CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s1» JAARGANG NUMMER 2261 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 PfjgWW Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Y De held in volle wapenrusting. Al onze meelevende arbeiders ken nen het boek van Smeenk, dat gewijd is aan den vroeg verscheiden oud-mi nister Talma. De woorden daarin aan de nage dachtenis van Talma gewijd, zijn de vooraanstaande christen-arbeiders en ook de andere politieke geestverwan ten van den heer Talma uit het hart gegrepen. Geen wonder dan ook dat de heer Amelink in een artikel in „Anti-revo lutionaire Staatkunde" begint met 'n heenwijzen naar Talma als den groo- ten man van onze sociale verzekering. Met eenige verbazing zal dan ook door velen zijn kennis genomen van een hoofdartikel in Het Vaderland, waarin deze Talma-eer onder den ti tel van ,,De Talma-legende" aange tast wordt. Wij twijfelen niet, of de heer Smeenk of een ander, aan wie de taak om deze Talma-eer nogmaals te verdedi gen, beter is toevertrouwd, zal zich haasten om in een goed gedocumen teerd artikel den schrijver van ant woord te dienen. In afwachting daarvan willen wij reeds nu opmerken, dat hetgeen de Vaderland-redacteur voornamelijk ten nadeele van Minister Talma meent te moeten doen komen, door ons be schouwd wordt als een gevolg van de absolute verwaarloozing van de so ciale regeeringszorg van de vorige Li berale regeeringen. „Talma, zoo zegt hij, was een man van buitengewone, wij zouden haast zeggen van verbijsterende werkkracht. Hij wilde niet alleen de Sociale Ver zekering op gansch nieuwe basis ves tigen, n.l. met de Ziekteverzekering, als ondergrond, maar greep telkens in als hij misstanden in de regeling van den Arbeid meende te ontdekken; vandaar zijne Bakkerswet, zijne Steen- houwerswet, zijne Stuwadoorswet, zij ne Landarbeiderswet en daarnaast zijne herziening van de Arbbeidswet en zijne reorganisatie van de Arbeidsin spectie. En en passant gaf hij nog de Schepenwet, de Visscherijwet, de Bo- terwet, de Vogelwet en de Octrooiwet, waarbij hij de assistentie van den Re- geeringscommissaris achter de minis terstafel versmadende, de Kamer tel kens verbaasde door de studie van de details van deze ontwerpen, al bleef dan ook bij vele van zijne vrienden, die wellicht beter dan hij den grooten omvang van eene complete Sociale Verzekering zagen, de vraag niet ach terwege, of Talma niet beter had ge daan zich uitsluitend aan deze groo- te taak te wijden". Alle eer door den schrijver gegeven aan Talma als mensch, neemt niet weg, dat hij naar onze overtuiging hem aantast in zijn groote waarde als Minister. Talma heeft in zijn tijd in den chaos van ongeregeldheid, die door de snel le uitgroei van het organisatieleven dubbel gevaarlijk was, orde gébracht met de middelen die hij had. Naar onze meening heeft hij dat voorbeeldig gedaan. Er moge dan hier en daar iets niet geheel volgens alle regelen der kunst gemaakt zijn, wij gedenken met dank den toenmaligen minister voor zijn groote kracht en voor zijn rijke liefde tot de sociaal verdrukten. Niet alleen den mensch Talma, ook den minister Talma achten wij een held in volle wapenrusting. STADSNIEUWS. STÓRMRAMP-COMITé. Bij het Stormramp-Comité 1927, ten behoeve van de nooden der slachtof fers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften inge komen: Gift van H. P. V. 10. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den Heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Lei den, postgiro No. 57471. voor de Vrije Universiteit, inzonder heid voor de oprichting van een wis kundige en natuurkundige faculteit aan die stichting. Met vreugde mocht geconstateerd worden, dat een flink aantal personen uit verschillende kerken aan den op roep tot deze samenkomst reeds had gehoor gegeven. Nadat Ds. Thomas het doel der sa menkomst had toegelicht, werd na eenige bespreking een moderamen aangewezen, bestaande uit de heeren Ds. Thomas. J. M. de Koning en F. Ei kerbout, en daarnevens een Comité van Actie, bestaande uit de heeren S. Boorsma, Mr. A. Karstens en G. do Jong Ezn., dat nadere plannen zal uit werken. Besloten werd, 31 October weer te vergaderen, om daarna den eigenlij ken arbeid te verdeelen en aan te van gen. Getracht zal worden een spreker te vinden, teneinde in een openbare ver gadering deze gewichtige zaak te be pleiten. Uit de besprekingen is wel geble ken, dat er warme bezieling voor dit werk bij velen bestaat, welke hoop geeft, dat, gesteund door het gebed voor de V. U., in de binnenkamer en de energie des geloofs, zooals Ds. Tho mas aan het slot zei. deze actie tot het zoo begeerde resultaat zal leiden. De heer P. Mazurel sloot deze ver gadering met dankgebed. Binnenkort hopen we de namen der leden van het Comité, dat nog niet volledig is, te publiceeren. VOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT. Onder voorzitterschap van Ds. H. Thomas, werd gisteravond een voor- loopige vergadering gehouden van hei Comité tot bijeenbrengen van gelden L. MULDER, Arts. f Na een ongesteldheid van eenige maanden is in den ouderdom van 55 jaar overleden de heer L. Mulder, arts alhier. In hem verliest onze stad een ge acht en gezien medicus die in den loop der jaren een zeer groote prak tijk verwierf en die onder de pa tiënten zeer bemind was. Dokter Muider werd 19 Januari 1872 te Leiden geboren. Na lager on derwijs genoten te hebben werd hij opgeleid aan de H. B. S., waarna hij als student in de medicijnen aan de Uniersiteit alhier studeerde. Na te zijn afgestudeerd vestigde hij zich als arts te Hazerswoude, waar hij gedurende 6 jaren werkzaam was. In 1905 vestigde Dr. Mulder zich te Lei den en is tot aan zijn dood onafgebro ken als medicus hier werkzaam ge weest. Dat zijn arbeid als dokter werd gewaardeerd is wel duidelijk geble ken toen hij op 21 December 1924 zijn 25-jarig ambtsvervulling mocht her denken. Zoowel uit den kring van zijn pa- tienten als uit die zijner collega's zijn hem toen overvloedige bewijzen van waardeering en sympathie toege vloeid. Bij deze huldiging werd o.a. na mens de commissie uit de patiënten het woord gevoerd door Ds. M. J. Punselie. Op het publieke terrein van het le ven heeft Dr. Mulder in tegen stelling van zijn vader zich nooit bewogen. Wel heeft hij eenige jaren de Ned. Herv. Gemeente alhier in het ambt van diaken gediend. Maar voorts wijd de hij zich, behalve aan zijn praktijk, zich aan medische belangen. Zoo was de overledene een van de oprichters van het „Groene Kruis", was bestuurslid van de vereeniging van huisartsen en was de ijverige voorzitter van het Ziekenfonds „Boer- haave". Het stemt wel droef dat deze ver dienstelijke medicus reeds op be trekkelijk jongen leeftijd uit den kring der zijnen is weggenomen. De Heere geeft echter geen reken schap van Zijn daden. Wat Hij doet is wijs en goed. De gestorvene is in vrede ontslapen. Dat is een heerlijke troost voor zijn treurende familie. Moge zij daarin steun vinden in deze dagen van droef heid en leed. De begrafenis van wijlen Dr. Mul der zal plaats hebben Zaterdag 22 Oct. a.s., te 12 uur op de begraafplaats aan de Groensteeg, alhier. HET HUIS OP DE ROTS. Gisteravond hield Pater F. Hen- drichs S. J., in de St. Petruskerk aan de Langebrug, de vijfde of voorlaatste zijner apologetische conferenties, waar in hij de grondslagen van het Room- sche geloof uiteenzette. Spr. begon met eenige mededeelin gen over een Vervolgcursus over de Roornsche Geloofs-en Levensleer, die door hem gehouden zal worden in 'n zaal van het Gesticht de Voorzienig heid, Hoogewoerd 57, en Woensdag 9 November zal aanvangen. Spr. s onderwerp van dezen avond was: De dienaar in het huis op de rots (Petrus). Spr. had tot tekst: ,.Niet door uw raadslag maar door den wil Gods ben ik hierheen gezonden en Hij heeft mij gemaakt tot eersten dienaar des Ko- nings en heer en heerscher over ge heel EgyptelandGen. L5 8. Spr. trok een parallel tusschen Jo zef en Petrus. De laatste is door den hemelschen Farao gemaakt tot Zijn eersten dienaar, en heer en heerscher over het bovennatuurlijk rijk, het Godsrijk op aarde, In enthousiaste woorden teekende spr. den Paus als den opvolger van Petrus, als den Stedehouder Gods op aarde, wien door den Heiligen Geest de onfeilbaarheid is geschonken om de Kerk Gods bij het ware geloof te bewaren. Zooals vanzelf spreekt, kunnen wij den geachten spreker niet volgen om in het huis op de rots een dergelijk bewaarder aan te stellen. Gods Woord leert ons duidelijk, dat Jozef een type was van den Christus. Daarentegen nergens, dat aan Pe trus een plaats is toebedeeld boven de andere apostelen. Integendeel, steeds treedt in het Nieuwe Testament de Apostelkring als eenheid op den voor grond. God Zelf begiftigde Paulus en Johannes om voorname grondstellin gen van de Kerk te boek te stellen, hetgeen toch moeilijk te rijmen valt met het hoofdschap van Petrus, om van duidelijke uitspraken in verschil lende Bijbelteksten maar te zwijgen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zooals bekend zal zijn, tracht de Nijverheidsconsulent op verschillende wijze in contact te komen met den Middenstand. Daartoe worden o.a. in tal van plaat sen zitdagen gehouden, waarin de Mid denstanders hun moeilijkheden van technischen aard, welke zij in hun be drijf tegen komen, kunen bespreken. Vooral ook bij het moderniseeren van het bedrijf zijn waardevolle advie zen te bekomen. Reeds eenmaal, den 31sten Mei van dit jaar, is in een der vertrekken van het gebouw der Kamer van Koophan del, een zitdag gehouden, welke, wat het aantal bezoekers betreft, een on gedacht goed resultaat opleverde. Ook de bezoekers gingen, voor zoover kon worden nagegaan, voldaan naar huis. Op verzoek der Kamer, heeft Dr. Begemann. de Nijverheidsconsulent voor het Westen des lands, zich weder om beschikbaar gesteld om nogmaals op het Bureau der Kamer zitdag te houden. De zitting is bepaald op Dinsdag a.s. 25 Octoger, des namiddags van 25 uur. Gaarne wekken wij de Middenstan ders uit het district der Kamer voor Rijnland op. deze unieke gelegenheid om ten aanzien van bedrijfsmoeilijk- heden in zijn onderneming gratis in lichtingen te mogen ontvangen, niet voorbij te laten gaan. JUBILEUM P. VAN KOOPEREN. Heden, 20 October herdenkt de heer P, van Kooperen den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij A. W. Sijt- hoff's Uitgevers-Maatschappij. De jubilaris werd hedenmorgen te 10 uur ontvangen op het privékantoor der Vennootschap, alwaar hij, wegens afwezigheid van den directeur, den heer A W Frenzten. werd gehuldigd door den heer D. A. van Waalwijk, de president-commissaris. De heer Van Waalwijk sprak den jubilaris hartelijk toe en roemde hem om zijn voorbeeldigen arbeid en plichtsbetrachting en wenschte hem, nu hij verzilverd is, ook nog eens het gouden jubileum toe. Hierbij ontving hij namens de firma een enveloppe en een palm. Getroffen door deze huldiging be dankte de jubilaris in eenvoudige be woordingen voor de liem gebrachte hulde. Ook de heer D. Crox. procuratie houder, feliciteerde den jubilaris na mens het kantoorpersoneel. Thans werd de jubilaris uitgenoo- digd om in de drukkerij te komen, al waar hij eerst werd toegesproken door de algemeene chef en bedrijfleider, den heer Merkelijn, die hem nameus den procuratiehouder en afdeelings- chefs een fraai rookstel aanbood. Dat de jubilaris ook daarmee was .vereerd, behoeft geen betoog. Nu kwam de laatste huldiging, na melijk van zijn kameraden. In de afdeeling drukkerij was alles bijeen; daar werd het woord gevoerd door onze oudste kameraad, de heer Trap, alreeds een gouden jubilaris. Deze bood hem. onder een geestige toespraak, namens de zetterij en bin derij een fautuil aan. Namens de drukkerij een pendule en namens de monotype-afdeeling een sierlijke bloemvaas met bloemen. Voor al deze blijken bedankte de ju bilaris hartelijk en beval zich in de vriendschap van allen aan. Den verderen dag heeft de jubilaris vrijaf om het feit in huiselijken kring te vieren. LEIDSCHE STUDENTEN ROEIVEREEN. „NJORD". Het bestuur 1927—1928 heeft zich als volgt samengesteld: H. L. M. van Schaik, Praeses; H. P. Linthorst Homan, Ab-actis, Steenschuur 18; J. Knottenbelt Jr., Quaestor, Houtstr. 4; J. C. Abendanon, Commissaris van Ma terieel; H. Creutzberg; F. H. C. Gaymans, A. Dudok van Heel, Commissarissen. Naar wij vernemen, heeft de Am bassadeur van Columbia, de heer Pa- racio gisteren een bezoek gebracht aan onze stad. Hij bezichtigde o.a. het stadhuis en de Academiegebouwen. G. K. deed bij de politie aangifte dat hij gisteravond op de Morschstr. is mishandeld door N. R. BINNENLAND. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik nr.m„ gister avond te Harderwijk deel aan het di ner, dat bij gelegenheid van de oefe ningen van het Roode Kruis aldaar werd gegeven. Per auto begaf de Prins zich van Het Loo derwaarts. Hedenmorgen vertrok Prins Hen drik voor enkele dagen naar Den Haag. HET GASBEDRIJF. B. en W. van Rotterdam hebben den raad meegedeeld, dat zij, naar aan leiding "van berichten betreffende malversaties door leden van het per soneel van het gasbedrijf, een onder zoek naar de juistheid daarvan instel len, en dat zij zich voornemen, het re sultaat daarvan ter kennis van den raad te brengen. AANBESTEDING ZUIDERZEE WERKEN. Vanwege den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken werd aanbe steed het bouwen van een houten la boratorium en boerderij in den Proef- polder nabij Andijk. Ingekomen waren 42 biljetten, waarvan 8 ongeldig. Laagste inschrijver was F. Veerman te Westwoud voor 24.775. UIT DE S. D. A. P. Het Hbld. verneemt, dat de heer Henri Polak kortgeleden heeft be dankt als voorzitter der S.D.A.P. Po gingen door andere leden van het partijbestuur aangewend om hem op zijn besluit te doen terugkomen, zijn tot heden niet geslaagd. Ze worden echter voortgezet. „Het Volk" kan echter aan het be richt omtrent het bedanken van den ï;eer Henri Polak als voorzitter der S.D.A.P. en de pogingen hem op zijn besluit te doen terugkomen, toevoe gen, dat er goede kans is op welsla gen van die pogingen, die van het ge- heele partijbestuur uitgaan. HET ONDERWIJS IN DE SOCIOLO GIE AAN DE UNIVERSITEIT TE UTRECHT. De senatus veteranorum van het Utrechtsch studentencorps heeft, „ge hoord hebbende het bestuur van de Litterarische faculteit van het Utr. Studentencorps, optredende voor de belangen van de studenten in de so ciale geographie, gezien de moeilijk heden gerezen door het feit dat prof. dr. J. H. F. Kohlbrugge, die zich tot dusver vrijwillig belast had met het onderwijs in de sociologie, wegens gezondheidsredenen hiervan heeft moeten afzien, gezien de daaruit voortvloeiende afwezigheid van een Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Een Katwijksche logger ie Umnl- den aangevaren en gezonken. De Tweedo Kamer neemt het wets ontwerp inzake de Robaver aan. Buitenland. Lltwinofi over de Russische buiten- landsche politiek. Cook krijgt het Poolsche visum. De Fransche begrooting sluit met een batig saldo van 123 millloen. Omvangrijke politiemaatregelen ln verband met de staking in het Duit- sche bruinkolengebied. docent in de sociologie, welk vak verplicht is voor de studie voor het doctoraal examen in de sociale geo graphie, gezien de onmogelijkheid door middel van colleges leiding te ontvangen bij bovengenoemde studie, gezien het feit, dat een aantal stu denten nog in den loop van dezen cursus bovengenoemd examen weü- schen af te leggen", tot curatoren van genoemde universiteit het verzoek ge richt, de benoeming van een vasten docent in de sociologie aan die uni versiteit te willen hevorderer. ONDERWIJS IN ELECRICITEITS* LEER. B. en W. van Bussum hebben1 via de betrokken gemeentebesturen een omzendbrief gericht aan hoofden van openbare en bijzondere scholen, direc trices van openbare en bijzondere huishoudscholen en directeuren van nijverheidsavondscholen in een 5-tal gemeenten, teneinde voor die leer krachten een cursus te doen geven in de practische kennis der electriciteit. Zij wijzen daarbij op het werk van den heer C. L. van Balen, directeur der gemeenteelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam, wien het gelukt is in overleg met de vereeniging van direc teuren van electriciteitsbedrijven in Nederland, een hoekje samen te stel len, waarin dat onderwerp op duide lijke wijze is uiteengezet. UITVOER VAN KRUISBESSEN. Door het Tweede Kamerlid van den Heuvel zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Heeft de Minister kennis geno men van de op 14 Juli 1927 in het En- gelsche Lagerhuis gestelde vragen en het daarop gegeven antwoord, inza ke stopzetting van invoer van Neder- landsche kruisbessen, welke besmet zouden zijn met Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw? 2e. Is de Minister niet van oordeel, dat tijdig alles gedaan moet worden, vooral m>et het oog op de belangen, welke Zuid-Beveland heeft bij de kruisbessenteelt, wat zulk een stop zetting kan voorkomen? 3e. Is de Minister bereid te overwe gen of, indien hij zulks reeds ge daan heeft, het resultaat van die over wegingen mede te deelen of niet bij de uitvoering der Meeldauwwet-1912 in het vervolg bepaalde uitvoersta- tions worden aangewezen en geen vervoervergunning meer te verlee- nen voor met Amerikaansche kruis bessenmeeldauw besmette bessen? W. C. BEEREMANS. Heden viert de heer W. C. Beëre- mans te. Utrecht, de eenige nog in le ven zijnde oprichter van Patrimo nium, in wiens huis te Amsterdam dit Verbond is opgericht, zijn 80sten verjaardag. De heer Beeremans, die nog helder van geest en gezond van lichaam is. was na zijn opleiding in het bouwvak eenige jaren werkzaam bij de aanne mersfirma De Haan en Cerlijn te Am sterdam. Als uitvoerder heeft hij aan verschillende bouwwerken gewerkt o.a. het Panopticum en Aquarium te Amsterdam. Daarna was hij eenige jaren opzichter over de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Van 1898 tot aan zijn pensionneering was de jubilaris opzichter bij de Ge meentewerken te Utrecht met den ti tel van technisch ambtenaar. Hij heeft bij den bouw van verschillende scho len in Utrecht het opzicht gehad. De heer Beeremans nam indertijd het initiatief tot de oprichting van den Chr. Opzichters- en Teekenaarsbond en was de eerste voorzitter van die organisatie en redacteur van het or gaan. Thans is hij nog eerelid dier ar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1