Oök&TKlttïl WI JF. Li 722 Willen ONDERJURKEN 22 47 DAG-AGENDA. Vrijdag 11 Nov., 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Mr. Dr. Fortuin, over: „Nederland-Vredeland" 1012 Nov., Stadsgehoorzaal: Ra- dio-tentoonstei)ing. Woensdag 16 Nov., 's av. acht uur. Pieterskerk: Uitv. v. Oud-Holl. Gees telijke Liederen van Hovy's a capella- koor. Vrijdag 18 Nuv-, 's av. acht uur. In den Vergulden Turk: Alg. Verg. v. d Leidsche IJsclub. Donderdag 17 Nov-, 's av. acht uur. Nutszaal, Steenschuur: Lezing door Mr. Briët over „Huwelijkswetgeving" voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De Hvnrt'i- nacht- en Zondagsdienst «lor apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 November a.s. waargenomen door de apotueek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Te lef. 594 werd in het kort de inhoud van het boek Genesis behandeld en verdeeld. Ten slotte liet spr. zien, dat de kwestie naar de oor zakelijkheid van al het bestaande een ge heel andere is als die naar de volgorde en tijdsduur der kosmische ontwikkeling. Spr wilde dezen avond alleen de laat ste kwestie behandelen. In het tweede gedeelte behandelde spr. dat gedeelte van het scheppingsverhaal, dat aangeduid wordt met den naam van zes-dagen-werk (hexêmeron). Spr. deed dit door antwoord te geven op drie vra gen. 1. In hoeverre wordt de katholieke bij- belgeleerde gebonden door den geinspi- reerden bijbel en het kerkelijk leergezag? Geantwoord werd, dat hij noch door het theopneustisch karakter van de Schrift, noch door een bindende of directieve uit spraak van het leergezag aan één bepaal de uitlegging gebonden is, zoodat hij zelfs bij aanwezigheid van ernstige' redenen van den letterlijken zin van dit verhaal zou mogen afwijken. 2. Wat leeren ons daarover de natuur wetenschappen? En meegedeeld werden de voornaamste (meestal hypothetische) resultaten van kosmologie, geologie en paleontologie. 3. Hoe hebben de katholieke geleerden in het licht van bijbel, leergezag en na tuurwetenschap hun standpunt nader bepaald? De drie voornaamste meeningen werden gegeven: a. de meening, die in geen enkel opzicht van den letterlijken zin meent te moeten afwijken; b. de pe- riodistische of concordisten-verklaring, die de bijbelsche volgorde aanvaardt, maar afwijkt wat betreft den tijdsduur, door het woord „dag"' te verstaan als lange periode; c. de ideëele meening, die noch voor de volgorde noch voor den tijdsduur den letterlijken zin handhaaft. Over het waarom zijn de meeningen ver schillend. Wij zouden aan dit verslag willen toe voegen, dat naar Geref. opvatting de laat ste dezer drie meeningen in elk geval is te verwerpen. Wat de kwestie der „dagen" in Gene sis 1 betreft, mag men hier de woorden geen andere beteekenis geven, om aldus het verhaal in overeenstemming te bren gen met de natuurwetenschap. Op de vraag wat onder „dagen" ie verstaan zij mag alleen de Heilige Schrift zelve een antwoord geven, al zullen wij ter uitleg ging van Gods Woord natuurlijk de taai en historiewetenschap als hulpmiddelen hebben te gebruiken. De volgende voordracht (24 Nov.) han delt over Schepping en Evolutie. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP- In de hoogste groep van den winter- wedstrijd van het Leidsche Schaak genootschap won Bosscha van Van Hoek en Demuiendaal, Noteboom van Van Hoek en van Hins en Rol van Demmendaal. Het best staan: Bos scha met 4 uit 4, Noteboom met 2 uit 3 en Rol met 1 uit 1. BEGIN VAN BRAND. Hedenmorgen is in een perceel aan de Nic. Beetsstraat bewoond door de fam. S. een begin van brand ontstaan, doordat kleeren, die bij de kachel gedroogd wer den, vlam vatten. Door de brandweer werd met een straal op de waterleiding het vuur gedoofd. Een kind, dat in de kamer te slapen lag, werd door het ven ster gered. De brandschade van de boven verdieping is belangrijk, terwijl de bene denverdieping waterschade opliep. Gistermiddag had op de Middelste gracht een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van den slager L. en een met steenen geladen handwagen van v. S., waardoor deze handwagen te water ge raakte. De schuld ligt vermoedelijk bij den bestuurder van de vracht: uto, die niet genoeg uitweek. Door de politie is aangehouden de nachtverblijver A. W., die nog 2.5Ü of 2 dagen te goed had. Bij de politie is te bevragen een geel achtige Belgische herdershond. E. W. heeft aangifte gedaan van dief stal van zijn rijwiel, uit de gang van een café aan de Breestraat. BINNENLAND. DE GASDIRECTEUEEN. In de raadsvergadering van "Win schoten heeft de heer Van der Molen naar aanleiding van de begrooting van de gemeente-gasfabriek een paar op merkingen gemaakt in verband met de geruchten, als zou de directeur, de RECLAME yi 55 55 prijs GRIJZE MOLTON, zw. kwaliteit, p. el ONTBIJTLAKENS, m. gekl. randen IJZERSTERKE MANCHESTER, v. jongenspakken GROOTE KUSSEN- SLOOPEN, met overslag WOLLEN POPELINES 85 c.M. br. div. kl. £5 DAMESJARRETELS zijden elast. roestvrij 75 HEERENSOKKEN, zw. katoenen kwal. 75 GEBREIDE HEEREN HANDSCHOENEN. vele kleuren70 Gewone Zaterdag- 80 prijs 55 43 77 25 28 55 prijs MOLTON DEKENS kleurechte randen SLAAPKAMER- MA 1TEN 140/180 "A GESCH. LEDIKANTEN 2-pers£40 GESCH. WASCH- TAFELS Erima afwerking 47$ >EUR MATTEN >rima cocos 83 Gewone Zaterdag- Ti pru ETAMINE voor glasgordijnen SLAAPKAMER- TAFELKI.EEDEN waschecht 45 KUSSENDEKJES aardige Gobelin dess. 55 34 VERKOOP IN ONZE PORTIEK: 5 Pakken Lucifers 25 cent Gruno 10 cent Vlokkenzeep 6y2 cent j; 4 Stukken Huishoudzeep 10 cent. 9218 heer B., in de corruptiepractijken zijn betrokken. In Het Volk is hij door den heer v. d. Stel openlijk aangeklaagd van cor ruptie en aangezien hij tegen den schrijver van dit artikel nog geen aan klacht heeft ingediend, is het ge- wenscht. dat er een commissie ad hoe wordt gekozen, uit de leden van den raad. Een voorstel daartoe zal heden behandeld worden. In verband met tegen hem gerezen vermoedens van corruptie, heeft de directeur, van de gasfabriek te Win terswijk den raad verzocht een onder zoek te willen instellen. UIT DE S. D. A. P. In verband met de waarschuwing van Stenhuis vestigt het Volk er de aandacht op, dat van een voornemen (tot royement van Firamen, Schmidt en Kies) van het partijbestuur der S. D. A. P. nog niets bekend is. Tot dusver is er nog alleen een per soonlijke uiting van Albarda, die ech ter ook nog niet van royement gerept heeft, doch zich tot een ernstige waar schuwing heeft bepaald. DE SCHEEPVAARTRECHTEN. De heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Mi nister van Financiën, voorzitter van den raad van ministers de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de binnenschipperij in tal van gemeen ten hooge gemeentelijke belastingen in den vorm van scheepvaartrechten heeft op te brengen, waardoor wel de gemeentekassen worden ge baat, maar aan de andere zijde de binnenschipper op ondragelijke wij*e wordt belast? Weet de minister, dat deze hooge plaatselijke belastingen, die zelfs in enkele gemeenten de sluitpost uit maakten voor de begrooting, de uit oefening van het schippersbedrijf in ernstige mate bemoeilijkt en ver zwaard? Is de minister bereid om maatrege len te treffen, die kunnen dienen om de schippers voor onredelijke belas ting te vrijwaren? BEZOLDIGING VAN LAGER P. T. T.- PERSONEEL. De minister van Waterstaat heeft in een schrijven aan de Commissie van Overleg voor P. T. T er aan her innerd. dat hij op 27 Sept. 1926 aan een deputatie der commissie heeft te kennen gegeven, dat hij de meening der commissie, dat met name voor de bestellers het z.g. „gladstrijken van plooien'1 niet als een afgedane zaak kan worden beschouwd, niet deelde. Alleen heeft de minister zonder op het resultaat vooruit te loopen zijn medewerking toegezegd om de sa larissenpositie voor een bepaalde ca tegorie in beschouwing te nemen, wanneer onomstootelijk kon worden aangetoond, dat deze ten opzichte van andere onjuist zou zijn ingedeeld. Bij dat onderzoek is der Regeering gebleken, dat de positie van de bestel lers niet van dien aard is, dat herzie ning van de bezoldiging van deze groep alleen gewettigd zou zijn te ach ten. In verband hiermede kan het ver zoek niet worden ingewilligd. Naar wij vernemen, loopt deze be slissing niet vooruit op hetgeen straks bij de door de regeering iri de Memo rie van Antwoord aangekondigde her ziening van het bezoldigingsbesluit ten aanzien van deze groepen zal kun nen geschieden. HET INVOERRECHT OP HUISHOUDELIJK AARDEWERK. Ingediend is een wetsor.werp tot tij delijke verhooging van 't invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porcelein en glaswerk en op enkele soorten te gels, van 8 op 15 pet. van de waarde. Voor elke partij of gedeelte er van. waarvoor een afzonderlijke waarde is aangegeven, zal het niet minder dan 20 per 100 K.O. netto bedragen. Het is een noodmaatregel tot behoud van een oud-Xederland- sehe industrie, zegt de Memorie van Toelichting, en de duur is op drie jaar gesteld. Het gaat om de bestaansmogelijk heid van een nijverheid, die van ouds her in ons land is gevestigd en waar in vroeger een groeiend aantal arbei ders geregeld werk vond.. In de laat ste jaren gaan de betrokken bedrijven voortdurend of stelselmatig achteruit met als gevolg ontslag van arbeiders of te werk stelling van deze gedurende slechts enkele dagen per week. Een onderzoek heeft geleerd, dat de hoofdoorzaak hiervan gelegen is in het l'eit, dat door buitenlandsche pro ducenten veelal wordt geleverd tegen prijzen, welke tot op of beneden den kostprijs dalen. Een overproductie, welke haar ont staan te danken heeft aan de geweldi ge uitbreiding, die de fabrieken van de betreffende artikelen in enkele Sta ten na den oorlog hebben ondergaan, wordt bij voorkeur op de Nederland- sche markt geworpen en bedreigt daar in steeds meerdere; mate 'n industrie, die met en door ervaring ontwikkel den aanleg van een geheele arbeiders bevolking is saamgeweven en wier verdwijnen uit de vaderlandsche nij verheid zeker door niemand kan wer den begeerd. Het verschijnsel moge van nature slechts vgn tijdel ijken aard zijn, het heeft thans reeds geruimen tijd geduurd, en nog niets aan kracht in geboet en indien men het einde daar van zou willen afwachten, zou het met deze bij uitstek nationale industrie ge daan kunnen zijn, Het verschijnsel waarop gewezen werd, wordt gevoed door het feit, dat de eigen markten van de exporteeren- de landen door hooge tolmuren voor vreemde mededinging worden geslo ten, waardoor de mogelijkheid bestaat dat men in het buitenland geleden ver liezen in het eigen land goed maakt. Geen vrees voor duurder waren. Dat door verhooging van het in voerrecht de inheemsche artikelen noemenswaard duurder zullen worden behoeft niet te worden gevreesd. Voorwerpen, die in de industrie die nen als hulpmiddel, b.v. verpakkings glas, bloempotten, enz., zijn van die verhooging 'ilitgesloteh.1 De vörfri,Mvtaarin de verhooging voor gesteld wordt, 15 pet. 'in plaats van 8 pet. der waarde met een minimum recht van 3 per 100 K.G. netto - is gekozen omdat de oplossing in den vorm van een specifiek recht zeer ern stig was onderzocht, maar tenslotte ondeugdelijk" bevonden. Een in dien zin aanvankelijk ontworpen regeling gaf om den druk zooveel mogelijk evenredig te doen zijn, aan de waar de der verschillende artikelen tot zooveel onderscheidingen en onderver deelingen aanleiding, dat de practi- sche hanteering er van tot zeer veel moeil'jkheden aanleiding zou hebben gegeven. De voorgestelde verhooging zou trou wens het beoogde doel, het behoud der industrie in deze moeilijke jaren voldoende kunnen dienen. RECLAME. 1 2,85 4,35 6,85 en honger. Wol met Zijden- 15,95 en f 7,95. Fijn Gemoltonneerde- 10,95, met 15 ets. per maat stijgend. Dito Directoir-Pantalons f 0,55, met t5 ets. per ma3t stijgend. In dlversa kleuren. WOLMAGAZIJN BREESTRAAT 128, TELEF. 1936. BUITENLAND. HET FRANSCH—JOEGO-SLAVISCH VERDRAG. Heden, onderteekening. De Joego-Slavische Minister van Luitenlandsche zaken, Marinkowitsj. is gistermorgen te Parijs aangeko men. Hij werd ontvangen door den Franschen Minister van buitenland sche zaken, Briand, met wien hij een langdurig onderhoud had. Briand bood hem daarop een lunch aan. De onderteekening van het verdrag tusschen Frankrijk en Joego-Slavië zou heden plaats hebben. DE TROONKWESTIE IN ROEMENIë De boerenpartij dag verboden. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft de regeering de tegen 20 Nov. te Alba Julia bijeengeroepen vergade ring der nationale boerenpartij ver boden De partij kan deze bijeenkomst evenwel in een andere stad in Zeven bergen doen houden, waar de staat van beleg niet afgekondigd is. De regeering eischt tevens, dat slechts gedelegeerden van de natio nale boerenpartij aan deze vergade ring zullen deelnemen. Tegen dit besluit zal de partij in het parlement bij den minister van binnen landsche zaken in den vorm van een interpellatie protesteeren. Het proces tegen Manoilescoe aangevangen. Voor den krijgsraad te Boekarest is gistermorgen het proces tegen Manoi lescoe aangevangen onder voorzitter- si hap van overste Vladescoe. In de nabijheid van de kazerne, waar de krijgsraad zitting houdt, wa ren slechts weinig nieuwsgierigen te zien. De bewakingspolitie hield zich op den achtergrond. Toen Manoilescoe de zaal werd bin nengeleid maakte hij een rustigen in druk. Bij het afroepen der getuigen meld den zich slechts vier van de 37 getui gen. Door de verdedigers werd daar op een nieuwe oproeping van de ge tuigen Voorgesteld waarmede de voor zitter zich vereenigde. I oor de Senatus Veteranorum van het Utrechtsche Studenten- 1 orps werden heden te Bilthoven Interaeaderniair Hippische Wedstrijden gehouden. JF taaie sprong van den heer H. J. Stok vis uit Amsterdam. In den loop dere zitting kwam het nog tot een discussie over de bevoegd heid van den krijgsraad, daar van de zijde der verdediging het standpunt werd gehuldigd, dat de staat van be leg onwettig was. In het verder verloop van het pro- ees-Manoilescoe mot.veerden vijf dor verdediger* hun voorstel om de niet- bevoegdheid van den krijgsraad we gens den onwettigen s.aat van beleg uit te spreken. De krijgsraad vér wierp, het voorstel met drie tegen twee stemmen. De zitting werd daarna opgeheven en hedenochtend 8 uur voortgezet. Publicatie van minnebrieven. Naar uit Boekarest wordt vernomen, tracht de regeering een stap te doen. wel ke nog geen precedent heeft. Zij wil n.l. de liefdesbrieven van kroon prins Carol publiceeren, in de meening, dat deze hem bij het volk in discrediet zullen brengen. DE IN- EN UITV0ERC0NFERENTI2. De Ver. Staten teekenen waarschijnlijk de conventie. Uit Washington wordt aan de „Times" geseind, dat op het departement van bui tenlandsche zaken van gezaghebbende zij de te kennen is gegeven, dat er waar schijnlijk geen bezwaren voor de Ver. Staten bestaan om de dezer dagen te Ge- nève gesloten Volkenbondsconventie no pens de in- en uitvoerverboden te teeke nen. Deze mededeeling was een verrassing, ofschoon zij niet mag worden beschouwd als een betuiging van volledige instem ming. OVERSTROOMINGEN. In Zwitserland. De sneeuwval van gisterochtend heeft het Grauwbunderland bewaard voor een overstroomingsramp. Door de aanhoudende regens der laat ste dagen waren de rivieren op dreigende wijze gezwollen. In Bergell heeft de Orlenga, die in Sep tember zooveel kwaad stichtte, opnieuw de nieuwe brug bij Casaccia meegesleurd, zoodat het verkeer met Maloja weer ver broken is. In het Oberland heeft de gewassen Rijn ontzaglijke houtmassa's in beweging ge bracht. In Waadtland loopen de voorloo- pige dijken gevaar. In Zuid-Duitschland. Door den sterken regenval van de laat ste dagen zijn de zij-rivieren van den Rijn weer gestegen. Uit Freiburg wordt gemeld, dat de ri vieren in het Schwarzwald het omliggen de land weer overstroomen. Het heeft j.l. Woensdag en Donderdag in het Schwarz wald bovendien erg gesneeuwd. Een bericht uit Zweibrücken zegt, dat in het Oosten der stad het water tot een meter hoog in de huizen steeg. De brand weer moest meer dan 100 personen red den. Uit Stuttgard wordt gemeld, dat de Neckar op verschillende plaatsen buiten zijn oevers is getreden. Bij Kannstadt is het verkeer onderbroken. Rij Ruchsen werd de spoordam door het hooge water bedreigd en konden de treinen niet meer loopen. Tusschen Bieberrmihle en Pirmasens stortte door den regen een rotsblok naar beneden en viel op den spoorweg, waar door een goederentrein ontspoorde. DE NOBELPRIJSWINNAARS. De Nobelprijs voor natuurkunde 1927 la gelijkelijk verdeeld tusschen prof. Arthur H. Sompson te Chicago en prof. Charles Thomas Rees Wilson te Cambridge. De eerste heeft hem gekregen voor de ont dekking van het naar hem geheeten ef fect, de tweede voor zijn methode 0111 door verdichting van stoom de baan van een electrisch geladen partikel zichtbaar te maken. De Nobelprijs 1927 voor letterkunde en 192U is toegekend aan de ltaliaansche schrijfster Grazzia Deledda. Ne Nobelprijs 1927 voor letterkunde en scheikunde werden gereserveerd. DRÜCG IJS. Volgens de „Journal of the Am. Chem. Society" is de vervaardiging van vast koolzuur thans in een zoodanig siadium gekomen, dat het een handelsartikel voor het koelhouden van levensmiddelen bij verre transporten wordt. Men heeft reeds „iee-creain" van New York naar Cula gezonden en met dit middel bleek het mogelijk het ijs in den juisten toestand van vastheid te vervoe ren. Visch is vijf dagen op reis zonder te ontdooien of opnieuw te moeien worden bevroren. Het artikel komt in den han del onder den naam „droog ijs" en „car- bice". De groothandelsprijs is 5 (Am.) ets. per (Amer.) pond. De practische waarde is vijftienmaal die van „waterijsDe temperatuur van het „droge ijs" is 110 tot 114 graden Fahrenheit onder nul. KORTE EERICAVEN. In Berlijn dreigt een staking LIJ de verkeers-onderneiningen. Volgens het Lagerhuislid Majoor Hills zijn de Engelsche uitgaven voor de bewapening na den oorlog nog ge stegen. De grootste duikboot van de we reld is te Portsmouth (New Hamps hire in de Ver. St.) van stapel geloo- pen. De V. S. hebben een financieelen adviseur naar Nicaragua gezonden. De politie te New York heeft zes personen gearresteerd, die deel uit maakten van een internationale dia- mantsxnokkelaarsbende. Woensdag zijn in Engeland voor ongeveer 200 gemeenten burgemees ters gekozen. Onder de gekozenen bevinden zich ook talrijke vrouwen. O.a. is te Liverpool een vrouw gekozen De wetgevende vergadering te Manilla heeft voor haar sluiting een motie aangenomen, waarin dj directe

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2