CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8$,# JAARGANG WOENSDAG 26 OCTOBER 1927 NUMMER 2266 ABONNEMENTSPRIJS La Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/j cent Ingezonden Mededeelingen dubbel t&riei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Ontstellende gevolgen. Tot de zeer af te keuren gewoonten die de emaneipatiezucht van de vrouw aannam, behoorde ook het rooken. Het moderne meisje, laat de haren knippen als een man, wil de beenen vrij hebben als een man. Kortom wil in niets minder zijn dan een jongen. Daarom moet ze ook rooken. Zij het al geen pijp of sigaren, dan toch si garetten. Zooals alle buitensporigheden, wreekt zich dit. In Engeland was het reeds lang opgevallen dat de sterfte- statistiek een schrikbarende stijging van het aantal sterfgevallen van vrou wen op den leeftijd van 18 tot 27 jaar bracht. Een opmerkelijk groot aantal van de doodsoorzaken wezen aan ziekten van ademhalingsorganen en van het hart. Men zocht de oorzaken daarvan voor een groot deel in het rooken. De „Wissenschaftliche Nachrich- tendienst" heeft nu te Weenen ook terzake gegevens verzameld, die wei nig verblijdend zijn, meldt de VVeen- sche „Reichspost". Van medische zijde wordt de toene mende sterfte onder de vrouwen op jeugdigen leeftijd ten deele aan het vele rooken- toegeschreven. Gebleken is, dat vrouwen in sterkere mate dan mannen onder het sigaretten misbruik lijden. Inzonderheid ernstige ziekten der ademhalingsorganen en hartziek ten zijn bij vrouwen van dit vele roo ken het gevolg. Maar ook de moderne vrouwenkle ding draagt in de koudere en vochti ge maanden schuld aan het toenemen van ziekten der ademhalingsorganen en van rheumatische aandoeningen, die vaak blijvend de gezondheid scha den en zelfs den dood tengevolge hebben. De gezondheidstoestand der stad Weenen stelt op grond van vergelij kende statistieken der laatste jaren eenzelfde resultaat als het uit Enge land gemelde vast. Men is intusschen van meening, dat de verkregen gege vens waarschijnlijk nog een ernstiger aspect zullen krijgen, daa.- de door de tabak veroorzaakte schade aan het lichaam zich binnen 2 3 jaren nog niet, of slechts in geringe mate naar buiten vertoont. Een definitief resultaat zou dus eerst na meerdere jaren vallen te constateeren, daar de op het oogenblik beschikbare statistieken over slechts weinige jaren loopen. Het is zoo begrijpelijk dat de vrou welijke ademhalingsorganen en het hart, die zooveel gevoeliger zijn dan van een man, onder het rooken ster ker lijden. Wanneer dan ook de sta tistiek over eenigen tijd met zeker heid kan spreken, dan twijfelen wij niet of het vermoeden van nu zal waarheid zijn gebleken. Of zouden de meisjes en vrouwen intijds leeren verstandig te. zijn? Wij durven het nauwelijks hopen, want van de dwaze modegril van de laatste jaren gaat het nu blijkbaar naar de even dwaze dunne middeltjes met den hoepelrok van voor honderd jaar. De mode schijnt nu eenmaal behoefte te hebben aan buitensporig heden. Alleen in den weg van terugkeer tot de vreeze Gods, die de vrouw siert met kostelijke gave van ingetogen heid en zedigheid, is er hoop op beter schap. Socialistische ambtenaren. Na het tweetal pogingen die het Communisme in Indië deed om zich met geweld baan te breken, is er te recht de aandacht op gevestigd dat de Regeering in die critieke momenten op haar ambtenaren moet kunnen vertrouwen. Toen dan ook in de gemeente Bata via een der ambtenaren aangetast bleek door de revolutiekoorts, kwa men er stemmen op om dergelijke ele menten uit de openbare bedieningen te weren. Maar waar moest dc grens getrok ken worden? Moest ieder, die de re volutie in theorie aanhing, worden geweerd? Moesten ook de Sociaal-de mocraten, die in Indië de theorie aan hangen van de vrijmaking van Indië van de Hollandsche overheerschers. worden verwijderd? In den gemeenteraad van Meester Cornells was het het R.-Kath. lid, de vooruitstrevende heer Bruens die voorstelde om de sociaal-democraten, f venals alle revolutiepredikers, uit te schakelen van het bekleeden van gemeentelijke betrekkiLgen, wijlzij principieel den bestaanden gezags- vorm verwerpen. Dit voorstel werd als te vergaand verworpen en daartegenover een voor stel van het Inlandsch lid Djajadinin- grat, een broeder van Batavia's vori- gen. Regent, aangenomen. Dit laatste voorstel sluit alleen leden, van verbo den vereenigingen uit. Deze kwestie, in een van de Indi sche gemeenteraden opgeworpen, heeft echter in breeden kring stof tot overdenking gegeven. Voor het In disch dagblad de Locomotief is het aanleiding geweest om de vraag te stellen welke houding men in Indië in dit opzicht tegenover de politieke groep der sociaal democraten heeft aan te nemen. Het blad meent, dat zoolang nog overeenkomstig het gel dend staatsrecht, de hoogste macht in Indische zaken in Nederland blijft en wel in wezen bij het parlement, principieel nog practiseh een politie ke groep, die bijna een vierde der ze tels in het parlement bezet houdt, van openbare bedieningen kan wor den uitgesloten. Het blad schrijft dan verder: „Daar intusschen de motie-Bruens de onsteinming weergeeft, dat alge meen is gewekt en ook in ons blad meermalen tot uiting kwam, telkens als woord en gedrag van de sociaal democraten hier te lande en in het moederland velen indigneerden, mag inen vragen, of het dan waarlijk on mogelijk is, de openbare diensten vrij te houden van lieden, wier bedenke lijke gezindheid jegens het gezag hen tot dienaar van het gezag allerminst geschikt maakt. De oplossing lijkt hiervoor te vinden in een zorgvuldi ger onderscheid dan tct nu toe wel wordt gemaakt. Immers er zijn sociaal-democraten, wier houding on berispelijk is; er zijn andere, die hier een kwaden invloed uitoefenen. De dien-sten van een bekwaam man als de heer "Van Gelderen, die, het is bij het wegnemen van het recente mis verstand volkomen gebleken, aan geenerlei ongewenschte vormen van propaganda deelneemt, kan Indië slechts noode ontberen; het schielijk verdwijnen van een onbelangrijk en luidruchtig agitator als de heer Van Wezel, die openlijk de werkstaking aanprijst, "zou in 's lands belang zijn in de brochure reub over de belas tingen wordt de noodzakelijkheid van het maken van zoodanig onder scheid betoogd. Geschiedt dit en waar de bepa lingen onvoldoende djn kunnen zij gewijzigd worden dan zijn de waar borgen tegen de aanwezigheid van verkeerde elementen onder ambtena ren van het land en de gemeente vol doende. Men stelt dan niet de® politie ke gezindheid als criterium, doch uit sluitend de vraag of de betrokkene zich misdraagt jegens het gezag. Een andere maatstaf is ontoelaatbaar want ook in Indië gelde de vrijheid van politieke overtuiging als axioma. Zoowel de particuliere werkgever als gouvernement en gemeenten hebben dezen eisch te stellen: dat de werk nemer niet deelneemt aan tegen het gezag gerichte actie. Wordt aan dien eisch voldaan dan kan men zich veilig onthouden van maatregelen, die zoowel wegens de inbreuk op de bur gerlijk© vrijheid als op de boven aan geduide staatkundige gronden onver dedigbaar zijn". Naar het ons voorkomt is dit stand punt van de Locomotief juist. Niet de politieke gezindheid, maar wel het optreden van sommige ambtenaren moet vooral in Indië scherp gecontro leerd worden. Intusschen de gemeenteraad van Meester Cornelis bewees het zijn de vertegenwoordigende Colleges met de regeering waakzaam. STADSNIEUWS. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. Men kent wellicht de twee pla,ten, die bekend zijn onder den naam van „Jantje huilt" en „Jantje lacht". Op de laatste een kinderkopje, waar al les van in de laehplooi staat; de snui ter heeft een geweldig plezier; op de eerste is alles bitter kinderverdriet: alles huilt. Toen Brahms in 1879 te Breslau tot Doctor honoris causa in de philosofie werd benoemd, schreef hij uit erken telijkheid voor de onderscheiding de „Academische Festouverture", die bruist van vreugde. Maar in dienzelf den tijd schreef hij ook de pendant, de „Tragische Ouverture", zich wel bewust, dat het leven van den kun stenaar voortdurend heen en weer schommelt tusschen de vreugde en de smart. Onmiddellijk bij den inzet van de „Tragische Ouverture" waarmee de Haarlemmers gisteravond hun con cert openden, zit men in mineur en de tragische uitroepen van het orkest. Na eenigen tijd komt een innig wee moedig gedeelte, mooi van klank kleur. En zoo is er een voortdurende afwisseling tusschen het dramatisch hewogene en het elegisch-weemoedige. Heel mooi was hierin de kleur van het strijkorkest. Aan het koper wor den in de pianissimo-gedeelten hooge eischen gesteld. Toen de Haarlemmers ons door de Tragische Ouverture de eigenaardige sfeer van Brahms had den gebracht, volgde het Vioolcon cert, dat in 1878 werd gecomponeerd. Met de hardnekkige nauwgezetheid van den Noord-Dui teener twijfelde Brahms of hij wel voldoende tech niek bezat om voor de viool te eoin- poneeren. Er waren toen reeds een paar viool sonates van hem verschenen. Met den grooten violist Joseph Joa chim correspondeerde hij druk over deze zaken; hij verdiepte zich in den bouw van andere vioolconcerten, en nadat hij alles grondig bephilosofeerd had, wel met recht werd hij doc tor in de philosofie verscheen zijn concert, misschien het moeilijkste «lat voor de viool geschreven werd. Het is onmensehei ijk zwaar. Joseph Joachim trok er in den win ter van '78—79 Europa mee door en bracht het in de concertzalen der groo te steden onder schitterenden bijval ten gehoore. Niet zonder reden is men dus ten zeerste in spanning, wanneer dit con cert op het programma staat, en er is belangstelling voor den jongen vio list. Fritz Hinze, de 1ste concertmees ter van de PI. V., die de moeilijke taak op zich genomen heeft, het con cert te spelen. Na de orehestrale inleiding valt hij weldra in en het blijkt, dat zijn toon, in den aanvang wat zwak, toch groot genoeg is, om te domineeren. Door het razend moeilijke passage- spel weet hij zich heen te slaan. Hij beschikt over veel techniek, maar de fiorituren bloeien nog niet genoeg zaam vanzelfsprekend op. Ze zijn er wel, maar ze missen soms nog het brillante, schitterende effect. Bij de voortgezette studie komt dat terecht, als het werk eenmaal van a tot z door leefd geestelijk eigendom van den vi olist is geworden. Als Plinze de melodie breed kan la ten uitvloeien en deze in gedragen rhythme uitzingt boven het orkest, weet hij doorleefde momenten te geven. 'Wel zeer moeilijk is de lange passage, waarbij 't. orkest zwijgt en de violist gelegenheid krijgt een sum mum van moeilijkheden te doorwor stelen: cadenzen met dubbelgrepen en trillers, chromatische gangen, enz. Heel mooi in dit breed uitgesponnen werk is het Adagio, dat aanvangt met een mooie solo voor de hobo, waarna de viool de melodische lijn opneemt en voortzet. Hierin gaf de solist zeer mooi spel te genieten. Het slot-allegro is vol humor en rhyth- misch heel sterk. Brahms heeft het niet zoo lang uitgesponnen als de eerste satz en dat is een verdienste. Het orkest speelde de begeleiding van dit opus heel mooi en de violist had herhaaldelijk een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen van de geheel bezette zaal. Na de pauze de Vierde Symphonic van Beethoven. De Vierde Symphonie valt tusschen de Eroïca en de Vijfde. Dat spreekt vanzelf zal men zeggen. Maar we be doelen dit: terwijl de Eroïca drama tisch verheven is, en de Vijfde vol tra gische worsteling, is de Vierde zon nig, vroolijk en vol humor. Ze is trouwens een uiting van een zeer gelukkig tijdperk in Beethoven's leven. Zij ontstond in de dagen, dat Beethoven de hoop voedde op een duurzaam geluk met Thérèse Bruns- vick. Heel diep zat deze liefde in zijn ziel en ze werd beantwoord, al kwam van een huwelijk niets. De symphonie kwam voort uit over volheid van geluk en tragische con flicten komen er niet in voor. Het is muziek, die opgewekt stemt. Natuurlijk heeft het tweede deel een ernstig karakter; maar deze ernst is geen zwaartillendheid, geen vertwij feling. Ze is mannelijk en flink met zonnige accenten. Het derde gedeelte is vol humor en geest. En heel frisch en fleurig is het slot: echt Beethoven in een goeden luim. Dit is een werk, dat het Haarlemsch orkest goed ligt. De heer Eduard van Beinum leidde den heeien avond met veel smaak. Het publiek betoonde zich steeds ten hoogste voldaan. DE NIEUWBOUW VAN HET ST.-ELISABETHSGESTICHT. Hedenmorgen te 10 uur heeft plaats gehad de plechtige eerste steen leeging van het eerste gedeeltp der uitbrei- 'ir." V°H 7,-plronhlv; Reeds voor den oorlog bestond het plan tot afbouw van den voorgevel en dan, loodrecht op het bestaande ge bouw een vleugel naar de Middelste gracht, welke vleugel geheel op het Zuiden kwam te liggen. Door den oorlog is dat plan echter niet doorgegaan omdat afbouw vol gens het oude plan geen ruimte ge noeg bleek te zullen verschaffen. Het nieuwe ziekenhuis zal aan vier zijden om een binnentuin worden ge bouwd. Het geheele complex zal een oppervlakte hebben van 80 M. bij 80 M., waarvan in deze jaren alleen de Middelstegracht-zijde kan worden ge bouwd; en daarna komt het andere aan de beurt. Het is duidelijk, dat. wanneer men het zusterhuis en de kapel aan de Hooigracht wil wegbre ken, men de Zusters tusschentijds niet op straat kan zetten. Aan de Middel stegracht worden dus thans opgetrok ken het Zusterhuis, de kapel en de kinderafdeeling en 3e klasse-vleugel. Men denkt dit gedeelte in het voor jaar 1929 klaar te hebben. Daarna wordt begonnen met het wegbreken der oude huizen aan de Hooigracht, die plaats moeten maken voor de po likliniek en de tusschenklasse-vleugel De gebouwen zullen zeer hoog wor den uit plaatsgebrek, drie verdiepin gen en een dak, dat op zichzelf weer een verdieping vormt. Overigens zal het gebouw zeer practiseh worden in gericht met vier liften (een op iedere hoek van het vierkant), spijs-, waseh- en vuilniskokers, trappenhuizen en drie brandtrappen. Het kapelgebouw bestaat uit twee verdiepingen. Op de eerste verdie ping is een chapelle ardante (lijken huis) ingericht met een portiek aan de Middelstegracht. Daarboven be vindt zich de kapel, welke zitplaats biedt voor 170 personen. Aansluitend aan de kapel wordt op de vroegere plaats van den St. Jo- sephbouw het Zusterhuis opgetrok ken, waarin tevens alle technische installaties zijn ondergebracht. Een groot gedeelte van het Zuster huis wordt ingenomen door huishou delijke inrichtingen: de broodbakke rij, liet waschhuis, de keuken, met al wat daarbij behoort en verder het ke telhuis voor de centrale verwarming en de centrale schakelruimte voor de electrische installaties voor licht en kracht, de pompen voor de waterlei ding, kortom hier is het centrale punt van waaruit wordt geregeld het ge heel e ingewikkelde stelsel van bui zen en draden. Het sousterrain, warde groote stoomketels staan, is het diepste punt van het gebouw, blA M. onder den grond. Doelmatigheid is ook hier de eerste leiddraad van de plannen geweest. De verschillende kelders voor levens middelen, de inmaak-inrichting voor groenten enz. zijn hier gelegen. De vuilafvoer moet van onder den grond naar het niveau der stadsrio- leering, worden opgepompt. Onder de kapel door komen wij in de Sousterrains van het verpleegge- bouw, waarvan thans alleen de kin der- en de 3e klasseafdeelling worden afgebouwd. Dit is het begin van het eigenlijke ziekenhuis de ziekenka mers dat de geheele Noordzijde van het binnenplein inneemt. Alle ka mers zijn op het Zuiden gelegen. Aan de Noordzijde liggen de verschillende dienstvertrekken, keukens, badkamers enz. De kamers zijn voorzien van openslaande dubbele deuren. Enkele kamers op de derde verdieping hebben geheele glaswanden, welke opengeslagen kunnen worden. Deze 3e verdieping is geheel bestemd voor het orthopaedisch instituut van Dr. Murk Jansen, die ook een eigen chi rurgische inrichting heeft. In de thans in aanbouw zijnde derde klasse-vleugel liggen op de ver schillende verdiepingen zalen, ieder voor 115 bedden, met isoleerkamers en lighallen. Op den beganen grond is de kinder afdeeling ondergebracht met een ei gen speeltuin. Op de hoogste verdieping van het gebouw is een zonnebad geprojec teerd met kleedkamers en douches. In den verderen afbouw van de Noordvleugel worden de le en 2e klas- se-afdeeling ondergebracht. Nog veel meer zou van dit alles te. 'zeggen zijn. Wij kunnen echter niet in bijzonderheden treden. 't Ziekenhuis, geheel afgebouwd, zal plaats bieden voor minstens 200 zieken en een honderdtal zusters. De plechtige eerste steenlegging had plaats in tegenwoordigheid van de eerwaarde geestelijke, de eer waarde zusters en H.H. doktoren en geschiedde door deken P. L. Dessens. Als geestelijken waren verder tegen- woor.'i-r pastoor Beukers, pastoor Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De Postduif vandaag naar Aleppo. De Alg. ZendingsccnferenUe te Am sterdam. Buitenland In de Zuid-Afrikaansche vlagkwes- tie is overeenstemming bereikt. Actie der vakvereenJgingen tegen do toenemende duurte in Duitschland. Een nieuw bondgenootschap m China. Leusen, pater van Donk, pater Roos, pater van Lubeek, kapelaan Blom, ka pelaan Nieveen en kapelaan van Dijk. Verder merkten we op de doctoren, de lieeren Murk Jansen, Bruine Groe- neveld. Leesberg, von Wien, Schou ten, Poortman, Timmers, Schroder, Horst. N'iemer, Pieck, Seret. Janssen, de Planque, Bruining, Simons en de Lechner. Na het gebed der steenlegging werd de steen gewijd én daarna door deken P. L. Dessens ingemetseld met de oorkonde, die vooraf \v„s voorgelezen Deken Dessens hield daarna een korte redevoering, waarin hij wees op het feit dat deze steenlegging eerst nu tot stand is gekomen na jaren van voorbereiding. „Die langzaamheid past groote zaken" heeft Vondel eens gezegd en dat kan ook hierop worden toegepast. Deze voortgang van den houw wordt met blijdschap begroet en we bidden God dat Hij door Zijn Vaderlijke wijsheid tot een goed ein de mogen geraken, aldus spr. In een Ziekenhuis treft ons allereerst het lij den? En cle vraag rijst: Waartoe? Hoe dat lijden te verklaren? Het heilig Christelijk geloof geeft hierop een antwoord. Het menschelijk lijden, is geen onaangename toevalligheid, maar heeft een verheven heilig doel. zooals de bloedende Christus lijdend voor de zonde, dat deed om de menschheid te verlossen. Er is echter nog iets dat ons treft in het Zieken huis. Dat is de dienende liefde. Liefde voor Christus is dat, liefde voor Hem, die alleen liefde kan eischen. Die barmhartige naastenliefde maakt zelfs nog indruk op de wereld. Spr. wekt de zusters op getrouw te zijn tot den dood. Daarmede was de plechtigheid af- geioopen en was er gelegenheid tot het bezichtigen van den nieuwbouw. EEGRAFENIS VAN DEN HEER M. KOERT. Zoals reeds kort gemeld, had gis termiddag half drfie onder zeer gruote belangstelling op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer M. Koert. Toen de kist in de groeve was neer gelaten nam de heer W. v. d. Laan liet woord, namens de 3-Octoberver- eeniging. Met diepen weemoed her innerde spr. eraan hoe men op deze droeve plek was vereenigd om af scheid te nemen. Voor korten tijd was de overledene in hun midden om vol ambitie zijn uitgebreide werk zaamheden te vervullen. De onverbid delijke dood, niet vragend naar stand oi leeftijd, heelt hein thans wegge rukt. Zijn dood zal ons stemmen tot diepen ernst en nadenken. Dat de die*»-bed roef de weduwe kracht uiüre worden gegeven zich staande te hou den en haar kinderen te leiden door het verdere leven. Moge zij daarin zijn gedachtenis eeren. Wij van on zen kant zullen hem in dankbare her innering houden. Nadat he.t v.oord was gevoerd door den voorzitter van de Loge, „La Ver til*' den voorzitter van den Ned. Aan r.emersbond, en den voorzitter van de Algem. Patroonsvereenigiiiien, afd Den Haag, nam de heer ir. Touw I. woord namens de AmLachtsscho. Wij verliezen in Koert, aldus spr. een voortreffelijk lid van onze school. Zijn vriendelijke opgewekte persodn- i lijkheid stemde steeds aangenaam en de hem verleende opdrachten voerde hij steeds zoo goed mogelijk uit. Wij „uilen Koert aan onze bestuurstafel missen, maar één ding blijft ons: de herinnering aan zijn sympathieke en energieke persoon. Vervolgens voerde nog het woord de heer J. Splinter namens de afd. Leiden van den Ned. Aannemersbond die den overledene schetste als een voortreffelijk bestuurder wiens advie zen zoodanig waren, dat zij meerma len werden opgevolgd. Spr. wees er op, dat, waar zijn dood een groote slag is voor familie en vrienden, hij dit vooral is voor zijn vrouw. Waar God echter een Vader Is van wedu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1