NIEUWE LEIDSCHE COURANT van D NSDAG 1 NOV. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. NEDERLAND EN FRANKRIJK IN HET VERRE OOSTEN. F,en redacteur van het Persbureau Vaz Diaz heeft een persgesprek gehad met den heer Octave Homberg, administra teur van de Banque de lTndo-Chine te Parijs tijdens zijn verblijf te Amsterdam. In dit interview heeft de heer Homberg nog eens nader zijn bedoelingen toege licht van ziin komst naar ons land. De heer Homberg wenscht nadrukke lijk op-het gevaar te wijzen der bolsjewis tische propaganda, zoowel in Indo-China als in Nederlandseh-Indië. Met leedwezen wordt geconstateerd, dat er op het punt van bestrijding van dezen verderfelijken Invloed geen samenwerking bestaat tus- schen het gouvernement van Indo-China en onze regeering te Buitenzorg. De beide gouverneurs hebben tot nu toe zelfs geen gelegenheid gevonden persoonlijk kennis met elkander te maken. Gemis aan sa menwerking doet personen hier uitzet ten, welke elders het gif der propaganda kunnen verspreiden. Het bolsjewisme, dat in zijn wezen internationaal wil zijn, maakt in werkelijkheid gebruik van na tionalistische tendenzen in .landen, waar de ontwikkeling in de hoofden der be volking niet ver genoeg is voortgeschre den, om de gevaren van dit stelsel te doorzien. Het bolsjewisme moet worden beschouwd in het Verre Oosten als een soort van tropische epidemie, waarom heen een sanitair cordon moet worden gevormd. In de tweede plaats betreurt de heer Homberg, dat de Fransche bezittingen in het Verre Oosten zoo weinig bekend zijn in de Nederlandsche financieele wereld. Het Nederlandsche kapitaal zou in de ex ploitatie van Ind6-China een vruchtbare taak kunnen vervullen. Door het beleg gen van gelden in Indo-Chineesche on dernemingen zouden de Nederlandsche beleggers het risico kunnen verminderen Van het eenzijdig belang bij de onderne mingen in de eigen overzeesche gewesten. Na den oorlog is Nederland naar ver houding kapitaal-krachtiger geworden, dan Frankrijk. Een verstandig geleide stroom van Nederlandsch kapitaal naar Indo-China enz. zou een zegenrijke in vloed kunnen uitoefenen. In de derde plaats zou ook op het gebied der cultu ren een grootere bekendheid tusschen de beide overzeesche gewesten van groot belang zijn. Men zou de ervaringen op landbouwgebied kunnen uitwisselen. Is b.v. Java Indo-China vooruit in de kina cultuur, omgekeerd zouden onze Indi sche planters op het gebied van de cul tuur van planten voor de parfum-indus trie van Indo-China kunnen leeren enz Het zal voor den heer Homberg, die krachtig heeft medegewerkt tot de ver breiding van kennis in Frankrijk zelf be treffende zijn eigen belangen in de ge- heele wereld de heer Homberg is naast de schrijver van vele werken op finan- cieel-economisch gebied ook nog de au teur van „La France des cinq parties du monde" een groote voldoening zijn, mede te werken tot een elkander nader komen van zijn land en het onze. ook wat betreft de belangen in Oost-Azië. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Dokkum, W. G. Red- dingius, te Westzaan. Te Zunderdorp (toez.) M. J. C. Visser, te Doetinchem Te Hijlaard, T. Boersma, cand. te Leeuwar den. Te Noordwolde (toez.) J. Bender te Nieuweschans. Aangenomen: Naar Ellewoutswijk, W. H. Kelder Jr., hulpprediker te Amster dam-Noord. Naar Hattem, C. D. Israël, te Koudekerk a. d. Bijn. Naar Rinsumageest, J. C. Kromsigt te Oöstwold (Oldambt). Naar RenesseNoordwolde, P. van der Staaij te Westerbork. Bedankt: Voor Reeuwijk (toez.), J. Ronge, te Hoog-Blokland. Voor Appinge- dam, E. A. Lazonder, te Warns (Fr.). Voor WeFkëndam, W. J. Keiler te Nieuwkoop. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 32. —o— Bleek, en met kleurlooze lippen van opgewondenheid liep Ebba het perron op en neer. Haar oude vader, den hoo- gen hoed achter op het hoofd, terwijl zijn grijze haren daaronder te voor schijn kwamen, volgde haar, wanneer ze een paar stappen deed, bleef bij haar als ze staan bleef en keek haar voortdurend angstig aan. Het was ook zoo koud. Na den re gen van gisteren was een strenge vorst ingetreden. Aan den blauwen hemel vertoonde zich geen wolkje. Hij zag er zoo zuidelijk uit en onder dat strakke blauw had men het dubbel koud. De adem bevroor bijna. Langs de spoorbaan glinsterde het. De rails kaatsten den kouden zonneschijn te rug, In de verte kwamen ze op een punt samen, en naderbij komend lie pen ze waaiervormig uit. En heel in de verte kwam het nu aan. Klein en zwart groeide het aan; tot' een vreeselijk monster, dat een slangenlijf met zich meevoerde. Een vreeselijk lawaai vervulde twee minuten lang de lucht. Deuren werden krakend dicht geslagen, men hoorde geschreeuw van menschenstemmen en voor aan den trein liet de locomotief sisend witten stoom uit, die het gehee- le perron over vloog, de menschen GEFFF. KERKEN. Beroepen: Te Aalsmeer en Helmond G. D. Kuiper, cand. te Kampen. Te Koog- Zaandijk, G. Staal te Culemborg. Te Hij laard. Grauw, Sybrandaburen en Midwol- da. Th Boersma. cand. te Huizum. Bedankt: Voor Deventer fBl, H. de Zwart, te Twijzel. Voor Arum, B. Rama ker, te Ten Post. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: 'Te Dordrecht, H. Biesma, te Groningen; en W. Bijleveld, te Haar- lem. Aangenomen: Naar Noordeloos, J. Reesink, te Aalten. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. H. P. Brandt, nam Zondagmiddag afscheid van de N.ed. Herv. Gemeente van Lage Zwaluwe wegens vertrek naar Delft. Ds. P. Vermeulen, van Moerdijk, sprak als consulent den vertrekkenden leeraar toe en deed hem Ps. 121 vers 4 toezingen. De kerk was stampvol. Ook uit Hooge Zwaluwe. Moerdijk en Zevenberg- schenhoek waren vele aanwezigen. Ds. D. E. J. Hupkes, hoopt Zondag 20 Nov. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Wanswerd en Zondag 27 Nov. d.a.v. te Oosterwolde (G) intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. N. Warmolts te Wezep. Ds. P. Nomes, overgekomen van Delfshaven, werd Zondagavond in de overvolle Nieuwe Zuiderkerk bij de Ge- ref. Kerk van Den Haag-West bevestigd door Dr. J. Hoek, aldaar. In zijn inlei ding wees deze er op, dat de betooging van 'Mozes, dat het Woord Gods voor Is raël zeer nabij was, bijzonder geldt voor de N.-Testamentische Gemeente. Daarna vertolkte hij de blijdschap der Gemeente, dat het getal harer predikanten, na lang wachten, eindelijk volledig is. Zij mo gen prediken het nabije Woord. Tot de taak harer dankbaarheid behoort het, dat de Gemeente biddend acht geeft op dat Woord. Dat is met den Geest haar heerlijkst bezit. Om het onverbasterde getuigenis van het Woord ging het bij de Kerkhervorming, bij Afscheiding en Do leantie en ook bij de tegenwoordige ker kelijke beroeringen. Bij deze gelegenheid willen wij ons op het Woord bezinnen. Als tekst werd daartoe gekozen 2 Tim. 2:9b: „Maar het Woord God? is niet ge bonden". Stilgestaan werd bij: den strijd waar aan het herinnert, aan de bemoediging, waarmede het tot ons komt, en aan de roeping, welke het ons oplegt. Onze Ker ken, aldus de bevestiger, worden tegen woordig beschuldigd van confessionalis- me en traditionalisme. Dat verwijt wij zen wij terug. Ook wij wenschen daarte gen te waken en te bidden. Onze Kerken hebben het Woord niét willen binden door belijdenis of traditie. Zij hebben niet anders gedaan, dan nog eens geconsta teerd en uitgesproken, dat .de Schrift door zichzelve gebonden is en dat het ons niet vrij staat haar te verklaren naar de maat staven van ons denken fcn gevoelen. De Schrift brengt haar eigen vorm ter ver klaring met zich. Wel is het binding van het Woord, wanneer zijn .verklaring af hankelijk gemaakt wordt van de natuur wetenschap, van de godsdienstgeschiede nis of van de wijsbegeerte. Na de beves tiging werd gezongen Ps. 120 1 en ver welkomde de bevestiger Ds. Nomes, hem toewenschend, dat zijn dienstwerk bevor derlijk moge zijn ^an den loop van het niet te binden Woord. Wegens vertrek naar Gouda, nam Ds. J. B. C. Croes Zondag na een ruim 3- jarig verblijf, afscheid van de Christ. Ge- ref. Kerk van Bussum. Da scheidende leeraar had tot tekst gekozen 1 Petrus 5 10 en 11. Ds. Croes richtte zich in gevoelvolle woorden tot den Kerkeraad, catechisan ten, jongel.- en jongedochtersvereen.. Zon dagsschool, orgelist en koster. Daar Ds. Croes reeds eerder verzócht. had geen toespraken te houden, weifd dit ook nu achterwege gelaten. Den scheidenden lee raar werd nog toegezongen Ps, 20 1. Zondagavond heeft de bevestiging plaats gehad van len heer G. W. van Deth, theol. cand. teBloemendaal in de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Zaan dam, door Ds. J. J. Buskes, van Amster dam. Als tekst was gekozen Jesaja 40 9. Aan de handoplegging werd met Ds. B. deelgenomen door Ds. H.- Hasper, van Heemstede, waarna den nieuwen leeraar werd toegezongen Lied 40 15. Vervol gens werd hij door den bevestiger harte- omliullend. de lucht met vochtigheid vervullend. „Vaarwel, papa vaarwel, en ver geef me ookf' zeide Ebha sidderend „Ik heb niets te vergeven. Ik ?ou al leen graag gezien hebben.... ik zou alleen heel gelukkig geweest zijn, alsij Zijn zachte, bescheiden stem brak hier af. Hij durfde niet verder gaan. Zijn kind wist echter wel, waaraan hij dacht. Ze omhelsde hem, drukte nog eens haar koude wangen tegen de zijne. Toen steeg ze in de coupé. Daar stond ze voor het venster, het voorhoofd tegen het glas drukkend, en zag den kleinen, ouden man daar staan. Hij zwaaide niet met zijn hoed of wuifde met zijn zakdoek. Als ver steend stond hij daar, eenzaam, doel loos. en keek den trein na. „Papa", dacht Ebba, „o papa. En daar deed zich ook weer een an dere aanblik aan haar oog voor. Roo- de gebouwen, hooge schoorsteenen, wonderlijk achter elkaar uitkomende witte daken doken op. vrij uitkomend tegen de wijde vlakte, die geen achter grond voor hen vormde, Maar de blau we hemel verhief zich achter hen en luchtig en tot duizelingwekkende hoog te verhief zich de rook uit de schoor steenen in de lucht. En daar stak de mum- van een wit, aangeslagen huis treurig boven alles uit daar stroom de het smalle, zwart glinsterende ri viertje voorbij, zijn weg tusschen de lijk toègesproken. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Zondag werd weder één1 der vaca turen van de classis Assen van de Ned. Herv. Kerk vervuld. De consulent, ds. A. G. Kloots, van Roderwolde, bevestigde den nieuwen predikant van Eelde, ds. J. G. Franck. overgekomen van Coevorden, die des middag9 zijn intrede deed, sprekende naar aanleiding van den tekst 1 Cor. 3:9. Na de gebruikelijke toespraken tot colle ges en personen heette ds. B. R. Knottne- rus, van Vries, namens classis en ring Assen, den nieuwen collega welkom en sprak ds. R. Riphagen, van Coevorden, zijn ambtsbroeder eén hartelijk woord toe. Ds. T. W. v. d. Leij, uit Arum, heeft Zondag ds. E. van Ruijtenberg, uit Oost- brug/overgekomen, in de kerk te Pingjum als predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te te Pingjum en Zurich bevestigd, waar na ds. van Ruijtenberg zijn intreerede hield. - Na des morgens door ds. Baudet uit Klooster-Ter Apel (Gr.) bevestigd te zijn, heeft ds. J. Eikema uit Witmarsum (Fr.) overgekomen, des middags zijn intrede gehouden bij de Ned. Herv. Gemeente te Godlinze (Gr.)". Te Garriierwolde (Gr.) is Zondag ds. L. de Baan, gekomen van Dragster-Com- pagnie, als predikant bevestigd door ds. W. R. Diephuis te Oostwoud, waarna de nieuwe predikant zijn intrede deed onder veel belangstelling. JAVAANSCHE PREDIKANTEN. Binnen niet al te langen tijd zullen de Geref. Kerken in Ned. Oost-ïndië hun tweeden .Java^nschen predikant krijgen, zoo lezen wij in de Rotterdammer. Reeds sinds April 1926 is Ds. Soepater werkzaam a.ls geordend pandïta djawa (Javaansch predikant) bij de Javaansche Gemeente, te Djogjocarta. Te voren was hij goeroe indjil (inlahdsch helper) en in 1925 legde hij het cundidaatsexamen in de Theologie af, waarna hij door de clas sis Batavia dér Geref. kerken beroepbaar werd verklaard. Gondokoesoeman is de eerste zelfstandige Javaansche Gemeente Zij is in Djogjacarta gelegen. Thans bereidt de Javaan Wiriatenaja zich voor het peremptoir examen voor. Om hem voor zijn studie meer gelegen heid te geven, zal Djasmin, die het diplo ma Van- goeroe indjil verkregen heeft, voor eenige maanden naar Tleook bij Poerworedjo, waar in de sterk Mohamme-' daansch-gekleurde streek een opmerke lijke opbloei van geestelijk leven is waar te nemen. Ds. S. WESBONK. Ds. S. Wesbonk. p-edikant bij de Ge ref kerk te Hoorn, is bij ministerieel3 be schikking met ingang van 1 Nov. a.s. be noemd tot geestelijk verzorger bij Je Rijks werkinrichting te Ilocrn. BEROEPINGSWERK. De Geref. Kerk van Heerenveen' heeft unaniem op voorstel van den Kerkeraad goedgekeurd om aan de eerstvolgende vergadering van de classis Heerenveen goedkeuring te vragen Ds. A. J. Bouma, van Wanswerd, voor de tweede maal te beroepen. DE GEREF. KERK VAN GOUDA. De Geref. Kerk 'aan de Turfmarkt te Gouda zal worden vergroot, wat reeds lang noodig was, aangezien het kerkge bouw aan den Kattensirigel niet meer in •gebruik was. Tevens is besloten -geen tweeden pre dikant meer te beroepen en de Singel kerk met pastorie, indien het mogelijk is, te verkoopen. TOT DE EVANGELIEBEDIENING TOEGELATEN. Het provinciaal kerkbestuur van Over- ijsel heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer W. Rijnsburger, ihëol cand. aan de Rijksuni versiteit te. Utrecht. Zijn adres is: Jan v. Scorelstraat 26, Utrecht. Gil TEN EN LEGATEN. Van iemand, die onbekènd wenscht te blijven, is ingekomen .Dij de Ger. Kerken van Einmen ƒ250 en bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar een gift van 1ÜUU. Wijlen mej. van Kuijk, overleden te Gorinchem, heeft aan de Diaconie der Nederl. Herv. Gem. aldaar 1UÜU gelega teerd. beidé zoetend..... Ebba wierp zich op de bank neder en weende Het was haar, als hoorde ze een stem, ach, de welluidéndste van de wereld, haar in het oor fluisteren: „O, suche nicht nach YVitz Und YVeisheit überm Meer, Der Seelen Würdigkeit Kommt nur von Liebe her". Het was een waar genot te kunnen weenen. niemand, ook zichzelf niets behoeven wijs te maken. Maar toch gevoelde Ebba het: deze tranen waren de laatste, die ze stor ten mocht. „Niet weenen", heette het voortaan, „maar werken'Half uit echt verlan gen, half uit de grap had ze altijd van haar plannen gesproken. Nu hadden de omstandigheden en haar eigen trots haar op dezen, weg gevoerd. Voi trotschen moed wilde ze hem bewan delen. Niemand zoü haar lafhartig te rug zien deinzen. Als er nog iets was, wat ze met gloeiend verlangen tege-> moet zag, dan was het. Andree te be wijzen, dat ze iets vermocht. Ze zat daar met gesloten oogeri. als een slapende, en dacht en dacht tot haar hoofd gloeide. Uren vlogen er zoo voorbij. Den geheelen nacht, dagen lang had Ebba zoo door willen rijden, geheel alleen, en daarbij het gelijkma tige gedruis der rollende wielen, als een sombere, rustelooze begeleiding van haar kwellende gedachten. De penningmeester van ..Kinderzorg" te 's-Gravenhage ontving van een trcuwe vriendin een gift van 500. TOESTANDEN IN RUSLAND. In de „Tag" schrijft Von UngernStern berg een en ander uit de badplaats Us- solje bij Irkoetsk: In de oude houten kerk vergadert thans de „club der goddeloozen", die God als bourgeois voor afgezet heeft verklaard. Daar worden de eenvoudigen van alle geloof ontledigd en vervolgens in hun dwaasheid versterkt. Er is in Ussolje geen God meer als Trooster der verdrukten. Daar wordt de duivel als vader van alle revolutionairen vereerd. Er worden „duivelsmissen" gele zen, die in wilde orgieën zich voorzet ten. Uit vroegere cabaretdeerns worden priesteressen des satans gerecruteerd, onder wie een zekere Ireve Heinzel, uit Odessa, zich onderscheidt door haar or gieën. Een renegaat uit den priesterstand zingt in tegenwoordigheid van de naakte priesteres van satan godslasterlijke „ge beden", huldigend den vorst der duis ternis. Daar, waar het altaar zich bevindt, wordt een gebroken kruis mèt het Chris- tushoofd naar onderen gericht, geplaatst. Tevens is er een beker, gevuld met het bloed van een zwarten bok en eenigè druppels menschenbloed, met den open gesneden buik van een zwarten kater. Door de perversiteit van dezen, ritus, trekt dit satansgeloof velen tot zich. Gemeenteraad Leiden. (Slot). De heer R o m ij n (V. B.) vestigt de aandacht erop, dat de Commissie juist alles gedaan heeft, om de verordening nu weer zoo leesbaar mogelijk te ma ken. Ook de heer Yr a n E c k (S. D.) is niet voor de motie Groeneveld. Dat kan nu moeilijk meer. De heer Van Stralen had dan gaarne wat meer activiteit van de Comm. gezien. De Voprzitter merkt op, dat de Leidsche gemeenteraad de eerste is, die een dergelijke verordening in be handeling krijgt. Spr. geeft den heer Groeneveld in overweging, om de mo tie terug te nemen. Naar aanleiding van de laatste op merking meent de heer Groene veld, dat dan ook Leiden wel kan wachten. De heer Eikerbout, (A. R.) wil spreken over de maximum-snelheid. Heeft de minderheid v. de commissie het plan om een voorstel te doen. Zoo niei, dan zou spr. het willen doen, Het blijkt, dat ter linkerzijde een voorstel in de maak is. De artikelen 1, 2. 3 worden goedge keurd. Bij art. 4 merkt de heer Groene veld op, dat op een gedeelte van den Ouden Rijn het éénrichtings-ver- bod zal worden ingevoerd. Dat acht spr. ongewenscht, YVaarom juist op den Ouden Rijn begonnen? Is dat een vinding van een of ander ambtenaar? Spr is er vooral tegen, omdat voor motorrijtuigen een andere regel wordt toegepast, dan voor andere voertuigen. Spr. doet een schriftelijk voorstel. De Voorzitter deelt mede, dat een collega van den heer Groeneveld een voorstel daartoe heeft gedaan. De heer Heemskerk (R. K.) deelt mede. deze collega te zijn. Spr. heeft indertijd daarop gewezen. Speciaal voor het deel tusschen Hoogstraat en Hooglandsche -Kerkgracht is het een richtingsverkeer gewenscht. Vooral de oprit naar de Hoogstraat is ge vaarlijk. De heer Groeneveld (S.B.) stemt toe dat de ruimte daar klein is. maar dat is op meer plaatsen het geval. Het publiek zal van deze bepalingen zeer veel last ondervinden. De heer Heemskerk meent dat ook voor andere gedeelten van den Oude Rijn bepalingen noodig zijn. Het voorkomen van ongelukken moet hoofdzaak zijn. De heer Gos.ling.a zegt dat het gevaar voor dat deel van de Oude Rijn déarom zoo groot is, omdat dit deel zooveel lager ligt. De heer Wilbrink (C.-H.) wijst er op, dat er ook andere straten met Tóen men Berlijn naderde en de drie dames, die in de coupé naast Eb ba zaten, óver haar hoofd heen hun bagage bij elkaar zochten, en hun mantels dicht knoopten, was het haar te moede, als iemand, die liever zou blijven liggen en toch moest opstaan. Huiverend stond ze op. Ze keek niet naar tante uit; het zou haar veel aangenamer geweest zijn, als Rausta Melados haar niet afhaal de of misliep. Maar daar drong ze zich reeds door de menigte heen. Ebba herkende haar dadelijk. Dat was geen verschijning, die men vergat. De donkere oogen. het bleeke, levendige gelaat, het kas tanjebruine, golvende haar, waarop nu een nieuwmodische hoed rustte, die Ebba zeer opvallend voorkwam, of schoon hij geheel zwart was, de ge- hee'e deftige, in een nauw kleed om sloten gesialte, dat alles weikte sa men met het zekere optreden, zoodat niemand haar voorbijging zonder een blik op haar te werpen. ..Gotden dag!" riep ze en omarmde Ebba. haar hartelijk kussend. „Hoe komt het, dat mij die eer te beurt valt? Uitzet koopen? Nu, dat kunt ge later vertellen. Waar is je bagagebil jet? Maar meisje, wat ben je groot u mooi geworden! En je hebt mijn haar! Bijna ten minste. Hm! Grappig Lr zijn dus menschen, die op som mige punten smaak behouden. „Hoe gaat het je verloofde? Heeft hij je niet duizend groeten voor mij meege- op- en afritten zijn. Al dat leggen van verboden geeft maar last. Het amendemenfc-Groeneveld wordt verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Art. 4 wordt aangenomen. Even eens artt. 5 en 6. Bij art. 7 stelt de heer Groene veld (S.D.) voor de maximum snel heid te beperken. Spr. acht de bepa lingen van de Motor- en Rijwielwet onvoldoende. Spr. is voor het opvoe ren van de maximum-snelheid tot ho ven 15 K.M., maar elke snelheid is niet geoorloofd. Deze te bepalen op 30 K.M. acht Spr. rationeel. Afzonderlij ke bepaling van een maximum-snel heid voor rijwielen is onnoodig, 30 K.M. is voor een normaal wielrijder wel het maximum. Spr. doet een schriftelijk voorstel. De heer Van Eek (S.D.), de min derheid der Commissie. betoogt dat het gevaar groot is dat het verkeer steeds sneller zich zal bewegen. Er is neiging om roekeloos te worden. Daar om is een bepaling noodig. Spr. had gedacht aan 35 K.M., maar kan ook li.et 30 meegaan. De heer Van der Re ij den (C.H.) is het volkomen met het betoog van den heer Van Eek eens. De heer S p e n d e 1 (R.-K.) acht 30 K.M. nog te hoog. Volgens autorij ders van naam is 25 K.M. voldoende snselheid. De beer M a n d e r s (R.-K.) is het oneens met de heeren hier. die betoo- gen dat een bepaling noodig is. Het gevaar wordt grooter bij langzaam rijden. De Voorzitter meent dat de over wegingen die ten grondslag gelegd worden voor beteugeling, niet redelijk zijn. Het is hier een neiging om de grens op te voeren. Eerst 15, nu 25 of 35. De Commissie gaat uitsluitend uit van de zorg voor de veiligheid. De rijders -ebben nu eenige ervaring op gedaan. Als er plichtsgevoel is hebben wij voldoende waarborg. Een chauf feur die in een bocht voorbij wil rij den, handelt onverantwoordelijk. De ongelukken door te 'oot i snelheid komen voor buiten de stad op vlakke, ruime wegen. In de stad daarentegen slechts zelden door te groote snelheid. Een maximum is dus niet voldoende vvaarbor°\ Noo >.aKelijk is dat bii de «automobilisten wordt aai kweekt verantwoordelijkheidsgevoel. Preven- 'eve middelen uelpen niet. daarom moeten wij represssieve middelen toe passen, maar niet de maximum- snelheidsbepaling. De politie moet tactisch optreden. Ook de rechter kan veel goeds doen. Het criterium moet niet zijn te snel rijden, maar onvoor zichtig rijden. Het wordt daardoor voor de automobilisten ongetwijfeld moeilijker, maar dat is noodig. De praktijk van de auto-vallen is, dat ze worden toegepast op veilige wegge deelten. In bochten en bij kruisingen niet Men vangt dus niet de ernstige overtreders maar hen die toevallig de bepaling overtreden. De heer Wilbrink (C.H.) is door dit betoog versterkt in zijn meening. dat een maximum-bepaling noodig is. Ging dat betoog van den Voorzitter op dan zou de geheele bepaling om trent het rijden kunnen vervallen; dan zouden we het daar eens mee kunnen wagen. Alle menschen zijn niet zoo „verantwoordelijk" aangelegd. Als het allen menschen warén als on ze burgemeester, dan ging het wel, maar er zijn er die dat verantwoor delijkheidsgevoel niet hebben. Spr. komt onder den indruk dat de meer derheid der Commissie automobilis ten zijn. Men maakt het de wielrijders wel lastig door bepaalde straten en bruggen te verbieden, /aarom daar voor ook geen verantwoordelijkheids gevoel genoegzaam geacht. De heer Groenoveld (S.-D.) merkt op, dat de automobilisten in den regel niet zoo bevreesd behoeven te zijn voor eigen 'veiligheid. De veiligheid van de andere v eggebruikers dat is hoofdzaak. Spr. vreest dat juridisch moeilijk te bewij zen is, wanneer de veiligheid in ge vaar is gebracht. De maximum-snel heidsbepaling daarentegen is een con creet gegeven. In Den Hac.g heeft men juist de maximum-snelheid inge voerd. Spr. meent dat het doorrijden van de stad met snelheid van meer dan 30 K.M. steeds gevaarlijk is. De heer Spend el (R.K.) zegt: wij geven?" En ze lachte daarbij, terwijl ze Eb- ba's arm met de hand omspannend, haar met zich meevoerde, haar bijna voor zich uitschoof. ..Papa laat u groeten", sprak Ebba, alleen om iets te zeggen. „Zoo, doet hij dat? Werkelijk eens; kom, stap in het rijtuig! Dat duurt lang met die bagage atin het station. Ebba stapte gehoorzaam in. Melados bleef buiten staan, haar parapluie voor zich op straat zettend en er met de beide handen op steunend. Ebba kon het in het geheel niet be grijpen, ze kwam haar zoo jong voor, Fausta was ongeveer vijftien jaar jon ger geweest dan Ebbas en Helene's moeder. Maar tochl Deed de jeugdige, zeer moderne kleeding het? De ele gante hoed? De sneeuwwitte huid? De vurige oogen onder de donkere wenk brauwen? De prachtige gestalte? „Wat kijk je me voortdurend aan?" zeide Fausta. „U ziet er zoo jong uit". „Dank je voor je naïve opmerking. In mijn kring wordt men niet oud, voordat men in het geheel niet mee kan doen. Als je soms gedacht had, dat ik bij het koopen van je uitzet voor moeder kon spelen. dat zou mis gedacht zijn. YVant dat zou nie mand gelooven'. „Er valt geen uitzet te koopen. Mijn engagement is verbroken", zeide Ebba. Fausta liet haar onverschillige hou ding varen en keer haar strak aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5