CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8«" JAARGANG ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927 NUMMER 2287 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknel Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariel BH contract belangrijke redactie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nuraer bestaat uit [WEE Bladen. EERSTE BLAD. Des Zaterdags zijn losse nummers van ons blad verkrijgbaar bij Boekhandel J. Pontier (J. Du Pon), Haarlemmerstraat 81. De kandelaar, die de zon bijlicht. Het is nog niet zoo heel lang gele den dat wij op muren ei. schuttingen een plaat konden bewonderen, waar op een jonge man, een echt kracht type, een man die door athletische oefeningen zijn spieren gestaald heeft, stond afgebeeld. Deze man, het toon beeld van de alles overwinnende kracht, hield een schaal omhoog, waaruit een rook of walm opging. Het onderschrift luidde: „Hij draagt den gouden luchter van den nieuwen dageraad". Ziehier een sterk staaltje van de wijze waarop het socialisme onna denkend en klakkeloos met groote woorden schermt en schermen leert. Het is hetzelfde als wat telkens ver nomen wordt in volksvergaderingen, in de raadszaal en in de Staten-Gens- raal, in fabriek en werkplaats, ja overal waar onze menschen de sociaal democraten ontmoeten. Vooral d* snoevende taal die gebezigd wordt om de jonge garde aan te vuren ge tuigt daarvan. De jeugd heeft nog niets van de idealen ingeboet, zij is wat roman tisch aangelegd, nog niet practisch gevormd en praat graag na, praat voral graag groote woorden na. Daarom wordt vooral ten aanhoo rt- van de jeugd met zulke taal en zulke beelden gewerkt. Neem nu dit onderschrift: „Hij draagt den gouden luchter van den nieuwen dageraad" eens op den ke per. Deze luchter inoet licht brengen. Eu licht is er noodig, als de dag da len gaat. Vooral deze lijd van het jaar toont ons dat wel. Zoodra de zon on dergaat, grijpt ge naar het kunst licht. En hoewel onze tijd het in de techniek van de verlichting zéér ner gebracht heeft, toch blijft ook de schitterendste electrisch? lamp niet anders dan een schamel vervangmid- del. Het groote gouden zonlicht is door niets te vervangen. Het is dan ook immer een groote vreugde, als de dageraad weder rijst eni het kunstlicht kan worden ge- bluscht. Zoodra de dageraad opgaat, wordt de luchter, de kandelaar overbodig. De samenvoeging „luchter van den dageraad" is derhalve baarlijke on zin. Het dwaze van deze voorstelling wordt nog aanmerkelijk versterkt doordat de luchter den vorm heeft van een schaal, waarvan alles behal ve licht uitstraalt, maar waaruit een wolkende walm opstijgt. De bedoeling van den ontwerper is geweest, in beeld te brengen de zege ningen van het socialisme, zooals die bezongen worden in een „strijd "-lied voor den vrede. Want aan dit strijd lied voor den Vrede is de bombasti sche regel ontleend. En de roode wol ken, die uit den luchten opgaan, dra gen dan ook in roodo letters den. naam „socialisme". De luchter van het socialisme moet den zonsopgang bijlichten! Terecht is toentertijd van deze plaat gezegd, dat zij een propaganda middel tegen het socialisme was. Dat is duidelijk voor wie even na denkt en doordenkt. Want duidelijker kan de holheid en de valsche pretentie van nagepra te leuzen niet worden geïllustreerd. Laat het in 't bijzonder voor onze jonge menschen een tegengif zijn. Wat toch is de tegenstelling? Wij verwachten den nieuwen dage raad niet van de zijde der socialisten. De nieuwe dageraad is reeds opge gaan. Christus is de groote Zon. In Zijn lieht zien we het licht en zijn we licht. Denk aan den lofzang van Zacharias: „Voor elk, die i"n het duister dwaalt Verschaft deez' Zon een helder licht, Dat hem in schaüw des doods bestraalt, Op 't vredepad zijn votten richt". Het licht van Christus is het gou den schijnsel, dat zelfs den duisteren weg verheldert. Het Socialisme daarentegen zoekt het in eigen racht. Zijn kracht houdt immers den luchter stevig vast. Hij is zelf de Schepper van het licht! Maar hier li dan ook de zwakheid van het socialisme voldoende getee- kond. De luchter laat ons straks vol slagen in den strek. Als de stoere gespierde arm van den werker, die deze schaal draagt, slap neerzinkt in de uie van het ster ven, dan valt voor hem de luchter te pletter. Dan houdt hij niets over dan een eeuwigen nacht. Het socialisme predikt den wrevel en den haat stelselmatig: haat voor al tegen den godsdienst en tegen de Kerk, ondanks alle schoone woorden van „godsdienst is privaatzaak" en „ieder wordt vrijgelaten". Daarom leeft de socialist alleen voor dit kor te leven. En wat dan? Wat zou hij anders overhouden da i een eeuwigen nacht? Maar zalig is het volk, dat naar Gods klanken hoort: zij wandelen in 't licht van het Goddelijk aanschijn voort". Zij leven niet voor d i t leven alleen. Zij zien verder en hooger. Omdat voor hen de waarachtige dageraad opgegaan is. hebben ze niet aleen levensvreugde, maar ook ster- vensvertroosting. Iets, wat het socialisme nooit kan geven. Eén van de weinige dingen, die het nog nimmer heeft beloofd. Wij staan weldra aan het begin van der adventstijd. In deze donkere da gen wenden wij ons oog naar de don kere verte vanwaar wij weten dat het licht komen zal. In den donkeren menschennacht komt de Zone Gods als het Licht der wereld ons omstra len. Hij is ons licht. Dat heffen niet w ij omhoog, maar God plant het voor ons als een altijddurende ficht- bron. Maar dan geldt ook de vraag wat doen wij met dat licht? Wat baat het ons per saldo of wij weten dat het so cialisme zichzelf ten verderve voert en niet bereid zijn om ons licht ver helderend te doen schijnen? Dan zul len ook wij duisternis worden. De kilheid en de koudheid van ve ler christen-zijn, ook in het leven der gemeenschap, kan soms ontroeren, ja ontstellen. Als christen geteld worden, het is niet zoo moeilijk. Als christen te praten, vooral ip een kring van gelijk-denkenden, is heusch zoo zwaar niet. Maar een christen te z ij n, dat is iets geweldigs. Een christen te zijn in het leven van alle dag. Ook in ons gemeenschapsleven, ook in ons oordeel over anderen. Een christen te zijn als werkgever. F.en christen te zijn als werknemer. Ware zelfkennis maakt ook hier mild in het oordeel over anderen en streng in het oordeel over eigen le ven, ever eigen daad en woord. STADSNIEUWS. A.R. KIESVEREENIGING. Het bestuur der A.R. Kiesvereeniging heeft eene ledenvergadering uitgeschre ven tegen a s. Donderdagavond 8 uur in Prediker. Voor de agenda verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie en het ingezonden stuk van den secre taris. Naar wij vernemen luidt het ingekomen voorstel van een lid betreffende de Twee de Kamerverkiezingen van 1929 aldus: De Kiesvereeniging benoeme een Com missie, aan welke wordt opgedragen een rapport saam te stellen over de beste wij ze van candidaatstelling bij de in 1929 plaats hebbende verkiezing voor de Twee de Kamer en drage deze Commissie op dit rapport, voor 1 Maart 1928 ter kennis der Kiesvereeniging te brengen. De volgende vragen zullen in dit rap port moeten worden beantwoord: 1. Op welke wijze zal de candidaatstel ling bij de a.s. Kamerverkiezing tot stand komen? Zal dit alleen en uitsluitend ge schieden door de Kiesvereeniging, via de Kamerkieskringen, "met toepassing van het gebruikelijke meerderheid-stelsel, of zal hierbij het advies en de medewerking der partijleiding onontbeerlijk zijn? Indien het laatste het geval is, op wel ke wijze en in hoedanige vorm zal de partijleiding dan tot uitdrukking moeten komen 2. Is het gewenscht, voor No. 1 der Can- didatenlijst (de zoogenaamde „trekkracht of lijstaanvoerder") een candidaat te kie zen die als zoodanig over het geheele land optreedt, of verdient, het aanbeve ling in eiken kieskring een candidaat te kiezen kan wiens persoonlijkheid in den Kieskring, speciale propagandistische waarde moet worden toegekend? schillende bewaarscholen hier ter stede bij kinderen inentingen ver richt zijn tegen diphterie? 2. Hebben B. en W. daarvoor aan dien Directeur machtiging verleend? 3. Is tevoren van de ouders dier kin deren schriftelijke toestemming ge vraagd en verkregen? 4. Meen en B. en W. niet, dat hier het terrein betreden wordt, dat aan le huisartsen toebehoort? 5. Zou het college maatregelen wil len nemen om dergelijke handelingen van genoemden Directeur eventueel van schoolartsen te voorkomen? VRAGEN VAN HET RAADSLID Dr. J. G. VAN ES. Door den heer Van Es, zijn tot het college van B. en W. de volgende vra gen gericht: 1. Is het aan B. en W. bekend, dat door den Directeur van den geneeskundigen dienst op ver CHRISTEL! JK-HXSTORISCHE JONGEREN. Gisterenavond is in „Prediker" een openbare vergadering van de C.-H. Jongerengroep gehouden, waar als spreker optrad Mr. Dr. A. A. van Rhijn, van Amsterdam, Secretaris van de Federatie van Boekdrukkerspa- troonsvereenigingen, over: „Hebben de Chr.-Hist. Jongeren een politieke taak?" De voorzitter, de heer J. C. B. Hü- ner opende de vergadering, liet zin gen Ps. 119 3, ging voor in gebed en las Jac. 3. Vervolgens heette Spr. de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder Mr. van Rhijn. en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de ver gadering zoo slecht bezocht was. Daarna was t woord aan den spreker. Mr. van Rhijn begon met op te merken: we zijn hier bijeen als Chr.- Histonsclie jongeren, en ging vervol gens na wat onder „Christendom inoet verstaan worden. Het Christen dom heelt niet alleen beteekenis voor ons persoonlijk le\en; er zijn in het Evangelie nug geheel andere normen neergelegd, het heeft ook iets te zeg gen voor het publieke leven. Hier ligt de tegenstellinig tussclien de C.-H. cenerzijds en partijen als de V.B. en de V.-D. anderzijds. Hieruit volgt dat om Christen in den vollen zin des woords te zijn wij ook aan politiek moeten doen. Soms gaat bet in de po litiek om louter technische vragen, die met onze levensbeschouwing geen verband houden en waar wij in den Bijbel niet over lezen. Anders staat het b.v. met de vraag, hoe wij in ons Ned. burgerlijk recht het huwelijk moeten regelen. (Jezus leert dat de huwelijksband door God gelegd is en daarom niet verbroken mag worden) of waarop de Overheid recht heeft op onze gehoorzaamheid (Jezus erkent in Pilatus den gezagsdrager. Spr. j.oemde ook het vraagstuk „Christen dom en ontwapening". Tegen den oorlog zijn we allemaal, doch het mee- ningsverschil gaat over de vraag, langs welken weg de oorlog moet be streden worden. Eenzijdige ontwape ning zou liet gevaar van den oorlog veel grooter maken. De achtergrond van deze kwestie is de zonde; toch moeten wij niet fatalistisch ons laten meesleuren door het kwaad, doch wij moeten er tegen strijden. Spr. besprak ten slotte den in vloed van het Christendom op de waardeering van den arbeid, speciaal den lichamelijken arbeid. De oude Grieken en Romeinen lieten den ar beid over aan de slaven en zagen er minachtend op neer; zoo leerde het ook Plato. Ook de Germanen dachten er zoo over. Met het Christendom ver anderde dit. Reeds in het O. T. zien we heel andere opvattingen dan bij de Grieken: de menseh vóór den zonde val moest den hof van Eden bouwen en bewaren, alzoo lichamelijken ar beid verrichten. Jezus ontleende Zijn voorbeelden meermalen aan den da- gel ijksclien arbied en Zijn discipelen waren vissehers. Paulus was tenten maker van beroep. De beginselen van bet Evangelie kwamen pas langzamerhand tot ont wikkeling. De katholieke kerk in de Middeleeuwen stelde het beschou wend boven het werkzaam leven, doch Luther leerde dat ons dagelijksch werk is ons Goddelijk beroep. Uit al deze voorbeelden blijkt dat het Christendom is iets algemeens dat voor het geheele leven geldt, en hier om gaat het in de C.-H. beginselen. Na de rede van Mr. van Rhijn ont spon zich een geanimeerde gedach- tenwisseling EEN SCHANDAAL. in Het Volk van Dinsdag 15 Novem ber j.l plaatste de Leidsche correspon dent het volgende bericht: De klachten over het schriel op treden van het Burgerlijk Armbe stuur i.emen den laatsten tijd weer toe Een typeerend geval moeten we even signaleeren. In het gezin van H., wonende aan de Driftstraat, werd voor ongeveer ■/es weken de man ernstig ziek, zoo- dat opname in het ziekenhuis nood zakelijk bleek. Als ondersteuning voor het gezin, bestaande uit vrouw en twee kinderen, keerde het Arm bestuur 10 per week uit. waarvan 5 voor huishuur af moest.Wat er dus voor het levensonderhoud van dit gezin overbleef, kan ieder na gaan. In de afgeloopen week kwam de man te overlijden. Een zware slag voor de nog jonge vrouw, die met twee jonge kinderen, waarbij binnen kort het derde wordt verwacht, ach ter blijft. 't Burgerlijk Armbestuur., krach tens zijn taak aangewezen om dit gezin in zijn financieele zorgen bij te staan, doet precies het tegendeel. Den dag na de begrafenis van haar man, kreeg de weduwe de bood schap, dat de ondersteuning werd verminderd tot 7,50. Op de vraag waarom, werd geant- woordt. dat nu niet meer voor de man behoefde te worden gezorgd. Het Armbestuur schijnt dus te meenen, dat dit gezin met twee, binnenkort drie, kinderen met ƒ7,50 per week, waarvan 5 aan huishuur af moet, voldoende gesteund is. Wij noemen dit eenvoudig een schandaal. Wanneer men bovenstaand tenden tieus bericht leest, zou men geneigd zijn met de laatste zinsnede in te stemmen en werkelijk van een schandaal in dezen te spreken. In- tusschen hebben wij ons van het ge val op de hoogte doen stellen en in lichtingen ingewonnen, daar, waar men met de juiste feiten en cijfers bekend is en dan moeten wij wel on verkort het woord „een schandaal" handhaven, maar dan toepassen op den Leische-Volk-correspondent, die op ergerlijke wijze een bericht lanceert over een geval, waarin deels een mis verstand van de zijde van 't B. A. is begaan, doch direct hersteld is en deels de feiten onvolledig worden weergegeven. Het geval heeft zich als volgt toege dragen Op 13 September j.l. werd H. opge nomen in het Ziekenhuis voor reke ning van de Ziekenvereeniging „Voor uit" alhier, waarop bij het B. A. een aanvrage om steun inkwam voor her gezin TI., bestaande uit vrouw en 2 kinderen. Na onderzoek van deze aan vrage (waarbij bleek, dat in het gezin van den vader van H. een inkomen was van 73,50 per week; dit wordt door den Volk-correspondent niet ge meld) besloot het B. A. te steunen met 10 per week. Den 4den November d.v. was even wel de termijn, waarop de man voor rekening van de Ziekenvereeniging „Vooruit" werd verpleegd verstreken en kwam de patient dus voor rekening van de gemeente. Door den geneeskundigen dienst werd, zooals gebruikelijk is, per 4 Nov. aan het B. A. telefonisch medegedeeld, dat H. vanaf 4 Nov. voor rekening van de gemeente werd verpleegd. Hiervan werd door het B. A. aari- teekening gehouden, doch tegelijk ecu vergissing gemaakt, die evenwel alles zins verklaarbaar is. Wat toch is het geval? De voortzetting der ziekenhuisver- pleging van H. werd n.l. als een nieuw geval aangemerkt, ingaande op den 4den November. Omdat de opneming van H. in het ziekenhuis, aldus overlegde de admi nistratie van het B. A.. verandering bracht ten gunste van de gezinsom standigheden, werd besloten de onder steuning met 2,50 te verminderen, welke maatregel bij opname in een ziekeninrichting van door B. en W. gesteunde patiënten steeds wordt toe gepast. Van dit besluit werd de vrouw van H. j.l. Maandag mededeeling gedaan. Inplaats dat deze vrouw over deze ver gissing (de man was immers reeds in September opgenomen en kort daarna werd aan het gezin reeds 10 per week toegekend) één woord rept. heeft zij zich blijkbaar onmiddellijk in ver binding gesteld met den Volk-corres pondent, zij het dan misschien in an dere kwaliteit als die van persmarifP. Enkele uren later werd de admini stratie van het B. A. door iemand op gebeld, die zijn afkeuring over de be handeling van het gezin H. te kennen gaf. Bij dit onderhoud kwam de vergis sing aan het licht en reeds Dinsdag avond, juist toen de Volk-correspon dent zijn „sehandaar-bericht aan zijn lezers te slikken gaf, besloot het B. A. de ondersteuning van het gezin H. weer op 10 terug te brengen, aange zien in de omstandigheden van het gezin sedert September geen veran dering gekomen was. Deze feiten, ons welwillend verstrekt door het B. A. geven een andere kijk op de zaak, dan de Volk-correspondent doet. Maar men komt tot deze dingen als men de daden van anderen steeds wil uitbuiten met propagandistische be doelingen. ie nieuws in Binnenland. De opening der Oostenrijksche ten- toonstelling te Leiden. Buitenland Marx over de verhouding van Rijk en bondsstaten. Interpellatie in de Roemeensche Kamer over het verbieden van verga deringen. Dreigende kabinetscrisis in België. De derde zoon van wijlen Sultan Mcelay Yoessef tot Sultan van Ma rokko uitgeroepen. Radek, Trotzki en Ziricwjeff hebben het Kremlin verlaten» SINT-NICOLAAS. Do goeie ouwe Sinterklaas met zijn lange witte baard en zijn jonge hart is, zooals elk jaar weer cenige weken voor zijn verjaardag uit Spanje met de stoomboot aangekomen en doet de ronde door ons land. Ook in onze stad hebben we hem reeds enkele keeren gezien en daarbij opgemerkt dat het traditioneele paard, waarme de hij 's nachts op de dak«;n rijdt, langzamerhand plaats maakt voor de moderne auto. Hedenmiddag zagen we zijn eer waarde verschijning, waar hij zat op een fluweelen troon in een der appar tementen van de fa. Vroom en Drees- n:a'n op tie Aalmarkt op de bovenver dieping, waar hij audiëntie verleende aan de kinderen, die bij deze firma met hun ouders inkoopen kwamen doen. Het is al sinds jaren bekend dat hij voor deze firma een zekere voorliefde heeft en dat hij de kinde ren die daar komen bijzonder goed gedenkt. Vanuit het gebouw klonken de lonen van een muziekcorps, die duidelijk op de straat te hooren wa ren en de kinderen, die zich verdron gen op de Aalmarkt, zwaaiden met vlaggetjes, die ze van de firma had den gehad. Het was een grootsche vlaggenhulde die den goeden Sint werd gebracht en ze maakte grooten indruk op den grijzen man, evenals de serenade van het muziekcorps, dat toepasselijke liedjes speelde, die door honderden kinderen geestdriftig wer den meegezongen. De Sint is er zoodanig van onder den indruk gekomen, dat hij maar besloten is om veertien dagen lang bij de Fa. Vroom en Dreesman te blij ven om al de kinderen te ontvangen. Dicht bij de plaats waar de Sinter klaas troont is door fa. V. en D. een speciale speeRoedafdeeling ingericht, waar men een geweldige sorteering va allerlei speelgoed vindt. Vooral de mechanische afdeeling waar alles in werking is te zien is bijzonder in teressant. We zouden haast nog vergeten te vermelden, dat het muziekcorps, dat in de gebouwen van de firma een se renade bracht, om dien tijd een tocht door de stad heeft gemaakt vanaf het repetitielokaal aan de Lange- gracht. alles ter eere van St.-Nicolaas iïij zal zeker met een hart vol dank bare herinnering naar Spanje terug- kceren, evenals Zwarte Piet, die door zijn grimassen wel toonde dat hij het goed naar zijn zin had in onze stad. LEIDERSVERGADERING VAN DEN NED. BOND VAN J. V. OP G. G. Gisteravond werd in een der zalen van het Nut van 't algemeen, vanwe ge dé afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van J. V. op G. G. de vier de en laatste leidersvergadering ge houden. De vergadering stond onder leiding van den afdeelingsbibliothecaris, de heer H. de Ruig. Door den heer W. de Gelder van Bc/kel werd een referaat geleverd getiteld: „Is de groei onzer vereenigingen gepaard gegaan met een verdieping van het inwendig ver- eenigingsleven?" Vr. de Gelder beantwooordde deze vraag ontkennend en gaf de richting aan en de middelen waardoor deze oppervlakkigheid kan worden bestre den. Spr. wees er vooral op dat wij on- re pretentie: Alleen jongelingen van Geref. levensopvatting, hoog moeten houden en tevens ons ideaal blijven handhaven. Daar niet van afdoen om het gemakkelijker te maken maar door ernstige studie, vooral door ern stige bronnenstudie trachten om dat doel te bereiken. We zijn dikwijU te lamlendig en te lui daarvoor, maar dan zullen we ook nooit het schoone en het alles beheerschende van onze levensopvatting te zien krijgen. Aan de discussie werd door een vijftiental vrienden deelgenomen. Het was een leerzame avond voor onze jongelingen en wanneer zij de wenken die gegeven zijn in praktijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1