NIEUWE LEIDSCHE COURANT van WOENSDAG 19 OCT. 1927 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. Zooal's te verwachten was beleef den wij Maandag een raadsvergade ring met echten schoolstrijd van de oude bittere felheid. De negen punten lange (dus zeer korte) agenda lokte dan ook nage noeg geen bespreking uit, zoodat alle discussie, met uitzondering van een kleine schermutseling bij de ingeko men stukken, waarbij het ging om de oude kwestie van pensioen-aanspra ken, van los personeel, voor 't laatste punt bewaard bleef. Deze aangelegenheid, die nog wel eens weer ter sprake zal komen, om dat de aangenomen motie van den heer Baart toch zeker een cf ander gevolg moet hebben is misschien op zichzelf van niet zooveel beteekenis. Maar aan de andere zijde is het be grijpelijk dat wanneer niet wordt uit gemaakt dat het personeel van de be drijven niet valt onder het gewone gemeentepersoneel, de vraag van de ze menschen om vaste aanstelling Redelijk is. Een andere zaak die wellicht in het vooruitzicht van punt 9 mindere aan dacht trok dan ze verdiende, was de bouw van een nieuwe Havenbrug. Hiermede heeft toch de Gemeente raad een beslissing genomen die reeds jaren hangt, maar ook een beslissing die voor het noordoostelijk deel van de stad van groote beteekenis is. De nieuwe brug zal een aanzienlijke ver betering voor de scheepvaart, voor het asverkeer, maar ook voor het aan zien van de stad zijn. Wat de kwestie van de schoolstich ting in het Morschkwartier aangaat zooals gezegd, de bittere hartstocht tegen de Christelijke school kwahi weer eens naa. voren. Zelfs al zou men mogen aannemen, dat inderdaad de critiek op de handelingen van het schoolbestuur uit innige overtuiging van rechtvaardigheid voortkwam, dan nog toonden schampere uitlatingen maar al te goed, dat het hier ging rechtstreeks tegen het Chr. On der wijs. In dat licht dient dan ook de heele discussie gezien te worden. Welke moeite of b.v. ook de heer Verweij deed om zakelijk te blijven, wat zooals tot zijn eer gezegd moet worden hem het best is gelukt, ook hij bleef in de zen niet gelijk. Maar anderen, o.a. de heeren Kooistra, Baart en Groene- veld, waren bitter en hard. De houding van den heer Sijtsma was vreemd. Zou men in zijn motie al een vaderlijke zorg voor den vrede en voor de gerechtigheid gezien heb ben in zijn tegenstemmen tegen het voorstel om de medewerking te ver- leenen stak toch zeker iets anders. In dat opzicht namen de heeren Reimeringer en Bosman een ander standpunt in. De heer Romijn had reeds 's middags aangekondigd dat hij zich aan de stemming onttrekken zou. Toen de motie-Sijtsma verworpen was had men niet anders dan voor of tegen de medewerking meer. De Sociaal-Democraten, anders zoo be lust om een half ei te krijgen als het er op aan komt, onthielden zich van het aanwijzen van een weg. Trou wens er was ook geen tusschenweg, tenzij, wat de motie bedoelde, formeel de voorgeschreven t'i'd te laten voor bijgaan, wat Jan formeel op mede werking neerkomt. Intusschen heeft ook deze strijd ons weer geleerd dat hoe mooi ook op het eerste gezicht, de wettelijke regeling van het verzoek met de ver- eischte handteekeningen voor een be paald aantal leerlingen, ook zijn iichaduwzijde heeft. De'tegenstanders van het bijzonder onderwijs zullen steeds weer op dat zwakke punt de krachten samentrekken. Of wij dan ook aannemen dat daar zwakke punten, d.w.z. punten van vechtmatigen twijfel aan de oprecht- r JC.U1LLETON. teoA ÊN HELENE. O mi toen men naar volgde, kwam men 111 vertrekken, die met electrisch ucui overstroomd waren, en in iedere turner waren de sterkte en de kleur Vua uet 11 enl in overeenstemming met uc versiering. <-Wijöeiiu eu verbaasd ging men door uc hamers, ue oude protessor zag ver- uiuit wue. li ij kon nat alles niet be- c' nat moest nu nieuwe kunst turn nij wist in net geheel niets ax v-u u-e ut weging op het gebied der ufcudiuaagscne kunst, en als er soms vuursteiinigen van kunst in verband ui et zij u scuuies door zijn hoofd gui nea, uo.il ua.cnt hij aan oude schilderij en cu diitieite standbeelden. Hij had ouit ui net minst geen begrip van de itwotuddiueiu uer dingen, die hij daar *u0, cu nep rond als een kind op een n. o-«oils tening. luujjo en Andree waren in Helene's Uuiu. naar verniel zich boven een wandbekleeding van glans- .ou_. stol, een fries, welks achtergrond ecu door net avondlicht bestraald water met vlakken oever voor gum*;; pelikanen, in regelmatige rijen wduuciuen daarop, en uit het water sia..cii, op gelijke hoogte en aistan- ueu, wonderlijke roode matroode bloe men omhoog. heid gevonden werden? Volstrekt niet. Integendeel hier is naar onze overtuiging gewerkt met verklaringen uit de derde hand die men steeds al leen een betrekkelijke waarde kan toekennen, 't Liefst nemen wij aan dat de leiders van beide partijen te goeder trouw het beginsel dienen. Maar Volksonderwijs mocht niet op deze wijze ageeren. Nu werd het, zoo als de heer Parmentier zeide, een rel letje. Intusschen dat plaatselijk relletje kan nu tot een nationaal relletje uit groeien. Dat is de consequentie. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Eikerzee, W. H. Kel der Jr., hulpprediker *te Amsterdam- Noord. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Rozenburg, W. F. v. d. Kodde, 'em. predikant te Delft. EVANG. LUTH. GEM. Drietal: Te Groede, P. van Genderen Stort, te Pekela; J. J. Simon, te Gouda; en Th; G. Stellweg, te Delft. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. H. M. Sasse, predikant der Ned. Herv. Gem. te Schoonoord, nam Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar 's-Heerenberg. Tot afscheidstekst was gekozen Psalm 90 vers 17b. Het woord werd gevoerd door den heer J. Schneider als ouderling namens den Kerkeraad. door ds. C. B. Burger; van Zwolle, namens class. Bestuur van Em- men, den Ring Coevorden en als consu lent, door dr. P. van der Staay als vriend door den heer H. Steenge namens het Prov. Comité van den Chr. Nationalen Werkmansbond en door den heer Reu sink als kerkvoogd. Den scheidenden lee- raar werd toegezongen Psalm 121 4. Ds. C. J. de Kruyter, predikant der Geref. Kerk te Hasselt, nam Zondag j.l. afscheid van zijn gemeente, wegens ver trek naar Wommels. Tot afscheidstekst was gekozen He breen 13 vers 20 en 21. De scHeidende leeraar werd toegespro ken door ouderling L. Admiraal, waarna de gemeente staande zong Psalm 121 4. Verder door ds. S. de Vries, van Ambt- Vollenhove namens de classis, dr. J. Thijs, van Zwolle, ds. A. Brouwer, van Zwartsluis, en den hee& H. J. Steenber gen, van Genemuiden, van welke gemeen te ds. de Kruyter consulent was. Ds. Th. Mudde, overgekomen van Made en Drimmelen, heeft Zondag intre de gedaan bij de Ned. Herv. Gem. te 2de Exloërmond, na bevestigd te zijn door dr. Ten Hove te Musselkanaal, die als tekst had 2 Cor. 4:6. De nieuwe leeraar sprak over 2 Cor. 4 5. Ds. Ten Hove en de heer Haisma, spra ken na afloop der predikatie den nieu wen predikant hartelijk toe. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. P. Snoep, van St. Anna Pa rochie, met een predikatie over 1 Cor. 3 9, deed Zondag j.l. ds. J. de Jong, ge komen van Losdorp, zijn intrede bij de Herv. gem. te Vrouwenparochie, spreken de naar aanleiding van Rom. 108. De nieuwe leeraar werd toegesproken dopr den consulent ds. Snoep, ouderling P. v. Noord en den praetor van den ring: ds. Mooi van Hallum. Na des morgens door ds. H. K. Nie- borg, van Heerjansdam te zijn bevestigd, met een predikatie over Markus 4 26 29, deed ds. J. Oosterveen, gekomen van Wilnis, "Zondagmiddag zijn intrêde bij de Ger. Kerk van Barendrecht, sprekende over Coll. 1 28 en 29. Toespraken werden gehouden door ou derling P. de Vries en ds. J. Schep, van Bolnes, namens de classis. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. H. W. H. van Andel, van St. Pan- cras, met een predikatie over Ezechiël 3 17, deed Zondag j.l. ds. L. v. d. Zan den zijn intrede bij de Geref. Kerk te Smilde, sprekende naar aanleiding van Psalm 122 9. De nieuwe leeraar werd toegesproken door ds. Ploeger, ds. Van Andel, ouderling Mogewind en Scheffer. Zondag is ds. VV. A. B. ten Kate, ge komen van Vlissingen, bevestigd als pre dikant te Velp. 's Avonds deed ds. ten Kate zijn intre- Dunpootige, rechtlijnige meubelen van geelgrijze kleur, met goud ver sierd en met vaalblauwe fluweelstof overtrokken, vulden de kamer. In een van de hoeken bevond zich een in vorm en kleur geheel van de ahdere dingen afwijkende verzameling van gemakkelijke stoelen, waarover prach tige Perzische zijden kleeden gelegd waren, en een tafel,.waarop een lamp brandde, een kunstwerk van brons. „Mooi is het, en het past bij Helene, als een lijst om een schilderij", zeide Ebba. Het scheen den man toe. alsof haar stem niet vrij klonk, als ware de klank ervan die van een ontevredene. Had ze een gevoel van afgunst? De speelmakker van haar in bekrompen heid doorgebrachte jeugd zag zij plot seling met zooveel rijkdom en over vloed omgeven. Welk jong vrouwen hart zou daar geheel onverschillig voor gebleven zijn? Maar neen, zoo was ze toch in het geheel niety Haar gezonde zin, haar bescheiden aanspraken, haar gebrek aan ijdelheid, om kort te gaan, al die reine, heerlijke karaktertrekken, die hij bewonderde, wettigden dit vermoe den niet. Wat was het dan? Hij trok haar naar zich toe, kuste haar op het het voorhoofd en zeide: „Ja, in zoo'n nestje kan ik je niet zetten. Dan zou ik tien jaar ijverig moeten werken en sparen, eer we ons zoo'n luxe konden veroorlooven". de. Als tekst had hij gekozen Joh. 114. Namens den kerkeraad werd de nieuwe leeraar door ds. Oldeman toegesproken. Ds.H. van Elven, overgekomen van Oos- ter-N-kerk, werd Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Moerkapelle bevestigd door ds. J. A. van Nie, van Zetten, met een predi katie over Joh. 1:6 en 7. Toegezongen werd Psalm 20 1. Des namiddags deed Ds. van Elven zijn intrede met een predikatie over Ezech. 33 vers 11, waarna hij toegesproken werd door den consulent, Ds. A. Dekker, van Bleiswijk, op wiens verzoek Psalm 134 vers 3 toegezongen werd. Zondagmorgen werd het vergroote kerkgebouw van de Geref. kerk te Wor- mer in gebruik genomen. Des avonds nam ds. W. A. Wiersinga, na een verblijf van 5 jaar, afscheid met een predikatie over Filipp 1:3, 5 en 6. Na de predikatie werd Ds. W. toege sproken door ouderling Wakker, namens den Kerkeraad, door den heer Baas van Zaandam, namens de Centr. Comm. Zaan streek voor Evang. arbeid, door ouder ling Groot van Koog Zaandijk en door ds. Hoorweg van Purmerend als afge vaardigde van de classis. Staande werd toegezongen Psalm 121 4. DS. K. J. CREMER. De Raad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft, op medisch advies, aan Ds. K. J. Cremer gedurende eenige maan den vrijstelling van ambtelijken arbeid verleend. DS. G. J. MOOI. Heden herdenkt Ds. G. J. Mooi, Ned. Herv. predikant te Hattum, den dag waarop hij voor 25 jaar te Frederiksoord in het predikambt bevestigd werd. LUTHEEDCM IN HONGARIJE. Het getal der Lutheranen in Hongarije bedraagt tegenwoordig 50.000, terwijl dat der Gereformeerden 1.800.000 is. Behalve de Duitsch-Lutheranen kent men er Ma- gyarische en Slowaaksche Lutheranen. Deze drie groepen voeren als naam Evangelisch, dat daardoor in Hongarije synoniem is met Luthersch. De andere protestanten noemen zich belijders der Zwitsersche geloofsbelijdenis. Door den vrede van Trianon verloren de Luthera nen ongeveer een derde van hun sterkte. De bestuursvorm der Luthersche Kerken is presbyteriaal-synodaal; terwijl juist in de Luthersche kerk te Zevenburgen, dat aan Roemenië afgestaan moest worden, deze vorm consistoriaal is. RECHTEN EN PLICHTEN IN DE ZENDING. De ook dit jaar (6—13 November a.s.) door de Hoofdbesturen van de Samen werkende Zendingscorporaties uitgeschre ven Zendingsweek heeft zoor zoover, dat te constateeren is, nog niet die aandacht welke gewenscht wordt. In tal van Ge meenten heeft men het voorbereidende werk ter hand genomen; honderden Ge meenten bleven echter tot heden nog achter. Waar is de noodige geestdrift, vragen de genoemde besturen zich af? Enkel als er allerwege een hartelijk verlangen be staat om in den waren zin van "het woord mede te werken, kan er van een „slagen" sprake zijn. Van uit Oost- en West-Indië zien de Zendingsarbeiders met verwachting uit naar hetgeen Christelijk Nederland zal doen. Moeten onze kloeke Zendingsmannen en Vrouwen, die arbeiden onder tal van bezwarende omstandigheden hierin wor den teleurgesteld? Hebben zij niet recht er op, dat wij on ze verplichtingen jegens hen nakomen? Wordt ook in deze aan de Zendings week voorafgaande weken wel voldoende bedacht, dat het werk steeds dezelfde fi- nancieele eischen stelt? In de eerste helft van October werd door het Zendingsbureau niet de helft van het benoodigde ontvangen. BINNENLAND. DE VACCINATIE. Naar aanleiding van de schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Krijger, betreffende opheffing van den indirecten vaccinatie-dwang deelt de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende mede: Na 22 Augustus, toen met de ver strekking van neurovaccine een $an- „Ach wat geef ik om luxe!" zeide Ebba, „voor Helene is het leven. Ik heb lief, dat is beter. Dan heb ik geen surrogaat van den meubelmaker noo- dig!" „En deze heerlijke waarheid zeg je op een toon vol bitterheid?" vroeg hij en keek haar vorschend in de oogen. Zij ontweek zijn blik. „Laat maar", mompelde zij, „hier is het de plaats niet...." Helene kwam. Als een beeld van volmaakte harmonie ging ze daar heen. slank in haar fijngeplooid ge waad. Richard liep naast haar. geen blik van haar afwendende. „Kijk eens", sprak ze, Ebba een lang dun glas toonende, dat gestemd scheen twee of drie langstelige bloemen te bevatten, „Richard heeft me dit zoo even gegeven. Het is Gallisch glas Kijk die fijne, zachte lila kleuren en die blauwe akoleien-bloesem, die daar omhoog gaat. Jullie gelooft het mis schien niet, maar het is een genot voor me, zoo'n mooi stuk in de vin gers te houden en te betasten. Maar Richard begrijpt me. Ik ben hem zoo dankbaar, dat hij dit genot voor mij mogelijk maakt.". Ze keek hem aan, zonder dat er meer leven kwam in haar donkere oogen en glimlachte. Hij greep haastig met zijn beide han den haar vrije linkerhand vast. De uitdrukking van Ebba s gelaat werd nog somberder. Ze verviel in e'en volkomen zwijgen. Op den terugweg vang is gemaakt, zijn aan de inspec tie van de Volksgezondheid drie ge vallen van de in deze vraag bedoelde aandoeningen bekend geworden, waarvan bij onderzoek één waar schijnlijk en twee zeker bleken ence phalitis postvaccinalis te zijn. Men bedenke hierbij, dat sinds den ge noemden datum ruim 40.000 doses neuro-vaccine zijn afgeleverd, die ze ker grootendeels gebruikt zullen zijn. Er wordt op gewezen, dat op naar schatting 550.000 entingen, met de sinds 1924, doch vóór 22 Augustus 1927 verstrekte dermo-vaccine 118 geval len van aandoeningen van het cen traal zenuwstelsel zijn waargenomen, d.i. 0.21 per duizend. Reeds na het eerste geval heeft de Gezondheidsraad vergaderd. Aange zien in het toen uitgebrachte rapport nog niet kon worden gerekend met .de twee sindsdien opgetreden positie ve gevallen, heeft ondergeteekende 'n nader rapport verzocht, dat hem 17 October bereikt heeft, daartoe strek kende, dat, met behoud overigens van de bestaande voorschriften, aan de Regeering de bevoegdheid worde ver leend, om de betrokken voorschriften tijdelijk buiten werking te stellen: subsidair om indien de voorschrif ten niet gehandhaafd worden de mogelijkheid van bijzondere voor zorgsmaatregelen te openen. Bovendien heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst on der dagteekening van 14 dezer onder geteekende in overweging gegeven den indirecten vaccinatie-dwang tij delijk op te heffen. Ondergeteekende bevordert, dat een ontwerp tot herziening der wettelijke bepalingen inzake den indirecten vac cinatie-dwang deze week het depar tement zal verlaten. HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Men meldt uit Rijswijk: Bij het verhoor door de Rijswijksche politie, ingesteld naar de oorzaak van het Zaterdagnacht plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, is gebleken, dat de be stuurder en de treingeleider van den trein, die uit de lichting Den Haag kwam, van het station Den Haag de schriftelijke machtiging hadden medegekregen, dat zij door het onveilig signaal bij de Vaillant- laan mochten rijden. Dit signaal stond namelijk onveilig, doordat de wisselwachter aldaar het niet in den veiligen stand kon krijgen, naar hij dacht door een defect aan de instal latie. Achteraf is echter gebleken, dat dit kwam, doordat de wissel niet was over gezet. Bedoelde lastgeving hield echter niet in, dat over verkeerd spoor mocht wor den gereden. Hiervoor was een bijzondere lastgeving noodig geweest en wel volgens een bepaald model. Bovendien wordt, in zulke gevallen van het station een loods medegegeven, wat ook niet is gebeurd. Hierbij komt nog, dat indien over ver keerd spoor wordt gereden, er een rood licht voor aan den trein aanwezig moet zijn, wat ook niet het geval was. Boven dien heeft de bestuurder onder het rijden steeds in twijfel verkeerd, of het wel goed was, dat de trein op verkeerd spoor reed en heeft hij zelfs niet op volle snelheid durven rijden. Toen hij het blokhuis aan den Kleiweg voorbij was, zag hij van de tegenoverge stelde richting op een 200 M. afstand den trein uit Rotterdam aankomen. Hij heeft toen dadelijk geluidsignalen gegeven en de snelrem aangezet. De treinchef stond bij hem. Deze opende- de zijdeur van de cabine, ging op de treeplank staan, en is vermoedelijk kort daarop van den wal gen gesprongen. De bestuurder heeft hem niet meer gezien. Terstond daarop volg de de botsing met de bekende gevolgen. De Rotterdamsche bestuurder zag op eens een trein met gewone lichten tegen over zich. Op het laatste oogenblik heeft hij krachtig geremd. De naast hem staan de treinchef riep hem toe: „Kom hier!" Hij is toen achteruit gesprongen tot de eerste zitbank en dit is zijn behoud ge weest. De noodsignalen had hij niet ge hoord. Van de-zijde van den technischen dienst der spoorwegen was medegedeeld, dat de aandacht van den bestuurder de Gast waarschijnlijk was afgeleid door een ge sprek met een der passagiers. Uit het bovenstaande blijkt echter duidelijk, dat dit niet het geval is geweest. liet ze haar vader en verloofde samen praten. Helene en Richard aten bij tante Louise. Andrée wilde zijn meisje en zijn schoonvader eigenlijk slechts tot de deur geleiden. Maar Ebba's zichtbare ontstemming bracht hem er toe, mee naar boven te gaan. ,Mag ik?" vroeg hij eerst. „Zeker. Je kunt bij ons blijven eten, als je den Hoppelmanschen burgerpot niet versmaadt, want op drie porties van hierover zal ons middagmaal wel uitloopen', zeide Ebba. „Zulke heer lijke spijzen als je moeder en vrouw Fliederbusch bereiden, kookt Hoppel- man echter niet. Bij ons huis is de be zorging der keuken geen levensvraag stuk'. Hij bleef vroolijk, niettegenstaan de hij gevoelde, dat het een steek was. „Wat jou zoo goed bekomen is, dat het je tint zoo rozig, je gezondheid zoo uitstekend gemaakt heeft, zal mij ook wel smaken", zeide hij. „Ik zou gaarne meeëten, maar ik laat moeder niet gaarne tevergeefs wachte'n, en ik zeide haar. tegen het eten thuis te komen". „Ga dan. Want het zou vrouw Flie derbusch een droevig uur kunnen be zorgen, als de heerlijke saus, die ze gekookt had, niet door je gebruikt en geroemd werd". Ze zeide vrouw Fliederbusch, maar ze bedoelde zijn moeder. Dat gevoelde hij heel duidelijk. Zijn gelaat verduis terde zich. Boven in de huiskamer beproefde De toestand van de twee gewonden die zich in het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal bevinden, is redelijk. De bestuur der de Gast heeft behalve een breuk van een onderbeen ook nog een heupwond. De passagier Blekxtoon heeft vermoede lijk een versplinterde enkel. Ten slotte is gebleken dat er nog meer gewonden zijn geweest, dan reeds werd gepubliceerd. Deze personen schijnen echter op eigen gelegenheid huiswaarts te zijn gegaan. De Minister van Waterstaat heeft thans le. bepaald, dat omtrent de botsing van de treinen 1144 en 1145 der Nederland sche Spoorwegen bij Rijswijk, in den nacht van 15 op 16 October, een onder zoek in het openbaar zal geschieden; 2e. tot leden van de Commissie van Onder zoek ten aanzien van dat ongeval be noemd: Ir. A. H. W. van der Vegt, Hoofd inspecteur-Generaal der Spoor- en Tram wegen te 's-Gravenhage, tevens voorzit ter; Ir. L. M. Barnet Lyon, oud-lid van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten te 's-Gravenhage; F. L. D. Ni- vard, wethouder der gemeente Rotterdam te Rotterdam; 3e. aan de Commissie als secretaris toegevoegd Ir. D. Verhoop, Rijkshoofdingenieur voor de Spoorwegen te 's-Gravenhage. DE POSTVLUCHT UIT OOST-INDI6. Te Soesterberg heeft zich een comité gevormd om luitenant Koppen te huldi gen bij behouden aankomst in Neder land. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 18 Oct. De heer WEITKAMP (C.-H.) trekt zijn verzoek om een interpellatie te mogen houden over de afwateringen Overijsel in. De VOORZITTER deelt mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten Donderdag 27 October in de af deelin gen te doen onderzoeken de Indisch^ begrooting. Vrijdag a.s. zal in open bare behandeling worden genomen het ontwerp betreffende de overeen komst met de Maatschappij De Schelde te Vlissingen. De heer L. DE VISSER (C.P.) vraagt verlof zijn interpellatie betreffende" de huiszoekingen bij de Indonesische studenten te mogen uitbreiden. Hierover zal heden beslist worden. Bij het ontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake slavernij merkt de heer L. DE VISSER op, dat er on der de verdragsluitende partijen zijn, waar dictatuur en slavernij in stand blijven, evenals dit in Indonesië gë- beurt met goedvinden der regeering. De heer CRAMER (S.D.) juicht het ontwerp toe, omdat hij hoopt, dat het verdrag het einde zal bdteekenen van de poeriale sanctie. Minister KONINGSBERGER be toogt, dat de poenale sanctie bij geen enkelen vorm van slavernij is onder te brengen. De regeering zal het pan delingenschap uitroeien en over twee en een half jaar de poenale sanctie grondig herzien. Het ontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het wetsontwerp: Overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg Axelsche SassingAxeJ in beheer en onderhoud bij de ge meente Axel. Aan de orde is daarna het ontwerp tot instelling van een Postraad. Den heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) is het niet duidelijk waarom het Col lege van advies moet worden omge zet in een Commissie van advies, waarin geen ambtenaren doch wel vrijgestelden zullen mogen zitten. Spr. betreurt dat de leiding van het bedrijf ook wordt, uitgesloten. De vak- vereenigingen moeten ook een taak in den Raad hebben. De heer KRIJGER (C.-H.) juicht het ontwerp toe, maar vreest dat de maat regel nog onvoldoende zal zijn. Spr. meent dat we den weg van Duitsch- land op moeten. De heer OUD (V.D.) vreest een te. groot overwicht van het groot-kapi taal op den overheidsdienst. De heer BOON (V.B.) heeft geen groote verwachtingen. Spr. is tegen het opnemen van postpersoneel. Andree ,toen Ebba haar vilten matro- zenhoedje op d$ naastbijzijnde stoel wierp, door toegeeflijkheid en vroolijk heid haar booze luim te verjagen. Ik ben de ^rstandigste, ik ben de man, dacht hij. Ik moet haar helpen. „Onze Ebba is niet inhaar humeur", zeide hij. zich tot haar vader wen dend. die nadenkend, met gebogen hoofd en de handen op den rug, de kamer op en neer liep. „Ik ben nooit humeurig", riep ze boos. „Moet ik denken, dat de pracht in Heiena's huis je afgunstig maakt?,, vroeg hij. „Ja, ik ben afgunstig", sprak zij. met de vuist op tafel steunend en'An dree vrijmoedig aanziend. „Ik ben heel afgunstig. Maar niet op al die kost bare zaken, niet op tapijten df kleeden of glazen, potten en ktfnnen. Neen, ik ben afgunstig op de liefde, die Helena ten deel valt, en op het diepe begrip, dat haar verloofde van haar karakter heeft, daarop, dat hem geen offer te groot is, om aan haar wenschen te voldoen, haar leven den vorm te ge ven, die haar karakter nu eenmaal noodig heeft. Zie je daarop ben ik jalcferschl En brandend, smartelijk ja- loersch!" „Mijn kind!" riep hij smartelijk aan gedaan, „geloof je dan, dat je min- ler bemind wordt dan Helene?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5