/Y£a efèbi üt RECLAME. J' oor> rn/^n A,-*** L.^^d. die een goeden naam heeft voor KINDERKLEEDING dan is het zeker?...j DAG-AGENDA. Zondag 20 Nov-, 's morg. tien uur en 's av. zeven uur. Vrije Ev. Gem., Middelstegracht 3: Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Maandag 21 Nov*, 's av. acht uur. Volksgebouw Heerengracht 34: Dr. J. Riemens, over „Rechtsbesef en Socia lisme". Dinsdag 22 Nov., s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Film v. h. Zendings- gebied van Oost-Java. Dinsdag 22 Nov., 's av. acht uur. Graanbeurs: Zangsnel „Blonde Geert", door de Chr. Zangver. „L.E.D.G.O.H." Woensdag 23 Nov., 's av. acht uur. Graanbeurs: idem. Donderdag 24 Nov., 's midd. half vijf, Breestraat 27: Ledenvergadering Leeszaal „Reuvens". Donderdag 24 Nov., 's av. acht uur, Prediker", Janvossensteeg: Leden- verg. der A.-R. Kiesver. VRIJDAG, 25 Nov., 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: Concertge bouw Sextett. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Boonacker, Jans- sens, Muyzert en v. Voorthuysen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. t»p i.v.in.t- narlit- en Zondagsdienst .'er apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Novemb. a.s. waargenomen door de apotueek van den heer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18. Te lef. 523. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v h. Bur. v Aang. en Voorlichting inzake Crediet- versc-haffing. brengen zal dat zeker in hooge mate ten goede komen aan 't vereenigings- werk. Het zaaltje was goed bezet, maar het was ook maar klein en het is wel bedroevend te merken, dat de Leid- sche Jongelingschap, waarvan toch in de eerste plaats een groote opkomst verwacht mocht worden zoo schaarsch vertegenwoordigd was. Uit de om trek was cle opkomst veel beter. TENTOONSTELLING VAN OOSTEN- RIJKSCHE KUNSTNIJVERHEID. Hedenmiddag heeft in het Stedelijk mu seurn „De Lakenhal" in tegenwoordigheid van den Oostenrijkschen gezant, den heer Duffek en zijn echtgenoote, van het ge meentebestuur en van tal van andere ge- noodigden de officieele opening plaats gehad van de tentoonstelling van Oosten rijksche kunstnijverheid. De burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, voorzitter der museumcoin- missie, opende de tentoonstelling met een kort woord, waarbij hij o.m. den Oosten rijkschen gezant en diens echtgenoote welkom heette. Hij verheugde zich erover dat deze tentoonstelling te Leiden gehou den wordt en bracht verder dank aan hen, die tot deze tentoonstelling het ini tiatief hadden genomen en aan hare tot standkoming hebben medegewerkt. Ten slotte sprak hij zijn beste wenschen uit voor het welslagen der tentoonstelling. Hierop nam de Oostenrijksche gezant, de heer Duffek, het woord. Spr. deed uit komen, dat deze tentoonstelling een keur van voorwerpen uit de Oostenrijksche kunstnijverheid te zien geeft en waaruit men een beeld kan krijgen van de ont wikkeling, en de groote vlucht, welke deze de laatste jaren genomen heeft. Spr. schetste de moeilijke jaren, welke de kun stenaars in Oostenrijk hebben doorge maakt en gewaagde er met trots van. dat desondanks men in de kringen der kun stenaars den moed niet heeft laten zak ken. Met den Oostenrijkers nu eenmaal aangeboren idealisme en spreekwoordePjk geworden optimisme hebben zij voortge- werkt en zijn VVeenen en Oostenrijk het oude cultuur- en kunstcentrum gebleven. Na gewezen te hebben op de omstandig heid, dat de kunst er behoefte aan heeft in ruimen kring gezien te worden en op dezen grond er naar streeft, internatio naal te zijn, vervolgde spr., dat juist daar om de Oostenrijksche kunstenaars met groote vreugde de gelegenheid hebben begroet, hun scheppingen in Holland te kunnen toonen. Spr. dankte verder allen, die tot het or- ganiseeren dezer tentoonstelling hebben medegewerkt of anderszins aan hare tot standkoming hebben medegewerkt. Hij besloot met den wensch, dat zij, die daaraan een daadwerkelijk aandeel had den gehad, hun moeite ruimschoots be loond mochten vinden. Tenslotte sprak de directeur van het museum, Mr. Dr. J. C. Overvoorde de vol gende rede uit: Exc. Dr. Duffek, Ed achtb. heeren Bur gemeester en Wethouders, geachte aan wezigen, Na de hartelijke toespraak van onzen burgemeester, als voorzitter van de Mu seumcommissie, zal ik slechts nog een oogenblik uwe aandacht verzoeken om U de wordingsgeschiedenis en het doel van deze tentoonstelling eenigszins nader toe te lichten. Ruim twee jaar geleden, toen de toe standen in Oostenrijk, vooral voor de kun stenaars, zooveel moeilijker waren, yat- te ik het plan op om door eene tentoon stelling van Oostenrijksche kunst blijk te geven van belangstelling tegenover het schoone land en zijne vriendelijke bewo ners en om daarbij tevens cloor de aan dacht te vestigen op het werk van kun stenaars en kunstnijveren, zoo mogelijk iets bij te dragen om hun moeilijk lot te verzachten. De Museumcommissie betuigde hare in stemming en zoo rijpte hier het plan lang vóórdat nog de Vereeniging Nederland- Oostenrijk hieraan hare sympathieke me dewerking verleende. Deze vereeniging heeft de uitvoering later in handen ge nomen en omgewerkt op breeder basis tot eene tentoonstelling van moderne schil derkunst en kunstnijverheid, welke gij in de laatste weken in den Haag hebt kun nen bewonderen, en die daarna in de bei- de groote handelssteden Rotterdam en Amsterdam wordt herhaald. Toen mij bleek, dat de Haagsche ten toonstelling ook eene afdeeling kunstnij verheid zoude bevatten, waarvoor te Lei den reeds plannen tot een begin van uit voering waren gekomen, heeft Nederland Oostenrijk op mijn verzoek zich bereid verklaard om voor Leiden ook de door dr. Knuttel te Weenen reeds bijeenverzamel de afdeeling kunstnijverheid beschikbaar te stellen om te voegen hij hetgeen mij zelf was toegezegd. Zoo won de omvang en de bel eekenis dezer afdeeling en gaar ne betuig ik hier aan Nederland—Oosten rijk mijn dank voor de hartelijke en roya le medewerking en in aansluiting hier mede aan Dr. 11. E. van Gelder en pr. Knuttel, directeur en onderdirecteur van het stedelijk museum te "s-Gravenhage, de technische leiders in de Residentie. Ik voegde hieraan eene nieuwe afdee ling toe, aan de bouwkunst gewijd waar in een groot aantal afbeeldingen der be langrijkste bouwwerken, die in de laat ste jaren in Oostenrijk ontworpen zijn. Op die wijze hoop ik u te kunnen toonen, dat de kunstnijverheid en de houwkunst in Oostenrijk over goede krachten beschik ken, en tevens, hoe trots de nog drukken de omstandigheden het vertrouwen in een betere toekomst ongebroken voort leeft, blijkens de belangrijke bouwwerken, al daar gesticht. Hartelijke n.edewerking mocht ik hier-, bij zoowel in ons *and als in Oostenrijk ondervinden. In de eerste plaats denk ik daarbij aan den gezant van Oostenrijk, Z.Exc. Duffek, die mij steeds met zijn groote ervaring en voorlichting steunde. Naast den bekwamen en behulpzamen vertegenwoordiger van een bevriend volk heb ik in hem een krachtige medewerker leeren waardeeren, ..ie op voorbeeldige wijze de behartiging der belangen van zijn land vveet te verb! den nut groote belangstelling en een warn hart voor ons land en zijne bewoners. In Oostenrijk herdenk ik in het bijzon der onzen gezant Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer, Ilofrath Prof. Dr. August Schestag, een bekwaam leider van het Oosterreichisches Museum, die zich met het toezicht op cle verzending te Weenen belastte, Ilofrath Prof. Josef Hoffmann, den kunstvollen ontwerper en voorganger van de Wiener Werksfaette, en Baurath Prof. Siegfried Theiss, aan wiens krachti ge hulp het le danken is, dat de afdeeling Bouwkunst eene aantrekkingskracht voor de tentoonstelling vormt. Mijn dank ook aan de inzenders, voor wie het eene opof fering was om hunne collecties af te staan in de weken voor Kerstmis, waarin te Weenen veel wordt verkocht, en aan de firma Schenker te Weenen en haren vriendelijken vertegenwoordiger den heer Bordewijk, die het mij mogelijk maakten om de vele moeilijkheden van het trans port te overwinnen. Ten slotte nog een enkel woord over de tentoonstelling zelve. Reeds wees ik er cp, hoe de eerste impuls gege.ven werd cloor een gevoel van warme belangstelling in Oostenrijk, het land, dat zoo zwaar ge troffen werd in en na den grooten oor log en lang als verpletterd scheen onder den economischen druk, doch waar de veerkrachtige bevolking moedig voort bouwt aan het herstel en waar reeds een ochtendschemering gloort voor een nieu we. veelbelovende ontwikkeling. Wat het volk daar moge verloren hebben, "t heeft twee groote gaven gered: den hartelij- ken, eenvoudigen en gemoedelijken volks aard en de liefde voor muziek en kunst, die het leed doen dragen met opgewek- ten hoofde en Weenen ook nu nog tot een der aantrekkelijkste centra maken. In moeilijke tijden voor een volk tref fen ta meer een belangstellend woord of een daad van sympathie, hoe bescheiden ook. Die sympathie hebben wij willen wekken in ruimer kring door u te toonen, wat hei huidige Oostenrijk ons levert op het gebied van kunstnijverheid en archi tectuur. M t groote erkentelijkheid breng ik ten slotte hulde aan het damescomité, onder leiding van Mevr. Wenzinck, dat een ga la-avond inricht op Dinsdag a.s. Daar zal ook tot u klinken de ziel van Oostenrijk, gedragen door de scheppingen van zijne groote toonkunstenaars. Had dit land al leen ons de werken geschonken van mees ters als Glück, Mozart, Haydn en Beet hoven, dan zou het daarmede reeds alle volken aan zich hebben verplicht. Geluk kig, dat ook onze stad aan Weenen man non heeft geschonken, wier naam daar in dankbare herinnering voortleeft. Ik noem u slechts N. J. Baron Jasquin, den beken den plantkundige en directeur van den hortus te Weenen, en Boerhaave's groot sten leerling, Gerard baron van Swieten, den grondlegger van den roem van de Weensche Hoogeschool op medisch ge bied. Zoo zijn er reeds oude banden gelegd tusschen Leiden ui Oostenrijk. Moge deze tentoonstelling er toe medewerken, om nieuwe belangstelling en waardeering te wekken voor dit land en zijn kunst, en voor u eene aansporing worden om het land zelf te bezoeken, het prachtige berg land met zijn gordel van bergmeren en zijne sympathieke trouwe bevolking en Weenen, de hoofdstad, het centrum van kunst, met zijne onvolprezen musea, waar ook onze Rembrandt en de grootmeesters uit de Hollandsche schilderschool op zoo schitterende wijze zijn vertegenwoordigd. Hierna werd de tentoonstelling door de genoodigden bezichtigd. DE LEIDSCHE IJSCLUB. Gisterenavond werd in t café-rest. ,.ln den Vergulden Turk"' de algemee- ne veragdering van de Leidsche IJs club gehouden. Lehalve de meeste bestuursleden waren twee gewone le den aanwezig. De Voorzitter, de heer Oppelaar, opende te acht uur de vergadering, heette de aanwezigen welkom en sprak de wenscli uit dat, ondanks de geringe opkomst, de vergadering een goed verloop mocht hebben. Laarna werden de notulen gelezen on goedgekeurd. Vervolgens las de secretaris het jaarverslag. Daarin werd opgemerkt dat het aigeloopen jaar slechts zeer weinig ijsvermaak geboden had. Daaraan is het ook te wijten, dat het li.dental teruggeloopen is van 729— 1)80. Let bestuur stelt zich voor, dat dit verlies spoedig ingehaald zal zijn als weder een goed ijs ja ar komt. Al is echter het ledental achteruitgegaan, wat de financiën betreit gaat het goed. He bestuur heeft eenige wijzigingen ondergaan. In de vacature Tieleman werd gekozen de heer J. Roode, de heer de Graaff werd herkozen. In de plaats van den heer Werninck, die als voorzitter moest bedanken werd ge kozen de heer Oppelaaren in diens plaats de heer Henny. De voorzitter dankte den secretaris voor dit nauwkeurig verslag, waarna de heer Van Ginkel verslag uitbracht van opname van kas en boeken van den penningmeester. Spr. verklaarde ook namens het tweede commissielid, dat alles in de beste orde was bevon den en stelde voor den penningmees ter te dechargeeren. De penningmeester noemde daarna de voornaamste cijfers, die we hier laten volgen: Ontvangsten: Saldo 1925/'26 1594,45; contributiën, enz. 4082,90; idem studenten 90,idem Vr. stu denten 44; Verkoop Regl. Schoonr. 0.35; opbrengst garderobe 20,90; opbrengst Buffet 8,24 h»; opbrengst Reclame Labor 25; verpachting 525; rente 70.45; 33 obligatiën a 100 3300; totaal 9761,28 y*. Uitgaven: Landhuur 1198.75; onderhoudskosten 5565,72; verlich ting 72,brandstoffen 41,05; advertenties 41.60; incassokosten 150,35; Telefoon 70,40; drukwerken 235.42: diversen 208,26; arbeidsloo- nen 508,12; Saldo 1926/-27 1669,61 H, totaal 9761,28 M. Vervolgens had de bestuursverkie zing plaats. Herkozen werden de hee ren Stokhuyzen, Eigenman en Barli- com. Besloten werd om artikel 7 van het Huishoudelijk reglement te wijzigen in dien zin, dat de lidmaatschapskaar ten moeten zijn betaald vóór 1 Dec., in elk geval vóór de opeing van de ijsbaan. Daarna volgde sluiting. DE ELECTR. BOVENGELEIDING GEBROKEN. Hedenmorgen te ongeveer half ne gen is op het eerste perron van het Stationsemplacement dicht bij den Rijnsburgerweg de electrische boven- geleiding gebroken. De meeste elec trische treinen in de richting Rotter damAmsterdam vertrokken hier door met gemiddeld 10 minuten ver traging en moesten met een gewone locomotief opgetrokken worden. Om streeks kwart over twaalf was de lei ding weer hersteld en kon de treinen loop weer gewoon plaats hebben. posterije::. De Marseille-mail uit Ned. Oost- Indië wordt hedenavond te 21 uur al hier verwacht. De heer Mendels, die zooals reeds in aangekondigd is op 1 December in het klein auditorium van de Univer siteit, zal spreken voor den Bond van Sociaal-Democratische Studenten, zal als onderwerp behandelen: „De Stu dent en de klassenstrijd". Aangehouden is de nachtverblij- ver W. v. K„ die zich had schuldig gemaakt aan verduistering in dienst betrekking tot een bedrag van 12. W. C. J. heeft aangifte gedaan van'diefstal van zijn rijwiel, dat stond voor een perceel op het Utr. Jaagpad. Bij de politie is een hond te be vragen. BINNENLAND. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het be schermheerschap aanvaard van de Nederlandsche Boschbouwvereeniging DE MINISTER VAN ONDERWIJS. Naar vernomen wordt, zal de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr. Waszink, dezer da gen tot verder herstel van gezondheid naar de Riviera vertrekken. JHR. VAN KARNEBEEK. De oud-minister, Jhr. Mr. vail Kar- nebeek, die te Londen een lezing heeft gehouden over koloniale politiek is te 's Gravenhage terug gekeerd. DE GEMEENTE-SECRETARIS VAN HALSTEREN. De gemeenteraad van Halsteren heeft op 29 Januari j.l. een besluit ge nomen ten aanzien van den gemeente secretaris, den heer A. van Hoek, waar hij dezen in overweging werd gegeven om zoo spoedig mogelijk ontslag te vragen als secretaris dezer gemeente en als ambtenaar van den burgerlij ken Stand. Tot op heden had de secretaris aan dezen wenk nog geen gehoor gegeven Toen nu de gemeenteraad Woens dag en Donderdag de begrooting voor 1928 had behandeld, werd door den heer Bruseker een voorstel ingediend, omvattende, dat de heer v. Hoek met ingang van 1 Jan. 1928 ontslagen zal moeien worden als gemeentesecreta ris en als ambtenaar van den burger lijken stand met dien verstande, dat de heer Van Hoek tot 1 Dec. a.s. als nog gelegenheid zal krijgen om zijn omslag-aanvrage in te dienen. Over dit voorstel ontspon zich een langdurig debat, Na gesloten vergadering werd het voorstel van den heer Bruseker aan genomen met 7 tegen 1 stem. NATIONALE FEDERATIE. Gemeld wordt: De reeds zoo lang gewensehte fede ratieve samenwerking tusschen eeni ge vooraanstaande organisaties, welke zich het nationaal herstel en de be strijding van het ontwrichtend stre ven der socialisten en hun geestver wanten ten doel stellen, is dezer da gen tot stand gekomen door oprich ting van de „Nationale Federatie". Tot dusverre hebben zich bij de"c Federatie aangeslaten: de Nederland- Oranje-Nationalisten (N. O. N.), Hit Vaderlandsch Verbond (H. V. V.), Ver bond van Actualisten (V. v. A.) en ,.ci Verbond Nederland en Indië (V. N. 1.1. Met andere gelijkgezinde órganisa- saties wordt nog overleg gepleegd. WEER 'N INCIDENT IN BEN RAAD VAN ROTTERDAM. In de raadszitting van Rotterdam van Donderdagavond werd de begroo ting voor 1928 met algemeene stem men aangenomen. Vooraf deed zich echter nog een in cident voor. De heer Dijk (S. D. A. P.) kwam tot groote verbazing van den heer Van Burink met een tweetal moties die deze laatste eigenlijk had willen in dienen tot toekenning van een extra kolentoeslag aan werkloozen van 1 per week voor November tot en met April en gelijkstelling van het kolen- geld voor ouden van dagen en tijdelijk ondersteunden. Deze voorsy llen werden alle ver worpen met 23—11 stemmen, waarop de publieke tribune zich wonderlijk genoeg tegen de S. D. A. P. keerde. De voorzitter deed daarop de publie ke tribune ontruimen. DE MEDISCHE ADVISEUR DER R. V. B. Naar wij vernemen zal. wegens bet niet-bereiken van overeenstemming omtrent den persoon van den nieuw te benoemen medischen adviseur der Rijksverzekeringsbank tusschen den Minister van Arbeid en het Bestuur der Bank, de tegenwoordige functio naris ook na 1 Januari zijn-functie voorloopig blijven vervullen. EEN „OBJECTIEF" VERSLAG. In Het Volk schrijft Edo Fimmen, dat de wedergave in de Voorwaarts van hetgeen L. de Visser gezegd heeft op de 1. A. H.-vergadering „volslagen onwaar en valsch" is. En het verslag, dat de Voorwaarts geeft van wat hij Fimmen zelf op deze vergadering heeft gezegd, ^noemt hij „het meest perfide, tendenti euze en onware verslag", dat hij ooit in eenig blad las van eenige rede, dio hij ooit heeft gehouden. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND. Het Nederlandsch Jongelingsverbond de oudste Protestantsch-Christelijke Jeugd-organisatie hier te lande, hoopt op 16 en 17 Mei a.s. te Amsterdam zijn 75-jarig bestaan te herdenken Voor de beide feestdagen is een programma ontworpen, waarop ne vens de samenkomsten voor de offi cieele herdenking, ook vergaderingen voorkomen met oud-leden, iiiet belang stellenden en met de jongens-leien. Wijl geen gebouwen groot genoeg voor deze samenkomsten te vindon zijn, zullen gelijktijdig meer dan een bijeenkomst plaats vinden. •Ook komen officieele dankstonden in kerkgebouwen op bet programma voor. Voorts is een comité gevormd, dat een jubileum-fonds zal samenbrengen en worden allerlei stappen gedaan, om een luisterrijke viering van dit natio nale feit te verkrijgen, Het Verbond, dat thans met zijn jon genswerk 30060 leden telt, is in den loop der jaren voor duizenden jonge mannen ten zegen geweest. Begrijpe lijk, dat voor de viering van dit ju bileum veel belangstelling bestaat. LAGE WATERSTAND. Tengevolge van den barden Oostenwind is de waterstand op de Wadden zoo laag, dat Ameland reeds twee dagen geisoleerd is. Het voorgenomen bezoek van Minis ter Kan, voor de officieele toewijzing van den nieuwen kabel in het ruilverkave- lingsgebied te llallumermieden, de eerste ruilverkaveling op wettigen grondslag, kon om deze reden niet doorgaan. Beide veerbooten „Waddenzee" en „A- meland" zijn op de Wadden vastgeloopen. HET ZEVENDE LEERJAAR. Op de volgende vraag van den heer Albarda, lid van de Tweede Kamer, Kan, tijdens het verlof van den mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, den heer Waszink, de indiening van de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot invoering van de leerverplichting voor het zeveQ de leerjaar verwacht worden en ook op de medewerking der regeering voor de openbare behandeling van dat wetsontwerp gerekend worden? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ai. ge antwoord: Van een minister, die gedurende ziekte van een ambtgenoot tijdelijk diens departement beheert, kan, naar de meening van den ondergeteekende, niet verwacht worden, dat hij een ont werp als het onderhavige, dat nóch eenvoudig, nóch urgent is, met de Staten-Generaal behandeld. SMAADSCHRIFT. De rechtbank te Amsterdam heeft den vakvereenigingsbestuurder R. N. te Utrecht wegens smaadschrift ver oordeeld tot 25 boete of vijf dagen hechtenis. Hij had in de Federatieve Post. waar van hij redacteur is, een artikeltje geschreven, waardoor de heer W. r'. H., chef bij de advertentie-afdeel ing van het dagblad Het Volk, zich be- leedigd achtte. WIE ZIJN „BELANBHEBBENDEN?" De heer Ketelaar, lid van de Twee-Ie Kamer; heeft aan den minister van

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2