6,75 DAG-AGENDA. Vrijdag 7 Oct., s av. acht uur. „Patrimonium", Hoogl. Kerkgrachct: de heer J. Hollander, van Den Haag, over: „Ons dagelijksch brood". Maandag 10 Oct., s av. acht uur. Oosterk-erk: Ds. W. Bieshaar. Dinsdag 11 Oct., s av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Symphonie-Concert, door de Haarl. Orkest-Vereen. Woensdag 12 Oct., 's av. kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 15e Concert v. d. Leidsche Kunstkring „Voor allen". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag waargenomen door de apotheken van de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. DE VLIEGTOCHTEN NAAR OOST INDIE. Ter vergelijking meldt het Haagsche Aneta-kantoor d.d. gisteren de trajec ten, die van der Hoop. Geijsendorffer en Koppen deze tot nu toe heb ben gemaakt. Van der Hoop, 1924. 1 Oct. AmsterdamPraag 825 2 Belgrado 800 3 Philippopel 580 2 Nov. Constantinopel 550 3 Angora 400 5 Aleppo 670 6 Bagdad 800 7 Bushir 920 8 Bender-Abbas 670 9 Karachi 1180 10 Ambala 1200 12 Allahabad 820 13 Calcutta 770 14 Akyab 650 15 Rangoon 700 17 Bangkok 790 18 Sengora 865 21 Medan 563 23 Muntok 960 24 Batavia 660 20 vliegdagen 15.373 127 uur, 16 minuten. Gem. snelheid 120.75 K.M. per uur. Geijsendorffer, Juni 1927. 15 Juni AmsterdamBoedapest 1350 16 Constantinopel 1460 18 Aleppo 1070 19 Bagdad 800 22 Bender-Abbas 1590 23 Karachi 1180 24 Allahabad 1500 25 Calcutta 770 26 Rangoon 1350 27 Bangkok 790 28 Sengora 865 29 Singapore 750 30 Batavia 1200 14.675 13 vliegdagen 86 uur, 27 minuten. Gem. snelheid 169.74 K.M. per uur. Koppen October 1927. 1 Oct. Amsterdam—Sofia 1850 2 Aleppo 1500 3 Bushir 1550 4 Karachi 1850 5 Allahabad 1500 ONPERSOONLIJKE RECLAME. Op verzoek van den burgemeester van Bussum, zal het Centraal Bloem bollencomité te Haarlem het stations plein te Bussum met bloembollen be planten. UIT DE S. D. A. P. Het Volk meldt. Zondag is te Maastricht een buiten gewone gewestelijke vergadering ge houden. van het gewestelijk bestuur, het partijbestuur en 83 afgevaardig den der afdeelingen. ter beraadslaging over de uitvoering van de conclusies van het rapport der commissie tot onderzoek inzake de Limburgsche kwestie. Na uitvoerige discussies werd beslo ten tot bijwoning van de, oorspronke lijk door de commissie voorgestelde vergadering van het kader van partij en vakbeweging in Limburg. Na deze vergadering zal de gewestelijke verga dering opnieuw bijeenkomen om zich over het rapport nader uit te spre ken. VOORZITTERS VAN COMMISSIES DER TWEEDE KAMER. De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft tot haar voorzitter benoemd den heer Heemskerk; de vaste commissie voor de belastingen tot haar voorzitter den heer van Vuren. De commissie van voorbereiding voor de onlangs ingediende belasting- ontwerpen (verlaging van het tarief* der inkomstenbelasting, enz.) heeft tot haar voorzitter benoemd den heer van Vuuren en tot haar ondervoorzitter den heer Van Gijn. Deze laatste ontwerpen zullen Vrij dag 7 October in de afdeelingen wor den onderzocht. BOB EN SHINGLE VERDWIJNEND. Een belangstellend lezer zond ons een uittreksel uit een Engelsche Cou rant, hetwelk vertaald aldus luidt: Vrouwen ln opstand tegen manlijke mode. Shingled haar gaai nit de mode. Dit was de meening van Mr. Ber nard, eei; van de voornaamste coif feurs van Manchester, in een inter view met de Daily Dispatch. „Er is een werkelijke neiging van den kant van de dames om hun haar langer te gaa ndragcn; niet alleen in dit land, maar in al de mode-centra van Europa", zei hij. „In Parijs voor al ziet men tegenwoordig bijna niet zooveel bobbed- en. shingled-hoofden als het vorig en het daaraan vooraf Gisterenmorgen omstreeks 10 uur is op den onbewaakten overweg bij Zijdewind de sneltrein HelderAlkmaar in botsing gekomen met een wagen beladen met melkbussen. De wagen werd totaal vernield. De voerman werd er wel afgeslingerd, maar is er overigens goed afgekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen dus niet voor. Het uitzicht op dezen overweg schijnt zeer slecht te zijn. gaande jaar. De eigenlijke oorzaak van het bobbedhaar lag in het feit dat dames, die oorlogs-werk in Frankrijk deden niet de handigheid hadden om haar lange vlechten (haren) netjes te houden, maar tegenwoordig is er een geweldige ommekeer van de gevoe lens ten opzichte van het manlijke type van de vrouw. Een jaar geleden was het dikwijls moeilijk het verschil te zien tusschen een man en vrouw die in een restaurant zaten te dinee- ren, totdat ze opstonden". Mededingster naar meesteres. „Niet alleen hunkeren de mannen er naar, de vrouwen meer vrouwelijk te zien dan in de laatste vijf of zes jaar, maar ook de vrouwen zelf is de verandering in de mode welkom. Ik ben er van overtuigd dat binnen kor ten tijd alleen dienst- en fabrieks meisjes het haar kort zullen dragen. Dikwijls ziet een dienstmeisje met shingled haar er -chiquer uit dan haar meesteres en bijgevolg moet deze een andere mode aannemen. Toen Mr. Bernard gevraagd werd of de verandering voor de kappers niet zou beteekenen het verlies van gere gelde klanten, glimlachte hij en zei: „Den kappers zal de verandering wel- komer zijn dan iemand anders. Wij hebben er vijf jaar als aan een zaak van gewicht, gewerkt en hebben al chigmons, switches en valsche krul len gemaakt voor de dames om in den avond te dragen. Tegenwoordig zijn de hoeden zoo klein, dat zij deze (val sche krullen etc.) niet overdag kun nen dragen, maar zoo gauw als de hoeden zullen zijn vergroot, zullen ze ook overdag gedragen worden". Heeft dit ons en vooral onze meis jes misschien ook wat te zeggen. BUITENLAND. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De houding van Japan. De „zegsman" van den Japanschen minister van oorlog verklaart, dat de regeering ernstig de zending van troe pen uit Mandsjoerije naar Peking en Tientsin overweegt, voor het geval de toestand tengevolge van den oorlog in China ernstiger zou worden en nauw lettend het oog gevestigd houdt op de ontwikkeling der gebeurtenissen. Terugtocht der Noordelijken. De Noordelijken zouden in vollen terugtocht zijn en de stad Paotingfoe, c.a. 100 mijlen ten Z.W. van Peking aan de spoorlijn Peking-Hankau gele gen, hebben ontruimd. Deze terugtocht zou een gevolg zijn van de aanwezigheid eener betrekke lijk zwakke troepenmacht, afkomstig uit de provincie Sjansi, welke de ver bindingslijnen der noordelijken be dreigt. Tsjang Tso Lin is voornemens den beslissenden slag tegen de oprukkende Sjansitroepen halverwege tusschen de stad Peking en Kalgan te leveren. CONGRES DER LABOURPARTIJ. De nationalisatie der mijnen. Op de Labour-conferentie te Black pool diende MacDonald een motie in, welke door de Labour-partij te volgen politiek inzake de steenkoolindustrie belichaamt en tevens omvat de natio naliseering der mijnen, de intrekking van de wet regelende den achturigen werkdag en de regeling van de werk verschaffing. Ramsay MacDonald heeft op de con ferentie definitief gezegd, dat de nar tionalisatie der mijnen zou worden doorgevoerd, als de arbeiderspartij aan de regeering kwam. Herbert Smith, de leider der mijn werkers. steunde de resolutie voor de nationalisatie en zeide, dat de mijnwer kers thans de stembus als strijdmiddel zouden gebruiken en niet zouden trachten den strijd te winnen door den honger hunner vrouwen en kinderen. De motie-Mac Donald aangenomen. Het Labour-congres heeft de motie van MacDonald na een levendige dis cussie met groote meerderheid aange nomen. HET PERM. HOF VAN INTERN. JUSTITIE. Oud-minister Millerand in ons land. Te 's-Gravenhage zijn aangekomen de heeren Millerand, oud-president der Fransche Republiek, Politis, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid te Pa rijs en Contezesco, gevolmachtigd mi nister van Roemenië, gedelegeerde in de Internationaal Donaueommissies. De heer Millerand zal optreden als verdediger van het Roemeensche standpunt in de bij het Hof aanhangi ge zaak betreffende de bevoegdheden der Europeesche Donaucommissie. HET CONGRES VAN DE CONSERVATIEVE PARTIJ. De rede van Baldwin, Baldwin, de eerste minister, heeft gisteren het woord gevoerd bij de ope ning van het congres van de conserva tieve partij te Cardiff en behandelde drie onderwerpen, namelijk de uitbrei ding van het vrouwenkiesrecht tot de 21-jarigen, de hervorming van het Hoo gerhuis en de bezuiniging. Baldwin zal, naai' men denkt, mededeelen, dat de regeering blijft bij haar voornemen om die uitbreiding door te zetten, waardoor de vrouwen met de mannen gelijkgesteld zullen worden. Een groot aantal conservatieven zijn ervoor, niet verder te gaan dan een uitbreiding van het vrouwenkiesrecht tot de 25-jarigen (thans is de grens 30 jaar en het kiesrecht kan dan nog alleen uitgeoefennd worden door het hoofd van een huishouding of de vrouw van een gezinshoofd). De tegenstanders van de uitbreiding voeren aan dat indien de vrouwen op haar 21ste jaar het: kiesrecht krijgen, zij in aantal de mannen zullen over treffen en zij twijfelen ook, of 21-jarige vrouwen voldoende belangstelling heb ben in politieke onderwerpen of er ge noegzaam van op de hoogte zijn. Er zal vermoedelijk over de kwes tie gestemd worden en in officieele kringen verwacht men dat de meer derheid van het congres dan met de regeering zal meegaan en zich voor de uitbreiding tot de 21-jarige vrou wen zal verklaren. Gister zijn reeds eenige. constitui- eerende bijeenkomsten gehouden, in een waarvan dringend verzocht werd om een commissie, die de drankwetten zal herzien vooral in verband met de vergunningen van houders van beslo ten clubs. DE POLITIEKE ONEEN1GHEID IN RUSLAND. Moties tegen Trotzki. De sovjet-pers staat nu vol moties, aangenomen in de provinciale partij organisaties, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over Trotzki's „schandelijk gedrag" en de volledige onderdrukking van alle Trotzkiisten gevraagd wordt. In Odessa zijn elf aanhangers van Trotzki uit de partij gestooten, die een geheim anti-Stalin comité gesticht hadden. De Kim, de communistische jeugdorganisatie, heeft met de ver drijving van Trotzki en Voejowitsj, haar vroegeren secretaris, haar in stemming betuigd. Over de houding, welke Trotzki en de zijnen tegenover de jongste gebeur tenissen aannemen, is nog niets be kend. DE MILITAIRE OPSTAND IN MEXICO. Nog drie generaals gefusilleerd. Het bureau van den president van Mexico deelt mee, dat üog drie op standige generaals gevangen gemaakt en gefusilleerd zijn. De chef van den generalen staf Alvarez heeft verklaard dat nog slechts twee benden opstande lingen onder de wapens zijn. Beiden bevinden zich in Vera Cruz en worden achtervolgd door de federale troepen. POLEN EN LITHAUEN. Arrestaties te Wilna. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn te Wilna 10 Lithausche pries ters en 10 Lithausche politici gearres teerd. Voorts sloten de Poolsche autoritei ten te Wilna 45 Lithausche scholen. Naar gemeld wordt hebben de ge arresteerden zich aan landverraderlij- ke actie schuldig gemaakt. KORTE BERICHTEN. De koloniale tentoonstelling, die in 1929 te Parijs zou worden gehouden, is tot 1931 uitgesteld. Het voorstel om amnestie te ver- leenen aan de deelnemers aan de Weensche revolutie in Juli 1.1. is ver worpen. De Saksische textielarbeiders heb ben de arbitrale beslissing in het loon- conflict verworpen. Chamberlain zal tijdens een ver blijf te Parijs Briand op de hoogte stellen van zijn besprekingen met Primo de Rivera. Het Deensche stoomschip „Her- mod" is op de Noordzee vergaan; er zijn 22 slachtoffers. Het Duitsch Oceaanvliegtuig heeft 80 K.M. ten Noorden van Lissabon een noodlanding moeten maken. Naar verluidt, is den gewezen Duitschen rijksminister van financiën, Dr. Reinhold, verzocht den post van Duitsch gezant te Washington te aan vaarden, als opvolger van Von Maltzan. Blijkens een telegram uit Memel is het directorium afgetreden. De gou verneur van het Memelgebied heeft dit ontslag aanvaard. RECLAME Popeline Damesjapon, met Crêpe de Chine garneering op Kraag en Manchetten, geplis- seerd rokje, in vele modetinten VRIJ ENTRÉEI VRiJ ENTRÉEI GEMENGD NIEUWS. De Amersfoort. Bij de Kon. Nederl. Stoombootmij. is gisteren een telegram ontvangen van de Mij. be last met het bergen van het onlangs! nabii Bermuda gestrande stoomschip! Amersfoort, blijkens hetwelk het schip door haar als verloren wordt be schouwd, en Üe beide bergingsboo ten naar haar basis teruggezonden zijn. Brandstichti ng? Zondag avond is te Voorst een dubbbele wo ning afgebrand, bewoond door de ge zinnen Wolters en Schoemaker. In verband met het feit, dat de eigenaau der woning door een anoniemen briefi voor den brand was gewaarischuwidty en in verband met andere aanwijrin- fen, is gisteren gearresteerd en naap utphen overgebracht een zekere |W.< de R., kostganger in het bedoelde! huis. Een der bewoners is eveneens opgesloten- 1 Paard' door een s p i e g e l'.r u i tl Gisterenmiddag is een paard, ge spannen voor een vrachtwagen op dein Boymanshol te Rotterdam, plotseling schichtig geworden, doordat een leid sel brak. Het dier liep met zijn kop tegen eep spiegelruit van v. Santen, welke hier door vernield weid. Het paard had slechts licht leisel bekomen- Jongen verdronken. Giste renmiddag is ter hoogte van de nieuwe» Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. HILVERSUM. 1050 M. 6.007.00 Concert. 8.10 Concert. DAVENTRY, 1600 M. 6.20 Muziek. li 6.40 Muziek. I 1 1.35 De grondslagen der muziek. 9.55 Orkest. 11,20 12.20 Muziek. LANGENBERG 468,8 M. 7.20 Muziek en zang. I 1 KöNIGWC SÏERH 1300 M. 7.30 Muziek en zang. 9.50 Concert. TOULOUSE, 392 M. 9.05 Concert. PARIJS (Radio) 1750 M. 5.05 Concert. 1 8.50 Concert. I 1 brug in de Leuvehaven te Rotterdam! te ongeveer kwart voor 1 uur de 15- jarige proviandvaarder Jacobus Kloos-v ter, gewoond hebbende in de Putsche laan, plotseling overboord geslagen en verdronken. Het lijk is door de riviéri politie opsevischt en naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht.; Brand. Gisterennacht ontstond! brand in de machinale houtbeweikings) inrichting van de fa. Heyink te Ejde. De weikplaats brandde uit en de ma chines hadden veel te lijden. Verzeke ring dekt de schalde. Ongeluk. Een 9-jarig, zoontje van de fam. Br. te Roosendaal' plaag de het 15-jarig knechtje zijns vadert met het gooien van kastanjes. Toenl een der kastanjes het knechtje ophetj hoofd raakte, werd deze driftig err dreigde met een hamer te gooien, wel ke hij in de hand had'. Meteen maakte hii één beweging als zou h ijden hamer weikelijk gooien, met het noodlottig! gevolg, dat de hamer van den steel! vloog en den kleinen B. aan het ach terhoofd trof. Met hersenschudding moest de kleine opgenomen worden!, in het ziekenhuis. Zijn toestanld is nog!' steeds zorgwekkend. Do ode lijk ongeluk. Giste ren kwam te Boxtel' (die aannemer, del heer J. van Erp, bij herstellingen aanj den watermolen, in den Dommel tej vallen. Het gelukte den drenkeling uit het water te halen, maar wellicht heeft hij bij het te water vallen inwendige! kwetsuren opgeloopen, wijl hij een uur later is overleden. Botsing. Dinsdagavond is eeni luxe auto uit de Bilt op den Rijksstr, weg tusschen Voorthuizen en Ter- schuur in volle vaart op een met stée- nen beladen wagen gereden. De eige naar van de auto, een bakker uit Del Bilt, is zeer ernstig verwond per zie kenauto naar de Rijkskliniek tel Utrecht vervoerd. Fraude. In verband met ge pleegde fra.ude, is naar de „Stichtscnel Post" meldt, door den officier van jus titie opsporing verzocht van Mr. A. B. v. jd'. Br., advocaat te Woerden, diel inmiddels de vlucht genomen heeft. Valsch geld. Te Voorst zijn valsche guldens in omloop., Een drie tal' personen reeds hebben een val! schen gulden in betaling ontvangen. De beeltenis van de Koningin is zeer goed, doch het randschrift en de al'ge- meene afwerking is slordig. De klanl^ is dof, daar het geldstuk voor eeif groot gedeelte uit tin en lood is ver- Aanvaring. Voor het Haagf sche Gerechtshof stonden gisteren in hooger beroep terecht de stoomboot kapitein K. S. en de stuurman B. B., die door Ide Rotterdamsche rechtbank waren veroordeeld, ieder tot 6 maan den gevangenisstraf, wegens een aan varing op de Gouwe ter hoogte van Waddinxveen, tusschen Üe Volharding II en Üe Siva, 'die beiden van Boskoop voeren, waarbij een der opvarenden! E. de iW. met de Siva. in de dieptd verdween, en verdronk. De advocaat-generaal achtte het von nis zeer 'juist gegeven en vroeg beves tiging er va,n. I Arrest 1"9'10ct. a.s. 1 M ij n o n g e 1 u k. De 53-jarige 1 mijnwerker Albert !W. uit ChèvremontJ verongelukte Dinsdagavond ip de» schacht Beerenbosch der Dominiale mijn te Kerk rade. ,W. geraakte met! het hoofd bekneld tusschen een lift! en was onmiddellijk dood. I Botsing. Dinsdagmiddag reej de auto van de Zuivelfabriek „Wilnew mi na" te V eenendaal op 'den Cunera- weg in de richting Rhenen, toen plot seling uit een zijweg, links van den weg, paard en wagen van den land bouwer van Laar met vaart den wegj- opdraaiden. Een botsing was onver-, mijdelijk. De auto werd van voren ge heel' vernield. De chauffeur echte* kwam met den schrik vrij. Zijn mede passagier bekwam slechts enkele ont vellingen aan het gelaat. 't Paard was er 't ergste aan toe. Het dier had een der pooten gebrokeiu zoodat het naar 'de slachtbank' moest worden vervoerd om te worden afge maakt. De landbouwer die op den wa gen zat, werd er afgeslingerd' en be kwam eenige lichte kneuzingen aan hoof dl en handen. Van een en ander is verbaal opgemaakt. Branden. De autogarage van den heer H. Kielstra te Drachten is een prooi der vlammen geworden. Me de verbrandden 5 auto's en een aantal! rijwielen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2