NIEUWE LEIOSCHE COURANT van WOENSDAG 26 OCT. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. CASTEN TEN HOVE. Het gevolg' van Prins en Prinses Ri, die gisteravond te 's Gravenhage aankwamen, bestaat uit mevrouw Ja- goro Minra. hofdame van Prinses Ri, Dr. J. Shinoda, viee-oppermaarschalk van Prins Ri; kolonel Ozen Kin, ka merheer; luitenant-kolonel S. Sato, adjudant, en hofarts, den heer T. Ta- kachina. Hedenavond heeft ter eere van Prins en Prinses Ri ten Koninklijken palei- ze te Den Haag een gastmaal plaats. BIJBELSCHE GESCHIEDENIS. Naar wij vernemen, hebben dezer dagen de leerlingen der Haagsche H Burgerscholen een circulaire mee naar huis gekregen van den volgen den inhoud: „Het ministerie van predikanten der Ned. Herv. Gemeente te 's Gra venhage heeft zich bereid verklaard voor de leerlingen van onze H. B. S. lessen in de Bijbelsche geschiedenis te geven. De bedoeling is in geen geval cate chetisch onderwijs, noch godsdienst onderwijs van bepaalde richting, doch alleen onderwijs in de Bijbelkunde in den meest onbevangen, onpartijdigen zin. Waarschijnlijk zult u met mij van oordeel zijn, dat het, onverschillig in welke richting uw kind zich later zal ontwikkelen, van zeer groot belang is dat het goed van de Bijbelsche ge schiedenis op de hoogte wordt ge- iteld. De lessen worden gratis gege- venM, enz. INSPECTEUR PAUL GERIDDERD. Gisterochtend, omstreeks 12 uur, bracht de burgemeester van Den Haag Mr. Patijn, vergezeld van den hoofd commissaris van Politie, den heer van 't Sant, een bezoek aan den inspec teur Paul, in diens woning aan den Nieboerweg. Zooals men weet, is de heer Paul eenigen tijd geleden bij het achtervol gen van een inbreker door revolver schoten levensgevaarlijk gewond en moest hij tengevolge daarvan verschei dene weken in het Roode Kruis Zie kenhuis verpleegd worden. Gisteren voor acht dagen kon de inspecteur weer naar huis vervoerd worden. Van vele zijden mocht de heer Paul bewijzen van belangstelling ontvan gen en algemeen huldigde men hem voor zijn kranig optreden. Ook de regeering meende een blijk van haar belangstelling te moeten ge ven door den heer Paul een onder scheiding toe te kennen. Zoo kwam de burgemeester met den hoofdcommissaris een bezoek af leggen, waarbij de heer Patijn den in specteur mededeelde, dat hij bij Kon. Besluit benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Paul toonde zich zeer inge nomen met deze onderscheiding, die voor hem een volkomen verrassing was. Beide heeren wenschten den nieuw- benoemden ridder van harte geluk. De gezondheidstoestand van den heer Paul blijft gunstig. Gisteren heeft hij voor het eerst een korte wande ling gemaakt. HET MAAS—WAALKANAAL. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 November a.s., het Maas-Waalkanaal zal worden open gesteld voor de scheepvaart met vaar tuigen, waarvan de afmetingen niet grooter zijn dan: lengte 100 M.; breed te 12 M., diepgang 2.80 M., of zooveel minder als de kanaalstand lager is dan 7 M. -f N.A.P., hoogte boven wa ter 7 M., of zooveel minder als de buitenwaterstand aan de sluis te Heumen hooger is dan 10.75 M N. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 27. o Ach hoe wonderlijk, zoo van elkaar te gaan, het leven in, rechts en links naar een ver, geheimzinnig noodlot niet meer ieder uur, iedere gedach te, iedere vreugde, iedere smart geza menlijk te hebben. Er werd geklopt." „Mijnheer Kunowsky is erl" riep vrouw Vosz. „VaarwelVaarwel...." Êbba had nog veel tijd noodig om tot zichzelf te komen, voor ze weer tot het bruiloftsgezelschap kon' terug- keeren. Men ontving haar vol nieuwsgierig heid; de dames wilden veel weten: wat voor reisjapon? waren er tranen gestort? Ebba gaf slechts korte antwoorden. Haar verloofde voerde haar van de vraagsters weg. Hij zag het; ze was bleek, haar oogen Verrieden, dat ze geweend had. „Het afscheid van Helene heeft je toch verdriet gedaan?'1 vroeg hij zich tot haar buigend. Ze knikte. Het was het afscheid eigenlijk niet geweest. Ze zagen elkaar na een paar weken weer terug en bleven in één stad vreedzaam wonen. Maar wat het geweest was was zoo gemakkelijk niet te zeggenals een plotselinge KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Purmerend (toez.): H. J. Kastelein, te Grootebroek. Te Sittard: S. H. J. Voors, te Opperdoes. Te Veenendaal (3de pred.plaats): N. v. d. Snoek, te Kralingen. Bedankt, voor Purmerend (toez.): H. J. Kastelein, te Grootebroek. Voor Vlissingen: E. van Meer, te Wa- geningen. GEREr. KERKEN. Beroepen, te Baarland: G. D. Kuiper, candidaat te i.ampeh. Te Hoofddorp: J. W. Esselink, te Eind hoven. Aangenomen, naar Laar (Gr. Bentheim): J. van Raalte, te Geesteren CHR. GEREF. KERK. Tweetal, te Schiedam: J. Jon- geleen, te Hilversum en J. A. Riekel, te Sliedrecht. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. P h. Peter nam Zondag af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Amstelveen, met een predikatie over Jesaja 31 2 (gedeeltelijk). In zijn voorafspraak betuigde Ds. Peter, dat hij vrij was van het bloed der _ge- m-eente, want hij had de gemeente voorgehouden, dat er maar twee we gen zijn, hetzij ten leven, hetzij ten verderve. Gebruikelijke toespraken -volgden. Ds. van Elden sprak den vertrekken- den leeraar toe en verzocht te zingen Psalm 121 4. Na bevestigd te zijn door Ds. J. Bolman van Schettens met een pre dikatie over Hand. 20 28 deed Zon dagmiddag Ds. J. »C. d e Kruyter, gekomen van Hasselt, intrede in de Geref. Kerk te Wommels, sprekende over 1 Petr. 2 2. Ouderling Zandstra richtte zich daarna namens Kerkeraad en ge meente van Wommels tot den nieu wen leeraar, terwijl ouderling IJpma namens de gecombineerde gemeente van Cubaard het woord voerde. De consulent Ds. B. Roorda van Oosterend riep Ds. de Kruyter het welkom in de classis toe. Nadat de bevestiging had plaats gevonden werd den nieuwen, herder en leeraar de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Ds. J. K u y 1 m a n nam Zondag, wegens vertrek naar Vreeland, af scheid van de Nod. Herv. Kerk te Maasdam, met een predikatie over 2 Cor. 13 13. Aan het einde van den dienst ver zocht de consulent, Ds. L. J. S. Crou- saz, van Strijen, den vertrekkenden leeraar toe te zingen Gezang 96 (ge wijzigd). Met den consulent was uit den Ring nog mede aanwezig Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, van Nu- mansdorp. L. de Baan, predikant der Ned. Herv. Gemeenfte te Dragster- Compagnie, nam Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar Garmerwolde. Tot afscheidstekst was gekozen Spreuken 29 18a. P. de Feyter, predikant der Geref. Kerk te Boornbergum (Fr.), nam Zondag j.l. afscheid van zijn ge meente, wegens vertrek naar Zwart sluis. Tot afscheidstekst was geko zen Hand. 20 32. Hartelijke toespra ken volgden van de heeren G. Wage naar (kerkeraad), T. de Boer (hoofd der school), Ds. J. J. v. Dijk (consu lent) en tenslotte van de afgevaardig den van N. Beets en Beetsterzwaag. Toegezongen werd Ps. 134 3. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. W. A. Z e ij d n e r, van De- demsvaart, met een predikatie over 2 Petrus 1 10, deed Zondag j.l. Ds. H. M. S a s s e, gekomen van Schoon oord, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Heerenberg, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. 1 24. De nieuwe leeraar werd toegespro ken door den consulent Ds. Buis man, van Zeddam. Aanwezig waren de predikanten Knottnerus, van Varsseveld; Groene- boer, van Doetinchem en Bakhuizen van den Brink, van Winterswijk. schrik was het over hen beiden ge komen, een waanzinnige angst voor de toekomst was opeens, maar smar telijk, tot haar doorgedrongen. De kindsheid had van haar afscheid genomen, dat zou het wel geweest zijn. „Ik hoop, dat Helene gelukkig mag worden!" zeide Andree hartelijk. „In den grond genomen, heeft ze daar meer zekerheid voor dan andere vrou wen. Ze verlangt het geluk door uiter lijke. schoone dingen. Haar hart kent geen onrust en geen strijd. Ze kan zich dus het geluk om zoo te zeggen koopen. En Richard zal trachten om steeds rijker te worden". Ze stonden midden in de feestelijke zaal, die door een paar sofa's en een paar planten ongeveer het aanzien van een salon verkregen had, terwijl ze anders de gelagkamer van de ver- eeniging Concordia was. Nu kwam er van een der sofa's af een heele groep op haar toe: Andree's moedér, mevrouw Buschmann. Fiddie Buschman, met de snijtanden tus- schen de zwellende kinderlippen, en een paar jonge dames. „Onze vrienden hier willen weten, wanneer jullie bruiloft viert?" vroeg Andree's moeder vroolijk; „mijnheer Buschmann zegt, dat hij het dadelijk weten moet, daar mevrouw Herlingen een grooten instuif geven wil en de jongelui daar veel werk van willen maken". Ebba schrikte. Ze vond die vraag, waar allen bijstonden, wien het niets Na een verblijf van circa 7 jaren, nam Ds. W. P. S t r a t i n g h, te Noordbroek, Zondag afscheid van zijn gemeente, naar aanleiding van Psalm 122 1. Ds. Tammens, van Zuidbroek sprak daarop den scheidenden leeraar toe. JUBILEA. Heden vieren hun 25-jarig ambts jubileum Ds. Mr. G. A. Swart, Ned. Herv. predikant te Niekerk-Oldekerk en' de Geref. predikanten P. Roos, te Lekkerkerk en G. Diemer, te Scheem- da. AFSCHEID Dr. A. H. VONK. Men schrijft uit Keboemen aan de „Preangerbode" Zaterdag 17 September vertrok de geneesheer-directeur van het zen- dings-ziekenhuis. Dr. A. H. Vonk, met gezin naar Weltevreden, om zich daar op 21 d.a.v. i;u te schepen op de „Prins der Nederlanden" teneinde de reis naar patria te ondernemen en te ge nieten van een jaar buitenlandsch verlof. Het Keboemsche station was bijna te klein om al de belangstellen den bij het vertrek der familie te ber gen. Zoo zagen wij het volledige In- landsch B.B. met den regent aan het hoofd, de assistent-resident, de school hoofden, den president van den land raad, directeur der credietbank, en tal van particulieren, o:w: velen uit de suikerondernemingen, bijna allen met hunne dames. Voorts waren al len van den zendingskring en van het ziekenhuis tegenwoordig. Muziek ver hoogde de goede stemming, hoewel menigeen weemoedig gestemd was bij het vertrek van dit eminente men- schenpaar. Het is onmogelijk hier te beschrij ven, hetgeen Dr. Vonk in de zes jaren van zijn verblijf te Keboemen gepres teerd heeft; genoeg zij het om hier te vermelden, dat bij den arts Vonk steeds de mensch de overhand had. Hoe velen deed hij in stilte goed, hoe velen vonden bij hem ook moreelen steun? Zijn trouwe gade stond hem in alles dapper ter zijde en heeft veel en veel meer voor het ziekenhuis gedaan dan den meesten békend is. Dr. Vonk toonde behalve een. bekwaam inter nist ook een uitstekend chirurg te zijn. Allen in Keboemen hopen dan ook op zijn terugkomst over een jaar en wenschen het sympathieke drietal een heerlijk verlof toe. De leiding van het ziekenhuis wordt tijdens het verlof van Dr. Vonk ge voerd door Dr. Brummelkamp, reeds eenige jaren alhier werkzaam en die zich ook bereids heeft doen kennen als een knap medicus °n chirurg. GEN. STNODE DER GEREF. KERKEN. (Zitting van gisteren). Zooals reeds gisteren gemeld, werd de zitting geopend met het zingen van Ps. 74 2 en 20, waarna de praeses voorleest Johannes 17 14 tot het einde en voorgaat in gebed. De praeses sprak hierop het openings- en welkomstwoord, dat wij ook gisteren reeds vermeldden. Appèl nominaal wordt gehouden. ^Hierbij blijkt dat van dé praeadvisee- rende leden verhinderd zijn de hoogleera- ren Dr. S. Greydanus; Dr. F. W. Groshei de; Dr. H. H. Kuyper; L. Lindeboom en Dr. J. Waterink. Van de leden zijn de heeren Ds. Tj. Pe tersen (thans te Boskoop); Ds. J. G. Kunst te Arnhem; J. Bakker te Santpoort; G. v. Zeggelaar te Ransdorp; Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen te 's-Gravenhage; J. v. d. Putte te Vlissingen; Ds. J. H. Donner te Breda en J. Kholl te Ihrhove (O.-Fr.) af wezig en vervangen door hun secundi, de heeren Ds. K. Minnema te Garijp; Ds. G. Renting te Winterswijk; D. L. Harms, te Hoorn; K. Wagenaar te Heer Hugowaard; H. Koelmans te Boskoop; S. den Hartich te Middelburg; Ds. J. de Vries te Tilburg en H. Jütting te Bunde (O.-Fr.). De heeren Ds. K. Minnema te Garijp; Ds. G. Renting te Winterswijk; S. den Hartich te Middelburg en H. Jütting te Bunde, die voor het eerst ter vergadering aanwezig zijn, betuigen door opstaan in stemming met de belijdenisschriften der Geref. Kerken. Ingekomen brieven van Br. G. te B. en v. d. S. te R. worden ter zijde gelegd. aanging, zeer tactloos. Ze bedacht in het geheel niet, dat haar aanstaande schoonmoeder in vroolijke feeststem ming zelf deze vraag reeds overwogen kon hebben, dat ze dus geen reden had een onschuldig schertsend woord daarover te vermijden. Andree, met het fijne, waakzame gevoel der liefde, bemerkte dadelijk, dat die vraag haar onaangenaam was. „We weten het nog niet", zeide hij vriendelijk; „de bovenste verdieping van ons huis moet eerst nog nieuw ingericht worden". .,0, dat gaat tegenwoordig vlug", riep Fiddie Buschmann. „U doet zoo als Kunowsky, en laat een paar de corateurs' uit Hamburg komen". „Na Kerstmis, denk ik", zeide toen Andree's moeder en zij zag vragend haar kinderen aan. Tante Louise, die er ook bijgekomen was, drong er ook op aan. „Ja, ja, dadelijk na Kerstmis! Dat is afgesproken. En een instuif bij mij. zooals er in Lunstadt nog geen is ge weest. Mijnheer Buschmann, u be noem ik hierbij plechtig tot ceremo niemeester. In Ebba kwam een blinde woede op. Wat, hier stelde men, buiten haar om, den huwelijksdag vast greep hem als een welkome gelegenheid aan voor laffe genoegens, dwaze grappen? Alle nadenken verliet haar. „Wij weten het werkelijk nog niet", zeide ze zeer luid, „want ik ga eerst nog naar Berlijn om mijn examen te doen en denk dan nog een of twee Een brief van Br. L. v. d. S. te A. wordt in handen gesteld van de Liturgiecom missie. Een brief van den legerpredikant Ds. F. G. Petersen wordt in handen gesteld van Commissie II. Eveneens een brief van Ds. S. K. te O. en Br. L. K. te U. Een brief van Prof. L. Lindeboom over de zaak-Ds. Brussaard zal bij het betref fende punt worden voorgelezen. Voorle zing van een rapport van de classis Drachten wordt eveneens uitgesteld tot het betrokken punt. Van den Raad der Geref. Kerk te Ka- tendrecht kwam bericht in, dat van de 20 adressanten, die indertijd aandrongen op herstel der eenheid, een 12-tal mede deelden, dat zij deze niet wenschten ten koste van eenige verzwakking in de hand having der leer. Met de dogmatische be slissingen der Synode zijn zij het geheel De praeses wenscht oud. Ds. L. Bouma, den nestor der Synode, van harte geluk met zijn verjaardag op heden. Nadat de orde van zaken is vastgesteld leest de 2e scriba, Ds. J. P. Klaarhamer, de acta der vorige zitting. Ds. A. Schweitzer deelt namens Depu- taten inzake art. 13 K. O. mede. dat de Part. Synode van Friesland-Noord nog niet voldaan heeft de achterstallige bedra gen over 1926 en 1927 en evenmin den nieuwen aanslag. Deputaten dezer Syno de beriepen er zich op, dat de Part. Sy node nog niet bijeenkwam, terwijl zij naar de gronden voor deze beslissing" der Synode vroegen. Deputaten naar art. 13 K. O. vragen advies, wat te doen. Uitgesproken wordt, dat het besluit der Synode bindend is, zoodat Deputaten kunnen afwachten, wat de kerken in Friesland-Noord doen, terwijl Deputaten gemachtigd worden, zoo noodig geld op te nemen. UIT ONZE INDIEN. BESTRIJDING VAN VOLKSZIEKTEN. Uit het laatste kwartaalverslag van de medische propaganda in de desa's van het gewest Jogjakarta blijkt, dat een ver mindering van de mijnwormziekte is ge constateerd in de streken, waar de be strijding dezer ziekte reeds heeft plaats gehad. o,a, door geneeskundige behande ling van de patiënten en door den bouw en het in gebruik stellen van latrines. Vóór de bestrijding was het gemiddel de aantal mijn wormen per drager 52, welk getal na de bestrijding is terügge- loopen tot 16. Ook is geconstateerd, dat het bloedgehalte der patiënten is ver meerderd. Er werd begonnen met prophylactische maatregelen tegen malaria door verstrek king van model-klamboes tegen afheta- ling, welke verstrekking gepaard ging met desa-propaganda tegen malaria. Tal van openbare lezingen over mijnworm ziekte en malaria werden in de desa's gehouden, waarbij gebruik gemaakt werd van een tooverlantaarn, én een bioscoop; ook werden verschillende demonstraties met den microscoop gehouden. DE KOSTEN VAN DE NIEUW-GUINEA- EXPEDITIE. De regeering heeft aan den Volksraad medegedeeld, dat bet zuivere bedrag van de kosten, die het departement van oor log gemaakt heeft voor de Nieuw-Guinea- expeditie ƒ123.066 bedraagt. EEN CONTROLEUR ONTSLAGEN. De controleur voor agrarische zaken in Djokja, S. M. E. Samëthini, is ontslagen. Nader zal worden beslist, of dit ontslag al dan niet als eervol zal worden be schouwd. Gebleken is, dat Samëthini van een cultuurmaatschappij een aanzienlijk bedrag renteloos te leen had gevraagd en zekere vermoedens bestaan van ma nipulaties, waardoor hij invloed op zich zou hebben laten uitoefenen door het aannemen van geld. RECHTSPOSITIE VAN DE KERK GENOOTSCHAPPEN. Verschenen is een ontwerp-ordonnantie tot aanvulling van de regeling van de rechtspositie der Kerkgenootschappen. Er blijkt n.l. nog verschil van opvat ting mogelijk te zijn ten aanzien van een voor de rechtszekerheid gewichtig punt, de vraag in hoeverre de regeling in haar huidige redactie in verband zou kunnen worden gebracht met het al of niet on- jaar te studeeren". Ze gevoelde het, hoe Andree ver schrikte, zag. hoe haar schoonmoe der donkerrood werd. Ze zag, dat alle gezichten der om haar heen staanden strak stonden van verbazing. Maar ze liet zich onwederstaanbaar meesleepen. Met hoog opgericht hoofd en met een glimlach, die medelijden uitdrukte met de verbazing van ando ren, zeide ze: „Wat is daar voor wonderlijks aan. Ge zet allen gezichten op, alsof ik ge zegd had, dat ik koorddansen wilde leeren' „Het is alleen, omdat 'ge verloofd zijt", zei ie mevrouw Buschmann. die. als gehee' er buiten staande, bet eerst haar schrik te boven was, „anders komt het tegenwoordig dagelijks voor. Vroeger, toen ge nog niet verloofd waart, verwonderde het me dikwijls, dat ge niet een of ander examen deed, om in alle omstandigheden eenige ze kerheid te hebben. Maar nu is het onnoodig' Ebba bemerkte in het geheel niet, dat mevrouw Buschmann een oude wrok tegen haar botvierde, terwijl zo haar zoo vernederend te verstaan gaf, dat haar toestand vroeger beklagens waardig had toegeschenen. ,Onnoodig!" riep ze, „alsof er geen andere noodige dingen te doen zijn, dan die den geldbuidel betreffen. En al had ik millioenen, dat zou me niet verhinderen me verder te ontwikke len". ..Zeer waar zeer schoon", zeide rne- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden. 26 October 1927. Het is mij en daarin sta 'ik ge lukkig niet alleen doorgaans buiten gewpon moeilijk, om het, met wat Het Volk schrijft, eens te zijn. Maar een enkele keer gebeurt dit dit toch wel eens. Zoo ging het ook gisteravond, toen de redactie de onoprechtheid van de Telegraaf aldus onder handen nam; „Het jongste Zondagochtendnum- mtr van De Telegraaf toont dat blad ten voete uit: ter wille van de fascis- tenaanbiddérs een van bloed druipend hoofdartikel van Mussolini in hoogst eigen persoon; ter wille van de mo narchisten een artikel van de konin gin van Roemenië; ter wille van de socialisten een artikel ter lofprijzing van Wibaut. Ter wille van de katho lieken had er dan nog een artikel over Mexico in moeten staan en als tegenwicht had kunnen dienen het verwoede artikel tegen de opening van den Christelijken zender te Hui zen De karakterloosheid in de journalis tiek ten top verheven". Zie, daar ben ik het nu eens vol maakt mee eens. Maar kom vrienden! nu ook niet lan ger dat karakterlooze blad om de vele (vooral niet zeggen mooie) plaatjes aanhouden. Het is vergif in onze hui zen I OBSERVATOR. derworpen zijn aan Europeesch recht van zekere (Inlandsche) kerkelijke corpora ties. De regeering acht het daarom wensche- lijk door een uitdrukkelijke bepaling elk misverstand af te snijden aangaande de bedoeling van het bestaande Kon. Be sluit om geenerlei invloed uit te oefenen op het privaat-recht, dat de burgerlijke rechtsverhoudingen der kerken, kerkge nootschappen of zelfstandige onderdeelen daarvan beheerscht. Zoowel voor zelfstandige Inlandsche gemeenten van de groote kérken, als voor eventueel zelfstandig als kerk te erken nen inlandsche godsdienstige gemeenten, is het, vooral in verband met hare rech ten op den grond, van groot belang, de mógelijkheid te voorkomen, dat zij, zon der zulks te verlangen, na de van over heidswege verkregen verklaring als Eu- ropeesche rechtspersoon zouden worden beschouwd. Mocht zulk een Inlandsche kerkelijke gemeente, waarop het adat- recht van toepassing is, bepaaldelijk de voorkeur geven aan de Europeesche rechtregelen, dan staat de weg tot alge- heele onderwerping aan het Europeesche privaatrecht open. Uit het Sociale Leven. UIT DE KLOMPENINDUSTRIE. Zondag zijn een 400 klompenmakers, bij wie zich ook steenfabrieksarbeiders had den aangesloten, uit Veghel, Schijndel, St. Oedenrode, Boxtel, Best, enz. te Schijn del samengekomen om in een demonstra tie kracht bij te zetten aan de vertoogen, welke tot de regeering worden gericht in verband met den noodtoestand in het klompenmakersbedrijf. Blijkens de Volks krant is de volgende motie met algemee- ne stemmen aangenomen: De vergadering enz., gehoord de uiteenzetting over den nood toestand in de klompenindustrie; constateert, dat deze noodtoestand nog steeds en in volle zwaarte op het bedrijf rust; stelt op prijs, dat het bestaande comi té, in overleg met het departement maat regelen beaamt om de kwaliteit aan de hoogst mogelijk eischen te laten voldoen en de noodige propaganda voor het eigen fabrikaat op den voorgrond wordt ge schoven; apprecieert, dat de katholieke Kamer club zich interesseert voor deze noodlij dende industrie en vertrouwt, dat het haar moge gelukken, de regeering te be wegen, tot het nemen van maatregelen, die op afdoende hulp aanspraak kunnen maken, waardoor aan de 7000 bedrijfs- beoefenaren meer bestaanszekerheid ver schaft wordt. vrouw Buschman en stootte spottend haar buurvrouw aan. „Dien onzin zal Andree je wel ver bieden", sprak tante Louise eindelijk. Ebba wilde een scherp antwoord sne ven, maar ze gevoelde, dat Andree haar arm zeer heftig drukte. Het in stinct der gehoorzaamheid ontwaak te in haar ze zweeg. „Tante Louise's vborzeggende geest verloochent zich nooit", zeide Andre as Alteneck 'met een beminnelijk lach- je. „Zult u uw meisje dikwijls in Ber lijn opzoeken?" vroeg mevrouw Busch man, die gaarne op de zaak wilde doorgaan, want ze had wel gezien.dat de moeder van doctor Alteneck vuur rood geworden was. „De. onderdeelen van het plan heb ben we nog niet besproken, mevrouw" zeide hij. De koele beleefdheid van den toon schrikte de dame nu toch af. Ze gaf mevrouw Herlingen een arm en trok haar met zich mede. De jeugd volgde. Ebba stond alleen met haar ver loofde en zijn moeder in de zaal. Eeu kort drukkend zwijgen Toen sprak Andree: „Ik ben je ten minste dankbaar dat je bij tante Louise's toespeling zweeg Een familie-scène voor deze getuigen je gevoelt zelf wel, dat dit niet aan ging". Ebba zweeg. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5