NIEUWE LEIOSCHE COURANT van MAANDAG 10 OCT. 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. Een bittere teleurstelling. Wij lezen in „De Waarheidsvriend": Toen in November 1925 de coalitie uiteenviel en ten gevolge daarvan het Kabinet-de Geer in Maart 1926 optrad, vond de verwisseling van het Coalitie- ministerie door het intermezzo-kabi net, ook bij de Staatkundig Gerefor meerde partij warme instemming. De vreugde, die de overwinning bracht, duurt intusschen niet lang, want als „De Banier" het officieel or gaan van de Staatkundig Gerefor meerde partij zich over de Troonrede uitspreekt, heet het, dat het Kabinet- de Geer een bittere teleurstelling is. Dit was reeds te verwachten, zegt het blad, nadat het Kabinet verklaard had, zich met de dieper liggende be ginselen niet te zullen inlaten. Het kleurlooze, dat het ministerie kenmerkt, is, naar het zeggen van den Staatkundig Gereformeerden schrijver in „De Barjier" steeds de groote vijand geweest van het Gereformeerd leven en dat zal nog zoo zijn. Jammer, dat men van die zijde nu eerst tot deze ontdekking is gekomen, anders ware op dit oogenblik veel kwaad voorkomen geworden. Maar niet alleen is voor „De Banier" het Kabinet een droeve teleurstelling maar het geeft ook aanleiding tot bit tere klacht. Die bittere klacht wordt geuit, nu het-in de Troonrede bleek, dat de Ne- derlandsche producten niet tegen den buitenlandschen invoer zullen worden beschermd, zoodat handel, lamibouw en nijverheid door zware sociale zor gen zullen blijven gedrukt. Ook uit de vervroegde invoering van het zevende leerjaar blijkt, dat het neutrale karak ter van bet kleurlooze Ministerie de vijand is van het Gereformeerde. Enkele wetten worden in de Troon rede aangekondigd. Ook een wijziging in de Kieswet. Maar, zoo klaagt „De Banier", niet een wijziging tot afschaf fing van den dwang. Daarover bekom mert zich deze Regeering niet. Mogen wij even het geheugen van de leiders der Staatkundig Gereformeer de Partij opfrisschen, door er aan te herinneren dat de politiek der coalitie er op gericht was. om de binnenland- sche industrie door gepaste maatrege len te beschermen tegen den buiten landschen invoer; dat "t zevende leer jaar, ware het Kabinet-Colijn gebleven, met als Minister van Onderwijs mr. Rutgers, zeker geen vervroegde invoe ring zou hebben gekregen, en wat den stemplicht betreft; "het Coalitie-kabi- net-Ruys juist een voorstel deed om den dwang af te schaffen. Alle zaken, die, en terecht, den Staatkundig Ge reformeerden zoozeer aan het hart gaan. Maar dan is de vraag zeker gewet tigd, of het niet de leiders der Staat kundig Gereformeerden hun eigen schuld is, dat wij in deze impasse zijn geraakt? Het kabinet-de Geer geeft d9. Ker sten en ds Zandt aanleiding tot droe ve teleurstelling en bittere klacht. Maar wat zullen zij nu doen, om den poli- tièken wagen, die in 't zand is gere den, weer in het vaste spoor te bren gen? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Vlissingen (toez.) E. van Meer te Wageningen. Aangenomen: Naar Lutjegast (Gr.) H. Prins te Oostermeer. Naar Angelo, J. H. Israël, te Gramsbergen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Gees (Dr.) en bedankt voor Kielwindeweer, Waardhuizen, Baambrugge, Opende, Oosterzee, Gapinge, Vrouwenpolder, Baarjan^, cand. P. Melles, te Gronin gen. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 13) o in hun dwaas kinderlijke levensop vatting, in alle stilte eu bescheiden heid, waren ze groote, goede menschen geweest, de doode vrouw en de oude man. Dit uur moest voor het eigen kind alleen zijn. Helene schudde zwijgend het hoofd en trad terug Haar wangen waren iets bleeker geworden en het scheen, als blonk er iets vochtigs in haar oog. Ebba zag het. En plotseling lagen ze in eikaars ar men, in een stomme, innige omhel zing. Toen vloog Helene haar kamer bin nen en Ebba ging de trap op. De professor had een manuscript vóór zich, op welks breeden witten rand hij aanieekeningen maakte. Zijn grijsgelokt hoofd was scheef tegen den linkerschouder aangezakt. „Papa,zeide Ebba, „lieve Papa, ik moe, u nog eens even spreken." Zij knielde naast zijn stoel neer en vouwde oe handen op de leuning naast zijn arm. „Nu, mijn kind?" Hij kj®rde zich tot haar, met eeni- zdch -van ,zijn handschrift af' erwijf 'zijn lippen nog mecham de laatst gelezen woorden DS. LEENMANS. Gisteren herdacht ds. H. A. Leen- mans, op één na de oudste predikant der Ned. Herv. Kerk, den dag, dat hij voor veertig jaren zijn ambtswerk te Harlingen aanvaadde, na ruim zeven tien jaren te Wilnis, Slochteren en te Workum te hebben gesaan. DS. J. J. BERENDS. Gisteren herdacht Ds. J. J. Berends, Geref. predikant te Veenendaal, den dag waarop hij voor 35 jaar te St. An na Parochie het predikambt aan vaardde. DS. C. FERGUSON. Ds. C. Ferguson, Ned. Herv. predi kant te 's-Gravenhage, die van een ernstige operatie voorspoedig herstel len mocht, mag hoewel weer op straat wandelend, op medisch advies zich deze maand aan zijn ambtelijken ar beid nog niet geven. EMERITAAT DS. F. C. VAN DORP. De classis Enkhuizen heeft appro batie verleend aan het voorstel van de Geref. Kerk van Andijk, om met in gang van 1 Dec. a.s. emeritaat te ver- leenen aan Ds. F. C. van Dorp, predi kant te Andijk. PREDIKANT-EVANGELIST. Ds. J. C. H. Scholten is door den Ker- keraad der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam benoemd op 1 Januari 1928 tot predikant van het ziekenhuis Cool- singel en tevens tot predikant-evange list dier gemeente. PRAEPARATOIR EXAMEN. De heer J. v. d. Leek is door de clas sis Enkhuizen der Geref. Kerken prae- paratoir geëxamineerd. Met algemeene stemmen is hem toestemming ver leend om te staan naar den Dienst des Woords bij de Gereformeerde Kerken in Nederland. Gil TEN EN LEGATEN. Bij den Kerkeraad der Ned. Herv, Gemeente te Amsterdam is een missi ve van de Diaconale Vergadering in gekomen, inhoudende de mededeeling, dat door wijlen Jonkvrouwe C. A. Rut gers van Rozenburg, overleden 15 De cember 1926, is vermaakt aan de Dia conie een legaat van ƒ50.000. ONDERWIJZER-POLITIEAGENT. De „Bredasche Crt." schrijft: Het kan niet ontkend worden, dat de markt van onderwijzers letterlijk wordt overstroomd. Als er ergens een vacature is, hoort men van vijftig, hon derd en meer sollicitanten. In de ru brieken onzer dagbladen heeft de ru briek „Te veel onderwijzers" burger recht verkregen. Thans vernemen wij, dat zelfs hier en daar onderwijzers (en zelfs hoofdonderwijzers) solliciteeren naar vacante betrekkingen vange woon politieagent. Wel een teeken des tijds! BINNENLAND. POSTVLUCHT AMSTERDAM—BATAVIA. Luitenant Koppen is te 6 uur Zater dag uit Calcutta naar Akyab vertrok ken. Nader wordt uit Rangoon geseind: Luitenant Koppen, om 6 uur uit Calcutta vertrokken, is te 9M uur Akyab gepasseerd. Ook bij de K.L.M. kwam bericht in dat luitenant Koppen Zaterdag te 6 uur met de Postduif uit Calcutta is verrokken en te 9.30 Akyab gepasseerd is. Uit Bangkok wordt d.d. 8 October aan het Haagsche Aneta-kantoor ge seind: „De Postduif" met luitenant Kop pen, Frijns en Ellerman is hier van avond om 6 uur aangekomen, na een tocht van 1050 K.M. uit Calcutta. Al les wel. Morgen wordt naar Muntok ver trokken en Maandagvoormiddag hoopt de bemanning Batavia te bereiken. Later werd geseind: Wegens den zwaren regen is afgezien van het ha len van Muntok; morgen (Zondag) zal naar Sengora gevlogen worden. Luit. Koppen seint d.d. 9 October aan het Haagsche Aneta-kantoor: Wij zijn doorgevlogen naar Singa- herhaalden: en het is niet te loo chenen, dat het materialistisch poly theïsme der Egyptenaren aan de fan tasie van het volk zijn ontstaan te danken heeft „Nu, mijn kind?" „Papa," sprak Ebba, de oogen innig en vol tot hem opslaand, „ik kom mei een verzoek. Ik vraag uw vaderlijken zegen. Ik heb mé verloofd I" „Verloofd?" stamelde de oude man, „de heer von Kunowsky Er schoot hem zoo iets te binnen, dat hij dien naam kort geleden in ver band met verloven gehoord had. Maar dat was Helene. Juist. Hij keerde nu geheel van het polytheisme der Egyp tenaren tot de werkelijkheid terug. „Heb je je verloofd, mijn lief kind? Hij nam haar hoofd tusschen zijn bei de handen. „Ja, papa," sprak ze ernstig, „met den edelsten en bésten man van de wereld. Met doctor Andreas Alteneck; u herinnert u hem misschien, die de groote fabriek aan de Hannoversche poort heeft. Ik heb hem van ganscher harte lief en hij mij pok. Morgen zal hij komen en u om de hand vragen en dan zal hij mij bij zijn moeder bren gen. Denk eens aanik zal dan weer iemand hebben, tegen wie ik „moeder" zeggeh kan." De oude man boog het hoofd en leg de zijn voorhoofd tegen het haar van zijn dochter aan. „Mijn kind," fluisterde hij, „een moeder pore en hebben de 1600 K.M. afgelegd zonder moeilijkheden te ondervinden Morgen vertrekken wij naar Muntok en, via Palembang naar Batavia. HET SCHOUWVENSTER. „Het Schouwvenster" en „Kleine Schouwvenster" begint deze week een nieuwen jaargang. In het nummer van 30 September j.l. werd het een en ander medege deeld omtrent nieuwe plannen. De nieuwe roman van Mevr. A. van Hoog straten—Schoch ,,'t Swanevecht, dag boek van twee generaties", begint de ze week. Ook op den omslag wordt een boeiend feuilleton gegeven. De heer Herman van Groningen werd be reid gevonden de copy van zijn oor spronkelijk werk „Van moeite en ze gen" af te staan. OoR in den nieuwen jaargang wil de Redactie voortgaan op den weg, naar het ideaal: een goede, goedkoo- pe en actueele weekillustratie voor alle christelijke gezinnen in Neder land. In verband hiermede wordt er op gewezen, dat de lage prijs van deze illustratie aanleiding kan zijn, dit blad nu eens niet als medelezer, of in portefeuille te lezen. Voor 1.25 per kwartaal (dat is nog geen 10 ct. per week) kan het blad met bijblad in al le gezinnen een wekelijksche eigen gast zijn. Het adres der administratie is Nieuwe Zijds Voorburgwal 62, Am sterdam, Centrum. UIT ONZE INDIEN. KOLONISATIEPROEF INDO- EUROPEESCH VERBOND. Het Indo-Europeesch Verbond heeft aan de regeering, met het oog op voortzetting van de kolonisatieproef, financiëelen steun, gevraagd, die in principe werd toegezegd. De plaats van kolonisatie zal echter steeds eerst worden opgenomen. INNING VAN BELASTINGEN. Naar de Preangerbode verneemt, heeft de directeur van financiën een regeling vastgesteld voor de inning van de inkomsten-, personeele en verpondingsbelastingen. De inning kan worden opgedragen aan particuliere werkgevers, zooals thans reeds op ondernemingen geschiedt. De rege ling zal begin 1928 van kracht worden. Het collecteloon bedraagt ten hoogste 8 procent. HET TJITAROEMGEBIED. In verband met een aanvraag van de Pamenoekanlanden is een gedeelte van het Tjitaroemgebied, dat voor de suikercultuur noodig is, thans open gesteld. UIT DE OMGEVING. OEOSTGEESÏ. Intrede Dr. D. J. v. Katwijk. Na des morgens bevestigd te zgn door Ds. K. Schilder met een predikatie! over Pred. 4:17,.de woorden: „Bewaar Uwen voer, als gij ten huize Gods ia- gaat en wees liever nabij om te hooren" en Prei. 5:5: en zeg niet voor het aangezicht des Engels, dat het eeu dwaling was", deed gisteravond Dr. D. J. van Katwijk zijn intrede in de Geref. Kerk alhier, om alzoo in de gelegenheid te zijn, zich vooral bezig te houdén met zijn werk als godsdienst onderwijzer aan de H. B. S.-en te Lei den en Alphen aan den Rjjn. Aan het begin der godsdienstoefe ning werd gezongen Ps. 1111Gelezen werd Ps. 84. Z. Eerw. wijst vervolgens op de bij zondere omstandigheden, waaronder h$ hier zijn ambt aanvaardt, n.l. dat zijn mees.e tijd in beslag genomen zal wor den door zijn taak aan de scholen, om het opkomend geslacht vertrouwd te maken met den Christelijken godsdienst Het overige van zgn tjjd zal spr. even wel geven aan de gemeente, aie hem geroepen heeft. Het is daarom, dat spr. thans zijn be diening aanvaard met de opening van Gods Woord De tekst van dezen avond zal zijn 1 Petr. 2:4 en 5: „Tot welken komen de als tot een levenden steen, van de menschen wel verworpen, maar bij Een trilling ging door zijn lichaam, het scheen alsof hij weende. En plot seling liet hij Ebba los, legde zijn arm op zijn manuscript en het hoofd op zijn arm. Hij weende. „Papa!" vleide Ebba. „Ja, hij weende, Altijd en altijd weer om zijn vrouw, om de moeder van zijn kind. Waarom was ze zoo vroeg wegge gaan! Waarom was het haar niet ver gund geweest deze wending van het lot te beleven? Wat had ze er een zorg over gehad, wat er eens van Ebba en Helene te recht zou komen! En nu waren alle zorgen opgeheven, er waren geen vra gen meer te stellen. Gisteren nog had zijn kind hem met plannen en wen- schen gekweld." die hem hoofdzakelijk daarom zoo verontrustten, omdat hij haar draagkracht, gezondheid, rechten en haar capaciteiten niet kon beoor- deelen, en zich voor de poorten van een onbekend gebied bevond. Nu had haar verlangen een doel, haar leven een richting gevendel Ach, hij herinnerde zich nog den heiligen vrede, de hemelsche zeker heid, die er over zijn schuw zoekend wezen gekomen waren, toen Lily s hart en zijn hart elkaar gevonden had den! Dat was het toppunt van geluk geweest. Dat was de bevrijding, de rust, het geluk. Bij deze herinnering werd zijn ziel kalmer, zijn gemoed bewogen. Deze dankbaarheid kwam in zijn hart op. God uitverkoren en dierbaar, zoo wordt gij ook zelve ais lévende /steentn ge bouwd tot een geestelijk huis, tot een heilig priesterdom, dm geestelijke offe randen op te óff ei en, die Gode aan genaam zijn door Jezus Christus". Spr. zal daarom dezen avond spreken ovér den eisch voor de gemeente van Christus en ontwikkelt een tweetal ge dachten T 1. dat de gemeente kome tot Chris tus als tot den levenden Steen, wat be- teekent. dat ze in Hem geloöve; en 2. dat zij zelve als levende steenen gebouwd worde. d.i. dat ze leve door Hem. Nadat gezongen is Ps. 84:2 en 5, begint Z. Eerw. met te zeggen, dat) Petrus in_ dit vergankelijk leven, waar men arm inkomt, ea arm uitgaat, spreekt van een onverderfelijke erfenis. Die erfenis is het eeuwige leven, waarvan reeds in dit leven een vporsmaak is te roeven. Daarvoor moet mén zijn we- ergeboren uit onvergankelijk zaad. Pe trus wekt de gemeente op te komen tot Jezus. God Komt tot ons, zondaren, -ontfermend. Dat is Zijn genade. Maar zal die genade tot haar recht komen, dan moet ze ontvangen worden door ons. Wij moeten Gods hand, die Hij tot ons uitstrekt,, aangrijpen. Dat nu noemt Petrus: komen tot Christus. Ons geloof in Christus wordt een komen genoemd, omdat wij zondaren zijn, en steeds met zonde zijn beladen, die Hij alleen kan vergeven. Steeds moeten we tot Christus komen om van Hem te ont vangen geaade voor genade. In den tekst spreekt de heilige apos tel verder in beeldspraak. Hij spreekt) nn een levenden steen. Dit beeld ia met voerbefde gebruikt door de schrij vers van de Evangeliën. De bedoeling is aanstonds duidelijk: in Christue ie vastheid. Christus is de grondslag van de Kerke Gods. Hij is God3 Zoon, God Zelve, in Wien geen verandering is. Wij kunnen ons op Christus' werk ver laten. Gods verbond is in Christus on wankelbaar. Daarom is Hij het, die rust geeft aan de ziel van Zijn kind. Christus is cei levende steen. Hij isi door God opgewekt. Gcd kan nu door "éfchc en liefde een zondige wereld red den. De levende Christus zal volvoeren het welbehagen Gods Heerlijk en troost) vol i5 het vooruitzicht voer Ideg n 'n, die in Christus gemoven. De apostel des Heeren roept het ons ook toe: Komt tot Christus. Er is op» aardt zooveel moeite en verdriet. Hei: leven is maar kort en onzeker. In Chris tus is vastheid en zekerheid. Kom dan tot Hem. Christus brengt tot den Vader en maakt Zijn kinderen tot erfgenamen jtods. Zoo staat de Kerk des Heeren vast C|» den hoeksteen Cnristus. Gods Kerk zai in stand blijven en eeuwig pralen tot eer van haar Bouwmeester. Dat zti ons ot troost en make ons sterk in het geloof. Dat alles legt aan de Kerk van Chris tus eer roeping op. Wordt gebouwd, is he; apostolisch bevel. Dat mo^e iets VTfctma klinkeny maar de sleutel "hier- va 1 ligt in het woordje: levend. God bouwt Zijn kerk uit levende steenen. God geeft een plaats in Zqn huis. Dat staat niet aan ons. God doet het echtei met levende steenen, d.w.z. dat het gaat met weten der Kerk en daar om hebben wij er naar te streven om Gcde gelijKvormig te worden. In het woord bouwen ligt ook ipge- s.'oten voortgang, vordering, Wij moe ten steeds meer de. zekerheid van ons gexo: zoeken in Christus. Zoo zullen we dooi Gods genade gebouwd words».i ais levende steenen. Wp vormen tezamen Gods huis. Gods tempel is niet een steen-en tempel, maar- een levende tempel, een heilig! priesteruom. dat offert offers van dank! baarheid. Daarom moet elk lid van Christus' kerk zich dagelijks bekeeren. Dat is een heilige roeping van de gemeente. Leeren wij dan met innig verlangen uitzien naar den dag dMs Heeren. Dan. zai Zijn huis voltooid zijn en zullen de gezaligden tezamen vormen de Ker ke Christi, waarvan Jezus de hoek steen is. Vervolgens wordt gezongen Ps. 118 vers 11 en 14. Daarna spreekt Z. Eerw. een per soonlijk woord tot de gemeente van Oeestgeest. önaanks het feit, dat spr. zich slechts' Nu was aan zijn kind datzelfde geluk geschonken. In zijn kinderlijk gemoed was het een heerlijke zekerheid, dat ieder lief- desverbond was zooals dat, hetwelk hem met Lily verbonden had. Dat er ook strijd en lijden in het huwelijk kon zijn, vermoedde hij niet. Hij nam zijn bonten zakdoek. En zooals hij daar anders de stof van de folianten mee afwischte, zoo droogde hij er nu de tranen van zijn gezicht mede. „Word zooals je moeder mijn kind," zeide hij en legde zijn hand op het hoofd van zijn dochter, „dan zult ge je man onuitsprekelijk gelukkig ma ken. Ik weet niet, of het zaad, dat ze in je hart gestrooid heeft, is opgeko men. Maar het was goed zaad." Ebba tastte eerbiedig naar de hand van haar vader. Hoe deed deze ver dorde, met aderen doorploegde hand van den grijsaard haar ontroeren. „Ze heeft ook al liefdevol aan dit uur of aan de mogelijkheid daarvan gedacht," sprak de oude man verder. „Ik heb een verzegeld document in m'n lessenaar; daar staat op: „Voor mijn dochter Ebba, als ze zich ver looft." Ik zal het je morgen geven." „Neen, nu dadelijk," riep Ebba en sprong op. „toe nu opdat het zij, alsof ze nog bij ons ware." „Zooals je wilt," murmelde hij. Met onzekere handen zocht hij in de lade van den schrijflessenaar, tot hij een sleutel vond. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 10 October 1927. Op een R.K. politieke vergadering, kort geleden in Den Haag gehouden, waar de vraag: voor of tegen de coa litie besproken werd, achtte een der debaters het samengaan met de S.D. A.P. vooral ongewenscht, omdat het volk daardoor het gevoel zou verlie zen voor het principieel verschil tus schen de R.K. Staatspartij en de S.D. A.P. Het is merkwaardig, zegt „Het Volk", dat zoodanige vrees hen nim mer weerhouden heeft van het tiental len jaren samengaan met de protes- tantsch-christelijke partijen. Zij hechten dus minder waarde aan het godsdienstig verschil tusschen ka tholieken en protestanten dan aan het maatschappelijk verschil met de so- ciaaldemokraten. Het roode orgaan maakt zooals gewoonlijk hier weer een onjuiste Vergelijking. Want het principieel verschil tusschen de R.K. Staatspartij en de S. D.A.P. is niet in de eerste plaats van maatschappelijken, doch van godsdien stigen aard. Hier staat geloof tegen ongeloof. En bij deze tegenstelline ver geleken, zijn de onderlinge geschil punten tusschen katholieken en geloo- vige Protestanten slechts van tweede orde. OBSERVATOR. geceelteljjk aan deze gemeente kan ge ven, spreski hn toch de wensch uit, aat) de gemeente hem lief zal hebben om, zgns werks wil. Spr.'s huis zai steeds voor de ge meenteleden openstaan en hen zal ge- toona werden, dat spr. hen liefheeft) als de gemeente van Christus. Spr. richt zich dan tot de broedarsl van den Kerkeraad, zich in hun liefdé aanbcvcL-nJ en cot Ds. Schilder, hen» dankende voor het schoone woord- van dezen morgen, den wensch uitsprekend, oa hun omgang i.i de e gemeentv hua 0 Ufa en de gemeente ten go "de zal komen. V rvolgens richt spr. zich tot de 01- tech samen, van wij hij een g-ayeitel voor zjjn rekening zal nemen, tot da broeders uit de Classis en tenslotte tot den wethouder d .r burgerlijke ge- meen te, den wensch uitsprekende, datt onder het huidige gemeentebestuur het) de kerk van Chriscus welga.-. Spr. besluit met de woorden: Eera zij den Vader, en den Zoon en derï Heiligen Gc-est tot in alle eeuwigheid. Namens een Kerkeraad van Öegst- geest en namens de Classis richtte zich! Ds. Schilder tot den nieuwen leeraar. Spr. gaf de verzekering, dat de roe ping van Ds. v. Katwijk naar hier was gèsch'ied met groote e nstemmigheid. Spr. haalt, daarna 'aan het woord van Petrus: U groet de gemeente van Ba bel, daarbij doelende op den modernen, tijd, waarip. Christus' ke-rk te voorschijn, treedt als in een Babel van goddeloos heid. 1 Spr. besluit met den wensch uit te spreken, dat de gemeente gesticht wor de door den dienst van haar nieu^eit leeraar en verzoekt te zingen het- Ge bed des Heeren ver3 3. Als nazang werd gezongen Ps. 146 vers 8„ BOSKOOP. .Coop, vereen. „i>e Boskoopsche vei ling". Veiling van 8 October. Kozen per bos: i ODheiia 59 -80, GoLen Ophelia 47^ 78, Marcel-Royer 7390, riadley 8q130, Columbia 87120, Butterfly 78108, Claudius-Pernet 75110, Mac Keller 100141, Rosalauuia 5060, 'Ju les Bouche 4059. Liie Paulsen 20, Wilh .Kordes 60—80, Gera. Rozen 13 36 cent. DahLa's 823, Chrysanthen 1726 per stuk. Woensdag 12 October.- des nam. 2.30 uur," zal er in hei gymnastieklokaal der openbare school gelegenheid zijn tot kostelóoze inenting. In de gehouden vergadering van de Boskoopsche Micdenstandvereen. is besloten, om van 23 tot 30 Nov. a.s. een winkelweek te houden. Er is een commissie benoemd, die Tusschen de boeken, op de plank, die het opstel van het schrijfbureau vormde, stond een vierkant kistje. Dat haalde hij er tusschen uit en opende het. Geelgeworden papieren nam hij er uit, trouw- en doopakten en dergelij ke. En heel onderop lag een brief. Zijn hand sidderde, toen hij hem aanpakte. Sedert zeven jaar had hij stil op den bodem van het kistje gelegen cn zijn vrouw zelf had hem erin gedaan. Haai' handschrift opden brief was als iet9 levends, dat uit het graf te rugkwam. Ook Ebba beefde, met bijgeloovige vrees. Ze nam den brief. „Aan mijn. innig geliefde dochter, op den dag van haar verloving of op den dag waarop ze dertig jaar vyerdt Voorzichtig sneed Ebba hem open. Zij en de oude man durfden nauwelijks ademhalen. En de vriendelijke lamp deed haar zacht licht op de plechtige handeling van beiden schijnen. Vijf bankbiljetten hield Ebba tus schen haar sidderende vingers, bruin bedrukte biljetten, waarvan baar het getal duizend tegenstraalde. „Geld," stotterde ze, „geld!" Maar het papier, dat om het bank papier heen zat. was beschreven. „Voor mijn dochter Ebba, vijf dui zend Mark, tezaam gegaard en ge spaard in vijftien jaar, van haar trouwe moeder.'* i (W.ordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5