CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8*'« JAARGANG MAANDAG 17 OCTOBER 1927 NUMMER 2258 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden fjSSKkp Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227> cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Hoe de geschiedenis spreekt Het is wel opmerkelijk, dat de Hoofdredacteur van de „Rotterdam mer", uit de parlementaire geschiede nis mededeelingen doende, Zaterdag gelijktijdig met den Hoofdredacteur van het Liberale „Vaderland" de ge schiedenis besprak van de schoolwet van 1889. De redacteur van Het Vaderland ziet in de houding der Liberalen een sterk meegaan. „Deze wet zegt hij ware toch zonder liberale hulp (de Eerste Kamer was toen in groote meerderheid libe raal) niet tot stand gekomen; daaraan moge wel eens worden herinnerd, waar dit gewichtige feit bij zoo velen van Rechts in het vergeetboek is ge raakt, of althans schijnt geraakt te zijn." Dat het voor de Liberalen van die dagen een heel ding was, bewijst de heer Roodhuyzen aldus „Toch hebben de liberalen van toen de groote beteekenis van de wet van 1889 niet begrepen. Geleid, deels door de zucht om recht te doen aan een niet zoo gering deel der bevolking, deels door de hope op vrede na zoo veel strijd, hebben die liberalen van toen inderdaad gemeend, dat ze met hun beau geste den vrede op school gebied hadden bereikt, dat de zilver- lingen, al waren ze niet overstelpend in aantal, aan het bijzonder onderwijs toegestaan zoovele panden waren voor den eeuwigen vrede. Maar niet in het bedrag van de subsidie lag de groote beteekenis van de wet van 1889 maar wel hierin, dat door die subsi- dieering finaal gebroken werd met de tot nog toe door de liberalen als on betwistbaar aanvaarde stelling, dat de Staat alleen te zorgen had voor goed openbaar onderwijs, en zich zelfs niet te bekommeren had om de vraag, of dat belangrijk deel van de natie, dat met de openbare school voor zijn kinderen geen genoegen nam, en vol gens zijne geloofsovertuiging ook geen genoegen kdh nemen, behoorlijk on derwijs genoot." Men zou wanen, dat de Liberalen van 1889 uit innige overtuiging dat recht gedaan moest worden, al snap te men dan ook niet dat een Chris ten niet met de openbare school ge noegen kon nemen, hun stem aan de wet gaven. Hoe geheel anders belicht Prof. Diepenhorst dit. Na te hebben verhaald hoe Mr. van der Feltz bitter gestemd was over de Standaard, dat Rutgers, van Rozen burg grimmiger dan ooit was, en dat Lieftinck vele schampere uitvallen deed, waartegenover enkele anderen stonden als De Beaufort, Gleichman, Roëll en Mees, zegt hij, dat het toch merkwaardig is, dat zij aflen zich met beslistheid verzetten tegen den rechts- eisch, door regeering en rechterzijde op den voorgrond gesteld. „In de ver ste verte" gelijk Gleichman het uit drukte, gevoelden zij daarvoor niets. Hij verhaalt hoe na een dagenlang debat over een liberaal amendement op art. 45, dat bedoelde een bevoor rechte positie aan de openbare school te verzekeren, dit art. met 50 tegen 38 stemmen kon worden aangenomen. Hij vertelt verder over het verplich te schoolgeld waar de Liberalen zoo tegen waren. „Lang is ook gesproken zoo zegt hij over het verplichte schoolgeld. Aan de kosteloosheid der openbare school mocht door velen niet worden geraakt. En al moest Mackay water in den wijn doen, toch kreeg hij in de wet de verplichting tot heffing van een schoolgeld, varieerend tusschen een minimum van twintig cents per maand en een maximum ten bedrage van het geen het kind aan de gemeente kost." Na de pittige driestar uit de Stan daard van 17 September 1889 van de hand van Dr. Kuyper aangehaald te hebben, eindigt hij: „Heel wat stuurmanskunst was al- zoo vereischt om het scheepke in vei lige haven te brengen. Maar 24 Sep tember 1889 was dan toch de behan deling der artikelen ten einde ge bracht en op 26 September werd de wet door de Tweede Kamer aangeno men met 71 tegen 27 stemmen; ook 12 liberalen stemden voor, waaronder Gleichman, Roëll, Farncombe San ders, Mees, Hintzen, Verniers van der Loeff." Wie dit leest, krijgt toch een ande ren indruk dan een overtuiging van het goed recht van de voorstanders van de bijzondere school. Het is veeleer een afgedwongen wet geweest. Zelfs de historie kan men links niet duidelijk laten spreken. Zij het ons een les om waakzaam te zijn. STADSNIEUWS. PROF. MR. DR. C. M. A. R. VAN ROY BIJ EEN MOTORONGELUK GEDOOD Zaterdagmiddag is op den Leidschen Straatweg tusschen de Haagsche Schouw en Wassenaar, ter hoogte van het buiten „Zuidwijk" een ernstig mo torongeval gebeurd, waarbij Prof. Mr. Dr. C. M. A. R. van Roy, compagnon van Mr. P. E. Briët alhier, om het le ven is gekomen. Mr. van Roy, die in de Juliana van Stolberglaan 69 te 's Gravenhage woon de, kwam iederen dag per motor naar het kantoor te Leiden, en ging na sluiting van het kantoor weer naar Den Haag terug. Ter hoogte van de buitenplaats Zuid wijk, dicht bij de Maaldrift, wilde Mr. van Roy een auto, die voor hem uit reed en blijkbaar te langzaam ging. voorbij rijden, Hij merkte echter niet, dat uit de richting Den Haag een an dere auto naderde. De bestuurder van dezen wagen scheen evenmin iets te hebben bemerkt. Toen men het evenwel zag, was de botsing onvermijdelijk. Door het ster ke remmen van den chauffeur van den auto van den heer v. D., sloeg deze om. Motor en berijder raakten er onder. Hoewel de auto zoo goed als geheel vernield was, kregen de beide inzit tenden. de heer v. D. en de chauf feur slechts lichte wonden. Mr. v. R. kreeg een dubbele been breuk en vermoedelijk een hersen schudding. Nadat hij voorloopig was verbonden te Wassenaar, werd hij per ziekenauto overgebracht naar het Gem. Zieken huis aan den Zuidwal te 's Graven hage, waar hij kort na aankomst is overleden. De chauffeur werd onmiddellijk aan gehouden en na door de Wassenaar- sche politie te zijn verhoord, naar Den Haag overgebracht en in arrest ge steld. De Haagsche politie achtte sectie op het lijk noodig. Volgens mededeelingen, door de po litie van Wassenaar gedaan, zal het moeilijk zijn uit te maken, aan wie de schuld van het ongeluk te wijten is. Prof. Mr. Dr. P.. M. A. R. van Roy werd 11 Juni 1882 te Gent geboren. Hij volgde de colleges in de rechten aan de Gentsche universiteit en vestigde zich aldaar na zijn promotie als stads advocaat. Tijdens de bezetting van Vlaande ren door de Duitschers werd hij bij de stichting der Vlaamsche Hoogeschool te Gent benoemd tot hoogleeraar en doceerde hij de encyclopaedie van het recht. Tevens- was hij lid van den Raad van Vlaanderen. Reeds tijdens zijn studententijd was prof. van Roy voorvechter van de Groot-Nèderlandsche beweging en kwam hij herhaalde malen in ons land ter bijwoning van vergaderingen van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. Na den terugtocht der Duit schers werd prof. Van Roy door den Belgischen rechter ter dood veroor deeld en moest hij uitwijken naar Ne derland. Hij besloot toen in de Nederlandsche rechten te gaan studeeren, waartoe hij die vrijgesteld was van het can- didaatsexamen te Utrecht studeer de. Na zijn doctoraal examen te hebben afgelegd, promoveerde hij in 1920 te Utrecht op stellingen tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Kort na zijn promotie werd hij asso cié op het bekende advocatenkantoor van Mr. Briët alhier. Door zijn arbeid voor dit kantoor wist hij zich populair te maken, en won hij veler sympathie. Zijn rechts kundige adviezen werden zeer op prijs gesteld. Ongeveer een week geleden had hij nog voor de Haagsche rechtbank ge pleit in een zaak, waarbij een dame door een auto was aangereden en ern stig verwond werd. en die daarvoor 100.000 schadevergoeding vorderde. Mr. van Roy trad daarbij op voor een verzekeringsmaatschappij. In zijn studententijd te Gent was hij bekend als internationaal raee-roeier Met zijn Gentsche ploeg nam hij meer malen deel aan de Henley-wedstrijden waar zijn ploeg ook het hoofdnumm*** won. Ook nam hij meermalen deel aan internationale roeiwedstrijden in Ita lië en Frankrijk. Vermeld dient ook nog, dat Prof. Van Roy ook tijdens zijn verblijf in ons land een voorname rol in de Vlaamsche beweging heeft gespeeld. O.a. was hij onder-voorzitter van de in ons land gevormde vereeniging van Vlamingen ,,Hou ende Trou". De begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Bij den aanvang van de strafzitting van het Leidsche Kantongerecht he denmorgen. heeft de ambtenaar van het O. M., Mr. A. van der Eist, in een korte rede Prof. Mr. Dr. Van Roy her dacht. Hij schetste hem als een sie raad der Leidsche balie, als een weten schappelijk en scherpzinnig jurist en als een advocaat met een groote wel sprekendheid. Spr. herinnerde met name aan het schitterend pleidooi, dat de overledene onlangs gehouden heeft in de zaak- Christiaansche. betreffende den ver koop van gist-tamine-tabletten. Het vrijsprekend vonnis van het kanton gerecht, waartegen de ambtenaar in appèl is gegaan, werd door de recht bank bevestigd. Ongetwijfeld een zeer schoon succes van Mr. van Roy! HET CRYOGEEN LABORATORIUM. Het Cryogeen Laboratorium blijft zich steeds in een groeiende belang stelling van buitenlandsche geleerden verheugen. Dezer dagen is hier aangekomen de bekende physieus, prof. Dr. van Aubel, hoogleeraar aan de universiteit te Gent, om in samenwerking met prof. dr. YV. J. de Haas in het Cyrogeen La boratorium onderzoekingen te verrich ten betreffende electrische weerstan den van metallisch-chemische verbin dingen bij lage temperaturen. Voorts is de Japansche hoogleeraai Ayoame, hoogleeraar in de natuur kunde aan de Universiteit te Sendai (Japan), die reeds eerder in het Cryo geen Laboratorium in samenwerking met prof. de Haas onderzoekingen heeft verricht over de geleidbaarheid van warmte bij lage temperaturen, te Leiden terggekeerd om in samenwer king met Prof. De Haas deze onder zoekingen voort te zetten. Prof. Ayoama denkt tot begin Fe bruari te Leiden te blijven. DR. A. E. REMOUCHAMPS. Naar we vernemen is Dr. A. E. Re- mouchamps, conservator bij het Rijks Museum van Oudheden, die een be langrijk aandeel heeft genomen in de opgravingen, welke den laatsten tijd vanwege dit museum in den lan de worden verricht, sedert eenigen tijd ernstig ziek en wordt hij in het Diaconessenhuis verpleegd. BAGAGEWAGEN BESCHADIGD. Toen men Zaterdagnacht om onge veer half een den laatsten trein, die uit Utrecht te Leiden was aangeko men voor den volgenden morgen ge reed wilde zetten, op het spoor in de richting Utrecht, weigerde de rem, wat tot gevolg had, dat de bagagewa gen tegen een stootblok kwam, waar door dit in elkaar gedrukt werd. De buffer van het stootblok drong in de achterzijde van den bagagewa gen door, waardoor deze ernstig be schadigd werd. Van het zich daarach ter bevindende rijtuig le en 2e klasse braken verschillende ruiten; de tree planken werden ernstig beschadigd. PATER CROMBAG f Alhier is Zondag na een langdurige ongesteldheid, op 63-jarigen leeftijd overleden de Zeer Eerw. heer Pastoor J. H. Crombag, O. F. M., pastoor van de parochie van O.L. V. en Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrugkerk). JUBILEUM CHR. VAN VENETIëN. Het was gisteren, 16 October, 45 jaar geleden dat de heer Chr. van Venetiën, als 17-jarige jongeling, in dienst trad als bakkersgezel bij de N.V. Leidsche Broodfabriek alhier. Bijna een halve eeuw op eenzelfde zaak onafgebroken werkzaam te zijn geweest, is wel een bijzonderheid. De heer v. Venetiën werd hedenmor gen op het privékantoor van den di recteur, den' heer Mulder, ontvangen, die hem met dit jubileum mede na mens commissarissen van harte geluk- wenschte en, onder aanbieding van een enveloppe met inhoud, de hoop uitsprak, dat het hem gegeven mocht worden nog vele jaren zijn kracht aan het bedrijf te geven. De heer v. Venetiën dankte den di recteur en commissarissen voor hun gelukwenschen en voor het cadeau im hoopte wederkeerig, dat God hem be kwamen mocht, zijn arbeid op de Leid sche Broodfabriek nog vele jaren voort te zetten. Hierna werd de jubilaris door zijn collega's in de fabriek gehuldigd, waar bij het woord gevoerd werd door den meesterbakker, den heer W. Korswa- gen. Ook de heer Korswagen wenschte den jubilaris van harte geluk met zijn 45-jarigen dienstvervulling en sprak den wensch uit, dat de heer v. Vene tiën zijn arbeid met dezelfde opge- werktheid ook in de toekomst moge voortzetten als hij tot hiertoe gedaan had. Namens het personeel werd deu ju bilaris eveneens een enveloppe mét inhoud overhandigd. Ook hierbij dankte de heer v. Ve netiën zijn collega's voor de hem be toonde attentie en voor het cadeau Dankbaar voor het voorrecht, dat God hem al die jaren tot zijn werk in staat had gesteld, hoopte hij nog vele jaren de kracht daartoe te mogen ont vangen. De jubilaris, die in onze kringen geen onbekende is, o.a. is hij se dert bijna 20 jaar voorzitter van de afd. Leiden van de Chr. Bakkersge zellenbond mocht in den loop van den dag van onderscheidene kanten nog veel bewijzen van belangstelling in den vorm van bloemstukken etc. in ontvangst nemen. PROF. DR. F. M. Th. BöHL. Prof. Dr. F. M. Th. Böhl, hooglee raar in het Hebreeuwsch aan de uni versiteit te Groningen, die geruimen tijd in Palestina heeft vertoefd tot het doen van wetenschappelijke onderzoe kingen en opgravingen, is vandaar te ruggekeerd en dezer dagen te Leiden aangekomen. Prof. Böhl, die benoemd is tot hoog leeraar aan de Leidsche universiteit in de talen en de geschiedenis van Ba- bylonië en Assyrië, als opvolger van Prof. Thierry, die zijn leerstoel met dien in het Hebreeuwsch heeft verwis seld, zal zijn colleges te Leiden ope nen met het houden van een inaugu- reele rede op Woensdag 23 dezer des namiddags 2 uur in het groot audito rium der Leidsche universiteit. MR. J. KLEIN. Mr. J. Klein, kantonrechter alhier, die tegen 1 November eervol ontslag heeft gevraagd, heeft hedenmorgen zijn laatste strafzitting geleid. DEURWAARDER H. v. d. WOUDE. De heer H. van der Woude, deur waarder bij het Leidsche Kantongerecht heeft wegens vergevorderden leeftijd tegen 1 December eervol ontslag ge vraagd. OPENBARE LES. Mr. A. N. Molenaar, te Wassenaar, toegelaten als privaat-docent aan de Leidsche universiteit in de Nederland sche sociale wetgeving en hare ge schiedenis, heeft vanmiddag zijn col leges geopend met het houden van 'n openbare les in het klein auditorium over het onderwerp: Bronnen van ar beidsrecht. MUSEUM VAN OUDHEDEN. De Directie van 's Rijks Museum van Oudheden deelt mede, dat zij zicli tot haar leedwezen genoodzaakt ziet, wegens ernstige ongesteldheid van twee der Conservatoren, de Archeolo gische lezingen en Museumrondgan gen tot het volgend voorjaar uit te stellen. BELASTING-OPHAALDIENST. De zesde afdracht heeft plaats ge had; thans is afgedragen 1C266,36. Het aantal aangeslotenen is geste gen tot 1800,"reeds zijn 2 boden en een administrateur aangesteld moeten worden om de werkzaamheden, aan den dienst verbonden, te kunnen ver richten. VRIJZINNIG LUHERSCHEN. Zaterdag heeft de algemeene Ver eeniging van Vrijzinnige Lütherschen hier ter stede haar jaarvergadering gehouden; aan den vooravond was er een godsdienstoefening in de Luther- sche Kerk, onder leiding van Ds. A. C. Schade v. Westrum van Groningen, die een rede uitsprak naar aanleiding van Matth. 7:8: „Want een ieder die bidt, ontvangt, en die zoekt, vindt, en die aanklopt, dien zal worden open gedaan". De godsdienstoefening werd opge luisterd door het zingen van een kooi dat onder leiding van Mej. M. Ritnian op verdienstelijke wijze een viertal liederen ten gehoore bracht. Zaterdagmorgén werd 1e algemeene Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Ernstige treinbotsing bij Rijswijk. Prof. Mr. Dr. C. M. A. R. van Roy bij een motorongeluk gedood. Buitenland Ruth Elder is per stoomschip naar Parijs vertrokken. Dreigende stakingen in de midden- Dnltsche kolenmijnen. Noorsch stoomschip in de New- Yorksche haven aangevaren. vergadering geopend door den voorzit ter, Ds. J. YV. K. Hoevers van Den Haag, die een kort openingswoord sprak. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan en bespreking van enkele bijzonderheden uit het jaarver slag, goedkeuring der rekening, eeni- ge mededeelingen over „Ons Blad", verkreeg de heer A. L. Reimeringer het woord over: „Wat te doen tot ver heffing van den eeredienst?" Daarna sprak de heer D. G. Hoevers van Den Haag over het onderwerp: „Waarom toont de jeugd zoo weinig belangstelling voor de Kerk?" Na een breedvoerige gedachtenwis- seling over de referaten, werd te zes uur de vergadering gesloten. Na afloop vereenigden vele deelne mers zich aan een gemeenschappe- lijken maaltijd in de bovenzaal van den „Vergulden Turk", Zaterdag zijn door een recher cheur in de Morschstraat aangehou den J. YV. YV., en D. H. de J.. die steen kolen vervoerden, afkomstig van dief stal, van een terrein van de Nederl. Spoorwegen. De handige jongens boden den re chercheur kolen te koop aan. Gemak kelijker kan het niet. Nadat proces-verbaal was opgemaakt zijn ze op vrije voeten gesteld. A. H. en H. H. hebben aangifte gedaan van mishandeling door N., die hen aan de Oranjegracht zou gesla gen hebben tegen het hoofd en de bee- nen. Zaterdagavond is H. S. vanaf de Langegracht naar het ziekenhuis ver voerd en aldaar verbonden, omdat hij eenige hoofdwonden had opgeloopen in een vechtpartijtje. De man was ech ter zoo dronken, dat men niets uit hem kon wijs worden. Aangehouden is de gesignaleerde P. B. T., die veroordeeld was voor het kantongerecht tot 2. sub. 2 dagen. Hij koos het laatste. De alhier tot Semi-arts bevorder de heer H. L. de Grave, is bestemd tot officier van gezondheid bij de zee macht. In de Stedelijke werkinrichting zijn opgenomen 212 volwassen perso nen, en 6 kinderen. Totaal 218 perso nen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: M. J. Buijs, jm. 30 j. en C. Nolet. jd. 34 j. H. C. van Deursen, jm. 25 j. en J. M. Arnoldus- sen. jd. 22 j. A. G. Lagendijk, jm. 23 j. en J. Plu. jd. 21 j. P. v. Heeringen, jm. 27 j. en G. C. Roosendaal, jd. 22 j. A. J. A. Mierings, jm. 26 j. en M. J. Hop penbrouwer. jd. 20 j. A. Willemsen, jm. 27 j. en G. Robbers, jd. 24 j. I. Tu- renhout. jm. 26 j. en F. H. J. Zorn, jd.26 j. S. \Y\ Roman, jm. 22 j. en G. M. Brugman, jd. 27 j. J. C Heedman, jm 27 j. en M. C. B. Osten. Jd. 24 j. J. Veilbrief, gesch. 30 j. en C. W. v. d. Steen, gesch. 28 j. BINNENLAND. VEREENIGING VOOR ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. De Y'ereeniging voor actieve han delspolitiek hoopt Dinsdag 25 dezer, des namiddags 2 uur, een openbare vergadering te houden in het hotel De Twee Steden te 's-Gravenhage. In verband met do regeeringsplan- nen zullen als sprekers optreien de heeren prof. dr. P. A. Diepenhorst, lid van de Tweede Kamer; F. J. W. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer; dr. L. G. Ivortenhorst, lid van de Tweede Kamer; en F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau van tuin bouwveilingen in Nederland. TUCHT-UNIE EN VREEMDELIN GEN-MOLESTATIE. Mede naar aanleiding van het feit, lat onze straatjeugd Mile Dorange, Ie Fransche amazone, die te paard een tocht door YVest-Europa maakte n ons land doortrok, ergerlijk heeft "vo'vd pti ffmolesteerd, heeft het he-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1