CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8"» JAARGANG VRIJDAG 18 NOVEMBER 1927 NUMMER 2286 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit IWEE Pladen. EERSTE BLAD. V Bijzonder zendingswerk. In de „Church Missionary Outlook" vertelt een in Japan werkend predi kant Murray Walton van de goede re sultaten, welke behaald werden voor het Christendom door middel van wat wij zouden noemen de neutrale pers. Het was n.l. Walton drie jaren ge leden gelukt om den hoofdredacteur van een dagblad met 700.000 lezers over te halen, eens in de week een in gezonden artikel te plaatsen over het Christendom. Soms waren het korte mededeelingen, dan weer een korte verhandeling, een enkele maal een meditatie. Het gevolg was verbluffend. In het eerste jaar kwamen bij Murray ruim 6000 vragen in met betrekking tot het Christelijk geloof. Nu rekent hij op circa 120 brieven per week, die zelfs uit die deelen van Japan komen, waar de Chr. zending nog niet werkt. Wal ton heeft voor de beantwoording dier brieven een staf van helpers, die reeds zeer veel vragenstellers hebben mogen ooeken als doopcandidaten. Nu wil men ook in Osaka door mid del van een veelgelezen blad op de zelfde wijze gaan evang-eliseeren. Maar hier wil men den nadruk leg gen op de sociale beteekenis van het Christendom, daar de arbeiders in Osaka sterk door de bolsjewisten wor den beinvloed. Dit middel is ook elders reeds met vrucht toegepast, althans iets soort gelijks. Verschillende zendingsarbeiders op Java hebben door correspondentie reeds lang toegang bij vooraanstaan de persoonlijkheden in de Inlandsche wereld voordat deze openlijk met de zending in aanraking komen Op deze wijze wordt niet alleen het evangeliezaad uitgestrooid, dat me nigmaal mortel schiet en vrucht draagt, maar wordt ook in het alge meen veel misverstand weggenomen. Het is een methode /aar zeer groo- te invloed van uitgaat. Geen vaccinevereering. Nu de vaccinedvvang staat opgehe ven te worden staan er dadelijk per sonen klaar om te betoogen dat dit toch zoo gevaarlijk is. Daarom kan het noodig zijn te wijzen op wat Dr. A. C. A. Hoffman te Gouda mede deelt over de statistische cijfers in Engeland. De cijfers zoo schrijft Dr. Hoff man wijzen over de jaren 1872— 1891, den tijd van sterken inenings- dwang in Engeland, aan, dat er 40312 gestorvenen aan pokken werden aan gegeven, d.i. 1780 per millioen toen malige inwoners. Van 18921911, tijdens afnemenden dwang tot vaccinatie, stierven in En geland 8318 pokkenlijders. of per mil lioen toenmalige inwoners 256. Over 19121926, bij sterke, ten deele zelfs zeer sterke vermindering van 't getal gevaccineerde/), stierven slechts 189 aan pokken of 0.3 per millioen in woners. Inl898 werd in Engeland de eerste wettelijke poging tot gewetenserken ning inzake vaccinatie dwang aange nomen. Deze was zóó omslachtig, dat, mede in verband met toeneming der bevolking, 't aantal gevaccineerden met ruim een zesde steeg. Ook het aantal pokken steeg van 0 in 1897 tot ■*5 in 1920, 't laatste cijfer per millioen inwoners. Na de invoering der tweede latere wettelijke poging tot gewetenserken ning der gemoedsbezwaarden inzake vaccinat.iedwang in bepaalde volks- kringem welke wettelijke bepalingen ten gunste van deze personen, die injllioenen in aantal waren gebleken, nu zeer gemakkelijk en ruim waren, verminderde het getal ingeënten of gevaccineerde tot op 38 procent en tevens 't getal pokkenlijders tot op 0.3 per millioen inwoners. Er stierven van 19211925 in En geland 7 maal zooveel typhuslijders als lijders aan pokken, waarbij dan 't diagnose-beeld pokken in den ruim- sen zin van pokken plus waterpokken genomen is. In dezen zin beschouwd stierven in dezelfde jaren 19211925 bijna 100 maal zooveel personen aan roodvonk als aan pokken, plus water- of windpokken; 300 maal zooveel aan diphtherie als aan pokken enz. 400 maal zooveel aan mazelen 437 maal zooveel aan slijmhoest. In 1926 stierven er op 10100 pokken lijders maar 19 aan pokken (plus wa terpoken). Het algemeen sterfte cijfer in Engeland was over 't laatste jaar 1926 twaalf procent 1 Ook al waren alle 10100 pokkenlij ders echte pokkenlijders geweest, vol gens één der beide gangbare theo rieën over de al of niet saamhoorig- heid van pokken en waterpokken, dan nog was het percentage dooden, waar van 't absoluut getal maar 19 bedroeg- verre beneden de 12 procent algemee- ne moraliteit. STADSNIEUWS. COMITé UITBOUW VRIJE UNIVERSITEIT. Het Comité van Actie voor den uit bouw van de Vrije Universiteit houdt a.s. Maandag 21 November in het Ca techisatielokaal van Ds. Thomas aan de Hooigracht zijn vergadering. Als dan worden de eerste rapporten over het behaalde resultaat ingewacht. Het bestuur rekent op trouwe op komst. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afd. Leiden en Omstreken, van bovengenoemde Mij. vergaderde gis teravond in den „Vergulden Turk". Nadat de Voorzitter, de heer E. Th. Witte, de aanwezigen had ver welkomd, weiden de notulen gelezen en door de vergadering onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van de Leidsche Tuiniers- en Bloemisten- vereeniging „Door Eendracht Ver bonden" om even als vorige jaren weer een subsidie te mogen ontvan gen voor de door die vereëniging te houden „Floralia"-wedstrijden. Beslo ten werd om een zilveren medaille be schikbaar te stellen. Het ledental neemt steeds toe en zoo traden weer zes leden tot de Leidsche afdeeling toe. De heer E. Th. Witte bracht verslag uit van de twee en zeventigste Alge- meene Vergadering der Maatschappij, welke is gehouden op 26 October j.l. te Rotterdam. Als hoofdbestuursleden zijn geko zen de heeren H. de Lange, te Rotter dam en Mr. T. J. T. Noyon, te Ellecom; terwijl met algemeene stemmen de heer F. J. W. Baron van Pallandt van Rosendaal tot Eerelid der Mij. werd benoemd. Ir. Van Poeteren, hoofd van den Plantenziektekund.gen dienst hield een verhandeling over de gevreesde lóodglansziekte. De winterbijeenkomst zal worden gehouden te Groningen en de vriend schappelijke bijeenkomst te Velp. De heer Jonker bracht nu den voor zitter dank voor zijn verslag en daar na was het woord aan den heer Kriest, welke sprak over de cultuur van sier- peper. Kort en zakelijk hoorden we nu welke eischen deze plantjes stel len om tot een bekoorlijke sierplant op te groeien; Spr. bèval als mooiste variëteit de „Christmas Peper" aan. De vraag: „Ondervindt het Tuin bouw vakonderwijs wel voldoende waardeering?" werd ingeleid door den heer A. Galjaard, welke aller eerst een overzicht gaf, waar en op welke wijze dit onderwijs gegeven wordt. Spr. bracht hulde aan de Leidsche afdeeling voor haar onver moeid streven tot het aanmoedigen en in stand houden van Tuinbouw- cursussen en kwam tot de conclusie, dat er nog steeds menschen zijn, wel ke tegen dit onderwijs zijn. wat niet weg neemt, dat goed onderlegde prac-, tisehe beredeneerde vaklui te allen tijde gewaardeerd zullen worden.. De voorzitter bracht nu de sprekers van dezen avond dank voor hun moei te. Door den heer J. Kriest Jr. waren mooi© grootbloemige Chrysanthe mums ingezonden, het waren o.m. de variëteiten: Miss Edith Cavell, Wil liam Turner, Mad. Eliee Bieron en Rhené Oberthur. De commissie kende dan ook aan deze inzending veertien punten toe. De heer Heenk bracht, ondanks het late jaargetij, nog Papaverbloemen, we meenden er de verscheidenheden Rose Tendre en Perry's White in te herkennen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde ver gadering. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN J. V. OP G. G. Bovengenoemde Ring vergaderde gisterenavond te Oegstgeest (Dorp) De Voorzitter, vr. de Wolf, van Oegst geest (Dorp) opent de vergadering door te laten zingen Ps.89 8, en gaat hierna voor in gebed. Gelezen werd 1 Cor. 13. De notulen worden gelezén en goed gekeurd. Vr. Limburg van Voorschoten, leidt daarna in het onderwerp: „De behan deling van het vak Zending op de J. V." Inl. wijst op den grond van de Zending in de II. Schrift, en zegt dat wij ons ook op de hoogte moeten stellen van wat de Zending is en wat de Zending doet. Hij voert het pleit om het vak Zending op de J.V. to be handelen. Op dit onderwérp volgt een lange en levendige bespreking, waarin zoo wel voor- als tegenstander het woord voeren. Daarna wordt er vijf minuten ge pauzeerd. Na de pauze leidt vr. Mechelse van Oegstgeest (Morsch) in het onderwerp „Begrijzing van onzen u,rbeid". Inl. wijst op het doel van onzen Bond. n.l. om nuttige leden te vormen voor Kerk, Staat en Maatschappij; van deze idee moeten we niet afwijken, maar steeds moet onzen arbeid ge richt zijn op de bestudeering van de beginselen. Dit in tegensteling met het Ned. Jongelinsverbond, dat zich ook richt op de lichamelijke oefening en ontspanningsoorden. Ook op dit onderwerp volgt een in teressante bespreking. In de rondvraag krijgt de secretaris de gelegenheid de datums en onder werpen der Wolgende vergaderingen voor te lezen. De eerstvolgende vergadering zal zijn een propagandavergadering, wel ke zal worden gehouden op 15 Dec. in de ITooigrachtkerk te Leiden, waar als spreker hoopt op te treden Ds. K. Schilder van Oegstgeest, met het on derwerp: „Het boek Prediker". Verder wordt besloten dat op de Ringvergadering van 9 Januari, te houden te Voorschoten, o.a. zal ge sproken worden over inkleeding van onze jaarvergadering, te houden in Maart. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering, waarna vr. de Boer van Wassenaar voorgaat in dankgebed. GOEDERENWAGEN ONTSPOORD. Op het stationsemplacement alhier is de locomotief van een binnenko menden trein tegen een stilstaanden goederenwagen aangereden. De goe derenwagen ontspoorde en werd ern stig beschadigd, terwijl de lijn, stoot- blokken enz. beschadigd werden. PROF. KEESOM. Het Poolsch Coir. "Bur. meldt: De Poolsche bladen deelen mede, dat 3 November bij de opening van liet cursusjaar van de Technische Iloogeschool te Warschau de promo tie heeft plaats gevonden van prof. Keesom tot doctor honoris causa. De president van de Poolsche republiek en de Nederlandsche gezant te War schau woonden de plechtigheid bij. De Poolsche bladen gaven een uit voerige levensbeschrijving van den Leidsehen hoogleeraar. DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN. Ter vervulling van de vacature van Directeur der Gemeentewerken, die op 1 Januari a.s. zal ontstaan tengevolge van het aan den heer ir. G. L. Dries- sen als zoodanig verleend eervol ont slag, hebben B. en W„ overeenkom stig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, de volgende voor dracht aangeboden: 1. A. M. de Blauw, adjunct-directeur der Gemeentewerken, te Leiden; 2. H. B. J. Aikema. adjunct-direc teur der Gemeentewerken, te Schie dam. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Naar wij vernemen is het winter- programma voor de afd. Leiden van de Vereen. Nederlandsch Fabrikaat als volgt samengesteld: November: Industrieel© Filmvoor stelling. December: Bezoek aan een der Leidsche fabrieken. Januari: Lezing met lichtbeelden door den heer J. A. Geluk, secretaris van den Algem. Nederl. Zuivelbond, over het onderwerp: „De Nederland sche Zuivelindustrie". Februari: Industrieele Filmvoor stelling van de film van het boven- en ondergTondsche bedrijf van de Staats steenkolenmijnen in Limburg. Maart: Lezing met lichtbeelden door den heer W. J. Giel. gepens. Kol. Ned. Indische leger, over het onderwerp: „Een reis met een Nederlandsche mailboot naar Nederl. Oost-Indië". April: Vertooning van de film van de Billiton Mij., toegelicht door den heer J. V. Mollema, Oud-Hoofdadmi nistrateur van die maatschappij. Tijdig vóór elk der genoemde bij eenkomsten ontvangen de leden af zonderlijk bericht. Toegangskaarten kunnen worden aangevraagd bij den Secretaris, den heer Mr. P. G. Knibbe, Secretaris der Kamer van Koophandel voor Rijnland KUNSTKRING VOOR ALLEN. Vrijdag 25 November wacht den Leden van „de Leidsche Kunstkring voor Allen" een avond van hoogge stemd kunstgenot. Het Concertgebouw Sextett, uit Amsterdam, dat het vorig seizoen zoo een groot succes had. is door het Bestuur andermaal uitge- noodigd een avond te geven. Te meer zaj deze avond op hoog muzikaal peil staan, waar Mevr. Noordewier van haar groot© kunst zal doen genieten en eenige noviteiten op het program ma brengt, voor welker begeleiding bet ensemble is uitgebreid met twee fluiten. Het programma, verlucht met bet nieuwe portret van Mevr. Noor dewier en het Concertgebouw Sextett. bevat een keur van scboone num mers,, waarvan verschillende in Lei den nog onbekend. VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de Verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreemdelingen (geen Nederlanders), waarbij is bepaald, dat een ieder, die een Vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning op neemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoem den Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 2 4 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Ar beid, vervalt bovengenoemde ver plichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor loge s enz. DE DIEFSTAL VAN POSTSTUKKEN In verband met den diefstal van poststukken, gepleegd op Woensdag 9 November 1927, tusschen 7.20 uur en 8.20 uur namiddag, uit een tram tusschen Sassenheim en Leiden, ver zoekt de Commissaris van Politie al hier dengenen, die vanuit Hillegom, Lisse of Sassenheim dien dag post pakketten hebben afgezonden, welke hun bestemming niet hebben bereikt, hiervan aan hem mededeeling te doen onder opgave van inhoud en waarde van het pakket. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Op de Vischmarkt met haar mooie reeks winkels, is gisteren een nieuwe zaak geopend in perceel 14, vroeger ingericht voor electriciteitsartikelen. De fa. Meerpoel en Zn., uit Delft, heeft daar n.l. een filiaal ingericht voor de bekende Pfaff-naaimachines en wan neer men rekening houdt met het feit dat dit het derde filiaal is van deze firma, dan is daar wel uit op te ma ken. dat de Pfaff-naaimachine een artikel is van superieure kwaliteit en da: een zaak in deze machines goed op haar plaats is in onze stad. In den winkel vindt men een pracht sortee ring van de meest moderne machines hand- en trapnaaimachines, ook voor naaisters en kleermakers. De zaak is belangrijk gerestaureerd. Het voornaamste werk daarvan is ge daan door den hr. de Bolster, behan ger, en J. J. v. Weerlee, schilder, bei den alhier. Het is een mooie ruime zaak en vooral nu van verschillende kanten bloemen zijn gezonden, biedt ze een feestelijken aanblik. NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteravond werd in het gebouw van 't Nut van 't Algemeen vanwege den Ned. Chr. Vrouwenbond de tweede van de aan gekondigde winterlezingen gehouden. De bijeenkomst werd geopend door de presidente, Mevr. RiemensCoolsma, die liet zingen Ps. 119 3, las een gedeekte van Ef. 5, waarna Mr. P. E. Briët, de spreker voor dezen avond voorging in gebed. Mevr. Riemens heette daarna allen, speciaal den spreker hartelijk welkom, dien zij dankte voor zijn bereidwilligheid, om dezen avond een rede te houden. Daarna nam Mr. Briët het woord tot het houden van zijn rede over „Huwelijks wetgeving". Spr. begon met te zeggen, dat hij niet op het technisch-juridische van het on derwerp den nadruk zal leggen, hoewel dat voor juristen zeer aantrekkelijk is. Ook voor leeken heeft dit onderwerp ech ter de belangstelling en daarom zal spr. het hier dezen avond behandelen. Een zeer oude waarheid, die dikwijls uitge sproken wordt, is: Het 1 uwelijk is de grondslag van de maatschappij. Maar al is dit een oude waarheid, het neemt toch niet weg, dat ze van alle kanten wordt bestreden en altijd is bestreden. En tegen die aanvallen hebben de Christenen zich te verdedigen. Allerlei nieuwe en gevaar lijke theorieën worden gelan-eerd en van de daken verkondigd. Dat deze theorieën als nieuw worden aangemerkt is een ge vaar, omdat vele menschen bang zijn bij het niet-aanvaarden daarvan, als dompers te zullen worden beschouwd. Wij als Christenen echter, moeten alle vraagstuk ken van onzen tijd bezien in het licht van Gods Woord. De geboortebeperking, de emancipatie- zucht, het ongetrouwd blijven van man nen, de nieuwe dansen en de nieuwe mu ziek hangen alle nauw met elkaar samen. Met moet niet de dingen veroordeelen, omdat ze nieuw zijn. Dat is absoluut ver keerd en wreekt zich vanzelf. Door het ongehuwd blijven van vele vrouwen tegenwoordig komt bet, dat de ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijks!!! nieuws in dit Nummer. Binnenland. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting in de Tweede Ka mer zijn afgeloopen. Ernstig auto-ongeluk te Hillegom* Buitenland Een nederlaag der Chineescke na tionalisten. Ernstige onlusten te Kanton. Amerika en de a.s. zitting der ont wapeningscommissie. Critiek van den Centrumleider von Guerard cp de Duitsch-nationalen. Koning Foead heelt het Egyptische parlement met een troonrede ge opend. Washington door een cycloon ge teisterd- vrouw, die zich zelf een .positie moet ver werven, door ontwikkeling meer naast den man komt te staan. Spr. begint dan met het eerste gevolg van het huwelijk, n.l. de maritale macht. Spr. leest voor de artikelen in de wet, die daarop betrekking hebben. Een groot deel van deze bepalingen worden niet ge- sanctionneerd, b.v. de bepaling, dat de vrouw den man moet volgen overal waar hij henengaat. Tegen deze bepalingen zijn verschillende bezwaren geopperd. Hierbij komen verschillende juridische vragen ter sprake. Spr. begrijpt niet, dat er zoon hevig verzet is tegen de bepaling: De vrouw is gehoorzaamheid aan den man verschuldigd, omdat zich dit in de prac- tijk het gemakkelijkst oplost, maar toch is het verzet hiertegen groot. Wanneer wij over deze kwestie Efeze 5 lezen, dan blijkt daar wel uit, dat Paulus ook de gehoor zaamheid gebiedt, hoewel hij daar dade lijk tegenover stelt de liefde van den man. In een nieuw wetsontwerp is deze bepa ling geschrapt, wat wel geen groote ver anderingen zal brengen, maar volgens spr. was het beter, deze bepaling te hand haven. Een volgend bezwaar is de gebonden heid van de vrouw na haar huwelijk. Wat die handelings-bevoegdheid betreft, zou spr. geen bezwaar hebben om deze uit te breiden. B.v. het sluiten van over eenkomsten zou spr. geen bezwaar vin den wanneer het betreft de eigen goede- deren van de vrouw. Verder gaat spr. echter niet. De gemeenschapsgoederen mogen door haar niet worden aangetast. De man moet blijven het hoofd van het gezin. Wanneer er samen niet tot een be slissing kan worden gekomen, dan moet de man de beslissing hebben. Een van de grieven van spr. tegen de schetsen van toekomstig huwelijksrecht is, dat de rech ter zal moeten beslissen in geschillen, iemand, die geheel buiten de zaak staat. Er komen dan triomfen, die ongetwijfeld het huwelijksleven in ernstig gevaar bren gen. Indien men moet komen voor den rechter met de meest intieme zaken, dan is men totaal op den verkeerden weg. Het is bovendien naïef te denken, dat de kan tonrechter in zulke zaken recht beslissen kan. Spr. komt dan tot het huwelijks-goede renrecht. Spr. acht een goede regeling van de materieele goederen de z.g. hu welijksvoorwaarden, nog geen bewijs van wantrouwen en er is zelfs veel voor te zeggen. Spr. voelt veel voor gemeen schapszin in het huwelijk, maar waar borgen tegen willekeur acht spr. degelijk noodig. Een beperking van de macht van den man in een nieuw ontwerp-wet op dit punt, acht spr. dan ook goed. Overigens heeft volgens spr. de huwe lijkswetgeving behoudens enkele uitzon deringen geen wijziging noodig. De opvattingen van den modernen tijd als zou het Christendom en de regelen daarvan afgedaan hebben, zijn de gevaar lijkste, vooral voor de jeugd. Tegen deze opvattingen moet met kracht opgekomen worden. De grondslagen van de Chr. re ligie, die het gezinsleven beschermen, moeten gehandhaafd blijven. Men moet niet vergeten, dat het Christendom de vrouw heeft vrijgemaakt. De vrouw heeft haar eerepositie te handhaven en het hu welijk als zoodanig op te vatten. Vooral ook moet het verantwoordelijkheidsgevoel groot zijn, want daar ontbreekt nog al iets aan. Het is een fout, niet te erkennerv de groote taak en de invljed van een vrouw in de opvoeding van de kinderen vooral in een groot gezin. Wai reer mer dit alles goed inzag, zou er niet zon aar getornd worden. Maar er is een grool aantal menschen, die.dit niet begrijpt en daarom weten we onze taak. We moeten verdedigen wat we tot dusver hebben ge had. Nadat de presidente nogmaals den spr. had bedankt, werd gezongen Ps. 133 3 en ging Mevr. Riemens voor in dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1