NIEUWE LEIOSCHF COURANT WAT DE BLADEN ZESGEN. van VRIJDAG 11 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. Onderdanen en tevens wetgevers. Voor hen, die 'meenen mochten, dat 't algemeen kiesrescht een vinding is van den nieuwen tijd en die den strijd van Groen niet meer weten, kan de volgende beschouwing van de Rot terdammer tot leering zijn. „Niet Cort van der Linden heeft 't algemeen kiesrecht gebracht, maar de Grondwetsherziening van 1848. Zijn klassieke verdediger heeft het beginsel gevonden in Thorbecke en wei in zijn vermaarde verhandeling „Het hedendaagsche staatsburger schap". In deze voordracht, in 1844 voor het Koninklijk Instituut gehouden, ver anderde Thorbecke van koers. Had hij in zijn vorige geschriften, in zijn „Aanteekening op de Grond wet", in 1839 en 1843 nog vastgehou den aan het indirect stemrecht, in het „Hedendaagsche Staatsburger schap" laat hij een anderen toon hoo- ren. Daar heet het zonder eenige aarze ling: „Dat het beginsel van algemeen stemrecht in de Staatsgeschiedenis onzer eeuw ligt, schijnt even onmis kenbaar, als dat zij het gestadig, schoon trapsgewijze tracht te verwe zenlijken. Het is juist wat dezen tijd van den vorigen onderscheidt. Bij zondere personen zijn tevens en van zelf publieke personen, regeerenden tevens en geregeerd, onderdanen te vens en wetgevers, op g.-ond niet van bijzondere hoedanigheden, maar van hun algemeene betrekking tot geheel". Tegen die huldiging van de volks- souvereiniteit bond Groen zijn held- haftigen strijd aan. Hij voorzag het met profetischen blik. dat het censuskiesrecht van 1848 was een hellend vlak, waar op te blij ven staan onmogelijk moest heeten. Hij voorzag met profetischen blik, dat na Thorbecke moest komen Cort van der Linden, die zocht te verwe zenlijken het beginsel, door hem in zijn „Gids"-opstel „Conservatief of progressief" in 1893 aldus omschre- v<n: „Aan ieder gemeenschapslid be hoort een aandeel in de beslissing over gemeenschappelijke belangen. Waar hij afstand doet van deze be voegdheid, onderwerpt hij zich zelf aan anderen, maakt zich zelf lunst- baar en wordt in zoover werktuig in plaats van menschWie verstoken is van beslissing over de zaken, die hem als mensch raken, is in zoover slaaf. Dit is de rechtsgrond van het algemeen kiesrecht". KERK EN SCHOOL. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Polsbroek, cand. W. Rijnsburger te Utrecht. Aangenomen: Naar Heerenveen (toez.), E. A. J. Plug, te Someren. oerbf. kerken. Aangenomen: Naar Houwerzijl, K Holwerda, te Westerlee. Naar Ileerenveen A. J. Bouma, te Wanswerd c.a. Bedankt: Voor Anne Jacobapc.lder, J. Dijkstra, te Grijpskerke. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Woensdagavond verbond Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, Zondag j.l. door Dr. Geel kerken bevestigd, zich aan de Geref. Kerk van Haarlem in Ilerst. Verb, met een pre dikatie over Joh. 15 5b: „want zonder Mij kunt gij niets doen". In zijn predikatie wees spr. op de be- teekenis van de gemeenschap met Chris tus. Voor alle Christenen is er maar één doel: vruchten voort te brengen, waar door de Vader wordt verheerlijkt. Met een persoonlijk woord richtte spr. zich ten Slotte tot zijn familie, tot afge vaardigden van zustergerneenten en tot de gemeente. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 41. -o— Eu eindelijk straalden dan .de oog.n van de:, jongen, en met den moet van branden i- ecivu. ht' vervuld, ging hij iuu weel aan uen aibeid. Dit herhaalde /ich iederen Zondag in verschillende vormen. En hoe dikwijls hoorde Ebba me vrouw op teeder verontschuldigden toon zeggen: „Ik moet heden aan mijn oudste senrijven. Hij laat een beetje de vleu gels hangen. Ach. het is ook niet ge makkelijk voor hem, hij wilde in de diplomatie, en moet nu, in plaats van assessor bij een of ander ministerie te worden, voor schoolmeester leeren. En hij zijn studeeren nog les geven, geld verdienen, dat is ook zeer inspan nend.. Dan moet men af en toe de be- teekenis van zijn toekomstig beroep wat ideaal voorstellen. Ik steek dan. om zoo te zeggen een. paar Bengaal- sche lichtjes aan. Maar het helpt al tijd. Vooral als ik hem zeg, dat het de droom mijns levens is hem ergens in een behoorlijk kleine stad directeur Van een of andere school te zien, zoo dat ik dan later bij bem kan komen wonen". De tweede zoon was op een kantoor bij een familielid in de provincie. „Neen, die jongen!" zeide mevrouw Tof Dr. Geelkerken z"k1p spr.: ..Tn 11 heef! Gnrl mijn oog gpopend. allp ver dachtmakingen ten spiit. voor de heilig heid van het ambt en de klaarheid en de reinheid van het woord van God". Ds. van den Brink riep daarna den jongen prediker namens gemeenle. zus terkerk en classis en ten slotte persoon lijk met een zeer ernstig woord een har telijk welkom toe. Op diens verzoek zong daarna de gemeente ..Halleluja, eeuwig dank en eereV, waarna de dienst, op de gebruikelijke wijze werd beëindigd. Ds. Sillevis Smitt. hield hierna een druk bezochte receptie in Huize Franken. TOT DE EVANGELIEBEDIENING TOEGELATEN. Het Provinciaal Kerkbestuur van Dren te heeft de de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten, den heer D. T. Los, te Amsterdam, candidaat. aan de Universiteit te Utrecht. Ds. H. HOOGHIEMSTER t Te Groningen is in den ouderdom van 52 jaar overleden Ds. H. Hooghiemster, Doopsgezind predikant te Uithuizen. Ds. W. BREUKELAAR. Men schrijft aan De Standaard: Woensdag gin in een gewonen kerk dienst. in de Geref. Kerk, Stationssraat Zaandam, Ds. W. Breukelaar voor. Het kerkgebouw was stampvol, daar bekend gemaakt was. dat Ds. Breukelaar zou worden toegesproken, in verband met de persoonlijke aanvallen op dezen predi kant, in den laat sten tijd. Na den dienst trad de heer L. Harras naar voren en sprak Ds. Breukelaar na mens de aanwezigen toe. Hierbij werd al lereerst groote waardeering uitgesproken voor den vein arbeid, door Ds. Breuke laar gedurende 27 jaar in deze Gemeente verricht. Als heerder en leeraar heeft Ds. B., zoo zeide spr.. met. grooten zegen mo gen arbeiden en hij heeft daarbij het ver trouwen en de liefde van de Gemeen** ge wonnen Zijn prediking was steeds ern stig. ontdekkend, en geheel overeenkom stig Gods Woord. F.r leefde in de Gemeen te een algemeene behoefte om dit alles eens te kunen uiten, en de groote op komst. is hiprvoor een duidelijk bewijs, aldus besloot spr. zijn toespraak. Hierna zong de gemeente baar leeraar staande toe Ps. 121 2 en 4 Met een enkel woord dankte Dr. B. voor dit bewijs van deelneming. Meer nog ech ter dan <jeze uitspraak der Gemeente, was hem de weienschap, dat hij in ai deze zaken volgens zijn consciëntie recht stond voor God. Hij verzocht, te zingen Ps, 122 vers 3, waarna de Gemeente zeer onder den indruk het kerkgebouw verliet. HULPPREDIKER. De Kerkeraad der Geref. Kerk van IJ- muiden heeft deze week definitief beslo ten tot aanstelling van een hulpprediker Een instructie is reeds vastgesteld. PENSIOENRAAD NED HERV. KERK. Volgens het Verslag blijkt het aantal deelnemers meer dan voldoende te zijn. om een soliden grondslag voor het Fonds te waarborgen. De Pensioenraad bleef van oordeel, dat geen directeur mocht, be noemd worden, zoolang niet gebleken was, dat de administratie daar omvang rijk genoeg voor was. Op 1 Januari 1926 is het pensioenfonds in werking getreden. Aan de erven van één deelnemer boven de 55 jaar. die zonder weduwe of kin deren na te laten overleed, werd de ge storte premie rnet rente uitgekeerd. Daar echter in 1926 vier deelnemende predi kanten overleden zijn, zal na het einde van het gratiejaar in 1927 voor wier we duwen het recht op weduwenpensioen ingaan. De dit verslag vergezellende ba lans en winst- en verliesrekening geeft aan, dat in Ï92U in totaal is ontvangen aan premies ƒ195.490.76, aan rente ƒ4427.31; van eene dame werd een gift van 1000 ontvangen. De kosten der voorbereidende werk zaamheden over 1925 en enkele gelijk soortige uitgaven staan als oprichtings kosten tot een bedrag van 6156.99 ver meld, verder bureaukosten 1938.43, kan- toorhuur, vuur en licht ƒ681.32 en sala rissen 4851. DE INWENDIGE ZENDING IN NOORD- HOLLAND. De Herv. Evangelisatie-vereeniging te Wonnerveer en omstreken zal, naar het Ebermann. als er een brief van hem kwam, „nu ergert hij zich weer aan al 'de vernederingen, die tante Laura en haar dochters hem doen ondergaan en aan de klein-wink^lachtige pedan terie van oom Wilhelm. Ik zal hem eens onder 't oog bren gen, welk een geluk het voor hein is, dat hij hu zooveel zelfbeboersehing krijgt, nu hij nog zoo jong is, en hoe goed en gemakkelijk hij zich later in alle levensomstandigheden zal kun nen schikken, omdat de eerste, waart p hij kwam, zoo onaangenaam waren". Wisten de zonen, wat ze aan hun moeder te danken hadden? Eu ze deed het heel naïf, kon men zeggen, zich verdeer niet bewust van haar opvoedend, troostend, voortclrij' vend handelen, ten minste er niet over nadenkend, als over een probleem. En onwillekeurig dacht Ebba aan de moeder van den geliefden man.... Ze bloosde in de eenzaamheid vari haar kamertje. Dikwijls kwam de gei dachte bij haar op, dat Fausta er met opzet op aangespoord had, bij deze fa milie te gaan inwonen. Trude Edlessen had een dringend on verstandiger voorstel gedaan, dat Ebba geheel met haar samen zou ko men wonen; het zou voor beiden zeer goedkoop, practised en nuttig zijn ge weest. Maar op dit eene punt had Fausta beslist haar wenseh geuit. Anders onthield 2e zich van alle in menging in Ebba's zaken. Altijd weer prees ze de waarde der zelfstandigheid en zeide dat zelf genomen besluiten ..TTbld" meldt nlle F.vnncrpli,c.M5e-hes(ii- ren in NnorrblTnlinfïd p»n brief zenden, met vprzoek. aan hpt Hnnfdbpstunr van de Ver. voor Tnw. Zendine in Noord-Hol land fp vragen, een algemeene vergade ring uitte schrijven om de kwestie, die ontstaan is door het. refeiaat van Ds, Creutzherg in deze vere,eniging, met de daarop gevolgde, discussie, nader te be spreken. De brief der zeventien Amsterdamsche predikanten is gisteravond reeds in de Evang. vereen iging te Wormerveer be sproken; 1 esloten is, een antwoord te zenden, inhoudende verzoek om nog geen uitvoering te geven aan het voornemen, om niet meer op te treden, doch den uit slag der aangevraagde algem. vergadering van l.Z.I.N. af te wachten. GI1TEN EN LFGATEN. Door wijlen Mej. I-I. J. Gerritsen, te Vor- den, aldaar overleden-'Op 22 October j.l., is aan de Gereformeerde Kerk aldaar ver maakt ƒ2009, aari cle zending onder Hei denen en Mohammedanen 500, en aan de zending onder de Joden ƒ500, alles vrij van successierechten. NIEUWE KERKEN TE KEULEN. Ih de eerstvolgende tien jaar zullen te Keulen niet minder (Jan twee-en-twintig nieuwe kerken worden gebouwd en wel in de nieuwe wijken, die de stad sinds hel sloopen der oude vestingen heeft verkre gen. GYMNASIAAL ONDERWIJS IN BIJBELKENNIS. Dr. Nicolette Bruining en ds. G. Fergu son zijn huirt^hderricbt in, bijbelkennis, de eerste*#}) hjeF oude, d^'^v^ede op het nieuwe gymrrasiuni, Maandag in Den Haag begonnen. Naar im±n verneemt, is de belangstelling voor dit onderwijs zeei groot. BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER TERUG GEKEERD. Na haar verblijf in Beieren en daarna voor een week op het Loo, is H. M. de Koningin Moeder gistermorgen per St.- spoortrein van 12 uur 50 min. waarin zich een salonrijtuig 'bevond, in Den Iiaag teruggekeerd. De Koningin-Moeder werd gp het per ron vóór de Koninklijke wachtzaal be groet door den burgemeester, mr. J. A. N. Patijn en door den gouverneur der Resi dentie, generaal-majoor Insinger met wel ke autoriteiten zij zich eenigen tijd on derhield. In gesloten auto's werd naar t PalPis in het Lange Voorhout gereden. FEEST VOOR 30.000 KINDEREN. Z. K. H. de Prins heeft een gift ge schonken aan de Vereeniging tot het hou den van St. Nicolaasfeestjes op de Haag- sche Scholen. DE NALATENSCHAP VAN EEN NOTARIS. De liaagsche rechtbank heeft gister ochtend het faillissement uitgesproken over de nalatenschap van notaris M .Tijeub. eenige Weken geleden overleden. Tot rechtercommissaris is benoemd mr. A. N. Kühn, tot curatoren mr. L. A. Ny- pels en de heer W. H. van der Giessen, candidaat-nofaHs. De faillissementsaanvrage geschiedde door mr. Rolandus Ilagedoorn voor een bedrag van 4 ton. Naar verlilidt is dit de grootste vor dering, en zouden er nog andere vorde ringen tot eert bedrag van 2 en 1 ton loo- pen, ongerekend, vele kleinere posten. Aangenomen wordt, dat het passief tusschen de 7 ton en het millioen be draagt, waartegenover een actief staal, dat op Vi ton wordt geraamd. Het was reeds jaren bekend, dat de ad ministratie van notaris Treub veel te wenschen overliet en de zaken, die door zijn kantoor liepen, slechts zeer lang zaam en met groote moeite uit zijn han den te krijgen waren. In verband hiermee is hijanderhalf jaar geleden op verzoek van een zijner cliënten ter verantwoor ding geroepen voor «ie. Kamer van Toe zicht, waarvap hij zelf0^deel uitmaakte. Na zijn dou/j, tegenvqljge van kanker, heeft rn.jyu.^ap?een begrt pluimen krij gen van den wantoestand, .Jetje- zich gaan de weg op zijn 'zeer drukke kantoor iiad ontwikkeldT'TJê"'aden en protocollen, die ook hl leiden ze tot groote dwalingen, altijd opvoedend werken. En toch had Ebba het onbestemde ge voel bewaakt en geleid te worden, zij het ook aan .losse teugels, zij het ook door den heel' natuurlijken invloed vart een rijpen geest op een gistende. Ze waren oók te veel samen, dan dat de jongste zlclr geheel vrij kon houden van d®n invloed der oudere, lederen middag atén ze samen alleen. Dan wa ken ze béiden' wat moe van den arbeid en spraken' weinig; ook zag Fausta er dan vermoeid, dikwijls oud uit. Maar 's avonds leefde ze weer op én werd 'zij weer jong. Ze was een ge zellig mensch en zag dikwijls gasten bij zich. Onder dezen kwam n jonge beeldhouwer 'het drukst, een mooie, lange man. met blond krullend haar, dat dik op het voorhoofd viel; hij had blauwe oogen.. Hij heette Vilm. Of hij een voornaam had, dan of dit een kunstehaarsnaam was. wist men niet recht. Zeer groot gedrukt en verlaten stond dit „Vilm op zijn enorme visitekaarten. Altijd werd hij slechts met dit korte Vilni voorgesteld. Hij had het relief gemaakt, dat Fausta Helene als bruidsgeschenk ge geven had. en alleen daarvoor de kos ten van het marmer gerekend. Men zag dadelijk, dat hij verliefd op Fawta was. Ze liet het zich op haar lachende en genadige manier welgevallen. Werd er echter sprake tusschen hen van Vilm's kunst, dan werd ze zeer er: <1p hppr Treub onder zijn beheer bad tm had. bleken in orde te zijn. ten aanzien van de administraties, die hpm van par ticuliere vermogens was opgedragen. Heek bet echter een schromelijke verwar ring te wezen. Eenige boekhouding om trent deze afdeeling van het kantoor, waarin, zooals uit het bovenstaande is gebleken, groote bedragen omgingen, schijnt niet bestaan te hebben, hij werkte ook sedert jaren zonder ca'ndidaat. om dat hij het, naar hij zeide, wel alleen af kon. Het is thans wel gebleken hoe het hier mee gesteld was. Na zijn overlijden heeft de Kamer van Toezicht notaris, mr.Beguin te Voorburg een vriend van hem, verdocht zich met de afwikkeling van de rfiet-strikt nota- rieele zaktn te belasten, de afwikkeling van het andere gedeelte is opgedragen aan den heer Van der Giessen, bovenge noemd. Reeds zijn van verschillende zijden be slagen op den boedel gelegd. INTERNATIONALE ACTIE TEGEN HET COMMUNISME. De N. R. Ct.-correspondent te Parijs rneldt: Volgens de Chicago Tribune wordt te genwoordig moeite gedaan, de anti com munistische actie van vele staten, die in het Verre Uoshm koloniën hebbën, ie combineeren. De onlusien op Java schij nen hiertoe den stoot gegeven te hebben. De eerste aandrang is uit Australië ge komen, en Fransche en Nederlandsche handelskringen hebben dien ondersteund. De Britsche minister van koloniën zou het in dit opzicht met zijn Franschen en zijn Nederlandschen ambtgenoot eens geworden zijn. Men verwacht nu, dat Amerika, wat de Philippijnen betreft, zich bij die landen aansluit. EEN NIEUWE POLDER. Men rneldt uit Oude Niedprp: Alhier is een nieliwe polder gesticht, de W. O. L.-polder. Er is thans een be stuur gekozen, bestaande uit de heeren: P. Steur, II Wit en J. Wit. Er moei nog herstemming piaats hebben tusschen de heeren J. Bakker en J. Ligthart. Tot voor zitter werd met bijna algemeene stem men benoemd de heer J. Wit Sr. Vanwe ge den polder werd tot Hoofdingeland san «ie Strijkmolens Niedorper Kogge be noemd de heer J. Wit Sr. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Als bewijs, dat de' droogmaking der Zuiderzee ook in het, buitenland groote belangstelling wekt, moge dienen, dat „The Times mede naar aanleiding van het bezoek van cje leden van de Royal Commission of Land Drainage aan de Zuiderzeewerken, een groote foto bevat te van den Oostelijken sluisput nabij de kust van Friesland, over de volle breed te van de foto pagina. TE LAAT Dinsdagavond, zou Ds. B. Gijzel van Amsterdam voor de Hervormde Geref. Staatspartij té Arnhem optreden. De wachtende H. G. S.-ers werden teleurgesteld, de dominee kwam niet. Een telegram meldde, dat de spreker den trein gemist had. Toen heeft Ds. van Leeuwen de ver gadering bezig gehouden, om mee te deelen. dat de Standaard en de Neder lander leugens vertellen en dat voor het eerst sinds twintig jaren in ons Parlement weer een kloek getuigen voor de eer des Heeren vernomen werd. DE ZIEKTE- EN ONGEVALLENWET. Mnister Slotemaker de Bruine heeft ingetrokken zijn 5 Febr. 1925 inge diend ontwerp Ziekte- en Ongevallen wet. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering- van Donderdag 10 Nov. Bij de voortzetting van de algemee ne beschouwingen bij de staatsbeeroo- ting komt de heer HEEMSKERK (A. R.) op tegen de voorstelling, dat dit kabinet de politiek van het kabinet- Colijn zou voortzetten; hij noemt een aantal maatregelen van dit kabinet, welke door het ministerie Colijn nooit zouden zijn voorgesteld. Spreker zou een groot aantal punten stig en hield hem een groote toekomst voor oogen „Een man van uw talent" „U, die zich zoo van de anderen onderscheidt. van u verwacht men een nieuw tijd perk in de beeldhouwkunst; van de nieuweren is alleen Adolf Hildebrand misschien uvvs gelijke" „maar ik bid u, een dergelijke opdracht ligt zoo ver beneden u, men had het in het ge heel niet moeten wagen ze u op Ie dragen". Zoo ging het steeds door. „Is hij werkelijk van zooveel betee- kenis?" vroeg Ebba eens, toen de gas ten weg waren en zij samen opruim den. „Wel neen. Een aardig talentje, om vrouwenkoppen wat gracieus te schik ken, veel meer zeker niet", zeide Faus ta. „Maar maar waarom maak je hem dat dan wijs", riep het jonge mois je, „je vergiftigt hem!" „Waarom laat hij zich vergiftigen?*" meende de andere rustig. „Maar hoe kunt ge je macht zoo over hem misbruiken?" „Schat om tot het rechte bewust zijn van zijn macht te komen, moet men ze wel eens misbruiken! Ik zal je eens iets zeggen", sprak Fausta. op de leuning van een gemakkelijken stoel plaats nemende, terwijl ze met de linkerhand de rugleuning omvatte en haar linker gebaren maakte bjj het spreken, „ik heb altijd de mannen daardoor bebeerscht. en het genot van nijn heimelijke meerderheid, ja zelfs bunnen noemen, waaromtrent de drie Toote reehtsrhe partijen tot overeen stemming zouden kunnen komen, maar hij noemt ze niet, omdat het kind dan voor de geboorte reeds ont halsd zou zijn. De heer SCHAPER (S. D.) zegt, dat het toch een misgeboorte wordt. De heer HEEMSKERK betoogt ver der, dat cle verdeeldheid van het pro testantisme de katholieken sterker maakt en bestrijdt verder den heer Lingbeek. Spr. betreurt het voorstel inzake den 7-jarigen leerplicht uit principi eel e overwegingen maar ook om prac- tisché bezwaren, omdat deze 7-jarige plicht in veel gevallen 8-jarige plicht wordt. De afwijzing van de motie-Albania is een gebrek aan stijl geweest. Spr. komt op tegen handhaven en uitbreiden van het aantal Zondags- treinen, tegen te ver gaande bezuini ging bij leger en vloot en pleit voor een spoedige regeling van de financi- eele verhouding tusschen Rijk en ge meenten. De heer BAKKER (C. H.) vraagt bij de regeling d. financieele. verhouding ook rekening te houden met de plat telandsgemeenten. Hij vraagt bevorde ring van land- en tuinbouw en ontlas ting van deze bedrijven. De heer VAN DEN TEMPEL (S. D.) bespreekt de financieele positie van het rijkspersoneel. Hij meent, dat «Ie verlaging van. 1925 te hard aankwam, omdat het indexcijfer zoo slecht was. Hij veroordeelt het streven om zoo veel mogelijk personen bij contract te laten werken. De heer SCHAPER (S. D.) ziet een algemeene actie om de werktijden te verlengen en de loonen te drukken, omdat er een onderproductie is. Spr. toont aan, dat de arbeidersklasse tot het uiterste belast is en dat corruptie, en weelde de uitingen van de bour geoisie zijn. De heer L. DE VISSER (Com.) zegt, dat de regeering over de belangen der arbeiders heen loopt. Hij constateert een verval van het parlementairisme. Dit kabinet is lood om oud ijzer bij een parlementair kabinet zooals spr. heeft voorspeld. Spr. vraagt aanvaar ding van den klassenstrijd. De arbeiders moeten zich verzetten tegen een regeering. die toch niets geeft. Maar het verzet groeit reeds, de Minister van Financien is de beste propagandist. De heer MAR CHANT (V. D.) waar schuwt tegen een dubbel tarief als stok achter de deur, omdat dit een vechttarief zal worden. Nederland moet zich hoeden, om niet voor twee provincies Brabant en Limburg zoo'n tarief in te voeren. Spr. vraagt oplossing van het vraag stuk der financieele verhouding. Wat de ambtenaren-salarissen aan gaat moet de regeering weer terug tot de erkenning, dat cle verlaging juri disch juist, maar moreel onjuist is geweest. De overschotten maken een afwijzing onmogelijk op moreele over wegingen. Daarna wordt cle vergadering te half zes verdaagd tot Vrijdag 1 uur. GEMENGD NIEUWS. De toren te Amstelveen. Men meldt nader uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Toen wij ons naar Amstelveen begaven, zagen wij uit de verte aan «l«jn 27 M. Imo gen toren, welks vrij stompe spits nog als tevoren boven de omliggende huizen en boomen uitsteekt, niets bijzonders, zoodat wij geneigd waren te denken aa.t een on juist bericht. Bij onze aankomst op het kerkplein bleek ons echter onmiddellijk, dat de manier waarop de bliksem .dien nacht in den toren heeft huisgehouden, wel degelijk bijzonder was, al is het eer ste bericht, waaruit men zou kunnen op maken. dat deze geheel is ingestort, niet zonder, overdrijving. De in houten balken geconstrueerde spits is aan de westzijde geheel uiteengeslagen; daaronder is een diep gat, ter hoogte van misschien 5 me ter, in de in roode baksteenen opgetrok ken toren geslagen, zoodat het bovenste gedeelte daarvan nog slechts op twee kanten rust. Ook aan deze beide zijden is het metselwerk geenszins intact; het vertoont, diepe en lange scheuren, zoo dat. wat er van spits en het bovenste ge- der verachting gehacl, terwijl ik be mind werd of soms zelfs beminde, dat ik hen met vleierij vergiftigde. Dat gif raakt een mensch nooit meer kwijt uit zijn bloed. Dat kruipt steeds voort en maakt altijd weer nieuwe zweren Dat maakt de arroganten, de opio blazenen. de zelfingenomenen. En als ooit een man dacht, mij leed ann te doen. mij. de vrouw, volgens der mannen aard,'dan had ik hem' vooruit al daarvooi gestraft, en zelfs zonder dat hij het bemerkte". Ilaar gelaat straalde van trotsch zelfbewustzijn. Het jonge meisje was verschrikt. Ze kon niet begrijpen wat ze hoor de. Een vreeseliike gedachte kwam bij haar op. „En hem heb je hem ook vergif tigd?" riep Ebba, en stond met gevou wen handen voor Fausta. Deze gleed van haaf stoel af en zei de: „Het is laat. Ga naar bed!" En ze draaide plotseling de.lamp uit. „O gij bracht Ebba er sidde rend uit. Toen voelde ze, dat in «Ie duisternis twee armen haar omvatten en een zachte stem fluisterde haar toe: „Hem niet. Hij liet zich niet vergif tigen. Ik zag hem daartegen strijden. Hij overwon. Hij was een man. En de ze was je in de hand gegeven. Je had de bekrompenheden in en om hem kunnen veranderen. Maar je waart on verstandig. Jullie samen o jul lie had iets volmaakts kunnen zijn je weet, wat ik onlangs zeide. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5