CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Diinmer beslaat uit TWEE Bladen. Belangrijksle nieuws in dit Nummer. fis'» JAARGANG VRIJDAG 7 OCTOBER 1927 NUMMER 2250 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/9 cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V Zondagsdienst bij de Post. Er is op het gebied van den Zon dagsdienst gelukkig reeds heel wat verbeterd. Dank zij de geduldige ac tie van velen is de bestelling beperkt en is in het algemeen de Zondags dienst tot eeh minimum ingekrompen. Toch zijn er nog wel enkele punten die noodzakelijk verbetering behoe ven. Naai1 wij vernamen wordt des Zon dagsmorgens van 11.30 tot 12.J0 gele genheid gegeven om correspondentie af te lialeii. Vermoedelijk is dit uur zoodanig gekozen dat de Zondagmor gen-godsdienstoefeningen dan afge- loopeu zijn, hetgeen op zichzelf goed gezien is. Maar wat is het geval met het per soneel. Om tegen half twaalf gereed te zijn moet dit reeds om 10 uur aan wezig zijn om het voorbereidende werk te doen. Het gevolg is dus dat dit personeel dan niet naar de Kerk kan gaan. Voor gehuwd personeel met kleine kinderen beteekent dit te vens dat bet gehcele gezin daardoor verstoken is van het kerkgaan. Zijn wij goed ingelicht dan is reeds eerder gevraagd om dit uur te ver vroegen tot van 8 tot 9 of van 8.30 tot 9.30. Hierdoor zou het personeel ge legenheid krijgen om daarna ter kerk te gaan. Hier moet van twee zijden hulp ko men. In de eerste plaats van de zijde der Postkantoordirectie. Naar het ons voorkomt kan van die zijde daarte gen geen al te groot bezwaar bestaan, immers dit afhalen van stukken heeft alleen ten doel om het publiek tege moet te komen; een bepaald dienstbe lang is daarmede niet gemoeid. Maar ook het publiek moet helpen. Nog maar al te veel wordt gedachte loos des Zondagsmorgens even naar het postkantoor gegaan om te zien of er ook wat is. Zelfs zijn er velen die van uit de Kerk deze boodschap doen. Dat kan anders worden. Sterker, wij meenen dat God het eischt om hier een daad te doen. Kan nu eens niet een actie worden op touw gezet door onze menschen, vooral uit den handel, om met een verzoek tot de Postkantoordirectie de actie van het Chr. Postpersoneel te steunen? Wij twijfelen niet of dan zal ook spoedig voor dit postpersoneel de mogelijkheid, om des Zondagsmor gens de godsdienstoefeningen bij te wonen, verzekerd zijn. Wie neemt het initiatief? V Uit de dagen van olim. Er is in verschillende gemeenten ontstemming geweest over de Wet houdersverkiezing Vooral te Amster dam waren de Soc.-Dem. kvvaad dat hun drie mannen niet weer op het kussen kwamen. Maar ook in Utrecht is ruzie ontstaan. Het Liberale Utr. Dagblad is boos dat aan de Liberalen geen betere vertegenwoordiging in het College is toegekend. Dit noopt Mr. Aalberse om in het „Centrum" een herinnering uit onze Sleutelstad te voorschijn te roepen waarvan wij, via de Zeeuw, kennis namen. „In de heerlijke dagen van olim* zoo schrijft Mr. Aalberse toen de Liberalen in de groote steden nog altijd een, zij het niet steeds aanzien lijke meerderheid in de Gemeentera den bezaten, hebben zij er r.ooit over gedacht, om ook maar één zetel in het CoHege van B. en W. aan de minder heid af te staan. Zij behielden corn stant alle zetels voor zich. ^3n evenzoo ging het ook bij de sa menstelling op den eersten Dinsdag van September, van de verschillende Raadscommissies Wij hebben het in Leiden, omtrent het jaar 1900, meegemaakt, dat de vroeger zeer groote liberale meerder heid geleidelijk zoodanig geslonken was, dat voorzien werd, dat bij de eerst volgende Gemeenteraadsverkie zing de Raad „om" zou gaan. Toen wendde zich de Rechterzijde tot de Linkerzijde, met dit voorstel: stel een der drie Wethouderszetels voor ons beschikbaar, dan zullen wij. als wij de meerderheid behalen, ook voor u één zetel beschikbaar houden. Na lange onderhandelingen kwam men zóó ver, dat besloten werd: er zal een vierde wethouder komen, en deze zal dan uit de minderheid geko zen worden. Aangenomen! Maar toen het tot het kiezen kwam, en de Rechterzijde X wilde, zeiden de Liberalen: neen, die willen wij niet, wij stemmen Y, en als hij weigert de benoeming aan te nemen, den houden wij den vierden zetel ook zelf! Zoo eJng het in de o-elukkip-e dn^en van olim, toen de T ibpvaipp p0<? de bezaten, zelfs als die meerderheid maar enkele stemmen bedroeg! Thans zijn de bordjes verhangen STADSNIEUWS. DE COLLECTE VOOR DEN LEIDSCHEN HOUT. De opbrengst van den bedelwagen op 3 October 1927 voor den Leidschen Hout heeft bedragen: 1 chèque 100.— 1 bankbiljet 100 100. 1 bankbiljet 25 25. 3 bankbiljetten 10 30.— 1 gouden tientje 10. 2 zilverbons ƒ2.50 5. 30 rijksdaalders 75. 304 guldens 3C4. 1 Yi gulden 0.50 1521 kwartjes 380.25 4393 dubbeltjes „439.30 945 stuivers 47.25 3041 21/* centstukken 76.02 Y 19628 centen 196.28 151 Y* centen 0.75 hi Totaal ƒ1789.36 Tevens heeft «het Comité mededee- ling ontvangen van .den Hengelaars- bond voor Leiden en Omstreken, dat deze bond zich voorstelt voor zijn re kening een vijver in den Leidschen Hout te bevolken met karpers en goud- visschen. DE PLAATSELIJKE HUURVER- ÜRDENINGEN. Thans is inededeeling gedaan van de gronden voor vernietiging der in verschillende gemeenten vastgestelde huurverordeningen. Zooals reeds ge meld is ook de Leidsche verordening vernietigd. Zij luiden als volgt: overwegende, dat op grond van den inhoud en de geschiedenis van de huureommissiewet, met name in ver band met de bepalingen van die wet, waarbij ook wat betreft de afschaf fing, differentatie naar de gemeenten mogelijk is gemaakt, de strekking der hij de Huureommissiewet en hare op- vo.gende wijzigingen gegeven rege ling geacht moet worden te zijn, dat ten aanzien van het onderwerp dier regeling, ook van een ander overheids gezag, niet verder behoort te gelden; overwegende, dat alzoo de verorde ning treedt in hetgeen is van alge meen Rijksbelang, en de verordening dus in strijd met artikel 150 der Ge meentewet; overwegende bovendien, dat onder de tegenwoordige omstandigheden, voor zoover de vraag naar eenige soort van Woningen het aanbod over treft, vermeerdering van het aanbod door den houw van nieuwe woningen mogelijk is en het eenige middel is, waardoor in een werkelijke behoefte kan worden voorzien; dat hierdoor stijging van de huren boven het gewone peil, dat door de te genwoordige bouwkosten geboden wordt, kan worden voorkomen; dat een beperkin van de vrijheid om voor een deel der woningen een huurprijs overeen te komen, wel de vraag naar die woningen kan doen toenemen, maar niet het aanbod daar van kan doen vermeerderen, en dus slechts de strekking kan hebben een toekomstig tekort van die woningen te bevorderen; dat belemmering van den verhuur der in de bepaling van de buur, huur- opzegging kan tengevolge hebben zooals de ervaring geleerd heeft, voor dat de "maatregelen van de Huureom missiewet waren aangevuld met de Huuropzeggingswet dat de verdre ven huurder een duurdere woning zou moeten betrekken of wel tot sa menwoning zijn toevlucht zou moeten nemén; overwegende, dat derhalve de be palingen der verordening de belangen van de volkshuisvesting niet bevorde ren, maar schaden; overwegende, dat de bepalingen der verordening derhalve niet alleen in strijd met de wet, maar ook in strijd met het algemeen belang zijn. CURSUS IN PAEDAGOGIEK. Zooals bekend is, zal door Prof. Waterink, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, te begin nen Donderdag 13 October a.s., een populaire cursus in paedagogiek wor den aangevangen. De Nederlandsche Christelijke Radiovereeniging zal de ze cursussen per radio uitzenden. Onze Chr. Radio-vereeniging riep ook reeds belangstellenden in deze college-lessen op en mocht van een klein aantal de medewerking ontvan gen. Het getal is echter te gering om daarvoor een lokaal af te huren. De vraag rijst, weten onze men schen wat hier gegeven wordt? Ver moedelijk wordt de bedoeling niet be grepen. Daarom moge hier nog een kleine toelichting worden gegeven. Prof Waterink heeft het volgende De lessen worden gegeven in drie afdeelingen, A. B. en C. Cursus A., 20 lessen is bestemd voor allen, die over opvoedkunde iets meer willen weten; in het bijzonder dus voor Ouders. Be handeld wordt daarin: „Onze Kinder tjes", „Kinderen" en „Jonge menschen" De lessen zijn verdeeld als volgt: 10 lessen: Overzicht van de kinder psychologie. 3. lessen: Speciale gevallen (moei lijke gevallen en moeilijke kinderen). 3. lessen: De jeugd in onzen tijd. 4. lessen: Jeugdorganisatie en be roepskeuze. Cursus B. omvat 20 lessen en is meer speciaal bestemd voor onderwij zers, predikanten, leeraren, enz. Deze is verdeeld in 5 maal 4 lessen verdeeld over: Principieele vraagstuk ken bij de paedagogiek, Experimen- teele paedagogiek en experimenteele psychologie, Opvoeding en samenle ving, Moderne paedagogische richtin gen en Vragen van den laatsten tijd. Cursus C. behandelt de volledige stof van het ex. paedagogiek M. O. De bedoeling is dat ieder ingeschre ven cursist iedere week een gedrukte les ontvangt. Zonder deze gedrukte les zal het volgen van de radioles moeilijk vallen omdat men dan teeke- ningen, statistieken e.d. mist. Niette min zullen de lessen zonder die schrif telijke gegevens nog veel stof bieden voor het onderwijs en de opvoeding van belang. Afzonderlijke leerboeken zijn voor cursus A. niet noodig, voor Cursus B. en C. worden later de studiewerken opgegeven. De schriftelijke lessen voor cursus A. kosten tezamen 5. Die voor B. (A. inbegrepen) 7.50. Die voor C. 25. Het luisteren aan de radio kost na tuurlijk niets. De Leidsche Chr. Radiovereeniging meent dat straks vele belanghebben den spijt zullen hebben zich niet voor deelname te hebben opgegeven. Daar om stelt zij nogmaals de gelegenheid open om zich op te geven. Zoodra het ar.ntal deelnemers groot genoeg is zal dan een lokaal wSrcTeu afgehuurd en daar een radiotoestel met luidspreker worden opgesteld. Wanneer de Radio vereeniging lokaalhuur en enkele kleine uitgaven vergoed krijgt ver leend zij verder kosteloos haar be middeling. Men geve Ds. Bouwman, Heeren gracht, vóór Maandag 10 Oct. even kennis, of aan het Bestuur der Chr. Radiovereeniging te Leiden. RECTIFICATIE. Ons is ter oore gekomen,* dat som migen uit een wij geven het toe ietwat onduidelijke zinsnede in het in ons blad, evenals in enkele andere bla den, geplaatste verslag van de recto rale rede, gelezen hebben, dat de pe dellen hier ter stede zich hebben schul dig gemaakt aan verduistering van collegegelden. Dit is evenwel de bedoeling niet ge weest, en daarom doet het ons genoe gen, dat wij met de meeste stelligheid de betreffende geruchten kunnen te genspreken en wij spreken er ons leed wezen over uit, dat een onduidelijke uitdrukking aanleiding daartoe kon geven. DE OPENING DER R.K. HANDELS- KOOGESCHOOL. De rector magnificus der universi teit alhier, Prof. Dr. A. J. Wensinck en de secretaris Jhr. Prof. Mr. Dr. W. W. M. Eysinga. zullen zich morgen, vergezeld van den pedellus major, den heer W. Verra, naar Tilburg hegeven, om de opening der R.K. Handelshooge- school aldaar bij te wonen. DE INBRAKEN OP 3 OCTOBER. Door de politie te Haarlem zijn gis teren twee mannen aangehouden, die zich op 3 October te dezer stede schul dig gemaakt hebben aan diefstallen. Zooals bekend stelt de politie naar vier inbraken tijdens de 3-October- feesten een onderzoek in. Nader vernemen we hieromtrent: Gisteren heeft een rechercheur in de Haarlemmerhout een tweetal on bekende personen aangehouden. Ieder had een koffertje bij zich, dat zij in het kreupelhout wilden verbergen. Op het politiebureau bleek dat het waren de 19-jarige P. H. en de 20-jari- ge E. de V., respectievelijk autobe- kleeder en kantoorbediende, bei.len uit Arnhem. De koffertjes bleken in te houden: inbrekerswerktuigen, 10 hor loges, vulpotlooden ,vijf snoeren kra len, electrische zaklantaarns en ande re voorwerpen. Verder droegen zij 2elf nog valsche sleutels en vijlen bij zich. Vast kwam te staan dat verschillende voorwerpen afkomstig waren van in braken te Nijmegen, Rotterdam en Leiden. De beide jonge mannen zijn in verze kerde bewaring gesteld. Medusastraat vanuit een zandbak in een droge sloot gesprongen en kwam daarbij in aanraking met een oud, ijzeren ledikant dat daar lag. Hij kreeg daardoor een bloedende wond aan het been en is door den E.H.D. verbonden. BUITENLAND. DE DUITSCHE AMBTENAARS SALARISSEN. De gévolgen der verhooging. Onmiddellijk na het hekend worden van het besluit van het Duitsche rijks kabinet om de ambtenaarssalarissen belangrijk te verhoogen, werd er reeds op gewezen, dat dit besluit een zeer ernstige schaduwzijde heeft. In de eerste plaats zou het aanlei ding geven tot groote loonbewegingen in handel en industrie (immers de werklieden en bedienden in de parti culiere bedrijven zullen trachten zich aan dezen rekstok in de hoogte te werken) en voorts zou het de landen en gemeenten, die het rijk natuurlijk moeten volgen, in moeilijkheden bren gen, daar ook zij de salarissen belang rijk zouden moeten verhoogen, zonder evenwel te weten, op welke wijze zii deze nieuwe uitgaven moeten dekken. Dit probleem heeft de laatste dagen in het middelpunt gestaan van de schier eindelooze besprekingen, die tusschen den rijksminister van finan ciën en de ter gelegenheid van Hin- denburgs 80en verjaardag te Berlijn aanwezige ministers en ministerpresi denten der verschillende landen heb ben plaats gehad. Ook onderling hebben de staatsmi nisters geconfereerd en elkander hun nood geklaagd. Overal hetzelfde liedje men weet niet, waar men de gelden vandaan moet halen, om de verhoo ging der salarissen mee te betalen, en het rijk weigert halsstarrig bij te springen. Ook gisteren heeft men weer uren lang geconfereerd met de verschillen de rijksministers, doch zonder eenig resultaat. Het is begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden vooral de kleinere staatjes het verlangen voelen opko men, ontslagen te zijn van de verant woordelijkheid en hun zorgen aan het rijk te kunnen overdragen, m.a.w. het federalistisch karakter van het Duit sche rijk te veranderen en er een één- heidsstaat van te maken. Dit zou inderdaad een verstandige oplossing zijn. In Duitschland zijn nu ruim 200 ministers en meer dan 2000 parlementsleden, welke aantallen na tuurlijk in geval van een ineensmel ting der staten in belangrijke mate zouden kunnen worden verminderd, wat een enorme besparing zou mee brengen. Men mag echter aan dit streven, dat momenteel onmiskenbaar aanwezig is, geen overdreven beteekenis hechten. De grootere Duitsche landen. Beieren voorop, denken er niet aan, hun zelf standigheid prijs te geven. INCIDENTEN AAN DE PERZISCH- TURKSCHE GRENS. Een casus belli? Naar uit Ivonstantinopel gemeld wordt, heeft de Turksche regeering 'n zeer scherpe protestnota aan Per zie gezonden, waarin de onmiddellijke vrijlating wordt geëischt der Turksche officieren, die door bandieten-benden, welke aan de Perzisch-Turksche grens opereeren, op Turksch gebied gevan gen werden genomen en over de grens meegevoerd. De regeering van Angora verklaart, dat zij, zoo ze geen voldoening erlangt, het incident als een „casus belli" zal beschouwen. De Turksche pers schrijft opgewon den artikelen, om te bewijzen, dat de eer der natie op het spel staat. Anderzijds wordt gemeld, dat de voormalige minister van oorlog van Perzië, Firoughi Khan, die te Genève vertoefde, een verzoek heeft ontvan gen, onmiddellijk naar Perzië terug te keeren. DE OPSTAND IN MEXICO. Waarom Calles zoo streng optreedt. Ter motiveering van de draconische strengheid, waarmede president Calles tegen zijn tegenstanders optreedt, wordt gezegd, dat de generaals Serra no en Gomez het plan hadden opgevat, president Calles en o\id-president Obregon, die waarschijnlijk, zooals men weet, volgend jaar Calles zal op volgen, gevangen te nemen en te doen executeeren. Daarna zouden zij een militair di rectoire hebben ingesteld. HET CONGRES DER LABOURPARTIJ Een voorstel tot een heffing op het inkomen. Het congres der Britsche Arbeiders partij heeft een motie aangenomen ten gunste van een speciale heffing op hel inkomen. Binnenland. Groote brand te Warmond. De „Postduif" is naar Akyab ver trokken. Buitenland Perzisch-Turksche grensincidenten. De Mexicaansche generaals Serrano en Gomez zouden het plan hebben ge had Calles en Obregon terecht te stellen. Het congres der Britsche conserva tieve partij. MacDonald over de betrekkingen met Rusland. Moeilijkheden tengevolge van de verhooging der Duitsche ambtenaars salarissen. De heffing zou opklimmend zijn en gemiddeld twee shilling per pond ster ling bedragen. Inkomens beneden de 500 pel sterling 's jaars zouden vrij gesteld zijn. Een dergelijke belasting zou jaar lijks ongeveer 85 millioen pd. sterling opbrengen. MacDonald over Rusland. Ramsay MacDonald drong op het congres aan op de noodzakelijkheid de kwestie der betrekkingen met Rus land tot de realiteit terug te brengen. Hij zeide: „Tot degenen, die steeds spreken ter verdediging van Rus land, zou ik willen.zeggen, dat de on doeltreffendste wijze om dit te doen, is het verontschuldigingen in de hand te geven om zijn verkeerde internatio nale politiek voort te zetten. Rusland heeft geen stappen gedaan om tot vriendschappelijke betrekkingen met de Europeesche staten te geraken. Steeds weer is de kwestie opgeworpen en aan de Russische regeering voorge legd, doch er is geen bevredigend ant woord gegeven." DE CONSERVATIEVE PARTIJ. Het Kiesrechtvraagstuk. De gisteren te Cardiff geopende con ferentie van de Conservatieve Partij werd door ongeveer 2500 afgevaardig den, waarvan niet minder dan 15C0 vrouwen bijgewoond. De vrouwen ston den reeds een uur voor het opengaan der deuren in lange rijen te wachten ,en namen dan ook in de zaal de beste plaatsen in. Deze groote ijver van de vrouwen is begrijpelijk, daar de conferentie zal beraadslagen over het regeeringsvoor- stel om voor stemgerechtigde vrouwen de leeftijdsgrens van 30 op 21 jaar te verlagen, waardoor volkomen gelijk stelling met de mannen zou worden verkregen; en voorts over andere voor stellen om de leeftijdsgrens op 25 jaar te bepalen. Een aanbeveling van het regeeringsvoorstel werd aangenomen, nadat het amendement dat de leeftijds grens op 25 jaar wilde bepalen, ver worpen was. De vrouwelijke afgevaardigden ha 1- den reeds bij den aanvang der verga dering een succes te boeken, toen een amendement op het bestuursvoorstel om liet aantal afgevaardigden tot de helft terug te brengen en het aan tal vrouwelijke afgevaardigden be langrijk te verminderen werd aan genomen. Het amendement stipuleer de volkomen gelijkstelling tusschen mannelijke en vrouwelijke afgevaar digden. - De debatten over het voorstel betref fende hervorming van liet [loogerlniis. waren niet onbelangrijk Een nioti« was ingediend, waarin volledige steun aan de regeering beloofd werd, wanneer deze een versterkt Hooier- huis wilde invoeren, dat ook over s lands financiën kon heslissen, waar door de Parliament Act een doode let ter zou worden In het debat werd gezegd, dat een sterker en parmanent conservatief Hoogerhuis noodig was in geval er een Arbeidersregeering aan het bewind mocht komen. die. gelijk bij de alge- meene staking van verleden jaar :s gebleken, de constitutie omver wil wer'peYi en vervangen door een dicta tuur. Lord Selbourne en eenige andere ge matigde conservatieven stemden tegen de motie, die evenwel met een over- groote meerderheid van stemmen aan genomen werd. EEN VERNEDERING VOOR DE VLAMINGEN. Onder het opschrift „Een vernede ring voor. de Vlamingen, schrijft A. H.(ans) in „Het laatste Nieuws": „De plëchigheid der inwijding van het station der draadlooze telegrafie te Ruisselede, is geschied alsof Bel gië eentalig Fransen ware. Men noodigt oo'k de Vlaamse' ;:orc VJaamscne nijveraars en hn

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1