NIEUWE LEIDSCHE COURANT van VRIJDAG 28 OCT. 1927 TWEEDE BLAD. WBT OE BLADEN ZEGGEN. Esn diës ater voor de vrijzinnigheid Het was Zaterdag, zoo schrijft de Rotteid., ongetwijfeld een d.ësater een zwarte dag voor de vrijzinnig heid in ons land, welke zich nog schaart onder de teid.ng der groote vrijzinnige bladen. V'an de groote pers; de zeer neu trale Teiegriaat voorop, geldt weer het 'woord: \eel verge.en, en niets geleerd. V ergeten, dat het Christelijk volks deel zich op den duur: niet knechten laat door vrijzinnige gii\ rijzinnigheid doch zyn geestelijke, wijheid tegen over iedereen verdedigt. En niet geleerd, dat men het -Woord Gods niet kan hinden, maar dat het zijn werking doet op elk ter rein van het leven. Als in de dagen van Olim heeft de vrijzinnige pe.s gescholden op de dompers, de achterlijken, de secta- rissen, de tweedrachtzaaiers de hui chelaars. Het ware te wensohen, dat mende artikelen, b.v. in Te'egraaf en Nieu we Roti. Crt., waarin ges.nnad en gechim. t 8 <p he Christelijk volks deel, kon bundelen en onder de aan dacht brengen van ieder slap en traag en lus eloos Christen. Hij zou er de dubbele conclusie uit trekken, dat her slechts de oude strijd Sn nieuwen vorm, doch met dezelf-, de wapens is, als jaren geleden toen in de school gezwegen moest worden over Jezus en Zijn leer; en dat onderdrukking en benauwing ons te wachten staan, indien ooit die vrijzinnige minderheid het roer weer in handep kreeg. Gij verdeelt, versplintert en ver snippert ons volk, ge breekt zjjn eenheid, dat is het eenige versleten en verroeste wapen, waarmee men gehakt heeft op den zender te Huizen De zender, neen de zendeling, zegt in verbeten woede de Telegraaf, en het blad legt in dat eene woord al den smaad en de vijandschap tegen (het Christelijk geloof, uit welken haat !het altijd leeft, dóch die meestal ver bloemd wordt -doo" een vernisje van schoonschijnende neutrali eit. O, vrijzinnig liberalisme, wat zou men in uw naam de meest onvrijzin nige onverdraagzaamhe'd wil'en toe passen. Gode zij dank. dat door desamen werking der Christelijke volksgroe pen de overhee'sching eener vrijzin nige minderhed is gebroken. De zender van Huizen doe d't lof lied trillen door den ether. Gode tot 'eer, ons volk tot heil en zegen KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: te- Winsum, toez., C. Vlas blom te Driesum. Te lieerenveen. toez. J. R. Immink te Delden. Aangenomen: naar Apeldoorn, J. J. C. Karres te Oosthem. Bedankt: Voor Hilversum, J. J. Karres te Oosthem. Voor Maassluis, P. Hofstede te Noordwijkerhout. OEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Doorn, J. L. v. d. 'Wolf te Kralingen. OEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN. De zitting van gisteren wordt geo pend met het zingen van Psalm 56 5, waarna de praeses voorgaat in gebed. Appèl nominaal wordt gehouden. Hierbij blijkt, dat ouderling C. Dixon van Deventer is vertrokken, De acta worden gelezen en vastge steld. De Synode gaat hierop in comi té-generaal. De zitting in comité-generaal wer.l gisteren voortgezet, waarbij verwacht werd de werkzaamheden te kunnen beëindigen. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 29. O— „Jaagt ze een ander doel na dan het - gemeenschappelijk géluk voert de drang van haar opbruisend Wezen haar van je weg, dan heeft ze je niet zoo lief als mijn moederhart weri'scht dan houdt ze niet zoo van je als noo- dig is voor een gelukkig huwelijk. En heb dan den moed, mijn zoon, van haar af te zien. nu het nog tijd is!" Zoo angstig duidelijk hoorde hij het als spiak er een menschelijke: stem. Hij glimlachte weemoedig. Was dat 6en wonder? Kende hij het hart en de gedachten zijner moeder niet? Had zij geduren de zijn kindsheid en zijn jeugd zijn wezen niet geheel van haar geest door drongen, zoodat hij ook haar oordeel kende, al zweeg de mond? Hij was haar zoon. Niet alleen door geboorte, maar ook door geestelijke gemeen schap. Hij wist ook, dat het haar zeer aan grijpen zou, hem zoo'n groote smart ie zien hebben. Een ding wist ze mis schien niet en daaraan zou ze ook geen geloof willen slaan, omdat het ie wreed scheen, dat te gelooven; dat hij nooit Ebba's verlies zou te boven ko eien. Hij was een bezadigde natuur, ver- Tot een eind te bréngen was nog 1e behandeling van de zaken Dr. N. D. van Leeuwen; Ds. J. C. Brussaard en een schrijven van den legerpredikant Ds. F. G, Petersen. Gisteravond om 8 uur heeft de slui tingszitting der 'Synode plaats gehad. EINDEXAMEN H. B. S. MET 5-J. CURSUS. Het Hoofdbestuur van de Algemee- ne Vereen, v. Leeraren bij liet M. O. hoeft een commissie ingesteld, die aan bedoeld hoofdbestuur zal rapportee ren over den meest wenschelijken vorm van het eindexamen, der H.B.S.- B. met 5-jarigen cursus. Werd vroe ger critiek gehoord op de toen gevolg de -wijze van èxamencifnemen, waar bij de scholen rayonsgewijze bij el kaar werden gevoegd en cle leerlingen meest door leeraren dier scholen, die in de 5o klassen les gaven, werden ge ëxamineerd, ook het i nieuwere sy steem van getemperd •--schoolexamen onder toezicht van „deskundigen" heeft veel tegenstanders gekregen. Zonder dat de feiten precies bekend zijn, is het zelfs min. of meer in op spraak gekomen door de gebeurtenis sen van. dezen zomer, inDelft en Schiedam. De commissie uit de Alg. Vereeni ging (A.V.M.O.). is. zoo samengestefld. dat, de'leden de .oude; en de nieuwe wijze van examineeren' beide kennen. Bovendien is rekening gehouden' met de vakken, waarin zij. doceeren, zoo dat zoowel de exacte als de literaire vakken erin zijn vertegenwoordigd. Van deze commissie is. de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. C. Buurveld, te Rotterdam, voorzitter, terwijl voorts daarin zitting hebben genomen de heeren Dr. L. van Oss, te Hengelo, Dr. G. C. Gerrits te Amster dam; Dr. J. A. Roetert' Frederikse te 's-Gravenhage 'en H. Snel te A'dam. MIDDELBARE KOL. LANDBOUW SCHOOL TE DEVENTER. De gemeente Deventer heeft zich bereid verklaard mede te werken aan een belangrijke uitbreiding dei- gebouwen van de Middelbare Kolo niale Landbouwschool wegens de groote uitbreiding van het aantal leeringen. Deze zal geschieden op den voet van het contract dat dien aangaande bij de stichting van de school tusschen Rijk en gemeente is gesloten. Alg. Zendingsconferentie. In de Woensdag in het. Koloniaal Insti tuut te Amsterdam voortgezette algemeer ne zendingsconferentie heeft na de ope ning dér bijeenkomst mej. S. J.- James verslag uitgebracht .van de lectuur-com- missie. Daarna kwain verder in. behandeling het onderwerp. „De zending en de gods- "diensten". Dép' ólch'tend 'werd 'gesproken over het Christendom. De eerste spreker was de-.heer W. F. Schroder, zendelingdeeraar op de Batoe- eila'rrden aan de Westkust van Sumatra, over De Gemeente in kaar eerste ont wikkeling. Om dé opkomende Christengemeente te leiden, moet de zendeling het heiden dom' kennen, ?öo befpqg'de spr. De jonge Christengemeente móét van het begin" af aan haar Chriselijk standpunt tegenover hét" heidendom iiinernen. Dit. valt moei lijker naarmate de gemeente kleiner is, 'en "men verhoede' conflicten met de hei denen, natuurlijk niet tén koste van het Christelijk beginsel. Van het begin af" aan moet in het oog gehouden worden de gemeente op te voe den zichzelf té onderhouden. Kerkelijke tucht, worde niet door den zendeling uit geoefend; maar late men aan de gemeen te over. onder leiding van den zendeling. De zendeling moet wel geestelijk leiding geVen 'aan de Christenen, maar niet gees telijk. bemiddelaar zijn tusschen God en de Christenen, zooals de heidensché pries ter bemiddelaar is tusschen de geesten en de heidenen. Men voere ook geen Wer- tersch kerkcerémonieël in,dat in strijd is met de Oostèrsche rieden.' i Van alle moeilijkheden die de leiding van een opköin'ende Christengemeente met zich brengt is dit niet, de minste, dat de opkomende Christengemeente ndg niet tot zondebewustzijn. is gekomen. Dé- hard door de zorg en arbeid, tot lieii van de fabriek. Zijn ziel was geen vruchtbare bodeiïl, vvaajop met iede re nieuwe lente weer frissch'e bloemen bloeien konden. Als jongeling vva§. hij eens ontvlamd voor een schoone Vrdüw, eh toen had hij dezen hartstocht voor liefde aan gezien. Nu wist li i j echter, dal Ebba in waarheid zijn eerste liefde was, en als een man op dien leeftijd eenmaal lief heeft. dan is. dat ook voorhet leven. Niettegenstaande dit alles kwam de lafhartige we rise h. om door toegeven de geliefde te behouden, toch niet in hem op. Hij kende zichzelf, hij kon ook in de liefde alleen dan gelukkig' zijn, a)s zijn waardigheid als man onaange tast bleef. Toen het dag Wérd,' wNtAnrtre'e, wat hij doen'moest. I-lij. zette zich ne der en schreef: „Mijn lieve Ebba. Ik kom zelf niet: naar je toe. omdat dat, wat wijf te óverwegen en te be sluiten hebben, niet geïnfluenceerd mag worden door de bekoring en het overwicht onzer personen, niet door stemmingen, die deze bij mij en bij jou zouden kunnen opwekken. Je hebt gisteren hei plan geuit, naar Berlijn te gaan, om je examen te doen, en misschien nog een tijdlang te stu- deeren. Ik zou willen aannemen, dal; dit plan meer voedsel gevonden heeft zp moeilijkheid, aldus spr., wordt klpiner naarmate de zendeling meer evangeliedie naar is dan handhaver van Christelijke wetten. Daarna sprak f^e 'heer- J. Fortgens, oud zendeling op TTalmn'belra. over De Gemeente in haar verdere ont wikkeling. Xa den pionierstijd vanvkdrter of lap- ter duur. zoo zeide spr.. volgt, de won dervolle tijd. dien' men vergelijken kan met de lente, het voorjaar der zending: niet vele jaren na deze groote ontwaking volgt een reactie, die het beeld vertoont van teruggang of- inzinking, die het na tuurlijk gevolg is van de doorleefde, gees telijke revolutie. Deze tijd doet zich ken nen in een zekere onverschilligheid van •godsdienstig besef. Tal van-oorzaken zijn daarvoor aan-, te wijzen; die meest alle herleid kunnen worden tot de uit het Heidendom in het. Christendom irfgedra- gen erfelijke belasting," de' aangeboren verstandelijk zedelijke levensbeschouwing en de invloed.der moderne beschaving en rationalistische gedach'tenwereld, die de jonge belijders van het- Christendom uit hun evenwicht rukken. Voor de zendelingen bestaat het ge vaar, bij dat gemis aan zelfstandigheid en verantwoordelijkheidsgevoel der Indi sche helpers, zelf het initiatief en verdere leiding in handen t.- nemen en te houden. Toch zij zijn streven den arbeid in scho len en gemeenten zooveeF mogelijk te leg gen op de schouders dezer mannen, die juist door die aan hen overgedragen ver antwoordelijkheid en grootere zelfstan digheid van helpers poëten opge\ued worden tot mede-arbeiders, die niet in de achterhoede, maar in de frontlinie komen te staan. De plaats van den zendeling daarentegen worde meer en-meer gezocht in-de achterhoede als toeschouwer, die van uit'de verte de ongemerkt leidende kracht blijft en zóó den indonesisehen prediker bekwaamt voor zijn taak als zelfstandig zielszorger voor zijn kudde. Ten slotte wees spr. op de noodzakelijk heid, dat de zendeling van den aanvang zijner werkzaamheden af goed onderlegd behoort te zijn in kennis, wat betreft den heidenschen voortijd. in den namiddag werd de bijeenkomst der Zendingsconferentie voortgezet. Spre ker was ds. B. J. C. Rijnders over het on derwerp: De zendende Gemeente. Uit de wordende kerk, zoo zeide spr.. is de zendende Gemeente gegroeid, die haar roeping van den Heiland ontving. De mate van vervulling der roeping staat in nauw verband hvét haar geestelijken groei; in den bloei dér zending ligt een winst voor de gemeente. Van de wijze der vervullipg sprekend, zéide spr., dat. deze afhangt van bijzondere factoren. Hij noemde verder cfe Kerk als instituut, als draagster der zending of genootschaps- zending: het eerste blijft ideaal. Zoo heeft de „Home Base de dubbele taak, zich bezig te houden met de mate, waarmede en de -wijze, >vv'aa-rop de z^n- - dingsroeping vervuld - Wordt. Van- groote-betvékeflifS",zoo zerde spr., "is het. voor de zendiflg, tö weten; hoe-de gemeente op de -taak van de „IlOme base" reageert.. De zending1- kan afstooten door haar absoluutheid, maar ook door het eenvoudige feit, dat het -stervensproces van de' zaadkorrel - niet in alle zendings arbeiders is voltooid. Hoe vérder dit pro cés voortschrijdt, dés te meer. bloeit de zending. Hedenavond te acht uur zijn er in eeni ge kerken en vvijkgebouwen te Amster dam de reeds eerder aangekondigde Zen dingssamenkomsten met de gemeente ge houden. - BINNENLAND. DE KOREAANSCHE GASTEN. De Koningin heeft prinses Ri be noemd tot eere-dame in de Huisorde van Oranje. DE JAPANSCHE GASTEN Het diner, gisteravond ten huize van den Japanschen gezant ter-eere van prins en prinses Ri gegeven, droeg een meer intiem karakter. Behalve genoemden prins en prin ses en clen gezant, tien heer Koki Hi- róta, namen er alléén aan deel cle le- "detï van het gevolg; van den prins en cle prinses en de leden van de Japan- sche legatie met hun dames. in jê fantasie, dan in je verstand, en zou er dan om kunnen glimlachen. Maar mijn geheugen zegt mij. dat ge van clen dag af. dat we elkaar vonden, daar steecis op teruggekomen zijt. hoe je verlangdel weg. te komen, omdat de grenzen, die ervoor cle vrouw gesteld zijn, je te eng waren. Daarom moet ik je zeggen, dat mijns inziens dit ver langen en streven niet kan samengaan met de verplichting tegenover mij, die je. op je naamt, toen je mij het ja woord gaaft. Als je mij waarachtig liefhebt, clan móet je, meen ik. in het lot, dat ik jé aa,n. mijn zijde aanbiedt, de vervulling van je grootste verwaoh tingên zien. Ik kan'jé, nog slechts eenmaal de heilige verzekering "van mijn eenige liefde geven en cle ernstige belofte, door mijn toewijding en trouw je leven zoo gelukkig,en rijk te maken, als een rnenschenhand het vermag. Ik wacht je antwoord hierop. Je Andree. Reeds vroeg in den ochtend stond Ebba aan het raam en wachtte. Zij had zeker gedacht, dat bij het aanbre ken van den dag de geliefde ook naar haar toe zou ijlen. En ze wilde in zijn armen vliegen en Item duizendmaal smeekjen, haar te vergeven, want die mevrouw Buschman met haar scher pe oogen en tante Louise met haar inmengende heersehzucht, ja, die waren eigenlijk de schuld ervan, dat alles zoo gekomen was. EE NIEUWE BELGISCHE GEZANT. De heer Charles Maskens, de nieuwe gezant van België te 's Gravenhage. bevindt zich nog altijd te Sofia, Hij zal echter in de eerste dagen van No vember naar Brussel komen.- Na een kort verblijf te België zal de heer Mas kens naar zjjn nieuwe standplaats vertrekken, waar hij in de tweede helft van November mag worden ver wacht. Van officieele Belgische zijde wordt verzekerd, dat de nieuwe gezant te 's Gravenhage in tegenstelling met sommige zijner voorgangers, goed de Nederlandsche taal machtig is. Ook mevrouw Maskens spreekt de Neder landsche taal. De heer Maskens is weliswaar te Pa rijs geboren, (26 Juni' 1880) waar zijn vader toenmaals, eveneens als diplo maat, verblijf hield, maar hij heeft zijn geheele opvoeding in België ge noten. WEDERINVOERING VAN DE DOODSTRAF. Het Verbond van Actualisten heeft een adres tot de Tweede Kamer ge licht, waarin, het „ten volle beseffen de welke gevaren aan het instituut van de doodstraf zijn verbonden; overtuigd van- den moreelen invloed, welke als afschrikwekkend dreigen van genoemd-instituut uitgaat; gezien de algemeene verwording tengevolge van het afbrekend streven der heden- daagsche „democratie"; gezien de ac tie tot afschaffing van de doodstraf in Ned.-Indië; aandringt op wederin voering van de doodstraf in Neder land. VIJFJARIG BESTAAN NED. CHR. REISVEREENIGING. De Ned. Ghr. Reisvereeniging viert haar vijfjarig bestaan. Ze is opgericht 23 October 1922. Op dezen dag kwa men een 15-tal personen bijeen om te bespreken cle weiischelijkhéid en de mogelijkheid van oprichting. Van de 15 aanwezigen traden 12 als lid tot de nieuwe vereeniging toe. waarvan één den volgenden dag be richtte, dat ze weer terugtrok. Het scheepje ging in zee bemand met elf koppen! Op de vraag, of er plaats was voor een Christelijke vereeniging op het gebied van toerisme, heeft de tijd het antwoord gegeven. Haar ledennummering loopt in de 11.000, waaruit volgt, dat meer dan 11.000 personen in deze jaren zich bij haar hebben: aangesloten. Ze heeft een eigen bureau, dat is gevestigd Prinsengracht 4, 's-Graven hage. Ze heeft een orgaan: „Ons Reis- blad dat om de 14 dagen verschijnt in 10.000 ex. in omvang van 24 of 32 pagina's en steeds rijk is geïllustreerd Ze exploiteert Zomerhuizen in Zwitserland en een eigen Kinderhuis te Wijk aan Zee. De Haagsche afdeeling, die niet minder, dan 1360 leden telt bestaat gelijktijdig vijf jaar. ■Het afdeelingshestuur heeft naar we reeds melcld,en; het initiatief geno men om de oprichting van vereeniging en afdeeling te herdenken in een fees telijke bijeenkomst in de groote zaal van den Dierentuin, te 's-Gravenhage heden, 28 October. Tal van afdeelingen zullen heden avond in Den Haag vertegenwoordigd zijn. DE VEILIGHEIDSTOESTAND BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Het Tweecle Kamerlid Drop heeft den minister van Waterstaat de vol gende vraag gesteld: Is de minister in verband met de jongste ongevallen op de Nederland sche Spoorwegen bij Rijswijk en Voor schoten alsnog bereid uitvoering te geven aan de op 10 December 1926 zonder hoofdelijke stemming aange nomen motie-van Braambeek, luiden de als volgt: „De Kamer; van oordeel, dat een grondig onder zoek naar den algemeenen veiligheids- toestand bij de "Nederlandsche Spoor wegen door een deskundige commissie waarin ook de vakvereenigingen zijn vertegenwoordigd, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag"? Het regende nog, net zooals giste ren, zachtjes, steeds door, troosteloos. Het tuintje voor het huis was een modderpoel; het trottoir onder de kale zwarte lindeboomen zoo nat, clat de menschen met de zolen hunner laar zen steeds waterbeekjes omhoog trok ken en den voet neerzettend in plas sen trapten, zoodat het water opspat- te. - Ebba rende naar boven om papa dc koffie te brengen, want de oude heer ging altijd dadelijk van uit zijn slaap kamer naar boven. Dat zijn dochter vandaag zich een zaam, heel eenzaam zou gevoelen, daar dacht hij niet aan. Hij had er vroeger ook nooit aan gedacht, dat het den beiden" meisjes een gevoel van huiselijkheid kon geven, als hij. des morgens bij hen ontbeet. „Papa", zei ze haastig, het blaadje met kopje, koffiekan en twee sneetjes brood voor hem op een grooten foliant zettend, „ik geloof, dat de koffie van daag erg slap is. Vergeef me en ver geet niet uw boterham op te eten". „M mm", romde hij, zonder van zijn werk op te zien. Ebba ging weer naar beneden. Neen, niemand stond er voor de deur op het punt aan te bellen. Ze nam haar post voor het venster weer in. Hoe nat, hoe somber zag het er bui ten uit. En de hemel was als van lood. Daar onder jiie parapluis neen, toch niet. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Teneinde tegemoet te komen aan bezwaren van den handel, betreffende het door onbevoegden kennis nemen van adressen van bestelgoederen. hebben de Nederlandsche spoorwegen bepaald, dat in afwijkin van het be- bepaald, dat in afwijking van hetbe- stelgoederentarief, toegestaan kan wor den, dat elk collo bestelgoed wordt voorzien van een stevige label, welke gestoken is in een gesloten enveloppe. Op de label moeten de aanduidingen zijn aangebracht, vermeld in genoemd lid 1, terwijl op de enveloppe slechts het station van bestemming en de merken en nummers moeten voorko men, welke ook in de adreskaart zijn vermeld. Op het station van bestem ming moert 'het betrokken personeel dan cle enveloppe verwijderen, zoodat de label zichtbaar wordt. HOE AMERIKA OVER ONS WORDT INGELICHT. In het Amerikaansche blad „The tea and coffee trade journal" geeft naar de „Ned." meldt de heer H. D. Forster "eenige beschouwingen over het gébruik van koffie in verschillen de landen. Na het gebruik van koffie elcfers besproken te hebben, komt de schrij ver ook tot ons land: De Hollanders zijn zoo zeer over tuigd vertelt de heer Forster van dé buitengewone beteekenis van het gebruik van koffie in hun kóud en regenachtig klimaat, dat men in de straten van de voornaamste ste den tegenwoordig overal koffiewa- gens kan zien. Deze wagens hebben twee wielen en zóó gemaakt, dat ze wanneer ze stilstaan niet kunnen omkantelen. Een stuk of drie groote geelkoperen kannen staan boven op de kar. Hoewel de wagen in zijn ge heel maar 2% M. lang is, doet het rei zend restaurant enorme zaken. De drankzuchtigen komen van alle kan ten opzetten en de verkooper heeft het zóó druk, dat hij weinig gelegen heid heeft om luchtverandering voor zijn vehikel te zoeken. Het hoofdartikel van „The tea and coffee trade journal" zou niet volle dig zijn indien het niet geïllustreerd was. Het blad geeft dan een foto, die bij het artikel werd afgedrukt en wat zien we dan? Een melkwagen van de Sierkan met groote koperen bussen en een mandje met flesschen gesteriliseerde melk! Zoo wordt het publiek van Ameri ka in 1927 over Nederland ingelicht. Uit het Sociale Leven. DE SOCIALE VERZEKERINGS WETGEVING. De „Volkskr." verneemt dat dezer dagen vanwege het R.-K. Werklieden verbond een belangrijk rapport zal worden gepubliceerd óver de werking der Ongevallenwet en Invaliditeitswet. In dit rapport zullen duidelijk de "ge breken welke naar het oordeel der commissie aan deze wetten kleven' in het licht worden gesteld, terwijl daar naast middelen tot verbetering wor den aangegeven. GEORGANISEERD OVERLEG POLITIEAMBTENAREN. De Bijzondere Commissie voor geor ganiseerd overleg in zaken, rakende de Politieambtenaren behandelde .de zer dagen in een tot dat doel bijeen geroepen vergadering het rapport der z.g. Kleedingcommissie. Besloten werd een aantal opmerkim.en en voorstel len, waartoe dit rapport in het alge meen of meer in het bijzonder wat de uniformverstrekking voor het perso neel der Rijksveldwacht aangaat aan leiding gaf, onder de aandacht van den Minister van Justitie te brengen, met verzoek de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in ambte naarszaken daarmede wel in kennis te willen stellen. Voorts besloot de Commissie in een volgende vergadering haar reeds vroe ger aangevangen besprekingenover het politievraagstuk voort te zetten. Maar daar kwam Fiebig, de loop jongen van de fabriek aan, die al meer een briefje van Andree of van zijn moeder bezorgd had. Hij kwam dus zelf niet. Ze werd uitgenoodigd, den dag daar te komen doorbrengen. Ook goed maar niet zoo prettig, niet zoo goed, als wanneer ze haar verloofde eerst onder vier- oogen gesproken had. Ze deed Fiebig open. nog voor hij gebeld had. „Ik zal je dadelijk antwoord mee terug geven. Kom maar binnen, Fie big". „Neen. dank u juffrouw, ik ben te nat foei is dat een weer ik zal hier buiten wachten". Ebba maakte in de donkere gang het couvert reeds open. Wat een lange brief? Wat beteekende dat? Ze las. En geheel zonder nadenken schreef, ze het antwoord. O, ze had duizend antwoorden. Den geheelen nacht was er mee zoek gebracht om al die eenvoudige, onwederlegbare, pak kende dingen te bedenken, die ze wil de zeggen. Ze schreef bijna triomfeerend. De heilige verzekering van zijn innige liefde was voor haar een stille be lofte, dat hij, hoe ze ook besluiteu mocht, zich toch naar haar wil zou voegen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5