CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8»'* JAARGANG MAANDAG 24 OCTOBER 1927 NUMMER 2264 COURANT ABONNEMENTSPRIJS lm Leiden en buiten Leiden waar agenten geveatigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden AjPtlA' Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Y Een taaie misvatting. De Leidsche medewerker van het Haagsehe Volk wijdt nog eens een korte beschouwing aan de nu einde lijk verkregen medewerking voor de stichting van een Gereformeerde school in het Kooikwartier. „De christelijke schoolverenigingen zoo zegt hij hebben blijkbaar een groote macht, grooter dan de raad. Het beslissingsrecht van den raad is een fiktie geworden. Het is dezen sociaal-democratischen medewerker nog maar niet duidelijk geworden dat de schoolvereniging op zeer goede bouwtechnische gronden niet kon toestemmen in verbouw van de Lusthoflaanschool. Evenmin en dat was van nog ernstiger aard zijn bezwaar, op paedagogische gron den rustewd, kon laten varen tegen het maken van een dubbele school. Gelukkig dat het nu gevallen Ko ninklijk besluit voor de zooveelste keer bevestigt dat deze interne on- derwijs-aangelegenheden niet ter be oordeeling van den Gemeenteraad staan, maar van het Schoolbestuur. Het duurt wel lang voordat deze bekende grondslag van onze onder wijswet verstaan wordt. V Huwelijksadvertenties. In vele vrijzinnige dagbladen treft men schier dagelijks z.g.n. huwelijks advertenties aan. Verschillende bu reaux bieden daartoe hun bemidde ling aan. Gelukkig komt dit kwaad in onze kringen nog niet veel voor. Zonder te willen beweren dat een uitzonderings geval ondenkbaar is, mogen wij wel zeggen dat deze wijze van het zoe ken van een echtgenoote afkeuring verdient. De inhoud van vele advertenties is er dan ook om te bewijzen dat wij niet dien kant opmoeten. De vijf volgende advertenties kwa men in één Duitsche courant voor: 1. Een jong, zelfstandig koopman zoekt kennis met een jonge, elegante dame bij voorkeur gescheiden met eigen woning. Offertes onder let ter 2. Een slanke, donkerblonde vrouw, apart, elegant, gezond en frisch, mu zikaal, met vast inkomen en een kost bare, complete huisinrichting, begeert een huwelijk uit neiging met een breed-aangelegd, gerijpten man. Een auto heeft de voorkeur. Aanbiedingen onder. 3. Jong meisje van 24 jaar, brunet te, aangename verschijning, de tiran nie harer ouders moe, verlangt een gelukkig huwelijk met een vroolijken. zelfstandigen man, die den dans en schouwburg liefheeft. Brieven letter.. 4. Een man, gescheiden, twee kin deren, 5 en 3 jaar, zoekt een vrouw met vermogen, leeftijd van onderge schikt belang, maar beschaafde, ge zellige prater. Geen fijne. Letter A. G. bureau 5. Beschaafd man, religieus, wiens vrouw krankzinnig is, zoekt een zachte, vermogende vrouw, die lak heeft aan burgerlijke of kerkelijke wetten, maar een eenzaam leven blij moedig wil maken. Brieven Dr. Gunning, deze 5 advertenties in Pniël overnemend, schrijft naar aan leiding daarvan nog het volgende „De lijst zou voor vermeerdering vatbaar zijri. Maar spreekt het niet boekdeelen en schreit het niet ten hemel, dat men in één enkel blad v Ij f van zulke afgrijselijke en walge lijke annoncen aantreffen kan Wij kunnen ons hierbij volkomen aansluiten. Al komen in Nederland- sclie bladen nog zelden advertenties vorr met zoo uitgesproken anti-chrls- telijke strekking, wij gaan in die rich ting. In alle geval wordt hierin be luisterd een toon van verzet tegen de goddelijke scheppingsorde in huwelijk en gezin. STADSNIEUWS. PROF. A. H. COMPTON TE LEIDEN. Bezoek aan 't Cryogeen Laboratorium De Amerikaansche hoogleeraar, prof. dr. A. H. Compton, heeft dezer dagen een bezoek aan onze stad ge bracht, waar hij het Cryogeen Labo ratorium heeft bezichtigd. Prof. Compton is zeer bekend ge worden door zijn proeven betreffende de Röntgenstralen. Hij toonde aan dat deze stralen in staat zijn electronen die zich in de stoffen bevinden, welke zij doordringen, een belangrijke snel heid te geven, waarbij een gedeelte v. hun energie op deze electronen over gaat. Dit verschijnsel, naar hem het Compton-effect genoemd, beeft zeer sterk de belangstelling van weten schappelijke kringen gewekt, omdat in de verklaring ervan de Röntgen stralen worden voorgesteld als deel tjes, die tegen de electronen zouden botsen. Door dit aan te nemen, gaat men terug naar de theorie van New ton omtrent het wezen van het licht. Deze nam namelijk aan, dat de lichtstralen moesten worden opgevat als zich snel bewegende deeltjes. Reeds zeer lang was deze theorie ver laten en had zij plaats gemaakt voor de zoogenaamde undulatorische theo rie van Huygens, waarin het licht, en later ook de Röntgenstralen, werden opgevat als golven. Na zijn verblijf alhier is prof. Comp ton naar Brussel vertrokken ter bij woning van het Solvay-Congres, waar hij een uiteenzetting van zijn onder zoekingen zal geven. VER. TOT BEV. DER BOUWKUNST. Donderdagavond zal, in de 212e vergadering der Vereeniging tot Be vordering der Bouwkunst te Leiden, de heer J. A. Christiaanse een lezing met lichtbeelden houden over: „De Dolomiten, Venetië en het Ortlerge- bied". HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Naar aanleiding van berichten, als zou de Haagsehe rechtbank overgaan tot vervolging van de schuldigen aan het spoorwegongeluk bij de Vink op 8 September van het vorig jaar, kun nen wij mededeelen, dat naar aanlei ding van het door de commissie van deskundigen uitgebrachte rapport de officier van Justitie een nadere vor dering heeft gedaan bij den rechter commissaris, en dat op grond hiervan het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet, maar dat nog absoluut, niet vaststaat, dat het onderzoek zoo danig© gevolgen zal hebben, dat de zaak op de terechtzitting der recht bank in behandeling zal komen. OOSTENRÏJKSCHE TENTOONSTEL LING IN DE LAKENHAL. De aan de Leidsche tentoonstelling in November a.s. toegevoegde afdee- iing voor Oostenrijksche architectuur belooft een goed beeld te geven van de Oostenrijksche bouwkunst in den iaatsten tijd. Er zullen ongeveer 150 teekeningen en foto's tentoongesteld worden van 21 architecten, waaronder de bekendste Weener Bouwmeesters en enkele architect uit Salzburg en Linz. FOTO-TENTOONSTELLING DER LEIDSCHE AMATEUR-FOTO- GRAFENVEREEN. Een verzoek om medewerking. De Leidsche Amateur-Fotografen- Vereeniging organiseert ter gelegen heid van haar vijf-jarig bestaan op 24 Nov. a.s. een tentoonstelling der fo to's, die ingezonden zullen worden als antwoord op den door haar uitge schreven wedstrijd „Mooi Leiden". Deze tentoonstelling wordt van 24 28 November gehouden in de boven zalen van „Amicitia" en belooft zeer belangwekkend te worden. Want be halve een afdeeling „Kunstfotografie", waarvoor enkele bekende werkers door het. Bestuur voor vrije inzending zijn uitgenoodigd, zal ook een rubriek „Fotografie in vroeger dagen" op de expositie aanwezig zijn. In verband met dit laatste doet de tentoonstel lingscommissie een beroep op de me dewerking der Leidsche ingezetenen. Het ligt n.l. in de bedoeling een aantal foto's te exposeeren die be trekking hebben op Oud-Leiden, waar door het mogelijk zal zijn een denk beeld te krijgen, hoe Leiden voor de groote veranderingen der laatste ja- rer. er uit heeft gezien. Ongetwijfeld zullen vele lezers nog in het bezit zijn van oude foto's en deze voor dit doel tijdelijk, willen afstaan. Ook originee- le foto's van den Leidschen fotograaf Kiek, die zijn naam aan het meest populaire woord voor foto gaf, mogen in deze rubriek niet ontbreken. Daarnaast hoopt de tentoonstel lingscommissie ook de beschikking te krijgen over echte Daguerreotypen. Hieronder verstaat men de alleroud ste foto's, meestal portretten, die men verkreeg volgens liet procédé van Daguerre (1839). Daar het fotogra fisch beeld niet op papier, maar op een gepolijste zilverlaag werd vastge legd, zijn de Daguerreotypen gemak kelijk herkenbaar aan hun spiegelend oppervlak. Mej. I. M. Herfst, Breestraat 57. zal gaarne inzendingen van foto's Oud- Leiden, Kieken of Daguerreotypen. inwachten vóór 5 November.as Voor zorgzame behandeling wordt inge staan. Mogen, velen aan deze oproep ge hoor geven en zoo aan het welslagen der tentoonstelling bijdragen. ORGELBESPELING. De verleden week wegens ziekte van den heer Kruithof uitgestelde or gelbespeling zal a.s. Woensdag plaats hebben in de Geref. Kerk Oude Vest. ZITTING NIJVERHEIDS CONSULENT. De Kamer van Koophandel vestigt nogmaals de aandacht der Midden standers op de Dinsdag 25 October a.s. van 25 uur n.m. te houden zitting van den Nijverheidsconsulent. Een der lokalen van het gebouw der Kamer van Koophandel, Stations weg 43, is voor deze zitting ter be schikking van den Nijverheidsconsu lent gesteld. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Til burg brengt ter kennis van belang hebbenden, dat Johannes Hendrikus Hofstede, vroeger wonende Hoeksche- straat No. 15 te Tilburg, tegen wiens praktijken onlangs in de dagbladen werd gewaarschuwd, thans woont te Tilburg Twer'nerstraat No. 20. Hofstede schijnt het in den Iaatsten tijd gemut te hebben on kloosters en gestichten. RECTIFICATIE. In ons blad van Zaterdag plaatsten we de namen van degenen die zitting hebben in de commissie voor het bij eenbrengen van gelden voor de uit breiding van de V'. U. Daarbij is abu sievelijk vergeten de heer S. Boorsma, terwijl ook in een der namen een fout is ingeslopen. C. de Jong moet n.l. zijn G. de Jong Ezn. Het plaat^élijk studentengezel- scha-p-Roterodanmir, een sub-vereeni- ging van het Leidsch Studentencorps, uit Rotterdammers bestaande, heeft Zaterdag zijn 55-jarig bestaan her dacht, Dit 11de lustrum is op feeste lijke wijze gevierd. Na een noenmaal in de sociëteit Minerva maakten de leden een rijtoer naar enkele omlig gende gemeenten. Vervolgens was er een feestmaaltijd in de sociëteit Mi nerva en tot besluit een kroegjool. De 21-jarige J. A. W. heeft op zijn werkplaats in de Schoolsteeg zich verrekt, zoodat hij naar het St. Elisa- Lethsgasthuis moest gebracht wor den. Waarschijnlijk is een spier ge scheurd. De 51-jarige G. B. liep Zaterdag middag in de Haarlemmerstraat op de tramrails, in diepe gedachten verzonken, toen de tram van de R.T.M. naderde. Door krachtig rem men van den bestuurder werd een ongeluk voorkomen. B. kwam te val len, doch bezeerde zich niet. In de De Genestetstraat was het rijwiel van A. C., die het een gehee- len nacht voor zijn deur had laten staan, den volgenden morgen verdwe nen. De 17-jarigt J. M. is in de Morschstraat door een onbekend ge bleven man mishandeld. Hij werd in d© winkelruit bij Mej. F. geduwd, ten gevolge waarvan deze ruit vernield w erd. Wegens mishandeling, vernie ling en huicvredebreuk is procesver baal opgemaakt tegen P. H. en (zoo als hij zich noemde) J. Nooitthuis. Later bleek den laatste echter wel thuis te zijn en van H. te heeten. Een juffrouw had in een logement van laatstgenoemde, die wat te diep in het glaasje gekeken had, met een ham een klap gekregen. Aangehouden is J. M. F. V. al hier,, die nog 4 maanden gevangenis straf moest ondergaan. In de Stedelijke Werkinrichcting zijn de vorig week opgenomen 199 volwassen personen en 6 kinderen, toiaal 205 personen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. P. v. Dam, jmM 28 j. en J. L. v. d. Laan, jd., 24 j. W. H. Taffijn, jm., 27 j. en C. D. W. v. Ammers, jd., 26 j. I. J. Sloos, jm., 27 j. en E. v. d. Baan, ju., 21 j. W. J. Pasman, jm., 22 j. en J. Pardon, jd„ 21 j. A. J. J. Naber, jm., j. en E. R. Becker, jd., 22 j. P. Ver- kley, gesch., 43 j. en M. Turenhout, jd., 54 j. A. Verlind, jm., 23 j. en K. Ket, jd.. 24 j. W. v. d. Vos, jm., 21 j. en W. v. Kooten, jd., 20 j. J. J. 1\ Singeling, jm., 29 j. en II. C. Schou ten, jd., 23 j. W. v. d. Steen, jm., 22 l en C. Crarna, jd., 20 j. H. Schrij- *.er, jm. en C. C. M. Kriek. jd. J Cambier, jm., 29 j. en J. H. Binnen dijk, jd., 23 j. J. Verweys, jm., 25 j. en H. Burgerhout, jd., 25 j. P. J. Koole, jm.. 23 j. en. J. Sloots, jd., 20 j H. C. Montanus, jm., 28 j. en E. J. de Graaff, jd., 26 j. P. v. Stralen, jm., 32 j. en A. M. E. Lohmann, jd. 28 j. Gehuwd: H. W. Nas, jm. en M. v. d. Kaay, jd. H. B. Krcdr- jm. en M. v. Dam., jd. J. B. i.r ti. en M. C. M. v. Bruggen, jd. >ach, jm. en F. E. Bey, jd. C. 1 huy- zen, jm. en M. Klaverweyd. jd. P. E. J. Prins, jm. en M. Devilee, jd. J. Olivier, jm. en W. A. Kramp, jd. A. Jesse, jm. en J. v. Enkel, jd. J. Rodenburg, jm. en C. Crispijn, jd J. J. Laman. jm. en S. H. Kuy- verihoven, jd. A. Lepelaar, jm. en S. E. M. Crama, jd. M. A. Devilee, jm. en J. M. Delmeer, j 1. N. Hoo- geveen, jm. en J. v. Steenwijk, jd BINNENLAND. HULDIGING WETH. TER HAAR. In den kring van een groot aantal geestverwanten en vrienden is Zater dagmiddag in het Amstelhotel te Am sterdam, de heer Jan ter Haar Jr. ge huldigd. ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum als raadslid. Daar waren oud-minister Dr. J. Th de Visser, Dr. C. J. K. van Aalst, het lid van Ged. Staten, de heer J. N. Hen- drix, en vele leden van de Staten, o.m. de heeren A. Asscher en Dr. M. de Hartogh, de wethouders Th. M. Kete laar en Von Frijtag Drabbe en ver scheidene raadsleden, Mr. Th. Stuart, de hoofdcommissaris de heer A. J. Marcusse en vele bedrijfsdirecteuren, zooals de heeren Ir. Snijders, Dr. Lu- lofs en Ir. Tjaden, bestuursleden van de Amst. IJsclub en vele bekende Am sterdammers. Eerste spreker was Dr. J. Th. de Vis ser, die schetste de groote toewijding waarmede de heer Ter Haar de belan gen van maatschappij, staat. gods dienst en Kerk gediend heeft. Gij zijr, zoo zeide spr., in uw eigen zaken een man van groote energie en kracht geweest en toen gij deze aan uw kin deren hadt overgegeven, hebt gij de zelfde toewijding aan den dag gelegd op maatschappelijk gebied, jegens staat en gemeente. Deze toewijding werd in uw eigen kring zoozeer naar waarde geschat, dat gij zonder tegen spraak de eerste op de lijst werd ge plaatst en gekozen. Spr. vestigde ook de aandacht op de beginselvastheid van den heer Ter Haar. Welke stroomingen des tij «Is er ook w aren, welke geestesrichtingen op sociaal of politiek gebied., gij zijt de zelfde gebleven. In dien zin waart gij een echt Chr. Historisch man, die het beginsel steeds zuiver heeft gehouden Maar de hartelijke toewijding wordt in de schaduw gesteld door uw grootste deugd; uw trouw. Spr. herinnerde aan de jaren, dat hij predikant te Amsterdam was en de heer Ter Haar ouderling was, be wijzende een echte Ter Haar te zijn, om te besluiten met een „lang leve onze trotiwe vriend, Jan ter Haar". Amsterdam als koopstad. De heer Mr. H. Verkouteren sprak namens de Chr. Hist. Unie te Amster dam. er op wijzende, dat het bestuur van 'n stad, als Amsterdam, de tering naar de nering moet zetten. Een goe de politiek is niet denkbaar zonder goede financiën. Amsterdam moet blij ven de groote koopstad. Wie kan dat beter begrijpen dan een koopman. Spr. overhandigde den heer Ter Haar een album met handteekeningeu en pen teekeningen van werken onder het wethouderschap van dezen tot stand gekomen. De heer A. R. Ophorst sprak namens den naasten kring in den raad een woord van gelukwensrh, de hoop uit sprekende. dat de jubilaris nog jaren met kracht, lust en toewijding de stad zou dienen. In die 25 jaar is veel veranderd, de oorlogsjaren tellen in uw bestuurs functie dubbel. Vier burgemeesters hebt gij meegemaakt, maar een ding is hetzelfde gebleven: de heer Ter Haar. Het conservatisme siert u, maar gij hadt toch een open oog voor nieuwe denkbeelden. Als wethouder van P. W. hebt gij gezorgd voor verbeterde straten; nu hebt gij de bedrijven. Mogen wij ook hiervan de vruchten plukken. Medaille aangeboden. De heer Ch. van den Velden bood namens de Vereeniging „Amsterdam- sche Belangen" een medaile aan. Hierna dankte de heer Ter Haar. Hij herinnerde er aan, hoe hij in 1901 met S. de Vries voor VIII gekozen werd. In 1905 werd hij als raadslid geko zen. Drie maanden was hij geen raads lid. om daarna door II, het district Ier oude Bijltjes, afgevaardigd te worden, en later yoor VI, (de grach- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Adyertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents Belangrijkste nieuws in dil Nummer. Binnenland. De Postduif heden naar Eender Ab bas. Ontploffing te Zaandam. Een afslnitdam bij de werken in do Zuid-Willemsvaart doorgebroken. Buitenland. De scheidsrech'rlijke uitspraak in het Duitsche bruinkoolconflict bin dend. verklaard Trotzki houdt te Petrograd een re de tegen Stalin. Lloyd George over de Ecropeesche politiek. Zal Tsjang Tso Lin tot keizer ge kroond worden? ten). Spr. dacht terug aan de dagL*n van l-Jeeinskerk, den beginsel-vasten Fabius, aan Van Nierop, Hendrix en Schut. Sedert is er heel wat verande ring in den Raad gekomen, maar al is de schijn soms tegen spr., hij geloof de toch nog heel veel vrienden te hebben. Als spr. de balans opmaakt, dan was er veel zoet, maar ook veel zuur. Maar het doet hem genoegen te voelen gedragen te worden door de vriendschap van velen. Moge het Am sterdam in de naaste toekomst goed gaan. (toejuichingen). Velen drukten daarop den heer Ter Haar de hand. Er waren nog bloemen gezonden namens oud-officieren van het 2e Bataljon der voormalige Schut terij. GESCHENK VAN DEN EX-KEIZER AAN DOORN. De Ex-Keizer heelt het plan opgevat voor de gemeente Doorn, als bewijs van erkentelijkheid voor de hem ver leende gastvrijheid een rosarium ie doen aanleggen in het hem toebehoo- rende deel van de laan, dat aan het ijskelderbosch grenst. Met de uitvoering van dit plan is reeds een aanvang gemaakt. Tot den rozentuin, waarin talrijke banken zullen worden geplaatst, zul len hoofdzakelijk de inwoners van Doorn en de logeergasten toegang heb ben. De ex-keizer hoopt met dit plan het zijne bij te dragen tot de bevordering \uu het vreemdelingenbezoek aan Doorn. DE BESTRIJDING VAN HUURDRIJVING TE AMSTERDAM. Na twee zitingen heeft de gemeen teraad van Amsterdam dezer dagen het prae-advies van B. en W. op het voorstel-De Miranda aangenomen. Dit voorstel bedoeld de huurders te beschermen tegen onredelijke liuurop- dr ij ving. Daarvoor zal aan den Gemeentelij ken Woningdienst een bureau inge richt worden, waar dergelijke huur ders met raad en daad zullen worden ter zijde gestaan. Bij abnormale huurverhooging zal door dit bureau met de woningver huurders onderhandeld worden. In bij zondere gevallen zullen dergelijke huurders de voorkeur hebben voor de beschikbare gemeentewoningen in *n voor den huurder bereikbare prijs. lil den loop van het debat deelde ile wethouder mede. dat hij niet ge looft aan een algemeene buitengewo ne huuropdrijving, want er zijn bij hem eenige verzoeken van woning bouwvereenigingen ingekomen om huurverlaging. Deze verzoeken zijn doorgezonden aan de regeering. RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN. Het is gebleken, dat het dc::fr «lagen gepubliceerde Kon. Besluit, inzake de benoeming van Rijksdesk undigen en plaatsvervangend Rijksdeskundigen aan wie bevoegdheid is verleend toi de afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen volgens artikel 15 van de nieuwe Motor- en Rijwielwet, aanleiding tot veel misverstand geeft. Immers men zal zich herinneren, dat de minister van Waterstaat be voegdheid heeft verleend aan een dooi de vier groote verkeersbonden, n.l A. N. W. B., K. N. A. C.. K. N. M. V. en B. B. N. ingesteld bureau voor rij- vaardigheidsproevcn te doen afnemen en rijvaardigheidsbewijzen uit le rei ken. De meening heeft thans bij velen post gevat, dat met ingang van 1 No vember a.s. bedoeld bureau, dat te s Gravenhage gevestigd is, en onder lei ding staat van den heer J. G. van Tu renhout, oud secretaris-penningmees ter van de K. N. M. V., zou worden opgeheven, en dus van dien datum af de rijproeven alleen door de Rijksdes-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1