Puril bij Ruwe Handen Alg. Zendingsconferentie. Gisterochtend is de Algeraeene Zendings- confeceritie welke Maandagavond in de Koningszaal van Arils geopend was, in de gfoote aula van het Kol. Instituut voortgezet onder leiding van dr. C. W. Th. Baron v. feoetzelaer van Dubbeldam. Nadat de voorzitter op gebruikelijke wijze de bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, bad geopencf, was het woord aan ds. Toh. Rauws, zendingsdirector te voor het geven van een Overzicht'van de zending. Daar het overzicht in druk aan de le den toegezonden was, bracht spr. slechts enkele hoofdzaken naar Voren. Eerst wees spr. óp de algemeene zen- dings-conferentie als eenheidsbeweging. Zij was de eerste belangrijke schrede op deh weg van samenwerking tüsscheh de verschillende zehdingscorporaties. Hét laatste voorbeeld hiervan leverde de con ferentie van het vorige jaar, die aan het Jeugdwerk in Indië gewijd was, en waar uit 'n comité voor dit doel geboren werd. Bij het ZendingsCorisulaat sloten zich aan: de Zending der Chr. Geref kerk, de Bond van zendelingen der Salatiga-Zen- ding en de zending der Amerikaansche Methodisten. Een opsomming gaf spr. van de bijbel vertalingen, die onder toezicht van het Ned. Bijbelgenootschap tot stand komen. De toestand van het werk óp West-Ja va eischt altijd weer zelfonderzoek. De nieuwe arbeid, meer speciaal onder de Chineezen, nam onmiddellijk in omvang toe. De Salatiga-zending op Midden-Java betreurt het overlijden van den heer Ge- ricke, directeur der opleidingsschool te Tingkir. Te Semarang werd een begin gemaakt met arbeid onder de Chineezen. Het jaarverslag der Doópsgez. Zendings Vereen, klinkt opgewekter dan in de laat ste jaren. De sterke decentralisatie der Geref. zen ding maakt het moeilijk een algemeen overzicht te verkrijgen. Spr. wijst vooral op de statistieken, die getuigen van be langrijken groei van het werk. Op Oost-Java werd de meeste aandacht tot nu toe gewijd aan de landelijke ge meenten; thans komen steeds meer de steden in het midden der belangstelling te staan. Het Jaya-Comité werkt op Oost-Java nauw samen met het Ned. Zend. Gen. Op dit terrein wordt hoe langer hoe meer scheiding gemaakt tusschen het werk on der de Javanen en dat onder de Madoe- reezen. De Methodisten-Zending trekt zich van Java terug om zich te concentreeren op haren arbeid op Sumatra. Het werk in de Bataklanden op Su matra geeft bijzondere reden tot dank baarheid. Steeds meer wordt de behoefte gevoeld aan een meer stelselmatige be werking van de rijpere jeugd. Tot dit doel wordt dr. Verwiebe uitgezonden. Op Nias is na de opwekking een stil stand, en hier en daar een zekere terug gang te constateeren. Voor het werk op de Batoe-eilanden (Luth.Zending) was 1926 een bewogen jaar. In Angkola, het terrein van het Java- comité, vestigen zich steeds meer Toba- sche Christenen. In Deli, onder de Karo-Bataks, blijft de groote massa nog onbewogen en staat de zending nog te veel buiten het volksle ven. Ook hier heeft mèn een invasie van Tobasche-Christen-Bataks. Óp Borneo droeg het werk over het al gemeen het karakter van een stérke wor steling. Wel zijn èr bressen in het heiden dom geslagen, maar als geheel wankelt het nog niet. Overal, tot in het binnen land, deed de invloed van den Islam zich gelden. In de Minahassa op Celebes werken Indische Kerk en Ned. Zendeling Genoot schap samen; het laatste heeft het ge- heele Onderwijs in handen. Op de Sangir- en Talaud-eilanden is eenige roering. Dr. Kraemer is er thans heen gegaan om een onderzoek in te stel len. Posso neemt onder de zehdingsterrei- nen een bijzondere plaats in, omdat daar van den aanvang af meer systematisch kon worden gearbeid. Op verschillende plaatsen kwam een sterke beweging naar het Christendom'. Onder de Sadang-Toradja's kon 't aan tal zendelingen door den Geref. Zend. Bond van twee op vier worden gebracht. Op Zuid-Celebes had het pionierswerk geregelden voortgang. Er zijn nu vier zendelingen werkzaam. Op Soemba is er een krachtige vooruit gang te constateeren. Ook de berichten van Boeroe zijn van verblijdenden aard. Op Halmahera is na de onverwachte sterfgevallen een tekort aan zendelingen. Nieuw-Guine.a biedt een overvloedige arbeidsgelegenheid. Daar verschillende zendelingen het tegen 't klimaat moeten afleggen, is het uiterst moeilijk het ver- eischte aantal te verkrijgen en te behou den. Op de Westkust is nu ook Kaimanta bezet. Vóór de Zending in Suriname was het afgeloopen jaar belangrijk door het be zoek van direktor Steinberg. Plahhen wor den overwogen om het Zeister Zendings genootschap tot een zelfstandige corpora tie te maken. Over het algemeen is de stand van het zendingswerk bemoedigend. Er is een overvloedige arbeidsgelegenheid, maar daartegenover een tekort aan menschen en geldmiddelen om het werk te doen. Als onderwerp van bespreking was voor 'deze conferentie gekozen „De zending en de godsdiensten". De eerste spreker over dit onderwerp was ds. D. Crommelin, oud-zendeling op Java, thans zendingsconsul, die een re de hield over: Aanrakingspanten van Islam en Christendom. De Islam als stelsel biedt talrijke aan rakingspunten met het Christendom; in RECLAME den Koran zijn vele, zij het ook zeer vrije, citaten uit de Joodsche en Christelijke litteratuur; pok in de dogmatiek zijn al lerlei parallellen te vinden. Toch geven deze aanrakingspunten weinig houvast aan de Christelijke prediking, want de Mohammedaan staat daartegenover in de houding van iemand die zegt: gij vertelt mij niets nieuws, en wat gij mij mede deelt, weet ik beter dan gij. Bovendieh brengt zijn mechanisch inspiratiebegrip mede, dat hij den Koran als oorkonde ook formeel veel hooger stelt dan de Bij bel, waarvan de tekst zooveel varianten vertoont. Wanneer echter het aanrakings punt wordt gezocht in het algemeen iiien- schelijke, zal men ontdekken, dat de Mo hammedaan evengoed als ieder menseh de behoefte kent aan zekerheid omtrent de eeuwige dingen, en dat in verband daarmede zijn ziel zoekt naar vrede en blijdschap. De mystiek, waarvan Gazzali de beste vertegenwoordiger was, geèft aan deze behoeften uiting, maar kan daaraan op Islamitischen bodem geen be vrediging geven. Opmerkelijk is de voor name plaats, die ook in den Islam aan Jezus wordt toegekend, vooral in de eschatologie. In den nieuweren tijd ook weer in de Achmadya-beweging. Wijst dit er niet op, dat ook voor den Islamiet de persoon van den levenden Christus het aanrakingspunt met het Evangelie moet worden? Alles wijst daarheen, en het is de rpeping der Christenen zoodanige beelddragers van Christus te zijn, dat zij tot een levende prediking voor de Mo- hammedaansche wereld worden. Over de Ponten van verschil sprak hierna ds. A. Pos, missionair pre dikant te Djogja. Met handhaving van het absoluut ka rakter van het Christendom ligt bij ver gelijking van Islam en Christendom het wezen van den Islam vooral in onder werping (Soera 3 18, 5 3), dat van het Christendom in liefde (Joh. 3 16). Dit verschil laat zich nader op'het ter rein van de dogmatiek, de ethiek en dê mystiek aldus kennen: a. De Islam heeft vooral een njetaphy- sisch het Christendom eeh ethisch Gods begrip. In den Islam is er geen plaats voor de werking der liefde in het Wezen Gods en dus niet voor de" drieëenhèid, en evenzoo, bij erkenning van de eigenschap der barmhartigheid, gèen plaats Voor de Werking der liefde tegenovet de men schen (in den zin van Jöh. 3:16). Daar om verstaat de Islam de' beteekenis Van kruis en verzoening 'niet. b. De Islam Ziet het ethisch ideaal in het volbrengen van Gods wil of onder werping, het Christendom in ethische godgelijkheid in de liefde. Daarom is er in den Islam géén besef van de diepte van den val en van de zonde als zedelij ke verdorvenheid,en is er geen oog voor de noodzakelijkheid der verlossing zoo als de Zoon van God die voor ons ver werft en in ons werkt. c. de Islam zoekt ih de mystiek een met uitwissching van eigén persoonlijkheid zich onderwerpen aan God of ondergaan in God, het Christendom persoonlijke liefdesgemeenschap tusschen God en den mensch. Daarom is er in den Islam geen plaats voor den Heiligen Geest, in wien zulk een persoonlijke gemeenschap be middeld is. Allé kleinere verschillen zijn of te ver- waarloozen of tot dit hoofdverschil te rug te leiden. De Evangelieprediking legge thetisch juist op dezen inhoüd van het Evangelie nadruk, die het verschil met den Islam vormt, en late dus, aansluitend bij ver spreide gegevens in den Islam zelf: a. de ethische zijde van het wezen Gods ^jen; b. het gebod Gods als een gebod der liefde kennen; c. het heerlijke der gemeenschap met God als een persoonlijke liefdesverhou ding gevoelen. Het animisme. In den namiddag sprak de heer A. J. de Neef, zendeling op N.-Guinea, over de vraag: „Welke punten van aanknooping biedt het animisme voor de prediking van het evangelie?" Spr. concludeerde: Er zijn schijnbare aanknoopingspun- ten, die tot verwarring van begrippen kunnen leiden en die gevaarlijk zijn als men daardoor den heiden een juiste voor stelling van het ware karakter des evan gelies wil geven. A. De oudste uitingen van godsdienstig deifken bij de primitieve volken stonden op zeer hoog, beslist monotheïstisch peil. Er is een terugzinken tot vertrouwen op ma- gisch-sympathische handelingen en too- verformules; B. In de oude verhalen: een Godsbe grip Godsnaam scheppings- en zón- devalverhalen toekomstverwachtingen van het vrederijk. C. Gebedsformules en litaniëen offer dienst met schuld -r- zoen- en dankoffers. Zuivere punten van aanknooping zijn: Positief: A. de ingeschapen begeerte van den heiden naar de onzienlijke we reld en de zucht naar verlossing, die in de oude volksverhalen en in alle heiden- sche ceremoniën tot uiting komt. B. De stellige overtuiging van den Ani- mistischen heiden, Cat er een voortbe staan der ziel is. Negatief: C. De onmacht van afweer middelen en bezweringen bij ernstige epi demieën, waardoor toenadering tot den Zendingsarbeid kan. ontstaan, D. Het gevoel van onzekerheid in de handhaving der traditie (adat) bij on voorwaardelijke botsing tengevolge van Gouvernementsinmenging in de stamre- geling en het bestuursbeleid van hoofden en priesters. Doordat de oorsprong der evangelie verkondiging te vinden is in Palestina, waar Westen eii Oosten elk .nder ontmoe ten, en daardoor het evangelie noch ,een absoluut "Westei'sch, noch een absoluut Oostersch karakter vertoont, is hierin de zekerheid gegeven van - de doeltreffend heid der Blijde Boodschap ook voor het Oosten. Zendeling G. Maan besprak hetgeen in het animistische heidendom het evange lie tegenstaat, en toonde aan, dat dit het noodzakelijk gevolg is van zijn oorsprong afval van God. Dit animistische heiden dom, dat men oVer de geheele wereld aan treft, heeft in den loop ter tijden veler lei invloeden ondergaan, zoodat het bij de Indische volken b.v. ook in verschil lende vormen voorkomt. Het is noodig, dat de zendeling zich van deze dingen goed op de hoogte stelt opdat zijn evangelieprediking zich daar naar richten kan. Het animistische hei dendom heeft het monotheistische gods begrip niet geheel verloren, maar wel zeer verzwakt en verminkt, zoodat het weinig beteekenis meer heeft voor den heiden. En verder wördt aangetoond, dat de punten van tegenstand voornamelijk liggen in het particularistisch communis tisch, collectivistisch, conservatief, ma terialistisch, wettisch, magisch en deter ministisch karakter van den animistisch- heidenschen godsdienst. Ook de hoofden en priesters der animistisch-denkende volken bieden tegenstand. Ten slotte trachtte ref. duidelijk te maken, dat het gewenscht is, dat de zendeling meer the-v tisch dan direct aanvallend tegen deze te genstand optrede. Samenkomst in het Concertgebouw. Gisteravond werd in de groote zaal van het Concertgebouw een feestelijke samen komst gehouden, die goéd bezocht was. Ds. Joh. Rauws herdacht in zijn ope ningsrede ds. P. van Wijck, den stichter de eenheid in de zending bevorderd heb ben. Voorts bracht hij hulde aan den heer L. J. van Wijk, den tegenwoordigen voorzitter van de conferentie, De zending zeide hij, is niet. de taak van den enke ling, doch van de gehèele gemeenschap. Vervolgens spraken dr. G. Roy er over „Het lijden van de Melaatschen" en dr. W. G. Harrehstein. De samenkomst werd opgeluisterd door orgelmuziek van Hubert Cuypers en eeni ge zangnummers van de Chr. Oratorium- vereeniging. UIT DE OMGEVING. nieuwveen. Een motorrijder met een beer op de duo, reed. bij de Driesprong waarschijnlijk door te hard rijden, om den hoek in het water. Hulpvaardi ge handen hielpen, en gelukkig was alleen een nat pak het gevolg. De motorrijders konden hun reis weer voortzetten. nieuwkoop. Het bouwen van een eléctrisebe smederij voor rekéning van J. Hes- se! ing alhier, is opgedragen aanC. v. d. Helm en W. v. Koert. De Postduivenvereeniging hieldi een wedvlucht vanuit Orleans in Frankrijk. Ie pr. S. Akerboom; 2e pr.k>H. v. Zanten; 3e pr. G. Voor slum; 4e pr. A. v. Houten; 5e pr. J. yoorsluqa; 6e pr. P. Voorsluijs. noorden. Op den Noordischen weg ge raakte een vrachtauto van M. v. Idi. Vaart ia brand. De bestuurder K. v. •Wijngaarden^ reed hem in 'de heg en wist er tijdig uit te springen, zoo idat hij met den schrik vttj kwam. Spoedig was men Üen brand meester. B. en W. hebbben aan P. Piéterse vergunning verleend tot het -oprichten van een machinale hout- bewerkingsinriohting, te drijvendbor 3 electrömotoren, met een gezamen lijk vermogen van 8ty2 P.K. k0udek3rk De Ring Alphen a. ld. Rijn en Omstreken van het Ned. Jongelings Verbond, hield in de afgeloopen week een openbare Ringvergadiering in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk, on der leiding van zijn voorzitter, den heer E. Jongstra. De vergadering werd door den voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend, waarna hij allen hartelijk welkom heette, inzonderheid ook de Algem. Secr. van het Ned. jongel. Verbond, den heer C. Tabak. Na goedkeuring der notulen ver kreeg de heer G. P. de Jong ■ge legenheid zijn inleiding te houden over Joh. 6 60—70, waarop een paar vra- gen en een leerzame pespreking volg- e. Tijdens de pauze die hierop volgde, wenden er ververscihingen rond gediend, en een collecte gehouden, «welke f 7,25 opbracht. Daarna kreeg de heer Tabak gele genheid tot het hou den van zijn in leiding over: „Wat hebben wi] aan een Chr. Jongel. vereen. Op keurigje en zeer bevattelijke wijze beant woordde spieker deze vraag, waar naar met volle aandacht werd ge luisterd. Op de hierover nog gestelde vragen, werd door spr. een duidelijke loader e uiteenzetting gegeven. Na het zingen van het Bondslied, en het sluiten met, dankgebed, keer de een ieder voldaan huiswaarts. A.s. Vrijdagavond1 28 October, te half acht uur, zal D. V. voor Üe Jongel1.-, Knapen- en Meisjesvereeni- ging in de Geref. Kerk alhier op treden Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Geref. Prei te Utrecht, met het onderwerp Generaal'-Kampioen-Professor' Spreker en onderwerp beloven niet alleen voor de jeugd een leerzame avond,doch tevens ook voor al len die deze vergadering zullen bij wonen. Niematid veizuime dus ideze vergadering bij te wonen. Maandagavond .Weid inde O. LI School alhier, de eerste uitvoering gegeven van de Gymnastiekvereen. „Aspasia", ohder leiding van harén directeur, tien heer G. W. de Jong, van Alphen a. d. Rrjn. Gezien de nog zeer jeugdige vereeniging, wer den toch een, 17-tal1- nummers op keurige wijze uitgevoerd, hetgeen ook: wel' het applaus bewees', dat op ieder inummer volgde. Er was voor deze uitvoering buitengewone belangstelling en dit zal' de vereeniging zéker een aansporing zijn om met fnsschen moed op den ingeslagen weg voort t$gaan Aan het eind van het programma Idankre de voorzitter, de heerH. Will© al' de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling. 8assen3etm. Chr." Geref. Gem.: a.s. Vrij dagavond 7.30 uur, Ds. S. van der Molen van Lisse. woubrugge. De, te bouwen boerenwoning ten behoeve van den heer Den Her tog is gegund aan de heeren C. de Raad, timmerwerk f 10.890; J. P. v. Wijk, metselwerk f 12.570: loodi-en rink werk den Hertog f775, en C. Wisman, sohilderweik f994. GEMENGD NIEUWS. Ernstige val. Gistermorgen is de 56- jarige Giljon uit Vlissingen, werkzaam op de motorboot Kotaradja van de maat schappij de Schelde, dat in reparatie ligt bij de firma Wilton te Schiedam, in de machinekamer _van het schip gevallen. Hij kwam met het hoofd op een scher pe punt tereeht en moest in bewusteloo- zen toestand met een hersenschudding en een ernstigehoofdwond naar het zie kenhuis te Schiedam worden vervoerd. Aan de gevolgen overleden. Vrijdag avond werd dóór. den landbouwer "S. op den weg van Frihcenhage naar Rijnber gen de 78-jarige A. v. d. V. gevonden, met een groote wond boven het rechtèr oog. De oude man werd 'bèwus.télóós opgeno men en naar zijn' woning overgebracht, waar hij zonder tpt bewustzijn té zijn ge komen, overleed. Hét 'lijk'ié na' gerech telijke schouwing naar het lijkenhuis overgebracht. De heer F. v. L., slager aan de Gin- nèkenstraat te -Breda, die Zondagnacht door een auto werd Aangereden, is in het St. Ignatiusziekenhuis aldaar aan de ge volgen overleden. Verdacht van brandstichting. Gister avond is als verdacht van brandstichting aangehouden en te Winschoten in arrest gesteld de arbeider A. O., wonende te 0.- Pekela, wiens woning Zaterdag gedeel telijk afbrandde. Door zeven man opgebracht. Gister avond om tien óver acht arresteerde een agent van politie in de Groote Markt straat te Den Haag een man, die het pu bliek lastig vliel én in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. De man kwam daartégen hevig in verzet, zoodat assistentie moest worden iiigeroepen. Een vijftal agenten met nog twee bur gers hebben hem naar het bureau Prin sestraat gebracht, echter niet zonder de noodige moeite. De dronkaard ging zoo danig te keer, dat hij ten slotte in de Veenestraat werd opgetild en aan handen en voeten gedragen moest worden. Be- grijpelijwer wijs trok een en ander een ongewone belangstelling. De Pseudo-dokter. Verleden week hebebn wij reeds uitvoerig verteld, van den 42-jarigen koster J., die zich uitgaf als „dokter van den Raad van Arbeid". In deze kwaliteit „onderzocht" hij dienst meisjes. Het door de zedenpolitie gedaan verzoek om inlichtingen omtrent moge lijk meer gevallen heeft tot resultaat ge had, dat er nu 13 aangiftep gedaan zijn van gevallen, dat meisjes onderzocht zijn. Onder haar zijn twee minderjarige meis jes, n.l. één van 12 en één van 13 jaar. De man zal dan ook, geijlk reeds gemeld is, vervólgd worden ter zake van over treding van art. 247 W. V. S. Treinaanslag voorkomen. Op de spoorlijn BredaRoosendaal zijn onder de gemeente Etten en Leur Maandag avond pl.m. 9 uur door onbekende daders drie spoorbilzen geplaatst. Bijtijds werd het door den spoorwegarbeider van Beur den ontdekt, waardoor erger kon worden voorkomen. De gemeentepolitie leidt het onderzoek met behulp van politiehonden. Eenige aanwijzingen omtrent de daders zijn reeds gevonden. De Kota Inten aan den grond gevaren. De Nederléndsche stoomboot Kota In- ten is gistermiddag even voor half drie op een proeftocht nabij Poortershaven aan den grond gevaren. Sleepbooten ver- leenen assistentie. Nader wordt gemeld, dat de Kota Inten gistermiddag half vier door de sleepboot Siberië van den, Nederlandscben stoom- sleepdienst en de Belgische sleepboot Zeeland is vlot gesleept en naar Rotter dam is opgevaren. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redaetie.) waarschuwing! Mijnheer de Redacteur, De Commissie tot bestrijding van den Woeker hier ter stede, meent in het algemeen belang u te moeten ver zoeken, onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Hoewel door het Bureau dezer Com missie tot aangifte en voorlichting in zake crediet-verschaffing nog slechts enkele zittingsavonden zijn gehouden, is het daar reeds thans noodig geble ken, een waarschuwend woord te rich ten tot diegenen, wélke een huur koopcontract (het koopen van goede ren op afbetaling) of geldleening wen- schen aan te gaan. Het komt n.l. veelvuldig voor, dat men teekent, zonder zich goed van den. inhoiid en de gevolgen van de voorgelegde contracten te hebben over tuigü, wat reeds menigeen tot zijn groote schade moest ondervinden. Alvorens te teekenen, overtuige men zich dus goed van den inhoud en de gevolgen^ of wende men zich, om voor lichting en advies, tot bovengenoemd Büreau. Het Bureau houdt zitting eiken Woensdagavond van half negen tot half tien, Middelweg no. 28 (naast de Spijskokerij), terwijl alle inlichtingen kosteloos worden verstrekt en ten aan zien der'behandelde zaken strikte ge heimhouding wordt betracht. De Commissie tot bestrijding van den Woeker. VISSGHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 25 Oct. Heden aan gekomen aan den rijksvischafslag 16 stoomtreiler®, 40 -motoikcrtters en "drijfnetvpartnigen. De prijzen waren oor t ei v o'i: taxboi C5 62 r0 griet (21—40 v. 50 K.G.; gr. tong ^1,80— 2,10. middelsoort tong 1,302, kl. tong 1,20—135, alles p. K.G..; zet- schol' 41„ 'kl. schol 1726. bot 4,20, alles p. 50 K.G.; rog 1624 per 15, schar 1617s "tongschar o4, per 20 st.; vleet 1,40—0040 p. st.; gr. schelvisch 40—60, middelsoort dito 21,5031 kleinmi'dldel dito 1319, kl. <lito 3,70121,50, alles p. k. van 50 K.G.kabeljauw 4465 p. k. van 125 K.G.; gr. gullen 17, kl. dito 5,5011. p. k. van 50 K:G.; leng 87 ct. tot 1,25 heilbot 2 47—7,77 d. st.; wijting 2,50—5 p. k. van 50 K.G.; kroolvisoh 1,171 26, gullen ,70 ct. tot 1,50 p. st.; makreel1 1219 p. k. van 50 K.G. Haring: 380 fcn. versche haring 8.5011, 650 kn. gez. haring 4T(7u. p. k. van 50 K.G., 1600 mnd1. ver sche haring 5,5010,50 per- mand1 van 42 K.G. iVan die IJ muider stoomtreilérg kwamen er heden 16 aan de markt De besommingen waren: IJM. 324 met 1767, IJM. 34 met 3249 IJM. 482 met 2747, IJM. 146 met 3073 ITM. 5 met 2156, IJM. 142 met 6541 IJM. 94 met 1935, ,IJM. 155 met 4080, IJM. 2 met 3995. IJM. 150 met 1717, IJM. 51 met 2656, IJM. 81 met 2643, IJM. 120 met 2831 ITM. 168 met- 1676, IJM. 36 me* 934 en IJM. 418 met 2778. Van de versche haringvisscherq kwamen hier heden binnen 9 En- gelscihe $toomloggers, met een (aan voer van ruim 2700 manden versche haring. Heden kwam hier binnen Idle Duitsche stoomtreiler Ursula D.R.- 123 met 6030 besomming. De besommingen dier haringach® pen waren heden: Engel'sche stoom- ïoggers van 6391636 aan versche haring. Van 'de Katweker haringl'oggiefs waarvan .de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen héden in de haringlhaven binnen die KW. 154 met 35T kantjes. K.W. 59 met 306 KW. 147 met 425, KW. 173 met 865, KW. 163 met 333 en KW. 53 met 471 kantjes pekelharing. Scheepstij dinjgen. hollandamerika-lijn. KINDERDIJK Vancr. n. Rott. 24 te Glasgow. jUOCHGOIL 23 v. Vancv. n. Rott. SPAARNDAM 23 v. N. Orl'. n. Rott [WESTERDIJK 24 v. Rott. te Bat timore. (MOERDIJK Vancr. n. Rott. 22 te Portland (O.). jEEMDIJK Rott. n. Vancr. 23 te Sain Francisco. MAASDAM 25 v. Rott. n. N.-OrJ. EjJlEEDIJK 25 v. Rott. n. N.-Yorftl holland—afrika-lijn. NITKERK utir. 25 te Pt. Said NIJKERK uitr. 25 te Pt. Said. p. 24 Ouessant. RANDFlONTEIiN thr. 24 v. Kaap stad. (SPRINGFONTEIN uitr. 24 vaa Mozambique. holland—west-AFF.ika-lijn. SIRRAH uitr. 24 te Bordeaux. REGGESTROOM thr. 25 te Amst. MAASLAND uitr. p. 24 Ouessant. (VLIELAND uitr.. 23 te Opobo. IJSTRJOOM uitr. 24 v. Lagos. kon. hollandsche lloyd. FLANDRIA uitr. 24 v. Lissabon. ZAANLAND." 24 V. B.-Ayres te Ro. sario. rotterdamsche lloyd. TABANAN, thr. 27 4 n.m. te Cowes verwacht. BLITAR thr. 23 v. Mars. INSULINDE uitr. p. '25 Gibraltar. SIANTAR thr. p. 26 8.25 voorm. Ouessant. MERAUKE uitr. 25 v. Rott. stoomvaart mij. nederland. JOHAN DE ,WITT uitr. 25 van Amsterdam. J. P. GOEN thr. 24 v. Sabang. BINTANG Amst. n. Bat. £2 van Belawan. ENGGANO 24 v. Montreal n. Antw MANOESAN thr. 26 v. Colombo. SALABANGKA uitr. 23 te Bat. MADiOERA Japan n. Rott. 24 te Shsngjbai. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6