NIEUWE LEIDSCHE COURANT WAT OE BLADEN ZEGGEN. van VRIJDAG 30 SEPT. 1927 TWEEDE BLAD. De taak van een Christelijk plaatselijk blad. De Nieuwe Meerbode teekent de taak van de Chr. Plaatselijke pers als1 volgt: Ontevredenheid over elk Christelijk weide op publiek terrein zal er blijven De predikant, de onderwijzer, het Kamer-, Staten- en raadslid zal het nooit allen naar den zin maken. Ook de Christelijke pers bereikt dit niet, omidat ze zelf onvolmaakt is en haar beoordeelers dit ook zijn. Wel is het noodig die ontevreden heid tot de kleinst mogelijke afme tingen terug te brengen. Een geschikt middel daartoe is goed voor oogen te stellen, wat de taak en roeping is van een of ander werk, in *dit geval van de kleine Christelijke pers. i Veel' ontevredenheid komt, omdat men eischen of verwachtingen heeft welke onjuist zijn. De taak van een plaatselijk anti rev. orgaan is niet richtlijnen aan te ge ven voor de Nederlandsche nolitiek, niet literaire ontwikkeling o£ genoe gen te brengen, niet een actueel blad voor nieuws te zijn. Stelde ons blad dit zich ten doel, dan kon het verdwijnen, want dan heeft het geen eigen taak, maar zou zich dringen in het werk van onze Christelijke dagbladen, die we geen concurrentie mogen aandoen maar moeten steunen. Het doel van ons blad is geheel anders. Het bedoelt te zijn een plaatselijk blad, om de plaatselijke toestanden, inzonderheid de gemeentepolitiek te bezien en "daarnevens op eenvoudige, populaire wijze onze beginselen en de Üagelijksche algemeene politiek uit een te zetten. Dat is de taak van onze courant, en ieder, welke op de uitwerking van 'dit doel aanmerking heeft, zullen we gaarne aanhooren. Een ar.der doel stellen kunnen we niet. Daarmede zou de basis aan ons werk ontvallen. Wel willen we trachten met alle beschikbare krachten dit gestelde doel zoo goed mogelijk te bereiken en daar toe roepen we ook de medewerking in van allerlei critici, die het tot dus- vert egen anderen deden, maar die we nu vragen: doe het tegen ons. De groei der steden. In het Tijdschr. voor volkshuisves ting en stedenbouw vinden wij het vol gende over het ook in ons land be staande bestuursprobleem in en om uitgroeiende steden, waaromtrent in' de jongste Troonrede een wetsontwerp is aangekondigd. De vraag, hoe een groote, groeiende agglomeratie administratief behoort te worden begrensd, is niet alleen in Ne derland, niet alleen in Europa aan de órde. Ook in de Vereenigde Staten wordt het onbevredigende van den bestaan- den toestand gevoeld en vraagt men zich af, hoe verbetering is te brengen. In den National Municipal Review van Februari j.l. wijdt T. H. Reeld daaraan een beschouwing. Hii wijst er op, hoe de laatste ont wikkeling van het verkeer er toe heeft geleid dat de steden niet langer con centrisch groeien, maar veeleer als een bosch uit de zaden, welke door de een trale stad op verschillende afstanden worden verstrooid, In dit niemands-, land, in de Vereenigde Staten onder de jurisdictie van onvoldoend geoutil leerde kleine besturen, ontbreekt el ke behoorlijke regeling. De wegen zijn slecht, rioleering, waterleiding, ande- Te sanitaire voorzieningen zijn er niet; bandieten, misdadigers hebben er hun wijkplaats. Veeal is dit gebied een goede vijf tig jaar geleden afgescheiden van de hootdgemeente, welke er toen geen behoefte aan had. Thans betreurt zij1 dit bitter. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 6) —o—. De heer von Kunowsky! Het aan zoek gold dus Helene. En dan had tan te het "ook heel verkeerd en dwaas, in het geheel niet naar zijn idee, aan gelegd. Ebba keek haar pleegzuster aan. Lang en slank en zwijgend stond He lene daar, met terneergeslagen oogen en kalm gelaat. Ze was alleen heel bleek geworden, zoodat haar toch al bleek gezicht er bijna vaal uitzag. „De heer von Kunowskyzei- de de oude heer, zich bezinnend. „Richard von Kunowsky, eigenaar van 't groote bankiershuis Kunowsky en Willemarms," vertelde tante Louise opgewonden tot den professor spre kende, „hij is. zoo niet de beste, dan toch een van de beste partijen in de stad. Een nette, voorname, eenigszins afgemeten man. Men zou hem voor koel kunnen houden. Maar het zit bij hem innerlijk. Toen hij van Helene sprak, zag ik het wel; hij sidderde heelemaal. Hij is wat hoog-blond, wat niet ieders smaak is. Maar Helene valt ook niet in ieders smaak, dat moeten we eerlijk toegeven. Nu, hij ik meen Kunowsky houdt van iets bijzon ders, hij wil iets bijzonders. Wie weet of hij wel op Helene verliefd zou zijn geworden, als ze niet zoo Raphaël-ach- Reed demonstreert aan het voor beeld van St. Louis, hoe een her-an nexatie niet meer mogelijk is. Tn het afgescheiden gebied, in dit geval tweemaal zoo groot als New York, js de geest van zelfstandigheid' gegroeid, welke de poging om tot her- eeniging te komen in 1926 deed mis lukken. Voorziening in sommige behoef en door het scheppen van afzonderlijke organisaties daarvoor, wier gebied van rooien omvang is, kan geen uitkomst vengen. Londen, waar dit stelsel ver is door gevoerd en Parijs, waar het eveneens op kleiner schaal "bestaat, bewijzen dat dan tallooze moeilijkheden ont staan, Ook het scheppen van één zooda nig lichaam, waaronder verschillende diensten ressorteeren, kan geen uit komst brengen. Dit werkt goed voor de omgeving v. Boston, waar de Massachusetts Mo. tropolitan Commission voor waterlei ding, rioleering, parken, en de uitbrei ding zorgt maar hier gaat de democra tische gedachte verloren, omdat deze commissie een instelling van den staat is, niet onmiddellijk door de burgers gekozen. Beter is het zulk eèn organisme naar democratische beginselen te schéppen Maar dan is er geen reden öm het alleen tot het vemch'èn van een be perkt aantal uitdrukkelijk voorbehou den functies te beperken en verdient het voorbe ld vai N?w York en' Ter- lijn navolging, waai een centraal be stuur in het leven is geroepen, dat echter verschillende werkzaamheden overlaat aan de lagere eenheden, wier gebied kan samenvallen met de gren zen der oude gemeenten. Londen geeft daarvan voor het ge bied, vallend onder den London Couni ty Council het voorbeeld. Maar daar leidt de ongelijke financieele draag kracht der onderdeelen tot groote moeilijkheden; de dicht, bevolkte wij ken, waar de meeste overheidsvoor zieningen noodig zijn, zijn tevens de armste. In Berlijn gaat de regeling naar heb andere uiterste. Een sterke centrali seering der financiën legt de bewe gingsvrijheid der administratieve on derdeelen zoozeer aan banden, dat daarvan niet veel overblijft. Een goe de middenweg, zoo meent de schrijver, moet echter zijn te vinden. Lijkt het aldus mogelijk een oplos sing voor de stad en haar onmiddel lijke omgeving, het.' metropolitan dis trict, te vinaen, daarmee rijn alle .moeilijkheden nog..niet opgelost. Im mers op het eigenlijke, platteland, in de kleine gemeenten, die ook hun.' geconcentreerd karakter hebben ver lo'ren en waar de. "bevolking zich, Van,' den auto gébruik'makend, meer en meer verspreid vestigt, zijn de gemeen ten niet opgewassen tegen hun taak. Ook voor dit uit den aard der "zaak uitgestrekte gebied, zal een centraal gezag de' functie moeten ver vullen, welke aan het centrale gemeen tebestuur der groote s:ad behoort te worden toegewezen; aan de plaatse lijke besturen kunnen dan niettemin verschillende werkzaamheden worden overgelaten. KERK EN SCHOOL. WSD. KERV. KERK. Beroepen: Te Eikerzee, W. H. Kelder.Jr., hulppred. te Amsterdam- Noord. Te Scheveningen (vac. H. J. do Zwart), J. H. Grolle te Hillegóm. Te Ter Aar, J. D. van Hof te Wilnis. Aangenomen: Naar Wehl, A. v. d. Hoeven, Cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Ede (vac. J. A. v. Boven), G. Alers te Nieuw-Lekkerland. DE ZAAK-DR. N. D. VAN LEEUWEN. Woensdagmiddag te i uur vergaderde de Classis Drachten over de zaak Dr. N. i>. van Leeuwen. Het navolgend besluit-werd met alge meene stemmen genomen: „De Classis Drachten der Geref. Ker ken, vergaderd cp Woensdag 28 Sept. I927» gelet op de besprekingen inzake de opheffing van de schorsing .van Dr. N. D. v. Leeuwen, gehouden in tegen woordigheid van de Deputaten van de Synode van Groningen, overwegende: ie. dat Dr. N. D. v. Leeuwen, in.hare tig modern was toegetakeld. Het'is dik wijls niet te gelooven, door wat voor uiterlijkheden mannen opmerkzaam gemaakt worden en aangetrokken. Kunowsky houdt van het bescheiden harmonische. Daarom heeft hij mij. om zoo te zeggen, als verkenningspa- trouille vooruit gestuurd. Hij wilde aan zijn liefde geen 'zaken vastknoo- pen. Als liij zijn aanzoek doet, wil hij niet lastig gevallen worden met: Kunt u mijn dochter onderhouden? Hij wil er niets van hooren, dat Helene arm is. Het moet. ui zoo te zeggen, bijzon der aesthetisch en zeer in den vorm toegaan. Hij gelooft, dat Helene dat het liefst heeft. Nu, maar, wij onder oiiswaarom zullen wij er doekjes omwinden? zpoals ik Heiene taxeer, past een rijke man beter voor haar dan een arme. En als ik u taxeer, dan zal er u een steen van het hart vallen, als Helene bezorgd is. Voor Ebba vin den we er ook" nog wel een." Ze zag Ebba troostend aan, want ze hield de bleekheid van haar gelaat, de verwonderlijk kalme uitdrukking daar van, voor een bewijs van een voor tante Louise maar al te begrijpelijk en natuurlijk - gevoel van afgunst. Ebba dacht echter op dit oogenblik al niet meer aan de lievige gemoeds aandoening," die de eerste voorbereiden de toespraak van tante Louise bij haar had teweeggebracht. In haar was nu slechts een angstig afwachten, of He lene ja zou zeggen. Dat de plompe manier wtiarop tante vergadering van 18 Jan. 1927 geschorst werd, op grond van afwijkingen in de leer en onwilligheid om zich inzake de leer te onderwerpen aan het oordeel der Gen. fynode, wat Hij toch met d? onderschrhving van het ondeirickenings formuliér beloofd heeft; 2e. dat deze schorsing werd opgehe ven op hare vergadering van 3 Mei 1927, op gronl hi?rvan dat Dr. N. D. v. Leeuwen beloofd*1, over zijn verschil van gevoelen in volstrekten zin te .Twij gen; 30, dat ook in hare Januari-vergade ring, van Dr. N. D. van Leeuwen ge vraagd was om over zijn afwijkend ge voelen te zwijgen, onderwerpen aan het oordeel der G?n. Svnodwaarbij dan ■ook de gelijkheid zon hebben he rdaan. dat de Gen. Synod3 zich er over :zou uitspreken of Dr. van Leeuwen met dat afwfjkencl gevoelen zou mogen worden geduld in onze Kerken, waarbij dit schrijven dus nietwerd beschomva als de hoofdzaak waar - het om ging, maar als bijzaak, want de hoofdzaak was de afwijking in de leer; 4e. dat in het besluit tct opheffing van de schorsing het zwijgen is genoemd als motief, terwijl in net schorsingsbe sluit zelf is opgenomen onder de over wegingen, waardoor de indruk kan worden gewekt dat dit zwijgen tot hoofdzaak is gemaakt, temeer waar er gesproken wordt van een zwijgen in vol strekten zin; besluit: ie. zich te wenden tot de Gen. Synod,? van Groningen, met de vraag of Dr. N. D. van Leeuwen met zjjn afwijkend ge voelen inzage de slang in onze Geref. Kerken mag worden geduld 2e. den toestand met wedarzijdsch goedvinden te Et'n voortduren zooals hij nu is, totdat 'de Gen. Synode over d - onder ie genoemde vraag uitspraak zal hebben gedaan; 3e. van dit besluit tegelijk met bo venstaande motive-ring kennis te ge ven aan Dr. N. D. van Leeuwen, den kerkeraad van Harkema-Opcinde en de Gen .Synode van Groningen. FRIESCHE PREDIKANTEN- CONFERENTIE. In de gisteren teLeeuwarden, ónder leiding van Dr. ,W. A. van Es, gehouden Friesche Geref. Predik^n.'en-Conferen- tie, werd door Ds. J. Sybrandy, van Stiens, een referaat gehouden over: „Is Krankencommunie gewenscht?" aan de hand van de volgende stellingen: 1, Het Heilig Avondmaal behoort, in de vergadering dT geloovigen bediend te werden. Bij hooge uitzondering kan het ook aan kranken worden uitgereikt, mits onder "bepaalde voorwaardvn. 2. .In het algemeen is de krankencom- munie niet -gewen >;ht, wijl a. Het H. Avodumaal een gemeen schappelijke maaltijd is, en dit gemeen schappelijk karakter al te gebrekkig uitkomt in de veelal kleine woningen der kranken; b. In de Geref. Kerken in ons land de krankencommunie nimmer gebruike lijk is geweest. Ze zou licht om-enigheid verwekken,waaróm Calvijn ze dan ook niet. te Genève Ji'&sft ingevoerd; c. De Kerkeraad kan al zeer moeilijk de grens bepalen van d-eg-erien, aan wie deze. bediening verstrekt moet worden; d. De bediening des H. Avondmaals moet worden voorafgegaan door „de voorbereidingspredika'ie" ve. Invoering van de krankencommu nie consequent zou moeten leiden tot den noodloop; f. Ze onnoodig is, dewijl de kranken nietswezenlijks onthouden- wordt van de weldaden van het genadeverbond, zoo hun slechts het Woord Gods wordt gebracht" g. Ze ae meaning i/i d-e hand werkt, dat de zaligheid toch wèl aan het uiter lijke teeken- is verbonden. Verder werd door Ds. A. J. Fanov, van Ferwerd, een referaat geleverd over: „Het .onderteékeningsformu1 r der Predikanten". GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. De Godsdienstoefeningen van de Ge reformeerde Kerk in Hersteld Verband te 's-Gravenhage, die tot nog toe des morgens in Pulchri Studio en 's avonds in Hec Hervormde Wrjkgebouw „Bidt enWerkt" werden gehouden, zullen voortaan in de voormalige Nutsbiblio- theek op den Luth. Burgwal plaats vin den. De kerkeraad .heeft, op dit gebouw Loüise zich van haar opdracht kweet, de bedoelingen van haar lastgever juist verkeerd voorstelde, kon voor He- le.ne natuurlijk niet verborgen blijven en 'ze kon zich daardoor dan ook niet .beleedigd gevoelen. Maar ze hield niet van dien man, dat wist Ebba heel ze ker. Niet uit Helene's gesprekken had ze die overtuiging gekregen zij ge loofde. dat Helene zich wijsgemaakt had een „hart van steen" te bezitten en dat ze zich nu aan droomerijen overgaf over het interessante van een „vrouw als uit steen gehouwen", en hechtte daarom weinig waarde aan haar woorden. Ze had haar pleegzus ter echter nauwkeurig gadegeslagen en nooit eenig verschieten van kleur, noch ook het minste teeken van ont roering bij haar opgemerkt, als zij zich 's Woensdag voor het bezoek bij tante gereedmaakte, waar Richard von Ku nowsky dan reeds was of later plotse ling voor Helene opdook, zonder dat iemand hem had zien binnenkomen. „Nu, wat zegt ge wel, zwager?" vroeg tante Louise triomfeerend. De professor was zéér bewogen. Hij gevoelde het: een groote beslissing, een zeer ingrijpende, gewichtige ge beurtenis 9tond voor de deur. Hij be greep. dat er nu allerlei van heip ge- .eischt zou worden: vaderzorg, en de vervulling van veel plichten van re- presentarieven aard. Hij dacht er ook aan, dat hij Helene moest vragen of zij liefde en vertrouwen voor den heer Kunowsky gevoelde. Deze vreemde beslag weten te leggen en B. en W. heb ben bereids, aangezien dit gebouw bin nen 200 M. afstands van een bestaand kerkgebouw (de Luth. Kerk) is gelegen toestemming verleend. Oil TEN EN LEGATEN. Naar we vernemen, hebben ©nkele lc-den der Chr. Geref. Kerk te Hilver sum aan Ds. A. Bikker, die volgende week als de eerste Zendeling der Chr. Geref. Kerk wordt uitgezonden^ eenso-m van f 1000 aangeboden als bestrijding van de onkosten verbonden aan .den bouw van een kerk op zijn Zendings terrein. - SPLITSING VAN GEMEENTEN. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft goedgunstig „beschikt op het ver zoek van den kerkeraad d?r Ned. Herv. Gemeente te Oenkerk c.a., om de ge combineerde gemeente' Oenkerk, (He- kerk en Wijns te' splitsen en wel zoo, dat Oenkerk tot een nieuw gemeente wordt verklaard en Giekerk en Wijns de oude gemeente zullen vormen. Dit besluit is door de algemeene synodale .commissie bekrachtigd. Oenkerk, dat steeds den aanslag van den Raad van Beheer heeft betaald, zal dus eerlang, na een vacature van vijf jaar, kunnen overgaan tot. bet beroe pen van een Predikant. BRITSCH EN BUITÉNL. BIJBEL GENOOTSCHAP. Aan het jaarverslag van bet Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap ont- Ibenen wij, dat in 1026 in Groot Brittan- nië 1.681.000 Bijbels werden verkocht. 1.500.000 op het Europeesch vasteland 438.000 in Afrika. 412.000 in Canada, 159.000 in Australië, 25.700 in Nieuw- Ze eland, 436.000 in Zuid-Amerika en West-Indië, 869.000 in Indië, 64.000. in Ceyl'on, 194,000 op Mal.akka en Oost- Inuië, 236.000 in Japan, 640.000 in Korea en 4.142.000 in China, Deze cijfers bieden een merkwaardige gnaadmeter voor de vorderingen van net christendom. Sommige cijfer? vallen op als gering, b.v. van Afrika, van Aus tralië, andere vallen op als geweldig groot, b.v. van China. Twee vijfden van den geheelen bijbdomzet gaat naar Chi na. .Japan echter blijft zelfs bij Korea een beduidend stuk ten achter. Het Oe- noot«chan geeft den Bijbel -thans uit in 593 trim. DE BIJBEL IN BEELD. In twee zalen van het Sted. Museum te Amsterdam exnoseert Abel Pann zijn werk: De Bijbel in beeld. Hij heeft zijn •onderwerpen gekozen uit de verhalen van de 'Schepping, de verwoesting van Sodom. de patriarchen, Jozef in Egyp te en de jeugd van Mozes. VARIA. 3 Eenige dagen- geleden namen ook wij een bericht over oetreffende een lucht ballon. op Zondagavond te Zwiindrooht gedaald. Het bericht meldde, dat de avondgodsdienstoefeningen door cl daling van den ballon slecht bezocht waren. De Stand, ontving thans uit Zwijn- drecht een schrijven, waarin dit wordt tegengesproken.. De opkomst in Ce- reformeerde Kerk. te. Zwijndrecht was giewoon; die in. de Geref. Kerk in de Groote Lindt iet-s minder dan gewoonlijk •echter niet van b?t-°ekenis om hieraan groote waarde te-hechten. In de Herv. Kerk was de opkomst minder goed; evenwel kon de dienst ge woon geTioudan worden. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. .Aan H. M. de Koningin is dooi den koning van Egypte, wiens nieuw benoemde'gezant bij Hr. Ms. Hof dezer dagen door de Koningin werd ontvan gen, ter overhandiging van zijn geloofs brief, het versiersel le klasse met brillanten verleend van de orde van Al-Kamel van Egypte. DE PACHTEN STIJGEN. De uitslag van de vierjaarlijksche verpachting van. drie boeren erven op het Kamper-eiland toont een op vallende vernooging in de geboden pachtsommen. Terwijl toch over de laatste vier jaren de pachten zijn geweest: man werd dan zoo iets als een schoon zoon dat schoot hem ook plotseling te binnen en dook als een vreeselijk bezwaar voor zijn geest op. Deze voor stelling deed hem afdwalen. Zijn ge dachten verstrooiden zich, ze vielen plotseling uit elkaar als een snoer paarlen, waaruit men den draad heeft getrokken. Hij wilde ze weer verzame-. len, maar wist niet wat de eerste goe de gedachte moest zijn. Hulpeloos staarde hij voor zich uit. „Ach." mompelde hij. „waarom heeft Lily me ook zoo vroeg verlaten!" „Dat was en is zeker heel treur I v Maar daar je lieve vrouw nu toch dood is, moet je zelf aanpakken en je plichten als vader vervullen. De plaats der moeder heb ik zoowat bij de beide meisjes ingenomen." zeide tante. Maar ze scheen het toch beter te vinden, de handeling zelf te leiden. „Heb je den heer von Kunowsky lief?" vroeg ze. Helene zweeg en keek nog altijd voor zich heen. „Wilt ge hem hebben?" vroeg tante Louise verder. „Ja," zeide Helene vast en sloeg de oogen op, om Ebba in het gelaat te zien. „Dat heb ik wel gedacht," merkte tante Louise tevreden op. „Helene!" riep Ebba en viel haar vriendin hartstochtelijk om den hals, terwijl ze in tranen uitbarstte. De professor stond op en ging naar Helene toe. Hij nam haar hand. en voor erf 18 f 4490, voor erf 64 f 3670 en voor erf 83 f 3450, is thana naar het Hbl'd. meldt, erf 18 gegund! voor f 7630, erf 64 voor f 6480 en erf 83 voor f 7120. In totaal dus bijna het dubbele van de inschrijving van 1923. HET MIJNVELD VLODROP. De Limburgsche correspondent van het Hnbld. meldt onder voorbehoud Er gaan te Roermond ernstige ge ruchten, a.ls zou het mijnveld Vlodrop met Nederlandsch kapitaal worden geëxploiteerd. Aan het hoofd dezer beweging zou Mgr. Nolens staan. DE GASDIRECTEUR VAN WEESP. 'De corr. van het Vólk te Weesp meldt: Naar wij vernemen is de kommis sie van onderzoek naar de beschul'di- digingen tegen den gas-direkteur, dei heer M. Boer Lef!"ec, met haar werk zaamheden gereed gekomen. Dezer dagen zal een rapport aan B. en \Y. en den Raad worden uitge bracht Daar her rapnort niet wordt gepu bliceerd of publiekelijk behandeld, 'kunnen er .,Teen mededceHngen uit ver strekt worden. Wel kan vei'ig worden aangenomen dat de gasdire'kteur in de spoedig tö houden raadsvergadering voor onts'ag zal worden voorgedragen. JONGEREN VR^TÏES-ACTIE. Het Centraal Com it7* der Tongcei Vredes-actie houdt een tweede S u- die-conferent:e op 8 en 9 October as. in huize „Dé Vo k" re Noordwijk aan Zee, welke conferentie voor alle be langstellenden toegan'1 eHjk is. Zaterdagavond^ ha'f 8 uur zal Dr. Abdoel Rivai. oud-lid van den "volks raad, mededeelingen doen betreffend het conflict tusschen het Neder!a.*dscii Gouvernement en de Indische Nat:o- nalistische beweging, terwijl Zondai morgen te 10.30 uur Mr. A. M. Joe- kes, lid der Tweede Kamer, zal spre ken over: Verhoudingen in de Tndi- sche samenleving en perspectieven v. de. stan'kunde ten opzich'e van Indië. Na de inleidingen zal er gelegenhe'cï tot gedachtenwisseling zijn. In de namiddaguren van Zondag zall de positie van de vreemde Oosterlin gen in Indië afzonderlijk worden ba sproken. GEREFORMEERDE ZIEKEN VERZORGING. Wij ontvingen het Verslag van de Vereeniging tot bevordering- van Geref. Ziekenverzorging jn Nederland over de jaren 1923'26. - Uit dit verslag blijkt dat het zieken huis „Bethesda" te Hoogevr-en steeds •druk bezocht was en dat ook „Salem" te Ermelo weer opbloeit. Het ideaal der vereeniging blijft om in elke provincie eon ziekenhuis te openen. Vooral de provincies met kleine steden, blijken behoefte aan een goed georganiseerd ziekenhuis van eigen Geref. richting te hebben. In de om geving van Amsterdam en Rotterdam doen de Geref. Ziekenhuizen reeds het werk dat de vereen, beoogt. Voorts wordt veel concurrente v>n de Staat-s- Gem.- en Roomsehe Ziekenhuizen ge noemd. Verder vermeldt het verslag dat de opleiding van verplcg nd personeel thans uitsluitend in „Bethesda" ge schiedt; dat een pensioenregeling .voor het personeel tot stand is gekomen; dat men zeer verblijd werd door een be zoek der Koninklijke Familie op 6 Juni 1924; dat de leening 1922 vlot geplaatst wpr1 on da- rind in->6 vrouwriüke verpve;kracht n 11 "don t der Ver en. waren. Ook het financieel v rslag opent een hoonvoller perspectief. Do grondslag is goei, omdat do bezittingen do schulden •overtreffen. De balans sluit met een bedrag van f363.579, Het beheer is op gezonde basis inge richt. hetgeen o.a. bf|jkt uit de controle op de geneele administratie door het accountantskantoor Enklaar te Assem De vereen, heeft^ steeds door het ge- heele land zusters in wijkverpleging. Onder de vele nuttige en noodige in richtingen van barmhartigheid neemt deze vereen, een voorname plaats in. Zij het niet in de eerste plaats voor onze omgeving, niettemin is fiaar arbeid voor een breiden kring ten zegen. daar hij niets wist te zeggen, streelde hij die lange, koude, witte hand al door. Het leek meer op een betuiging van medelijden, dan van vreugde. Tante Louise was in het geheel niet bewogen. Zij had geen aanleg om te ontroeren of zich te laten ontroeren: „Gelukkig niet!" Zij zag het leven practiseh aan. „Als ge het goedvindt, zwager, dan gaan we samen even in je studeerka mer. We hebben nog een woordje te spreken over de financiën en het uiter lijke vertoon. Helene is eigenlijk mijn nichtje niet, maar ik heb haar altijd als familie beschouwd, en wil dus nu daarom doen. wat ik eens voor Ebba hoop te doen. als ze ik hoop spoe dig ook aan den man komt. Het en gagementsfeestje geef ik. De heer v. Kunowsky heeft geen familie, wat voor Helene heel gemakkelijk is, want ik zie er haar niet voor aan. overweg te kunnen met een schoonmoeder en een dozijn schoonzusters en tantes. Maar mijn heele Woensdagmiddagkransje heeft er toch eenigszins recht op, me de feest te vieren. En dan geef ik He lene het geld voor haar uitzet. Ook moet er hier in huis wel het een en ander vernieuwd worden, want als verloofde zal de heer Kunowsky hier dikwijls in- eh uitgaan. Misschien wilt ge mij bij deze gelegenheid wel eens openlijk- zeggen, hoeveel ge zelf daar toe kunt bijdragen.'* (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5