DAG-AGENDA. Dinsdag 25 Oct., 's av. acht uur. Stadsgehorzaal: Symphonie-Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. Sassenheim. Dinsdag 25 Oct., 's av. half acht: Feestelijke Jaarvergadering v. d. A.-R. Kiesvereen. Donderdag 27 Oct., 's av. acht uur. Oosterkerk: Ds. A. D. Meeter, te Lei den, voor den Chr. Werkmanshond. Maandag 31 Oct., 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Ds. J. C. Rullman, van Utrecht, over „Het ge vonden Boek" voor den Geref. Jeugd, raad". I lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avon<L. nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 October a.s. waargenomen door de apotneek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Te lef 552. te spelen in den tijd van vijf minuten vier begrootingen, w.o. de gemeente-be grooting af te werken. CORRUPTIE IN DE GASWERELD. Het Dagblad van Noord Brabant meldt: „Naar ons ter oore komt, is de Hul ster gasdirecteur wegens overtreding van zijn ambtelijke bevoegdheid ge straft "met salarisvermindering en te rugstelling in rang. Dit laatste deel van de straf be treft alleen een naamsverandering dei- functie. De directeur heeft bekend, zich aan voormelde overtreding te hebben schul dig gemaakt. DE VLOOT VAN DE NEDERLAND. Het Hdbd. verneemt, dat bij de di rectie van de Stoomvaartmij. Neder land het plan bestaat, tegen het ein de van het jaar de inschrijving open te stellen voor den bouw van een nieu we mailboot. De desbetreffende ont werpen naderen hun voltooiing. Het nieuwe schip, dat Johan van Oldebarneveldt zal worden gedoopt, zal de prootste van de vloot der ree- derij zijn. De einde Februari a.s. in de gere gelde vaart komende Christiaan Huy- gens, heeft een inhoud van 16000 bru to registerton, de Johan van Oldebar neveldt zal een inhoud krijgen van ISOOObruto registerton en 17.8 mijl loopen ,d.i. een mijl meer dan de Huygens. PROV. STAT. VAN ZUID-HOLLAND Hedenmorgen te 11 uur werd ge houden de openingsvergadering van de najaarszitting der Prov. Staten in Zuid-Holland, in de zaal van de Eer ste Kamer. Voorzitter: de commissaris der Koningin, E. C. Baron Sweerts de I.andas Wyborgh. De VOORZITTER opent de verga dering in Naam der Koningin en leest het ambtsgebed. Vervolgens wordt begonnen met het samenstellen der afdeeingen. De voortzetting van de behandeling der begrooting wordt aan de orde ge steld op Woensdag 16 November. Evenzoo worden het overzicht ont- werp-begrooting voor 1928 met statis tische gegevens en een adres van den uitgever N. Samson te Alphen aan den Rijni aan de orde gesteld op Woensdag 16 November. Daarna komt in behandeling een voorstel van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van een Provinciaal We genplan, als bedoeld in artikel 39 der Wegenbelastingwet. Ged. Staten stellen voor dat in handen te stellen van een commissie, bestaande uit de heeren Warnaar, Bergshoeff, Rund, Drees, v. Eesteren, ten Hope, Ter Laan, Na vaart, Troveu, Vlieland, bar. v. Voorst tot Voorst, C. Warnaer, v. Zadelhof en de Ged. von Fisenne. De heer JANSEN MANESCHIJN prijst de samenstelling van de com missie waarin rekening is gehouden met de verschillende stroomingen. Waar echter het hier een zaak is van groot gewicht stelt spr. voor een bree- dere behandeling door het ontwerp •eeist ter behandeling te geven aan de afdeelingen en .daarna aan de commissie. De heer baron. v. VOORST TOT VOORST kan zich hiermede niet ver eenigen. Spr. gelooft dat de behande ling alleen in de commissie veel meer aanbevelenswaardig is. De heer v. AALTEN kan in het al gemeen het voorstel van den heer Jansen Maneschijn wel ondersteunen. Spr. zou het nog beter vinden wan neer het voorstel eerst in de commis sie behandeld werd en daarna in de afdeelingen. Maar omdat dan wel licht de termijn overschreden zal wor den ondersteunt spr. het voorstel van den heer Jansen Maneschijn. De heer DE KANTER maakt eenige opmerkingen die op de perstribune niet te volgen waren. De heer DE VISSER wil de behan deling in de commissie en in de afdee lingen naast elkaar. De hr. TER LAAN ziet de oplossing in de mogelijkheid dat de commissie in de afdeelingen fungeert als rap porteur, zoodat de wenschen van de afdeelingen dadelijk behandeld kun nen worden. DE VOORZITTER zegt dat 't regle ment van orde slechts toelaat of be handeling in de commissie of in de afdeelingen. Spr. wil het voorstel van Prins Hendrik heeft een bezoek aan Sittard gebracht, ter gelegenheid van de onthulling van een Roode Kruisvaandei, geschonken door mevrouw de gravin de Rochechouart de Rochaquelin. De Prins was verzegezeld van den commissaris der Koningin in Limburg, en van leden van het hoofdbestuur van het Roode Kruis. De burgemeester van Sittard, de heer Koenders, hield een toe spraak, waarna de gravin het vaandel overhandigde. Ged. St. in stemming brengen en wan neer dat verworpen wordt aannemen dat het voorstel van den heer Jansen Maneschijn is aangenomen met dien verstande, dat het ontwerp dan alleen in de afdeelingen behandeld zal wor den. De heer JANSEN MANESCHIJN trekt daarna zijn voorstel in omdat het zoo niet aan zijn bedoeling be antwoordt en geen kans heeft van slagen. Het voorstel van Ged. St. wordt daarna aangenomen. Hierna wordt de zitting verdaagd tot Woensdag 16 November. De ver gaderzaal zal nog nader bekend ge maakt worden. LUCHTVAART. DE TERUGTOCHT VAN DE POSTDUIF. Vertrokken naar Bender Abbas. Reuter, seinde uit Karachi, dat luite nant Koppen Maandagochtend te 9 uur 10 min. is vertrokken naar Bender Ab bas. Naar Bagdad. Luitenant Koppen seint d.d. 24 October uit Bender Abbas aan het Haagsche Ane- ta-kantoor: Wij zijn na een vlucht van 7 uur alhier aangekomen. We hadden een goede reis en maakten een vlotte lan ding op het vliegterrein alhier. Morgen (dus heden) vertrekt „De Post duif"1 naar Bagdad. De aankomst op Schiphol. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor het volgende aangaande de ont vangst van de Postduif uit Ned.-Indië, welk vliegtuig vermoedelijk omstreeks 27 of 28 October te Schiphol zal aankomen: Bij gunstig verloop van de terugreis van de Postduif uit Ned. Indië worden luit. Koppen en de heeren Frijns en Elle- man den 27sten of 28sten October a.s. te Schiphol verwacht. In verband met het vergevorderd seizoen en de aan eene hul diging te Schiphol verbonden hooge kos ten, zullen te Schiphol alleen veiligheids maatregelen genomen worden en zal de huldiging zelf plaats vinden in Hotel de l'Europe te Amsterdam, waar de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart een re ceptie zal houden ongeveer 1% of 2 uur na de landing van de Postduif te Schip hol. Het publiek zal, zooals op gewone da gen, vrijen toegang hebben op een be paald gedeelte van Schiphol. Met het oog op de veiligheid der Postduif, der belang stellende bezoekers zeiven en der vlieg- diensten wordt het publiek dringend ver zocht om zoowel vóór als na de landing van de Postduif achter de hekken te blij ven, die op het terrein zijn opgesteld. De bemanning der Postduif zal zoo spoedig mogelijk na de landing per auto naar Ho tel de l'Europe vertrekken, waarbij, alvo rens het vliegterrein te verlaten, langs het aanwezige publiek zal worden gere den. m De te volgen route voor bezoekers, die per auto naar Schiphol willen gaan, even als de route, welke door de bemanning der Postduif op haar rit naar de stad zal worden genomen, zullen nader be kend gemaakt worden. EEN REUZEN-VLIEGTUIG. De grootste vliegmachine tot nu toe gebouwd, is thans in Engeland ge reed gekomenj te Suffolk. Het is een eendekker; ze weegt 20 ton en wordt gedreven door drie groote Rolls Royce- motoren, die een totaal van 2100 P.K. kunnen ontwikkelen. Het is geheel van metaal vervaardigd door Beard- more en Co. Ltd. voor het Engelsche Luchtvaart-ministerie. Het biedt een luxe verblijf voor 30 passagiers. BUITENLAND. PRINS CAROL VAN ROEMENIë. De actie voor zijn terugkeer. Zondagnacht werd op het station van het Roemeensche stadje Timisj nabij Kronstadt, Maroilescu, gewezen onder staatssecretaris bij het departement van financiën in het kabinet Averescu, in hechtenis genomen. Maroilescu kwam uit Parijs, waar hij verschillende besprekingen met den ge wezen kroonprins Carol heeft gehad. Hij bevond zich op weg naar Boekarest. In zijn bezit was een mededeeling van Prins Carol aan de leidende politieke partijen. Het lag in de bedoeling van Maroilescu op 1 November a.s.' een nieuw blad te doen verschijnen en daarin propaganda te maken voor den terugkeer van prins Carol. De Roemeensche regeering heeft de bladen verboden het bericht over de ar restatie van Maroilescu te verspreiden, indien dit verbod niet wordt geëerbiedigd zal het betreffende blad in beslag geno men worden en wordt dë directeur gear resteerd. HEVIGE BIOSCOOPBRAND IN 0 FINLAND. 21 personen gedood. Zondag is te Tammerfors een hevige brand uitgebroken in de cabine van een bioscoop-theater. Het vuur breidde zich snel uit tot de zaal Ongeveer vijftig personen, op het bal- con gezeten, werden door de vlammen overvallen en sprongen in de zaal. Er kwamen 21 personen in de vlammen om en talloozen werden levensgevaarlijk ge wond. Eenige gewonden zijn reeds aan de bekomen kwetsuren bezweken. De „Voss. Z." verneemt nog, dat een filmrol in brand geraakte, waardoor de machinist, een jongmensch, het hoofd verloor, naar buiten rende en de deur openliet, zoodat de vlammen met razen de snelheid oversloegen op de dichtbe- zette banken, waardoor een paniek ont stond. NA DE MIDDEN-DUITSCHE MIJNWERKERSSTAKING. De werkhervatting. Gistermorgen is in alle mijnen in het Midden-Duitsche bruinkolengebied het werk hervat. Ondanks het feit, dat de kolendelving een week lang heeft gerust, hebben de meeste mijnen gisteren-al weer haar vol le productie bereikt. Slechts op enkele mijnen was dit om technische redenen nog niet mogelijk, maar men verwacht, dat ook daar heden weer normaal zal worden geproduceerd. Men dient thans af te wachten, of de mijnbouwindustrie de hoogerë loonen al dan niet zal kunnen opbrengen. Het ver luidt reeds, dat verschillende onderne mingen onder de nieuwe omstandighe den niet rendabel zullen kunnen werken en dat zij daarom het bedrijf onherroe pelijk zullen moeten stopzetten, als de kolenprijzen niet worden verhoogd. Naar het centrale stakingscomité mee deelt, hebben een aantal mijnen gewei gerd een zestigtal mijnwerkers, die als verti'ouwensmannen hunner kameraden bij de staking op den voorgrond zijn ge treden, weer in dienst te nemen, wat in strijd is met de voorwaarden der overeen komst, die Vrijdag te Berlijn tusschen de vertegenwoordigers der beide partijen is gesloten. De werkgeversorganisatie antwoordt hierop, dat haar vertegenwoordigers zich slechts hebben verplicht er bij de mijn- directies op aan te dringen, alle stakers weer te werk te stellen. Dit is geschied. Verscheidene mijnen echter hebben aan gedurende de staking in dienst genomen arbeiders beloofd, dat zij na het beëin digen der staking in dienst zouden blij ven en deze belofte moet natuurlijk ge stand worden gedaan. Gemeld wordt ech ter, dat men in de meeste gevallen reeds tot overeenstemming is gekomen, DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN RUSLAND. Trotzki en Zinowjef. Uit Moskou wordt gemeld: Trotzki en Zinowjef zijn wegens hun op- positioneele agitatie uit het centrale co mité der communistische partij gezet. DE NOORSCHE VERKIEZINGEN. Geen inflatiepolitiek. Een van de opvallende verschijnselen bij den verrassenden uitslag van de Noor- sche verkiezingen was, dat juist die par tijen, die de hevigste tegenstanders wa ren van de snelle stijging van de kroon en de gevoerde deflatiepolitiek, de groot ste successen behaalden en tezamen bedoeld zijn de sociaal-democraten en de boerenpai-tij over een aanzienlijke meerderheid in het nieuwe Storting be schikken. Dat. heeft. de. vraag doen rij zen of onder de nieuwe politieke con stellatie geen inflatiepolitiek en stabili satie van de kroon op lager peil te ver- waclVm zou zijn. De eerste dag scheen de kr 1 inderdaad lichtelijk te wanke len ter beurze en moest de Noorsche Bank ingrijpen om den koers te handha- Tbnos hebben echter zoowel de leider van de boerenpartij als het hoofdorgaan van de sociaal-democraten de verklaring afgelegd, dat zij geenszins voorstander zijn van inflatiepolitiek daar deze slechts nieuwe storingen in den economischen toestand zou teweegbrengen. Men zit intusschen nog met den uit slag van de verkiezingen verlegen en ziet nog geen oplossing. Het kabinet, dat zoo'n geduchte nederlaag leed, zal echter nog niet terstond aftreden, doch daarmee wachten tot het nieuwe Storting bijeen komt en dat is eerst in Januari. DE TOENEMENDE DUURTE IN BELGIë. Het index-cijfer boven de 800. Het Belgische, index-cijfer is sedert de vorige maand alweer met tien punten gestegen en heeft nu, voor de eerste maal de 800 overschreden. Het bedroeg, voor het heele koninkrijk, 790 in Juli, 787 in Augustus en 794 in September; thans be draagt het 804. Brussel blijft, met 849 punten, de stad, waar het leven het duurst is, maar wordt op den voet gevolgd door Antwerpen, al waar het cijfer 843 (vorige maand 836) is bereikt. Voor Gent bedraagt het 807 (v. m. 793), voor Luik 797 (v. m. 782). De. duurste provincies zijn: Henegou wen 828, Antwerpen 819 en- Brabant 813; de goedkoopste: West-Vlaanderen 792, Namen 792 en Limburg 789. KORTE BERICHTEN. De markies van Cambridge, broeder van koningin Ma-ry van Engeland, is overleden. Er is nieuw licht gevallen op den moord op den Albaneeschen gezant te Praag; de Albaneesche zaakgelastigde te Weenen en een Italiaansch oud-officier zijn gecompromitteerd. In zijn slotrede op het cougres van de volkspartij te Angora, deelde Moesta- fa Kern al mede, dat de Turksche regee ring óverweegt of Latijnsche letters in de plaats zullen worden gesteld van de Ara bische letterteekens, die thans in Tur kije gebruikt worden. De N. 3, een nieuw Japansch lucht schip (type ^Norge") is verongelukt. De Chileensche regeering heeft ver scheidene voorname politici verbannen. De Mexicaansche rebellenleider Go mez is uitgeweken naar Guatamala. GEMENGD nTEUWS. Auto omgeslagen. Op den Groenen dijk te Drumpt, is een met steenkolen beladen vrachtauto, doordat de chauffeur een draai te kort nam, omgeslagen. De 54-jarige C. v. K. die er boven op zat, ge raakte eronder en is aan de gevolgen overleden. Uit den trein gevallen. De 66-jarige wed, K. S. te Groningen, is uit den trein naar Winsum gevallen. Met been- en schouderbreuk is zij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Haar toestand is redelijk. Branden. Omtrent den brand in de loodsen van den heer A. de Wit, bij de Kerklaan tet Groningen, meldt men nog dat de groentenhandelaar H. Grimuis er zonder schade is afgekomen. Daarentegen verbrandden van den handelaar L. Brink man, paard, wagen en 400 kilo kaas; van den groentenhandelaar G. Vos paard, wa gen en fruit; van W. Zwart, paard, wagen en 400 kilo kaas; van A. Been, paard wa gen en groenten, en van den groenten handelaar T. Bosma, paard en wagen. De heer de Wit was voor ƒ5000 verze kerd. In het geheel bedraagt de schade on geveer 10.000. Te Anloo is de boerderij van J. En- sing tot den grond toe afgebrand, meldt de „Asser Crt.". Toen de vrouw van E. met een lamp in de hand het achterhuis wilde binnen gaan, struikelde zij daar over de voor de deur staande klompen der huisgenooten, met het gevolg, dat de brandende lamp in het hooi terecht kwam en in minder dan geen tijd alles een vuurzee was. Het in de schuur aanwezige koren en hooi verbrandde, terwijl een varken, een hond en een geit, benevens een 15 stuks pluimvee een prooi der vlammen werden. De boerderij was verzekerd. Politie-agent mishandeld. In een ca fé in de Rijnstraat te Arnhem is het j.l. Zondagavond warm toegegaan. Om een tot nu toe onbekende kwestie ontstond ruzie tusschen de bezoekers. Toen een agent van politie een einde aan den twist wilde maken, keerden de bezoe kers zich tegen hem. Een der ruziema kers nam een bierglas en wierp dit den politie-agent naar het hoofd. Deze werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en moest zich naar het ziekenhuis begeven om zich te laten verbinden. Eerst nadat assistentie was gekomen en een schot in de lucht was gelost, gelukte het de bel hamels uit het café te verwijderen. Eenige personen werden gearresteerd. Telegrafeeren van foto's. Naar de „B. Z." meldt, heeft de firma Siemens met steun van den technischen dienst der Duitsche telegraphie in alle stilte proeven genomen met het telegraphie- toestel voor het overbrengen van pren ten en photo's van Carolus. De proeven zijn langs de gewone tele graaflijnen genomen en niet draadloos, zooals aanvankelijk het plan was. Het resultaat dezer proefnemingen, waarvoor zoowel te Berlijn als te Weenen een zend- en ontvangtoestel opgesteld Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HUIZEN (N. H.), 1950 M. Katholieke Radio-Omroep 6.30 Esperanto. 7.00 Instituut Schoevers. 8.10 Muzieik! en zang. HILVERSUM, 1050 M. 5.30 Concert. 6.15 Landbouwhalfuuvtje. 6.40 Muziek. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10 Lezing. 10.30 Muziek. DAVENTRY, i*oo M 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein. 705 Muziek, 7.35 Pianomuziek 10.00 Het Victor Olof Sexiet. 10.50 Muziek. LANGENRERG 4*8 8 v 4 50—5.50 Ye perconcert. K A'ICV i'1H i 7.20 Oratorium „Samson". PARIJS (Radio) 1750 M. 5 05 Concert. 8.50 Concert. 1 1 zijn, is zóó bevredigend, dat de telegraaf thans overweegt, binnen niet al te langen tijd gelegenheid te geven tot het over brengen van photo's, platen enz., tegen een tarief dat niet al te hoog zal zijn. Op deze wijze zullen ook documenten en stenogrammen kunnen worden overge bracht, wat tot nu toe langs de gewone telegraaflijnen niet mogelijk was. Land- en Tuinbouw. ONZE VEEHANDEL OP FRANKRIJK. De consulent Sevenster meldt uit Pa rijs (H. B.): In verband met hare beteekenis voor den export, van Nederlandsch fokvee naar Frankrijk, die dank zij de speciale vergunningen den laatsten tijd weder grootere afmetingen aanneemt, is het van belang, melding te maken van de Wet van 9 Aug. 1927, waarbij de invoer van fokvee, zonder betaling van invoer rechten, is mogelijk gemaakt. Het zijn de Fransche foksyndicaten, die minstens 8 dagen voor den datum van invoer, een daartoe strekkend verzoekschrift bij het Ministerie van Landbouw moeten indie nen. Daarbij moet een certificaat van een Stamboek of een verklaring van een vee arts in het land van herkomst zijn ge voegd, waaruit blijkt, dat de in te voe ren dieren van zuiver ras zijn. De fokkers die van deze voordeelen ge bruik wenschen te maken, behooren zich hij een foksyndicaat aan te sluiten. Reeds wordt op ruime schaal van de bij deze Wet aan de Syndicaten gebo den voordeelen gebruik gemaakt. Onze veehandel op Frankrijk zal er door wor den bevorderd. GA NIET NAAR DUITSCHLAND- Nu in de Friesche bladen weer melkknechten voor Dubschland ge vraagd worden en sommigen na en kele weken terugkeerden wegens groo te te'eurste.ling op het gebied van loon en behande ing, is aan Neder laraische vereeniging en in Duitschland, inlichtin gen omireni den toestand gevraagd. De NeJerlandsche vereeniging te tGrevenbroich s :h rijft o.m.: „De positie van alle melkers, on verschillig van we ke nationaliteit, is thans zeer ongunstig ,daar de loonen door het gr00 e aanbod zeer gedrukt worden. In doorsnee zijn de noodzakelijke le vensbehoeften £>0 k 9ü pet. duurder dan vóór den oorlog, terwijl de ioonén op zijn hoogst met 25 pet. gestegen zijn Maar er zijn ook wel boeren, die nog minder betalen dan vroeger. In het algemeen is het d n boeren niet meer geoorloofd, nie nvkomers te werk te stellen, doch het schijnt ,dat idit oog luikend wordt toege'ate'n. Waneer Üe nieuwkomer echter n et met het karig loon tevreden is, dan verschijnt plot seling de pol tie, die hem te verstaan geeft, dat hij naar zijn vaderland moet terugkeeren, omdat zijn papieren niet m orde zijn. t Ook de A'gemeene Melkersbond iiï Duitschland houdt scherp toezicht op de nieuwkomers en geeft bij aankomst direct daarvan kennis aan den Re- geerings-comm:scaris. Wij kunnen derha've niemanld aan raden naar Duitschland te komen, voor al niet aan melkers". Van de Ned. Vereeniging "te 'Gelsen- kirchen kwam bericht in: „Het is teil zeerste af te raden, om al's arbeider in welk vak ook naar Duitscihland te komen, orrdvt n enand bui enlandsche werkkrachten mag aans el'en zonder toes emming van het Landesarbeitsamt Geen arbeider zonder vaste be rek king kome d s op goed ge'uk af naar Duitschland". Een schrijven 'van een derde uit Duitschland eindigt met deze raadge ving: „Laat ieder, de in Nederland een droog st"'k b .ood he?f n'et naar Duitschland gaan, om te trachten er boter op 'e krijgen". UIT DE OMGEVING. HAZERSWOUDE. De heer G. Dreschage te Bui tenpost, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School op het dorp ialhier. DE KAAG. Vrijdagavond was een troep op. geschoten jongens bezig, zooals zulks den laatsten tijd bijna iederen avond gebeurt, allerlei baldadigheden uit t- halen. Ditmaal hadden zij den hee: A. K. Verelzen als hun slachtoife uitgekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2