Uw Zenuwen DAG-AGENDA. Maandag 10 Oct., 's av. acht uur. Qosterkerk: Ds. W. Bieshaar. Dinsdag 11 Oct., s av. acht uur, StadsgehoorzaalSymphonie-Concert, door de Haarl. Orkest-Vereen. Woensdag 12 Oct., 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal: 15e Concert v. d. Leidsche Kunstkring „Voor allen". lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 October a.*, waargenomen door de apotaeek van den heer C B Duyster, Nieuwe Rijn 18. Te lef. 523 Bulgaarschen minister van buitenland sche zaken. Boerof, besprak de Joego slavische gezant te Sofia de jongste revolutionaire bedrijvigheid in Mace donië en deelde eenige bijzonderheden mede over den laatsten aanslag. Hij gaf kennis van de maatregelen door de Joego-Slavische overheid ge troffen om de revolutionairen te be strijden en vestigde de aandacht der Bulgaarsche regeering op de ernstige gevolgen, welke de activiteit der Ma- cedoniërs voor de Bulgaarsch-Joego- Slavische betrekkingen hebben kan. In Bulgaarsche kringen betreurt en veroordeelt men deze misdadige aan slagen en koestert men de vaste hoop dat beide regeeringen ook ditmaal de moeilijkheden zullen kunnen te boven komen. Voorzoover het haar betreft, zal de Bulgaarsche regeering alles doen om de vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden. AARDBEVING TE WEENEN. Weinig schade. Te Weenen werd Zaterdagavond te omstreeks 9 uur een lichte aardbe ving gevoeld. Ruiten rammelden, vloeren wankel den, en schudden, klokken bleven stil staan, en hanglampen deinden op en neer. In diverse schouwburgen was een oogenblik paniekstemming, maar toen na omstreeks 10 minuten men weer vasten grond voelde, keerde de rust weer. Er is, behoudens een enkele onbe duidende brand, geen groote materi eels schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. POLITIEKE REDE VAN VANDERVELDE. De wapenstilstand is voorbij. Ter gelegenheid van den twintig sten verjaardag der maatschappij van sociale voorzorg in het socialistisch domein van Tribomont heeft de Bel gische minister Vandervelde een groo te politieke rede uitgesproken. Na een lofspraak op de socialisti sche eenheid, verklaarde de roode lei der, volgens het verslag van de „Peu- ple" het volgende Laten we ons wel hoeden, op onze lauweren te gaan rusten, hetgeen reeds verwezenlijkt werd, is niets in vergelijking met hetgeen nog rest te doen. Nu de genezing van iand en partij voltooid is, is onze partij het aan zich zelf verplicht, niet meer te spreken van wapenstilstand maar wel van actie, beweging en het her vatten onzer oude methodes. In den eerstkomenden kamerzittijd moéten drie kwesties op den voor grond komen: de landpacht, de ver plichte verzekering van gesalarieer- den en de algemeene zes maanden dienst. Als wij met dit programma voor den dag komen, moeten wij niet bang zijn voor parlementaire of. zelfs gou- Vernementeele moeilijkheden! De wapenstilstand is voorbij! Thans willen wij ons met de verwe zenlijking van ons ideaal bezig hou den! Bij deze verklaring hoeft nauwelijks aangeteekend, dat het parlement om trent de drie genoemde kwestie verre va*, eensgezind is. DE COCKERILL-FEESTEN. Een Nederlandsche onderscheiding. Koningin Wilhelmina heeft Leon Greiner, directeur-generaal dei* Cocke- rill-fabrieken, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ter gele genheid van de 110e verjaring der stichting der fabrieken, bij wijze van herinnering aan de nauwe banden die tusschen Willem I en John Cpckerill hebben bestaan en ter erkenning van de uitstekende betrekkingen, die de Cockerillmaatschappij steeds met de Nederlandsche industrieelen heeft on derhouden. REUSACHTIGE BRAND IN BRITSCH-INDIë. Meer dan 1000 halzen verwoest. Meer dan 1000 huizen, behalve een aantal winkels, werden verwoest door een brand, die uitbrak in de dichts be volkte wijk der stad Peshawer Vrij dagochtend en die eerst Zaterdagoch tend bedwongen werd, ondanks de wanhopige inspanning der brandweer troepen en politie. Men gelooft, dat de brand in de wo ning van een Hindoe bij ongeluk ont stond. Vooral Hindoes zijn door de ramp getroffen .ofschoon er ook een aantal Mohammedanen bij zijn. VOOR HET BEHOUD VAN ONZE TAAL IN FRANSCH-VLAANDEREN. De Torrewachter. De Mercure de Flandre, uit Rijssel, zal voortaan ook een hoekje in het Vlaamsch bevatten onder den naam v«i> T-**rewachter onder redactie Te Utrecht werd vanwege het Utree htsch Landbouw Genootschap op 7 en 8 October in de voormalige Korenbeu rs aan het Vreeburg een Kaastentoon stelling gehouden. V. 1. n. r.: Dr. J. P. Fockema Andreae, Burgemeester van Utrecht; Mr. J. L. Baren Taets van Amerongen, van Renswoude (voorzit ter) en Dr. H. Th. 's Jacob (Com missaris der Koning te Utrecht). van D. Moeneclaeg en De Zaeger. Voorloopig wordt bij het Vlaamsche artikel de Fransche vertaling gege ven, maar de redacteuren hopen daar mee spoedig op te kunnen houden, nu er zoowel bij het officieel als het bij zonder onderwijs in Noord-Frankrijk ernstige pogingen worden gedaan om de Nederlandsche taal te schrijven. De heer Moeneclaeg leidt den Tor rewachter als volgt in: „Ware 't niet van de prullen en koddiges, die we nog elke week ten beste krijgen in den „Cri des Flan- dres" te Hazebroek, of in de Bergen- sche gazette, en zouden wij maar schaarsch meer Vlaamsch te lezen krijgen. Wij hebben nog telken jare een geestige Tisje Tasje's Almanak, maar Tisje is al oud van jaren, en heeft al velt van zijn Vlaamsch ver leerd! Als 't zoo voortgaat, staat er bij c^nige jaren geen Vlaamsch meer in te zien Intusschentijd zijn te Rijssel, aan de Katholieke Hoogeschool Vlaam sche lessen ingericht, en is het aan- leeren van Vlaamsch ook toegelaten voor den „bachot". Dat onze studen ten daarvan goed gebruik maken, om de tale van thuis, de tale van moeder en vader, te leeren lezen en schrijven, is natuurlijk, 't Is veel gemakkelijker dan gelijk welk ander tale; ze kennen 't al half op voorhand. Eens dat ze 't Vlaamsch kennen is 't Engelsch en 't Duitsch maar kinderspel. Dat is al wel en goed, maar vader en moeder, die daarvan hooren, en de broers en zusters die naar schole niet meer en gaan, en zijn daar niet verre mee vooruit! En ze zoudent zij ook geerne weer Vlaamsch lezen! Voor de die is de „Torrewachter" een heel klein hoekje van „Le Mercu re de Flandre" gaan vragen, en de heer Bresle, altijd gereed voor de Vlaamsche zake, heeft hem gezeid: „Ik, 'k zoun heel de „Mercure" wil len in 't Vlaamsch zetten, ware 't niet, dat ik in Fransch nog zoovele goed kan doen, met over Vlaanderen en zijn volk en zijn tale de waarheid rond te strooien bij die menschen, die 't in 't Vlaamsch niet zoun verstaan. Kom maar af, ik zal U wel een plaats je geven En zoo is het gebeurd, dat, ten jare 1927 van Onzen Heere Jesus-Christus, den 15den van de maand Augustus het Vlaamsche volk van Fransch- Vlaanderen, van den heer Valentyn Bresle, uitgever te Rijssel, in de Solfe- rinostrate, talmerk 204, een eigen, bloedeigen Vlaamsch blad heeft ge kregen, met name „de Torrewachter". HET EEUWFEEST VAN TOLSTOI. Te Jasnaja Poljana. Jasna ja Poljana, het dorp, waar Leo Tolstoi het grootste gedeelte van zijn leven heeft doorgebracht, bereidt zich voor tot de viering van het hon derdjarig jubileum van den schrijver, die het volgende jaar zal plaats vin den Het aantal houten huizen, is er nu reeds gering; de meeste huizen zijn van steen opgetrokken, iets wat in de Russische provincies zelfs in de steden een groote zeldzaamheid is. Vele daken zijn met ijzerpiaten ge dekt, (in Rusland kent men geen dak pannen) en tegen de viering van het eeuwfeest zullen alle huizen van zulk een bedekking voorzien zijn. Men is ook van plan de straten te plaveien, een weelde die lang niet in alle Russi sche steden bekend is. Bijna alle hui zen zijn nu ook electrisch verlicht. Het dorp heeft een ziekenhuis, een kinderbewaarplaats, een speelplaats voor de kinderen, een winkelcoöpera tie, een coöperatieve zuivelfabriek. Tolstoi hield veelvan het dorp. Sommige gezinnen van Jasnaja Pol jana zijn in zijn werken beschreven (o.a. in het verhaal „Een Ochtend van een Landheer"). Toen de boeren dat verhaal lazen, wist iedereen, wie met den landheer bedoeld was. Het was Taras Fokanytsjew, een leerling van Tolstoi uit den, tijd toen de schrijver nog zelf als onderwijzer aan zijn school werkte. Er wordt thans in Jasnaja Poljana een nieuwe school gebouwd, omdat de school die Tolstoi gesticht heeft te kléin is geworden. De boeren van Jasnaja Poljana zijn prettig in omgang, weetgierig en, wat in Rusland een groote zeldzaamheid is, geen dronkaards. In Jasnaja Pol jana wordt geen wodka verkocht. Er zijn natuurlijk in Jasnaja Poljana. menschen, die niet tegen de verleiding van koning Alcohol bestand blijken te zijn, maar het zijn uitzonderingen. Ofschoon de boeren de nagedachte nis van den grooten srbr'iver Us eere houden, is er in het dorp geen enkele volgeling van de rel'gieuse en sociale leerstellingen van Tolstoi te vinden. De hut van de boerin Anna Kopylowa, wier 'akker Tolstoi beploegde en voor wie hij een schuur heeft gebouwd, is er niet meer. Ook andere boerenhui zen, die Tolstoi vaak bezocht en die de vrienden van den schrijver leerden kennen, zijn afgebroken. Men verwacht ter gelegénheid van het eeuwfeest vele vreemdelingen in het dorp en de zorg der autoriteiten om alles tegen dien tijd in de puntjes te hebben, is daaraan natuurlijk niet vreemd. KORTE BERICHTEN. De buitengewone zitting der com missie voor opiumbestrijding te Ge- nève is Zaterdag geëindigd. De com missie heeft aan de regeeringen uitnoo- digingen gericht in verband met de controle op de fabricage van verdoo- vende middelen, op de grondstoffen daarvan en de voorraden dier mid delen. Generaal Ludendorff is uit de Evangelische Kerk: getreden. De we reldbeschouwing van den generaal, die gelijk bekend, een sterken vo'kschen inslag had gekregen, was reeds lang niet meer in overeenstemming me; de beginselen van de Evagelische Kerk. Koennecke is Zaterdagochtend om 6 uur uit Bagdad vertrokken en om kwart voor tien te Basra aange komen. De fifstand bedraagt or.eeveer 500 K.M. Nader wordt gemeld, dat Krennecke te Bender Abbas is aan gekomen. Bij de verkiezingen in N. Z. Wales (Austr.), is de Labour-rlegee- ring, onder leiding van Lang, versla- gen. Rakofski zal' door de Sovjetre- geering worden teruggeroepen, maar dit zal geen breuk in de betrekkingen met Frankrijk inhouden. UIT DE OMGEVING. ALK£MADE. Burgerlijke stand. Geboren: Hen drik Simon, z.v. Cornelis Petras de Haas en Anna £ornelia Heemskerk. Ondértrouwd: Godefridus van Leeu wen, jm. 29 j. en Anna Margaretha. Heemskerk, jd. 24 j. Getrouwd: Hendricus van Klink, jm. 24 j. met Maria Agnes van Veen, jd. 21 jaar. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, is tegen het besluifc van heeren Gedep. Staten der provin cie Zuid Holland d.d. 22 Aug.2 Sept. j.l. waarbij het raadsbesluit tot ophef fing van de openbare Jagere school te Nieuwe Wetering werd goedgekeurd, geen hooger beroep ingesteld, zoodat) thans de opheffing van de genoemd© school een feit is. 1 Vrijdagmiddag heeft een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto bus van de firma Maarse en Kroon en een Ford vrachtwagen. Deze laatste bekwam'ernstige schad© terwijl ook de autobus er niet zonder averij afkwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit het verslag van den keurings dienst van waren te Leiden over het tijdvak 1 Jan. tot 30 Sept. blnkt, dat in deze gemeente zijn onderzocht 3277 monsters, waarvan 240 in het labora torium en 3037 ter plaatse. Afgekeurd zijn 18 monsters. Geïnspecteerd zijn 7.4 winkels. AARLANDERVEEN. Een dochtertje van den heer Ver hagen had het ongeluk bij het spelen op de wipplank, daarvan af te vallen en haar arm te breken. v„7 u"sIag van de aanbesteding voor den bouw van een woonhuis voor den heer J. Steenvoorden was als volgt M. V. d. Voort, timmerwerk ƒ1388- H. Vergunst ƒ1483; Wed. H. Barreveld metselwerk, 1525; H. Haring 1576.40 en J. Rozestraten, smidswerk f 404 13 -De collecte, gehouden in de Herv. kerk alhier voor het sanatorium Zon- ESggf" 16 Soes{ h,ï<?ft <f 4o opge- - Een in de Geref. Kerk gehouden! collecte voor de Zending op Solo heeft t ioo opgebracht. Te Mijdrecht is de oude I. Ver ton te water geraakt en verdronken.. TER AAR. De collecte voor de veredniging voor Bijbelverspreiding heeft opge bracht 59.78^. Er heeft zich gevormd een com missie van verband tusschen de Geref. Jeugdvereeniging, saamgesteld uit de besturen dier vereenigingen met als voorzitter Ds. G. v. Heiningen. De heer C. v. Spronsen is secretaris en Mej. C. Esveld penningmeesteresse der com missie. Doel is den bloei der vereeni gingen te bevorderen, o.a. door open bare vergaderingen. Gelegenheid tot kostelooze inen ting bestaat op Donderdag a.s. te half drie te Aardam in de O. L. S. De Uniecoilecte heeft alhier op gebracht 120. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. Geboren: Bur ger, z.v. C. Oskamp en M. J. Baars Hendrika 'd.v. J. van Doorn en A. El- fert; Trijntje d,v. F. van Dam en A. Heemskerk: Petrus Bernardus z.v. C. H. Vink en W. Oosterman; Trijntje d.v. J. de Jong en H. Kanteijn; Lam- bertus Leonardus z.v. F. Beens en C. P. v. d. Aar; Maria Jacoba d.v. NV. C. Snel en P. Hoegee. Gehuwd: T. P. Splinter jm. 24 j. en C. P. v. d. Hoorn jdl. 20 j.; J. van Driel jm. 26 j-. en M. M. ran Donk jd. 19 j.; N. J. v. d. Hoek jm. 24 j. en C. Paling j<L 20 j. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Aga tha ti.v. C. H. Verweij en A. de Tong; Annigje d.v. J. Spijker en A. Vuijk. Getrouwd: M. Breedijk 28 i. en M. C. de Jong 26 j. Ingekomen van: Boskoop, M. Ver meulen, ZZ 74; Naaldwijk, E. van den Bogert, tiienstb., D N 203; Warmond, H. G. J. de Wijs, kapelaan, Mege 6; Harderwijk, T. Marcus, kleermaker Meije 57. Vertrokken naar: Alphen a. d. Rijn, L. van Staalduinen, dienstbode; Hille- gom, A. Rijfers, dienstb.; Zwammer- dam, A. A. Overeem en echtgen., vee houder ;'s Gravenhage, D. Kraaij, tim merman; Wilnis, D. de Wit en echt- genoote, koopman; De Bilt, C. P. Knik man, dienstb. HAZERSWOUDE. Ook in deze gemeente zal <Je< jaarlijksche buscollecte deze week ge houden worden ten bate van het Roode Kruis. Bij onderscheidene rampen, die ons land de laatste jaren hebben getroffen, is het gebleken, welk een krachtige n 6teun van dat Roode Kruis uitgaat tot lleniging van den nood van hen, dia door die rampen zijn getroffen. Het streven van deze organisatie ver dient dan ook aller sympathie. Moge dat ook binken door een milde gave daarvoor ai te zonderen. KATWIJK. In tegenwoordigheid van het be stuur tier afdeeling Katwijk van da Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, den burgemeester dezer gemeente Mr. Dr. J. Schokking, den consulent der Rijks tuinbouwschool te Lisse, Ir. K. Volkertz, en andere genoodigden, is ta Katwijk aan de Rijn een rqkstuinbouw- wintercursus geopend, uitgaande van bovengenoegde afdeeling. De cursus zal onder leiding staan van den heer Volkertz; als leeraren zullen er aan verbonden worden de heeren Allers, Hartman en Vos. De cursus vangt aan met 34 leer lingen, verdeeld in twee afdaelingen eir zal twee winters duren. Burgerlijke stand. .Geboren: Dirk z.v. D. van Duijn eïï. G. fde Jong; Diik z.v. H. van Leeuwen en D. v. Duijn; Dirkje Maartje Id.v. J. Schaap en M. w. Duijn; Tan z.v. J. den Hollander en A. Klok; Pieter z.v. P. Kraaijenoord en RECLAME komen lol rusl en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. J. Guijt; Arendje d.v. J. van der Plas en J. van Duijn; Dieuwertje d.v. T. Sip en Tr. van Rijn; Jacob z.v. G. van Duijn en I. de Vreumd; Dirk z.v. H. Bos en W. Schaap; Nelly d.v. D. Hus en J. van Duijvenvoorde; Arendje dv. C. van Beelen en A. Dijkhuizen. Ondertrouwd: Joh. Boezaard en A. Schaap; B. Yerdoes en N. Dijkdrenth. Getrouwd: J. Jonker en L. Klinken berg; Corn. Ouwehand en L. van Duij- \envoorde; A. van Groen en A. de Wit. M. den Hollander en C. van Rugge. NIEUWE WETERING. Bij den heer P. Straathof, vee houder alhier, is komen aanloop'en eon- big van j k S weken oud, zwart bont. Het. dier kan door den rechtmatigen eigenaar bijde'n heer S. worden afge haald. NIEUWVEEN. Bij den Raad is bericht ingeko men van den Keuringsdienst te Lei den, het aandeel in de kosten voor deze gemeente geraamd is op 219.64 voor het jaar 1928. De arbeider Rodenburg werd door een fietsrijder, die zonder licht reed, aangereden en met geweld neer gen smakt, waardoor hij een hersenschud ding bekwam. Alhier heeft zich een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, om den vertrekkenden heer G. Quelle di recteur der Johannesstichting. bij 'zijn vertrek een huldeblijk aan te bieden. De heer Koornstra van Amster dam, nieuwbenoemd directeur der Jo hannesstichting, die reeds eenigen tijd in de Johannesstichting verbleef om zich op de hoogte te stellen van het geen in de stichting tot bestuur noodig is, heeft nu officieel zijn arbeid aan vaard. ROELOFARENDSVEEN. Vrijdagavond reed d© vrachtauto van.. ^?.n heer G. Hoogeuboom, waar schijnlijk door onvoorzichtigheid vaal den chauffeur, te water. Op de auto waren enkele mandeni bloembollen geladen. Met vereende krachten is de auta later weer op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vrijdagmorgen zijn de perceel©» tuinland, gelegen langs den Langen- weg alhier in bod gezet als volgt: Perceel i. Tuinland met schuur f 14:50 perceel 2, tuinland voor f 1200, Perc. 3, tuinland f 1050, perc. 4, tuinland! f 1350, perc. 5, tuinland en water f950 perc. 0, tuinland f1200 en perc. 7, tuin1 land en water f 900. ZOETERWOUDE. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. P. Q. Sentel, 28 j. v. Oegstgeest en W. B. Hen-driksen, 29 j. J. A. van Santen, 28 j. van Stompwijk ©n B. C. G. v>n der Krogt, 24 j. Getrouwd: A. A. Straathof, 26 j. en C. A. Berg, 24 j. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op Woensdag 12 October a.s. aes voorm. 9.15 uur ten gemeentehuiz©. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om overtel gaan tot benoeming van een onbezol aigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de vacature C. H. de Boer. De aanbeveling luidt als volgt: 1. L. A. N. van Dommelen. 2. H. J. van Mil. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1927. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging, der verordening op het Waterleiding bedrijf. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der gemeentebegrooting, dienstt 1928, inclusief die van het Waterlei dingbedrijf. Voorstel van B. en W. tot vast stelling, van den legger van wegen en voetpaden 7. Voorstel van B. en W. tot onin- baarverklaring van achterstallige be lastinggelden. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener verordening op het gebruik der gemeentelijk© noodslachtplaats. 9. Rondvraag. Zaterdag werden op het Galgewater te Leiden door den Westelijken Roei- bond onderlinge wedstrijden gehouden. Het nummer overnaadsche vier- riemsgieken seniores. Het Spaarne en Laak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2