MIJMHARprs Bij het vertrek van Dr. N. J. Beversen, oud rector van het gymnasium te Leiden, heeft zich in kunstkringen een commissie gevormd met het doel Dr. Beversen bij zijn vertrek een huldeblijk aan te bieden. Dit geschied de Vrijdagmiddag in De Lakenhal te Leiden. Zittend van 1. n. r.: Mr. J. Slagter, J. Koert, Mej. D. Coebergh en Dr. N. J. Beversen. Staande van 1. n. r.: H. W. Hannivoort, B. Planjer en W. C. Brouwer. gebeurd, maar het vele goede zal ik daar om niet vergeten. Spr. is er van over tuigd, dat er in elke stad een kern van menschen kan zijn, die gelooven in de kunst. Na deze aan het slot toegejuichte rede, werden ververschingen aangeboden, waar mede de huldiging geëindigd was. Telegrammen van gelukwensch waren o.m. binnen gekomen van Johan de Mees ter, Lizzy Ansingh en Nelly Bodenheim. Tuinbouwcursus werd uitgereikt aan de heeren: M. Stolhberg, S. Carton, en P. v. Egmond „met zeer veel vrucht", aan C. Tom, H. Schippers, F. Geerlings, J. W. v. Zomeren, A. J. Lagerberg en G. W .A. Ligtvoet „met veel vrucht" en aan de I heeren P. J. Hansen, B. J. Diemei, N. v. Hoven en J. Velthuizen „met vrucht". PIANOHANDEL VAN 1793. (Firma Peltenburg). De heer Cor A. Mulder is als mede directeur van de N.V. Pianohandel van 1840 C. F. van der Does uitgetreden rn heeft de oude 134 jaar bestaande zaak Breestraat 109, weer in eigen be heer genomen, Van nu af zal hij haar onder boven staande firma voortzetten. ONTSPANNING VOOR WER^LOOZEN De heer J. J. v. Stralen heeft bij den Gemeenteraad het voorstel ingediend om evenals vorige jaren, eenige door B. en W. aan te wijzen gemeenteloka len te beschikking te stellen als ont spanningslokalen voor werkloozen Voor het examen Machineschrijven van de Ver. v. Dir. v. Pont-scholen slaag den: de heeren W. H. Bosscha, M. W. llocks en R. de Vos te Leiden, Mej. A. M. Zieren en de heer W. N. Steur te Voor schoten. Gisteravond half twaalf ongeveer, heeft in het Noordeiride ter hoogte van de Kweekschool een aanrijding plaats ge had tusschen een luxe auto bestuurd door den arts T. en een motorfiets, be stuurd door C. L. De auto kwam uit de richting van de stad, de motorfiets uit de richting Den Haag. Volgens ooggetuigen hield de motor niet voldoende rechts. Zoowel de auto als de motorfiets wer den ernstig beschadigd. T. liep een hoofd wonde op en een wond aan de hals. Per politiebrancard is hij naar het Diacones- senhuis overgebracht, dat hij vandaag evenwel weder heeft kunnen verlaten. DAG-AGENDA. Zondag 16 Och, s morgens tien uur, Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3, Samenk. Spr. de heer v. d. Horst, 's Avonds zeven uur de heer Ververs, van Oegstgeest. Woensdag 19 October, 's av. 8 uur. Geref. Kerk, Oude Vest: Orgelbespe ling door den heer H. J. Kruithof, van Kampen. lederen Woensdagavond 8.30—9.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal morgen worden waarge nomen door de doctoren Blote, Jans- sens, Bruining en Veldhuyzen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. 1 nvnr».i i*r»t- en ZotuI *j?sdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 October a.s. waargenomen door de apot.ieek van den heer P. du Croix, Rapenburg. Tel. 807. Rome, in 1925 te Cambridge (Eng.) heb ben een dergelijk schitterend verloop ge had, dat Nederland en in het bijzonder Leiden er trotsch op kunnen zijn, dat aan haar de eer te beurt is gevallen het derde congres te ontvangen. De I A. U. omvat bijna de geheele as tronomische wereld en indien de voor teekenen niet. bedriegen, zullen welhaast alle landen, waar de sterrenkunde be oefend wordt, het volgend jaar te Leiden vertegenwoordigd zijn. om in een der tigtal commissies de plannen en midde len te beramen, de Sterrenkunde, de oud- si e aller wetenschappen, de draagster bij uitnemendheid tener internationale ge dachte, vooraan te doen blijven in den pastadigen opmarsch van het menschelijk weten. Naast de zuiver wetenschappelijke doel einden van het congres zijn er ook zeer belangrijke practische vraagstukken, die tot het werkgebied der I. A. U. behooren, zooals de internationale radiotelegrafische tijdsdienst, van zoo groot belang voor de Zeevaart. Het is dan ook niet overmoedig te re kenen op een opkomst van pl.m. 300 deel nemers, komende uit alle werelddeelen en verdeeld over bijna 30 nationaliteiten. Om echter dezen velen deelnemers een ontvangst te bereiden, Nederland waar dig. hun ook de gelegt nheid te geven, naast het weienschappelijk werk, een in druk te krijgen van wat het kleine Ne derland, behalve aan wetenschap, biedt aan kunst, industrie en landschapsschoon doet het Uitvoerend Comité een beroep op den finaneieelen en moreelen steun onzer stadgenooten. Dit Uitvoerend Comité bestaat uit de heeren: Aug. L. Reimeringer, Voorzitter; Dr. C. II. Hins, 1e Secretaris, Sterrewacht 8; F. G. L*. Gerlings, le Penningmeester, Scheurleer Zoonen's bank te Leiden, Postgiro 15461. RING „LEIDEN EN OMSTREKEN" VAN DEN NED. BGN"0 VAN J.V. OP G. G. Bovengenoemde bondsring zal vergade ren op Maandag 17 Oct. te Wassenaar, des avonds te 8 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Agenca: 1. Onderwerp: „De plaats der J.V. in de Geref. same 'eving", door Obadja. 2. „Massa en Persoonlijkheid" door Dr. Bavinck. Om 7 uur zal een bestuursvergadering worden gehouden. Elk lid van de J.V. in dezen ring doe zijn plicht en verzuime niet deze verga dering bij te wonen. RIJVAARDIGHEID. De controle Ier verkrijging van een be wijs van rijvaardigheid voor automobilis ten en motorrijders, is thans in vollen gang. Onder leiding van den directeur van het Bureau voor afgifte van bewijsstuk ken van rijvaardigheid, worden de can- didaten onderzocht. In dezen kring worden de proeven voor fh- en uitrijden en langs den weg ge nomen aan de garage van café-restaurant „De Vink", nabij Leiden. Beroepschauffeurs treden op als exami nator. HULDIGING DR. N. J. BEVERSEN. Bij het vertrek uit Leiden van Dr. N. J. Beversen, oud-rector van hét gymnasium vormde zich in Leidsche kunstkringen een commissie met het doel dr. Bever sen te huldigen voor hetgeen hij voor de kunst hier ter stede heeft gedaan. Deze huldiging geschiedde gistermid dag in „De Lakenhal". Bij afwezigheid van den voorzitter der commissie, Dr. J. C. van Overvoorde, werd het woord ge voerd door den secretaris Mr. J. Slagter. Met groote lie.fde, zeide spr., hebt gij steeds voor de "kunst gewerkt, al uw krachten hebt gij voor de kunst te Lei den gegeven, uw geestdrift wist te be werkstelligen dat tentoonstellingen kon den worden georganiseerd, lezingen wor den gehouden en al waren de uitkomsten dikwijls niet zoo bevred; end, bij u telde slechts het doel en gij behieldt uw opti- misme ondanks alles. Spr. schetste ver volgens dr. Beverspn als classicus, die met beide beenen in het heden staat, die de klassieke cultuur weet te ver binden met de moderne beschaving. Als herinnering bood spr. dr. Bever sen een teekening aan „De esch van den scheper", van den Leidschen kunstschil der Van der Nat. Dr. Beversen dankte voor de hem ge brachte hulde. Het. lijkt soms wel ver klaarde hij of in deze Leidsche weten schappelijke omgeving de künst niet kan tieren en ik ben dan ook niet heelemaai voldaan over hetgeen in al die jaren is KON. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Op de vergadering j.l. Donderdag ge houden, werden aan de leerlingen van den speciaal-cursus in Dendrologie en van den Algemeenen Tuinbouwcursus de verworven diploma's uitgereikt. Het zijn de volgende heeren: A. Galjaard, J. Hendriksen en L. P. Dee mochten een diploma „uitmuntend" verwerven. Het „zeer goed" verwierven de heeren C. J. Verbiest, A. F.uurpian en W. J. Wittenaar. „Goed" stond vermeld op de diploma's van de heeren: D. de Jongh, C. v. Zijst, J. J. v. Putten. W. Lagerberg en P. Verwer, terwijl „vol doende" haddpn de heeren: C. Streefland, W. Zoetemelk, J. Lagerberg, H. J. Trap, H. J. Uljee, J. J. Abspoel, H. Koome en M. H. Nooteboom. Het diploma van den Algemeenen Vermist worden een drietal honden, één Duitsche herder en t\vee Dobbelman Pinchers. Omtrent een houtvlot, dat is komen aandrijven zijn inlichtingen te bekomen bij de politie. Op verzoek van den Officier van Justitie is alhier aangehouden de Lei- denaar W. F/ F., die nog veertien dagen hechtenis te goed had. BINNENLAND. DE ZEVENJARIGE LEERVERPLICH TING. Herstel tegen 1 Juli 1928. Thans is een "wetsontwerp inge diend tot wijziging van de Leerplicht wet en van de Lager-onderwijswet 1920, wijziging van het derde lid van artikel 3 der Leerplichtwet, zooals het krachtens die wet wordt gelezen, en wijziging van het vierde lid van ar tikel 3 der Leerplichtwet. Aan de M. van T. wordt het volgen de ontleend: In de vergadering van de Tweede Kamer van 17 Juni 1927 is de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van artikel 3 der Leer plichtwet geschorst, op verzoek van de regeering, ten einde zich te kunnen beraden omtrent een wijziging die zij wellicht nog nader in dat ontwerp zou willen aanbrengen Gelijk bekend, betrof dit de moge lijkheid van een herstel van den ze venjarigen leerplicht op een vroeger tijdstip dan 1 Januari 1930, zooals thans in de wet van 30 Juni 1924 is bepaald. Op gronden, die de Minister van Fi nanciën daarvoor aanvoerde, meende de Regeering toen, ofschoon nog geen bepaalde toezegging kon worden ge daan, eventueel het herstel van bet 7e leerplicht jaar tegen 1 Juli 1928 te kun nen aankondigen. Het toen gemaakte voorbehoud kan thans vervallen. Ten aanzien van de kosten,, welke het herstel van den zevenjarigen leer plicht met zich brengt, wordt het vol gende opgemerkt: Zooals bekend is, meent de Regee ring, dat voor de doorvoering van leerplicht voor het zevende leerjaar gerekend moet worden op een toene ming van de jaarlijksche Rijksuitga ven met 3Vi millioen gulden. Dit be drag is verkregen door er van uit te gaan, dat uit het herstel van den ze venjarigen leerplicht een toeneming van de schoolbevolking met ongeveer 70.000 kinderen zal voortvloeien, dat daardoor het aantal leerkrachten, wier jaarwedden door het Rijk vergoed wordt, met ongeveer 1750 zal stijgen, en dat de gemiddeld© jaarwedde van het onderwijzend personeel zonder de hoofden thans op 2000 moet worden gesteld. Meer leerkrachten. Bij de voorbereiding der wijzigings wet van 30 Juni 1924, welke aan art. 28 der Lager onderwijswet zijn tegen woordige redactie gaf, is gebleken, dat bij het daarin neergelegde 48-stel- sel het aantal leerlingen per onderwij zer gemiddeld op 40 komt. Bij een toe neming met ongeveer 70.000 leerlingen is dus op een stijging van het aantal leerkrachten met 1750 te rekenen. De Minister zegt voorts dat de be- teekenis van het zevende leerjaar voor de aankomende land- en tuinbouwers vergroot zal kunnen worden, indien bij het daarin te geven onderwijs zoo vee] mogelijk rekening gehouden wordt met de toekomst der leerlingen, die het volgen. De Lager onderwijswet opent daartoe de gelegenheid; en de Minister stelt zich voor, alles te doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. Zoo zal in land- en tuinbouwstreken het leerplan voor het zevende leerjaar zoodanig kunnen worden ingericht, dat het voor de leerlingen, die daarna eene lagere land- of tuinbouwschool gaan bezoeken, eene goede voorberei ding geeft voor het onderwijs op die school. Het is zelfs niet uitgesloten, dat aldus in bepaalde streken een practisch ingericht zevende leerjaar van de gewone lagere school het eer ste leerjaar der thans bestaande lage re land- en tuinbouwschool zal kun nen vervangen. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is bereid na te gaan of daar, waar zich die omstandigheid voordoet, de nor male vierjarige land- of tuinbouw school kan worden vervangen door een driejarige, al zou daarmede ook het voordeel worden prijsgegeven, dat dan met het eigenlijke vakonderwijs niet op later leeftijd wordt begonnen dan thans het geval is. Einde leerverplichting. De bij een ander ontwerp betoogde technische verbetering van artikel 3 der Leerplichtwet is in het tegenwoor dige ontwerp van wet opgenomen. Het komt den minister verder om twee redenen gewenscht voor het laat ste lid van art. 3 der Leerplichtwet aldus te wijzigen, dat de leerverplich ting in elk geval zal eindigen bij het bereiken van den veertienjarigen leef tijd. Vooreerst is daarmede aanslui ting verkregen tusschen het einde van den leertijd en den tijd, waarop het begin van den maatschappelijken arbeid krachtens de Arbeidswet mo gelijk wordt. Eene tweede reden, van techni- schen en practischen aard, is deze. dat, ongeacht of de leeftijd op 13 of op 14 jaren wordt gesteld, bij het stellen van den eisch, dat de klasse moet zijn doorloopen, de leerverplichting der laatste klassemaanden in werkelijk heid minder sterk wordt gevoeld dan de wettelijke bepaling zou doen ver moeden. Immmrs, de ouder, wiens kind kort voor het einde van zijn leer- 'iid ongeoorloofd verzuim pleegt, is in vele gevallen practisch niet wel ver volgbaar, daar tegen den tijd, dat het vonnis kan zijn uitgesproken, dikwerf de klasse, waarin het kind had geze ten, zal zijn afgeloopen, zoodat eene herplaatsing op de school niet meer mogelijk is. DE INENTING TEGEN POKKEN- De heer Krijger, lid van de Twee de Kamer heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de vol gende vragen gesteld: le. Is de Minister bereid mede te deelen of bij de Inspectie voor den dienst der Volksgezondheid reeds be id zijn geworden gevallen van en- cnhalitis of'andere hersemaandoenin- en bij personen, die met de nieuwe entstof tegen pokken werden geënt? 2e. Indien bovenstaande vraag in bevestigenden zin mocht worden be antwoord. is de Minister dan bereid Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HILVERSUM, 115J M. 5.30 Concert. 7.1Ó Tuinbouwhalfuurtje. 8.10 V.A.R.A,.-Avond. DAVENiRY, ióoo M. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein. 7.05 Muziek. 7.35 Pianomuziek 8.05 Muziek. 8.50 Concert. 10.50 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 Al. 5.05 Concert. 8.50 Orkest en so!is;en. LANGEN BERG 4-8,8 U. .805 Radio-cabaret. Daarna muziek. K'Ni- VLSILKH., 1300 M. 9.55 Muziek. ZONDAG 16 OCTOBER. HILVERSUM, 1L5J M. 8.30 Vrijz. Prot. Morgenwijding, ui:- gebonden uit he. ge.jouw van den N.P.B. te Hiivtrsum. 4.50 Uitzend.r.g van een Kerkdienst vanuit de Geref. Kedk ie Laren (N.-H.). Voorganger: Ds. Li. ORANTE, Pred. aldaar. Kort o\erzicht van den Dienst: 1. Orgelspel. 2 otum en zegen. 3 Zingen: Ps. 1X1 :5. 4. Lezen: de 12 Art. des Geloofs. 5. Zingen: Ps. 48 6. 6. Lezen: Rom. 8:3139. 7. FilipD. 4:6 en ,7. 8. Inleiding op de preek. 9. Gebed. 10. Zingen: Ps. 56:5 en 6. 11. le ged. Preek. 12. Zingen: Ps. 84:6. 13. 2e ged. Preek. 14. Dankgebed. 15. Zingen: Ps. 121 :4. 17. Orgelspel. 16. Zegenbede. RECLAME. mede te deeien of hij reeds adviezen heeft verzocht en ontvangen betref fende de vraag hoe ter zake dient te worden gehandeld? 3e. Deelt de Minister het gevoelen van professor dr. H. Aldershoff, di recteur van 's Rijks serologisch insti tuut te Utrecht, uitgedrukt op pag. 1213 van de laatst verschenen. Mede- deelingen van genoemd instituut, dat de indirecte dwang tot vaccinatie thans niet langer kan worden ge handhaafd, en, zoo ja, is zijn excellen tie dan bereid te bevorderen, dat voor stellen tot opheffing van dien dwang ten spoedigste bij de volksvertegen woordiging worden ingediend? DE INDIRECTE VACCINATIE- DWANG. Het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot Bevordering der geneeskunst, heeft thans aan den Minister v&n Arbeid, Handel en Nijverheid een adres ge zonden, waarin gezien het aantal ge vallen van encephalitis, waarvan som mige met doodelijken afloop, optre dende na en klaarblijkelijk in ver band met een te voren verrichte in enting tegen pokken; gezien de gevallen van encephalitis in aansluiting aan en klaarblijkelijk in verband met vaccinatie met het op de nieuwe wijze bereide vaccin, het zijn plicht acht, den Minister in over weging te geven, den indirecten vac- tinedwang tijdelijk op te heffen. Overigens overtuigd van het groote nut der vaccinatie inzake het voorko men van pokken, resp. van pokken epidemieën,, zou het hoofdbestuur het op prijs stellen, wanneer de gele genheid tot kostelooze inenting en herinenting, zooals die in artikel 18 van de wet, houdende voorzieningen tegen de besmettelijke ziekten is vast gesteld, onverminderd bleef gehand haafd, opdat aan de vrijwillige inen ting niet de minste belemmering wor de in den weg gelegd. DAGBLAD „HET VOLK In aansluiting aan het bericht van het „Hbld." meldt „Het Volk" nog, dat tot wijziging in de directie van „Het Volk" moest worden overge gaan, aangezien de heer Masereeuw om gezondheidsredenen te kennen had gegeven als zoodanig te willen af treden. De heer Van der Veen blijft, behal ve algemeen directeur van „Het Volk", ook directeur van de „Voor waarts". De heer Ankersmit blijft politiek- boofdredacteur. AANWERVING VAN WERK WILLIGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Brau- tigam heeft aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld: Is het den Minister bekend, dat door den burgemeester van Huizen een circulaire van den volgenden in houd wordt verspreid: „Wegen* staking hestaat hü de RECLAME

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2