DAG-AGENDA. Woensdag 12 Oct., 's av. kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 15e Concert v. d. Leidsche Kunstkring „Voor allen". Woensdag 12 Oct., 's av. acht uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spreker de heer v. <d. Horst. Donderdag 13 Oct., 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg, Ds. J. P. Pauwe. Zaterdag 15 Oct., 's av. negen uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3. Bidstond. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 October a... waargenomen door de apotueek van den lieer C. B. Duyster. Nieuwe Rijn 18, Te lef. 523. Haas-Okken, T. K. E. de, Spin- Idraöen; schetsen. Lagerlöf, Selma, Het huis van Liljecrona. Lens, J., Barto, de drapeniersleer- ling. Roberts, Ch. G. D., .Hoeven en klauwen. St raatsma, A. K., Degantelboer. Zo etmu 11 er, A. J., Het gezin van Herman Leyter. I. Nieuwe wegen. II. Naar het einde. Gorki, M\, De kluizenaar. S a 1 o m o n s, Annie, Ballingen. Sa batini, R., Scaramouche. Uit zenuw- en zielelevenserie. I. C a s i m i r. R., Wij en de wereld. Y orlander, K., Eenvoudige ge schiedenis der filosofie. Fischer, F. H., Historie en cultuur van het Neuerlandsche volk. Klinkenberg, P., Van de Fran- sche revolutie tot de restauratie. Schmal, J. J. R., De Jagersbewe- £in<r; episode uit de Finlandsche vrij heidsoorlog. Koskersniemi, V. A., Pitoresque Finland. Schutzkorps Finlands, Die. Sirelius, U. T., Les tapis finlan- dais. P i k k a n e n, J. J., Modern art in 'Finland. Ossendowski, F., Het vlammen de Afrika. Yleeschhouwer, J. E.. Actieve landspol'tiek. P a u w e 1 s, F.,Boeren en burgers. Schouten, W. J. A., De wonder- bouw van het heelal. Kleintjes, Ph., Staatsinstellingen! van Ned. Indië. Buekers, P. G., Pntwikkelingsge- echiedenis der levende natuur. Hilman, P., Graf hos tafóca. Zwiers, S. en J. P. Nier as, Steen constructies. Appeldoorn, C. D. C., Leerboek! der gas-, benzine- en oliemotoren; I. De gasmotoren. Haeder, H., De gebreken der stoom machine en het verhelpen van bedrqfs- ptormgen. Rice, W. G., Beiaarden in de Ne derlanden. Ba es, J., Cottages; Platen. Graadt van Koggen, O. J., De kalevala. Immink, Margaretha W., D? spie gel der minne, door CoKjn van Rijs- sele. Gerversman, H., Mozes. Roland Holst, A., De wilde Kim. Kinderstudieboeken Breevoort, Johanna, Gezegend! en ten zegen, Meynen, J. B., Juliana van Stol berg. Boer, W. G. de enL. J. de Wilde, Historische lectuur. Brug mans, H., Historisch leesboek Geerke, H. P., Napoleon en zijn omgeving. De val van Napoleon. Son, C. van, Plaatjesalbum. Vad. geschiedenis. Pregers, S.,Historische postzegclb. 2 dln. Crviets, Laura, Grieken en Tro janen. Witt, G., Verhalen uit de geschie denis. Hi lig er, V. M., De wereldgeschie denis in een notedop. Nans en, F., Poolreis. Door Noord- en Zuid-Amerika. Ha 1 li bur ton, R., Een wereldreis) vol avontuur. Onze Oost. Aldus, G. A., De wildernis in. Gerbault, Alain, Alleen in een, zeilboot over den Atlantischen Oceaan. Jolles, J. A., Wandelingen door Nederland. Thysse, Jacq., De IJssel. Een reis naar de Middellandschei Ze?. Naar het land der Middernachtzon. I s e gh em, M. van. De fonograaf. T r e s, F. A. H., Bliksem en donder. Enham, R., De geschiedenis ,van< Bertqn, De vulkanen en dei geisers. De zon. De sterren. De vi:r jaargetijden. Groot, J. W. de, De bloemenvelden. Thysse, Jac. P., De bloemen in pnzen tuin. Hagenbeek, John, Tusschen de olifanten en krokodillen. Vamba, De onttroonde keizer. Uildriks, F. J., Grepen uit hetJ idierenleven. Fleuron, Svend, De roode bende Kuylman, H. E., Avonturen van Scherpoog, het koolmeesie. Jonge., J. de, Vogeialbum. Schlebaum, zooals de menschen hem zeiden zagen. De heer Schlebaum is in het gewone leven metselaar van beroep. Boedjjn, K., Vogelalbum. Chaffee, Allen, De avonturen v. Tintel oog. B eug em, Is. van, Katcen Enham, R., Het caoutchouc. Meulen, A. van der, Brood. Warburg, Anna en Elsa Bes- kow, Voor altijd bezige kinderhanden. Succesvol kippenhouden. Onze zangvogels. Houard, L., Geschiedenis van het rijwiel. Veerdegem, A. van, De telefoon. Enham, R., Radio. Jong, G. de, Draadlooze telegrafie. Leopold, L., Nederlandsche schrij vers en schrijfsters. Analecta, Ned. leesboek voor gym nasia. H. B. S. en normaaLchnlen. Gerstaker, Fried rich. Der Schiffszimmermann. Waals, G. van der, Das Kaleidos- S chiller, Friedrich, Gedichte. burgerlijke stand. Geboren: Gerarda Francina, d. v. G. v. d. Hoogt en H. Beerenfenger. Clasina Anta. Joha. Josepha., d. v. G. v. Berkel en W. C. J. Schouten. Willem, z. v. P. de Vrind en G. v. d. Berg Sara, d. v. P. Mulder en C. H. Eradus Cornelia Joha. Maria, d. v. A. J. van Mil en M. J. Vreeswijk Catha. Josina Alida, d. v. J. P. Groe nendijk en S v. d. Klis Pieter Jo hannes, z. v. B. Keyser en T. Roden burg Alida Hendrika, d. v. W. H. Taffijn en A. H. Kwik Teunis, z. v. N. v. Royen en M. W. Zirkzee Mag- dalena, d. v. H. J. Arons en L. A. v. Kempen Johannes, z. v. J. C. Duin dam en C. A. de Bruin Adrianus Johannes, z. v. A. v. d. Meer en M. Hoogeveen Hendrika Margaretha, d. v. A. Koreman en M. de Haan Lena Maria, d. v. A. Wassenburg en H. v. d. Wijeden Pieter, z. v. J. Sie- ra en E. Bonte- Cornelia, d. v. J. van Es en C. Arbouw Martinus, z. v. G. Crama en J. Truijers Pieter- nella Cornelia, d. v. C. J. v. d. Wilk en J. H. Ju Adrianus Theocjorus. z. v. P. L. v. d. Ham en C. G. v. d. Hulst Jacobus Johannes, z. v. W. Huber en P. Uljé Nicolaas Hendrik, z. v. N. H. Hemmes en M. A. Smit Jur- rien, z. v. M. Planje en T. A. Veenstra Hendrs. Andreas Johs., z. v. L. H. v. d. Meel en S. van Egmond Fran- ciscus Jacobus, z. v. J. C. Siebert en J. van Heuzen Hendrik, z. v. S. Stik- kelorum en B. de Vogel. Gehuwd: J. Nibbelink, jm. en F. J. Mieremet, jd. W. Roman, jm. en J. W. H. v. Veen, jd. C. H. v. Vliet, jm. en G. Overdiep, jd. B. M. Win- terink, jm. en M. P. Vuurpijl, jd. D. Seydell, jm., en G. H. Zekveld, jd. P. de Wekker, gescb. en M. B. Swe- ris, jd. J. v. Houten, jm. en M. v. d. Poll, jd. W. M. Mooten, jm. en S. M. Flaman, jd. J. Bekooy, jm. en J. M. v. Vliet, jd. L. v. d. Spek, jm. en E. v. d. Klaauw, jd. A. de la Rie, jm. en A. J. S. de Laaf, jd. W. Ossse- voort, jm. M. v. d. Voord, jd. J. J. Bekooy, jm. en A. Jansen, jd. A. Kloots, jm. en A. D. de Vink, jd. N. Verboog, jm. en J. Erwin, jd. J. v. d. Lucht, gesch. en H. Geuke, jd. S. M. Noacb, wedr. enW. N. v. d. Weel, jd. Overleden: J. M. DekkerGor dijn, vr., 81 j. J. de Mooy, d., 44 j. P. J. v. Dam, z, 9 uur H. M. de GraaffWijling, wed., 69 j. M. J. H. v. d. Bergh, wedr., 77 j. J. Huls bos. m., 42 j. E. v. Eijgen, m.. 72 j. J. M. M. Borst, d., 13 d. T. Varke- visscher, d., 8 d. T. Plazier, m., 74 j. J. H. AltBraxhoven, vr., 61 j. P. v. GeldemalsenStam, vr., 63 j. J. MartijnGoosen, wed., 67 j. Wegens plotselinge verhindering van den Voorzitter. Mr. Overvoorde, zal de aanbieding van het huldeblijk aan Dr. Beversen op Vrijdagmiddag geschieden door den secretaris, Mr. Slagter. G. C. R. heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat hij zijn rijwiel ver mist, dat hij onbeheerd op den Wit ten Singel had laten staan. BINNENLAND. MR. DR. KOOLEN NAAR NED. INDIë Naar het Hsgz. verneemt, zal Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, den 5den November zich inschepen voor Ned. Indië, waar hij een vijftal maanden denkt te verblij ven. J. MAAS t Maandagmiddag is in den ouderdom van 47 jaar te Egmond aan Zee over leden de heer J. Maas, directeur der Prins Hendrikstichting aldaar, oud-lid v'an den Raad v. Egmond aan Zee, en lid der Commissie van de plaatselijke afdeeling van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij. Sinds 15 Mei 1922 stond de heer M. als directeur aan het hoofd der Prins Hendrikstichting, na eerst gedurende acht jaren de functie van adjunct-di recteur vervuld te hebben. De heer Maas, die als stuurman bij de Ned. Ind. Marine wegens gezond heidsredenen ontslag had moeten ne men, was zeeman in hart en nieren, en kon uitstekend met de oudjes over weg. In de Prins Hendrikstichting hing Maandag de vlag halfstok. REÜNISTEN-ORGANISATIE N.D.D.D. Naar wij vernemen beginnen de plannen tot organiseering der oud corps-leden van N.D.D.D., het Studen tencorps der Vrije Universiteit te Am sterdam, thans vasteren vorm aan te nemen. Binnen zeer korten tijd zal een ver gadering dezer oud-corps-leden van N. D.D.D. worden belegd. Men wil door middel van deze organisatie niet al leen den band tusschen oud-V. U.-stu- denten levendig houden. Het ligt ook in de bedoeling, deze afgestudeerden, in somenwerking met de soortgelijke organisaties, voor heel het land in studiekringen te vereenigen. Tevens beoogt men, om aan de re sultaten van de Calvinistische weten schap meer bekendheid te verschaf fen. Voor deze plannen wordt de aan dacht van alle afgestudeerden der V. U. nadrukkelijk gevraagd. Er liggen mogelijkheden in verborgen, die voor de gereformeerde leden van verstrek kende beteekenis kunnen worden. LUCHTPOSTVERBINDING MET SUEZ. Men meldt aan het Haagsche Ane- takantoor d.d. 11 Oct.: Dr. W. C. Groeneveld Meyer ver trekt Vrijdag 14 October a.s. per s.s. „Tjerimai" van Marseille naar Egyp te, om aldaar in opdracht van de Kon. Luchtvaart-Mij. en het Comité Vlieg tocht Nederland-Indië de mogelijkheid van een postverbinding Nederland-Su- ez, in aansluiting op de in- en uit gaande mailbooten, te bestudeeren. OPHEFFING KAMPEERBERBOD De Raad van Zandvoort besloot ver leden jaar het kampeeren des nachts op het strand te verbieden. De meerderheid van B. en W. acht dit een groot financieel nadeel voor de gemeente, waarom zij meenen, dat het gewenscht is. dat de raad reeds thans een principieel besluit neemt tot opheffing van dat verbod. Dan zul len bijtijds voorstellen gedaan' kunnen worden, om de verordeningen te wij zigen en aldus het kampeeren in '28 weder toe te staan. DE EX-KEIZER BLIJFT IN DOORN. Een medewerker van de Antwerp- sche „Neptune", die een onderzoek in gesteld heeft naar hetgeen de ex-kei zer in Doorn doet, is o.a. ook ontvan gen door admiraal Von Rebür Pasch- witz, die sedert 1918 de deelgenoot en vertrouweling van Wilhelm II is en opperhofmaarschalk op Doorn. Deze verklaarde en hij legde na druk op elk woord „De keizer is al oud. Het verblijf van Zijne Majesteit hier zal niet onderbroken worden. Wij blijven in Doorn. Overigens is de stem ming in Duitschland ons nog niet welgezind genoeg. De keizer zal hier niet vandaan gaan!" DE GASKWESTIE TE WEESP. De gemeenteraad van YVeesp heeft na een besloten zitting, welke vier uren duurde, z.h.s. het volgend be sluit genomen: De raad, overwegende, dat de di recteur der gasfabriek, naar aanlei ding van de in de besloten zitting van den Raad van 12 Augustus j.l. ge voerde besprekingen en de door hem afgelegde verklaringen, door B. en W. voor den duur van 1 maand als direc teur der gemeentegasfabriek en ad ministrateur, hoofd van het Gem. Elec triciteitsbedrijf, is geschorst, welke schorsing met een maand is verlengd aangezien het onderzoek naar de han delingen van dezen functionaris nog niet was beëindigd; dat de Commissie ad hoe uit den Raad, benoemd in genoemde verga dering, teneinde een onderzoek in te stellen, blijkens haar inmiddels uit gebracht eindrapport, tot de conclusie is gekomen, dat de heer L., wegens het door hem gevoerde wanbeheer, en de deels daaruit voorvloeiende financi- eele benadeeling der gemeente en on betrouwbaarheid, uit bovengenoemde gemeentelijke betrekkingen dient te worden ontslagen; gelet op art. 145 der Gemeentewet besluit, den heer L. met ingang van 12 October a.s. als directeur van de gemeente-gasfabriek en administra teur, hoofd van het Gem. Electriciteits- bedrijf, ontslag te verleenen wegens wanbeheer. RADIO. Eenige wenken bij den aankoop van een toestel. Wij lezen in „het Platteland". Maar al te dikwijls wordt de kwali teit en de prijs van een radio-toestel door den leeK beoordeeld naar bet uiterlijk aanzien. Niet alleen speelt bierbij bet „schitterende" en „blinken- ue" een rol, maar ook meent men, dat de waarde in sterke mate bepaald wordt door een meer of minder groot aantal knoppen of schakelaars. En geen wonder! Een handige koopman vindt hierin even zooveel voordeelen, die hij op kan noemen en die de leek wel wil gelooven, maar niet kan be- oordeelen. Wij moeten echter wel bedenken, dat hoe mooi bet ook mag lijken al deze vele knoppen de bediening moeilijker maken, de kans op storin gen in het toestel vermeerderen, ter wijl de voordeelen, die men er mee verkrijgt of eventueel denkt te ver krijgen, zoo gering zijn, dat gerust enkele gemist kunnen worden. Bo vendien kan bet groote aantal scha kelaars en dit gebeurt ook nogal eens! wijzen op een onvoldoend doorgedachte constructie. Bestaan er eenerzijds constructeurs, die er niet tegen opzien om een paar schakelaartjes meer of minder te ge bruiken, anderzijds bestaat er een streven om het als bet kon zon der eenigen bedieningsknop te stellen. Hoe lofwaardig dit streven ook is, om dat daardoor de bediening wel tot den meest eenvoudigen vorm wordt terug gebracht, tocli is bet tot op heden niet gelukt dit uiterste te bereiken zonder dat aan de ontvangst iets te kort ge daan wordt. Als regel treft men dan ook enkele bedieningsknoppen aan. En daarvoor behoeft men ook in bet geheel niet terug te schrikken. In slechts enkele minuten heeft men de vaardigheid, die vereischt wordt om het toestel behoorlijk te bedienen, zonder dat het noodig is, dat men iets moet begrijpen van de wonderlijke radio, of dat er eenige kans op onge lukken bestaat. Naast den zeer onjuisten waarde meter van bet aantal knoppen be staat er nog een andere, die ook nog al eens ingang vindt bij het leeken- publiek ;dat is n.l. het. aantal lampen, waarmede het toestel is uitgerust. Bij zeer vele.i bestaat bet geloof, dat een drielamps toestel (toestel met drie lampen), ten eenmale onvoldoende is en met groote bewondering wordt op gekeken tegen den mijnheer, die zegt, dat hij een vijflamps toestel bezit. Om een goede ontvangst te verkrij gen behoeft men het heusch niet in een groot aantal lampen te zoeken. Het hangt intusschen van de in het toestel toegepaste schakeling af, hoe groot het aantal lampen moet zijn (en welke lampen men noodig heeft) om een alleszins bevredigende ontvangst te verkrijgen. Het is mogelijk, om met een toestel van drie lampen mits de allerbeste onderdeelen en wel in het bijzonder de juiste lampen van prima kwaliteit zijn toegepast, een schitterend resul taat te verkrijgen. Men kan hierbij een zoo groot geluidsvolume verkrij gen, dat het geluid alleszins toerei kend is voor twee achter elkaar lig gende kamers (suite). Zelfs is het mo gelijk om bij ontvangst van zeer ster ke radiostations tijdelijk een van de drie lampen uit te schakelen. Zeer al gemeen is bet gebruik van 4-lamps- toestellen, waardoor het soms moge lijk is in enkele opzichten betere re sultaten te verkrijgen. Is dan een vijf- lampstoestel overbodige weelde, hoor ik vragen. Dat behoeft nog niet het geval te zijn. In den laatsten tijd heeft men door toepassin van nieu we schakelingen en geperfectioneerde constructies, toestellen met vijf lam pen ^gebojiwd, die zeer verdienstelijk werken. In het algemeen echter kan men uitstekende resultaten met een 3- of 4-lamps toestel bereiken. Uitdrukkelijk willen we er echter op wijzen, dat men Lij de radiolam pen, die de ziel van het toestel vor men, voor alles lette op de kwaliteit en het gebruik der juiste typen. Er kan niet genoeg voor gewaarschuwd worden, hoe nog steeds lampen van verdacht fabrikaat bij de beginnende luisteraars worden aangeprezen. De lage prijzen zijn verleidelijk, maar als ergens de spreuk „goedkoop is duur koop" geldt, dan is het hier. Er zijn velen, die radiolampen aan de markt brengen, die als namaakproducten zijn te beschouwen van ter goede naam en faam bekende groote fabrie ken. die een staf van wetenschappelij ke menschen in hun dienst hebben om de moeilijkheden, die de radio techniek in velerlei opzicht stelt,'op te lossen. Tot nog toe is de vervaar diging van werkelijk goede radiolam pen nog slechts het werk van deze fa brieken. BUITENLAND. DE VERKEERSSTAKNG TE BERLIJN. De onderhandelingen begonnen. De staking bij de boven- en onder- grondsche spoorwegen te Berlijn, die gistermorgen begonnen is, veroor zaakt groote moeilijkheden voor het verkeer. De overige verkeersmidde len, de tram, de autobussen en de stadsspoorweg, kunnen alle passa giers niet vervoeren. De tram heeft extra diensten inge steld. De directie van de boven- en onder- grondsche spoorwegen heeft gister morgen medegedeeld, dat zij de scheidsrechterlijke uitspraak aan vaardt. Tegelijkertijd beeft zij ver zocht de - ,4».k bindend te verkla- De bemiddelaar voor Groot BerLijn had op grond van het voorstel tot bin- dendverldaring van de scheidsrechter lijke uitspraak, dat de betrokken spoorwegmaatschappij door den werk- geversbond had ingediend, gistermid dag twee uur een conferentie uitge schreven. Men verwachtte, dat eerst beproefd zou worden, toch nog tot een overeenstemming te geraken. Zou de arbitrage bindend verklaard worden, dan kunnen de arbeiders de staking niet voortzetten. Heden hervatting van den arbeid. Een later bericht uit Berlijn meldt: De onderhandelingen over de eischén der stakende spoorwegmannen heb ben tot een compromis geleid. De ar beid zou heden hervat worden. DE Nltu^E IER3CHE DAIL BIJEEN. Oppositie van de '"alera en de arbel.'-zrspartij. Na een plechtige godsdienstoéfe- ning in de Protestantschè hoofdkerk en de Katholieke kathedraal te Du blin is gisteren de nieuwe Dail bijeen gekomen. Na goedkeuring der geloofsbrieven werd Hayes met algemeene stemmen als speaker herkozen. Fianna Fall en de arbeiderspartij kondigden oppositie tegen de herkie zing van Cosgrave als minister-presi dent aan. Cosgrave herkozen. De nieuwe Iersche Dail heeft Cos grave met 76 tegen 70 stemmen als minister-president van den Ierschen Vrijstaat herkozen. Cosgrave zal onverwijld de vorming van een kabinet ter hand nemen. DE BLIJDE GEBEURTENIS AAN HET BELGISCHE HOF. De kerstening der kleine Prinses. Gistermorgen, te' 10 minuten voor 8, enkele uren na aankomst harer moeder, prinses Ingeborg van Zwe den, heeft prinses Astrid het leven ge schonken aan het prinsenkind, dat Josephine Charlotte nlgeborg Elisa beth Marie José Astrid zal worden ge- heeten. Prinses Ingeborg, koningin Elisa beth, dr. Spies en twee verpleegsters waren bij de geboorte aanwezig. Ko ning Albert an prins Leopold bevon den zich in een belendende Scdon. Onmiddellijk na de geboorte werd het jonge prinsesje in de groote wieg gelegd welke ook reeds voor prins Leopold, prins Karei en prinses Ma rie José heeft gediend Twee uren na de geboorte heeft een batterij veldartillerie, „p het excerei tievëld te Ettebeek, de protocolaire 51 salvoschoten gelost en werd de bevol king der hoofdstad op de hoogte van deze blijde gebeurtenis gebracht. Gisternamiddag om drie uur werd in het paleis Bellevue officieel de ge boorte geconstateerd van prinses Jo- zefine Charlotte. Daarbij waren o.m. aanwezig kroon- ministers Jaspar,\ Hijmans. Baels, Vandervelde, Huysmans, Vauthier, de Broqueville en Anseele, burgemeester Max, hofmaarschal De Mérode, gene raal Jungblut en de voorzitters van kamer en senaat. In afwacht.ng van het plechtig Doopsel werd de prinses voorloopig gekerstend door den pastoor van de hofkerk Sint Jacobus. Bij de geboorte-constatatie lag het kind in de Elzasser wieg op wieltjes, die versierd is met rose zijde en kant. De constatatie had plaats naast de kraamkamer. Toen het kind werd binnengereden zei prinses Ingeborg: Heeren, ziehier onze schat. De aanwe zigen feliciteerden de vader en de grootmoeder. Het kind weegt zeven pond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2