HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. De heer R. A. den Ouden schrijft ons: Ik heb mij geruimen tijd gespeend aan het genot(?) der aanbieding van de arti kelen onder bovenstaanden titel aan on ze Antirevolutionaire bladen. Er was niet zoo zeer aanleiding voor. De verkiezingen waren voorbij en daarmede de aanval len op de A.R. partij van de zijde harer Staatkundig-Gereformeerde, Hervormde (Gereformeerde) en andere tegenstanders van de storm- en drangperiode over ge gaan in de zomerluwte der vacanties. Met 'het herfstseizoen schijnt het of de 0«re vlagen uit de politieke luchten weer Sfts komen. Althans, wat de heer van Dis in het nummer der vorige week in De Banier weer aanvangt, wijst op onheilspellende daling van den politieken barometer. Hij heeft ditmaal Mr. Rutgers bij de haren en wel naar aanleiding van diens rede op 19 Juni 1924 (Handelingen II Ka mer, bldz. 2493/6) gehouden bij de inter pellatie-Boon over de weigering van de Koninklijke goedkeuring der statuten van „De Dageraad". Hè heer van Dis, op de hoogte van zijn politieken keurmeestersstoel gezeten, oor deelt deze rede „een laveerspech". Ten bewijze van dit veroordeelend vonnis, geeft hijeen summier overzicht van deze rede? Dat denkt gij maar, lezer! Zoo zijn onze manieren niet! De heer van Dis drukt eenvoudig de laatste alinea van die speech af en past dan weer de tactiek toe: Geef mij drie regels schrift en ik laat den antirevolu tionair hangen. 't Zou niet alleen interessant wezen, maar ter kenschetsing van het licht vaardig oordeelen, waaraan de heer van Dis zich in den regel schuldig maakt, ook noodig, de gansche rede van Mr. Rut gers af te drukken. Dan ware er geen commentaar bij noodig, want ze spreekt voor zich zelf. Dat is echter in deze ru briek niet wel mogelijk, waarom wij moe ten volstaan met de kern van het betoog van den Antirevolutionairen woordvoer der even naar voren te halen. Die kern school in een uiteenzetting van het vrijheidsbeginsel der Antirevo lutionaire partij, waarmede zij in de lijn der Calvinistische levensbeschouwing in de 19e eeuw tegen het dwangsysteem van het Liberalisme heeft moeten vechten. Het beginsel, waarom nu de A.R. partij door de Banier bij het vrome volk werd verdacht gemaakt. De heer Rutgers sprak in de door den heer van Dis aangehaal de slotzin van zijn rede niet anders uit dan het oordeel, dat de A.R. partij steeds heeft gegeven over de „Koninklijke goed keuring", zooals die bij de wet van 22 Apiil 1855 is geregeld. In zijn rede zelf waarom laat de heer van Dis ook dien passus niet eerlijk heidshalve afdrukken? verwees de heer Rutgers naar het Antirevolutionaire standpunt van 1855. Hij zeide daarvan: „Ik neig ertoe, in té stemmen met het standpunt, dat in 1855 door de antirevo lutionairen werd ingenomen, dat de ge heels Koninklijke goedkeuring en de ge- heele erkenning uit de wet van 1855 zou den kunnen verdwijnen." Het antirevolutionaire standpunt te de zer zake werd in 1855 verdedigd door de heeren Elout van Soeterwoude en Mac- kay bij de beraadslaging over het wets ontwerp tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van Vereeni- ging en Vergadering. De antirevolutio nairen waren warme voorstanders van dit grondrecht des volks en wenschten het niet te zien beperkt dan zooverre dat strikt noodzakelijk was. Zij oordeelden daarom, dat de beperking in art. 10 (nu 9) van de Grondwet aan dit recht ge steld, voldoende was: „Het recht der ingezetenen tot ver- eeniging en vergadering wordt erkend. De wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht in het belang der open bare orde." Op dien grond waren de heeren Elout en Mackay geen voorstanders van het in 1855 aanhangig gemaakte wetsvoorstel. Reeds aan het slot van zijn eerste rede zeide de heer Elout: „De beperking van dit recht zou in mijn oog, tengevolge van niet juiste interpretatie, op eene gevaar lijke en ondoelmatige wijze worden uit gebreid, en het zal dus niemand verwon deren, zoo ik, tenzij wijzigingen of vol doende inlichtingen mijne bezwaren op heffen mochten, mij met deze voordracht niet zal kunnen vereenigen". Bij de eind stemming stemden de heeren Mackay en Elout tegen. Bepaaldelijk hadden de beide A.R. spre kers bezwaar tegen de in dit wetsont werp voorgestelde „erkenning" of „Ko ninklijke goedkeuring" der statuten van vereenigingen. Hun betoog daaromtrent was aldus: 1. De (zooeven vermelde) grondwette lijke bepaling is in haar omschrijving „in bet belang der openbare orde" voldoen de; de „openbare orde rust op beginselen van recht en billijkheid", die,, uit de wet ten en instellingen van het land behoo- ren gekend te worden". Een nadere om schrijving in dit wetsontwerp van wat onder die „openbare orde" moet worden verstaan, zou „leiden tot de grootste wil lekeur"; in het belang der openbare orde kan niet meer worden geweerd wat reeds als niet strijdig met die orde door de wetten is aangenomen. De openbare or de is bij de toelating van zoodanige ver eenigingen niet gemoeid, en „hoogst be denkelijk" werd het door den spreker (Elout) geacht, „of niet door deze voor dracht geweld werd aangedaan aan art. 10 van de Grondwet. (Wordt vervolgd). UIT DE OMGEVING. NIEUWVEEN. In verband met tie nieuwe klasse indeeling Ider Gemeenten door de re giering, zal w^zigin# noodjg worden van het belattingcijfer, opeen een der Prov. enz. Pe Raad besloot om nog de oude regel te volgen, om dan te zien wat de ui 'komst volgend jaar brengen za1, om dan naar die gegevens het cij fer nader te regeen. Bij aanbesteding van een slacht plaats voor d?n heer de Bleeker, zijn laagste inschrijvers v. d. Breggen en Boereé, timmeren, en P. Egber s met selen voor f 2399, aan wien het we. Ik aegund is. Op de gehouden vergadering van het bestuur der afdee ing van het Roo de Kruis, welke Opgeheven is, besloot men de nog in kas zijnde gelden te be steden vor ma etieel kraamverpleg'ng en zuigelingenverzorg'ng, het res a-nt zal aan het hoofdbestuur afgedragen worden. WOUBRUGGE- Gemeenteraad. Gisterenmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzi ter de Burge meester. Aanwezig alle leden. De Voorzit er opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden geleten en goedgekeurd. Ingekomen stukken en caodedeelin- gen. De Voorzitter deelt mede, dat als w.n. burgemeester is aangewezen de heer Lieverse, en dat als yoorz. van de Bouwcommissie en van de Electri- citeitscommissie is aangewezen de Bur gemeester. Ingekomen zijn verschillende m'ssi- ves Ged. Staten, houdende goedkeu ringen raadsbesluiten. Van die wed. J. P. Bakhoven, aan wie gevraagd is om in de afvoer van f^ecaliën enz. vanaf hadr penceel en verbetering te brengen, is een schrij ven ingekomen, waarin zij verzoekt haar van die ve betering te ontheffen, omdat zij misschien spoedig moet ver bouwen, en ook omdat adressante n'et inziet waarom het beter is te loozen op de Woudwetering inplaa's van opeen sloot. De heer Boot merkt op dat de VV oud-Watering stroom end water be vat, waardoor natuur'ijk c-en spoedige verwijdering van de faecaliën het ge volg is. De heer Ton du is het met B. en W. eens dat de toestand daar onhoud baar is. De vraag is echter: h o e zal de verbetering worden aangebracht. Spr. is er voor dat het afdoende gebeurt, en dat niet alleen in de per- ceelen van de wed. Bokhoven verbe tering word: gebracht, maar in Üe rio- leering van alle perceel en in dat ge- dee'te van de gemeen e. Misschien was daar een nieuwe rioieering of iets der gelijks gewenscht, maar in elk geval is het noodig dat grond'g ve;betering komt in het geval. De Voorzti titer stelt voor B. en W. uit te nood'gen nader rapport .over deze zaak uit te brengen. Aldus wordt besloten. Punt 4, 5 en 6 betreffen respectieve lijk de voorloopige vasts! elling der re kening van het Electricteitsbedrijf, van het Waterleidingbedrijf en van de Gemeenterekening ocer he. d enstjaar 1926. Omtrent deze rekeningen is rap port ingekomen van de commissie, die ivdviseert de cijfers onveranderd voor- Joopig vast te stellen, n.l. voor het Electriciteitsbedrijf op een totaal be drag voor den gewonen dienst van f22.251,02, voor den kapitaaldienst van f 16.528,02. Deze cijfers bedragen voor het Wa'er 1 e'd,;ngbedrijf respectievelijk f9.812,,en f 1.060,67V2.'De gemeen- terdkening sluit met een batig saldo van f 26.014.551/s. 7. Vaststelling verordening tot wijzi ging en aanvulling der Bouw- en .Wo ningverordening. Deze verordening d e yin een vorige vergadering is vastge steld, is van Ged. Staten terugont vangen met verschillende opme:kingen waarvan de voornaamste is dat Ide verordening ti:ent gesplitst te worden en een gedeelte ondergebracht bij Üe Politieverordening, aan welken wensch van Ged .Staten, B. en W. voorstellen te voldoen. De heer Ton'du vraagt welke Üie aanleiding geweest is om deze veror dening vast te stellen. Spr. zou graag deze reden weten omdat de inwoners toch al aan zooveel bepalingen moe ten voldoen, en het bijna onmogelijk voor hen is een blanco strafregister te houden. De 'Voorz. geeft Üe gewenschte inlichtingen, en betoogt Üe noodzaak van deze verordening. De heer Tondu blijft bij zijn standpunt om ide verordeningen niet ujt te bie den, omdat spr. niet aan B. en W. nog meer de gelegenheid wil geven de inwoners aan banden te leggen. Spr. stelt voor de Verordening terug te nemen ©n rekent ldaarb\j op Üe steun van de leden van den Raad, die in Üe vergadering waarin deze veror dening is vastgesteld de beslissing over verschillende gevallen aan zich wilden houden. D© Voorzitter zegt, Üat Üe weg dien de heer Tondu aangeeft, een zeer gevaarlijke is. De heer T on du zegt, tiat Üe Voor zitter hier een dienst heeft'willen bewij zen aan het polderbestuur. De Voorzitter ontkent dit. De heer Boot was ook aanvankelijk tegen deze verordening, hoewel hij tie toes anden die in de gemeente beston den, niet geheel goedkeurde. Maait toen tie Raad de beslissing over de uit voering aan z:ch wilde behouden, (heeft hij zich er wel meekunnen ve-eenigen. Spr. gelooft echter 'dat het Wel noodig is in den huidigen toestand Verbetering te brengen omdat het verkeer (h;er ge vaar loopt. En als ti-* politieverorde ning daarin met voorzie dient ze aan gevuld te worden, Het voors'e' van tien hear Tondu wordt niet onde steund. Het voors'e1 van B. en Wnl. om de Politieverordening aan te vullen met de fepaing omtren: hei plaatsen van hekken, werdt aangenomen z. h. st. Daarna wondt vastgesteld de veror dening tot wijziging en aanvulling der Bouw- en Woningvero.dening. Punt 9 beue t de vaststelling tier verordening to: wijziging van, de iariefs- vero: dening voor de levering van drinkwater. B. en .W. s ellen hierbij voor ten diens e van de watervoorzie ning van veehouders vast te stellen cïat de water revering kan geschieden tegen een minimum prijs van 17 Va ct. per M3. Voor huiselijk gebruik gaat het natuurlijk over de meter. He: be treft hier alleen hec bedrijfsverbruïk. De heer Li ever se zou willen dat alle boeren een uniforme prijs zullen betialen van 17V2 cent. De heer van Dam is fret daarmee eens, anders moeten de k'eine boeren meer betalen dan de grooten, en daar door zal men z i. minder aansluitingen krijgen. De Voorzitter zegt dat men de zaak economisch moet bezien. Een groote afnemer zal milder be a'ei dan een k'eine, zoo gaat het altijd en ovenl De heer P. v. Ruiten stelt voor om d© vero-dening d e voorgesteld wo-d", re doen verval1 en en gewoon 'het f ijfe- 20 in die bestaande vero diön'ng ,le ver anderen in 17V2, zoodat atieswat boven het maximum wordt gebnrkt, 17l/s ct. zal kosten. De V00rzittestelt voor h'etioe in pr'nc'pe te beslui en en in de vol gende vergadering de redactie der vero-dening in tweede lezing vast te stellen. Aangenomen. Het voVe'de p'mt betreft een ad-es van den heer L. P. Buite^nr, waarin gevraagd wordt afkoop kabeltiuur vcor zijn perceel. Het bedrag van deze af koop zal kompn op ongeveer f 64.50. maarom B. en W. voorstellen ongeveer dit bedrag te vragen. Aangenomen. B. ©n W. bieden aan de Gemeente- begrooting over 1928, d e sluit met ren to'aal bedrag in ontvangen uitgaaf van f96 366 63. Tevens bieden B. en W. aan die begrooting over het (Water- leid ng er het Elec r'c'teitsbedrijf. Deze begrootingen worden ges eld in handen van een commissie, (bestaan de uit de heeren Tondu, de Ruiten iep v. Dam. Daarna worden behandeld enkele af schrijvingen schoolgelden. Vervolgens komt in behandeling een eventueel© uitbreiding van het buizen net op den Polderdijk aan den Bosch- polder. B. en W. stellen voor het hoofdbuizennet uit te breiden, zoodat beide belanghebbenden kunnen aan sluiten en daartoe verplicht worden. De commissie voor de Bedrijven daaren tegen adviseert het hoofdbuizennet n et uit te bie den, zoodat degene die het gevraagd heeft aan kan slui en, maar d© andere niet verplicht behoeft te worden. De heer T ondu licht het aldvies van d© bouwcommissie toe. De Voorzitter zegt dat hij er (de aandacht op heeft gevestigd omdat /.ie betrokkenen aan willen slui en bij het Electriciteitsbedrijf, zoodat het buizen leggen in dezelfde moeite doorgaat. Na ampele bespreking, waarbij tie meeningen zeer verdeeld bleken té zijn wordt het voorstel van B. en ,W. in stemming gebracht, en verworpen met 5 tegen 2. stemmen. Voor stemden de heeren Boot en Noortiam. Het voorstel van de B-edi ij'Vencommiss'e wordt aan genomen z. h. st. Punt 16, Compvab?le-regeling, wordt op verzoek van den heer van Dam van de agenda afgevoerd. De heer van Ruiten wjjst bij de rondvraag op den slechten toestand van den weg aan het e 'nd van de gemeente. De V o or z i t te r zegt da.t de ver betering van dien weg afgestuit is op niet medewerkng van de gemeen'e 'Al- kemade. Spr. stelt voor de zaak in be handeling te geven aan de Bouwcom missie. Aldus wordt besloten. Daarna sluiting. GEMENGD NIEUWS. Ernstig zedenmisdrijf. Het was de Haagsche zedenpolitie reeds van het be gin van dit jaar af bekend, dat aldaar een man ronddwaalde, die er vreemde praktijken op nahield. Deze man n.l. bezocht de huizen, waar van hij wist, dat er één of meer dienst boden waren. Hij belde bij deze huizen aan, en als een meisje opende, maakte hij zich bekend als „dokter van den Raad van Arbeid". Als zpodanig vroeg hij de meisjes iets over de inrichting van het huis, of het er gezond werken wa3 en of er goede slaapgelegenheid was. Wanneer dit afgeloopen was, zeide hij, dat het zijn opdracht was het meisje te onderzoeken. Men kon toch niet weten of zij misschien een of andere kwaal had. Eerst informeerde hij dan of de familie thuis was. Indien dit het geval was, had het „on derzoek" plaats in de gang. Was de fa milie niet thuis, dan gebeurde het in de huiskamer. Nadat hij eerst de polsen ge voeld had,was het slot altijd dat de man niet nader te noemen handelingen mei bet meisje verrichtte. Voor zoover aan de politie bekend is, heeft de man acht maal op een dergelijke wijze dienstboden onderzocht nadat van deze gevallen aangifte bij de politie was gedaan. Uit de verschillende verklaringen der betrokken meisjes, werd een signalement gemaakt, en daarmede gewapend Is de politie gaan zoeki n Dank zij een heel actief meisje werd de man spoedig gevonden,, Gisteren had hij weder zijn praktijken uitgehaald. Het meisje, dat hij onder handen had genomen, vertelde het voor gevallene dadelijk aan haar mevrouw, die het meisje opdroeg onmiddellijk aan de politie mededeeling te doen van de vreemde gedragingen van den pseudo- dokter. Dit deed zij heel handig. Te fiets volg de zij den man, die haar juist onderzocht had. Bij een tramhalte bleef zij staan wachten, toen er een agent van politie naderde, Het meisje vertelde hem in korte woorden de heele geschiedenis. De agent herkende den man bij de tramhal te dadelijk door het signalement en bracht hem over naar het hoofdbureau. Verhoord door de zedenpolitie, gaf hij op J. te heeten en 42 jaar oud te zijn. Het bleek geen onbekende van de zedenpoli tie te wezen, daar hij al eens met haar in aanraking \yas geweest. Verder bleek, dat de man koster was van een R.K. kerk in Den Haag. v Onder de meisjes,. die hij „onderzocht" heeft, is ook een kind van vijftien jaar. Daarom zal de man vervolgd worden ter zake van overtreding van art. 247 W. v. S. Hij is ingesloten en ter beschikking van de Justitie gesteld. De zedenpolitie verzoekt een ieder, die alsnog inlichtingen kan verstrekken over een dergelijk geval, die ten spoedigste aan haar bekend te maken. De aanvaring van de KW. 165. De be richtgever van De Maasbode te IJmuiden meldt nader: De logger KW 165 Nederland II, was van de haringvisscherij terugkomend, met een mooie vangst van ongeveer 25 last pekelharing. Tusschen de brulboei en den kop van den Noordpier kwam het schip in aanvaring met het van Amster dam naar Hamburg a. d. Elbe uitgaand s.s. „Audacity",, waardoor de logger zware schade beliep. Aanvankelijk zag men schijnbaar bet gevaar niet zoo erg in, al maakte het schip water, want de schipper achtte het niet noodzakelijk om de scheepsboot ge reed te maken, of zijn bemanning de zwemvesten te laten omdoen. Men hoopte nog de Visschershaven alhier te kunnen bereiken en zette alle zeilen op, om zoo spoedig mogelijk binnen te zijn. Nabij Semaphore begaf zich het water dichte scjiot en de logger zonk onder de voeten der menschen weg. Alles ging zoo vlug in zijn werk, dat de ruim 60-jarige kok, een in Katwijk wonend persoon, met zijn voeten in het touwwerk verward ge raakte en met het schip naar beneden gezogen werd, waardoor hij verdronk. Zijn lijk is hedenmorgen opgehaald en naar de Algemeene Begraafplaats over gebracht. Van de andere opvarenden sprongen enkelen over boord; de overigen werden gered door sleepbooten en vletten. Het schip ligt alleen met de toppen der masten boven water. Door den Rijkswaterstaat zijn maatre gelen getroffen voor een veilig verkeer van de scheepvaart. Het s.s. „Audacity" is later met schade uit zee teruggekeerd en direct doorge varen naar een der dokken in Amster dam. De bij de aanvaring van de KW 165 om het leven gekomen kok is genaamd D. Klok, wonende te Katwijk aan Zee. Lijk herkend. Het lijk, dat dezer da gen uit de Maas is opgehaald, is herkend. Het bleek te zijn van den ongehuwde P. L. uit Posterholt. L. was 30 jaar oud en schrijnwerker van beroep. Als eenige zoon was hij de kostwinner van zijn reeds bejaarde ouders. Doodelijk ongeluk. Men meldt uit Harlingen: Bij het binnenkomen van het Duitsche stoomschip „Margot" is hedennacht de 50-jarige ongehuwde matroos J. Siep uit Steinkirchen met zijn hoofd tusschen de winch geraakt. De man werd deerlijk verminkt en was onmiddellijk dood. Anto over den kop geslagen. Men meldt uit Papendrecht: Gisteravond is een auto van de fami lie Visser uit Dordrecht, welke op weg was naar Sliedrecht, en waarin vier per sonen waren gezeten, van den Merwede- dijk gereden, en bijna in de rivier terecht gekomen. De auto sloeg tweemaal over den kop. Hij is zwaar beschadigd. De be jaarde weduwe Nederlof kreeg een ze nuwtoeval, mevr. Visser ernstige wonden aan hoofd en beenen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De oorzaak is onbekend. Gevolgen van een onvolledig adres. De echtgenoote van S., te Wormerveer, die in een ziekenhuis te Amsterdam ver pleegd wordt, was haar man aldaar gaan bezoeken en hierna zou zij nog even haar te Amsterdam wonenden gehuwden zoon een bezoek brengen. Eenige uren, nadat de vrouw naar Am sterdam vertrokken was, werd, aldus de „N.H.Ct." ten huize van de familie S. een telegram bezorgd van den volgenden in houd: „Kom spoedig. Moeder is overle den". Het telegram was onderteekend met den voornaam van den te Amster dam wonenden zoon. Hevig geschrokken door die tijding, vertrokken de twee nog thuis zijnde zoons zoo spoedig mogelijk naar Amster dam terwijl het bericht van het plotse ling overlijden van mej. S. zich als een loopend vuurtje door de buurt verspreid de. Bij hun getrouwden broer te Amster dam aangekomen, vonden zij daar tot bun groote verbazing en niet minder groote vreugde, bun moeder gezond en wel aan tafel zitten. Moeder en gehuwde zoon wisten van de toezending van het telegram niets af. Later bleek, dat dien dag was overleden, een andere mej. S., wier familie eveneens te Wormerveer woont, doch in een ander gedeelte der gemeente, terwijl de namen van den ge adresseerde en den onderteekenaar van het telegram gelijkluidend waren. Het te legram was aan een verkeerd, adres be zorgd. De vergissing was mogelijk, door dat er geen straatnaam op het telegram adres stond. Doodelijk ongeluk. Te Ti el is de 23 jarige F. den Haring uit. Culernborg van een vrachtauto gevallen, waarop hij met twee anderen geklommen was. Hij kwam zoodanig op het wiel terecht, dat hij en kele uren later aan de gevolgen is over leden. Poging tot vergiftiging. Te Jubbega, zijn gearresteerd en gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht een 3D jarige vrouw, die er van verdacht wordt haar man arsenicum in zijn levensmiddelen te hebben toegediend, alsmede een man lijke medeplichtige, een weduwnaar met wie zij in relatie stond. De toesland van het slachtoffer is vrij wel, daar de toe gediende dosis vergif niet voldoende ge weest schijnt om den dood te veroorza ken. VISSUHENÏ JEEIHCHTEN. I/MUILEN, 20 Oct. Heden aange komen aan een rijksatsag ld stoom- trawie.s, 2 loggers, 6 ctnj.netvaaitui gen en 4 kt stvis obers. De prijzen wa ren: 100 kisie.i tarbot I80O—00 3b kn. griet 21—38 p. k. van 50 K.G. 2bo8 st. gr. tong 1,80—2,2o. lö.47o middel tong 1,15—1,00, 21.570 kleine tong 1—1,15 p. s.\, 5 kn. gr. schol 4b 40, 0 'kisten middel/ sciioi '37—45 -1 kn. zetschol 37—47, 877 kn. kl. schol 3o, 95 kn .schar 516, alles p k van 50 K.G., 30 kn. rog 13—19 p. 20 st., 178 st. vleet 0,50—2,13 p. st 53 k. pieterman poontjes 6—lü,50, 14 kn. gr. schelvisch 36,50—44, 45 Jen. middel schol 30—38, 158 kn. kleinmid- del sohelvisch 19—30, 512 kn. kl. schelvisch 5,50—21,50, alles p. k. van 60 K.G., 30 kn. kabeljauw 3450 p. k. van 50 K.G,, 30 kn. kabeljauw 34 56 p. k. van 12&K.G.. 101 kn. gr. gul', len 1116, 158 kn. kl. gullen O8,50 p. k. van 50 K.G., 25 st. leng 0,83— 2,17 p. st., 138 kn. wijting 2,305, p. k. van 60 K.G., 14 koolvisch 5o —77 ot. p .st., 7 st. kreeft 2,15—2,80 p. St., 4 kn. makreel 16—19 p. k. van 50 K.G., 1 steur 96 p. st. 1540 manden versche haring 4,10—7,50, 150 manden gezouten haring 3,50—4,10 p. mand van 42 K.G. .Van d.e IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 18 aan de markt, De besommingen waren: iJM. 1 met2262 IJM. 75 met 2148, IJM. 60 me: 3985, IJM. 28 met 2271, IJM. 50 me: 2558, HM. 23 met 1986, ijM. 59 met 4138, IJM. 47 met 1751, IJM. 326 me: 1666 IIM. 106 met 1919, IJM. 3 met 4198 ITM. 161 met 3428, IJM. 53 me: 2724 ijM. 501 met 1425, IJM. 244 met 2678, IJM. 84 met 2653, IJM. 192 me; 2770 en IJM. 490 met 2693. De besommingen der treilloggers waren heden: KW. 129 met 225 en ZK 52 met 109. De Engelsohe haringdrifters be- somden heden van 956 tot 2101 voor versche haring. Van de versche haringvisscherij kwamen hier heden 11 Eng. stoom, drifters binnen met pi.m. 2750 man den versche haring. Van de Katw. loggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden ver scheept kwamen in de haringhaven bin nen ie loggers: KW. 172 met 415, KW- 97 met 573 en KW. 18 met 444 kantjes pekelharing. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. LOCHMONAR, Vancouver n. R'dam 17 te Portland (O.). VEENDAM, Rdam n. New-York 19 (n.m.) v. Southampton. DRECHTDIJK, Vancouver n. R'dam 19 v. Los Angeles. NARENTA, Vancouver n. R'dam, lt> te Seattle. LEERDAM, R'dam n. New-Orleans 19 (n.m.) te Havana. NOORDERDIJK, R'dam n. Vancouver p. 19 Arneil Pt. (St. Michaels). PARDO, Barry n. Seattle 18 v. Christ. LOCHGOIL, R'dam n. Vancouver, 16 v. San Francisco. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, 20 v. R'dam naat Hamburg. GIEKERK, 20 v. Hamburg te Antw. KLIPFONTEIN (thuisr.) 19 te Mars. MÈLISKERK (thuisr.) 19 v. Las Pal- mas. VEENDIJK (thuisr.) 20 v. Perim. NIJKERK (uitr.) p. 18 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALBIREO (thuisr.) 20 te R'dam. RIJNLAND, 19 v. A'dam n. Hamburg (verb.) EEMSTROOM (thuisr.) 20 v. Kotonou. MAASLAND, 20 v. Hamburg te A'dam KON. HOLLANDSGHE LLOYD. ZEELANDIA (thuisr.) 19 v. Corunna. AMSTELLAND (uitr.) .19 (3.18 v.m.) 40 mijl O. v. Niton. EEMLAND (thuisr.) 20 te Santandar. FLANDRIA (uitr.) 20 v. Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET, 20 v. Batavia te Soerabaja. INSULINDE (uitr.) 20 (10.30 v.m.) te Southampton. BUITENZORG (uitr.) 20 (1 v.m.) te Antwerpen. TJERIMA1 (uitr.) p. 19 (11 n.m.) Suez TOBA (uitr.) p. 19 (5,35 n.m.) Gibralt. GORONTALO, 19 v. Java te Calcutta. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MANOERAN (thuisr.) 19 v. Sabang. GROTIUS (thuisr.) p. 19 Perim. KON. DER NEDERLANDEN (uitr.) 20 te Genua. MAPI A (gecharterd) 20 v. Vladivo- stock n. R'dam. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 22 (10 v.m.) te A'dam verw. SIMALOER (uitr.) p. 18 Gibraltar. J. P. COEN (thuisr.) 19 v. Batavia. RIOUW, 20 v. Hamburg n. A'dam. SAL AW ATI (uitr.) p. 20 Gibraltar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6