mum Noiuilé's in DBNIffl Dr. C. J. A. v. ITERSON, DAG-AGENDA. Vrijdag 7 Oct., s av. acht uur. „Patrimonium", Hoogl. Kerkgrachct: de heer J. Hollander, van Den Haag, over: „Ons dagelijksch brood". Maandag 10 Oct., 's av. acht uur. Oosterkerk: Ds. W. Bieshaar. Dinsdag 11 Oct., 's av. acht uur,_ StadsgehoorzaalSymphonie-Concert, door de Haarl. Orkest-Vereen. Woensdag 12 Oct., 's av. kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 15e Concert v. d. Leidsche Kunstkring „Voor allen". l/p uv<i!i«i- nrHit- en Zond vsdienst der apotheken wordt van Dinsdag waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. laars, burgemeesters en schepenen van iVlaamsche gemeenten uit ae omge ving, en men behandelt hen, alsof ze iWalen zijn. 't Is onbeschoft. De ingenieur, die ons rond leidde, sprak al.ee.i Fransch. Kent hij de ter men en uitdrukkingen niet in 't Ne- derlandsch. hij, die toch over Vlaamsch personeel is gesteld, dan is hii daar niet op zijn plaats, 't Moet nu uit zijn met het stelsel, dat het ondergeschik te personeel twee talen dient 'te ken nen, en de oversten slechts één. Maar van hooger hand werd het slechte voer'. ee!d gegeven. De eerste minister sprak een Fransche rede uit „Dan ware het de plicht geweest van den Centenaar, minister Anseele de tweede rede in 't Nederlandsch te hix.de Hii s'aat door op te treden zooals te Ruisse.ede, het .Vlaamsche volk in 't gez.cht. De geJenkstpen die door den Ko ning gelegd werd in 123, heeft een ee .ta.ig Fransch opschrift. Zulke prak tijken wijzen op Vlaamschhaterij. An der-, kunnen we het n et noemen. Men Wi e. nu oo'k in d e kr.ngen genoeg, dat men aldus tegen de gevoelens van de .Vlamingen handelt. En door andere uitsluitend Fransche opschriften en Fransche kaarten en t-ibellen, vertrapt men de bestuurswet. Het beheer van telegrafie moet on middellijk de wet doen naleven. We vragen meer eerbied voor ons volk dan in het radio-kantoor te Ruisselede wordt betoond, waar men Vlamingen alleen in hun taal meedeelt, dat ze deze of gene de .r niet binnen mogen, 't ls een schande, dat we in 1927 nog zoo moete.i schrijven. KORTE BERICHTEN. De oproerlingen van den Fran- schn kruiser „Ernest Renan" hebben hun verontschuldigingen aangeboden. De regeering van Belgrado zal te Sofia de ontbinding van de Macedoni sche organisatie eischen. Door Macedonische terroristen is een Joegoslavische generaal vermoora In Portugal is wederom een re- volutionairé beweging onderdrukt. Te Charleroi is een Italiaan ge arresteerd. die toen dynamietpatronen bij zich had, waarmede hij een gehee- le stadswijk in de lucht had kunnen laten vliegen. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJK AAN ZES Op uitnoodiging van de J. V. op G. G. ..Hebt de Waarheid en den vrede lief hoop' op Woensdag 14 Oct. 's avonds half acht, Dr. D. K. .Wiel eng a van Voorschoten in de Geref Kerk alhier op te taeden. OEGSTGEEST. Aa.n den heer A. Schouten, con trole -r bij den plantenziektenkundigen tiie.ist is met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. De heer Schouten §aat met dien datum over in particulieren dienst en met hem gaat voor de bloembollen streek een man verloren, die steeds gebleken is te zijn de rechte man op de rechte plaats te zijn. Zijn heeengaan wordt dan ook zeer betreurd. Den energieken heer S. zij in zijn nieuwe functie veel goeds toege- we-.scht. Wij hopen hem zoo nu en dan eens terug te zien tot het houden der zoo leerzame lezingen, wat hij stee 's zoo bevattelijk wist te doen. Op 11 dezer te 1 uur is er gele re hei cl' tot in- of herinenting in het Raadhuis ei op 13 dezer in ae open bare school aan den Morsch en wel nam. te 4 uur. Voor onze trammannen bebeekent dat natuurlijk resp. 13 en 16 uur. Loop üer bevolking over de mnd September: ingekomen 69 m. en 73 vr., totaal 142 personen. Vertrokken 33 m. en 61 vr., totaal 94 personen. Vermeerdering dus met 48 personen Geboren 1 jongen en 2 meisjes, ovei leien 1 man en 2 vrouwen, totaal 3. Gehuwd 3 en ingeschreven^ bui tenslands gesloten huwelijken. Loop ter bevolking tot 1 October 1927: Ingekomen 305 m., en 464 vr., to taal 769 personen. Geboren 36 j. en 34 m., totaal 70 personen. Vermeerdering dus met 839 pers. Vertrokken 231 m. en 344 vr., totaal 575 personen. Overleden 29 j. en 32 m., tótaal 61 personen. Vermindering dus met 636 personen. Totale vermeerdering dus met 203 personen. Aantal inwoners op 1 Jan. 1927 5699, alzoo op 1 Oct. 1927 5902 in woners. Burgerlijke stand. Geboren: So phia Catiiariiia Johanna, d.v. J. de Ridder en S. Koeckebakker. Maiia Jannetje Hester Maria,' d.v. G. W. Proper en M. Gotschall. Ondertrouwd: Dirk Lubach, 25 j met F. E. Beij, 24 j. te Leiden. J. P. C. Sent el, 28 J. mèt W. B. Hendrik sen, 29 j. te Zoeterwoude. R. van de Wetering, 61 j. met W. Schaapman, 47 j. G. H. Splinter, 23 j. te Leiden met H. M. Spaargaren, 20 j. J. A. B. Wiercx, 34 j. te Amsterdam en C. M van Grieken, 28 j. Getrouwd: N. W- Warnsteker, 27 j. met L. Weijnen, 27 j. G. de Groot, 27 j. met K. Huis, 30 j. Overleden: M. A. van Griethuijsen, 36 j. J. F. Wolterbeek, 86 j. J. van der Kolk, 64 j., overl. te Leiden. M. J. M. K. Z. van dei- Star, 99 j., overl'. te Endegeest. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen op de bijz. school aan de Endegeester straatweg is tot onderwijzer aan die school benoemd "de heer 3. Huisman van Oudwoude. WARMOND. De brand in de Padox. Omtrent de brand in de timmerfa briek Padox vernemen we nog nader: De electrische centrale van deze fabriek is ondergebracht in een groot vierkant gebouw dat in hoofdzaak in beton en ijzer is opgetrokken. Het i9 ongeveer een jaar geleden in ge bruik genomen. Het pand bestaat uit twee gedeelten; in de linkerzijde staan vier groote Crossley-zuig-gasmotoren met een gezamenlijke capaciteit van 200 P.K. De rechterzijde van het ge bouw is de stookplaats van houtkrul len, welke door verbranding gas ont wikkelen, dat gebruikt wordt voor de machines der electrische centrale. Met een pijpleiding worden de krullen van alle fabrieksgebouwen der Padox naar liet betreffende naar het betref fende gebouw gezogen, 's Morgens omstreeks negen uur had men juist den aanvoer van krullen naar het ge bouw stop gezet. Door tot heden onbe kende oorzaak zijn de krullen tot ont vlamming gekomen en uit den aard der zaak was aan blusschen van dit licht ontvlambaar materiaal niet te denken. Op de plaats van den brand waren aanwezig de burgemeester van War mond, de heer Scholvink en wethou der Van Oudshoorn, de directeur van de Padoxfabriek, de beer Henkemans uit 's-Gravenhage. Zooals de directeur der fabrieken, de heer Snijders, mededeelde, zullen de werkzaamheden in de fabriek geen stagnatie door den brand ondervin den. De Leidsche branweer staat klaar om op eerste verzoek te hulp te kunnen komen. Men deelde ons mede, dat men vooralsnog deze hulp niet zal behoeven in te roepen. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Poging tot doodslag. Wegens poging tot doodslag stond voor de Haagsche rechtbank terecht de 23-jarige kellner, uit Delft, I. R., die in juli j.l. zijn meisje een Oos- tenrijksche dienstbode na een woordenwisseling met een scheermes in den hals gesneden had. Verdachte kon geen reden opgeven van zijn daad. Het tweetal is ten slotte toch verloofd. Het meisje ziet niet op tegen een huwelijk met den driftigen jonge man, omdat men nooit weet, „wat een andere man weer voor hebbelijkhe den heeft". De officier, mr. Hermans, achtte, ondanks de verzoening, het geval te ernstig voor een voorwaardelijke ver oordeeling en eischte 4 maanden ge vangenisstraf. ACADEMIE -NIEUWS. Geslaagd voor het candidaatsexa- men theologie de heer F. Oort (Lei den); voor het doctoraal examen rech ten de heer K. A. de Weerd (Voor burg); voor het doctoraal examen In disch recht, de beeren: W. Scbols (Oegstgeest), C. C. J. Maassen (Rijs wijk) en F. J. Nieboer (Oegstgeest); voor het semi-artsexamen, de heeren: M. Witkamp (Schiedam) en W. P. J. A. Weebers (Leiden). Bevorderd tot arts: mej. H. Craciu- nescu (Den Haag). Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op een proefschrift,, geti teld: „Verdeeling van bevoegdheden in enkele middelpuntzoekende samen gestelde rechtsgemeenschappen", de heer A. Loudon, geboren te 's-Gra venhage. Laatste Berichten. DE VLUCHT VAN LUIT. KOPPEN. Luitenant Koppen, die gisteren naar Allahabad moest terugkeeren, is he denmorgen naar Akyab vertrokken. RADIOVOORDRACHT OVER DE ROZEN. Zaterdag 22 Oct. des avonds van 7.15 tot 7.45 zal de heer R. Buisman, lid der firma A. H. Buisman en Zn., Rozenkweekers te Heerde (G.) voor de H. D. O. een voordracht houden over „Rozen in den bof" (sortiment, grond bewerking, bemesting, planting en win terbedekking). De voordracht wordt ge houden namens de Ver. tot bev. dei' Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae". SLEEPBOOT GEZONKEN. Uit xYlaassluis wordt gemeld: De uitgaande Nederlandsche sleep boot „Friesland" is hedennacht, ter wijl zij den lichter „Neerlandia" sleep RECLAME VELOURS HOEDEN 5,75 - 4,75 - 3,— VILTHOEDEN 10344 4,— - 3,25 - 2,75 te, tijdens een dikke mist nabij Poor tershaven in aanvaring geweest met hef inkomende Duitsche stoomschip „Aegir". De „Friesland" is binnen vijf minu ten gezonken. Van de 14 opvarenden werden er 6 door de bemanning van de „Neerlandia" gered. De overige 8, wisten zich aan het anker van de „Aegir" vast te klemmen, en zijn zoo langs de valreep aan boord van de „Aegir" gekomen. Uit Hoek van Holland wordt ge meld: Van het Duitsche stoomschip „Aegir" zijn tengevolge van de aanva ring met de „Friesland" aan stuur boordzijde de boegplaten ingedrukt. Het schip maakt geen water en is op eigen kracht doorgevaren. De sleep boot „Friesland" ligt aan de Zuidzij de van het vaarwater; alleen de mas ten en een gedeete van den schoor steen zijn nog zichtbaar. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is bij den heer J. Bakker ^m^terdamsche straat weg te Naarden ingebroken. De inbre ker heeft zich toegang verschaft door middel van opensluiting van een raam Ontvreemd werden twee gouden hor loges, twee gouden ringen, twee zilve ren horlogekettingen, een gouden bro che en ƒ40 aan contanten, benevens eenig klein geld. Gisteravond te onge veer zeven uur heeft in de nabijheid van de woning een persoon rond ge zworven. Toen de bewoners vroegen, wat hij wilde, verzocht hij iet9 te drin ken. Zijn signalement is bekend. De politie stelt een onderzoek in. AANRIJDING. Hedenmorgen werd een met twee paarden bespannen boerenwagen op den overweg nabij Nieuwe Tonge ver moedelijk tengevolge van de mist aan gereden door de stoomtram der Rot- terdamsche Tramweg Mij. uit de rich ting Ooltgensplaat. De voerman, de 17- jarige P. Heems uit Sommelsdijk, werd eraf geslingerd en kwam ondei de machine terecht. Hij werd op slag gedood. Het bovendeel van het totaal verbrijzelde lichaam werd een veertig tal meters meegesleurd. De rails waren zeer glad, zoodat hel niet mogelijk was de machine eerde»- te laten stoppen. De paarden werden in de sloot geworpen en kregen zwa re inwendige kneuzingen. De wagen werd uit elkaar geslagen. De autoritei ten waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het lijk van den jongen werd voor justitioneel on derzoek naar het lijkenhuisje te Mid- delharnis vervoerd. Naar wij vernemen heeft de machi nist van de stoomtram Verhage signa len gegeven. Het voorste gedeelte der machine werd ingedrukt. Het tram verkeer ondervond geen stagnatie. ENGELSCH SCHIP AAN DEN GROND. Het inkomende Engelsche stoom schip „Admiral Cochiane" van 5126 ton met een lading stukgoed op weg van Huil naar Rotterdam, is heden ochtend tengevolge van de mist tus- schen Hoek van Holland en Maassluis aan den grond gevaren. De sleepboo- ten „Poolzee" en „Waterweg" zijn ter assistentie vertrokken. ONTROUW PENNINGMEESTER. Door de recherche te Haarlem is aangehouden de 35-jarige H. W. S„ wonende te Reverwijk, secretaris-pen ningmeester van de Woningbouw Ver- eeniging „St. Joseph" te Haarlem. Hij heeft bekend een bedrag van 4600 gul den te hebben verduisterd. GOEDERENWAGEN ONTSPOORD. Van den sneltrein AlkmaarHoorn is Donderdagm ddag een goederenwa gen, op een na den laatsteu wagon van den trein, bij de Ring vaar tb rug uit de rails gesprongen. Men bemerkte h ervan n ets, en de trein reed in volle vaart door mei den uitgeloonen wagon er tusschenin schomme'end, welke alles op zijn weg vernielde. Op het station Obdam heeft de wa gon 20 k 30 c.M. uit de rails geloo- pen. Landarbeiders zagen den schomme lenden trein met a.ngst en elk oogen- blik verwachtte men, diat de trein van den dij'k zou rollen. Het station Obdam, dat gepasseerd, maar niet aangedaan wordt, bracht uitkomst. Een andere wisselstand bracht den wagen weer in het spoor. Het perso neel bemerkte echter, dat alles niet in orde was, en telegrafeerde naar Bo- bel'dijk, waar de trein werd aangehou den om een onderzoek in te stellen. Dit is geschied, De goederenwagen toonde duidelijk de sporen va.n het gebeurde. Zonder dat de reizigers het wisten hebben zij in groot gevaar veikeerd. Men is dadelijk met het herstellen van de lijn begonnen. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) TJERIBON, 7 Oct. Aneta, iV. D. De gemeenteraad bevestigde de schor sing van den boekhouder van het wa terleidingbedrijf Calmer, die wegens fraude gearresteerd werd. NEW YORK, 7 Oct. V. D. Uit Mexico-City wordt gemeldt da. op nieuw vijftien terechtste'l'ngen hebben plaats gehad, waaronder die van Gu- ya.no en Vi cente Gonzales. De régee- ring is vast besloten met kracht tegen de rebellen op te treden. Kolonel Andrieas Garcia, die uit Mexico City te .New Orleans is aan gekomen, verklaarde, dat Serrano ge arresteerd werd, terwijl hn niet de lei ding over de troepen had. BRUSSEL, 7 Oct. V. D. De vroe gere Chineesche minister-president, en minister van buitenlandsche zaken, Lu Tseng Tsiang, die gehuwd is geweest met e.en Belgische vrouw, is gisteren in het Benedictijner klooster Saint An- dré nabij Brugge gegaan. De plechtigheid werd bijgewoond dooi verschillende autoriteiten, o.w. Chineesche gezanten te Brussel, Pa rijs en Lissabon. BRUSSEL, 7 Oct. V. D. De Belgi sche vliegers Medaets en Vernaegen, zijn hedenmorgen niet naar den Con go vertrokken. Het vertrek werd in verband met den dichten mist uitgesteld. BERLIJN, 7 Oct. V. D. Naar ge meld wordt, heeft het IJslandsche pai lement zijn goedkeuring gehecht aan het voordel inzake den aanleg van den eersten spoorweg op het eiland. PARIJS, 7 Oct. (V.D.) Naar verno men wordt zal door den Minister van Buitenlandsche zaken aan Moskou een nota gezonden worden, behelzen de het formeele verzoek Rakowsky terug te roepen. Het „Journal" schrijft in dit verband, dat deze Fransche de marche duidelijk wijst op het gebrek aan politieke correctheid van Rakows ky, niet alleen toen hij het welbeken de manifest onderteekende, doch ook toen hij bij herhaling een beroep deed op de Fransche openbare meening te gen de regeering. Merkwaardig noemt het blad ook de publicatie van de no ta inzake de schulden alvorens deze aan de regeering werd overhandigd. WARSCHAU, 7 Oct. (V.D.) Verwacht wordt, dat heden de beslissing zal vallen inzake de uitgifte van een lee ning in het buitenland. Gisteren had den besprekingen plaats met de Ame- rikaansche gedelegeerden Monet en Fisher. Te middernacht had een con ferentie plaats tusschen den Minister van Financiën en den vice-president Bartel. Reeds zou op alle punten over eenstemming bereikt zijn, behalve op dat betreffende den koers van uitgifte WEENEN, 7 Oct. (V.D.) Uit Belgrado wordt gemeld, dat de nieuwe Skupsch- tina gisteren voor de tweede maal is bijeen gekomen voor de verkiezing van verschillende commissies. De zitting had een zeer rumoerig ver loop; herhaaldelijk hadden tumulsce- nes plaats. WARSCHAU, 7 Oct. (V.D.) In ver band met de arrestaties in Wilna, werden in Bialystok veertig Lithau- sche leiders, o.w. twee geestelijken ge arresteerd. Gemeld wordt dat bij een aantal ge arresteerden documenten gevonden zijn, waaruit blijkt, dat zij in verbin ding stonden met Lithauen. In Swienciany werd de directeur van het Lithausche gymnasium gear resteerd. Alle gearresteerden zullen terecht staan wegens agitatie tegen den Pool- schen staat. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 7 Oct. Veemarkt. Aange voerd 1258 runderen, 75 kalveren, 889 schapen, 31 stieren, 165415; 190 kalf- en melkkoeien, 230395; 512 vare koeien, 150—280; 174 vette ossen, 225 440 (0.60—1.05); 297 graskalveren, 30—115; 18 vette kalveren, 65160 (1.10—1.0); 57 nuchtere kalveren, 10— 20; 439 vette schapen, 2542; 450 wei de schapen, 24—38; 589 magere var kens, 13—42; 40 Londensche varkens, 0.50—0.54; 160 zouters, 0.60—0.62; 664 biggen-, 414; 1 paard; 12 bokken of geiten, 412. Overzicht: kalf- en melkkoeien, schapen en varkens handel matig; vette ossen, handel stroef. LEIDEN, 7 Oct. Kaasmarkt. Aange voerd 1AQ partijen. Prijs: le soort Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HILVERSUM. 1050 M. 6.007.00 Concert. 8.10 Concert. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 'Muziek. j 6.40 Muziek. <.35 De grondslagen ider muziek. 9.55 Orkest. 11.20 12.20 Muziek. langenjbekg 408,8 m. 7.20 Muziek en zang. KöNlGWUSÏERH., 1300 M. 7.30 Muziek en zang. 1 9.50 Concert. TOULOUSE, 32.2 M. 9.05 Concert. PARIJS (.Radio) 17J0 M. 5.05 Concert. 8.50 Concert. 1 Goudsche kaas, 5257, 2e soort idem 44—51; le soort Leidsche kaas 5560, 2e soort idem 4654. Handel matig. Aan de Stadswaag gewogen: 61 par tijen, 23?5 stuks, 19749 Kg. NIEUWKOOP, 6 Oct. Veiling. Aan gevoerd 3000 Kipeieren en 230 eend eieren. Prijs: Kipeieren 8.509.15, eendeieren 5.605.80, per 100 stuks. ALKMAAR, 7 Oct. Kaasmarkt. Aan gevoerd 134 stapels, 107.000 Kg. Prijs: fabriekskaas met merk 48, zonder merk geen not.; boerenkaas met merk 48, zonder merk 46; fabriekscommis- sie met merk 47.50, boerencomissie met merk 55. Handel goed. .ZWOLLE, 7 Oct. Botermarkt. Aan gevoerd 1230 Kg., waarvan 45/8, 15/16 vaten, 360 stuks van Y% Kg. Prijs: 2.30 2.50 per Kg., per 1/8 vat van 20 Kg. prima 45.50, afwijkende 42; per 1/16 vat van 10 Kg. 2122.50. Handel vlug. AMSTERDAM, 7 Oct. Oliën. Lijn olie Nov. 34Vi, Nov./Dec. 34, 34Y; Jan. April 34y3, 343A; Mei/Aug. 34^, 34tf. Stemming vast. (Noteering per 100 Kg. ALPHEN a. d. RIJN, 6 Oct. Kaas. Aangevoerd 72 wagens. Prijs m. rijks- merk le soort 5760, 2e soort 5056, zware 61. Handel matig. LEEUWARDEN, 7 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 72 enterstieren, 125275; 52 twenterstieren, 275550; 408 vette koeien, 200300 (0.801.02 per Kg.); 1273 melk- en kalfkoeien, 180450; 80 pinken, 75180; 22 vette kalveren, 50 —100; 1980 graskalveren, 45—125; 187 nuchtere kalveren, 1017; 439 vette schapen, 1753; 461 weide schapen, 18—30; 742 lammeren, 20—27; 1650 \ette varkens, 50130 (0.540.64 per Kg.); zouters, 0.600.62 per Kg.; 143 magere varkens, 3250; 462 kleine biggen, 815; 31 bokken, geen not.; 46 paarden, geen not.; totaal 8058 st. LEEUWARDEN, 7 Oct. Botermarkt. Aangevoerd 15/3, 57/ en 6/12. Prijs: Mijnboter 214213—192, veilingboter 198—175. LEEUWARDEN, 7 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 29849 Kg. Prijs: Sleutelkaas, 4460; nagelkaas 3744, Goudsche kaas 3180, Edamerkaas 3480. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 7 October. Medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Hoogste barom.st. 772.3 te Holyhead. Laagste barom.st. 7516 te Janmayen. Verwachting: Zwakke verahderlij- ke wind, meest uit noordelijke rich tingen, licht tot halfbewolkt, waar schijnlijk met ochtendnevel, droog weer, kans op lichte nachtvorst, wei nig verandering in temperatuur overdag. Barometerstand. Stand van gistermiddag 3 uur: 7.73. LUC HL ~T"PEPATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 15.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag 7 October: 5.53 nam. Advertentiën. neus- keel- en oorarts, is Zaterdag 8 Oct. niet te Consulteeren. Thorbeckestraat 24 Telefoon 2156 Leiden Najaar en Winter. Bel cvin ogen U ontvangt een keur van keus en kwaliteit in le klas Stoffen. D. KRAAIJ, Kleermaker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2