CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oii nummer bestaat uit TWEE Bladen Belangrijkste nieuws iu dit Hummer. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1927 NUMMER 228i ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden ijSËiQ^ Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse EERSTE BLAD. Belijden en verbreiden. Onze Heidelbergsche Catechismus verklaart terecht in Zondag 36, waar gehandeld wordt over het derde gebod van Gods Wet, Gij zult den Naam des Heeren uws Gods niet ijdelijk gebrui ken,' dat niet alleen het vloeken en onnoodig zweren moet worden tegen gestaan, maar dat wij er ook naar staan moeten om Gods Naam alleen met vreeze en eerbied te gebruiken. Het doel wordt dan aangewezen om n.l. Hem recht te kennen en Hem te belijden en te eeren. Dit bolijden heeft natuurlij^ ïiiet alleen de beteekenis van een belijden in de binnenkamer, of in den kring van Gods volk, maar ook, en vooral, in de wereld. Belijden doen wij altij l voor een ander. Wij belijden onze zonden voor God. Wij doen belijdenis van ons geloof in Gods Kerk. Maar wij belijden ook Gods Naam in dc we reld. Om te kunnen belijden moeten wij kennen. Wij moeten scheiding kun nen maken en ook metterdaad schei ding maken. Dat leerde God aan Israël. Wij vinden dat b.v. in Leviti cus 10 10. De Heere maakt daar aan Aaron bekend de plichten van den priester in Israël. De priesters moes ten zichzelf heiligen opdat zij Israël zouden kunnen leeren scheiding te maken tusschen rein en onrein en de inzettingen des Heeren te leeren. Maar ook in Ezechiel vinden wij die gedachte terug. In hoofdstuk 22 vs. 26 predikt de profeet tegen de priesters, omdat zij geen scheiding maken tusschen rein en onrein en daarom worden Gods geboden over treden. In hoofdstuk 4-4 vs. 23 wordt dat nog eens herhaald, waar den priesters wordt bevolen het volk on derscheid te leeren tusschen rein en onrein. Deze taak der priesters in Israël is nuf overgegaan op alle kinderen Gods. Gods Naam te belijden en te verbreiden is de taak van elk kind Gods. Had de Israëlietische priester hulp middelen in den tempeldienst en in de wetsuitlegging, ook ons ontbreekt het niet aan middelen. Wij hebben Gods Kerk met haar ambten, de be diening des Woords en der Sacramen ten. Wij hebben scholen en andere hulpmiddelen om ons de kennis eigen te maken. Doch ook in het gebruik dier mid delen is er een opmerkelijke overeen komst. Israël ging op naar Jeruza lem om Gods Wet te leeren om ken nis te verzamelen en ging daarmede weer terug in het leven. Zoo ook bij ons. In de afzondering leeren wij het middel kennen. Daarna gebruiken Wij dat middel om te belijden en te verbreiden. Wij stellen op hoogen prijs de zui verheid van de verkondiging van Gods Woord. Wij begeeren onderwijs uat de keur van onze beginselen weer geeft. Niet alleen Lager Onderwijs, maar ook Middelbaar en Hooger On derwijs. Hier maken wij welbewust schei ding. Geen scheiding in de wereld der on-redelijke creaturen. In den stren gen zin zijn er geen onreine dieren. Het gebied van het heilige en van het onheilige ligt thans uitsluitend in de wereld van Gods redelijke schep selen. Nu is er verschil van kennis. Ver schil in verstand van de Schrift. Dat verschil komt uit in de confessie. Die belijdenis is dan het punt van samen treffen. Naar die belijdenis toetsen wij wat juist is. Het is ons niet alleen te doen om het C h r i s t e 1 ii k ken nen en belijden, maar meer bepaald om het orthodox-christelijk belijden. Zoo is er een onderscheiding, een samentreffen van gelijkgezinden naar bepaalde confessie op onderwijs gebied. Deze onderscheiding voeren wij door voor alle onderwijs. Willen wij recht kennen, dan moet de blik niet beneveld worden. Wij moeten ons on gehinderd kunnen wijden aan het eigen maken der kennis. Daarom kunnen wij ook geen ge noegen nemen met het openbaar Mid delbaar en Hooger Onderwijs, hoe degelijk ook dat onderwijs moge zijn. Menschen met groote kennis waren er genoeg toen ons volk vroeg om eigen scholen. Professoren met Euro- peesche vermaardheid waren er in 1880 genoeg en zijn er nog. Maar wat wel ontbrak, was, dat deze zich lieten leiden door de beginselen van de Soevereiniteit van God. Dat uit Hem, door Hem en tot Hem alle dingen zijn, .dat werd als grondslag van bun onderwijs gemist. Dat gemis bracht er toe om in afzondering het rechte licht te vinden. Wat Leidens Universiteit krachtens haar oorsprong moest zijn, een ge schenk om ons volk te geven mannen die overal waar zij zullen komen te staan optreden om Gei, eere te be vorderen, dat streven wij nu na in de eigen Vrije Universiteit. Sedert 1795, naar Groen van Prin- sterer's woord het staatsrechtelijk normaal jaar, d.i. het jaar waarin voor goed gebroken werd met den Geref. Staat onder de republiek, is niet meer mogelijk een streven naar het ideaal, dat Prins Willem van Oranje voorstond, en wat in den bloei tijd ook benaderd werd, de Leidsche Universiteit de voedstervrouw onzer Calvinistische wetenschap. Door de eigen Universiteit krijgen wij weer een wetenschapsplaats in de wereld. Het is het lichtount in de droeve noodzaak om de Medische Universiteit niet dadelijk te volma ken, dat tenminste de mannen die heengingen, hun licht op breeder plan kunnen verspreiden. Het kennen gaat in belijden en ver breiden onder Gods zegen gestadig voort. Moge het ongestoord kunnen voortgaan. Dat te verzekeren is ons aller taak. V Degelijke organisatie noodig De heer Ti. C. Zentgraafi'. hoofdredac teur van het Soerabaiasch Handels blad, heeft onlangs de aandacht geves tigd op ergerlijke wandaden van en kele godsdienstleeraars op het eiland Celebes. Van dit uitgestrekte eiland zijn gedeelten afgezonderd als zen dingsterrein van enkele organisaties o.a. de Geref. Zendingsbond. terwijl nu de Chr. Geref. Kerk daar ook een terrein aangevraagd beeft.. Maar de zendingsarbeid in een ander deel met centra als Menado in de Minahassa en Makassar de hoofdplaats, staat onder' leiding van de Protestantsche Kerk in Indië. Zonder te kort te doen aan den 'ijver en de godsvrucht van de predi kanten die hier de leiding hebben, kan toch wel gezegd worden, dat zij niet in staat zijn behoorlijke leiding ie ge ven aan dat uitgebreide werk. Prak tisch zijn dan ook de Indische gods dienstleeraars en schoolonderwijzeis vrijwel aan zichzelf overgelaten. De voortdurende controle, die in an dere zendingscentra geoefend wordt, ontbreekt hier. Daardoor konden erger lijke tooneelen als de volgende voor komen; „in 1926 zoo vertelt de heer Zent- graaff is men er in geslaagd een tweetal dier goeroes onschadelijk te maken, nadat zij schuldig waren be vonden aan beestachtige handelingen. Zekere Patty (in Nossoe). goeroe der zendingsschool, werd verdacht van het schenden van meisjes, terwijl het vaststond, dat hij tal van kinderen op school ernstig had mishandeld. Hij hield ranselpartijen, waarbij de kinde ren ernstig werden toegetakeld. De schending van meisjes werd niet bewezen; voor de mishandeling kreeg hij 244 jaar gevangenisstraf. Erger was het nog met den Chris tengoeroe Dias, in Oeloe Sallo. Van dezen is wel aangetoond, dat l^ij meisjes schond. De kinderen waren bang voor hem. vooral ook. omdat hij op zoo'n geweldige manier de rotan handteerde. Het waren op school geregelde ran selpartijen; in dit voor het godsdienst onderwijs bestemde huis vielen taferee len voor, welke elke verbeelding over troffen. Op zekeren dag liet Dias een Torad- ja-jongen op school nablijven met de bedoeling hem eens flink af te rossen Andere kinderen hebben echter ge keken door de openingen in den bilik- wand van het schoolgebouwtje en al dus gezien, hoe Dias het kind met den rotan mishandelde. Het kind stierf vijf dagen na de mishandeling. Men heeft dit is in zulke afgelegen streken te begrijpen niet kunnen constateeren dat de dood het gevolg was van de ondergane mishandeling, doch voor het herhaal delijk mishandelen van kinderen en de schending van Toradja-meisjes kreeg deze Dias ten slotte tien jaren gevangenisstraf". Zoo iets is verschrikkelijk Bovendien zeer nadeelig voor den goeden naam der zending. Het is een vingerwijzing om ook daarin degelijke organisatie te brengen. Ook een vingerwijzing, dat zending drijven speciaal werk is, dat men niet er zoo even bij kan waarne men. Nu anderen dat arbeidsveld kunnen overnemen is misschien het geschikte oogenblik aangebroken om voorgoed deze misstanden te voorkomen. STADSNIEUWS. nooit meer oqrlog-1edbra1ie. Gisteravond hield in het Nut de Nooit meer oorlog-Federatie in ver band met de herdenking van den Wa- penstilsiandsdag een openbare verga dering, die matig bezocht was. De voorzitter, Dr. P. Tl. van Tliiel, opende de vergadering en zette daarna in het kort het streven der Nooit meer oorlog-Federatie uiteen, die uitgaat van de leus; Si vis pacein para pacem. (.Als gij den vrede wilt. bereid u voor tot den vrede). Spr. protesteerde tegen de houding onzer regeering, die weer leger- en vlootdagen organiseert en van ontwa pening niet wil weten. Alles gaat weer zijn ouden gang, doch dit leidt weer tot nieuwe oorlogen. Nadat het koor der Vrijzinnig Her vormden een lied gezongen had, was het woord aan Mr. Dr. H. Fortuin uit Rotterdam voor het houden zijner re de over; „Nederland Vredeland'. Spr's bedoeling was uiteen te zetten heigeen de staten doen ter bestrijding van den oorlog en daarbij speciaal naar voren te brengen de plaats, die Nederland daarbij inneemt. Spr. begon met er op te wijzen, dat de wapenstilstand noch is het einde, noch een begin wat betrelt de bemoei ingen tot bet vestigen van een duur- zamen vrede. Reeds voor den oorlog werden po gingen aangewend, die ten doel had den te komen tot vermindering der bewapeningen. Dit streven was zeer sterk kort na de Duitsehe revolutie en het sluiten van den wapenstilstand, men denke ook aan den Volkenbond als een schepping van president Wil son. Wel kwam er aanvankelijk van Wilson s 14 punten weinig terecht en wist Clémenceau zijn zin door te zet ten. doch met de slichting van den Volkenbond was een stap in de goede richting gedaan, vooral toen Duitsch- lancl als lid was toegetreden. Spr. gaf een uitvoerige uiteenzetting van het werk van den Volkenbond met betrekking tot het ontwapeningswerk. Het ging daarbij om het trias „arbi trage, veiligheid, ontwapening" en op dé jongste Volkenbondsvergadering was het minister Beelaerts van Blok land, die met kracht er voor opkwam, dat de oorlog moet gebrandmerkt wor den als een internationale misdaad. Dit optreden van onzen minister ver heugt spr. temeer, omdat hij overi gens niet zoo erg tevreden is over de houding van ons land ten opzichte van het Volkenbondswerk. Dit hangt daarmee samen, dat de belangstelling voor dergelijke zaken in ons land altijd zeer gering is ge weest. Ook wat het sluiten van arbitrage verdragen met andere mogendheden betreft, is Nederland zeer achterlijk. Ook is niet in de grondwet opgeno men dat de staat geen oorlog zal ver klaren. Men spreekt over „neutrali teit'', alsof deze thans nog mogelijk is, evenals voor den oorlog. Minister Beelaerts heeft den moed gehad, te Genève, een krachtig ge luid te doen hooren, en hij heeft suc ces gehad. Nog veel en groot werk is er voor den Volkenbond te doen, en Nederland kan daar een rol van be teekenis in vervullen. Onze regeering, zoo eindigde spr.. moet weten, dat de publieke opinie dan achter haar staat (applaus). Nadat gepauzeerd was, werd nog door enkele vertegenwoordigers van de bij de federatie aangesloten organi saties een woord van getuigenis tegen den oorlog gesproken. de H. t. m. Ged. Staten van Zuid Holland heb ben aan de N. V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Mij vergunning verleend voor den aanleg in instand houding van een electrischen spoor weg, als deel van den spoorweg van 's Gravenhage over Wassenaar naar Leiden, aan de Jozef Israëlslaan tot de Koningsbrug in de gemeente Den Haag. een bezoek wilde brengen kreeg ze geen gehoor. Men is daarop met ge weld'de woning binnengedrongen en vond de oude man, de 86-jarige J. v. K. dood op zijn bed, terwijl de vrouw, de84-jarige C. H. de Z., er ernstig aan toe was. De dokter, die ontboden was, dacht aanvankelijk aan vergiftiging, maar daarvoor zijn nog geen bewijzen voorhanden. De vrouw had wat ge braakt en dat braaksel is, in beslag genomen en zal door Prof. v. Itallie onderzocht worden. Alvorens dat onderzoek afgeloopen is zal de doods oorzaak wel niet. kunnen worden vastgesteld. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertenliën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel t&riei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertenliën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents de bezetting der treinen. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Schaper betreffende het instel len van een onderzoek naar de bezet ting der tusschen 's Gravenhage en Leiden rijdende treinen, in het bijzon der naar die van trein 1088, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat de electrische treinen, die aanvan kelijk overbezet waren, door het bij plaatsen van e enrijtuig derde klasse, of door het inleggen van voortreinen zooveel mogelijk ontlast zijn. Door de ze maatregelen is ook de overbezetting van trein 1088 opgeheven, een zonderling geval. Toen gistermorgen de dochter van twee oude menschen, die een huisje bewonen in het Tevelshofje op de 4e Binnenvestgracht, aan haar ouders L. E. E. R. T. De Leidsche Electrische en Radio tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal belooft een volledig succes te worden. Tot gisteravond toe hebben niet min der dan 1900 personen de expositie bezocht. We maken er onze lezers attent op dat vandaag voor het laatst de tentoonselling geopend is. Wie dus nog van de gelegenheid gebruik wil maken, dient tusschen 7 en 11 uur van avond de Stadsgehoorzaal te bezoe ken. Uit de groote toeloop blijkt wel dat de expositie bijzonder interessant is. Men zal geen spijt hebben van zijn bezoek. Gisteren viel de 3-jarige A. P., wonende in de Dillenburgerstraat in de vijver nabij het Kooipark. Het kind werd door twee onbekenden gered en is door L, K. naar zijn woning ge bracht. Aanvankelijk liet het geval zich ernstig aanzien, zoodat een r.uto met zuurstofflesschen van de Sted. Lichtfabrieken ontboden werd. Deze behoefde echter geen verrichtingen te doen. BINNENLAND. HET PROVINCIAAL WEGENPLAN. VOOR ZUID-HOLLAND. Hot verslag xr commissie. De door de Prov. Staten van Zuid- Holland ingestelde commissie heeft thans verslag uitgebracht over het provinciaal wegenplan. Verscheidene leden hebben hulde gebracht aan Ged. Staten voor het door hen ingediende voorstel, alsme de aan den technischen en admini stratieven dienst der provincie. Het net niet voldoende. De meening werd uitgesproken, dat een wegennet van 441.5 K.M. niet voldoende is om de verkeerstoesstan- den in de verschillende deelen der provincie op een behoorlijk peil te brengen. Verschillende leden wezen er op, dat het totale aantal K.M. weg, dat op dit provinciale plan is opgeno men, niet minder dan 123.1 K.M. blijft onder het aantal van 548.6 K.M., het welk door den Minister is aangegeven als maximum van de lengte van do op te nemen wegen. Zij zagen daarin een gevaar, in zooverre zij toch de mogelijkheid niet uitgesloten acht ten, dat deze 123 K.M. óf onder ande re provinciën, die daarvoor in aan merking zouden willen komen, zou den worden verdeeld, óf tot uitbrei ding van bet rijkswegeniiet zouden v rden bestemd. Het aan de commissie toegevoegde lid van Ged. Staten merkte op, dat volgens het systeem van Ged. Staten de op het wegenplan gebrachte we gen door de provincie zelve en geheel op haar kosten zullen worden verbe terd. Breidt men het wegenplan nog met 123 K.M. uit, dan zullen de kos ten, thans geraamd op 35.0U0.000, nog met verscheidene millioenen toe nemen en rijst de vraag, of zulks niet te groote lasten op de provincie zal leggen. Onderscheidene leden drongen aan op een korteren termijn van de uitvoering, van het wegenplan dan het tijdvak van 15 jaren. Deze leden meenden, dat dit tijdvak, zoo eenigszins moge lijk, tot tien jaren moest worden te ruggebracht. Het lid van Ged. Staten deelde me de, dat dit college naar verkorting van het tijdvak zal streven. Doch het is nog niet te zoggen of telken jare niet meer dan 1/5 van het geheele werk zal worden tot stand gebracht. Op desbetreffende vragen antwoord de het lid van Ged. Staten o.m., dat het geenszins in de bedoeling ligt om de geheele uitvoering buiten de Sta ten om te doen ,maar anderzijds heb ben God. Staten, in het belang van een geregelden voortgang van zaken, ten deze wel eenig vertrouwen van de Staten noodig. Eenige leden vroegen of de provin cie niet een groot deel der wegenver- beteringswerken in eigen beheer zou kunnen uitvoeren. De meeste leden konden zich echter met dit denkbeeld geenszins vereenigen. Sommige leden achtten de als regel Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine heeft een ingrijpende wijziging van de Ziektewet Ingediend. Dr. N. D. van Leeuwen is afgezet. Bollenland De groote fascitische raad is bezig een nieuwe verkiezingswijze uit te werken. Te Nanking is een nieuw conflict tusschen de regeering en de mogend heden uitgebroken. Het Fransch—Joego-Slavisch Ver drag is gisteren geteekend. aangenomen verhardingsbreedte van 4.5 M. met aansluitende rijwielpaden van 0.60 M. althans voor de wogen in het Westen der provincie, onvoldoen de. Zij meenden, dat de minimum- verhardingsbreedte op M. zou moe ten worden gesteld met rijwielpaden van 1.25 M. breedte. Ook werd de wensch uitgesproken, dat de wegen zooveel mogelijk om de bebouwde kommen zouden worden gelegd, en bochten afgesneden. Bij de bespreking van de wegen in het Westland* wilde een der leden een rechtstreek- sche verbinding van het Westland mot Rotterdam, waartoe zou moeten dienen een nieuw aan te leggen weg van den Zuidkant der voormalige gemeente Loosduinen in een zoo recht mogelijke richting naar Rotterdam, welke weg dan oen lengte zou krij gen van ongeveer 25 K.M. Enkele leden konden zich volkomen met deze uiteenzettingen vereenigen, terwijl daarentegen anderen van de noodzakelijkheid van dezen weg niet overtuigd waren, daar men in het Westland in het algemeen zeer tevre den is met de door Ged. Staten voor gestelde wegen. Nog werden verschillende plaatse lijke of bijzondere wegenbelangen be pleit. Zoo achtte 'n lid het gewenscht dat een verbinding zou worden tot stand gebracht tusschen 's-Graven.1- weg, deel uitmakende van den be- staanden verkeersweg Rotterdam Gouda en den nieuw aan te leggen Rijksweg tusschen die beide plaatsen bij Capelle aan den IJssel. De com missie kon zich hiermede vereenigen. Bij de bespreking van het adres der gemeento 's-Gravenhage achtte een der leden aanleg van een verbindingsweg tusschen Schevenin- gen en KatwijkNoordwijk zeer ge wenscht. Het lid van Ged. Staten was per soonlijk van meening, dat het over gelegde provinciale wegenplan in de verbinding v. 's-Gravenhage met Kat wijkNoordwijk met Delft, Schie damRotterdam, in verband met het Rijkswegenplan, vooralsnog in vol doende mate voorziet, zoodat aanleg van de in dat adres bepleite verbin dingswegen hem thans niet noodig voorkwam. Het rapport gaat vergezeld van de verschillende ingekomen adressen', 27 in getal. BUITENLAND. HET MEMORANDUM VAN PARKER GILBERT. Een dreigement. Naar de „Neue Berliner Zeitung" van welingelichte zijde verneemt, houdt men thans rekening met de mogelijkheid, dat de agent voor de herstelbetalingen, Par ker Gilbert, ingeval hij bij zijn besprekin gen met den rijksminister van financiën, Dr. Köhler geen overeenstemming kan verkrijgen, zijn opvattingen betreffende de gewraakte punten in een nieuw me morandum zal neerleggen. Volgens te Berlijn ontvangen particu liere berichten uit New York zullen de groote Amerikaansche financiers de te nemen maatregelen laten afhangen van de instructies van bet ministerie van fi nanciën, waarmee nauw contact wordt onderhouden. Anderzijds staat Mellon in voortdurend contact met barker Gilbert. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een nlenw conflict. Tusschen de regeering van Nanking en de autoriteiten der concessies is een nieuw conflict gerezen. Van de zijde der Nankingregeering werd de uitwijzing geëischt van de Wit-Rus- sen, die op den verjaardag van de Russi sche revolutie het sovjetconsulaat te Sjanghai bestormden. Deze eisch is door de bewindhebbers der concessie van de hand gewezen, waarna de minister van buiteniandsche Zaken van Nanking een ultimatum heeft gericht aan het corpe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1