DAG-AGENDA. Vrijdag 4 Nov., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: 3e Gewoon Concert v. d. Mij. v. Toonkunst lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Oct. tot en met Zondag 6 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken van de hêeren A. J. Donk, Doezastraat 31, I'elef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Teleï. 136. moering gegeven aan het vroeger ge publiceerd besluit om tot stopzetting der bioscoop-exploitatie in de ge meente Sittard over te gaan, uit overweging, dat het bioscoopbe drijf een vermakelijkheidsbelasting van 30 pet. niet kan opbrengen. Als uitvloeisel van dit besluit, zul len vanaf heden geen bioscoopvoorstel lingen meer in Sittard gehouden wor den. DE WETHOUDERSKWESTIE TE ROOSENDAAL. In de raadsvergadering van Roosen daal is aan de orde gekomen een door 10 leden van den raad ingediende mo tie van wantrouwen tegen den wet houder G. J. Konings, wien zij het ver trouwen opzegden, wijl deze, in strijd met de uitdrukkelijke voorwaarden bij zijn verkiezing tot wethouder, niet meegewerkt 'had tot verkiezing van wethouder J. Ridders tot loco-burge meester en wethouder der bedrijven, doch zichzelf daartoe liet kiezen. Hem werd verzocht zijn aldus verkregen mandaat ter beschikking te willen stellen. De heer Konings verdedigde zich in een betoog, waarin hij deed uitkomen dat. hem de voorwaarden eerst wer den gesteld, nadat hij als wethouder was aangewezen. Tot vervulling dier voorwaarden had hij ernstig bezwaar en zag zich na ingewonnen geestelijk en politiek advies in geweten verplicht ze niet na te komen. WANTROUWEN IN EEN GEMEEN TE-SECRETARIS. De gemeenteraad van Putten heeft den beiden wethouders opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de' administratie van den gemeente-se cretaris. De zoon van den secretaris die reeds drie jaar als volontair ter gemeente-secretarie werkte, is een maand geleden ontslagen. Met 4 te gen 2 stemmen werd de volgende mo tie aangenomen: De raad, gezien een brief van mr. Dirven,, advocaat te Bergen op Zoom, namens den gemeente-secretaris C. J. Leys, gericht aan de Wethouders Wouters en Hendriks, ten doel heb- benide dezen te intimideeren en schrik aan te jagen doro een lompe bedrei ging; gehoord een streng afkeurend schrijven van den commissaris der Koningin van Noord-Brabant over ge noemden brief van Mr. van Dirven; besluit zijn groot misnoegen en wan trouwen te kennen te geven in den gemeente-secretaris, die door bemid deling van een advocaat, wien alle bevoegdheid in dezen ontbreekt, zijn wankelende onrechtmatige familie- heerschappij zou willen trachten in stand te houden; keurt tem volle goed de gedragslijn van de wethou ders Wouters en Hendriks, gevolgd sedert 6 September 1927; sehent hun het volle vertrouwen, met de aanmoe diging om op den ingeslagen 'weg voort te gaan in het algemeen belang der gemeente Putten. BELASTINGBETALING OP POST KANT DREN. De Broederschap van Belastingont vangers heeft aan den Minister van Financiën een adres gericht, waarin het te kennen geeft, dat met ingang van 1 Januari 1927 bij wijze van proef de gelegenheid werd geopend tot be taling van directe belastingen op post kantoren in een groot gedeelte van de provincie Noord-Holland; dat blij kens toelichting op art. 38, onderdeel a van Hoofdstuk VII B der Staatsbe- grootingT928 deze gelegenheid in 1928 belangrijk zal worden uitgebreid; dat echter aan de thans geldende rege ling nog zoovele gebreken kleven, dat het niet wenschelijk moet worden ge acht tot eenige uitbreiding over te gaan voor e'n aleer de practijk afdoen de heeft aangetoond, dat de maatre gel zal strekken in 's lands belang; dat daarvoor een langer tijdvak zal noodig zijn dan waarover thans be schikt kan worden en dat in ieder ge val verbetering van de regeling zal behooren vooraf te gaan aan hare uit breiding over het geheele land of zelfs over een grooter deel daarvan, dan waarvoor ze thans geldt. Het bestuur verzoekt daarom niet tot uitbreiding of definiieve uitvoering van dezen in grijpenden maatregel over te gaan voordat op overtuigende wijze zal zijn gebleken, dat en zoo ja in welken vorm aan deze wijze van belasting betalen een blijvende plaats in de Rijksadministratie zal kunnen worden ingeruimd. VOOR DE OUDERS VAN ZWAKKE KINDEREN. De heer A. C. Bos, te Egmond aan Zee, schrijft ons: De winter is een zware tijd voor al wat ziekelijk is en zwak. Voor de ouders van bloedarme en sukkelenide kinderen breken dagen aan van onrust en zorg, of erger, van schrijnend verdriet. Och, dat deze toch eens wisten en beseften, hoe het lot dier kleinen ge- RECLAME. Hoest, Keelpijn Mijohardt's Hoesttablelten, Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. makkelijk verzacht kan worden, hoe menig kind verlost kan worden van zwakte en tevens van suffe verveling. In alle oorden van ons land vinden we 's winters kinderhuizen open vol stemming en warmte, vol licht en lucht, waar het zwakke kind onder vakkundige leiding wordt gevoed en verzorgd en waar het door de frissche buitenlucht in kracht en gezondheid vooruitgaat. Duizenden kinderen heb ik des win ters zien komen en gaan. Ik heb hen slap en met doffe oogen zien binnen treden en met nieuwe veerkracht, met tintelende blik en ponden gewichts vermeerdering zien vertrekken. Vaak nog meer dan in den zomer zijn de gezondheidsoorden een wel daad voor het zwakke kind, een min dere zorg voor de ouders, een bron vankracht voor de gemeenschap en een leerschool voor hygiënisch leven. En toch hoor ik dagelijks klachten van de uitzendende comité's, dat ouders uit kortzichtigheid him kin deren niet willen afstaan. Och ouders, als er gelegenheid is en geld wat helaas lang niet altijd het geval is grijp die gelegenheid dan aan met beide handen. Aan zee en in bosch krijgen Uw kinderen eetlust en kracht. Strand en heide geven hun vaak de gezondheid terug. BUITENLAND. DE FRANSCHE SOCIALISTEN EN DE REGEERING. Paul Boncour vóór deelneming. Paul Boncour heeft het woord gevoerd op een socialistencongres te Albi en heeft daar gesproken cTver de houding, die, naar zijn meening, de socialistische par tij bij de aanstaande Kamerverkiezing moet aannemen. Hij heeft daarbij de vraag gesteld wat de socialistische partij moet antwoorden wanneer de uitslag dier verkiezingen eens zoodanig uitviel, dat aan de socialisten deelneming aan de regeering werd aan geboden. Boncour heeft uiteengezet, dat z.i. de socialisten dan niet moeten zeg gen. dat ze wèl willen regeeren, maar al léén; dat ze ook niet zouden ^ei£eren' maar dat ze, ten einde tot „verwezenlij king" van hun. inzichten te komen, moe ten meedoen in' een regeering, waarin dus ook andere politieke partijen zijn verte genwoordigd. DE >1MAFALDA"-RAMP. De waarheid omtrent de slachtoffers. Het Berlijnsche agentschap der „Navi- gazione generate Italians" meldt, dat, naar tot nu toe is vastgesteld, elk bericht over 40 pet. der officieren, 10 pet. der ove rige bemanning, 40 pet. der passagiers eerste en tweede klasse, 25 pet. der passa giers derde klasse en 10 pet. der tus- schendekspassagiers van de „Principessa Mafalda" ontbreekt. Alle in omloop zijnde geruchten, die twijfel moeten wekken aan de zeewaar digheid van het schip, of van tekortko mingen der bemanning gewagen, worden door de maatschappij beslist afgewezen. Het totaal aantal slachtoffers. De reederij van de stoomboot „Princi pessa Mafalda" deelt hét eindcijfer van het aantal slachtoffers mede. Er zijn 374 mqnschen verdronken en 945 geredden. DE REDE VAN MARX. Het oordeel der Fransche pers. Naar aanleiding van de door Marx te Essen uitgesproken redevoering schrijft het Journal: De theorie van Marx komt neer op de vefnietiging van de twee voornaamste steunpilaren van den vrede: de militaire bezetting en het recht. Gaf men hem zijn zin, dan zou het herstel geheel ineenstor ten. De Petit Parisien: Wenscht Marx waar lijk verzoening tusschen de volken, dan zal hij dien niet verkrijgen door de po lemiek te heropenen, maar wel door de al te versche en al te smartelijke herin neringen te laten rusten. Voor de Figaro is alleen het woord van Marx, dat Duitschland in staat is de ont ruiming van het Rijngebied te eischen, reeds voldoende om elke illusie ten op zichte van nieuwe concessies te doen verr dwijnen. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE. De ontwerp-conventie gereed. De voorzitter van de conferentie voor de afschaffing der belemmeringen van 't internationale ruilverkeer, de heer Colijn, verklaarde, dat het ontwerp der conven tie Zaterdag of Maandag a.s. aan de ver tegenwoordigers der Staten ter teekening zal kunnen worden voorgelegd. De conventie zal de invoerverboden en -beperkingen verbieden. Zij zal slechts de normale verboden of beperkingen toe staan, die reeds vóór den oorlog beston den en zal de geheel buitengewone om standigheden der andere gevallen om schrijven. Wat aangaat de verboden, die niet on der deze twee rubrieken vallen, maar van welke zekere staten verklaren, niet te kunnen afzien, zooals kleurstoffen, zal de conventie een overgangsartikel bevat ten, volgens hetwelk te staten, die zich door deze verboden benadeeld achten, na een termijn van drie jaar de conventie kunnen opzeggen, indien de verboden niet opgeheven zijn. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De houding van Rusland. De „Izwestija" legt er in een artikel over het aanvaarden van de uitnoodiging van het Volkenbondssecretariaat voor de derde zitting van de voorbéreirfencTe"" orit-~ wapeningscommissie door de sovjptregee- JTing den nadruk opv flat d# rhpreidvprkla- ring van de sovjet-unie tot deelneming geenszins beteèkent, dat deze zich bij de besluiten van den -Volkenbondsraad be treffende de ontwapening, arbitrage; enz. aansluit. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN TURKIJE. De nationale vergaderingen. De derde groote nationale vergade ring van Turkije is gisteren bijeen ge komen. Zij bestaat uit 325 afgevaardigden, die tot de volkspartij behooren. Haar taak zal het zijn, de hervormingen van de jongen Turkschen democrati- schen staat te voltooien. Kiazim Pasja is tot voorzitter der vergadering herkozen. Men meent te weten, dat er een wij ziging in den ministerraad zal plaats hebben. Kemal herkozen. Moestafa Kemal is met algerheene stemmen herkozen als president van de republiek. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Hankau van twee zijden bedreigd. Naar uit Peking gemeld wordt, is de toestand in Hankau uitermate ver ontrustend. Alle troepen zijn uit de stad weggetrokken, om deze te verde digen tegen de strafexpeditie van den nationalistischen generaal Jang Sen, die van den Boven-Jangtse op de stad aantrekt, terwijl tegelijkertijd front moet worden gemaakt tegen het Oos ten, waar de Nanking-troepen optrek ken. De vakvereenigingen hebben nu vrij wel de geheele macht in handen en treden eigenmachtig tegen de zaken lieden op. Zondag is een Chineesche bediende van de British American dood gesla gen. De positie van den commandant van Hankau Tang Seng-Sji. die nu van twee zijden bedreigd wordt, is zeer onzeker. De vreemdelingen vree zen voor uitbarstingen van het gepeu pel. indien Tang verslagen mocht wor den. DE ENGELSCHE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Het sncces der arbeiderspartij. Volgens een bericht uit Londen heeft tot nog toe de arbeiderspartij netto 93 zetels gewonnen; de conser vatieven hebben er 63 verloren; de li beralen 21; de onafhankelijken. 9. KORTE BERICHTEN. Er is een revolutionaire samen zwering ontdekt in Calcutta en .het Noord-Oostpn van Bengalen. Volgens officieele'berichten uit Roemenië heerscht .in heel het land rust en zijn nergens uitzonderings maatregelen getroffen.Naar verluidt zou de censuur zijn afgeschaft. Verwacht wordt, dat het Duitsche rijkskabinet heden over het herstel- Vraagstuk, in verband met Parker Gil- bet's memorandum, zal beraadslagen. Waarschijnlijk zal dan ook de com missaris voor de Schadevergoeding worden benoemd. Mej. Gleitze wil over de Straat van Gibraltar zwemmen. Te Berlijn is de bekende musicus Prof. James Kwast overleden. De Zweedsche Luciferstrust koopt alle lucifersfabrieken in Lithauen op. Koning Alfonso' yan Spanje heeft zich te Barcelona ingescheept op den lichten kruiser Principe Alfonso naar Napels. De koning'en de infanten zijn naar Parijs en Londen vertrokken. Prins Ri van Korea is gisteren met zijn echtgenoote en gevolg op het station Friedrichstrasse te Berlijn aan gekomen. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. De Sluis aan de Galgmachine is thans weer open, en voldoet aan de verwachtingen. In een vorig bericht omtrent de rierenveiling alhier, is een fout ge slopen. Men lez.e thans: de kosten van het veilen bedragen -thans voor leden 5 pet. Maar na Nieuwjaar zullen de kosten minder bedragen. Er zal dan geheven worden als yeilingskosten voor 'de leden slechts 4 pet. Alhier bracht ons fanfarecorps „Door samenwerkirig sterk", het echt paar de Rooij, bjj "hun 25-jarig hu welijksfeest een serenade. Natuurlek gaf dit in verband met het gunstige weer, wat drukte in het dorp. Een gehouden collecte voor de Theol. School, in de Geref. K er kal- hier, bracht op f35,18. WASSENAAR. Maandagavond had in de zaal voor Chr. Belangen alhier de aange kondigde bijeenkomst plaats, waai* als spreker zou optreden Jhr. Mr. M. Bee- iaerts van Blokland met het onder werp ,;Wassenaar in den Geuzentijd*. In zijn inleiding waarschuwde spr. er voor, dat zijn gehoor dat in vrij groote getale was opgekomen, de ver wachtingen voor dezen avond niet te hoog moest stellen, aangezien de te behandelen stof historisch was, en der halve misschien wel wat taai zou zijn Ook mede omdat het historisch was zag de geachte spr. zich genoodzaakt er een werkelijke lezing van te ma ken, omdat hij het zoo getrouw mo gelijk deen wilde, hij het woordelijk moest overbre-gen. Een aanknoopings- punt voor het onderwerp van dezen avond, had Z.Ed. gevonden in een in 1922 ui g g ven cce'.:werk van den heer Smit uit Een Haag over „Deu Haag in den Geuzentijd". Aangezien djt .boekwerkzich. niet alleen bcpanl- de tot Dien Haag zelve, maar ook de toestanden en gebeurtenissen uï\ den omtrek vermeldden, had het spr. goed© diensten bewezen voor de behandeling van zijn onderwerp, al hoewel hij het lang niet met den schrijver over verschillende dingen eens was, en waarvoor hij z°lf veel be trouwbaarder gegevens had weten te verzamelen. In hoofdzaak liep het over het tijdperk waarin de beeldenstorm in ons vaderland heeft gewoed, en waarvan ook in Wassenaar de gevolgen niet Waren uitgebleven. Voornamelijk een zekere Jhr. Herbert van Raap horst was in dez:n wei de hoofdper soon, hoewel ook een van Assen d-lit in deze zaak op den voorgrond trad met nog enkele andere personen. Uit de verhooren, die door den Raad van Beroerten in deze zaak waren afgeno men, en welke zoo getrouw mogelijk woordelijk door spr. werden voorge lezen, bleek evenwel1, dat de beelden storm hier lang niet. fel gewoed had, doch zich had bepaald tot de ver nieling yan een tweetal altaren en een ontruiming van èen tweetal kapel len- dis van Raaphorst en Kralingen welke e.genlijk tot ae persoonlijke eigen dommen van bovengenoemden Herbert van Raaphorst schijnen te hebben be hoord. Evenzoo was hot ook met een kelk, die door v. Raaphorst was 00- geëischt van den pastoor heer Dirk Wouterszoon, en die hem door een tweetal kerkmeesters volgens hun ver klaringen onder pressie zijnerzijds was ter hand gesteld. De geaente spr. kon -dit aantoonen met een acte, opge maakt in 1528, waarin aan de voor ouders van Herbert v. Raaphorst de kapellen werden overgedragen, en waarbij dan tevens ook behoorden 2 kelken. Herbert van Raaphorst had zich toch genoodzaakt gezien, uithoof de van zijn bovengenoemde verbre king der altaren, en enkele andere daden, ondermeer het doen spelen on der de hoogmis door den organist van het „Viv© le Geu" en dergelijk^ zijn vaderland te ontvluchten, wilde hii niet in handen vallen van Alva en zijn omgeving. In de stad Emmen is hij later gestorven. Wierp het meer genoemde boekwerk van den heer Smit eif*i blaam op dezen geus, gelet opzijn drinkgela gen enz., spr. ging hiermede niet ac- coord, hoewel Rij de levenswijze van dezen Jonker niet prees. Yoof degene, dievan historie houdt, voornamelijk als het gaat over zijn eigen geboorte- of woonplaats, was het een genotvolle avond, waarvoor we den geachten spr. recht dankbaar kun nen zijn. En aangezien^ deze avond voor den spreker, dien Kerkvoogd over de goederen der >?#d. Herv. Kerk tt, dezer plaatse is, mede ten doel had de eerste stoot te geven tot het stich ten van een fonds voor restauratie der oude kerk op het Dorpsplein, hopen wij van harte dat dit doel moge be reikt zijn. WOUBRUGGE. De palingvisscherij in de Woud- %watering loopt weder ten einde voor dit jaar. Alle wateren in deze go- meente behoorden tot het Ambacht doch alleen de Woud watering kwam aan de burgerlijke gemeente. Dit cLl*- teert reeds van het jaar 1505, het stuk luidt: „Verzouck van Jan Banensz enöe Gerrit Dirksz, groot ambagtsbewaarders van Jacobswoude als magthebbende van de burgerluyden, hebben begeert een kerekgebod, omrne die Woud-Brugge aff te breeken, ende tot niet te wee- sen, soo sij niet te houden en is, mite die grootte diepte daer sij opleyd. De ambachtsvrouw Jacoba van Wou- de „heeft hier tegens geagt, dat heur visserijen die sij heeft in die vaarsz brugge, daerbij off e.de tenietweesen coude. Soo dat die bueren mit heur am- hagtsvrouwe mindelhk overeen geko men sijn ende heboen heur belooft voor heur visserien die somme van ,Twee pond groot XL st. te betaelen alle jaers en eeuwige en erffeliekt. Renten in die XII nagten vankennisse Des soo sullen die Bueren des vis serijen van die Brugge mit de stallen tot ter houck van de Wjjdaa toege- bruyeken". Vanaf 1505 tot 1869 bleef ons dorp zonder brug. UIT ONZE INDIEN. Dr. TJIPTO. Dr. Tjipto is op vraagpunten gehoord. DE OVERPLAATSING VAN DEN HEER KARSEN. In haar antwoord, op de vragen naar aanleiding van de verplaatsing van den heer K. M. H. Karsen naar Timor erkent de regeering, dat een lid van de com missie, die een onderzoek instëlt naar de oorzaken van de onlusten ter Sumatra's Westkust, vroeger onder den heer Karsen heeft gediend. Eerst later heeft de regee- ring vernomen, dat er tusschen beiden verschil van meening heeft bestaan, het geen echter geen motief voor de over plaatsing worden kon, aangezien de com missie geen onderzoek instelde naar het bestuursbeleid van den heer Karsen, doch naar de relletjes. De commissie vond ech ter aanleiding aan te dringen op de over plaatsing van den heer Karsen, wiens opvattingen zij niet bevorderlijk achtte voor de normaliseeririg van den toestand. De regeering neemt niet aan, dat de com missie gedreven wera door persoonlijke gevoelens. INTERN. PERSTENTOONSTELLING. De heer Kies heeft de volgende schrif telijke vragen tot de Regeering gericht: Is het de regeering bekend: dat in Mei, Juni, Juli en Augustus 1928 In de eierhal te Barneveld wordt op 1, 2 en 3 November een groote pluimveetentoonstelling gehouden.. Indische loopeend (reekleurige woerd) van M. van Dronke- laar, uit Apeldoorn, behaal de een eersten prijs. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren Is. HUIZEN, (N.-H.', 1840 M. Na 8 uur n.m. 1950 M. Ned. Chr. Radio-Vereen. '5.15 Kinderuurtje. 7.00 Instituut Schoevers. 7.30 Uitzending vanuit de Zendihgs- Lapel der Herv. Stadszending, Keizers gracht 676, Amsterdam; bij gelegenheid van het 15e .Jaarfeest der Vereeni- ging. Sprekers; de heeren: Ds. A G. H. van Hoogenhuyze, Voorzitter Directeur H.S.Z., Ds. W. van Lini- burgh, Herv. Pred. te A'dam, 'JoR J. van Kempen, reizend Evangelist dar H.S.Z., Freu. G. Beekman, Directeut H.S.Z., Leider der samenkomst. Onderwerp: „De geestelijke nood der groote staa". Muzikale medewerking verleenen: Mej. Corry van Hoogenhuyze," mezzo sopraan en de heer ÏVans Hasselaar, •orgel. HILVERSUM, 1060 M. 6.00 Muziek. 7.15 Gezondheids-halfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert. 10.00 Persberichten. 10.10 Concert. KöNIGWLTSTERH., 1300 M. 6.20 Gedichten en muziek. Daarna muziek. LANGENBERG 468,8 M. 4.505.50 Orgelconcert. 7.25 Muziek en zang. DAVENÏRY, 1600 M. 6.20 Muziek. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. - 8.20 Muziek en zang. 9.55 Muziek. 10.50 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 M. 3.05 Concert. 8.50 Concert. DE HUIZER ZENDER. Men deelt ons mede, dat met ingang van Donderdag 3 November, de door het instituut Schoevers te geven les sen op Maandag 7—7.30, Dinsdag 6 30 —7.30. 'Woensdag 7—7.30. en Donder dag 7—7.30, niet meer op 1840, doch op 1950 M. zullen worden uitgezonden. De wijziging is het gevolg van ver schillende klachten van luisteraars, welke op bovengenoemde tijdstippen last van storingen ondervonden, blijk baar veroorzaakt door een station, dat op ongeveer gelijke golflengte war kt. te Keulen een internationale perstent^on- stelling wordt gehouden? dat de Nederlandsche regeering een uitnoodiging daartoe heeft aanvaard? Meent de regeering niet, dat het in dezen tijd van veel voorkomend misverstand omtrent Ned. Indië va i belang is, van deze gelegenheid gebruik te maken om da wereld te toonen, dat Ned.-Indié een zeer belangrijk, ruim geschakeerd en zeer ont wikkeld dagbladwezen heeft? Is de regeering bereid, te bevorderen, dat Ned.-Indië op behoorlijke wijze bij deze gelegenheid gerepresenteerd zal zijn? DE SOEDIRO-PARTIJ. In het telegram uit Semarang d.d. 31 October is melding gemaakt van een. Soe- diro-partij en naar het Haagsche Aneia- kantoor verneemt, is deze partij opgericht in het laatst van 1924, door Soediro, toen maals voorzitter van de Sarekat Rajat te Wirosari. Aanvankelijk stelde de partij zich op religieusen grondslag en keerde zich tegen het communisme, maar voor kort schijnt Soediro van richting veran derd te zijn en is hij weer tot het com munisme toegetreden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2