al Het derde Internationale Veiligheidscongres is Vrijdag onder leiding van Dr. N. H. Josephus Jitta, voor zitter van den GezonIheidsraad in Parkzicht te Amsterdam begonnen. Dit congres is speciaal gewijd aan de betrachting van de veiligheid in het bouwbedrijf. verschietenVliegen zal immers naar alle vooruitzicht nog menig lustrum gedenken: 70 jaar. 75 jaar, enz. En zoo'n frischen kerel huldigt men toch niet alsof hij al een oude heer was". 't Zal wat onvoorzichtig zijn neer geschreven. Laat ons er daarom aan toevoegen: Indien God den heer Vlie gen spaart en Zijn hart niet naar an dere wegen neigt kan de S.D.A.P. nog vele jaren de werkkracht van den jubilaris ten goede komen. KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK. •Viertal: Te Vlissingen, J. H. C. Kamsteeg, te 's Heer Hendrinkskinderen; D. Kuilman, te Borne; W. S. van Leeuwen, te Velsen; en A. Wartena, te Nieuw-Dor- drecht. Beroepen: Te Juk werd (Gr.), A. de Boer, te Ruinerwold. Te Krimpen a. d. IJsel, H. P. Fortgens, te Voorschoten. het predikambt te aanvaarden. 22 Dec. I890 yertrok hij naar. Sappemeer, welke gemeente hij bijkans-37 jaar heeft mogen dienen, om er 1 Aug. J.l. in verband met bet bereiken van den 70-jarigen leeftijd, eervol eméritaat te ontvangen. Ds. Spoel- stra heeft gisteravond voor zijn oude ge meente een gedachtenisrede uitgespro ken. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hoek van Holland, J. Schelhaas, te Nederhorst den Berg. Bedankt: Voor Hilversum, Dr. D. K. Wielenga, te Voorschoten. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. J. R. Immink, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Delden is voornemens op 15 Jan. afscheid te nemen en op 12 Febr. d.a.v. te Heerenveen zijn intrede te doen. v Ds. B. v. d. WERFF. Heden herdenkt Ds. B. v. d. Werff, Ge ref predikant te Amsterdam-West, den dag waarop hij voor 3U jaar te Kruiningen het predikambt aanvaardde. Ds. v. d. Werff diende de kerken van Grootegast, Harlingen, Dokkum, Helder, Doorn en sinds dit jaar die van Amsterdam-West. Ds. H. C. KUIPéRI t In den ouderdom van 82 jaar, is té Waalwijk overleden Ds. C. H. Kuipéri, em. predikant van de Ned. Herv. gemeente te Schelluinen. De overledene werd in 1842 geboren en in 1873 candidaat in N.-Holland, om 5 Ju li 1874 te Horssen het predikambt te aan vaarden. In 1878 vertrok hij naar- Sluip wijk en in 1885 naar Cillaarshoek, welke standplaats in 1888 met Haaften werd ves- wiss'eld. In 1891 kwam ds. Kuipéri in Schelluinén.wéar hem in 1919, na 45-jari- gen dienst, eervol emeritaat werd ver leend, waarna hij zich metterwoon te Waalwijk vestigde. De óverledene had o.m. zitting in de classióale besturen van Gouda en Dor drecht. Te Waalwijk diende hij de ge meente als ouderling, in welke kwaliteit hij lid was van het Prov. Kerkbestuur van Brabant en Limburg. Ds. J. SPOELSTRA. Gisteren vierde Ds. J. Spoelstra, em. predikant van de Geref. Kerk van Sappe- meer, thans wonende te Meeden (Gron.) zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Spoelstra werd 12 Juli 1857 gebo ren en studeerde aan de Theol. school te Kampen, waarna hij in 1887 candidaat werd, om 20 Nov. van dat jaar te De Krim EMERITAATSAANVRAGE. Ds. A. S. Talma, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen, is voor nemens met ingangvan 15 Februari 1928 emeritaat aan tè vragen, zulks om ge zondheidsredenen. BERQÈPINGSWERK. Door den Kerkeraad der Gereformeer de Kerk van Ermelo. werd besloten zoo spoedig mogelijk óver te gaan tot het be roepen van een tweéden predikant. Het volgènd Jaar zal hét beröepingswerk ter hand genomen worden. KERKELIJKE VEKIEZINGEN. Bij de te Delft plaats gehad hebbende verkiezingen voor 19. gemachtigden in het Kiescollege der Herv. Kerk werden de 15 candidaten van lijst C (Ethischen en Con- fessioneelen) gekozen met 11371148 stem men; voor de overige vier plaatsen wer den twee candidaten van lijst B (Gere formeerden) gekozen, terwijl tusschen vier candidaten van deze lijst voor de overige t\vee plaatsen- herstemming moet plaats hebben; .op- deze lijst werden uit gebracht 862—872 stemmen. Op lijst A (Modernen) sverden uitgebracht 203205 stemmen, De samenstelling van het college onder gaat door.dezen- uitslag geen verandering. WERELDBOND DER KERKEN. De NedérlandSche afdeeling van den Wereldbond tot het bevorderen van een goedé verstandhouding tusschen de vol ken door de kerken, vergaderde te U- trecht 20 October 1927 met afgevaardig den van kerken en godsdienstige vereeni- gingen, legt met instemming van alle aanwezigen de volgende verklaring af: De Nederlandsche afdeeling, ziende hét wantrouwen en dén naijver, die alom op staatkundig en öeconomisch gebied heerschen, waardoor het gevaar van oorlog, niettegenstaande allen strijd tegen oorlogstoerusting, steeds dreigend blijft, overtuigd, dat hè( doorwerken dér Chr. beginselen onmisbair is voor verbetering van de bestaande toestanden en dat het allereerst haar taak is die beginselen in gang te doen vinden, betreurende, dat de kerken en godsdien stige vereenigingen te weinig voeling met elkander hebben gehad en daarom te weinig oog voor haaT gemeenschappelij ke taak in deze,. stelt zich ten doel, le eenerzijds de ker ken en godsdienstige vereenigingen nau wer met elkander in aanraking te bren gen; anderzijds de gedachte te verwezen lijken, dat er een Christelijke gemeen schap is; ver boven alle nationale vér- schillen uitgaande; 2e. in deze kerken en vereenigingen het bewustzijn te sterken, dat he.tEvangelie van Jezus Christus in zijn rijkdom Laar roept en bekwaam maakt tot haar internationale taak; 3e. den Volkenbond met alle kracht te steu nen in zijn streven, om de internationale rechtsgemeenschap, in hem tot belicha ming gekomen, verder te ontwikkelen en aan allen arbeid mede te werken, die de volken tot elkander brengt, besluit de^e resolutie bekend te maken aan alle kerken en godsdienstige vereeni gingen in Nederland en haar ter kennis te brengen van de Nederlandsche Regee ring en de leclen der Nederlandsche Volks vertegenwoordiging. BETSAIDA. De kerkeraad der Geref. Kerk van Rot terdam heeft aan Ds. J. A. Tazélaar een verlof van 10 dagen, voor den arbeid on der de Ned. visschërs te Dieppe in Frank rijk, verleend. BEZWAARDEN TE MIDDELBURG. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van den kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg, heeft de door den kerkeraad benoemde commissie tot sa- menspreking met een achttal bezwaarde broeders en zusters gerapporteerd, dat baar arbeid tot geen rèsultaat heeft ge leid. De kerkeraad besloot na eenige dis cussie daarin te berusten en gisteren van den kansel de gemeente bekend te ma ken, dat dit achttal zich aan de gemeen schap der Kerk heeft onttrokken.. DE WACHTER. „De Wachter", het weekblad tot steun van de Theologische School van de Ge ref. Kerken te Kampen, is Vrijdag in feestgewaad verschenen. Het blad is zijn 26sten jaargang ingegaan. EISCHEN AAN CATECHISANTEN. In verscheidene steden van Duitschland aldus meldt „Das Evang. Den tsch land", heeft men strengere bepalingen getroffen met betrekking tot de eischen, waaraan degenen, die belijdenis des geloofs wil len afleggen, moeten voldoen. Voordat de kinderen tot het onderwijs worden toege laten moeten de ouders van die eischen kennis nemen en door onderteekening zich tot naleving verbinden. Als voor beeld neemt men gewoonlijk de eischen, welke het consistorie in Magdeburg stelt: Het bijwonen van het onderwijs is ver plicht, verlof om weg te blijven moet vooraf met opgave van redenen worden aangevraagd. Danslessen mogen niet ge nomen en bals niet bijgewoond' worden. Zooveel mogelijk ,moet de Zondagmorgen- dienst worden bezocht in de kerk, waar toe de leerlingen behooren. Zooveel moge lijk moet vermeden worden, waartoe ook het ouderlijk huis moet medewerken, al les wat tot lichtzinnige verstrooiing aan leiding zou kunnen geven. Dit belijdenis jaar moet als een heilig jaar worden ge houden Men verwacht, dat in de meeste steden de kerkeraden dergelijke verorde ningen zullen uitvaardigen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Onze plaatsgenoot, de heer A W. Voor3, is te's-Gravenhage ges' voor het Not.-examen, (30 ged.). AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 21 November 1927. Er zijn menschen, die prat gaan op den naam „Protestant". Doch als men met hen gaat praten over den inh'oud van het begrip „Protestantisme", dan blijkt dit vrijwel alleen in anti-Katho- licisme te bestaan, soms bovendien nog in afkeer van de positief-Gerefor- meerde beginselen. Zoo verklaarde op de verleden week te 's-Gravenhage door den Ned. Pro testantenbond gehouden vergadering, zekere heer Meyer: „Hoe zou men van positieve be ginselen kunnen gewagen, al3 men nog niet eens meer van een vrijzin- nig-protestantsch Christendom kan gewagen, wijl er vele geestverwanten zijn die van oordeel zijn, dat het protestantendom zijn christelijk ka rakter heeft verloren". Hieruit volgt derhalve, dat er ook zijn die zich „protestanten" noemen, doch op den naam „Christenen" geen aanspraak mogen maken. Zoodat het niet te verwonderen is dat meerdere positieve Christenen op den naam „Protestanten" weinig prijs stellen. OBSERVATOR. KATWIJK. Gedachtenisrede Ds. J. J. Impeta. In d? Burgwalkerk te Kannen heeft Ds. J. J. Impeta, em. Pred. d?rGeref Kerk van Katwijk aan Zee, Donderdag* avord. in verband met zijn gouden ambts jubileum, een gedachtenisrede gehou- d?n, naar aanleiding van 1 Tim: 3:1 Na da predikatie werd de jubilam toegesproken door een oudcr.ing namens da gemeente van Katwijk; door Ds, L. Kuiper als oudste cler Predikanten van da Kerk van Kampen, en doo* Prof. Dr. A. G. Honig, namens de Theol. School te Kampen, waarvan I^a Impeta nog een oud-leerling is. De gedachtenisrede is heden, onder dm titel: „Treffelijk werk", gesi rd met een welgelijkend portret van d^nklpe» ken grijsaard, in druk verschenen NOORDWIJKERHOUT Een meisje van ruim 14 jaar, welke hier in bstre.dring is en 0vt een paar dagen mat vacante naat huis zou gaan, ging Zaterdagavond eenige inkóopen d en o.n haar kleine broertjes en zusjes te kunnen v rrav sen. Blijde gestemd over de te berei dan verrassingen, ging zij naar haar betrekking, doch was daarbij zoo onge lukkig, dat zij jiaar handtasChje met haar geheele opgespaarde kapitaaltje van bijna 16 guldon, 't welk zij voui haar moeder bestemd haT, verlooi. Voorbijgangers hebben gezien daie.n inwoner onzer genuente het taschjc heeft opgeraapt, doen deze is tot óp dit ocgenDiik nog niet zoo eerlijk ge wêest, om van zijn vondst, aangifte \<s djen. Laten wij. ook in zijn eigen belang, hopen dat njj alsnog spoedig aangifte doet, anders zou aeze vondst voor hem nog wel eens minder aangenairu me gevolgen kunnen hebben. Het jeugdige meisje, dat zich reads zGóveel had voorgesteld van de blijde thuistkomst, was geheel in wa2, toen zij haar verlies bemerkte. Aanstonds hee*t. zij de Foatie met haar verlies in kennis gesteld. NOORDWIJK AAN ZEE. Eenige inwoners dezer gemeente kwamen gisterenmorgen tot de onaan gename ontdekking, dat verschillende kippen, konijnen enz. ontvreemd wa* ren. Zaterdagmiddag is door de zcon van den Opperkerknue ter, L. Graaf van Limburg Stirum, (dia zelf door ongesteldheid verhin era was) deeer. ste steen gelegd van de nLuwe Kerk der Ned. Herv. Gam. alhier. Ds. Rospers heette ailer--rst boven» genoemde welkom, daarna den Bup (gemees.er, Jhr. van Tanhuys, de beide wethouders, den gememte-sec.etar.s en gemeente-arch.tect, de be.de architecten van dit werk, de heeren Meicchke en Schmidt en hun opzichter, den heer Velderahoff. De beide aannemers, de heer D.Ap- FEUILLETON. EB3A EN HELENE. Denk eens aan, het eten was van Pfordte uit Hamburg, een kok van daar is met de spijzen in reuzenman- clen hier gekomen. En daarbij krijgt Richard zoo iets zenuwachtigs over zich. Zij ziet er nog steeds eender uit. Nu, sla mijn vermaningen niet in den wind, en beproef je trouwe, moe derlijke tante Louise eer aan te doen". Ook Fausta las dezen brief. „Ei, eizeide ze. „Mevrouw Lesser heeit op het onbedorven gemoed van dezen fiddie Buschmann als een juf fertje gewerkt 1 Wat hij daarbij denkt kan ik 1x1e wel begrijpen. En mij vond hij gedistingeerd. Gelukkig, er valt me ten molensteen van het hart". Maar Ebba kon niet lachen, het trui haar te diep. Zoo dus, zoo had dit wederzien op den geliefde gewerkt. De onhandige, en breedsprakerige manier van lame Louise liet toch uitkomen, nat hij geleden had. in treurig zwijgen \>as hij als verstomd, geweest! „Ik heb hem verlorenzeide ze. „ik kan iederen dag verwachten, dat hij zich met een ander verlo'oft, alleen reeds ter wille van zijn moeder, die hem getrouwd wil zien. Maar dat hij slecht over mij denkt.... neen, dai verdraag ik niet". „En toch moet het verdragen wor den", sprak Fausta. Als arbeidende vrouw is men altijd aan misstanden en verkeerde beoordeeling bloot ge steld. Men kan niet op de markt gaan staah en roepen: Jullie hebt het mis! Maar men kan met lachenden trots de verkeede beoordeeling bespotten". „Ach, dat zegt gij! Ik heb zooveel kracht niet", klaagde Ebba. „Heb dan zooveel hoogmoed! Dat is een surrogaat voor veel; die kan kracht vergoeden, bij vergoedt zelfs dikwijls de deugd en beschermt even als zij", sprak Fausta streng. Maar deels uit grootmoedigheid, en deels uit plaagzucht de vrouw van den liandelsraad een weinig mét de pen te kunnen kittelen, ging Fausta een brief schrijven. „Hoog geachte mevrouw. Onze lieve Ebba heeft me uw van welgemeenden raad doorspekten brief laten lezen. Hoe jammer, dat inplaats van dien heer Buschmann Fiddie was immers de voornaam? u niet aan dat tafeltje naast oiïs zat. Aan uw blik, dien 'van de veelomvattende oordeelkundige dame van de wereld, zen 't niet ontgaan zijn, in welk gezel schap Ebba zich bevond. Gezwegen er van. dat ze zich eerstens in het mijne bevond. Maar ten tweede was zij in dat van den heer Fried.ubert Lesser, en aan dezen naam benoef ik zeker wel niets toe te voegen, dan dat de dame, wier verschijning de heer Buschmann Fiddie was immers «ie voornaam? zoo mishaagde, Friedu bert Lesser s schcone gemalin geweest is. Verder bevond zich een bekend beeldhouwer, Vilm. men zegt, dat Zijne Majesteit eerstdaags zijn atelier zal bezoeken in ons midden. In elk geval heeft de heer Buschmann Fid die, nie.t -waar? zich daarin niet vergist, dat hij aan Ebba's zijde een heer bemerkte, die haar het hof maak te. Het was eén van onze veel belo- vend9te publicisten, een man, die veel werk van Ebba .maakt en wiens naam ik hier zou noemen, indien het onder deze omstandigheden niet indiscreet was, want ik moet er bij voegen, dat hij juist dien avond een refus van ons kind heeft. Onze Ebba heeft andere plannen, ze wil een licht der weten schap worden en we zullen er nog eens trotseh op kunnen zijn. haar tan tes te wezen. Ten slotte verzoek ik u nog, van dit schrijven aan Ebba geen mededeeüng te doen. Het kon schijnen, als wilde ik haar in bescherming némen, waardoor zij, de geheel onschuldige, zich met recht beleedigd kon gevoelen, zooals iemand, die nooit gestolen heeft en dan hoort, dat men voor zijn eerlijk heid instaat, hetgeen ik een menschen kenster als u wel niet behoef te ver klaren. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik. u van mijn werkelijke belang stelling te verzekeren en verblijf Uw toegen^gene. Fausta Melados". Zij genoot in gedachte van de uit® wer..ing van dezen brief. De spottende toon zou de zelfbewuste tante Louise wel niet willen opmerken, de hoofd melodie was echter een wel wat over dreven voorstelling en moest allen Lunstedters, evenals Andreas Alte- neck eens goed inlichten, hoe de zaken stonderj. De reden, waarom ze dezen brief voor Ebb# geheim wilde houden, was een heel andere. Het jonge meisje hing nog met haar geheele hart aan dezen man. Dit heimelijke verlangen naar hem. die zich van haar afgewend had, vond Fausta eer verheven dan erger lijk. Het meisje moest innerlijk vrij worden. Ze moest leeren, rustig aan de toekomst te denken. Slechts dan kon deze haar tot leering zijn; Fausta wist wel, dat het voor vrouwenhanden niet gemakkelijk was, zich op de ba sis van smart een nieuw, vrij, sterk leven te bouwen. Om Ebba daarheen te leiden, waren alle middelen goed. Ook het allerbitterste, dat ze de mee ning toegedaan was, dat Andreas Al- teneck min over haar dacht; dat moest' haar hoogmoed prikkelen, haar doen genezen. - Maar Ebba kon zich tot dezen hoog moed niet opwerken. Al het beetje frischheid en moed, dat nog in haar geweest was verdween. Met bezorgd heid zag de vrouw van den geheim raad haar pleegdochter met een over werkt gelaat rondgaan. Zij sprak daarover met haar man, en die kwam eens op een dag met een verklaring thuis, die zijn vrouw veel bekommering veroorzaakte. In een bierhuis, waar de geheimraad een vas ten avond in de week club had. waren ook een paar assessors, die litterairi- sche betrekkingen onderhielden en. nu en dan den een of anderen jongen man uit de schrijverkringen meebrachten. „Verbeeld je", vertelde hij op zijn schichtige, stootende manier, terwijl hij boos de kamer op en neer ging. en zijn vrouw aan tafel bij de lamp 2at te borduren, „daar was er heden een, die mij vroeg naar juffrouw Ebu-i Uer- lingen. Het was een verschrikkelijke man, dat zeg ik jel Met bijoogmerken 1 Nu, je kent natuurlijk die moderne beweging niet. die een nieuwe ethiek voor de vrouw verlangt. Deze man wist allerlei te vertellen van onze pen- slonnaire. Mooie dingen, zeg ik jel Hij had het uit de beste bron. Van een mevrouw Lesser, die er zelf hij was. Onlangs waren ze in den „Wintertuin" en toen hebben die doctor Beuthner en Ebba het heel schaamteloos zoo we ten in te richten, dat ze samen weg reden. Hij heeft de anderen nog willen treffen, maar is niet meer gekomen. Het lijdt geen twijfel, of Ebba is met hem naar buis gereden Mevrouw Ebermann bleef van schrik en ongeloof zwijgen. Ebba s veranderd uitzien I En dan, dat deze doctor Olof Beuthner sedert veertien dagen geen les meer kwam geven! Hoe verlegen was Ebba ge weest, toen ze zei, dat ze van nu af bij professor Zeuner les nam en dat deze haar in de kamer van zijn vrouw les gaf. Als dat eens gelogen was?

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5