Zijden Kousen Onze Schoolkousen DAG-AGENDA. Dinsdag 25 Oct., fs av. acht uur. StadsgehorzaalSymphonie-Concert door de Haarl. Orkest-Vereen. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Cred iet verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt vRn Manndag 17 tot en met Zondag 23 October a.s. waargenomen door de apotoeek van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. ter heeft hem deswege veroordeeld tot een boete van 0.50. Verdachte is op 25 Mei j.l. als vroed- meester tegenwoordig geweest bij de bevalling van een vrouw in het Dia- conessenhuis alhier. De vader van het kind vertoefde ten tijde van de geboorte in het buitenland. Verdachte erkende, dat hij geen aangifte van de geboorte van het kind heeft gedaan. Hij was echter van meening, dat in een geval als dit de verplichting daartoe rust op de(n)ge- ne, in wiens(r) huis de bevalling plaats heeft. Het O. M., waargenomen door mr. Rijkens, achtte het vonnis 5 quo juist gewezen. De opgelegde straf noemde hij echter te gering. Eisch: 10. Uit spraak 3 November. WETENSCHAP EN POLITIEK. Te Leiden zdo lezen we in „De Stan daard'is Mr. Krabbe als Hoogleeraar in het Staatsrecht opgevolgd door Mr. Kra nenburg, tot dusver Hoogleeraar te Am sterdam. Mr. Kranenburg, aan wiens verdien sten wij gaarne hulde brengen, is een vooraanstaand Vrijzinnig-democraat; hij is voorzitter van den Vrijzinnig-democra tischen Bond. Dit geeft Mr. Marchant aanleiding om in „De Vrijzinnig-Demo craat" juichtonen aan te heffen over het optreden van den nieuwen Hoogleeraar. ,.Het feit staat niet in rechtstreeksch verband met het leven onzer partij. Toch mag die rede. wegens haren inhoud en om de persoonlijkheid van onzen voor zitter. hier niet onbesproken blijven. De opleiding, de voorlichting van onze stu- deerende jongelingschap is van groote beteekenis. ook voor het publieke leven, en niet het minst ten aanzien van de rechtswetenschap." Zijn artikel besluit Mr. Marchant: „Voor de Leidsche Academie en de daar studeerende jongelingschap is het een geluk, dat de plaats van Krabbe, over eenkomstig diens wensch, door Kranen burg is ingenomen. Zulke menschen ma ken school. Hun geest wordt door wie na hen komen levende gehouden." Over den invloed dien een Hoogleeraar kan hebben, over de beteekenis van de bezetting van academische leerstoelen voor .de richting der ontwikkeling van 't volksleven zegt Mr. Marchant hier niets te veel. Zij maken school. En ook voor het politieke leven heeft dit gevolgen. Onzerzijds is dit steeds volgehouden. Wij hebben in de negentiende eeuw de waarheid ervan ervaren, toen onze rich ting door het wetenschappelijke (of on wetenschappelijke! exclusivisme aan onze hoogescholen in den druk was. De Vrije Universiteit dankt haar ont staan aan de diepe overtuiging dat het hooger onderwijs den invloed eener we reldbeschouwing kan stuiten of tot vol le ontplooüng brengen. In Mr. warchants uiting zien wij een bevestiging te meer van de juistheid van het inzicht, dat ons. en dat de Roomsch- Katholieken tot Universitëits-stichting bracht. Bij den heer G., aan de Boter markt. vervoegde zich iemand in zijn winkel om drukwerk te bestellen. Terloops vertelde deze persoon, dat zijn motorfiets stuk was en dat de re paratie 6.50 kostte; hij had echter maar 5.50 bij zich. De winkelier is er echter niet in- geloopen en begreep dat men hem voor 1 wilde oplichten. Bij onder zoek bleek dat de vereeniging, waar voor het drukwerk opgegeve.- was, er niets vanaf wist. Ten nadeele van B., aan de Haarlemmerstraat is, waarschijnlijk door inbraak, 50 uit de winkellade ontvreemd. BINNENLAND. VER. GROEN VAN PRINSTERER". De vereeniging van burgemeesters, wethouders en secretareissen van Cal vinistische levens- en wereldbeschou wing „Groen van Prinsterer". kwam gisteren in jaarvergadering te Utrecht bijeen onder voorzitterschap van den heer C. P. J. Dommisse, burgemeester van Maassluis. Na het doel der vereeniging uiteen gezet te hebben, besprak de voorzitter het verslag van de Staatscommissie die werd ingesteld met het oogmerk, een betere financieele verhouding in het leven te roepen tusschen het Rijk en de gemeenten! Het gevaar wordt grooter, aldus ging spr. voort, dat onze kleine ge meenten door annexatiën hun religi eus en politiek christelijk karakter verliezen en ondergaan in. de groot steden, om tenslotte van daaruit door de mannen der ongeloofs te worden geregeerd, zoodat zij de vastigheden verliezen, die zij eeuwen hebben beze ten. De wereldstad bekoort het zondi ge hart en zoo God het niet verhoedt, wordt men medegevoerd naar den af grond van anarchisme en bolsjewis me. Men zal ook bij benoemingen in het Zaterdag 22 October a.s. vindt de opening plaats, te Huizen, van den eigen Zender der Christelijke groepen, welke geheel naar de moderne techniek is ingericht. Het interieur van den nieuwen Zender. overheidsambt of ook van professoren en leeraren, dan ook niet enkel reke ning moeten houden met hun be kwaamheid, maar wel terdege onder zoeken, of deze mannen het wettig ge zag niet zullen ondermijnen. Erkende godloochenaars, die met de rechten Gods niet willen rekenen, zal men we ren. Voorts zal men ook als de gemeen telijke overheid alles doen, om den Zondag als rustdag in stand te houden en alles te keeren, wat de heiliging daarvan kan in den weg staan, zoo zal het recht van God op dien dag ge handhaafd kunnen worden. Bestrij ding van zedeloosheid en drankzucht zoowel hier als in de Koloniën zal ter wille van den mensch en het gebod Gods voortdurend zorg eischen. Het zich getrouw houden aan den eenmaal gezworen eed zal gevoeld worden een eisch Gods te zijn, en het strafrecht zal niet gefundeerd worden op wat in het verstand of gemoed des menschen opkomt, maar wel op wat God ver ordineerd heeft en eischt. De aftredende bestuursleden J. J. Talsma. burgemeester van Kamerik en Zegveld, en P. G. Laernous, wet houder van Vlissingen, werden her kozen. Tot leden van de commissie, belast met het uitbrengen van een rapport aan de vereeniging over het voorstel der staatscommissie inzake de rege ling der financieele verhouding tus schen het rijk en de gemeenten, wer den benoemd de heeren Mr. E. Ver kerk, burgemeester van Hedel, J. v. d. Molen. id. van Renkem, A. M. van Nieuwenhuizen, secretaris van Maas sluis, G. Oprei, burgemeester van Zwartsluis, E. J. de Lange, secretaris van Utrecht, W. J. v. Veen, idem van Zwijndrecht. Mr. Brouch, wethouder van Haarlem, J.J. Talsma, burgemees ter van Kamerik en Nauta, burgem.ees ter van Dantumadeel. ,s Middags hield Prof. Dr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, en oud-hoogleeraar van de Vrije Uni versiteit, een referaat over Groen van Prinsterer, waaraan wij het volgende ontleenen; Groen heeft geleefd in lijden en tra nen. Maar juist daarom is voor de A. R. partij geen ware vooruitgang in kracht te verwachten, zoolang zij zich niet geestelijk heeft toegeëigend de schatten in zijn werken opgestapeld. De democratie is na de revolutie van 1918 zeer naar voren gedrongen. Even als na de revolutie van 1848. Daarom is zoo actueel wat Groen toen tot haar bestrijding schreef. Evenals zijn strijd tegen staatsalvermogen en algemeen stemrecht. Ook heeft Groen, wellicht niet het minst door zijn arbeid voor de Archives de stem van de volkskern leeren verstaan. Daarom zal er geen klove bestaan tusschen Kamerleden en kiezers, naarmate de eerste meer leven uit Groen's geschriften. Groen is tot 1828 gematigd liberaal geweest. Hij was als Mozes in alle wijsheid der Egyptenaren onderwe zen. Maar daarna is hij door provid'en- tieele omstandigheden uit de boeien der vrijzinnigheid verlost. Aan het ka binet des konings, bij het losbarsten der revolutie in den omgang met Merle d'Aubigne. In 1831 was de A. R. opvoeding vol tooid. Toen heeft hij zich aangesloten bij de Secte, die „overal en altijd we derspraak ontmoet". Als Mozes: „Ver kiezende liever met het volk Gods kwa lijk behandeld te worden, dan voor een tijd de genieting der zonde te heb ben". In 1831 was Groen geworden anti revolutionair in Nederlandschen zin; Gereformeerd, Calvinist. Groen heeft duidelijk aangewezen het verschil tusschen hem en den Duitscher Stahl. Ofschoon „enfant du Revail", is hij aanstonds gegaan in RECLAME. kerkelijk spoor, dat der Gereformeer de Kerk. De Nederlander schreef 23 Januari 1924, dat Groen de leer der uitverkie zing met kracht heeft verworpen. Niets daarvan. Zelf schrijft hij in '48 dat hij geen bezwaar heeft tegen het voordragen van die leer aan de kin deren. Ook is dus niet juist Dr. Kuy- per's voorstelling, alsof Groen eerst op zijn sterfbed tot de belijdenis van die leer kwam. Voorts heeft Groen telkens het Cal vinisme genoemd als den grond van den Nederlandschen Staat. „Nous sommes issus de Calvin". Bekend is, hoe hij levenslang gewor steld heeft voor de lagere school over eenkomstig de gezindheid der volks; eerst door middel van de openbare school, na 1857 door den eisch, de bij zondere school regel, de openbare uit zondering. Van welken eisch de Neder lander enkele jaren geleden nog niet wist. Voortdurend heeft hij strijd gevoerd tegen het staatsalvermogen: de afgo derij van den Staat. Hij heeft, naar hij zelve aanteekent, gevraagd: vrijheid van drukpers, vrijheid van vereeni ging. vrijheid van onderwijs, vrijheid van gewesten en gemeenten, vrijheid van al hetgeen tot de uitoefening van rechten en plichten behoort. Voor de vrijheid van geweten kwam Groen o.a. op, toen de Tweede Kamer verontwaardigd was over een adres der Christelijk Afgescheidene Gemeen te te Arnhem, die verklaard had, dat zij. als het ontwerp-Thorbecke inzake de armenwet tot stand kwam, genade wenschte te ontvangen, om de straffen te lijden, maar in geen geval de rech ten over te geven, die Godes zijn. Voorts is van belang Groen's optre den bij de regeling van het recht van vereeniging en vergadering. Met kracht heeft hij het wetsontwerp van het ministerie de Kempenaer, alsook dat van het eerste ministerie Thorbe- cke, bestreden. Beide ontwerpen acht te hij onvereenigbaar met de vrijheid van het Nederlandsche volk. Ten laatste nog de scheiding van Staat en Kerk. Groen heeft die aan vaard, mits in Christelijken zin, zoo dat de Kerk inderdaad vrij van staats inmenging was. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat Groen Nederlander was in den vol len zin des woords, dat hij nochtans in stee van te vinden warme instem ming in breeden kring, zich steeds meer vereenzaamd, vreemdeling heeft gevoeld, in zijn eigen vaderland. Is hij geofferd voor een anti-revolutio nair, een Christelijk, een Nederlandsch Nederland, dan ligt daarin dure roe ping. orn een waarlijk Nederlander te willen zijn in historischen zin. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ DE VINK. Naar Het Volk verneemt, zal de rechtbank te 's Gravenhage, naar aan leiding van het rapport der daardoor door haar benoemde commissie van deskundigen overgaan tot vervolging van de schuldigen aan het spoorweg ongeluk bij de Vink op 8 September van het vorig jaar. RECLAME. met Wol gevoerd, Elegant, p. paar f 2,25. Sterk. met dubbele knie, extra ver sterkte hiel en teen, zijn bijna onverslijtbaar f 1,15 p. paar. 20 ets. per maat stijgend. Breestraat 128, Tel. 1936 BUITENLAND DE ROMEINSCHE KWESTIE. Een officieele fascistische uitlating. De Orders van de Fascistische Partij, het officieele Partijblad, merkt in een be spreking van de jongste polemiek over de Romeinsche kwestie op, dat het gewet tigd schijnt uit den tekst van de arti kelen van de Osservatore Romano af te leiden, dat het vraagstuk van een we zenlijke politieke en juridische onafhan kelijkheid van den Heiligen Stoel niet noodzakelijkerwijs gebonden behoeft te zijn aan voorwaarden van territorialen aard. Het spreekt van zelf, dat het voor het fascistische Italië van thans voor nu en altijd uitgesloten is ook maar te spre ken over een herstel, zelfs in zeer be perkten omvang van de wereldlijke macht, die in 1870 geëindigd is; wat naar onze meening van onmetelijk voordeel is geweest voor het moreel gezag van de Roomsche kerk. Ten aanzien van de uitlatingen van de laatste dagen moeten de fascisten, die zich wel bewust zijn van de macht en het karakter van den fascistischen staat, twee verouderde opvattingen vermijden, die beiden ver van de werkelijkheid af staan, en wel die van hen, die op dog matische wijze volhouden, dat het vol strekt onmogelijk is de Romeinsche kwes tie op te lossen, en die van hen, die ge- looven, dat de kwestie gemakkelijk en snel tot oplossing te brengen is. De geschiedenis kent geen verwikke ling, geen knoop, die anders dan met ge weld of met geduld en overleg is los gemaakt en zoo is het ook met de Ro meinsche kwestie. Het fascistische regi me, dat de heele 20e eeuw voor zich heeft, kan, zonder afstand te doen van een van de fundamenteele rechten van den staat, slagen daar, waar het democratisch-libe- ralisme ondanks herhaalde pogingen schipbreuk heeft geleden. Een dergelijk besluit moge boud lij ken, onmogelijk is het niet. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE. Ruime uitzonderingsbepalingen. De conferentie over de afschaffing van in- en uitvoerverboden te Genève, heeft gisteren onder voorzitterschap van den heer H. Colijn, een aanvang gemaakt, met de bespreking der drie artikelen van de ontwerp-conventie, handelende over de uitzonderingsbepalingen en de proce dure der beslechting van geschillen be treffende de interpretatie der conventie, die samen den kern der conventie vor men. Colijn trachtte de delegaties er toe te bewegen, zooveel mogelijk kleur te be kennen en een conventie te aanvaarden met een betrekkelijk groot aantal uit zonderingsbepalingen, die natuurlijk meer kans heeft een groot aantal ratificaties op zich te vereenigen, dan wel een meer „waterdichte" conventie, welke uiteraard slechts een beperkte toepassing zal vin den. Zoowel uit de gisteren gehouden dis cussies als uit de ruim twee dozijn amen dementen, die op de drie genoemde ar tikelen werden ingediend, kan men af leiden, dat, nu het er op aankomt een klein deel der scboone resoluties der eco nomische wereldconferentie in daden om te zetten, de regeeringsvertegenwoordi gers van een groot aantal staten de con sequenties daarvan niet aandurven. Tot de staten, die een uitbreiding van de uitzonderingsbepalingen wenschen, be hooren o.a. Engeland, de Vereenigde Sta ten, Roemenië, Polen en Griekenland. Daarentegen heeft de Duitsche delega tie een aantal wijzigingsvoorstellen inge diend, die beoogen de uitzonderingsbepa lingen te beperken tot die, welke in ge sloten handelsverdragen met name het Fransch-Duitsche en het Duitsch-Italiaan- sche voorkomen en die geen uitzonde ring maken voor bijzondere en abnorma le omstandigheden, noch voor gevallen, waarin het gaat om bescherming van vi tale economische en financieele belangen. Een soortgelijk voorstel werd van Ita- liaansche zijde ingediend. De Nederlandsche delegatie heeft even eens een tweetal amendementen inge diend. Het eerste beoogt geschillen over uitzonderingsbepalingen op de conventie ter beslechting aan het Perm. Hof van Internationale Justitie in Den Haag voor te leggen, wanneer een der partijen dit wenscht. Het tweede heeft ten doel een snelle regeling aangaande de inwerking treding der conventie daarin te doen op nemen. De conferentie zal Maandag a.s. de be spreking over de uitzonderingsbepalin gen voortzetten en de tusschenliggende dagen en zittingen aan de rapporten der commissies wijden. DE RIJNSCHEEPVAART. Onderhandelingen te Duisburg. Te Duisburg worden tusschen de ver tegenwoordigers van de Duitsche, Belgi sche, Nederlandsche, Zwitsersche en Fran sche bonden van personeel in de Rijn- scheepvaart onderhandelingen gevoerd, over het tot stand brengen van een in ternationaal Rijnscheepvaartverdrag, waar bij de belangen van alle arbeiders in de Rijnscheepvaart gemeenschappelijk ge regeld zullen worden. Over het ontwerp-verdrag, dat een in ternationale samenwerking van alle be trokken personeelsbonden beoogt, is vol ledige overeenstemming bereikt. Het verdrag zal 1 Januari van kracht worden. Het individueele karakter der afzon derlijke landen bij de behandeling van bepaalde vraagstukken wordt door het verdrag gehandhaafd. DE DUITSCHE BRUINKOLENSTAKING. De toestand onveranderd. Gistermorgen zijn bij den rijksminister van Arbeid de onderhandelingen tusschen de mijnbouwondernemers en de stakende mijnwerkers begonnen. De gedelegeerden der vakvereeigingen hebben vooropge steld, dat zij vasthouden aan hun eisch tot verhooging der loonen met 12 M Omtrent het verloop der verhandelin gen is nog niets bekend. Dat ze niet erg vlotten blijkt echter wel uit het feit, dat ze gisteravond tien uur nog niet waren afgeloopen. Mochten de heeren het ook ditmaal on derling niet eens kunnen worden, dan zal de rijksminister van arbeid de zaak aan den arbiter overgeven en diens uit spraak waarschijnlijk bindend verklaren, waardoor dan de staking niet langer door de vakvereenigingen mag worden ge steund. DE MIJNWERKERSINTERNATIONALE. Cook gaat niet naar Warschau. De Poolsche consul te Londen heeft Cook gisterochtend toen weten, dat hij uit Warschau instructie had gekregen, om zijn pas te viseeren. Cook verklaarde echter, dat het nu te laat was, om nog tijdig te Warschau vóór de conferentie aan te komen. KORTE BERICHTEN. De Fransche socialistische partij heeft geweigerd gedelegeerden te zenden naar de viering van den verjaardag der Russische revolutie. Een Japansche missie is naar Rus land vertrokken ter bestudeering van den economischen toestand. Er gaan geruchten over een spoedig aftreden van den Belgischen minister Vandervelde. In Joego-Slavië hebben overstro mingen groote schade aangericht. In den Duitschen rijksdag zijn giste ren de debatten over de rijksschoolwet voortgezet. Het ontwerp is ten slotte naar de commissie verwezen. De mijnwerkersstaking in Asturie is bijgelegd. De 17e partij var. den schaakwed strijd CapablancaAljechin is remise ge worden na 59 zetten. Lloyd George stelt gelden uit zijn fonds beschikbaar voor de verkiezings campagne der liberalen. RECLAME UIT DE OMGEVING. LISSK Gisterenavond wend de melk wagen van den melkboer R. aangere den door den Ford van bakker iV., doordat deze 2ijn lichten moest dem pen en R. geen achter verlichting JhaldL R. werd van zijn wagen geslingerd en bekwam een gecomp imenceercfe been breuk en hoofdwond. De Doktoren Blok en Haase met een pleegzuster van huize „Pius", "wa ren spoedig aanwezig, en legden een noodverband. Toen eindelijk de zieken auto van Scheepmaker arriveerde, werd de patiënt naar Reiden vervoerd Gelukkig, dat mee ingang van 1 JNov. a.s. alle voertuigen langs dm weg een roods achte.-veriichting (reilecto 1 ten hebben; dat zij de ge va re lij'k verminderen. OEGSTGEEST. Morgenmiddag halt 4 zal een neder'aagwedstiijd worden gehouden tusschen de beide Koribalclubs Fiks II en V. E. O. II op he: terre n aan den .Van Wyt.enbachweg. SASSENHEIM. Voor Patrimoniums Jubileum fonds is door de afd. Sassenheim afge dragen f 682,53. Waar de aanslag f 500,bedroeg, hebben onze Patrimoniummannen z c i kranig geweerd. Jammer, dat er zoo veel plaatsen zijn, waarvan die niet jje zegd kan worden. De collecte, die Woensdagavond voor den arbeid van Ds. Ley use in China werd gehouden, heett upge bracht f57,75.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2