«li M. DAMESHANDSCHOENEN DAG-AGENDA. Donderdag 27 Oct., 's av. acht irur. Oosterkerk: Ds. A. D. Meeter, te Lei den, voor den Chr. Werkmansbond. Maandag 31 Oct., 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Ds. J. C pullman, van Utrecht, over „Het ge- vónden Boek" voor den Geref. Jeugd, raad". lederen Woensdagavond 8.30—9.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Credi.et- vers chaffing. De avond-^ nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 October a.s. waargenomen door de apotneek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. wen en weezen uit spr. den wensch, dat Hij ook haar en haar kinderen moge sterken. Tenslotte sprak nog de heer Riedel een persoonlijk woord als vriend en Ds. Lente een troostwoord tot de diep bedroefde weduwe. Nadat bloemen in het graf waren gestrooid, dankte een broeder van den overledene voor de belangstelling en de eer den overledene bewezen. EEN ADRES AAN DEN RAAD. De afdeeling Leiden van den Cen- tralen Ned. Ambtenaarsbond heeft een adres aan den raad gezonden, waaraan het volgende is ontleend: dat reeds langen tijd in de kringen der ambtenaren uwer gemeente wordt betreurd, het gemis eener regeling van de rechtspositie, in 't bijzonder hetgemis aan aanspraak op scheids- rechtelijke behandeling bij. straf, on gevraagd ontslag, enz.; dat dit gemis nog zeer onlangs pijn lijk is gevoeld bij een geval van voor gesteld ongevraagd ontslag van een ambtenaar, die reeds jaren in dienst uwer gemeente was en in de onmoge lijkheid verkeerde zijn geval scheids- rechtelijk te doen behandelen; dat verschillende gemeenten reeds lang tot instelling van een scheidsge recht zijn overgegaan en adressant zich geen enkele plausibele reden kan denken, waarom uwe gemeente nog langer in dezen zou moeten achter blijven. Redenen, waarom verzocht wordt, in dien zin te willen besluiten, dat ook voor de ambtenaren uwer gemeente tót instelling van een scheidsgerecht kan worden overgegaan. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. VERGADERING GEMEENTERAAD. De gementeraad zal zijn eerstvol gende vergadering houden op Maan dag 31 October a.s. BURGERL. ARMBESTUUR. Naar wij vernemen is door Mej. C. Horsse tegen 1 Januari a.s. ontslag aangevraagd als lid van het Burger lijk Armbestuur. AFSCHEID MR. J. KLEIN. Nadat Mr. J. Klein hedenmorgen zijn laatste civiele zitting had gehouden, werd hij door verschillende personen toe gesproken. Allereerst namens de plaatsvervangen de kantonrechters, door Mr. Coebergh, die er op wees, dat mr. Kleiii zich van den aanvang af heeft doert kennen als iemand, die zich met hart en ziel aan zijn werk gegeven heeft, als iemand, van voortreffelijke eigenschappen, noodig voor het ambt van kantonrechter. De strafzit tingen werden gaarne door het publiek bijgewoond door de aangename wijze, waarop Mr. Klein ze wist te leiden. Op justitieel g6bied heeft mr. Klein zich een goeden naam gemaakt, altijd stond hij gereed en heeft steeds hard gewerkt, zoo dat de rust welverdiend is. Vervolgens sprak namens de Leidsche advocaten Mr. Briët, die zich geheel aan sloot hij het gesprokene door Mr. Coe bergh. Spr. was er van overtuigd, dat Mr. Klein momenteel eenigszins op de pijn bank zat, omdat hij niet gaarne zijn lof hoort verkondigen, maar deze pijnbank heeft het voordeel dat men er later met genoegen aan terugdenkt. Wanneer spr. zegt, dat Mr. Klein altijd zijn plicht heeft gedaan, dan is dat de grootste lof, die hem toegezwaaid kan worden. Tegen woordig is de last die op de schouders van den kantonrechter rust, zwaar. Noch tans heeft Mr. Klein die gedragen met op gewektheid en steeds ijverig zijn plicht gedaan. Zijn vonnissen hebben steeds de toets der critiek kunnen doorstaan. Het voordeel van den kantonrechter boven andere rechters is, dat hij veel meer met het publiek in aanraking komt. Dat is echter slechts alleen een voordeel, wanneer men zooals Mr. Klein, het men- schelijk leven aanvaardt. Zoo alleen kan men zijn ambt behoorlijk vervullen. Verder wees spr. er op, dat Mr. Klein zijn werk steeds bewaard heeft voor dor heid en eenzijdigheid, doordat hij zich ook voor andere dingen interesseerde. Al hebben de advocaten hier in Leiden geen officieels positie bij het Kantonge recht, zoo vormen ze toch een eenheid. Spr. dankt Mr. Klein voor de bereidwil ligheid, waarin hij hem in vele zaken heeft bijgestaan en biedt als aandenken aan een boekwerk over: „Die Kunst der Frührenaissance" van Bode. Tenslotte wees spr. er op, dat Mr. Klein heengaat krachtig en gezond en sprak den wensch uit, dat hij den herfst van zijn leven in gelukkige omstandigheden mocht doorbrengen en dat de rust hepa niet te zwaar zou vallen. Daarna sprak namens de notarissen uit dit kanton de heer J. A. v. Hamel, die weinig toe te voegen had aan het gespro kene door de vorige sprekers.-Spr. sprak zijn spijt uit over-het heengaan van Mr. Klein en zei, dat als do notarissen het hadden te geven, de kantonrechter zijn ontslag niet zou gehad hebben. Sprf me moreerde wat Mr. Klein voor de notaris sen geweest is en bood tenslotte als sou venir een prachtige vulpen aan. Vervolgens sprak namens het bureau voor arbeidsrecht de heer v. Stralen, die wees op de sociale gezindheid en de de mocratische gevoelens van Mr. Klein om tenslotte den wensch uit te spreken, dat hem nog een lang en gelukkig leven be schoren mocht zijn. Daarna werd nog het woord gevoerd door deurwaarder van der Woude, na mens de boden, door den heer K. Sijtsma namens de pers en door den heer Hep- pel namens het personeel der griffie, wel ke laatste Mr. Klein een portret aanbood van het personeel. Mr. Klein sprak daarna een kort woord van afscheid en dank, allereerst aan de sprekers en gaf de verzekering, dat de schaduw, die altijd op een afscheid ligt, door hun vriendelijke woorden goeddeels is weggenomen. Spr. dankt speciaal de genen, waarmede hij dagelijks omging, speciaal de griffieklerken, wier hulp hij niet kon missen. Ieders werk is onvolmaakt, zoo ook.het zijne, maar dat kan nu eenmaal niet an ders. Spr. hoopt, dat alleu, hier aanwe zig, wanneer zij nog eens aan hem zul len denken, dat zullen doen met vriende lijke gedachten. De verschillende redevoeringen werden met hartelijk applaus begroet. Bij het heengaan drukten allen Mr. Klein de hand. ONBEVOEGD AUTO-BESTUURDER. Gisteravond 8 uur is op de Jan van Houtkade de 67-jarige G. v. Z. door een luxe auto aangereden, tengevolge waarvan hij tegen den grond viel. Hij werd verwond aan den linkervoet en de linkerknie. Door den E.H.D. werd hij, nadat hem hulp verleend was, naar zijn woning vervoerd. De bestuurder van de auto was de 17-jarige L. M. B., die, gelet op zijn leeftijd, onbevoegd was tot het bestu ren van een auto. Tegen hem is dan ook procesverbaal opgemaakt. Vannacht is in de Koenesteeg een begin van brand ontdekt bij de fami lie S. Door het omvallen van een nachtlichtje had een deken vlam ge vat. Door de menschen zeL en een ter plaatse gekomen politie-agenrt werd de brand spoedig gebluscht. Door de politie is aangehouden de nachtverblijver J. H. v. R., die nog 14 dagen hechtenis te goed had we gens dronkenschap. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Agnes Jacoba, d. v. A. J. Gordijn en H. P. Verhoeven Adra. Franca. Thera., d. v. J. J. Horn en H. v. d. Zon Johanna Maria, d. v. P. Braggaar en J. M. Schouten Johan nes, z. v. L. Holl en M. C. E. Gijzén Marts. Petrus Maria, z. v. F. Hendriks en M. A. van Eijk Maria, d. v. J. Sinteur en L. F. M. Sierat Hendri- kus Johannes, z. v. P. v. der Kamp en R. J. Hartman Catharina, d. v. J. Boom en J. Boom Cornelis, z. v. G. Brakman en J. E. D. van Baaien Hendrika Janny, d. v. W. F. v. der Laken en J. Hus Adrianus z. v. H. Lina en G. Hekmeijer Gerarda, d. v. J. G. Veeren en J. Gertenaar Johannes Gearardus, z.v. J. Noordanus en H. A. Hageman Johannes, z. v. J. Ouwerkerk en J. C. de Roo. Gehuwd: G. A. J. Pegt, jm. en E. Mieog, jd. -- C. B. Droste, jm. en J. C. A. M. Schoondergang, jd. A. J. A. Mierings, jm, en M. J, Hoppenbrou wer, jd. A. Willemsen, jm. en G. Robbers, jd. I. Turenhout, jm. en F. H. J. Zorn, jd. P. v. Heeringen, jm. en G. C. Roosendaal, jd. W. J. Buys, jm. en C. Nolet, jd. H. C. v. Deursen, jm. en J. M. Arnoldussen, jd. A. G. Lagendijk, jm. en J. Plu, jd. j. Beekman, jm. en M. H. Ver hoogt, jd. Overleden: A. W. Brouwer— Popken, vr., 33 j. C. J. Staats-AVas- sink, vr., 71 j. A. H. Spraay, z., 29 j. L. Mulder, m., 55 j. W. Rijnar- dus, wedr., 79 j. P. de Bruin, m., 45 j. j. \v. v. d. Worm, wedr., 73 j. G. EekhoffRomkema, vr., 50 j. J. Devilee, wedr., 83 j. M. Koert, m., 43 j. a. N. PostumaAbspoel, wed. 76 j. K. Vijlbrief, m., 74 j. C. Lecker—v. d. Zeeuw, vr., 74 j. E. C. BraakmanBlijdertijn. vr., 38 j. J. Overs, d., 3 j. ^BINNENLAND. WATERLEIDING IN HOOG SOEREN. De Koningin voorziet in een eeuwen-oude behoefte. De opening van de waterleiding in de buurtschap Hoog Soeren ge schenk van de Koningin is bepaald op 22 November. De Koningin heeft zich bereid ver klaard het eerste water te doen stroo men. Den voorzitter der buurtvereeniging is opgedragen, de Koningin namens de bewoners van Hoog Soeren dank te betuigen voor haar Koninklijke ga ve, waardoor in een sedert eeuwen gevoelde behoefte wordt voorzien. Tot heden werd bij droogte het wa ter aangevoerd uit Apeldoorn in een tankwagen. DE INENTING TEGEN POKKEN. Door mevrouw De Vries-Bruins zijn aan den Minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen ge- 'steld: 1. Ia de Minister bereid mede te -v L - 4 - i r f t '4 >rZ- I Wij reproduceeren hierbij een foto van het Italiaansche s.s. „Prinses Ma- falda", en een interieur foto van een der salons. len, welke overwegingen hem er toe hebben geleid, opnieuw toestemming te geven tot het -verstrekken van der- mo-vaccine, welke verstrekking begin Augustus van dit- jaar is stop gezet? 2. Acht de Minister de bezwaren, die hem volgens zijn Antwoord op de vra gen van het Kamerlid, den heer Krij ger, van 27 Juli 1927 hebben doen be sluiten tot het stopzetten van die ver strekking, nu niet meer aanwezig? 3. Zoo ja,, waarom is dan nu niet, evenals in het tijdperk, van 22 Aug. 1.1. alle af leveringvan vaccine stop gezet. totdat de benoemde commissie een uitspraak heeft gedaan? DE VLAGGEKWESTIE TE GOOR. Op 30 Augustus 1926 heeft de ge meenteraad van Goor met 6 tégen 4 stemmen besloten het voorstel van het S. D. raadslid H. Boswinkel Bzn. om 31 Augustus, den verjaardag van de Koningin, niet meer tevlaggen, én in zijn vergaderig van 13 April. j.l. heeft hij met 5 tegen 4 stemmen -verworpen het voorstel va het R. K. lid Th. G. G. Moormann oio. op 30 April, den ver jaardag van 'Prinses Juliana, evenals voorheen, van de; openbare- gebouwen te vlaggen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Goor is in stemming, gekomen een voorstel van den heer Th. G. G. Moor mann, thans wethouder, luidende: „De Raad besluit,- het besluit inzake het vlaggen, genomen in -de raadsver gadering van 30 Augustus 1926, in te trekken". Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor stemden de leden van Gemeen tebelang. de heeren J. J. van Egmond, en B. J. Peddemors en de R. K. leden de heeren J. H. van" Kleef," Ch. Leefe- rink en Th. C/G. Moormann. Tegen stemden de S. D. leden, dë heeren J. H. Roswinkel, H, Boswin kel Bzn., en A. J. Gies. De drie leden van dé groep-Lobstein de heeren A. Lobstein, A. J. Relker en H. van Ommen, onthielden zich van stemming. Verder is besloten op de begrooting een post van 50 .uit Te trekken voor aankoop van vlaggen. LUCHTVAART. DE TOCHT VAN DE „POSTDUIF". Luitenant Koppen te Bagdad aangekomen. Luitenant Koppen seint d.d. 25 Oct. uit Bagdad aan het Haagsche Aneta- kantoor: Wij zijn na een-vlucht van 8uur op het vliegterrein alhiér aangeko men. Wij hadden een goede reis en maakten een vlotte landing. Morgen vertrekken wij naar Aleppo. EEN VLIEGVELD TE GRONINGEN? Aan de lijn Hamburg—Malmö. Naar wij. vernemen zou de Kon. Ned. Luchtvaart Mij. onderhandelin gen voeren met het gemeentebestuur van Groningen - over het aanleggen van een vliegveld nabij laatstgenoem de stad. Groningen zou dan een sta tion worden aan de luchtlijn naar HamburgMalmö. - De duurte van den grond schijnt de afdoening der onderhandelingen nog al te bemoeilijken. DE D 1220. Men seint uit Lissabon d.d. 25 dezer: Het vliegtuig D 1220 zal morgen den tocht voortzetten. RUTH ELDER TE LISSABON AANGEKOMEN. Ruth Elder en kapitein Haldeman zijn gistermiddag om 4 uur te Lissa bon aangekomen, RECLAME. Nouveautés met geborduurde om slagen 1.30 95 75 Zeer chique Handschoenen in laatst uitgekomen modetinten omslag fijn bewerkt 1.70 Waschlederen en Nappa Hand schoenen, geheel doorgevoerd en met fraaie bontgarneeringen, in zeer uitgèbreide sorfeering. Vrij Entrée Vrij Entrée HAARLEMMERSTRAAT 130 13.6 BUITENLAND. DE ZUID-AFRIKAANSCHÜ VLAG- KWESTIE. Overeenstemming bereikt. Naar uit Kaapstad gemeld wordt, is in den loop van gisteravond volkomen over eenstemming bereikt over dè vlagkwes.tie. Er zullen voortaan 2 officieele vlaggen zijn: 1. de Union-JaCk, als zinnebeeld van het Engelscbe rijk; 2. de nieuwe Zuid- Afrikaansche vlag, die de vereeniging is van alle vlaggen van Zuid-Afrika, met in begrip der Union-Jack. Beide vlaggen zullen steeds samen worden geheschen. De nieuwe Zuid-Afrikaansche vlag heeft drie horizontale banen van oranje, wit en blauw, maar het veld op de witte baan, dat in bet oorspronkelijke ontwerp voorkwam en waarvan de Union-Jack slechts een vierdè deel innam, is ver vangen door de Union-Jack en de vlag van Transvaal, in een horizontale baan en de vierkleur van den Oranje-Vrijstaat daar verticaal tusschen in, zoodat een kruis gevormd wordt. De Union-Jack zal nu een afmeting hebben, die vier keer zoo groot is als in het oorspronkelijk ontwerp. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. De rol van Kamenef. Een nieuwe' fase in den strijd tusschen de aanhangers van Stalin en de opposi tie is de plotselinge verschijning te Mos kou van Kamenef, den gezant te Rome, die, zooals bekend, een zij bet ook ge matigd lid'der oppositie is. Kamenef motiveert zijn. bezoek met de noodzakelijkheid, om met de Sovjet-re geering mondeling óverleg te plegen over vraagstukken, de Russisch-Italiaansche betrekkingen Takende. Algemeen echter wordt dit argument als een voorwendsel beschouwd en is men de meening toegedaan, dat Kamenef naar Moskou is gekomen om besprekin gen te voeren met oppositieleiders. Het gerucht gaat, in verband biermede dat binnenkort een „verklaring", onder teekend door Trotzki, Rakofski en Kame nef, zal worden gepubliceerd, waarin o. m. de bijeenroeping van een gezanten conferentie zal wprden geëischt, tenein de nieuwe richtlijnen voor de buitenland- sche politiek vast te stellen. RECLAME. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onrëgelmatigen Stoelgang zijn MfjnharcÜ's Laxeertabletien onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. DE DUURTE IN DUITSCHLAND. Een aptie der vakvereenigingen. Het JDuitsche Verbond van Christelijke Vakverenigingen heeft in een memorie de aandacht, der Rijksregeering gevestigd op de. algemeens stijging der prijzen, die sinds enkelen tijd valt waar te nerneh. Het 'zijn voornamelijk de prijzen voor bo ter, melk, vleescli aardappelen en brood, die gestegen zijn en al sinds het begin van het jaar met gemiddeld 20 tot 25 Voorts wordt de vrees geuit, dat bet verhoogen der ambtsnaarssalarissen een nieuwe stijging der prijzen zal uitlokken. Het verbond hoopt, dat de Rijksregee ring krachtige maatregelen ter bestrij ding van de duurte zal treffen en ver langt een' verscherping van de verorde ning inzake de kartels en een verlaging der tarieven. 1 - De overigé groote Duitscbe organisaties van vakvereenigingen kondigen eveneens een actie tegen de duurte aan. DE BURGEROORLOG IN CHINA Een nieuw bondgenootschap. Hoe meer de boel in China verandert, hoe meer alles bij bet oude blijft.. Eerst hadden Woe Pei Poe en Tsjang Tso Lin elkaar bevochten; toen werden zij bondgenooten; daarop vlogen zij el kaar weer aan; thans en dat is, nu weer het nieuwste zijn zij weer met el kaar in een verbond getreden. Bij dit tweemanschap beeft zich ook gevoegd de huidige militaire dictator in Hankou, generaal Tang Sjen. Tsji. De tegenstanders zijn nu in de ëerste plaats de „christen-generaal" Feng Joe Sjang in de provincie Honau, de gene raal Sen Sji Sjan, de gouverneur van .de provincie Sjansi en de strijdkrachten van de regeering te Nanking. HET POOLSCHE PARLEMENT WEER BIJEENGEROEPEN. Gisterenmiddag heeft de Poolsche Staatspresident een decreet gepubli ceerd, waarbij de Sejm en de Senaat voor de grondwettelijk voorgeschre ven begrootingszittingen per 31 Oc tober a.s. worden bijeengeroepen. ZWARE SNEEUWVAL IN ZWITSERLAND. Tengevolge van den zwaren sneeuw val zijn de Furka-, Grimsel-, Oberalp-, en St Bernhardpas voor bet verkeer gesloten. De St Cottard- en Simplonpas zijn evenwel nog open voor auto's, voor zien van sneeuwkettingen. KORTE BERICHTEN. Jhr. Loudori zal de voorbereiden de ontwapeningsconferentie tegen 30 November bijeenroepen. Minister Englisj verklaart, dat de financieele toestand van Tsjecho-$lo- wakije zeer goed is; de begrootig sluit met een overschot van 26 millioen. De twintigste partij Capablanca- Aljecbin is na 40 zetten afgebroken. Te Genève gaat bet gerucht, dat. de mandatencommissie gedurende -en kele dagen in Londen zou willen ver gaderen. Maandag is een absoluut gèheime zitting gehouden. Titulescoe is naar Rome ver trokken om met Mussolini besprekin gen over het Hongaarsch-Roemeen- sche geschil te voeren. Naar verluidt, zal de „Oss. Rom.'- niet repliceeren op bet exposé van het officieele Italiaansche fascistenorgaan daar een verdere gedachtenwisseling na dit stuk nutteloos is. In Mexico hadden nieuwe ge vechten plaats tusschen opstandelin gen en Cailestroepen. Laatstgenoem den zouden ernstige verliezen geleden hebben. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergaldering van Dinsdag 25 Oct.. Aan de orde is de interpellatie, L. de Visser over !de vervolging, ver oordeeling en massa-interneering van de communisten in Indonesië. Inter pellant wensoht onbeperkt en spreektrjdi. Een voorstel' van den voorzitter om cïien op 1 uur te bepalen, woiidt aangenomen met 42 tegen 19 stem men. Ook de sociaal-democraten stem den tegen. De heer L. DE VISSER (comm.), betoogt, dat de Indische regeertng stemming wil maken tegen - de ver volgde communisten door de voor stelling, dat de onlusten va* buiten af zijn aangekweekt. In dit verband zegt spr., dat de geschiedenis der koloniale overheerschmg een aaneen schakeling is van onlusten en daden van verzet tegen de regeering. De Indische regeering heeft steeds moord- en roofpolitiök gevoerd. Het Indische volk had het volste recht zich te verzetten. Spr. brengt hulde aan de opstandelingen, die gevallen, zijn onder den terreur van het In dische kapitaal en stelt een vijftal, vragen, waarin aangedrongen wordt op intrekking van alle strafmaatre gelen, amnestie van alle politieke ge vangenen en geïnterneerden. Zoo de minister dat niet wil, vraagt. spr. een commissie van onderhoek, waarin plaats zou moéten woilden ingeruimd voor ten minste twee leden van tie Communistische Internatio nale. Minister KONINGSBERGER ant woordt, dat is vastgesteld, dat de opstanden in eerste instantie waren

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2