CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s,e JAARGANG DONDERDAG 27 OCTOBER 1927 NlfMMER 2267 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Zonderling geluid. Te Amsterdam werd de jaarverga dering van de vereeniging voor In wendige Zending gehouden. Op deze vergadering' heeft Ds. H. W. Creutzberg van de Duinoordkerk te Den Haag een inleiding gehouden over; „Een nieuwe oriënteering tegen over de vrijzinnigen". Spr. meent, dat het met die oriën tatie naar rechts in de Hervormde kerk niet goed gaat. Referent herinnert aan de pas ge houden vergadering van het Religi eus Socialistisch Verbond. Daar is ge roepen: „Geef ons godsdienst!" Waar om, vraagt spr., hebben wij niets voor de groote massa? Waarom is er niet één orthodoxe predikant, die lid van de S. D. A. P. is? Ref. vindt dit toch te gek, en vraagt waarom dit niet kan wat in Engeland wel mogelijk is. D? orthodoxie bereikt in ons land slechts den boerenstand, den kleinen burger stand, en de helft der arristocratie; t proletariaat bereikt zij niet. Spr. meent, dat de beteekenis der Kerk een andere moet worden. Zij moet aantrekken. Niet de Kerk als in stituut is heilig, maar de Gemeente van Christus. Onze vaderen hebben een fout gemaakt, door in art. 27 van de Drie Formulieren van Eenigheid te zetten, dat de ware Kerk te her kennen is aan de zuivere verkondi ging van het Woord. Hiermede zeg gen zij, dat de Hervormde Kerk de Kerk van Christus is, maar dat is de Rpomsche zuurdesem. De Hervorm de Kerk wordt op het oogenblik ver moord door de Confes9ioneelen, meent spreker. Als wij meenen, dat de modernen het fout hebben, moeten wij bedenken dat we het ook vaak fout hebben en dingen zeggen, die in strijd zijn met de Schrift. Ref. vraagt, of de ortho doxie moet voortgaan, anderen te ver doemen, en hen de Kerk uit te drij ven. Moeten wij ook niet van hen lee- ren? Moeten we doorgaan met duizen den in de groote Kerken te verliezen en de modernen er uit te werken? La ten wij, zegt ref., in ons leven laten zien, dat wij hervormd zijn door Je zus Christus, Als we naast onze lief de voor Christus ook liefde krijgen voor de menschen. worden we heel anders. Er kan nog veel goed worden van wat we nu door onze hand laten gaan. Een zonderling geluid noemden wc dit referaat. Inderdaad is het dit. Hoe zeer het ook waar moge zijn. dat de Kerk neiging heeft om te versteenen, tenzij er voortdurend reformatie plaats heeft, toch kan geen Gerefor meerde Ds. Creutzberg gelijk geven, dat de Kerk de modernen moet aan trekken, ja, dat de Kerk zich moet dringen in de S. D. A. P. Reformatie van de Kerk, ja. maar dat brengt juist mede, dat het onge loof worde geweerd. De Kerk in de wereld, niet de wereld in de Kerk. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 31 October 1927, des na middags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Directrice van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 2. Benoeming van twee schoolartsen voor het tijdvak 1 November 19271 April 1928. 3. Praeadvies op het verzoek van Mevr C. J. VV. Wisse-Verburgt,om eer vol ontslag als lid van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 4. Verordening tot wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem. blad No. 17), op de Straatpolitie. 5. Voorstel: a. tot vaststelling van een verorde ning tot wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem. blad No. 18), op het rijden; b. tot afkondiging van de sub a be doelde verordening onmiddellijk na de vaststelling. 6. Voorstel tot het instellen van be roep van de beslissing van Ged. Staten van 19 September j.l. No. 91. waarbij gegrond werd verklaard bet door bet bestuur van de Geref. Schoolvereeni- ging ingesteld beroep tégen het raads besluit van 30 Mei tevoren, inzake ver goeding van bet salaris van 'n boven tallige leerkracht aan de school voor L. O. aan de Hooglandsche Kerk- gracht. 7. Voorstel: a. inzake bet verleenen van een voorschot aan de Woningbouwvereni ging „De goede Woning" ten behoeve van de voltooiing van haar gebouw aan de Gasstraat, oorspronkelijk be stemd voor badhuis en van een bij drage in het exploitatietekort van dat gebouw; b. inzake bet huren van het sub a bedoeld gebouw, ten einde daarin een tijdelijk gemeentelijk Waschbureau te vestigen; c. tot vaststelling van den desbe- treffenden begrootingsstaat. HET HUIS OP DE ROTS. Gisteravond hield in de St. Petrus- kerk (Langebrug) Pater F. Hendrichs S.J. de laatste zijner apologetische conferenties over „Het huis op de rots". Spr's onderwerp was dezen avond: „De heerlijkheid van het huis (Geloof en Kindsehap Gods)", waarbij hij uitging van Ps. 111 3: „Gloria et divitiae in domo ejus"" (Glorie en rijkdom in Zijn huis). Spr. gaf allereerst een kort over zicht van de vijf vorige conferenties, waarbij hij er op wees dat hij daarbij uitgegaan was van de werkelijkheid. In tegenstelling met de nieuwe philo- sophie (Kant, Hegel, Hartmann e.a.). gaat de. Roomsche,' de scholastieke wijsbegeerte uit van de werkelijkheid die er is onafhankelijk van den rnensch, van het „niet-ik". waarvan het „ik" afhangt. Ook de openbaring Gods komt van. buiten af tot den rnensch: de Bijbel was er voor ik er was, want ik heb dien Bijbel niet ge schreven! Op die rots der werkelijkheid moet het gebouw van Gods. waarheid opge trokken worden. Spr. heeft tot dusver tal van argu menten opgenoemd voor de waarheid van het Geloof: heeft hij nu de men schen ook tot het geloof gebracht? Neen, antwoordt Spr., want om van het inzicht tot de overtuiging te ko men hebben wij noodig de genade Gods. Zonder deze komen wij niet verder dan tot voor den drempel van het Godsgebouw. Om die genade moe ten wij bidden, ook voor elkaar. Spr. citeert tal van teksten uit de brieven van Paulus om te bewijzen dat alles wat God ons schenkt gena de is. Dan krijgen wij een oog voor de heerlijkheid en den rijkdom van het huis Gods, omdat, wij ons weten kin deren van God te zijn. Wij hebben .deel aan het ons door God geschon ken leven, daarom zijn wij kinderen Gods en mede-erfgenamen van Chris tus. Dan is bij alle leed, het groote le vensleed dat zoovelen moeten mee maken, dan is ondanks al onze zon den en bij alles wat ons naar beneden v il trekken, het kruis van Christus onze toevlucht: Christus die onze zon den door Zijn dood verzoend heeft. Spr. eindigde met den wenseh en bede uit te spreken dat hij in den jongsten dag al zijn hoorders zou mo gen terugzien, en dan aan de zijde der rechtvaardigen. AFSCHEID PROF. BöHL. Prof. F. M. Th. Böhl te Groningen heeft gistermiddag zijn afscheidscol lege gegeven, dat behalve door stu denten in letteren en wijsbegeerte bijgewoond werd door den rector magnificus, hoogleeraren van de ge noemde faculteit en van die der god geleerdheid. Toespraken werden gehouden door den voorzitter der faculteit van lette renden wijsbegeerte, prof. Kluyver. en door den student Knottnerus, die den naar Leiden vertrekkenden hoog- leeraar een ets aanbood namens de studenten. ORGELBESPELING KRUITHOF In de, helaas schaarsch bezette. Oude Vestkerk had gisteravond de orgelbespeling plaats door Kampen's blinde organist, de beer H. J. Kruit hof. Ds. Kouwenhoven leidde den orga nist in, na opening met gebed en na dat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 84 3. Meenen wij vaak dat het orgel in de Oude Vestkerk, verre achter staat bij dat van de ITooigrachtkerk en Heerengrachtkerk, om maar niet te vergelijken bij de orgels van de Pie terskerk of de Hooglandsche Kerk, wanneer een meesterhand als van den heer Kruithof aan het klavier zit, dan ruischt het al van leven, ook nog uit dat instrument, waarop dit zij niet vergeten toch nog eiken Zondag met veel stichting het gezang dei- gemeente geleid wordt. Reeds in No. 1 van het programma Allegro Moderato, van F. W. Marhul. klonk forsch en krachtig, zooals wij zelden hooren, de machtige toon door de kerkruimte. Maar ook in no. 3. 't Andante Sostenuto, van Mendelssohn Bartholdy, deed Kruithof door zijn zangerig zacht gekweel genieten. Bovenal bekoorde de zang met or gelbegeleiding. Met ontroeiing werd voorgedragen no. 2, Psalm 130. door rlen heer Kruithof zelf gecomponeerd Hoe diep weemoedig dat 3 maal her haalde: Uit de diepten roep ik tot U o Heere! Daarna de smeeking, waar in als het ware de gebroken ziel. in smachtend verlangen wordt uitge stort: Maar hij L' is vergeving. Ik ver wacht den Heere, mijne ziel verwacht. En dan, als om de zekerheid der ver hooring uit te jubelen, het: Israël ho pe op den Heere: want bij den Heere is veel verlossing. In dezen psalm trof van begin tot einde de diep ge voelde zieledrang, die in de muziek gelegd was. Ook de twee liederen van Bach, a. Nicht so traurig nicht so sehr" en b. „Jesus, unser Trost und Leben", wer den met gevoel voorgedragen, vooral het laatste. Naar het ons. voorkwam, stond mu zikaal no. 6, „Feestspel", ook van den heer Kruithof zelf, het hoogste. Hier weer dat diepe gevoel naast de jube lenden drang der ziel, om zich uit te zingert voor haren God. Tussrhen 0 en 4 in, kregen wij een stuk blindenscbrift lezen. De heer Kruithof kwam voor het voorlezers bankje en las voor, zonder eenige ha pering en in volmaakt hetzelfde tem po als een gewoon lezer, een medi tatie van Ds. van der Linden over een gedeelte van Openbaring. Wat een zegen, dat God in het blindenschrift hun, die het gezicht moeten missen, nog een middel geeft, om zich de cul- luurgaven eigen te maken. Tot slot kregen wij nog te hooren zang met orgelbegeleiding: „God is een toevlucht", naar Rubinstein, woorden van II. Pierson. Ds. Kouwenhoven was zeker de tolk van de dankbare hoorders, toen hij gewaagde van het genotene door de vaardige hand en het mooie stem geluid van den blinden meester. Nadat tot slot gezongen was Ps. 72 vers 11, ging Ds. Kouwenhoven voor in dankgebed. NOORD-HOL1ANDSCH LAND- EOUWCREDIET. In de op 23 October 1927 gehouden vergadering van Commissarissen is besloten, op de 6 procent cumulatief preferente aandeden een interim dividend ad. 3 procent of 30.uit te keeren. Dit interim-dividend is van 2 No vember 1927 af betaalbaar op het di videndbewijs no. 19 dier aandeelen. BE MINISTER OP BEZOEK. De Minister van Oorlog en van Ma rine ad interin., de heer Lambooy, is voornemens a.s. Maandag onze stad een bezoek te bron gen, o.a. aan het gebouw van de verificatie v. 's rijks- zee-instrumenteri, aah de Varken markt. DE ELECTRISCHE. De Nederl. Spoorwegen nemen op het baanvak HrfarlemLeiden een proef met gebroken bazaltsteen, in plaats van grint. De electrische treinen Rotter damDen HaagLeidenAmsterdam zullen met twe_- derde-klasse-rijtuigen uitgebreid worden. HET COMMUNISTISCH COMPLOT. De Haagsche rechtbank heeft de voorloopige hechtenis van de 4 gear resteerde Indonesische studenten op nieuw met 30 dagen verlengd.* ERNSTIG TREINONGELUK. Twee dooden. Hedenmorgen te ongeveer half ne gen werd op het station te Voorscho ten van de Ned. Spoorwegen telegra fisch bericht ontvangen van den wachter van Blokpost 8 A, dat aldaar een trein tusschen een groep losse werklieden was ingereden en dat waarschijnlijk een tweetal gedood waren. Onmiddellijk heeft men toen op het station Voorschoten de sneltrein, die* volgde, laten stoppen en is een amb tenaar van het station met de ver bandmiddelen en een brancard naai de plaats van het ongeluk gegaan. In diezelfde trein was toevallig een dok ter aanwezig die dadelijk bij een tweetal van de ver arbeiders, die dooi den trein aangereden waren, den dood constateerde. De anderen kwamen er met lichte verwondingen af, zoodat zelfs geen verband noodig was. De twee slachtofers zijn G. Nasveld, uit Voorschoten, wonende aan den Stee- nen Muur en A. Wierstra, Jacob Catsstraat, Den Haag. Beiden zijn gehuwd. De eerste is vader van twee kinderen, terwijl de tweede pas ge trouwd was en zijn vrouw binnen kort het eerste kind verwacht. Omtrent de oorzaak van het onge val vernemen we het volgende: Dichtbij de plaats waar het onge luk gebeurd is was een groep van 15 of 1G losse arbeiders aan het werk onder toezicht van een vaste wegwer ker en' een opzichter. Het werk be stond in het vaststampen van het grint langs de lijn, waarvoor den laat- sten tijd een motor gebruikt wordt. De vier meergenoemde menschen wa ren met dezen motor vooruitgestuurd naar een andere plek om daar het werk voort te zetten. Toen de trein aankwam zijn de overige werklui di rect uit het spoor gegaan, maar deze Vier hebben den trein waarschijnlijk niet zien aankomen, want hoewel de machinist duidelijk en dringend sig nalen gaf en ook de andere arbeiders de aandacht van het viertal trachtten te trekken, gingen ze door met hun werk en niettegenstaande de bestuur der hard remde werden ze aangere den met het bekende droevige gevolg. De twee gedooden stonden waarschijn lijk binnen de lijn aan den eenen kant van den motor, terwijl de twee ande ren buiten den lijn aan den anderen kant stonden. Er ligt dus wel een tra gische sluier over al het gebeurde, want hoewel het hard waaide en daardoor de seinen niet zoo goed tot hen konden doordringen als in gewo ne omstandigheden is het vreemd dat geen van het viertal, die den trein toch van verre konden zien aanko men, omdat de lijn daar geheel recht is, er iets van bemerkt heeft. Het ongeval is gebeurd bij kilome- terpaal 24, ongeveer 3 K.M. van Voor schoten, onder de gemeente Leid- schendam. De politie van deze ge meente heeft de zaak in handen. Met den trein, die den ambtenaar en den dokter naar het terrein van het ongeluk bracht, zijn ook de liiken van de slachtoffers naar Den Haag vervoerd. GEREF. SCHOOLVERBAND. Gistermiddag vergaderde te Noordwijk aan Zeè het district „Leiden" van het Ge ref. Schoolverband. Daar de voorzitter, de heer J. C. Wirtz Czn.. door ongesteldheid verhinderd was, presideerde de heer II. de Boer van Noordwijk de vergadering. Na opening door den voorzitter en af doening van enkele huishoudelijke zaken werd het woord gegeven aan den heer W. van Veen, van Katwijk aan den Itijn, om te spreken over „Opvoeding en Waarheidszin". De invloed van den opvoeder ten op zichte van het aankweeken van den Waarheidszin, kan zijn zoowel in gun- stigen als in ongunstigen zin. Spreker staat stil bij de volgende pun ten: 1. Waarheidszin in 't algemeen. 2. Waarheidszin bij het kind, en 3. Waarheidszin bij den opvoeder. Waarheid is de gedachte, die God over Zijn schepping heeft. De waarheidszin werd het eerst verstoord in de engeleri- wereld, daarna ook in het Paradijs, in de wereld der menschen. Hoe nu toch rot waarheidszin op te voeden? Door de algemeene genade heeft God de doorwer king van het kwaad gestuit. Eén nor maal rnensch moet om te liegen toch al tijd nog zeker iets in zich overwinnen. De overgebleven waarheidszin doet nog steeds op verschillende manier de waar heid zoeken. Bij kinderen is de waar heidszin anders dan hij de ouderen: ook anders bij verschillende kinderen. Daar om moet men acht geven op de uitin gen van elk kind afzonderlijk. Tegenover Rousseau's uitspraak: „Alle leugen in het kind is het werk van den opvoeder", stelt de Inleider: „De erfzon de is de grond voor den leugen". Al is het waar, dat ook vele opvoeders de waarheidszin door hun verkeerd optre den eer verminderen, dan versterken. Eischen van wellevendheid mogen niet leiden tot onwaarachtigheid. In het gezin moeten vader en moeder onderling met en tegenover hun kinderen ook waar zijn. In de school geldt hetzelfde van den onderwijzer; waar in woord en daad, ook speciaal in zijn straffen. Zelf waar zijn wekt vertrouwen bij on ze kinderen en kweekt alzoo de waar heidszin. Een en ander wordt steeds door keu rige, practische voorbeelden door den in leider toegelicht. Toch komt on-waar zijn veel bij kinde ren voor. 75 pCt. hiervan moet op reke ning komen van vrees voor straf. Sterk moet worden aangedrongen toch altijd de waarheid te spreken; 't is een ei9ch Gods. De leugen is bovendien noodlottig en laf. Liegt een kind dikwijls, dan een gesprek onder vier oogen of samenwer king zoeken met de ouders. Liefde wijst den weg, niet verbitteren, maar verbeteren zij het doel. Verder komt liegen uit schaamte, uit ijdelheid, uit wraakzucht enz. ter sprake. Voorzichtigheid dient betracht, wanneer het betreft het droomleven of de rijke fantasie der kinderen. Naast correcte leiding is juist waar nemen, juist weergeven, hier eisch. Tot den opvoeder komt het kind dik wijls met allerlei vragen: blijk van ver trouwen. Ook hier waar zijn, ook bij sexu- eele vragen. Antwoord geven naar eisch van den leeftijd: soms ook durven zeggen: Ik weet het aiet!" Zichzelf ten allen tij- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Gelder land bij de opening van het Maas- Waal-kanaal. Ernstig ongeluk te Voorschoten. Buitenland De ramp van het Italiaanscke stoomschip blijkt minder ernstig tc zijn dan eerst verwacht werd. Schwartsbard, de moordenaar van den Oekrajiensche hetman Petljoera, is vrijgesproken. Brand in de lcodmijnen van Balia in Turkije. Een breuk van de Belgische socia listen met de regeering-Jaspar? KI de laten leiden door Gods Geest, die de Waarheid is. Geen ongure kameraden of beduimelde boeken mogen de waarheidszin tegen staan. Spreker wijst ten slotte op het groote voorrecht, van onze Geref. scholen en op de noodige ^samenwerking tusschen die beide. Hier het goede voorbeeld, maar boven al het wijzen op Christus, die in alle waarheid leidt en vrij maakt van de macht van den leugen. Een gezellige gedachtenwisseling volg de op deze met volle aandacht beluister de inleiding. GEMEENTEZAKEN. Vrouwen Kraammoeders. B. en W. geven den raad in overwe ging, naar aanleiding van een desbe treffend verzoek, aan mevr. C. J. W. WisseVerburgt eervol ontslag te verleenen als lid van het College van vrou wen kraammoeders. Bellen van IJsco's op Zondag. B. en 'W. hebben thans aan den Raad prae-advies uitgebracht over het verzoek van Patrimonium om maat regelen te willen nemen, dat het beF len en slaan op de gong van de zoo genaamde IJsco's, waardoor inzonder heid de godsdienstoefeningen menig maal gehinderd worden, op den Zon dag wordt verboden. B. en W. geven den raad tenslotte in overweging, de betreffende verorde ning in dezen zin te wijzigen. Gebouw gemeentelijk waschbureau. In een uitvoerigen brief deelen B. en W. den raad mede, dat de behui zing van het tijdelijk gemeentelijk waschbureau, indertijd ondergebracht in het vroegere gebouw der centrale keuken, staande op het terrein van het openbaar slachthuis, eenerzijds op zeer onvoldoende wijze aan 't bureau huisvesting kan bieden, en anderzijds met het oog op de belangen van het slachthuis wenschelijk is, dat dit laat ste weder de beschikking over de in genomen ruimte verkrijgt. Blijkens een door B. en W. inge steld onderzoek zou het perceel aan de Gasstraat^ aanvankelijk bestemd voor badhuis en behoorende tot het tweede bouwplan van de vereeniging de Goede Woning, door het waschbu reau zeer wel kunnen worden ge bruikt. Met het oog op de gebleken minder gunstige exploitatie-vooruit zichten der genoemde vereeniging. had deze B. en W. om machtiging verzocht welke werd verleend het bad huis voorloopig niet af te bouwen. B. en W. stellen den raad tenslotte voor, aan de Woningbouwvereniging de Goede Woning te verleenen voor het voltooien van het gebouw in kwes tie tegen een rente van 5 pet. 's jaars een voorschot van 5200 of zooveel minder als in verband met de kosten van bedoelde voltooiing zal noodig blijken, verder in het exploitatietekort van dat gebouw een bijdrage van ten hoogste 1200 per jaar en van deze woningbouwvereniging tegen een huurprijs van 600 per jaar te huren het gebouw in kwestie, teneinde daar in het tijdelijk gemeentelijk waschbu reau te vestigen. Maximum-snelheid. De Commissie voor de strafverorde ning deelt den raad mede, dat in ver band met het feit. dat op 1 November 1927 de wet van 1 November 1924 tot wijziging der Motor- en Rijwiel wet in werking treedt, terwijl op dienzelfden datum van kracht worden het nieuwe Motor- en Rijwielreglement, vastge steld bij Kon. Besluit van 30 April 1927 en de nieuwe Motor- en Rijv. lei- beschikking, vastgesteld door den Mi nister van Waterstaat op 29 Aug. 1927 het noodzakelijk is de verordening op het rijden op verschillende punten te herzien en bij de nieuwe wettelijke bepalingen tevens eenige wijzigingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1